Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-06-11, 14:56   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Peshkaqeni del nga uji dhe kalon mbi sėrfistin

Njė video amatore e regjistruar nė ujrat e Floridės, nė SHBA, tregon pamjet e njė peshkaqeni qė fluturon nė njė distancė relativisht tė madhe, mbi kokėn e njė sėrfisti.
I riu qė ishte i pėrqėndruar nė kalėrimin e dallgėve, thuajse nuk e ka vėnė re “egėrsirėn” e detit qė ndoshta kishte tentuar ta kapte nė ajėr.

Ky ėshtė episodi i parė ku njė peshkaqen shkėputet nė njė distancė kaq tė madhe nga uji dhe analistėt mendojnė se mund tė bėhet fjalė pėr njė evolucion tė kėtyre grabitqarėve tė ujėrave.

Videoja ėshtė publikuar nė internet dhe nė njė kohė rekord ka bėrė xhiron e botės.

25/06/2011
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-06-11, 17:32   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Magjistari britanik ecė mbi lumin Thames


Shumica e magjistarėve janė tė gatshėm pėr numra tė pabesueshėm, por magjistari britanik Dynamo (28 vjeēar), emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Steve Frayne, mahniti Britaninė e Madhe, duke ecur mbi shtratin e lumit Thames nė Londėr. Nė fund e “mori me vete” njė barkė e policisė.
Dėshmitarėt e rastit mbetėn tė tmerruar kur panė Dynamon duke performuar pikėn e tij pėr shoun mė tė ri televiziv “Magjistari i pamundshėm”. Frayne deri mė tash ka bėrė emėr me ekzekutimin e disa numra tė komplikuar magjie.

Ndėr ata qė ishin dėshmitarė nė shkathtėsitė e tij ishin edhe Jay-Z, Will Smith, Busta Rhymes dhe Paris Hilton. Ai ka paralajmėruar se nė emisionet e ardhshme do tė shndėrrojė borėn e maleve tė Australisė nė diamante. Frayne ka mėsuar zanatin nga gjyshi i tij, ndėrsa duke u rritur ai e pasuroi edhe mė shumė duke e kombinuar me dance dhe hip-hop elemente, shkruan Daily Mail.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 09:39   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Ngjyrosėn delet kuq e zi


Dyshja e aktorėve komikė nga Britania, Ant dhe Dec, u kritikuan ashpėr nga aktivistėt e mbrojtjes sė tė drejtave tė kafshėve pasi ngjyrosėn delet kuq e zi pėr nevojat e shout tė tyre mė tė ri televiziv.
Kalimtarėt e rastit panė me habi delet e ngjyrosura nė Roundhay Park nė Leeds, ku dyshja po xhiron emisionin e tij tė ri nė ITV me titull “Kuq ose zi”. Aktorėt morėn me qira njė kope tė vogėl delesh dhe i ngjyrosėn.

Aktivistėt e mbrojtjes sė kafshėve thonė se ngjyrosja streson dhe frikėson kafshėt, sidomos duke pėrmendur se ngjyrat pėrmbajnė materie kimike tė dėmshme.

Por producentėt e emisionit thonė se delet janė ngjyrosur me ngjyrė tė padėmshme duke shtuar se asgjė nuk do tė dėmtohen “vetėm pse kanė ndryshuar pak ngjyrėn”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 13:59   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Dasma zhvillohet nė spital pasi dhėndėri rrėzohet

Njė ēift nga Pennsylvania tha se martesa e tyre pati njė ndryshim tė minutės sė fundit tė vendit ku do tė zhvillohej, kur dhėndėri fluturoi poshtė shkallėve dhe duhej shtruar nė spital.

Derek dhe Cassy McBride kishin planifikuar tė martoheshin tė shtunėn nė Presque Isle State Park, por planet e tyre ndryshuan kur Derek u rrėzua nga shkallėt, mėngjesin e sė shtunės, dhe u shtrua nė spital me 3 brinjė tė thyera dhe dėmtim tė mushkėrisė, u raportua ditėn e mėrkurė.

Megjithatė, ēifti nuk do tė largohej nga dita e tyre e lumtur dhe e mbajtėn dasmėn mė vonė nė ndėrtesėn e Saint Vincent Health Center nė Erie. Derek McBride, 26 vjeēar, ishte shtyrė me karrocė drejt altarit me kostumin e tij sipėr veshjes sė spitalit dhe tubat e ngjitur nė shpinėn e tij. Megjithatė ai ishte nė gjendje tė qėndronte nė kėmbė gjatė ceremonisė.

"Ne kishim vetėm njė gjysmė ore. Doli mjaft mirė" tha Derek.

Ēifti, i cili nuk kishte planifikuar njė muaj mjalti, tha se netėt e tyre, qė nga dasma, i kaluan nė dhomėn e spitalit tė Derek.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 12:25   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

“Njeriu hardhucė” shokon prapė!


Erik Sprague ėshtė i njohur me emrin artistik edhe si Njeriu hardhucė. Edhe pse ėshtė i famshėm me tatuazhet qė mbulojnė trupin e tij, pak e njohin me tė vėrtetė se kush ėshtė ai.

Nėse keni zemėr tė fortė, shikojeni videon nė tė cilėn Erik performon numrin me njė ēelės gjigant tė verės nė formė turjele prej tė cilit shumicės do t’i “prehen” kėmbėt. Pėr ata qė shohin pėr herė tė parė Hardhucin dhe nuk e dinė se pse ai ėshtė i veēantė, ja pak tė dhėna.

Trupi i Erikut ėshtė i tėri i mbuluar me luspa tatuazh, nė ballė ka tė injektuar teflon dhe pėr kėtė arsye duket sikur ka brirė. Gjuhėn e ka kėputur pėrgjysmė me anė tė njė intervenimi kirurgjik pėr tu dukur si gjarpėr. Pėrveē se duket si zvarranik ai ka edhe shumė piercing.

Ėshtė argėtues profesionist i cili performon nėpėr Amerikė, ka grupin e vet i cili quhet Lizard Skynard, por nuk performojnė muzikėn e grupit tė famshėm Lynyrd Skynyrd. Numrin shokues ku fut njė turjelė tė metalit nėpėr hundė, buzė dhe vesh.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:24   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Izrael, dėnohet me vdekje njė qenNjė gjykatė ēifute e pėrbėrė nga disa rabinė, dėnoi me vdekje paraditen e sotme njė qen. Sipas mediave ndėrkombėtare, dėnimi ėshtė brutal pasi qenit do t’i duhet tė rrijė i lidhur derisa tė vdesė si pasojė e gurėve qė njerėzit do qėllojnė drejt tij.

Qeni nė fjalė ka hyrė nė Gjykatėn Ekonomike nė Jerusalem para disa javėsh dhe nuk largohet prej andej. Por sipas rabinėve gjykatės, qeni nė fjalė ėshtė rimishėrimi i njė avokati i cili fyen gjykatėsit herė pas here.

Sipas mediave izraelite, ēuditėrisht nė momentin qė ėshtė dhėnė vendimi pėr dėnimin e qenit, ky i fundit ėshtė zhdukur dhe nuk gjendet ku ėshtė. Ndėrkohė qė gjykatėsit i kanė kėrkuar fėmijėve izraelit se nė rast sė e shohin qenin, tė zbatojnė dėnimin.

Ndėrkohė njė organizatė e cila merret me tė drejtat e kafshėve, paraqiti njė ankesė nė polici ndaj zyrtarėve tė gjykatės.

Pas kėtij veprimi, njė pjesė e gjykatėsve e mohuan lajmin por sekretari i gjykatės tha se vendimi ėshtė marrė. Ai gjithashtu justifikoi llojin e dėnimit duke thėnė se duke qėlluar me gurė qenin, ka shumė mundėsi qė shpirti i avokatit tė ēlirohet prej trupit tė kafshės nė fjalė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 09:32   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Remixi i Putinit hit nė diskotekat ruse

Kryeministri i Rusisė mahniti aq shumė me performancėn e kėngės klasike tė Fats Domino “Blueberry Hill” gjatė njė mbrėmje humanitare vitin e kaluar sa qė njėri prej DJ-ve mė tė mirė nė Rusi, Andrej Shirman, i njohur si DJ Smash, vendosi tė bėjė njė remix i cili po i “kallė” diskotekat ruse.

“Mu duk qesharake kur pashė videon nė internet dhe vendosa ta bėjė remix muzikėn. E kam bėrė kėtė pėr njė ditė”, tha DJ Smash pėr AFP. Ai tha se ky remix ėshtė bėrė i popullarizuar nėpėr diskoteka dhe klube nėpėr Rusi.

Kryeministri Vladimir Putin e kėndoi kėngėn gjatė njė mbrėmje humanitare vitin e kaluar nė St. Petersburg, ndėrsa nė kėtė darkė ishin edhe shumė personalitete tė njohura si Monica Belluci, Sharon Stone dhe Kevin Costner.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 09:18   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Manekinet ruse u rrahėn nė pistėn e modės


Grushtet krisėn pasi njėra prej vajzave e preku tjetrėn nė dorė. Mosmarrėveshja shpejtė u qetėsua, ndėrsa vajzat vazhduan tė ecin nė pistėn e modės sikur tė mos kishte ndodhur sherri fare.


Vajzat kishin veshur modelet e rrobave qė mund tė gjenden nė qendrėn tregtare tė Voronjezhit nė Rusi dhe po bėnin sfilitė nė qendrėn tregtare.

Pėrfaqėsuesit e dyqaneve nė qendrėn tregtare thanė se vajzat vazhdimisht garojnė dhe kanė rivalitet tė theksuar pasi sa mė shumė revy mode paraqiten, aq mė shumė para fitojnė, shkruan Life News.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 12:48   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Birra i tėrheq mushkonjat

Nėse dėshironi qė nė ballkonin tuaj ose nė tarracė tė pini njė birrė tė ftohtė, ka gjasa tė mėdha qė tė tėrhiqni mushkonjat.

