Shiko Postimin Tek
Vjetėr 05-04-11, 19:46   #1
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shkrime tė Dilit!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver Shiko postimin
Toleranca

Pėrshėndetje gjithė diskutuesve tė ketij forumi.Unė mendoj qė secili kishte me qenė mirė qė tė niset nga vetvetja, tė analizoj vetėn se sa ėshtė tolerant nė politikė, por edhe nė lami tjera tė jetės sė pėrditshmeToleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin.

Nji form e intolerancės ėshtė edhe POLEMIKA, e cila nėse ėshtė serioze, jo e njianėshme, e bėrė nė sfera tė larta me pjekuri, pa pasion, me nivel kulture njerėzore atėherė ėshtė e dobishme, por per fat tė keq, ne nė tė shumten e rasteve i tejkalojmė caqet e njerėzisė, perdorim shprehje vulgare, ofenduese, nenēmuese, shtrembėrojmė tė vertetėn, falsifikojmė shum gjera tė cilat nuk na konvenojnė e ndodh qė edhe historinė ta falsifikojmė, pra polemizojmė me pasion duke mos kursuer edhe etiketimet ma tė rėnda .

Kur bėhet fjalė per tolerancen politike, patjetėr kemi tė bėjmė edhe me formimin e individit, edukatėn familjare dhe shoqėrore, kulturėn etj. faktorė tė cilėt ndikojnė nė tė shumtėn e rasteve.

Per tė qenė tolerant individi pikėsėpari duhet tė jetė i pajisur me kultururėn e vėrtetė njerėzore, sjelljen e mirė, paraqitjen e njerėzishme e tė hijėshme dhe tė pėrshtatshme dhe unė mendoj se kushti kryesor ėshtė nderimi pėr bindjen e tė tjerėve, dhe jo tė shkojmė nga teza e gabuar e cila ėshtė shumė prezente tek ne shqiptarėt “kush nuk mendon si unė, ai ėshtė kundershtari im, apo edhe ma katastrofalisht qė e marrin disa njerėz: armiku im”.

Ky fenomen shoqeror shfaqet nė lamin politike, shoqerore, shkencore etj. dhe nė jetėn e pėrditėshme nė mbledhje, nė diskutime, paraqitje publike etj hasim nė tė shumten e rasteve nė shkoqitje e prononcime ku mė shumė e ku mė pak egoiste, si ndėr njerėz intelektual e akademikė poashtu edhe nder ata me pergaditje mė tė ultėt arsimore, dhe nė intolerancė tė tjerėve.

Unė mendoj se ky fenomen i paarsyeshėm qė prezenton nė pėrmasa tė mėdha me gabimin trashanik tek shqiptarėt duke menduar se me ndjekė arsyen e nji tjetri ėshtė dobėsi. Nė mesin tonė egziston ndjenja primitive ti pergjigjemi tjetrit ashtu qė mendimi ynė tė jetė superior, dhe jo tė bindim tjetrin me fakte.

Pėr tė qenė tolerant nuk kerkohet tė mendojmė tė gjithė me nji kokė, as tė jemi tė gjithė tė nji mendimi dhe as nuk ėshtė e domosdoshme tė kemi tė njejtat parime, as tė jemi tė pagabueshėm, por patjetėr duhet t’ua njohim tė tjerėve tė drejtėn e mendimit tė lirė dhe tė bindjes, mu nė nė atė mėnyrė si deshirojmė qė tė tjerėt tė respektojnė mendimin tonė.

E dijmė fare mirė se secili njeri, shpesh edhe pa dashje apo pa ndonji qellim tė caktuar, mund tė ndjekė nji rrugė a nji parim tė gabuar, prandaj duke u nisur nga ky fakt nėse nuk deshirojmė tė na pėrbuzė kush ne edhe po tė jemi nė gabim, ashtu edhe ne mos ta perbuzim askėnd.

Toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore pėr tė dijtė thjeshtė tė bartim apo tė durojmė, unė kisha pėr tė thėnė vėllezėrit tanė si vėllezėr dhe jo si armiq. Toleranca ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.Unė vlersoj se gabimi kryesor i kėsaj sėmundje apo plage tė rrezikshme qė e shqetėson jetėn nė mesin tonė, ėshtė gabimi i madh i disa udhėheqėsve politikė, mediave informative e sidomos atyre qe anojnė kah ndonji subjekt politik, tė cilėt pėrpiqen ta mohojnė apo ta mshefin ketė sėmundje apo plagė e cila per fat tė keq ėshtė duke shkuar nė nji sėmundje apo metastazė, nėse nuk ndermirret diq pėr ta sheruar.

Ishte dasht qė tė gjitha gabimet, dobėsitė, mangėsitė, papėrgjegjshmeritė pra tė gjitha tė kqijat tė qiten nė shesh, pa dallim pozite a funksioni etj. pra e pėr hir tė sinqeritetit, duhet luftuar ēdo gabim, kudo qi ta gjejmė, edhe ndėr kėrkimet shkencore por duhet vepruar me maturi.Nji nder shkaktarėt e kesaj situate ėshtė edhe faktori historikė.

Jemi deshmitarė tė faktit se shekulli XX me gjith perparimin e theksuar tė shoqėrisė njerėzore nė shumė fusha tė ndryshme tė jetės, nė dhjetvjeēarin e fundit u shendrrua nė njė botė ku gjithnjė e mė shumė prezenton varfėria ekonomike, korrupsioni, uria, sėmundjet e ndryshme tė pasherueshme etj. Nė vend se tė zhdukeshin keto nė vendet e varfėra dhe tė pazhvilluara, ku me ketė rast do tė kultivohej toleranca dhe dialogu paqėsor drejt vetvendosjes sė popujve tė shtypur nga kolonialistėt shekullor, ketu u manifestua urrejtja, dhuna, terrori shtetror, gjenocidi ku nė ketė rast kemi tė bėjmė mu mė shqiptarėt.
.........


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante