Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-11-06, 00:45   #16
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Llogjika e gjonit 1-12:

Citim:
Nė fillim ishte Fjala
e Fjala ishte nė Hyjin
e Fjala ishte Hyj.
= cfar kutimi ka kjo?
kjo mund te logjikohet kshtu: ne fillim ishte zoti e zoti ,ishte ne zot,e zoti ishte zot????

dhe cka do ma thane 'ne fillim' a ka fillim Zoti??!

Citim:
Kjo ishte nė fillim nė Hyjin.
kush?
sigurishte mendohet fjala, ateher del keshtu:

ne fillim ishte zoti e zoti ishte ne zot e zoti ishte zot, e kjo gjithe ishte ne zot!

[quote ]Prej Saj u bė ēdo gjė
e pa Tė nuk u bė asgjė.[/quote]

A kjo asht fjale e shejte?Hyjnore???
silogjizem i pananevoshem,kjo asht njesoj si te themi:

prej veze u bo pula (se pul asht cdo gje per vezen)
e pa veze s'ka pule!!!

Citim:
e pati nė Tė jetėn
e Jeta ėshtė drita e njerėzve;
e kjo tani u bo terllobuc:
nese ne fillim te Gjonit, drita ka kuptim te Jezusit ( doktrina e trinise e barazaon me zot) atehere
kjo DRITA e dyte JETA,sipas logjikes te vet vargjeve po del se asht zot per njerzine.
Pra sipas Gjonit Jeta njerzore asht zot i njerzise,jo jezusi ( Nice e ka pas thane qysh moti)

Citim:
e Drita shndriti nė errėsirė
e errėsira nuk e pushtoi.
ktu verehet lufta e dy forcave,dy zotnave -zot-lucifer!
dualizem ne teologjine krishtere!

Citim:
Qe njė njeri i dėrguar prej Hyjit.
Emri i tij ishte Gjon.
Ai erdhi si dėshmitar,
pėr tė dėshmuar Dritėn,
qė tė gjithė tė besojnė nėpėr tė.
Ktu asht fjala per Gjon pegezorin.

Pra,ktu spjegohet se ai i shte i derguem i zotit per ta deshmue zotin.
VENI RE i DERGUAR thot autori.
Pra,nje njeri ithjeshte erdh i deshmuar nga zoti me deshmue jjerzise se zoti asht zot!!!!

Citim:
Ai nuk ishte Drita,
por ‑ pėr tė dėshmuar Dritėn.
ktu kjo budallaqi e autorit deshmohet edhe me fort.

Citim:
Drita e vėrtetė
qė shndrit ēdo njeri,
erdhi nė botė.
autori thot redhi ne bote...

Citim:
Ishte nė botė
ktu autori thot ishte ne bote

a redh a ishte ne bote?
autori nuk asht i vendosun.

Citim:
e bota u krijua prej Saj,
e bota nuk e njohi.
Erdhi ndėr tė vetėt,
e tė tijtė nuk e pranuan.
Atyre qė e pranuan
u dha zotėsinė
tė bėhen bijtė e Hyjit:
si mund jezusi te jete nebote para se te lind?
At e lindi ne grazhd me kashte ,nena e tij.Maria/Mejrem.
si ukriju eboar permes tij kur ailindi nga ken alinde edhe ne si njerez.

Mandej te Krijimi 1/1 autori thot 'ne fillim Zoti krijoi qiejt e toke'
Ktu te gjoni, autori,thot se ne fillim krijoi jezusin.

mandej, fraza ' bota u krijua permes tij/saj'ck ado te thot?
se botene krijoi jezusi?
Athere ku ishte Zoti?!

dhe ne fund (VENI RE) ,autori thot 'te behen bijte e Hyjit' -SHUMES!
ktu po del se kryqalite jane bijt e Hyjit,JO vetem jezusi?!
Politeizem.


mbetshi te pershendetun
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-11-06, 14:22   #17
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin alejhi selam dhe Pasuesit e Tij

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu
Jezusi nuk ėshtė luftetarė
A thuhet ne Bibel se Jezusi do te ringjallet dhe do ta luftoj e do ta vrase Anti Kristin??????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????

Hahahahhaa Psikolog sa naiv qe je esht dasht me te shku ne mend kjo perpara se te thuash Jezusi nuk esht vrases ose luftetare hahahhaa sa keq per ty qka do te jet komenti jot tash hahahha o zot :))))))) All-llahu Akbar!
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 19:46   #18
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Mustaqedredhur je munduar ta zberthesh prologun e Gjonit por pa sukses.... duhet te studiosh edhe ca per ta kuptuar se pari se pa e kuptuar nuk mund ta zberthesh ateher mirpresim pergjegjet e tua me inteligjente....
Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 22:01   #19
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?

Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.

Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 22:48   #20
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mustaqedredhur
Giovani, trego kunder argument,argument,e jo fjale boshe...apo s'ta kap radaku e ke frige se po e ngatron idene nga e verteta .

qe edhe nje ushtrim per ty, qe paske "zberthy" moti kohe:

Cka krijoi Zoti ne fillim? Token apo Jezusin?
Edhe une te bej thirrje Giovani nese deshironi te beni debat me ndonje anetare, atehere kunderpergjigjuni akuzave te tij (nese jane akuza). Une nuk po hy ne mes juve, mirepo drejtesi eshte ta kundeshtosh dikend me argumente. Bile ketu ne forum duke kuotuar fjalet dhe kunderpergjigjur ashtu si i ka hije nje shqiptarit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.
Ti shpjegoja o giovanni e mos shiko a e mer apo jo. Nese ke argumente, sjelli dhe te shohim te dy taboret dhe nese ka nevoj po futem edhe une ne debat (nese me lejoni).

Me nder per juve, shoku juaj:
Albanin eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 23:57   #21
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

[QUOTE=giovanni]Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.[/qote]
pallavra.

Citim:
Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.
Se paske zberthy mire, a je sigurt?

Qysh ne fillim krijoi token kur po thua se Jezusi mor pjese ne krijim?????Atehere qenka krijue para qiellit?

2.sipas teje fjala eshte ashte zoti? a je sigurt?

Gjoni: ..' Ne fillim ishte Fjalla...' ose sipas zberthimit qe po e ban ".. Ne fillim ishte Jezusi.." , qe do te thot
se Jezusi ishte krijua para qiellit !!!!!!!!!!!!!!

O Giovanni u ngatrove me fjalet e tua.Aq e ka zberthimi i prologut te Gjonit.


3.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
..vdiq ..
Qysh vdes 'zoti' /!??!?!?!??!?!?!??

Te duhet me shum logjike dhe mesim ..lexo pak edhe alternativen tjeter :Besimin Islam dhe Kuranin.
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-06, 23:59   #22
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Po edhe nese ti spjegoj ti nuk ja arrin ti kuptosh sepse nuk don te verteten ti.
pallavra.

Citim:
Ne fillim krijoj qiellin dhe token i nderuar sepse Jezusi mori pjes ne krijim andj fjala nuk eshte zoti por eshte jezusi dhe prologi i Gjonit ti spjegoj se jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone.
Se paske zberthy mire, a je sigurt?

Qysh ne fillim krijoi token kur po thua se Jezusi mor pjese ne krijim?????Atehere qenka krijue para qiellit?

2.sipas teje fjala ashte zoti? a je sigurt?

Gjoni: ..' Ne fillim ishte Fjalla...' ose sipas zberthimit qe po e ban ".. Ne fillim ishte Jezusi.." , qe do te thot
se Jezusi ishte krijua para qiellit !!!!!!!!!!!!!!

O Giovanni u ngatrove me fjalet e tua.Aq e ka zberthimi i prologut te Gjonit.


3.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
..vdiq ..
Qysh vdes 'zoti' /!??!?!?!??!?!?!??

Te duhet me shum logjike dhe mesim ..lexo pak edhe alternativen tjeter :Besimin Islam dhe Kuranin.
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 17:08   #23
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Wow, shume pyetje interesante, qe godet drejtperdrejt palcen kryesore te besimit te tyre.

Shume jam kurreshtar ē'fare pergjigje do te japin anetaret e tjere te nderuar per kete ēeshtje.

Shume nice, shoku juaj:
Albanian eX|PerT
Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente, por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme.

Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete. Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
2 Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.

3 Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.

Pra Fjala u vu ne veprim kur Zoti urdheroi keto gjera.

Zanafilla 1:6 Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t'i ndajė ujėrat nga ujėrat".

Pra Fjala e Perendise ka vepruar. Nuk po e di se si te shprehem ne nje menyre me te thjeshte.
Shpresoj se paksa tani ua kam sqaruar se cfare eshte Fjala dhe kjo do t'ju ndihmoje ta kuptoni.

Gjoni 1:1-5
1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.

3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
4 Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
5 Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.


Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

1 Gjonit 4:6 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.

1 Gjonit 4:8 Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

Mos harroni gjithashtu se Jezusi lindi jo si te gjithe njerzit. Pra lindi nga nje virgjereshe e nuk kishte baba tokesor. Kjo nuk u be kot se koti vetem per nje teke te Zotit ashtu si Kurani e thote. Zoti cfaredo qe ben e ben me nje qellim. Te gjithe profetet e tjere kishin lindur nga lindje e natyrshme, por jo vetem ata por te gjithe njerzit e botes. Shiko p.sh. se cfare thote Zoti per ata njerz qe urrejne njerzit e tjere dhe thone se e done Perendine.

1 Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?

Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete, Jezusi kishte mundesi ta bente kete. Gjithashtu shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi. *[vertetues dhe garantues i tyre]

4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.

6:34. Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).

Pra fjala e Zotit nuk ndryshohet.

6:115. Fjalėt e Zotit tėnd janė plot tė vėrteta (ēka lajmėrojnė) dhe plot tė drejta (ēka gjykojnė). S'ka kush qė tė ndryshoj fjalėt (vendimet) e Tij. Ai ėshtė qė dėgjon e di.

Mos harro gjithashtu se Jezusi (Mesia, Mesihu) ishte JETA e vetme ne toke qe jetoi pa mekate. Edhe Kurani edhe Bibla e thone kete. Po te ishte vetem njeri do te mekatonte sikur ne te gjithe. Gjithashtu Bibla na thote se vetem Perendia eshte i mire.

Ne njerzit zhyteshim ne mekat, ose fundoseshim ne oqean perdite e me thelle. E cili do te ishte ndihma qe ne do ta prisnim, nje liber sesi te notojme, apo nje dore nga jashte e cila do te na ndihmonte qe te mos fundosemi.

Shpresoj se ndoshta ju ka ndihmuar sado pak ky postim i imi.
Pershendetje, Zoti qofte me ju.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 17:39   #24
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim Pershendetje...

Ti ki met me i gjet te meta 99 emrave te All-llahut e pishpirik e pishpirik ti koke njeri shizofren bre po e them me shum seriozitet se ti skoke njeri normal shko kontrolluhu te ndonje mjek se koke njeri prisht, All-llahu paska te meta pse se paska emrin dashuri e cili zot i joti e ka emrin dashuri o shizofreni i keq se spe disha un qe Zoti bibles e ka emrin dashuri bre hajvan bre se nerva je tum shku me fjal palidhje qe je tu i fol pishpirik e pishpirik

Ani ti ki met me kritiku dikan, po ti ni rrugaq ski drejt me kritiku bre se ti vet rrugaq je e leje ma zotin bre hajvan bre po qaq ta pret logjika ty.

kilimili kilimili shko pergjigju shkrimeve te Zoti dhe Njeriu te Feja e Shqiptarit e tani hajde ktu e mos ik si qen endacak prej teme ne tem mos i lsho xekrrat edhe me ik si kuqk po fol o burr nese do me fol ta shofmi deri ku e paske kufirin.

