Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-04-06, 15:25   #1
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Pyetje per qeshtjet e ndryshme ne fene Krishtere

Ju pershedes forumista te komunitetit Krishtere

E hapa kete teme per te marre pergjigjie ne pyetjte e ndryshme mbi fene Tuaj .
Ne e dim dhe ju siq e thoni se feja juaj bazohet ne argumente nga Bibla , ateher kerkoj qe pergjigjet te jepen me argumente te tilla po nga Bibla.
Ateher kur nje qeshtje e Shenjet perzihet me diq nga zakoni ajo kalon ne diq qe nuk meriton te quhet e shenjet nga Krijuesi apo profeti.
Dhe pikerisht theme se nese jemi pasues te fese Se Shenjet duhet te largohemi nga zakonet qe gjenden ne te dhe te pasojme besimin e paster .Per kete kerkoj qe pergjigjiet te behen nga citatet e shenjeta qe mund te konsiderohet ne kete raste Bibla.

Te gjitha ata qe marrin pjese ketu ju lus te diskutoni siq i ka hije nje njeriu te vetedijeshem dhe te mos fyeni askend .Ndersa per muslimanet qe marrin pjese ne veqanti ju theme ate qe ka thene Allahu subhanehu we teala .Nese diskutoni me idhujtaret e librit(krishteret dhe jahudit) ateher ate bene ne menyren me te mire .(kjo sipas kuptimit).
Pra te jemi te sjellshem siq na meson feja Islame neve.

Pyetja qe ne kete kohe Pashkesh e kisha une si fillim eshte :

Ne qfare bazohet zirja dhe ngjyrosja e vezeve qe behen ne kete kohe , ne fene Krishtere ?

Mos harroni qfare kame thene .Me argumente dhe asgje tjeter pos tyre !!!

me respekt
Hasani


__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-04-06, 17:21   #2
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 22:24   #3
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

pershendetje King_Gentius

nuk eshte qe nuk e marre veshe gjuhe angleze e te pakten ato qe ke shkruar , por sipas Bondit ketu jane rregullat te fliten ne gjuhen shqipe dhe per kete te oftoj te ia perkthesh te tjereve ate qe ke shkruar , mirpo mos harro se une skam kerkuar gje nga enciklopedia por nga argumentet e pastra Biblike , nese kjo pjese e kesaj fese te Pashkeve eshte pjese e relegjionit tuaj.

Te pershendes dhe ia perkujtojm edhe nje here Bondit rregullat e vena nga ai , qe ketu flet njeriu ne gjuhen shqipe .

kjo qe ke pru nuk eshte argument King.

me respekt
Hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-06, 03:52   #4
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius
Ky ekstrakt eshte nga artikulli i Encyclopaedia Britannica mbi Pashken, ose "Easter".

The use of painted and decorated Easter eggs was first recorded in the 13th century. The church prohibited the eating of eggs during Holy Week, but chickens continued to lay eggs during that week, and the notion of specially identifying those as “Holy Week” eggs brought about their decoration. The egg itself became a symbol of the Resurrection. Just as Jesus rose from the tomb, the egg symbolizes new life emerging from the eggshell. In the Orthodox tradition, eggs are painted red to symbolize the blood Jesus shed on the cross.
Hasan, artikulli thote:

Perdorimi i vezeve te dekoruara/ngjyrosura eshte rekorduar per here te pare ne shekullin e 13. Kisha ndalonte ngrenjen e vezeve gjate Javes se Shenjte, por pulat vazhdonin te benin vezet gjat asaj jave, dhe nocioni i identifikimit specifik te ketyre vezeve si veze te Javes se Shenjte rezultoi ne dekorimin e tyre. Veza vete u be simbol i Ringjalljes. Ashtu si Jezusi u ngjall prej varrit, ashtu edhe veza simbolizon jeten e re qe del prej guaskes se vezes. Ne traditen Ortodokse, vezet e ngjyera simbolizojne gjakun qe Jezusi derdhi mby kryq.

Zoti nuk i dergon shpirtin e njerezve ne Ferr po ti dekorojne vezet ne shenje nderi per Jezusin.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 09-11-06 nė 20:06
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-06, 17:38   #5
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga musl|m
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!
Sa qudi !

