Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-02-12, 15:32   #31
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kriza Greke

Qeveria e re e Greqisё, sё bashku me Fondin Monetar Ndёrkombёtar, dhe 17 Misnistrat e Financave tё Eurozonёs duket se kanё gjetur rrugёn e cila do ta nxirrte Greqinё nga Kriza. Edhe pse vendimi merret nё muajin mars 2012, dje ata u pajtuan nё princip pёr njё paketё tjetёr ndihme pёr Greqinё e rёndё 130 miliard euro, ku njё pjesё do tё financohet nga FMN, ndёrsa pjesa tjetёr nga Unioni Evropian.

Mirёpo shteti grek duhet ti ndёrmarrё edhe disa reforma ekonomike drastike, si dhe tё gjitha mjetet financiare tё alokuara pёr Greqinё do tё administrohen dhe kontrollohen nga treshja: FMN -Komisioni Evropian – Banka Qёndrore e Evropёs (Qeverisё Greke s’i ёshtё lёnё vend pёr kontroll)

Ndёr reformat e ngutshme qё duhet ti ndёrmarrё Greqia janё: Ndёrrimi i Bonave Shtёtёror tё cilёt gjenden nё duart e investitorёve privat, tё cilёt pas ndёrrimit, norma e interesit tё tyre do tё kushtёzohet me 2 %. Ndёrsa tek pas vitit 2020 mund tё rritet nё 4.3%. Poseduesve tё Bonave do t’u bёhet njё ofertё pёr Bona Shtetёrore me afat tё gjatё (mbi 30 vite) me normё interesi 3.65%, pёrndryshe alternative tjera nuk ka pёr ta.

Reformё tjetёr e vёshtirё pёr Greqinё ёshtё shkurtimi i Pensioneve, Administratёs, dhe Shpenzimeve Ushtarake. Gjithashtu paga minimale duhet tё zvogёlohet pёr 22%. Si dhe e gjithё pasurija shtetёrore dhe kompanitё publike duhet tё shiten, si dhe sistemi dhe infrastruktura ekonomike duhet tё liberalizohet e tёra. Pas aplikimit tё kёtyre masave, pritet qё nё vitin 2020, borxhi grek tё zvogёlohet deri nё masёn 125 % tё GDP.

Pregaditi, Izraeliti
Burimet Statestikore: The Wall Street Journal
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-02-12, 14:07   #32
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Izraeliti Shiko postimin
Qeveria e re e Greqisё, sё bashku me Fondin Monetar Ndёrkombёtar, dhe 17 Misnistrat e Financave tё Eurozonёs duket se kanё gjetur rrugёn e cila do ta nxirrte Greqinё nga Kriza. Edhe pse vendimi merret nё muajin mars 2012, dje ata u pajtuan nё princip pёr njё paketё tjetёr ndihme pёr Greqinё e rёndё 130 miliard euro, ku njё pjesё do tё financohet nga FMN, ndёrsa pjesa tjetёr nga Unioni Evropian.

Mirёpo shteti grek duhet ti ndёrmarrё edhe disa reforma ekonomike drastike, si dhe tё gjitha mjetet financiare tё alokuara pёr Greqinё do tё administrohen dhe kontrollohen nga treshja: FMN -Komisioni Evropian – Banka Qёndrore e Evropёs (Qeverisё Greke s’i ёshtё lёnё vend pёr kontroll)

Ndёr reformat e ngutshme qё duhet ti ndёrmarrё Greqia janё: Ndёrrimi i Bonave Shtёtёror tё cilёt gjenden nё duart e investitorёve privat, tё cilёt pas ndёrrimit, norma e interesit tё tyre do tё kushtёzohet me 2 %. Ndёrsa tek pas vitit 2020 mund tё rritet nё 4.3%. Poseduesve tё Bonave do t’u bёhet njё ofertё pёr Bona Shtetёrore me afat tё gjatё (mbi 30 vite) me normё interesi 3.65%, pёrndryshe alternative tjera nuk ka pёr ta.

