Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-08-13, 17:51   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjithēka ngapak !

Happier, rrjet social vetėm pėr njerėzit e lumtur

Facebook dhe Twitter janė rrjetet mė tė famshme sociale nė tė cilat njerėzit postojnė ēdo gjė qė pėlqejnė ose urrejnė, pa ndonjė filtrim tė caktuar tė pėrmbajtjes sė shpėrndarė pėrmes fotografive, tekstit dhe videove.


Por, ēfarė nėse jeni duke kėrkuar njė vend tė vetėm pėr ndarė dhe festuar momentet e vogla tė lumturisė nė jetė? Happier ėshtė njė biznes i ri me bazė nė Boston, i cili ka krijuar njė rrjet tė ngrohtė social qė synon pikėrisht kėtė.

Happier ėshtė menduar tė jetė njė rrjet i veēant social pėr postimin e fotografive dhe statuseve pėr gjėrat qė i bėjnė njerėzit tė jenė tė lumtur.

Themeluesit e rrjetit social pėr pėrdoruesit e lumtur nė internet, Happier, kanė thėnė se asnjė moment lumturie nuk ėshtė i parėndėsishėm, ndėrsa faqja nuk lejon shpėrndarjen e statuseve qė krijojnė negativitet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-08-13, 22:14   #17
dexter
 
Avatari i dexter
 
Anėtarėsuar: 11-10-06
Vendndodhja: kosova
Postime: 162
dexter i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek dexter Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek dexter
Gabim Titulli: Gjithēka ngapak !

I Madh je bravo Zero Cooooolll..
__________________
if you learn to be a fluid , but if you learn to be a deth
dexter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-13, 14:25   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Gjithēka ngapak !

Sa tė dhėna ruhen nė trupin e njeriut ?


Trupi i njeriut ėshtė mė i fuqishėm se makina mė e shpejtė e botės. Ai pėrshtatet me mjedisin qė e rrethon, pėrpunon informacionin nė tė qindtėn e sekondės dhe ėshtė unik pėr ēdo njeri. Por kjo nuk ėshtė gjithēka.

Trupi i njeriut ėshtė nė gjendje tė ruajė informacion nė brendėsi tė tij. Nė infografikun e mėposhtėm tregohet se sa tė dhėna mund tė ruhen nė gjenet njerėzore.

ADN-ja ėshtė gjurma e gjeneve njerėzore. Njerėzit kanė 46 kromozome, 23 nga secili prind. Molekula e ADN-sė i ngjan njė shkalle tė pėrdredhur dhe pėrbėhet nga: adenina (A), timina (T), citozina (C) dhe guanina (G). Tė katėr kėto baza lidhen nė katėr mėnyra me njėra-tjetrėn. A-T, T-A, G-C dhe C-G.

Brenda 46 kromozomeve ndodhen rreth 6×109 ēifte bazash. Katėr ēiftet e bazave mund tė prezantohen nė njė format binar, njėsoj si tė dhėnat. Pra, 00 pėr A-T, 01 pėr T-A, 10 pėr G-C dhe 11 pėr C-G.

Tashmė jemi nė gjendje tė llogarisim se sa byte tė dhėnash mund tė ruhen nė gjenet njerėzore. Shifra del afėrsisht 1.5 GB, pra sa dy CD sė bashku.

Sa tė dhėna mund tė ruhen nė trupin njerėzor?
1.5 GB x 100 trilionė qeliza = 150 trilionė GB ose 150 zettabytes. Njėsoj sikur tė kishim 75 miliardė iPad-ė prej 16 GB.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-13, 16:47   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjithēka ngapak !

Google lanson portalin me tė gjitha kushtetutat e botės25.09.2013

Gjiganti “Google” nė New York ka prezantuar njė portal tė ri qė ka mbledhur tė gjitha kushtetutat e gjithė botės pėr t’i ndihmuar vendet, sidomos ato nė tranzicion politik.

"Ne kemi kėrkuar pėr tė mbledhur dhe organizuar kushtetutat online qė tė jenė nė dispozicion pėr qeveritė qė nuk kanė gjetur njė proces kushtetues", shpjegoi Dzhered Cohen, drejtor ekzekutiv i „Google Ideas", duke prezantuar faqen www.constitueproject.org nė New York, ku po mbahet kėtė javė Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė, transmeton albinfo.

"Projekti krahasues i Kushtetutave" mundėson qasjen nė tė gjitha kushtetutat, tė cilat ishin nė fuqi nė disa vende deri nė shtator tė vitit 2013.

Janė pėrfshirė mė shumė se 350 dokumente tematike pėr tė lehtėsuar krahasimin e disa ēėshtjeve, pėr shembull, tė drejtat e pakicave ose financimin e fushatave zgjedhore.

Hapi i ardhshėm do tė jetė qė portali tė zgjerohet nė gjashtė gjuhė tė OKB-sė (anglisht, frėngjisht, spanjisht, rusisht, arabisht dhe kinezisht).

Qėllimi i Google-s ėshtė tė lehtėsojė pėrgatitjen e kushtetutave pėr vendet nė zhvillim nga kriza politike apo konflikti i armatosur.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.