Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-01-12, 19:59   #1
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shkrimi i vitit 2012Pėr tė mos pėrjetuar edhe kėtė vit si vitin tjetėr, minutat e fundit tė sjellim shkrimet tė cilat ja vlejnė tė jenė si shkrime tė vitit, me iden e Juris dhe me pajtimin e adminėve, po e hapi kėtė temė ku ju anėtarė tė nderuar, qė nga sot mund tė sillni shkrime qė ju mendoni se mund tė konkurojnė si shkrime tė vitit 2012.


I lus Moderatorėt, adminėt qė ai shkrim qė nuk e ka lidhjen direkte(linkun), tė fshihet.

I lus Moderatorėt qė secili chit-chat tė fshihet, kėtu vetėm sjellim shkrimet dhe ikim.Ju falenderoj pėr mirėkuptim dhe ēasje qė nga ky moment.


Artisti


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-01-12, 21:01   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Shkrimi i vitit 2012

pasioni_Titulli: Refleksion -Meditim

22.01.2012

Erdhi edhe njė ditė D. Cirkusi i ashtuquajtur parlament, vazhdoi punėn me joseriozitetin e vet nė njė situatė shumė serioze. Tė zgjedhurit dhe pėrzgjedhurit e popullit vazhduan tė tregojnė papjekurinė e tyre politike (edhe edukatėn familjare dhe shkollore). Duke filluar nga prania nė seancė, nga hyrje daljet gjatė seancės, telefonatat dhe bisedat me njėri tjetrin gjatė diskutimeve tė tjerėve, dhe deri tek diskutime dhe votimet banale dhe primitive. Kodi i mirėsjelljes, qė i takon njė Parlamenti dhe njė parlamentari, si duket nuk ėshtė obligim dhe nuk ekziston nė kokėn dhe mendjen a tyre! Loja me votime, loja me mocione, loja duke keqpėrdorė aritmetikėn e votave (duke votuar pa menduar me kokėn e vet), gjithnjė e mė tepėr po e shndėrron institucionin mė tė lartė tė shtetit nė cirkus tė vėrtetė. Aty nuk dihet mė kush pin e kush paguan. Shkelen ligjet dhe pėrdhosen vendimet e veta paraprake, me arsye dhe paarsye. Aty shkelet edhe Kushtetuta.
Edhe kėtė javė munguan deklaratat e pastėrta, tė kjarta dhe tė kuptueshme nga institucionet. Analizat tregojnė se askush nuk e din se kush ka tė drejtė. Ēka ėshtė "e mira" dhe ēka "e keqja" jonė? Kush e ka mirė dhe kush e ka keq? Kush ka tė drejtė dhe kush nuk ka? Kush po gabon e kush jo? Intelektualėt po heshtin. Tė pavarurit po meditojnė nė heshtje. Analistėt dhe b-analistėt po presin sinjale dhe direktiva nga bossat e politikės ditore, varėsisht nga premtimet dhe pagesat.
Ora po afrohet. Diēka do tė ndodhė pėrsėri sot. Nuk mund tė themi "nuk e kemi ditur", "nuk kemi besuar" sepse do tė jetė vonė. Trimat dhe tė menēurit do tė dalin nga vrimat dhe do tė japin deklarata pasi tė kryhet krejt kjo qė ka filluar, dmth. pasi tė shohin se ēka ndodhi...
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-12, 21:10   #3
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Shkrimi i vitit 2012

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
pasioni_Titulli: Refleksion -Meditim

22.01.2012

Erdhi edhe njė ditė D. Cirkusi i ashtuquajtur parlament, vazhdoi punėn me joseriozitetin e vet nė njė situatė shumė serioze. Tė zgjedhurit dhe pėrzgjedhurit e popullit vazhduan tė tregojnė papjekurinė e tyre politike (edhe edukatėn familjare dhe shkollore). Duke filluar nga prania nė seancė, nga hyrje daljet gjatė seancės, telefonatat dhe bisedat me njėri tjetrin gjatė diskutimeve tė tjerėve, dhe deri tek diskutime dhe votimet banale dhe primitive. Kodi i mirėsjelljes, qė i takon njė Parlamenti dhe njė parlamentari, si duket nuk ėshtė obligim dhe nuk ekziston nė kokėn dhe mendjen a tyre! Loja me votime, loja me mocione, loja duke keqpėrdorė aritmetikėn e votave (duke votuar pa menduar me kokėn e vet), gjithnjė e mė tepėr po e shndėrron institucionin mė tė lartė tė shtetit nė cirkus tė vėrtetė. Aty nuk dihet mė kush pin e kush paguan. Shkelen ligjet dhe pėrdhosen vendimet e veta paraprake, me arsye dhe paarsye. Aty shkelet edhe Kushtetuta.
Edhe kėtė javė munguan deklaratat e pastėrta, tė kjarta dhe tė kuptueshme nga institucionet. Analizat tregojnė se askush nuk e din se kush ka tė drejtė. Ēka ėshtė "e mira" dhe ēka "e keqja" jonė? Kush e ka mirė dhe kush e ka keq? Kush ka tė drejtė dhe kush nuk ka? Kush po gabon e kush jo? Intelektualėt po heshtin. Tė pavarurit po meditojnė nė heshtje. Analistėt dhe b-analistėt po presin sinjale dhe direktiva nga bossat e politikės ditore, varėsisht nga premtimet dhe pagesat.
Ora po afrohet. Diēka do tė ndodhė pėrsėri sot. Nuk mund tė themi "nuk e kemi ditur", "nuk kemi besuar" sepse do tė jetė vonė. Trimat dhe tė menēurit do tė dalin nga vrimat dhe do tė japin deklarata pasi tė kryhet krejt kjo qė ka filluar, dmth. pasi tė shohin se ēka ndodhi...

http://www.dardania.de/vb/upload/sho...59#post2181459
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-12, 23:20   #4
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Dr. Ibrahim Rugova – njeriu qė do tė jetojė pėrgjithmonė

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire...

Kryetari Rugova, mėnyrat e avancimit tė dashurisė ndaj kulturės, popullit, historisė dhe traditės kombėtare shqiptare, pėrkatsisht edhe tė politikės drejtė pavarėsimit tė Republikės sė Kosovės si hap i pare, pastaj drejtė njė Uniteti Kombėtar Shqiptar, ndonėse tė padėgjuara ndonjėherė mė parė, kanė diēka tė veēantė dhe janė skajshmėrisht tė dalluar nga tė udhėhequrit politikė deri nė kohėn e tij.

Njeriu i politikės shqiptare para daljes nė skenė tė Kryetarit Rugova, vėrtetė janė pėrpjekur tė gjejnė modifikimin si aftėsi qė paraqitet se ai mbron atributet e politikės sė re nė zhvillimin e tyre, por asnjėra nuk ka pasur avancim nė planet e tyre, derisa erdhi i Madhi Dr. Ibrahim Rugova.

Kohė pas kohe nė ditėt e sotme, ndeshim politikėn aktuale tė Kosovės dhe mė gjerė, duke bėrė pėrpjekje pėr tė zėvendėsuar filozofinė politike tė Kryetarit Rugova, me tema tė reja, forma tė reja dhe preokupime tė reja, por asnjėra nė praktikė nuk ka dėshmuar se ka arritur at politikė, ēfarė ai e aplikoj.

Nga njėherė krijohet pėrshtypja, se me vdekjen e tij, ka pushuar rezultati i artikulimit tė politikės kombėtare e shtetėrore, dhe ėshtė shuar artikulimi i politikės “rugoviane”! Jo, ajo edhe sot e kėsaj dite reflekton si zė i brendshėm nėpėr damarėt e shqiptarit “rugovian” duke pranuar pėshpėritjet nga imagjinata se ende Kryetari Rugova ėshtė gjallė nė mesin tonė dhe udhėzimet e tija pėr ne janė shpirtėrore. Pikėrisht ky zė i tij, ruan stabilitetin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės dhe ėshtė roje e pėrhershme e tokės dardane.

Vepra e Kryetarit Rugova, ishte prodhuese pėr njė imazh mė ndryshe nė krahasim me lėvizjet e mė hershme pėr ēėshtjen shqiptare nė ish-Jugosllavi. Kėto imazhe para botės reflektonin kulturė, lashtėsi, traditė kombėtare e nė veēanti autoktoni mija vjeēare nė ketė botė tė Evropės juglindore dhe se nga kėtu nuk lėvizet. Ai thoshte po citoi: “Ne ishim mikpritėsit e tė gjithė popujve pėr rreth nė Ballkan, por qė kėtė mikpritje popujt pėr rreth trungut Shqiptar e keqpėrdoren dhe deshėn tė na shfarosin nga faqja e dheut”, pėrfundon citati.

