Shiko Postimin Tek
Vjetėr 14-01-19, 12:18   #2
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 283
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: gjykata serbe e hages

OVLUĒK-ja: Marrja nė pyetje e luftėtarėve tė UĒK-sė nga Specialja si nė kohėn e Jugosllavisė

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (OVLUĒK) ka kundėrshtuar marrjen nė biseda informative tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar nga ana e Gjykatės Speciale.
Kjo organizatė nėpėrmjet njė reagimi publik ka theksuar se bisedat informative kanė qenė praktikė e ish-sistemit jugosllav.

Reagimi i plotė i OVLUĒK-sė:
Organizata e Veteranėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, vazhdimisht ka kundėrshtuar krijimin e Gjykatės Speciale, pėrmes sė cilės do tė gjykohen luftėtarėt e UĒK-sė, duke e konsideruar si njė gjykatė diskriminuese qė gjykon vetėm shqiptarėt, por jo edhe kriminelėt serbė qė kryen krime nė Kosovė.
Krijimi i kėsaj gjykate fatkeqėsisht ėshtė votuar nga ana e Kuvendit tė Kosovės, e cila do tė funksionoj nė pajtim me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, dhe pėrkundėr kritikave tona, tė ftuarit duhet tė pėrgjigjen dhe gjatė proceseve gjyqėsore tė vėrtetojnė pafajėsinė e tyre.
OVLUĒK, kundėrshton marrjen nė biseda informative tė luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar, nga ana e Prokurorisė Speciale, e cila ka pėr qėllim qė nga kėto biseda informative, tė siguroj prova e qė pastaj tė akuzoj luftėtarėt e UĒK-sė.
Bisedat informative kanė qenė praktikė e ish sistemit jugosllav, i cili nė tė kaluarėn i ka pėrdorur ato pėr tė ngritur akuza dhe ka organizuar me qindra gjyqe nga tė cilat u dėnuan me mijėra intelektual dhe tė rinj e tė reja shqiptarė.
Duke pasur parasysh kėtė pėrvojė tė hidhur nga e kaluara, e cila fatkeqėsisht po pėrsėritet edhe tani, Organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ju bėn thirrje tė gjithė tė ftuarve nga Gjykata Speciale, tė mos pranojnė qė tė bashkėpunojnė me Prokurorinė Speciale, pra tė mos japin deklarata pranė saj, e cila nuk ka prova, por pėrmes kėtyre bisedave informative informative po synon qė t’i nxjerr ato e pėr tė dėnuar luftėtarėt e UĒK-sė.
Nėse Prokuroria Speciale ka mbledhė prova tė mjaftueshme, ajo le t’i provojė me akuzė gjatė shqyrtimit kryesor nė seanca gjyqėsore, e jo ne t’i shėrbejmė asaj pėr t’i siguruar prova kundėr vetes.
/Epoka e re/
_______________________________________________
https://www.epokaere.com/ovluck-ja-m...-jugosllavise/

azem syla
__________________________________________

OVL e UĒK-sė: Mos bashkėpunoni me Gjykatėn Speciale

Organizata e Veteranėve tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, e cila vazhdimisht ka kundėrshtuar krijimin e Gjykatės Speciale, pėr shkak qė e ka cilėsuar si gjykatė diskriminuese, ka bėrė thirrje qė tė ftuarit nga kjo gjykatė, tė mos i pėrgjigjen ftesave raporton “Zeri.info”.
“OVL UĒK, kundėrshton marrjen nė biseda informative tė luftėtarėve tė UĒK-sė me status tė padefinuar, nga ana e Prokurorisė Speciale, e cila ka pėr qėllim qė nga kėto biseda informative, tė siguroj prova e qė pastaj tė akuzoj luftėtarėt e UĒK-sė”, thuhet nė komunikatė.
Sipas kėsaj organizate, bisedat informative kanė qenė praktikė e ish sistemit jugosllav, i cili nė tė kaluarėn i ka pėrdorur ato pėr tė ngritur akuza dhe ka organizuar me qindra gjyqe nga tė cilat u dėnuan me mijėra intelektual dhe tė rijnė e tė reja shqiptarė.
LEXO EDHE: I ftuari tjetėr nga Specialja mund tė intervistohet nė Prishtinė, e jo nė Hagė
“Duke pasur parasysh kėtė pėrvojė tė hidhur nga e kaluara, e cila fatkeqėsisht po pėrsėritet edhe tani, Organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ju bėn thirrje tė gjithė tė ftuarve nga Gjykata Speciale, tė mos pranojnė qė tė bashkėpunojnė me Prokurorinė Speciale, pra tė mos japin deklarata pranė saj, e cila nuk ka prova, por pėrmes kėtyre bisedave informative informative po synon qė t’i nxjerr ato e pėr tė dėnuar luftėtarėt e UĒK-sė”, thuhet tutje nė kėtė shkresė.

OVL e UĒK-sė vlerėson se nėse Prokuroria Speciale ka mbledhė prova tė mjaftueshme, ajo le t’i provojė me akuzė gjatė shqyrtimit kryesor nė seanca gjyqėsore, ‘e jo ne t’i shėrbejmė asaj pėr t’i siguruar prova kundėr vetes’. /ZĖRI
__________________________________________________ ___________
https://www.zeri.info/aktuale/234489...aten-speciale/
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė