Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-07-11, 12:00   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

vazhdimi


Histori

Minikombi molossian u themelua mė 26 maj, 1977. Njohur nė atė kohė, nė SHBA, njėsoj si Republika e Madhe Vuldstein, Karolina e Veriut, me President James Spielman, i cili mė pas u shpall Mbreti James I, dhe Kevin Baugh u shpall Kryeministėr. Pas njė periudhe tė shkurtėr tė veprimtarisė sporadike, populli hyri nė njė periudhė tė pėrgjumėsisė. Mbreti James I, edhe pse ende monarku, e pati pushuar jetėn aktive nė mbretėrinė e tij nė atė kohė.

Mbretėria vazhdoi mė pas tė "ringjallet", pa pjesėmarrjen e drejtpėrdrejtė tė mbretit, pasi ai vazhdoi tė jetė duke zhvilluar aktivitetin e tij si Kryeministri i vendit. Mė 1980 ajo u emėrtua Mbretėria e Edelsteinit, dhe nė vitin 1988 ishte riemėruar pėrsėri, kėtė herė si Mbretėria e Zarias. Mbretėria nė Molossia ka ekzistuar si njė qeveri nomade, pa njė shtėpi mbretėrore dhe pa oborr mbretėror. Tė udhėhequr nga Kryeministri, Qeveria udhėtoi pėr nė Evropė. Ndėrsa nė Evropė, dhe pas kthimit tė saj nga Evropa nė vitin 1992, Mbretėria u "ringjall" dhe u rrit aktiviteti politik e kulturor.

Nė vitin 1995 ishte Britania e Madhe ajo qė e kishte ishte transplantuar Republikėn e Molossias nė shtetin e Nevadės, SHBA. Nė vitin 1998, toka ishte blerė nė emėr tė kombit Molossia. Kryeministri ishte vendosur nė njė shtėpi dhe kishte vendosur dhe njė numėr telefoni me prefiksin e tij. Koja ishte shfaqja e republikės zyrtarisht, mbi tė cilat Qeveria po funksiononte formalisht. Nė qershor tė vitit 1998, Britania ishte refuzuar nga SHBA-tė, dhe vetė kombi i Molossias, pėr tė krijuar njė qeveri tė pėrkohshme komuniste. Nė shtator 1998 Molossia fitoi sovranitetin e vet dhe u bashkua me Provincat e Bashkuara tė Utopias, si njė krahinė e atij kombi.

Kėshtu qė nė janar 1999 Provincat e Bashkuara tė Utopias pushuan sė ekzistuari si njė komb, dhe tė privuara nga njė qeveri kombėtare. Peoples of Democratic Republic of Molossia ishte deklaruar nė mėvetėsi mė 21 shkurt 1999, me Kevin Baugh, qė tė shėrbejė si Kryeministri i vendit.

Duke filluar nė pranverėn e vitit 1999, Molossia filloi njė rrugė serioze tė zhvillimit tė vet si njė komb me zhvillim tė vogėl, mė tepėr sesa njė projekt micronation, me posedim tė territorit fizik tė saj pėr ta bėrė kėtė minirepublikė me njė kurs tė prekshėm e tė tėrheqė vėmendjen me mė tepėr se njė fantazi.

Mė 3 shtator 1999, qeveria komuniste thuhet se ka hequr dorė, Republika Demokratike Popullore ka pushuar tė ekzistojė, dhe kėshtu ajo ndėrroi emrin nė Republika e Molossias, e cila ishte shpallur me Kryeministėr Kevin Baugh, i cili mė pas u bė kryetari i qeverisė sė re dhe Presidenti i saj.

Si njė republikė, Molossia ka strived e veta pėr tu bashkuar me kombet e vogla dhe pėr tė zgjeruar botėn e kombeve tė vogla nė botėn e kombeve tė mėdha. Nė vitin 2000, Molossia priti pėr herė tė parė Lojėrat Olimpike Intermicronational, me njė koncert tė njėjtė me atė tė Lojėrave Olimpike Sidnei 2000. Nė tė njėjtin vit, Molossia ka mbėshtetur miratimin e suksesshėm tė Ditės Norton (8 janar) si festėn e parė ndėrkombėtare vetėm pėr vendet e vogla, dhe ka krijuar mė tej njė titull tė lartė kombėtar "Awards Intermicronational Norton" pėr pėrsosmėri. Nė vitin 2001, Molossia priti pėr herė tė parė Ekspozitėn Botėrore Intermicronational, e cila tregonte vendet e vogla nga e gjithė bota.

Nė gusht 2003, Molossia zgjeroi kufijtė e saj pėr herė tė parė dhe ka blerė tokė nė pjesėn veriore tė Kalifornisė, duke krijuar kolonin e parė, Farfalla. Kjo koloni u dorėzua nė fund tė vitit 2005, vetėm pėr tu zėvendėsuar, pothuajse nė tė njėjtėn kohė nga njė territor i ri, nė shkretėtirat pa ferma dhe pa shtėpi tė vendosura nė jug tė Kalifornisė.

Mė 22 maj 2006, Molossia ishte sulmuar nga populli pranė Mustachistan, duke rezultuar nė njė luftė tė shkurtėr me atė komb. Kjo luftė pėrfundoi mė 8 qershor 2006, me njė fitore oshtimė molossiane. Problemet vazhdojnė me atė vend e sidomos njė krizė e programit tė raketave “Mustachistan” nė nėntor dhe dhjetor 2006.

Nė mars 2007, Molossia, e udhėhequr nė rrugėn e ekologjisė nė fushėn e mbrojtjes sė mjedisit, nxori ligjin e ndalimit tė dritave tė flakta. Nė janar 2009, Molossia ka ndaluar me ligj edhe pėrdorimin e qeseve plastike tė blerjes dhe filloi njė program gjithėpėrfshirės riciklimi.

Nė shtator 2008 u zbulua edhe njė Deklaratė e gjatė e harruar e Luftės sė Ftohtė, ku thuhej se "Molossia ishte e hapur ndaj armiqėsive me ish-Gjermaninė Lindore. Pra, sipas Deklaratės sė zbuluar tani sė fundi, Molossia i ka "shpallur luftė" ish-Gjermanisė Lindore, duke u deklaruar me sa duket mė 2 nėntor 1983, kur Molossia ishte njohur si Republika e Madhe Vuldstein.

Mė 2009, Perandoria e Somples i ka shpallur luftė Molossias. Molosėt u mbėshtetėn nga BCSA dhe Camuria, edhe pse Principata e Vikesland dhe Scientopia kishin shpallur neutralitet, me ndihmėn e aleatėve. Molossia ishte nė gjendje tė dalė fitimtare nga lufta e pabėrė ndonjėherė, duke pranuar se kjo ka ndodhur. Nė tė vėrtetė, kurrė nuk ka pasur konflikte.

Pėrsėri nė vitin 2009, Republika e Molossias ka krijuar njė aleancė me komb tė ri Sindo. Sindo e Re ėshtė njė komb insectoid dhe do tė vazhdojė tė shtuarit nė kėtė aleancė.

Marrėdhėniet e jashtme

Molossia njeh disa minikombe tė tjera, me traktatet e shumta tė miratuara pėr kėtė qėllim. Nė maj 2008, njė takim u mbajt me Grand Duke Pali, kreu i Dukatit tė Madh tė Greifenberg, dhe qė njohu njė tjetėr micronation. Kjo ishte vizita e parė qė Molossia ndonjėherė bėri si shtet formal. Planet e Molossias janė duke u bėrė pėr rivitalizimin e Lidhjes sė Kombeve tė Vogla, njė organizatė qė ka pėr tiu kushtuar prosperitetit tė tė gjitha vendeve micronations. Molossia pohon me anė tė njė Deklarate se ishte njė nga vendet e para qė njohu Republikėn e Kosovės, njė ditė pasi ajo ishte shpallur, mė 17 shkurt 2008. Vetė Presidenti i saj, Kevin Baugh, thuhet se ka dėrguar njė letėr zyrtare pėr tė konfirmuar zyrtarisht Republikėn e saposhpallur tė Kosovės.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 12-07-11 nė 12:02
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-07-11, 16:09   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Per faj te mjekut, me dy kembe te majta

Patrick Morrison, 76 vjec, pas nje infeksioni, priste t'i nenshtrohej nje trasplanti ne kembe por gjerat nuk shkuan ashtu si e kishte planifikuar.

Burri, pas prerjes se kembes se djathte, priste trasplantin prej 3 vjetesh,me shpresen qe nje dite do te mund te ecte serish.

Por, per fatin e tij te keq, doktori qe e operoi, Dr. Malcolm Griffiths ishte vertet i paafte.

Zbullimi shokues u be vetem pas 5 muajsh nga operacioni.

Zoti Morrison tha: "Edhe gruaja dhe vajza ime e vune re se isha me i mbeshtetur nga njera ane. Por mendova qe ishte vetem pjese e procesit dhe se duhet te mesohesha me te pasurit nje proteze."

"Nuk isha i shqetesuar."

Por, kur gruaja e tij Alexia e hoqi protezen per te nderruar corapet u kuptua gabimi i pafalshem; ne vend te nje kembe te djathte, mjeket i kishin vene nje kembe tjeter te majte.

Dhe sikur kjo te mos mjaftonte, i kishin vene nje kembe 43 ne vend te 41.

Pra, paaftesia e mjekeve nuk paska kufij.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-07-11, 13:35   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Gjysmė litėr gjak pėr gjysmė litre birrė
Qendra pėr transfuzionin e gjakut nė Washington tė SHBA-ve u ka ofruar donatorėve potencialė tė gjakut “njė marrėveshje tė mirė” – pėr ēdo gjysmė litre tė gjakut tė dhuruar, ata kanė fituar gjysmė litre birrė.Qyteti Tacom ka vendosur t’i joshė donatorėt e mundshėm me sloganin – “Dhuroni gjak, fitoni birrė” – ndėrsa kjo fushatė ėshtė treguar goxha e suksesshme. Sipas mediave lokale – ēdo donator mbi 21 vjeē, pasi kishte dhuruar gjak kishte marrė njė kupon pėr gjysmė litre birre.Restorantet dhe kafiteritė qė janė pėrfshirė nė kėtė fushatė duhet tė presin sė paku katėr orė para se t’ia ofrojnė donatorit birrėn e sponsoruar.Drejtori i kėsaj qendre, Dan Schmitt ka thėnė se kjo ėshtė vetėm njė mėnyrė argėtuese e joshjes tė donatorėve tė gjakut – qė ėshtė treguar e suksesshme
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-11, 19:14   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Femrat humbin tri javė nė vit gjumė pėr shkak tė gėrhitjes sė partnerit

Dashuria e vėrtetė mund tė mposhtė shumė gjėra, por gėrhitja nuk ėshtė njė nga to. Ekspertėt britanikė tregojnė se ēdo e treta femėr humb mė shumė se tri javė gjumė nė vit pėr shkak tė gėrhitjes sė partnerit tė saj.


Studimi nė tė cilin janė pėrfshirė 2.500 njerėz, ka zbuluar se gėrhitja ėshtė ankth i vėrtetė pėr femrat, ndėrsa rreth 39 pėr qind e tyre rregullisht shkojnė tė flenė nė dhomė tjetėr, ndėrsa ēdo i dhjeti ēift fle ndaras pėr shkak tė gėrhitjes.

Si pasojė e gėrhitjes sė partnerit, mesatarisht partneri tjetėr humb njė orė e gjysmė gjumė ēdo natė qė pėr njė vit ėshtė 574 orė, gjegjėsisht rreth 23 ditė.

Ėshtė interesante sė pėrveē femrave, pėr gėrhitje ankohen edhe meshkujt, ndėrsa ekspertėt paralajmėrojnė se gėrhitja e zhurmshme mund tė jetė simptomė e apnesė sė gjumit, kur muskujt dhe indi i fytit lėshohen aq shumė gjatė gjumit saqė mund t’i bllokojnė rrugėt e frymėmarrjes.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-11, 19:17   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Gjarpri me dy koka hit nė Ukrainė

Gjarpri me dy koka nė kopshtin zoologjik Skazk tė Ukrainės ėshtė kafsha mė e vizituar, e qė nuk ėshtė edhe pėr tu habitur pasi ka dy koka.
Secila kokė ushqehet nė kohė tė ndryshme dhe reagon ndryshe ndaj ambientit. Njėra kokė e gjarprit me dy koka megjithatė ėshtė dominuese.

“Njėra kokė duhet izoluar derisa tjetra ushqehet pėr tė mos nxitur ndonjė grindje”, tha roja kryesore e gjarprit, Dmytro Tkachov.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-11, 14:33   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Letra e dashurisė mbėrrin me 53 vite vonesė

Javėn e kaluar nė Universitetin e Pennsylvanisė arriti njė letėr pėr studentin Clark C. Moore (74 vjeēar), i cili ka dekada qė mė nuk studion mė aty.


Letra ishte nisur nė vitin 1958, ndėrsa edhe mė gjatė nuk do tė kishte mbėrritur nė destinacion sikur lajmin pėr letrėn tė mos e kishte parė njė mik i Clarkut nė televizion.

Clark kishte ndryshuar emrin nė Muhammad Siddeeq dhe ishte shpėrngulur nė Indianapolis, kėshtu qė zyrtarėt e Universitetit e kishin edhe mė tė vėshtirė pėr ta gjetur.

