Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-12, 18:54   #1
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nervi trigeminus!

Nese di dikush diqka lidhje me kete semundje, ose pervoja/ballafaqimi lidhur me kete semundje...


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-10-12, 19:57   #2
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Nervi trigeminus!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Nese di dikush diqka lidhje me kete semundje, ose pervoja/ballafaqimi lidhur me kete semundje...
.. provoje ne Wikipedia,aty informohesh me se miri,duke fillu prej simptomeve, diagnoses e deri tek terapija e ke perplot me informacione
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-12, 20:03   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nervi trigeminus!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Nese di dikush diqka lidhje me kete semundje, ose pervoja/ballafaqimi lidhur me kete semundje...

Nervi trigeminal

Dhimbja
Trigeminale eshte nje dhimbje e forte e fytyres e lidhur me demtimin e nje nervi te kokes te quajtur nervi trigeminal.
Ky demtim mund te vije si rezultat i komprimimit(shtypjes) qe ushtron nje ene gjaku e zgjeruar apo nje malformacion i saj,ne nivelin e hyrjes se nervit trigeminal ne palcen e zgjatur te trurit apo ne cdo nivel te kalimit te degeve te tij.Shkaqe te tjera me pak te shpeshta,perfshijne komprimimin nga nje mase tumorale apo formacionet ne forme pllakash te krijuara tek pacientet me skleroze multiple.Kjo dhimbje prek me shpesh femrat ne krahasim me meshkujt.Ajo karakterizohet nga episode te dhimbjeve te forta dhe torturuese te fytyres,qe mund te zgjasin nga pak sekonda ne disa minuta ose ore duke prekur ne vecanti syrin,veshin,hunden,ballin,buzet ,faqet dhembet ,nofullen ose komplet njeren ane te fytyres. Shpesh pacienti e referon dhimbjen si nje zone te fytyres kaq te ndjeshme saqe prekja e lehte madje edhe rryma e ajrit mund ta provokojne ate.Dhimbja eshte kaq munduese saqe ndikon dhe ne stilin e jetes se pacientit sepse provokohet nga aktivitete te zakonshme te jetes se perditshme si te ngrenit,te folurit apo larja e dhembeve,pertypja.Pacienti nuk duron dot zhurmat turmat e njerezve etj.Shpesh fjetja ne anen e dhimbshme te fytyres
eshte e patolerueshme.Episodet e dimbjes pershkruhen shpesh si goditje elektrike,djegje apo shtypje.


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 17-10-12 nė 20:05
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-12, 20:16   #4
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Nervi trigeminus!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
.. provoje ne Wikipedia,aty informohesh me se miri,duke fillu prej simptomeve, diagnoses e deri tek terapija e ke perplot me informacione
Flm halle e nderuar
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-12, 20:17   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Nervi trigeminus!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki Shiko postimin
Nervi trigeminal

Dhimbja
Trigeminale eshte nje dhimbje e forte e fytyres e lidhur me demtimin e nje nervi te kokes te quajtur nervi trigeminal.
Ky demtim mund te vije si rezultat i komprimimit(shtypjes) qe ushtron nje ene gjaku e zgjeruar apo nje malformacion i saj,ne nivelin e hyrjes se nervit trigeminal ne palcen e zgjatur te trurit apo ne cdo nivel te kalimit te degeve te tij.Shkaqe te tjera me pak te shpeshta,perfshijne komprimimin nga nje mase tumorale apo formacionet ne forme pllakash te krijuara tek pacientet me skleroze multiple.Kjo dhimbje prek me shpesh femrat ne krahasim me meshkujt.Ajo karakterizohet nga episode te dhimbjeve te forta dhe torturuese te fytyres,qe mund te zgjasin nga pak sekonda ne disa minuta ose ore duke prekur ne vecanti syrin,veshin,hunden,ballin,buzet ,faqet dhembet ,nofullen ose komplet njeren ane te fytyres. Shpesh pacienti e referon dhimbjen si nje zone te fytyres kaq te ndjeshme saqe prekja e lehte madje edhe rryma e ajrit mund ta provokojne ate.Dhimbja eshte kaq munduese saqe ndikon dhe ne stilin e jetes se pacientit sepse provokohet nga aktivitete te zakonshme te jetes se perditshme si te ngrenit,te folurit apo larja e dhembeve,pertypja.Pacienti nuk duron dot zhurmat turmat e njerezve etj.Shpesh fjetja ne anen e dhimbshme te fytyres
eshte e patolerueshme.Episodet e dimbjes pershkruhen shpesh si goditje elektrike,djegje apo shtypje.Flm shume Naki...


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.