Dikuj i leshon rrugė pak , pėr shkakė tė ndonjė perspektive njerzore , edukative , por dikush as qe din tė ndalet nė keto rrethan , si bazė e asaj qe ne veti ka tė krijuarė njė izolim pėrsonalė , dhe nga ky izolim , rezulotonė edhe nė njė moskuptim tė vlerave tė ndryshme jetsore dhe tė sferave tė ndryshme shpirterore.
Kam fjalen personalishtė per ju muslim , qė nė fakt , festen e quan sikur deshirė pėr tė ngrenė ve , por sdij se perse , kur e din edhe ti fare mirė se nga vezet ke dal.
Nganjehere edhe duhet tė shprehet njeriu ne menyren me tė tjeshtė , sepse thellimin ne ndonjė dialog intelegjential , nuk e kuptoni mesa me duket.
Me vjen keq pėr ketė shprehje ( jo prej teje ) por prej mases dhe publikut , por une do tė pyesja ty ;
Cka benė ti pėr bajram , a thua i ke merak bakllavat dhe huremet apo cka .
Mikpritja , qoftė ajo ne kuadrin fetar , familjar ose rajonal , nuk ka tė bejė asnjė dallim dhe huti , por ka tė bejė vetem njė simbol .
A thua , cka dallon mikpritja pėr Pashk dhe Bajram ?
Per mua asgje , po pėr ty ??
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-06, 21:09   #6
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga musl|m
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!
Eu, mendje bre!!!!
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-06, 22:11   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga musl|m
Fest e mir per ata qe jan merakli ne "VOJE" ose "VEZE" ose "****"!
ketu shihet niveli i kultures, edukimit familjar, i tolerances "islame", i nivelit mendor ...
no comment
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-06, 11:41   #8
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

Pershendetje

pra sipas asaj qe thoni ju Kings , kjo pjese e kesaj feste nuk eshte pjese e Fese krishtere sepse nuk ka gje argumente nga Bibla e shenjet.
Pastaj kjo eshte vetem nje mendim rrethe kesaj qe e keni dhene ju .une kame marren nje keshille nga nje Prister (prifte) dhe bashkeshortja e tij rrethe kesaj teme ne emisionin televiziv gjerman me Titull. Welt der Wunder . dhe qe te dy na pershkruan se kjo eshte nje tradite e lashte qe ka egzistuar para kohes se Krishtit , ku ateher kur i kane varrosru njerezit ne varre kane lene edhe atu brenda nga nje Ve .
Mirpo qeshte me rendesi kjo nuk eshte prej fese krishtere , pra nje feste e hereshme qe ndoshta mund te quhet edhe pagane .Nese e thoni te kunderten me ofroni argumente nga Bibla e shenjet .

me respekt hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-06, 00:05   #9
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Hasan, me duket se veza ka lidhje edhe me tradita pagane, ku eshte simbol jete.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-06, 22:21   #10
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool
ketu shihet niveli i kultures, edukimit familjar, i tolerances "islame", i nivelit mendor ...
no comment
A po te djeg aaa !

Ti qfar ofendime na ban neve e na nuk reagojm e ti fill u kalle.
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-06, 22:26   #11
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Nje pyetje per besimtaret Krishter :

- A permendet najku ne Bibel per Trinitetin ?

- A permendet najku ne Biel fjala Liber ?


Pres pergjegje ...FLM per Mirekuptim
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-06, 13:45   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Nje pyetje per besimtaret Krishter :

- A permendet najku ne Bibel per Trinitetin ?

- A permendet najku ne Biel fjala Liber ?


Pres pergjegje ...FLM per Mirekuptim
Tė lexosh mė gjatė Biblen , i gjenė pergjegjjet qe i kerkon , edhe pse Bibla nuk ėshtė poemė qe tė shfletohet , kur dihet se pėr leximin e Bibles deri ne mbarim qe nga fillimi , llogaritet kohė zgjatja deri ne njė vitė, e tash sa m,banė mend ti a jo , aty eshtė vetem gatishmeri e jotja psiqike dhe intelekte.
Triniteti eshte pjesė e krishterizmit qė ndertohet mbi shpirtin , trupin dhe vepren.
Jezusi nuk ėshtė luftetarė , nuk eshte urdherues,. nuk eshte denues , nuk eshte asgjė qe ka tė bejė me te keqen , popr eshte i krijuar nga shpirti i shenjtė dhe fjala e Zotit ne tokė.
Pas tij , tė gjithė profete janė tė rrejshem.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-06, 19:03   #13
Mustaqedredhur
 
Anėtarėsuar: 17-09-06
Postime: 414
Mustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuarMustaqedredhur i respektuar
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu

Jezusi nuk ėshtė luftetarė
Eksodi 17:16
"Dora u ngrit kundėr fronit tė Zotit, dhe Zoti do t'i bėjė luftė Amalekut brez pas brezi".