“I thamė se do t’ia nisim njė letėr, ndėrsa ai me mahi tha se nėse nuk e merr nė 53 vitet e ardhshme, do tė na padisė”, tha zėdhėnėsja e Universitetit, Christine Kindl.

Letra shėtitėse, ishte letėr dashurie, ndėrsa ia kishte dėrguar e dashura derisa ai ishte larg shtėpisė, nė fakultet. Letra ėshtė nėnshkruar me fjalėt: “Tė dua pėrgjithmonė, Vonnie”.

Mėsuesi i pensionuar Clark rrėfeu se ishte martuar me Vonnien, kanė katėr fėmijė bashkė, ndėrsa mė pas ishin shkurorėzuar. Clark tha se dėshironte ta lexonte letrėn pasi ajo ėshtė “testament i sinqeritetit dhe pafajėsisė sė asaj kohe”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-11, 21:14   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Qeni sulmon peshkaqenin!

Njė burrė i panjohur xhiroi nė Australi qentė tė cilėt nė njė cekėtinė mundohen t’i sulmojnė peshkaqenėt, pastaj e zhysin dhe e kafshojnė njėrin prej tyre.

Burri, i cili xhiroi kėtė skenė tė pazakontė edhe vetėm mbeti i befasuar.

“Po vijnė. Ai (qeni) po e zhyt. Po e kafshon! Qeni kafshon peshkaqenin!”, dėgjohet duke thėnė xhiruesi.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-11, 21:16   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Malazezėt blejnė arkivole me klimė

Me frikė se mė tė dashurit e tyre tė mos djersiten “nė atė botė”, shumė blerės i kanė mundėsuar firmės “AD” nga Vojvodina pėr tė filluar njė punė me prosperitet duke shitur arkivole me klimė.


Firma nga Baqka Topola njoftoi se blerėsit mė tė shpeshtė tė kėtyre arkivoleve janė malazezėt, ndėrsa arkivolet e tilla kushtojnė rreth 5.000 euro.

Arkivolet janė tė pajisur me klimė tė firmės italiane Ceabis, i cili vendoset nėn kufomėn, shkruajnė mediat serbe.

Te malazezėt ėshtė zakon qė tė vdekurit tė mos varrosen menjėherė, por trupi i tyre mbahet pėr njė kohė nė shtėpi.

Nė disa pjesė tė Serbisė ėshtė zakon qė nė varreza tė ndėrtohen objekte prej disa metrave katrorė. Kėto vende shpesh janė pre e hajnave tė cilėt vjedhin sendet me vlerė nga tė vdekurit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-11, 14:54   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Modelja kroate ngacmohet nga politikanėt kosovarė

Kishte qenė e ftuar nė Prishtinė gjatė “Javės sė Modės” ku ishte mysafire speciale. Por jo gjithēka ka shkuar mirė pėr modelen kroate Kristina Lumpar.


Modelja kroate thotė se tė qenit mysafirė special nė “Javėn e Modės” nė Prishtinė ėshtė bezdisėse pėr shkak tė politikanėve kosovarė, tė cilėt e kanė ngacmuar rregullit, pėrcjell gazeta “Express”.

Modelja ka pohuar se ka kaluar shumė mirė nė Prishtinė, porse disa politikanė kosovarė janė treguar tė pamoralshėm me ofertat qė i kanė bėrė.

“Atje politikanėt janė ‘facerat’ kryesorė. Nė tė vėrtetė ata ēdo kund janė tė kėtillė, por kjo ėshtė tejet e theksuar nė Kosovė. Bėjnė ēfarė tė dėshirojnė dhe askush nuk guxon t’i shikoj shtrembėr”, ka theksuar modelja.

“Ata mė bėnin komplimente tė vazhdueshme, madje njėri prej tyre mė ftoi nė vilėn e tij tė pinim nga njė gotė verė dhe tė diskutojmė pėr marrėdhėniet fqinjėsore ndėrmjet Kroacisė dhe Kosovės”, ka thėnė ajo duke shtuar se ka refuzuar tė shoh brendėsinė e shtėpisė sė dikujt.