Urtia e tij me njė menēuri tė pashoq, forma e tė udhėhequrit si lider, sajimi i ideve drejtė pavarėsisė dhe unitetit, ishin elemente kryesore qė Kryetarin Rugova e bėjnė tė pavdekshėm, shumė tėrheqės, madje politikan autokton i kėtyre trojeve ilire, qė gjithherė para vetes kishin burrninė, drejtėsinė, menēurinė dhe trimėrinė. Po ta zbėrthesh sot politikėn e tij, mund tė konstatojmė se ai kishte kėto synime: pėrafri nė mes popullit, dashuri nė mes vete, respekt pėr figurat e mėdha kombėtare, pėr kulturėn dhe traditėn e lashtė shqiptare me rrėnjėt e thella tė saj.

Kemi raste sot, kur fjala e tij e urtė tė ke gjetur vend nė funksion tė ruajtjes sė unitetit dhe nė tėrėsinė institucionale e kombėtare.

Tani kur ndodhemi nė jubileun e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit tonė Shqipėrisė, do tė donim qė edhe Ai tė ishit me ne, tė festojmė sė bashku.

Tė gjitha kėto edhe sot mund tė na shėrbejnė si njė ekzemplar shembullor, edhe pse ai sot e gjashtė vite nuk ėshtė nė mesin tone. Vepra e tij ēdo herė do tė mbetet shembull pėr ēuarjen e proceseve drejtė synimit tonė pėr njė: UNITET KOMBĖTAR SHQIPTAR.

Bekimi dhe mėshira e Zotit qofshin mbi shpirtin e tij.

http://www.dardania.de/vb/upload/sho...t=29989&page=2
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 25-01-12 nė 23:51
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-12, 23:49   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Bota Virtuale ka ndryshu sjelljet e njerezve,disa gjana thjesht nga shkronjat dhe pamundesia e komunikimev balle per balle njeri tjetrit ,acarojne shume shpirta njerzish
Njerzit mundohen te mbrojne diqka,nje besimi apo mendim tyrin,po ne fakt askush nuk duhet te jete kaq mendje vrazhed,sikure te mirrja shembuj disa meshkuj,femra,besimtar te ketuhit,do kisha humbur pergjithmone besimin ne cdo gje,thjesht ndodhe sepse jemi ne boten virtuale,,,,ajo qka shqetson shume Shqiptare eshte pjesa e nenforumev tek religjioni
Une e dua popullin tim me shume se cdo popull dhe fis tjeter,nuk e dua po jam e detyruar ta dua Gjakun tim,do ja mohoja vetes,femijve te mije,te shikoine nje shqiptar simbas religjionit,me cdo force qe do mblidhja do i mohoja ket gje,,,,
Pse nuk rrespektohet religjoini i tjetrit,mendimet bindjet,ne cillin liber te shejte eshte e lujshme poshterimi,fyerja,ndaj nje njeriu me ngjyre apo besim tjeter,,,,tjetra eshte se si shqiptar deshtem apo sdeshtem kemi nje Kultur e cilla disa gjera i ndalone,ta duash dhe ne anen tjeter ta seshesh vllaun per nje te huaj,mendoi shume here,athu kemi humbur cdo tradit,cdo kultur,athua duke lexu gjera te tilla ketu,kemi humbur cdo moral njerzore,kemi harru shtypjet,masakrimet cdo sakrific qe bem,dhe sote ti them vetes ti je shqiptar musliman,andaj une ste dua ti sje gjaku im,ti sje miku im,ti je armiku im,,,,,,,,sinqerisht do ndihesha plote mekate sikure ta mendoja nje dite fundin e jetes sime,dhe bashk me te ika duke len urrejtje dhe lendime ne zemrat e njerzve vetem pse ata paten ngjyre,besim tjeter......e posaqerisht se gjaku eshte me i trash se uji,dhe i huaji nuk behet kurr pjes e ytja ,dhe se nese nje dite nuk do jem ktu,nuk do jete arsye dorzimi im,apo ndonje individ,thjeshtkjo atmosfer me dergone ne nje bote e cilla ka shume pak me boten ,shpirtin dhe SHqiptaret e vertet,une njoh popullin tim ndryshe nga ketu,krejt ndryshe.....
http://www.dardania.de/vb/upload/sho...t=32903&page=5
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-12, 18:04   #6
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
*

Jemi te nėnforumi „Toleranca fetare“ me titull „Ēka ėshtė feja“.

Do tė flas pakėz lidhje me atė se pėr ēfarė na shėrben feja, pos tjerash.

Nė mesin e disa librave, tė cilat po m’i pėrqeshė Makreshi, pa i lexuar kurrnjėherė, ėshtė edhe njė libėr qė shkruan rreth iluzionit, me titull : “Glamour: A World Problem”. Nė gjithė librin kemi tė bėjmė, pra, me iluzionin si problem i gjithė botės.

Nėse e pėrkthejmė kėtė libėr nė gjuhė religjioze islame, bėhet fjalė pėr xhihadin, luftėn qė duhet bėrė kundėr iluzioneve. Sepse kjo ėshtė pengesė e ēdo njeriu, veēanėrisht e njerėzve mė pak tė zhvilluar, siē ėshtė shumica e njerėzimit.
Ka dhe mjaft literaturė islame ku flitet pėr xhihadin. Xhihadin e vėrtetė. Xhihadi i vėrtetė ėshtė lufta me vetvehten. Kjo dhe quhet Xhihadi i Madh.
Lufta mė e madhe, pra, duhet bėrė kundėr emocioneve. Sepse pikėrisht emocionet janė dhe iluzion. Nėn Iluzion/Emocion nėnkuptojmė: gėzimin, hidhėrimin, dėshirėn pėr tė pasur a bėrė diēka qė nė realitet ėshtė e paarritshme, admirimin, tifozėrinė (“navijaēllėkun”)...

Ai qė thot, brohoritė, virrė e piskatė… “Unė e dua Muhammedin dhe pėr tė e jap edhe jetėn”, nuk mund tė quhet nė asnjė mėnyrė musliman, pa marrė parasysh se ēka punon a vepron apo a falet (bėn namaz), agjėron… etj. Ai person s’ėshtė gjė tjetėr pos “navijaē”, idhujtar, tifoz… i Profetit Muhammed. Ėshtė gjithashtu mė tepėr muhamedan se musliman. Dhe, me kėtė gjė, jo qė i shėrben (pėr tė mirė) fesė sė vet, porse edhe e dėmton atė nė masė shumė tė madhe. Pėr fat tė keq, numri i tyre ėshtė shumė i madh.

Kėta nuk kanė fare dallim nga militantėt partiak ( qė bėrtasin:“Thaēi mė i miri”, “Albini mė i miri…”,, nga tifozėt sportiv (Barcelona mė e mira. Tė gjitha klubet tjera janė m…), adhuruesit e shkencės (tė cilėt nuk kanė njė fije lidhjeje me shkencėn) e kėshtu me radhė.

Prandaj, si nė ēdo lėmi, ashtu edhe nė lėminė e religjionit, ėshtė mė e preferueshme tė mėsohen (sė pakut) gjėrat elementare drejtė se sa pėr vite e decenie me mbetė asgjė tjetėr pos tifoz, “navijaē”, idhujtar…Pėr arsyen e thjeshtė se kjo gjė nuk i ndihmon, nė rend tė parė, atij personi dhe, nė rend tė dytė, as religjionit, tė cilit i takon.

Mbrotja e njė feje, nė kėtė rast fesė Islame…
…me deklarata bombastike, me brohoritje, me virrje, me piskamje… s’ėshtė gjė tjetėr pos: iluzion, idhujtari… mjegull qė tė lė mbrapa, nė vend qė tė pėrparosh, qoftė edhe njė cm, gjat jetės sate.Mėsohuni, pra, tė ushtroni Xhihadin e Madh. Ėshtė si pėr tė mirėn tuaj, ashtu edhe pėr rrethin ku jetoni…
…nė vend qė unė t’ju dukem juve si pengesė, si kritikues (i pavend) apo si pėrfaqėsues i diēkaje (shiit, buddhist, krishterė e pallavra tjera) qė juve nuk iu shkon pėr shtati.


Pra, shoku Makresh, ekzisojnė edhe libra ku s'ka kundėrshti me Islamin, por shprehjet janė tė ndryshme! Asgjė tjetėr!


*
http://www.dardania.de/vb/upload/sho...=32678&page=14
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Artisti : 30-01-12 nė 18:06
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-12, 21:20   #7
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

......

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin

Zemėr,

Ėndrra e radhės ishte tmerruese!
Nė atė koridorin e ngushtė, ku takoheshim rrėshqitshėm herė pas here, aty ndodhi e tėra.
Tė kujtohet ajo nata e ftohtė, ti rrije nė tavan -20 gradė, me kokėn nė birucėn qė tė qon nė koridorin e ngushtė, ku isha unė , +28 gradė bėnte aty, dhe ndrronim njė fjalė cdo tė pestėn minutė.
Ne, si gjithmonė me thonjė nė fyt, me grushta, gulinova drejtuar njėri tjetrit, etj, kur papritmas mė pyete; Tė tė prezantoj me Bacin tim, pėr tė cilin tė kam folur aq shumė, dhe unė pranova nga admirimi pėr tė.

Edhe ai e futi kokėn nė tė njėjtėn birucė tė tavanit sikurse ti, dhe filloi tė flas. E mendoja tė vjetėr, dhe shtypa frenat e mia gjer nė fund.
Ti ike, ngase mustaqet tė ngrinin nga tė ftohtit.
Si mė le vetėm? Hera e fundit qė ndodh kjo!
Ky Baci, kishte njė mision. Pėr tė scaruar mė mire, bastin tė cilin vutė ju tė dy, e fitove ti zemėr.
Pas njė kohe ai zbuloi fytyrėn e vėrtetė prej pėrbindėshi, mė maltretoi, mė torturi, madje edhe "mė nguci"! Provoi mėnyra tė ndryshme pėr tė kryer misionin, nė fund i humbi durimi dhe kaloi nė atė qė bėn mė sė miri; Fyerje.
Verė, i thoja vetit, mos u ngut, ėshtė vetėm lojė. Madje ėshtė vetėm ėndėrr.
Mos bir pre e misioneve tė ndryshme. Ti admiron kėtė njeri.
Vera ma ktheu; Luaj lojėn e minjėve, luaj lojėn e paragjykimeve, luaj aq sa mundesh, dhe kur bėhet e vėshtirė, ik vrap 3 hapa mbrapa, dhe mendohu...

Unė si zakonisht, e dėgjoj Verėn kur mė flet, zemėr.

Tė fala i bėn atij pėrbindėshit, i thuaj; Je profesor i dobėt! Megjithatė, prapė je i rrallė!

Si duket ėndėrrat nuk kanė mbarim afėr teje!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 08-02-12 nė 21:22
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-12, 00:56   #8
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Pavarsia e KosovėsĖndrra shekullore tani ka marrė jehonėn
Nė muajin e dimrit lulet kristalizojn katėr vjetorin

Me rrezet e diellit flamujtė valojnė
Kėnga dhe vallja 4 Vjetorin e pavarėsis e nderojnė.


Sot me 17 shkurtė merrė frymė Kosova
Gjeneratė pas gjenerate ėndėrruam kėti ditė
Me Ibrahim Rugoven botės ja hapem Sytė
Amerika /Evropa Adem Jasharin e Nderonė
Kosoven Republikė e Pėrgėzon.

Nga ėndrra jemi zgjuar nė pėrqafim tė shtetėsisė
Faliminderit Amerikė pėr liri e drejtėsi
Kosova,Shqiptaria brezė pas brezi do tė kėndojnė
Klintonin/Bushin pėr jetė do e nderojnė

Kėndo Kosovė ditėlindjen e Pavarsisė
Nėnė Shqipėri hynė nė valle
Ska mė ndarje veq bashkim
Pranvera ka lulėzuar trupi ėshtė mbushė me gėzim

17 shkurtė 2012,Naki
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-12, 09:33   #9
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Citim:
.....Makresh Ibrahim Rugova ishte figure politike ne kohen me vendimtare te historise me te re shqiptare, i cili diti ti pergjigjet me se miri kushteve dhe rrethanave politike te kohes, ku menqurin e shendrroje ne armen me te fort shkatrruese kunder regjimit serb. Sa i perket fese une asnjeher nuk kam ndegju nga goja e tije qe fyejti fene islame, mos harro qe deri dje shumica ishin komunist. Eshte shume e vertet qe ai gjat lobimit u identifikua shume me Nene Terezen, gje qe eshte e kuptushme pasi qe ky per ndihem ju drejtua botes krishtere per vete faktin qe ishin me te forta dhe udheheqin boten. Ky eshte mendimi im, prandaj te kisha lute edhe ty mos e perzije fene me politiken, nuk ke asnje arsye sepse me kete nuk do te arrishe asgje.

......te thuash te verteten nuk eshte nenqmim asnjeher, perkundrazi.
Shkrim neutral e me vlere
http://www.dardania.de/vb/upload/sho...81#post2193581
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-12, 19:11   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Question Titulli: Shkrimi i vitit 2012

MP qe ma kishte bere Makreshi, nese me jep leje Maki pe bej publike, dhe konkurrente per shkrim te vitit ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-12, 22:16   #11
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Citim:
Murgesha
AdministratorėtAnėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....

Titulli: Flesh News....
Hė more Thaq po gjithmonė ta pam sherrin.

Kėshtu po i filloj fllesh newsat sonte.

Ka do ditė qė na u ka ngjallė pak forumi Politik.

Thaqi mos koftė Thaq po nuk bani gafa, na e ka fut nė diskutim njė fusnotė (pėr shumė kon e pakuptueshme) e pėr herė tė parė me rugovista e me thaqista po i qojnė selome tė panumėrta nėnės sė tij, sepse mbas mendimit tė dikujt po na kthen krejtve 13 vjet mbrapa.

Pėr ti mbuluar gafat e Thaqit si gjithmonė taqistat shkojnė e i vėrsulen tė ndjerit Rugova, diqysh mundohen me na shti me zor me diskutu pėr te, thuese ai prej varrit po ja u mėson Taqin me ba qeso gafa pa lidhje. Ksaj rradhe i ra hise Kulturės Kombėtare me u ba dėshmitare se si duhet mbrojt Thaqi.

Shoqėrorja o ka plas pi mllefit o shko puna deri ne vetvrasje, nifarė Djali i keq i mllefosur ndaj fusnotės ka vendos me vra veten por spo din ku. Jemi qu i madh e i vogėl nė komė me ja mush mendjen se nuk ban me vra veten, por nuk di pse askush spo i thot, mbshtilli nja 10 killa eksploziv e shko vetvraju diku afėr Thaqit qė ti ndalim mė kėto diskutime pėr fusnotėn.

Te kafja do mendime momenti spo na lojnė rehat, e fajin e ka krejt Jadorja qė na u kthye nė forum me njė reflektim ku ka pėrmend ata qė i kan mungu, e tė papėrmendurit po e ndjejnė veten shum keq, sepse o sju ka mungu Jadorja atyre o si kan mungu ata asaj, hec e bjeri nė fije, vetėm e di qė situata osht e tensionume.

Pėr informatikė mo se kemi dert, kishin dal do kompjutera qė skishin ēka ju bajnė virusat, tash interesimi pėr ti ndėrru ne Dardanasėt kompjuterat o nė maksimum, e kjo mė sė shumti do tė na e prek deri nė palcė Kullerin e forumit.

Po na vijnė edhe tema me nga njė video, po krejt qekjo fusnota i ka fajet spo kemi kohė as mi diskutu e as me i shiku.

Po qarkullojnė thashetheme se Murgesha prej se o smu para tetė viteve hala nė komė tė veta so qu, kan fillu njerėzia me shku me e pa, do pi qojnė pula e do pite, po ajo prap po ngulmon qė o smut, kemi frigė qė e ka kap smuja e dembelisė.

Te diaspora o legalizu prostitucioni, e bone se bone stė vet kush kryesorja je nė mbrojtjen e ligjit.


Fetė janė mbetė nė mėshirė tė video islame, kėtu krejt fajet i ka largimi i tė untės e cila me shkrimet e veta i nxiste fetarėt tė shkrujnė pėr fe.

Prej qė u ndalėn propozimet e Gegės, humori o metė nė duar tė do barcoletave tė qarta.

Me kthimin e Turistit o ka lulėzon edhe pacensura.

Po i pėrfundoj kėto fllesh lajme me thėnien e artė qė doli nga gjembat e Murrizit, e qė pėr mendimin e shumicės do tė jetė thėnia e vitit nė Dardani.


Ja pra thėnia e famshme:


Kujdes mos u pjerdh n'sy t'budallės, se ay duke u munduar tė emitoj, dhihet.


http://www.dardania.de/vb/upload/sho...89#post2195789
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-12, 07:48   #12
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Shkrimi i vitit 2012

Kercovari, situata e shqiptareve ne Maqedoni eshte e pandryshuar.
Perfaqesimi i shqiptareve ne institucione eshte sa per sy e faqe per t'ja mbush mendjen bashkesis nderkombtare se, qe ne u japim shqiptareve pozita, e ne anen tjeter shqiptaret nuk kane kurfare kompetenca ne kryerjen e obligimeve te tyre.
Kete e thone ata vete, o jemi sa per sy e faqe dhe nuk vendosim per asgje absolutisht.

E qe eshte situata me dekada e pandryshuar ne kuptim te te drejtave elementare njerezore, eshte. Kercovari besoj qe e din se ne Maqedoni ka shume kosovare dhe lidhja me Kosoven eshte e pashkeputshme. Nuk ka ne dhe ju! Gabim eshte te thuhet ne shqiptaret e Maqedonise dhe ju shqiptaret e Kosoves. Kjo eshte e pakuptimte.
Kercovari, jane rrahur te rinjet shqiptare nga maqedonasit shume e shume dekada njisoj si sot.
Eshte shkelur dinjiteti i shqiptareve qe shume e shume dekada mu si sot.
Ju shkelen te drejtat elementare shqiptareve ne Maqedoni me dekada te tera, per fat te keq pikerisht si sot!
Te drejten per ta konstatuar kete, nuk mund te ma marrish as mua, po askujt tjeter Kercovari, sepse ne jemi nje, si ne Kosove edhe ne Maqedoni. Nuk eshte kjo retprike, eshte ky nje realitet te cilin po e jetojne familjaret ne Maqedoni!
E ke nga mllefi ndoshta, por sa i perket se kur e qysh e tek, jane kerkuar ndihmat reciproke kete gje nuk deshiroj ta diskutoj per shume aresye!
Flen kush flen i qete ne Kosove, por sigurisht se pjesa dermuese nuk ka fjete e as nuk flen i qete kur keqtrajohen shqiptaret-familjaret ne Shkup, Tetove, Gistivar, Diber, Kercove, Kumanove e tj.
Rahati per fat te keq nuk kane shqiptaret as ne Maqedoni e as ne Kosove. Se si bahet nuk e di por nuk i jap veti te drejte te bej ndasi, ju dhe ne!
Mund te them vetem se te gjithe ne do ti kemi punet me mire kur do punojme per interesin e kombit, ne rradhe te pare e pastaj per xhepin! Me vjen mua turp dhe me vjen mundim i madh kur dikush e konsideron retorike te panevojshme qeshtjen e atdhetarise! Po manipulohet se atdhedashuria paska dale nga moda dhe se eshte primitive ta duash ma s'pari vendin tend. Kjo po na kushton shume! Jane shendrruar njerezit ne vegla te kushedi cilave djallezi ndjellakeqe duke u zhveshur teresisht nga dashuria per Atedheun dhe njerezit e gjakut!
E di poashtu se as mua e as kujdoqofte nuk mund ti mohoet vetedija per komb e per shtet, dashuria per njeriun ne emer te cmendive adoleshente e marionetave te qarqeve te ndryshme te interesit!

Te pershendes!

http://www.dardania.de/vb/upload/sho...66#post2202366
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-12, 13:33   #13
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

e gjitha eshte shume e tepert cka shkrove Bajloz , nuk te falet !shume banale , shume e cekte ..!shume popullore e mases kjo hudhje fyrjesh e problemi njeri tjetrit .. !
pse ke zet ata qe jetojne jashte !

pse e barstardoni mesazhin e temes , eshte shume i qarte , shume i kthjellet .. keti vendi dhe njerzve te tij ju duhet pune dite e nate , nate e dite qe te zene hapin me tjeret , e jo paaftesine pa punesisne dembeline apatine kolektive per prosperitet ta justifikoni me pushim kombetar festash te shteteve te huaja .. (nuk i kemi sendet per kete luks , a e kuptoni o shqiptare , nuk i kemi sendet ..!!!!! kerkah nuk jemi )..!!
-kush ju perkujton gabimet , !... pjesa e juaj e kombit e shperndare neper bote , jane vllezerit tuaj , eshte gjaku juaj qe ju mundoheni ta mohoni e nencmoni .. te juajte jane , por shume me te guximshem se ju qe mbetet nga vatan , shume me sfidues se ju , shume me puntore se ju ,ju perkujtojne sepse kane pare kane prekur nga atje ku jane qe veq me pune ka prosperitet prandaj ju perkujtojne ..

ma zgjidh veq kete dileme hamletjane per mentalitetin kosovar Bajloz ! ..shkuan si shkuan keto 20 vite jete te keti populli te mjere per mend e per fat qe ka ,..!
por sot ku jemi Ne ..! ..nese mbesemi atje ku shkuam sepse s'kemi ku kthehemi ,quhemi jo kombetare
nese gjejme force e kethehemi e kontribojme ne vendin tone quhemi profiter , shfrytezues ..
cfare duhet te bejme , ku takojme ne mergata Bajloze ..?