MOS PO TUTESH SE PO JET NE DER TE OBORRIT NDOSHTA?

Po po qaty ke me met se ti ma larg nuk shef o shizofren daltonist qaq asht bota jote deri te dyrt e oborrit ti ma larg nuk ke dal kurr nuk ke pa kurgja nuk din ma shum se qaq ti e paramendoje ktu po na man ligjerata e po i gjen te meta emrave te Zotit i vram e i vram qesi pun te kqija sikur ti veq ni budall munet me ba kerkush tjeter, a sje tu e pa veten se je si ni qen i qartem edhe po lyp plum ka po sillesh spo durohesh me kto te lehmet e tua te kota qe po ja ban vet hijes tane se leje ma mysafirve ne oborr qe po don mi hanger per se gjalli.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-06, 01:06   #25
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga musl|m
Ti ki met me i gjet te meta 99 emrave te All-llahut e pishpirik e pishpirik ti koke njeri shizofren bre po e them me shum seriozitet se ti skoke njeri normal shko kontrolluhu te ndonje mjek se koke njeri prisht, All-llahu paska te meta pse se paska emrin dashuri e cili zot i joti e ka emrin dashuri o shizofreni i keq se spe disha un qe Zoti bibles e ka emrin dashuri bre hajvan bre se nerva je tum shku me fjal palidhje qe je tu i fol pishpirik e pishpirik

Ani ti ki met me kritiku dikan, po ti ni rrugaq ski drejt me kritiku bre se ti vet rrugaq je e leje ma zotin bre hajvan bre po qaq ta pret logjika ty.

kilimili kilimili shko pergjigju shkrimeve te Zoti dhe Njeriu te Feja e Shqiptarit e tani hajde ktu e mos ik si qen endacak prej teme ne tem mos i lsho xekrrat edhe me ik si kuqk po fol o burr nese do me fol ta shofmi deri ku e paske kufirin.

MOS PO TUTESH SE PO JET NE DER TE OBORRIT NDOSHTA?

Po po qaty ke me met se ti ma larg nuk shef o shizofren daltonist qaq asht bota jote deri te dyrt e oborrit ti ma larg nuk ke dal kurr nuk ke pa kurgja nuk din ma shum se qaq ti e paramendoje ktu po na man ligjerata e po i gjen te meta emrave te Zotit i vram e i vram qesi pun te kqija sikur ti veq ni budall munet me ba kerkush tjeter, a sje tu e pa veten se je si ni qen i qartem edhe po lyp plum ka po sillesh spo durohesh me kto te lehmet e tua te kota qe po ja ban vet hijes tane se leje ma mysafirve ne oborr qe po don mi hanger per se gjalli.

I shokuar nga ky postim. Nga gjithe kjo urrejtje. Cudi se si nje njeri mund ta qese veten kaq poshte me keso fyerje shume vullgare. M'fal nese te kam fy dikun, mirepo trego se pari cila fjale e imja te ka fy o njeri. Se askund sipas Islamit emri i Zotit nuk eshte dashuri a, pse a nuk eshte ashtu?
Tani as ta shprehi mendimin tim dhe t'i pergjigjem pyetjeve rreth Besimit Krishter nuk po guxojsha se dikush po fyka, madje edhe ne rubriken Mesime nga Bibla. E kush tha qe Zoti paska te meta o Muslim burri. Mirepo te shpifet ndaj Jezusit per dikend qenka normale.
Kah, veq mos me hy ne forum, sepse menjehere fillojne fyerjet, kercnimet, sharjet. Tani asgje tjeter nuk me ka mbetur, perveqse te lutem per ju.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-06, 14:57   #26
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Post

''Paqa meshira e All-llahut qoft mbi ju'' / Mustaqedredhur / Albanian eX|PerT/ -si dhe per te gjith ata qe shohin se Islami eshte fe hyjnore ,kultur dhe qytetrim.