Lumpar ka pohuar se ka fituar dy dhurata tė mira e tė vlefshme, zinxhir tė arit dhe byzylyk dore, por nuk ka dashur tė zbulojė emrat e politikanėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-11, 15:25   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Liqeni 23 metra i thellė, 16-vjeēari britanik e kalon me biēikletė

Matt Whitehurst 16-vjeēar ka kaluar dje liqenin Batermer duke ngarė biēikletėn mbi sipėrfaqen e tij, transmeton “Daily Star“.
Nxėnėsi i shkollės sė mesme refuzon tė tregojė se si arriti qė me biēikletė tė kalojė liqenin gati 23 metra tė thellė.
“Nuk mundem dhe nuk dua tė tregoj se si e kam arritur kėtė, por shumė njerėz e kanė pėlqyer dhe ata mund tė konfirmojnė se nuk bėhet fjalė pėr trik apo fotomontazh. Fotot janė reale”, ka thėnė Matt.
Ai e bėri kėtė pėr qėllim humanitar, pėr tė mbledhur para pėr viktimat e pėrmbytjeve, qė goditėn zonėn e Cambridget mė 2009.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 19:50   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

77 vjeēari Giorgio Armani me njė tė dashur tė ri?

Ai nuk mund tė jetė 77 vjeē. Me njė fizik tė tillė, Giorgio Armani, ka lėnė shumė njerėz pa fjalė. Ikona e botės sė modės, njeriu me njė pasuri 7 miliard dollarė, ėshtė fotografuar gjatė pushimeve nė ishullin Formentera nė Spanjė, nė shoqėri tė njė mashkulli bukurosh. Se kush ėshtė ai, nuk dihet. Vetė Armani ėshtė shumė i rezervuar nė kėtė drejtim.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 20:23   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Hapen “dosjet” e Selisė sė Shenjtė ne Vatikan , dalin sekrete 400 vjeēare


Vatikani vendos tė ēelė drynin e sekreteve qindra vjeēare. Janė mbi 100 dokumenta, tė cilat pritet tė publikohen nė ambientet e Pallatit tė Shenjtė, pėr herė tė parė pas 400 vjetėsh. Dokumenta tė tillė si kodi i Galileo Galileit, materialet me firmėn e Mikelanxhelos, dokumenta tė vitit 1245 dhe perandorit Federiku i 2-tė e tė tjera si kėto pritet tė shfaqen nė shtator nė njė ekspozitė tė posaēme, “Luksi misterioz”.

Sipas zyryarėve tė Vatikanit, iniciative pritet tė shujė zėrat pėr korridoret e fshehta tė Vatikanit. Por veē dokumentave kishtarė, bien nė sy disa materiale pėr tė cilat nuk ėshtė folur kurrė mė parė, si ato tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe tė udhėheqjes sė Pio i 2-tė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 20:25   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Rekord Gines fėmija 1 vjec ka 34 gishtaNjė fėmijė 1 vjec nė Indi ka tridhjetė e katėr gishta kėmbėsh dhe duarsh nė ndryshim nga njė fėmijė normal qė ka njėzet tė tillė.

Ai ka kaluar rekordin, dhe mban vendin e parė nė librin e Ginesit. Akshat Saxena ka nga shtatė gishta nė secilėn dorė dhe nga dhjetė gishta nė secilėn kėmbė.

Ai ka lindur i tillė me kėtė numėr tė madh gishtash, por i mungon gishti i madh nė dorė, ndėrkohė qė doktorėt janė duke punuar me gishtat qė ky fėmijė tė jetė si tė gjithė tė tjerėt me njė numėr normal tė tyre.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-11, 11:13   #44
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Pamje nga burgu me luksoz i Planetit, burgu Halden Fengsel ne Norvegji

Norvegji - Per te ndertuar burgun Halden Fengsel, ne jug lindje te Norvegjise jane dashur me shume se 10 vjet dhe kushtoi 252 milion dollare.

Burgu ne fjale nuk eshte nje burg i zakonshem sic jemi mesuar te degjojme shpesh, por nje strukture rieduki e klasit te larte. Ne te te burgosurit jetojne ne menyre dinjitoze dhe cdo qeli ka mobilje, dush, televizor LCD etj.

Ne brendesi ka gjithashtu ambiente per kohen e lire, nje qender mjekesore, palester dhe studio regjistrimi. Ndoshta gjithkush do te desheronte te ishte nje i burgosur ne Halden Fengsel.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-11, 21:43   #45
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Tė gjithė e dinin tė vdekur, i moshuari zgjohet pas 21 orėsh 28/07/2011

Njė ngjarje e cuditshme ka ndodhur nė Afrikėn e Jugut. Njė burrė i moshuar, i cili ishte delkaruar i vdekur nga familjarėt e tij, pas njė krize tė fortė astme, ėshtė zgjuar. Ai u zgjua pas 21 orėsh i tmerruar nė arkilovin e tij, i cili u hap menjėher edhe ai u cua nė spital duke iu nėnshtruar analizave. (e.c/BalkanWeb)


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.