Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-12-12, 21:25   #301
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kur shpirti flet........

Nji za i mekun jehon
si kuku-ja e ditve t'zymta
pikon uje prej reve
rrjedh catijave
une mylli perden
me shtri kockat
e ninulla prej jashte
me m'vu n'gjume.
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-03-13, 12:50   #302
zanaa
Prap e fshehur pas Teje
 
Avatari i zanaa
 
Anėtarėsuar: 19-10-12
Vendndodhja: Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje mė gjenė duke t'kėrkuar Ty
Postime: 612
zanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėmzanaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kur shpirti flet........

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana Shiko postimin
Dashuria ime !!!

Dashuria ime kishte sy...
Pse ja verbuat ?
Dashuria ime kishte vesh...
Pse ja shurdhuat ?
Dashuria ime kishte ardhmeri...
Pse ja ndaluat ?
Dashuria ime ishte e shendosh....
Pse e lenduat ?
Dashuria ime ishte e paster....
Pse e njolloset ?
Dashuria ime ishte e lire....
Pse e burgoset ?
Dashuria ime nuk kishte lot...
Pse ja sollet ?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje...
Pse ja mbollet ?
Dashuria ime donte te jetoj...
S’lejuat,do ju mallkoj !!!!
TE MALLKUAR QOFSHI PER JETE
QE VRAT NJE DASHURI TE VERTETE !!!!
A nuk eshe mire te shkruhej edhe emri i autorit/es,pasi kete poezi e kam shkrua une,u habita qe e lexova pa emer autori....!!!!!!!!!!
__________________
Zhgėnjimi t'a mbyll' zemren,por t'i hapė sytė...
zanaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-09-16, 10:37   #303
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,665
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kur shpirti flet........

Behu Lis !

U nisem neper pikat e shiut . Ne fillim ishin te rralla por , shpeshtoheshin mbas cdo hapi qe benim .
Ishte edhe ftohte.
Por kishim vendose te ecim ,kishim vendose te bejem bashk kete rruge.
Mu kujtu ajo dite, tash kur kan kalu shume vite, e pikat e shiut sikur po me ngjajne me hallet e jetes.
Por, qe te mos merdhijme dhe te mos gjunjezohemi ,jo vetem ate dite por tere jeten ,vendosem te ecim krah njeri tjetrit ,te ecim dore per dore..!
Kjo ecje e mundi edhe shiun edhe hallet.
Gjithesesi , e tera kjo na e ngadalsonte hapin dhe, ne disa stacione, mbrrinim me nga nje vonese te vogel
E, harronim shpejt .
Harronim pas cdo shtrengimi te duareve qe nuk ndaheshin . Kisha humbe ndjenjen te dalloja se cila dore ishte e imja .
Shiu e kishte kot !
Ai mund te vazhdont tere diten e tere naten por, ne , rrugen do e bejme bashk deri ne stacionin per ku ishim nise ,deri atje ku fjala e dhene do te behej Murane....!
Vetem engjujt dhe ne flasin e ecin te percjelle nga ky shi.
Nga kjo nate .
Nga kjo vetmi e ketyre rrugeve te huaja te mbushura me gjithecka perveq dashurise per neve qe, erdhem dhe mbetem shetitore rasti.
Mbetem te huaj ne kerkim te vetevetes ,ne kerkim te rruges sone!
Kerkoje, gjeje dhe eja.
Eja e shtoja hjeshin kesaj toke.
Mos e harro kete ecje!
Behu Lis !
Mandej gjyko per gjethet qe bijne ne vjeshte !
Edhe per ata qe ,pa meshirshem ,shkelin mbi to.
Gjyko edhe per gjethet e reja ne pranvere.
Edhe per ata qe vijn e pushojne nen hijen tande !
Pushojne deri atehere kur behen gjethe vjeshtake e bijne te pushojne perjetesisht nene kete hije .
Behu Lis.
Edhe ata qe pushonin nene hije e edhe ata qe shkelnin mbi gjethet tua, t'i mbuloshe me gjethe vjeshte e me hije vere !
Behu Lis i perjetesise !


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.