Reformё tjetёr e vёshtirё pёr Greqinё ёshtё shkurtimi i Pensioneve, Administratёs, dhe Shpenzimeve Ushtarake. Gjithashtu paga minimale duhet tё zvogёlohet pёr 22%. Si dhe e gjithё pasurija shtetёrore dhe kompanitё publike duhet tё shiten, si dhe sistemi dhe infrastruktura ekonomike duhet tё liberalizohet e tёra. Pas aplikimit tё kёtyre masave, pritet qё nё vitin 2020, borxhi grek tё zvogёlohet deri nё masёn 125 % tё GDP.

Pregaditi, Izraeliti
Burimet Statestikore: The Wall Street Journal
Edhe greqise kane vendose me ia fut rezoluten 1244 e mos me lane as fryme me marre. Perendimi ka "vlera" te ēuditshme "humanitare ".
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-12, 15:10   #33
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Edhe greqise kane vendose me ia fut rezoluten 1244 e mos me lane as fryme me marre. Perendimi ka "vlera" te ēuditshme "humanitare ".
Jo, „vlera tё ēuditshme himanitare” kishin pas popujt e ballkanit, tu pёrfshi kёtu edhe klasikёt grek. Dalin nё perendim tё veshur me rroba tё vezulluara, e tё mbathur me kёpucё me maja, por s’kanё as brekё nё bythё, dhe nuk e flasin asnjё fjalё tё drejtё, por qё tё gjitha gёnjeshtra. Nuk mund tё gёnjesh dhe falsifikosh gjithmonё, dhe as qё do tё mund ndokush, qё tё gёrryej djersёn e tjetёr kujt pambarim. Grekёt kёsaj here treguan fytyrёn e vet tё vёrtet. Njё fytyrё tipike ballkanike-pёrtace, gёnjeshtare.

Por s’tё vё faj ty jo, se problemet ekonomike janё vёshtirё tё kuptueshme pёr njё fshatar, dhe medoemos qё vijnё nё konkludime tё tilla.
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-12, 21:51   #34
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Izraeliti Shiko postimin
Jo, „vlera tё ēuditshme himanitare” kishin pas popujt e ballkanit, tu pёrfshi kёtu edhe klasikёt grek. Dalin nё perendim tё veshur me rroba tё vezulluara, e tё mbathur me kёpucё me maja, por s’kanё as brekё nё bythё, dhe nuk e flasin asnjё fjalё tё drejtё, por qё tё gjitha gёnjeshtra. Nuk mund tё gёnjesh dhe falsifikosh gjithmonё, dhe as qё do tё mund ndokush, qё tё gёrryej djersёn e tjetёr kujt pambarim. Grekёt kёsaj here treguan fytyrёn e vet tё vёrtet. Njё fytyrё tipike ballkanike-pёrtace, gёnjeshtare.

Por s’tё vё faj ty jo, se problemet ekonomike janё vёshtirё tё kuptueshme pёr njё fshatar, dhe medoemos qё vijnё nё konkludime tё tilla.
Greket treguan fytyr krimineli.
Jo se spo i kthejn borgjet por edhe po i akuzojn borgjlit !!!
Une jam i bindur se Greqia do te shkoj ne lufte qytetare. Se kur te hyn aq shume ne haram smund te shpeton let.
Nuk do te zgjas shume dhe Gjermanet do tja ndalin Leket /Eurot Greqis dhe mandej ata atje e kuptojn sa esht Sahati .
Qfar pisa jan Greket dhe Shteti Grek dhe Qeveria Greke esht shume e let te fallsifikojn Euro kur te mbesin pa to...
E mandej nuk di si do te reagjojn Qeverit e Evropes kunder Greqis ?!
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-12, 22:04   #35
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

qysh e lyp, ashtu e gjen ,,
bile falimentimi i tyre eshte vonuar ..
populli Grek ma dembela nuk ka ne ftyre te tokes .
me kujtohen ditet full sezonale nuk punonin prej ores 14 deri 18 h shpallin pushimin ngase ne zhege nuk punonin .

e tani leti gjuhen ne deti te flladiten .
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-12, 19:54   #36
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
qysh e lyp, ashtu e gjen ,,
bile falimentimi i tyre eshte vonuar ..
populli Grek ma dembela nuk ka ne ftyre te tokes .
me kujtohen ditet full sezonale nuk punonin prej ores 14 deri 18 h shpallin pushimin ngase ne zhege nuk punonin .

e tani leti gjuhen ne deti te flladiten .
Nuk di qysh kane falimentue se kane pas ba plote uzina me marue kepuce e rrypa me lekuren e shqiptareve.
Keto felliqesira ortodokse ballkanike, sebashku me felliqesirat tjera serve, malazeze, maqedone e rumune(bullgarte shpetojne) as detin nuk bon ma jau lane ne disponim po duhet me i rjep e pastaj me jau hedh peshkaqeneve n'deti.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-03-12, 19:57   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

Greqia bleu armė 1 miliard euro, nė mes tė krizės


Athinė, 07.03.2012 20:00

Nė tė dhėnat e publikuara sot nga Kėshilli Evropian nė portalin e tij EUobserver.com, thuhet se shtetet anėtare tė BE-sė kanė shitur nė Greqi sisteme tė mbrojtjes, me vlerė mė shumė se 1 miliard euro, gjatė negociatave pėr miratimin e paketės sė parė tė ndihmės pėr kėtė vend, nė vitin 2010.
Nė publikimin e titulluar "Shifrat e shitjes sė armėve nga vendet e BE-sė nė Greqi nė mes tė krizės ekonomike" vėrehet se vendi me shitjet mė tė mėdha nė Greqi ishte Franca, e cila ka njė marrėveshje tė shitjes sė avionėve me vlerė 794 milionė euro.

Aty thuhet gjithashtu se Holanda dhe Gjermania kanė shitur pajisje ushtarake me vlerė 90 milionė euro, po ashtu edhe Spanja me vlerė 33 milionė euro.

Shkrimi gjithashtu i referohet njė deklarate tė ish-ministrit grek tė Mbrojtjes, Panos Beglitis, i cili ka thėnė pėr Reuters nė vitin 2010, se “partnerėt e Greqisė nuk kishin bėrė asnjė presion ndaj Athinės pėr tė blerė armė nė kėmbim tė miratimit tė paketės shpėtimtare”, transmeton BW.

Shkrimi vėren se, pavarėsisht nga fakti se Greqia ka bėrė shkurtime tė mėdha pėr tė ruajtur burimet dhe pėr tė qenė nė gjendje tė trajtojė krizėn, mbetet njė nga vendet me buxhetin mė tė madh pėr tė blerė armė, pėr shkak tė marrėdhėnieve tė tensionuara qė ka me Turqinė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 13:34   #38
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kriza Greke

Greqia nё mes tё dy alternativave
Populli grek sё bashku me autoritet e ardhshme shtёtёrore duhet tё vendosin nё mes:
  • Ndihmave nga jashtё (bailout)
  • Daljes nga Eurozona
Nёse vendosin pro ndihmave nga jashtё, atёherё do tё jenё tё obliguar tё vendosin njё sёr masash shtrёnguese qё si rezulltat do tё kenё rёnjen ekonomike, por ekonomia greke do tё shpёtoj nga shkatёrrimi total.
Nёse vendosin pёr dalje nga Eurozona, autoritetet e ardhshme greke do tё pёrpiqen qё borxhet e jashtme ti zhverёsojnё pёrmes njё inflacioni tё kontrolluar, por qё shpejt do t’marrё pёrmasat e njё hiperinfalcioni, qё pёr nga efekti do tё jetё shkatrrimtar pёr ekonominё e brishtё greke.
Si nga alternativa e parё, poashtu edhe nga alternative e dytё, ekonomia greke lehtё mund tё prodhojё kriza sociale qё tё koordinuara me interesa ilegale nga jashtё, do tё mund tё jenё fatale pёr shtetin dhe kombin grek. Mirёpo shumё lehtё, problemet greke mund tё barten edhe nё shtetet fqinjё, dhe mё gjёrё.
Pregaditi, Izraeliti
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-12, 10:35   #39
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