Edhe pse me vones ne kete teme, perseri ndjehem shum krenar qe ne mesin tone ka njerz qe posedojn aftesi dhe guxim qe me argumente te qarta te tregojn se : Me te vertet fe e pranuar tek Allahu eshte Islami ...

Allahu na ndihmofte ne perpjekjet tona fisnike.!


Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-06, 15:59   #27
dardan100
 
Anėtarėsuar: 14-11-06
Postime: 257
dardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashur
Gabim

Ju Fetaret e besimtaret e medhenje me beni dita dites te ndihem me laik, dhe ti iku fejes qe e ofendon Zotin. I Madherishmi gjindet thelle ne qenien e njeriut dhe nese njeriu shkon kunder Zotit, ai shkon kunder natyres se tij dhe anasjelltas. Pra ju qe mllefosni, shani dhe kercenoni njeri tjetrin, ju vetem po largoheni nga Zoti dhe po e poshteroni ate.
dardan100 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-06, 19:10   #28
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Savior,dashamir shum po perseritesh...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente,
Asht pyetje e Bibles ,nga doktrina kishtare:...' jezusi ka qene erdhi ne bote ne formen njerzore vdiq u ringjall dhe do te jete gjithmone"

Ju pretendoni se Jezusiasht zot, e nga kjo lind pyetje e vocer " a vdes zoti"?

Ndoshta mendon se edhe kjo doktrine kishtar enuk asht intelegjente ?

Citim:
por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme.
Shum pergjigje banale.Po te duket a pakutushme Njeshmaria (1)e Zotit, ndersa e lehte Trinia (3)absurde,qesharake..Dhe me cka po spjegon trinine: me aeroplana,pasagjere..nc,nc…shum banal.

Citim:
Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete.
Ku?Ajeti?Cili ajet?
Prap je hutu..

Citim:
Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
Gabim e ke :ne fillim e Krijoi Jezusin ashtu thot Goni
‘Erdhi ne bote e bota u krijua me anen e tij..’ qe aludon se bota u krijua mbas Jezusit.
Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

nc,nc at qe nuk e di mos e fol...
Nje prej 'emrave' te Allahut asht edhe el vedud - i Dashuri. Allahu i do krijesat e Tij, tecilat njohin madheshtine e Tij.
Dashuria ketu nenkupton dy gjana: Njona prej tyre ashte se Allahu i do besimtaret dhe asht i kenaqur ndaj tyre, kurse tjetra se edhe besimtaret e duan Allahun me zemrat e tyre, dhe kjo dashuri hyjnore i ben zemrat e tyne te mbushen me ekstazen e dashurise hyjnore, grade qe mund ta arrijne vetem me te devotshmit.

Citim:
Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?
Si nuk nuk e sheh?Po a ishte Jezusi zot? ( sipas juve)
Apo ke ndru mendim?

Citim:
Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete
Po.Allahu Nje.

Citim:
shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi.
4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.
Shum mire.Ashtu.
KURANI asht verteues i tyre,Savior.
Kurani.
Jo Mateu,Gjoni,apo koncilat papnuer.
Pra, per vertetesine e Librave te meparshem duhet ti drejtohemi Kuranit.Ai na tregon per te verteten e tyre.Ne Kuran gjindet se cka thene Isa a.s ,se ai,Kurani, asht Vertetues, e Isa tha :

‘ Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, ….".’