Citim:
, nuk eshte urdherues,
Eksodi 16:34
Ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, Aaroni e vendosi para Dėshmisė, qė tė ruhej.

Luka 5:14
Dhe Jezusi e urdhėroi: ''Mos ia trego kurrkujt; por shko, paraqitu te prifti dhe bėj njė ofertė pėr pastrimin tėnd, sikurse e ka pėrshkruar Moisiu, qė kjo t'u shėrbejė si dėshmi''

Luka 9:21
Atėherė ai i porositi rreptė dhe i urdhėroi tė mos i tregojnė kurrkujt,

Marku 7:36
Dhe Jezusi i urdhėroi ata qė tė mos i tregojnė askujt; por sa mė tepėr ua ndalonte, aq mė tepėr ata e pėrhapnin

Citim:
nuk eshte asgjė qe ka tė bejė me te keqen
Numrat 31:17
Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė,

.
Mustaqedredhur Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-06, 20:29   #14
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Triniteti

Trinitetin per ata qe e kuptojne mund ta shikojne ketu:

Gjoni 1. 1-12

1 Nė fillim ishte Fjala
e Fjala ishte nė Hyjin
e Fjala ishte Hyj.
2 Kjo ishte nė fillim nė Hyjin.
3 Prej Saj u bė ēdo gjė
e pa Tė nuk u bė asgjė.
E ēdo gjė qė u bė,
4 e pati nė Tė jetėn
e Jeta ėshtė drita e njerėzve;
5 e Drita shndriti nė errėsirė
e errėsira nuk e pushtoi.
6 Qe njė njeri i dėrguar prej Hyjit.
Emri i tij ishte Gjon.
7 Ai erdhi si dėshmitar,
pėr tė dėshmuar Dritėn,
qė tė gjithė tė besojnė nėpėr tė.
8 Ai nuk ishte Drita,
por ‑ pėr tė dėshmuar Dritėn.
9 Drita e vėrtetė
qė shndrit ēdo njeri,
erdhi nė botė.
10 Ishte nė botė
e bota u krijua prej Saj,
e bota nuk e njohi.
11 Erdhi ndėr tė vetėt,
e tė tijtė nuk e pranuan.
12 Atyre qė e pranuan
u dha zotėsinė
tė bėhen bijtė e Hyjit:
atyre qė besojnė nė Emrin e tij.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-06, 23:16   #15
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuar Moderator. Triniteti nuk qe i kuptueshem as nga te paret e te krishtereve. Fjala juaj: "per ata qe e kuptojne" eshte nje selektim i panevojshem. Te gjithe e dim se nese shpjegohet ashtu si duhet cdo gje, eshte e mundur te kuptohet. Triniteti (sipas mendimit tim, se paku) eshte nje tez e pakapshme per logjiken e njeriut edhe pse vet njeriu e ka bere. Zotin duhet t'a besojme si Nje dhe te Vetem duke e adhuruar Ate dhe duke i rrespektuar urdherat e profeteve te Tij. Logjika e shendosh nuk mund te e percepton aspak konceptin e trinitetit. Prandaj duhet te bejme nje hulumtim me te thelle, qe ta kuptojme mire kete ēeshtje, ngase nuk eshte problem i vogel, mirepo behet fjal per bazat e besimit, e qe sipas mendimit tim negacioni kryesor i besimit moneteist eshte triniteti. Bile, mendimin tim e ngris nga vet citate biblike, qe tregojne per nje Zot te Vetem e te Pa shoq. Une nuk mendoj te hy me thelle ne diskutim, mirepo apeloj qe te mos tregohen anetaret injorant duke ofenduar njeri-tjetrin qe te dalin "fitor", mirepo te rrespektojne mendimin dhe opinionin e tjetrit me nderime te ndersjellta qe ne fund te arrihet tek nje kuptim i drejtes i ēeshtjes ne fjale-trinitetit.

Me nderime nga shoku juaj:

Albanian eX|PerTAlbanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.