FMN: Asnjė mėshirė pėr Greqinė


Kryetarja e Fondit Monetar Ndėrkombėtar i kėrkoi grekėve qė tė paguajnė taksat dhe t’i nėnshtrohen planit tė kursimeve, si i vetmi qė mund tė shpėtojė vendin nga katastrofa, ndėrsa theksoi se nuk do tė ketė asnjė tolerim e se si njė vend i pasur, Greqia nuk pėrmbush kriteret pėr “t’u mėshiruar”.
Deklarata e ashpėr e Lagarde u bė nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen “The Guardian”, publikuar nė numrin e sė shtunės.
Pasardhėsja e Strauss-Kahn shtoi se “nėse duhet tė kemi mėshirė, atė do ta kemi pėr vendet e varfėra afrikane dhe jo pėr njė shtet si Greqia, mes vendeve qė renditen me standartin mė tė lartė tė jetesės nė botė”.
Greqia ka pėrfituar miliarda euro nė ndihmė nga shtetet e Bashkimit Europian dhe FMN, por pavarėsisht kėsaj, ekzistojnė dyshime tė forta se vendi mund tė mos respektojė termat e marrėveshjes, duke vendosur pėr daljen nga Eurozona.
Pas zgjedhjeve tė majit, rezultati i tė cilave nuk arriti tė prodhonte njė qeveri, sondazhet japin favorit pėr fitoren nė zgjedhjet e reja parlamentare nė 17 qershor spektrin politik qė i kundėrvihet marrėveshjes se arritur.
”Mendoj se grekėt duhet tė ndihmojnė njėri-tjetrin dhe tė dalin kolektivisht nga kjo situatė. Personalisht, mendoj mė shumė pėr ata fėmijė tė vegjėl qė shkojnė nė shkollė nė njė fshat tė Nigerit dhe mėsojnė pėr dy orė nė ditė, duke u ulur nė njė karrige tre veta. Dhe e bėjnė kėtė vetėm sepse duan tė edukohen, madje edhe me barkun bosh. Janė pikėrisht ata pėr tė cilėt mendoj tė gjithė ditėn sepse besoj se kanė nevojė shumė mė tepėr se grekėt pėr mėshirė”, deklaroi Lagarde.
Ajo gjithashtu shtoi se FMN nuk ka as qėllimin mė tė vogėl qė tė lehtėsojė termat e paketės shtrėnguese qė i ėshtė imponuar Greqisė.


A se ka mire?!
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-12, 17:51   #40
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: Kriza Greke

Me vend e ka, as qato miliarda euro qe ja ka dhan merkelka nuk ja kisha dhan ( mirpo dihet qe gjermania ka dasht me mbrojt tregun me ato miliarda qe ja ka dhene )

Kish mi hy Turkia me fshi perpara me ndreq...
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-12, 10:13   #41
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

Francezėt: “Greqia ka falimentuar qė ditėn qė ėshtė krijuar”

“L’Express”: Lagarde kishte tė drejtė pėr grekėt
Me njė artikull nė faqet e saj, revista franceze “L’Express” mbėshtet deklaratat e kryetares sė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Kristin Lagarde nė lidhje me Greqinė.
Nė kėtė shkrim, thuhet se deklaratat e Lagarde ishin mėse tė vėrteta. Ato bazoheshin nė realitet, pasi nė Greqi nuk paguhen taksat kundrejt shtetit, ndaj pėr ta nuk duhet tė ndjesh mė shumė keqardhje sesa pėr fėmijėt nė Nigeri.
Paralelisht sipas kėtij shkrimi, kreu i FMN “luante” rolin e tė keqes, me qėllim qė tė vijnė evropianėt dhe tė bėjnė tė mirėt, duke theksuar nė mėnyrė karakteristike: “Ndoshta frikėsohen grekėt dhe votojnė siē duhet”.
Por nė kėtė shkrim kundėr Greqisė, autorja nuk mjaftohej me kaq. Aty pėrmendej se ishte gabim hyrja e Greqisė nė Bashkimin Europian, por edhe nė zonėn e euros, pasi pėrveē faktit qė ky shtet ėshtė kaq i vogėl, saqė edhe rreziku dukej i vogėl, ndonjėherė edhe njė fuqi e vogėl mund tė fitojė ndaj njė gjigandi.
Gjithashtu, nė revistė pėrmendet edhe njė shkrim qė kishte shkruar nė vitin 1854 akademiku francez Edmond Abu pėr Greqinė.
“Greqia ėshtė i vetmi vend i njohur qė jeton nė falimentim qė nga dita e krijimit tė saj. Tė gjithė buxhetet janė me humbje. Vetėm nėse dali garanci fuqitė mbrojtėse, Greqia mund tė kėrkojė borxh jashtė shtetit.
Me tė marrė kredinė, paratė shpėrdorohen nga qeveria, pa bėrė asgjė nė dobi tė vendit. Dhe, me tė mbaruar paratė, garantuesit duhet t’u shėrbejnė interesit, nga mirėsjellja, pasi grekėt nuk janė nė gjendje tė paguajnė”, ishin fjalėt e akademikut francez, tė shkruara qė mė 1854, por qė fatkeqėsisht duken sikur janė shkruar mė 2012-ėn
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sherri : 05-06-12 nė 10:15
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-12, 12:55   #42
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