Kurani na a udhezon se te gjykojme ne mes juve me ate qe Allahu Zbriti/Kuranin.
Nese je i sinqerte,beso edhe kete,qe asht Fjale ne Vertetuesit e Librave:

“E mohuan (e bėnė kufr) tė vėrtetėn ata qė thanė se: "Zot ėshtė ai, Mesihu bir i Merjemes"
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-06, 16:08   #29
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Wink Se bashku me textin ne kontroll!!!!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Nuk e di nese kjo eshte pyetje inteligjente, por megjithate do te provoj te pergjigjem.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Edhe mua njehere me eshte dukur kjo jashte logjike dhe kam menduar shume per kete. Por kjo ka ndodhur para se te behem i Krishtere. Por edhe Kurani me ka ndihmuar paksa ta kuptoj te verteten. sa % ju ka ndihmuar?) Pa e lexuar Biblen, sidomos Dhiaten e Re eshte paksa e veshtire qe nje njeri te kuptoje. Natyra e Perendise eshte komplekse per trurin njeriut. Ne nuk njohim te gjitha pjeset e trupit te njeriut dhe shume gjera tjera ne toke, e mundohemi menjehere te mirremi me natyren e Zotit. Pra nuk mjafton te themi ashtu si thote Kurani, Zoti eshte njesi. ( hahahahaha)Gjithashtu te thenurit se Triniteti vjen nga paganizmi eshte nje genjeshter e kulluar. Paganet do te besonin tre zota te ndare (apo me shume), ashtu siq i besojne edhe sot e kesaj dite. Ne p.sh. kur te udhetojme si pasagjere me nje aeroplan, neve nuk intereson shume se si vepron ai aeroplan, apo te gjitha pjeset e tij, por me rendesi do te ishte qe te shkonim ne destinacionin tone, ose ne ate vend qe duam te shkojme. ( shembull interesant) a ke edhe ndonje shembull me te mire???verejtje : mua do te me interesonin shum gjera per Aeroplanin. psh Viti i prodhimit,a eshte teknikisht ne rregull ( se bijem posht o ... )etj

Jezusi ishte Fjala, pra Fjale e Perendise, edhe Kurani e thote kete. Kur p.sh. Zoti urdheroi te krijoheshin qiejt e toka:

Zanafilla
1 Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
2 Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.

3 Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.

Pra Fjala u vu ne veprim kur Zoti urdheroi keto gjera.

Zanafilla 1:6 Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t'i ndajė ujėrat nga ujėrat".

Pra Fjala e Perendise ka vepruar. Nuk po e di se si te shprehem ne nje menyre me te thjeshte.
Shpresoj se paksa tani ua kam sqaruar se cfare eshte Fjala dhe kjo do t'ju ndihmoje ta kuptoni.

Gjoni 1:1-5
1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.(Ketu me trego pak me qart nese eshte keshtu si shkruan ne Gjoni 1:1-5 , dua te shoh pak komentin e juaj per kete,,,,,)
2 Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.

3 Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
4 Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
5 Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi.


Sipas Islamit Zoti ka 99 emra apo karakteristika, por asnje prej tyre nuk thote se Zoti eshte dashuri. ( el-vedud ,a se din a??? )Nese une e dua Zotin, e di se Ai me deshti se pari mua.

1 Gjonit 4:6 Ai qė nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perėndinė, sepse Perėndia ėshtė dashuri.
1 Gjonit 4:8 Nė kėtė ėshtė dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por qė ai na ka dashur ne dhe dėrgoi Birin e tij pėr shlyerjen e mėkateve tona.

Mos harroni gjithashtu se Jezusi lindi jo si te gjithe njerzit. Pra lindi nga nje virgjereshe e nuk kishte baba tokesor. Kjo nuk u be kot se koti vetem per nje teke te Zotit ashtu si Kurani e thote. Zoti cfaredo qe ben e ben me nje qellim. Te gjithe profetet e tjere kishin lindur nga lindje e natyrshme, por jo vetem ata por te gjithe njerzit e botes. Shiko p.sh. se cfare thote Zoti per ata njerz qe urrejne njerzit e tjere dhe thone se e done Perendine.

1 Gjonit 4:18 Po tė thotė dikush: ''Unė e dua Perėndinė'' dhe urren vėllanė e vet, ėshtė gėnjeshtar; sepse ai qė nuk do vėllanė e vet tė cilin e sheh, si mund tė dojė Perėndinė, qė nuk e sheh?( dmth. gjithcka qe duket eshte me e mire se ajo qe nuk duket...???) ose ndoshta kete nuk duhet te kuptojm keshtu...