( ..te tregoj nje rast po kam qjef gjithesesi qe te kendell kete popull ..para disa jave isha ne zone te Deqanit , shtepia ku me ftuan mystafire ishte ville luksoze , kopje e stilit Bajerne qe kishin ndertuar , edhe gjermanet do te fasionoheshine me ate begati qe kishte ndertur vellau nga jashte dhe e shfrytezonte e jetonte vellu tjeter ketu .Pse nuk kthehen ketu e pyeta motren e tyre ..i rrodhen lotet dhe me tha , mbaje mend edhe nena qe eshte nene me ate qe po jetojke per ate po anojke , nuk e shef cfare hjek e si punon ai atje por edhe kur vine per pushim ose kur i dergojne vellaut me 5 femi e 7 niper qe nuk punojne askush te holla per jetes nona jeme thote pak po qojne , duhet ma shume se jemi rrite me miq .. ..kete shtepi qe e ndertoj vellu tjeter pas luftes e ka per 20 vjet kredi atjee burre e grua mbyten tuj punu ..kjo qe pa ti edhe pse e ka ndertu tjetri mbet e keti ketu , nenkuptohet , nese me kthehet vellau me famile duhet te ndertoj kulm mbi kry , kjo eshte tha , e beso qe me 17 vjet me ka dal vellau jashte, ka 25 vjet qe mbane familjen qe shtohet ketu ... mu zemra me therri nga dhemja Bajloz , sepse e di jeten atje , por ti nuk e kuptoj , sepse ke jetuar vetem jeten ketu ..)
http://www.dardania.de/vb/upload/sho...87#post2216487
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-12, 16:13   #14
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012

Ato qe jane shkruar ne Kuran, jane permbledhje e veprave dhe realizimeve me te arrira te njerezimit, deri ne ate moment. Pra, edhe parashikimet edhe fantazimet, te gjitha "menquritė".

Ėshtė "Iliada" e Homerit, psh, qe ka sa t'dush pjese ku flitet pėr njerez me permasa gjigande etj, Ciklopėt, Herkuli.

Ėshtė "Eposi i Kreshnikėve", i shqiptarėve, permasat gjigande te familjes se Kreshnikeve "Muja e Halili", fuqia e tyre (llulla e Mujes i nxė 3 kabza duhan, 3 lopata prush pėr me e dhezė... Kur merr frymė Muja, perkulen lisat deri nė tokė).

Ne Kuran nuk ka asgje jashte-tokesore, asgje qe nuk mundet me e imagjinu mendja NJERĖZORE (dhe kjo ėshtė shuuume esenciale: mendja e ndritur e Allahut nuk arrin me shkru njė liber te kuptueshem e te kjartė, pa keqinterpretime e pa dallavere???), xhenneti e xhennemi pershkruhen me permasa krejt tokesore e njerezore (lumenje, fusha me lule, prostituta te bukura, alkool, zjarr e terrci verrci).

Pastaj, pėr mbrojtesit e "hyjnores" se Kuranit, ēdo dallavere ėshtė e lejuar. Kur i nxė ngusht me ndonje ajet kuranor (ku behet thirrje pėr lufte e masakra e detyrime e shkaterrime ndaj atyre qe nuk e pranojne me deshire islamin), te thojne: "kjo ėshtė shkruar veē pėr ate vakt e nuk e ka vleren e njejte ne vitin 2012". Ēka ka lidhje? Dhuna dhunė, si 12, si 2012.

Detyrohen me i zgurdullu syte mbas eshtrave te arushave, pėr me ia mbushe vetit mendjen qe ajo ēka ata besojne "po vertetohet"... Me keto tema e pranojne qe hala as vet nuk jane te bindur e kane dyshime.

Ēka po t'duhen keto eshtra te arushes?

Pėr me e vertetu ekzistencen e allahut???

A kaq te deshperuar jeni ne PAfuqine e allahut, a?


Bajlozi i zi.
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 19:35   #15
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkrimi i vitit 2012Duke ju pėrshėndetur ju bėjė me dije se jemi duke punuar me zell tė madh dhe shumė herė kemi edhe netė si ditė..


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.