Shpetimi i vetem per greket, eshte dalja nga euroZona, jo-jo, do ta ngrejn tonq tash e 700 mije vite.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-12, 18:53   #43
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Shpetimi i vetem per greket, eshte dalja nga euroZona, jo-jo, do ta ngrejn tonq tash e 700 mije vite.
Tė ja shet ishujt Turqisė , ndoshta letėsohet pak nga kriza.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-12, 17:37   #44
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Kriza Greke

Tja shes logo Maqedoni sllaveve, se u esht ber fiksim te behen icik me rrenje evropiane, lol. Si e shqiptojn sllavet, Mqdni? :)
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-11-12, 11:40   #45
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim S'ka ma pare per persnjaket grek

Eurozona nuk i jep para shtesė Greqisė
Ministrat e financave tė Eurozonės nė takimin nė Bruksel nuk u pajtuan qė t’i japin mė shumė tė holla Greqisė, siē edhe pritej.
Eurozona dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar nuk ranė dakord mbi datėn e synuar pėr tė reduktuar borxhin e vendit, por huadhėnėsit ndėrkombėtarė tė Greqisė u pajtuan qė t’i japin vendit edhe dy vjet mė shumė, deri nė vitin 2016, pėr tė reformuar ekonominė e saj.
Nė ditėt e fundit, parlamenti grek ka miratuar masat mė tė ashpra shtrėnguese dhe buxhetin e vėshtirė tė vitit 2013. Huadhėnėsit ndėrkombėtarė i kanė premtuar Greqisė njė shumė prej 240 miliardė eurosh nė kuadėr tė kredisė sė shpėtimit.
Vendi ka marrė rreth 150 miliardė euro tė kėtyre kredive deri mė tash, nė shkėmbim pėr tė bėrė shkurtime tė ashpra buxhetore dhe pėr tė reformuar tregun e saj tė punės dhe burokracinė.
Njė e katėrta e grekėve janė tė papunė, ndėrkaq vendi ka hyrė nė vitin e gjashtė, qė gjendet nė recesion tė thellė.
________________________________________
http://www.evropaelire.org/content/news/24769314.html
__________________________________________________ ___
Paradoksalisht, vete FMN-ja e ka nje borgj prej me shume se 600 miliard eurosh...prandaj eshte absolutisht ilogjike qe nje varfnjak i tille do mund te ndihemoje mizerjen dhe ne fund, falimentimin e shtetit artificial grek. Te gjitha shtetet e eurozones jugore ndodhen ne nje gjendje te mjerueshme (shume me te mjerueshme se shteti i Kosoves) ekonomike. Ministria i financave e bashkimit evropian, Gjermania, nuk i jep me kredi greqise sepse greqia nuk eshte me vend "kredibil"; nuk ka qene kurre.
Ne vitin 1993, greqia zyrtare i cilesonte Gjermanet keshtu :"Njerez me trup elefanti e me tru mushkonje". Megjithate, Gjermanet jane treguar bujare e fisnik, e me kete duhet te mburret e gjithe Evropa, sepse popujt tjere te kontinentit te vjeter as te shputa e kembeve nuk iu vijne,Gjermanet pra u treguan solidare dhe i dhane greqise 145 miliarde, e 5 miliarde fmn e te gjitha vendet tjera bashke.
Jo-ja gjermane deshmoi dje se ky popull jo vetem qe ka trupin e elefantit por edhe trurin e ka te gjeniut... e greket do te vazhdojne te shesin bostan e pjepna (me magare) neper plazhet e tyre te shkreta ! greku, trup hajvani e tru magari...te tille jane edhe rumunet, servet, sllovaket... e disa tjere ne kontinentin evropian.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.