Gjithashtu Kurani thote se vetem Zoti mund te jape jete, Jezusi kishte mundesi ta bente kete. Gjithashtu shume myslimane thone se Kurani erdh per t'i zevendesuar librat e tjera te shenjte. Por shiqoni se cfare na thote Kurani.

5:48. Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritėm librin (Kur'anin) e vėrtetė qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atė qė All-llahu e zbriti, e mos pėlqe epshet e tyre e tė largohesh nga e vėrteta qė i erdhi. Pėr secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (tė posaēėm nė ēėshtje tė veprimit). Sikur tė donte All-llahu, do t'ju bėnte njė popull (nė fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojė nė atė qė iu dha juve, andaj ju (besimtarė) pėrpiquni pėr punė tė mira. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojė me atė qė kundėrshtoheshi. *[vertetues dhe garantues i tyre]

4:136. O ju qė besuat, besoni vazhdimisht All-llahun, tė dėrguarit tė Tij, librit qė gradualsht ia shpalli tė dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson All-llahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.

6:34. Janė pėrgėnjeshtruar tė dėrguar para teje, duruan atė gėnjeshtėr, dhe u torturuan pėrderisa u erdhi ndihma Jonė, prandaj s'ka kush qė ndryshon fjalėt (premtimet) e All-llahut. E ti je i njohur me disa nga ngjarjet e tė dėrguarve (edhe ti do tė ndihmohesh sikurse ata).

Pra fjala e Zotit nuk ndryshohet.

6:115. Fjalėt e Zotit tėnd janė plot tė vėrteta (ēka lajmėrojnė) dhe plot tė drejta (ēka gjykojnė). S'ka kush qė tė ndryshoj fjalėt (vendimet) e Tij. Ai ėshtė qė dėgjon e di.

Mos harro gjithashtu se Jezusi (Mesia, Mesihu) ishte JETA e vetme ne toke qe jetoi pa mekate. Edhe Kurani edhe Bibla e thone kete. Po te ishte vetem njeri ( perveq se profet,ska argumente te shendosha te besojm ne dicka tjeter) do te mekatonte sikur ne te gjithe. Gjithashtu Bibla na thote se vetem Perendia eshte i mire.

Ne njerzit zhyteshim ne mekat, ose fundoseshim ne oqean perdite e me thelle. E cili do te ishte ndihma qe ne do ta prisnim, nje liber sesi te notojme, apo nje dore nga jashte e cila do te na ndihmonte qe te mos fundosemi.

Shpresoj se ndoshta ju ka ndihmuar sado pak ky postim i imi.
Pershendetje, Zoti qofte me ju.


Me keqardhje ju them i nderuar se shkrimin juaj e mundon nje smundje e pasherueshme,nese nuk merrni guxim te korrigjoni vet ateher dije se shum shpejt do vdes,,,,( mos prit tjeter kush te ju korrgjioj gabimet sepse nuk jan pak, gati i teri duhet te permirsohet. Mos ju merr njerzve kohe,sepse koha per dikend eshte e cmuar)Por nuk guxojm te lejm keshtu sepse plaget dita-dites i zmadhohen me shum,,,


The End

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 21-11-06 nė 20:33
Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-06, 18:28   #30
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga musl|m
A thuhet ne Bibel se Jezusi do te ringjallet dhe do ta luftoj e do ta vrase Anti Kristin??????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????

Hahahahhaa Psikolog sa naiv qe je esht dasht me te shku ne mend kjo perpara se te thuash Jezusi nuk esht vrases ose luftetare hahahhaa sa keq per ty qka do te jet komenti jot tash hahahha o zot :))))))) All-llahu Akbar!
Psikoloooooooog... Alooooooooooooo. a je ne FD a jooooo... pergjigju kesaj te lutem


__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.