Kėto gjakpirėse tė mėrzitshme e njohin aromėn e birrės nė ajėr, tė cilėn e lidhin me nevojėn pėr tė thumbuar.

Njė hulumtim amerikan ka treguar se mushkonjave irrituese nė orėt e mbrėmjes mė sė shumti u pėlqen t’i sulmojnė konsumuesit e birrės.

Sipas hulumtimit, konsumuesit e birrės kanė pėr 15 pėr qind gjasa mė tė mėdha qė tė thumbohen nga mushkonjat.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 12:56   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Bėn be nė Zot me gėnjeshtėr, e godet rrufeja


“Mė vraftė Zoti me rrufe, nėse tė kam marrė ndonjėherė para borxh”.Kjo ėshtė ajo qė ka thėnė njė burrė nga Kina, duke e ditur qė po gėnjente. Disa minuta mė vonė atė vėrtetė e goditi njė rrufe. Pasi e ēuan nė spital, fatmirėsisht shpėtoi.

Tre vjet mė parė, ai i mori borxh njė mikut tė vet pėr dasmėn e tij. Shumėn qė e mori borxh, nuk e ktheu mė. Kur shoku i tij ia kėrkoi, ai zuri be Zotin, duke e ditur qė po gėnjente dhe e goditi rrufeja, transmeton agjencia Noa.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 14:28   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Zbulohet… stėrgjyshja e Jezu Krishtit?

Sipas njė legjende mesjetare, njė grua shenjtore e quajtur Ismeria, ishte gjyshja e Virgjėreshės Mari dhe rrjedhimisht, stėrgjyshja e vetė Jezu Krishtit.
Njė ekzaminim i dy dorėshkrimeve qė i pėrkasin shekullit XIV dhe XV, tė gjetura nė Firence, Itali, pėrcaktojnė me imtėsi se cila ka qenė gruaja qė lindi Shėn Anėn, e cila lindi Shėn Marinė.

Historia e jetės sė kėsaj gruaje reflektohet nė reagimet e Florentinėve qė jetonin nė atė kohė, gjithnjė sipas Catherine Lawless nga Universiteti i Limerikut nė Irlandė. Ajo ėshtė autore e librit “kush ishte Jezusi njerėzor”

Lawless thotė nė njė e-mail qė i dėrgoi LiveScience se “Florentinėt e asaj periudhe praktikonin dhe besonin vetėm “historinė familjare tė Krishtit”. Historia e jetės sė Shėn Ismerias ėshtė shembulli tipik i njė gruaje tė devotshme qė jeton edhe si e martuar, edhe si vejushė.

Sipas legjendės qė na tregojnė dorėshkrimet, Ismeria ishte njė grua shumė e bukur dhe shumė e devotshme, e cila u martua me “Santo Liseo”, njė patriark. Nė ditėn e dasmės sė tyre, ata bėnė njė marrėveshje solemne pėr njė jetė bashkėshortore tė pėrkushtuar.

Ismeria i kėrkoi Liseos qė tė respektonte rregullat fetare e tė shenjta tė martesės, sipas tė cilave ata do tė flinin bashkė nė shtratin bashkėshortor vetėm njė herė ēdo muaj dhe duke ndjekur kėtė ritual ata pas 12 vjetėsh patėn njė vajzė, Anėn.

Pas 12 vjetėsh tė tjerė, Liseo vdiq dhe Ismeria lutej ditė e natė qė tė bashkohej me tė. Njerėzit e burrit ia morėn gjithė pasurinė dhe ajo pėrfundoi nė njė spital. Gjatė qėndrimit tė saj aty, besohet se ajo ka bėrė 2 mrekulli.

Njė burrė shurdhmemec erdhi nė spital dhe Ismeria e pyeti atė, qė t’i tregonte nė emėr tė Zotit se ku ndihej i sėmurė. Ai u shėrua dhe falėnderoi Zotin. Por, si shurdhmemeci i shėruar, si Ismeria nuk kishin fare para.

Ajo i kėrkoi burrit qė tė sillte njė kovė plot me ujė. Ai e solli, ajo u lut, dhe kova u mbush plot me peshq. Peshqit ishin aq shumė saqė hėngrėn tė gjithė tė sėmurėt e spitalit, tė cilėt u shėruan plotėsisht pasi hėngrėn peshkun. Mė pas ajo u kthye nė dhomėn e saj dhe Zoti e mori me vete nė parajsė.

Pas vdekjes sė Shėn Ismerias, Shėn Maria, Jezu Krishti dhe 12 apostujt, si dhe shumė tė tjerė, bėnė njė udhėtim deri te spitali pėr tė nderuar kujtimin e saj.

Nuk ka asnjė tė dhėnė pėr origjinėn e legjendės, por ka shumė mundėsi qė tė ketė qenė njė histori sesa njė tekst edukativ pėr jetėn e njė shenjtoreje. Lawless thotė se “pavarėsisht mrekullive qė bėn Ismeria, morali qėndron tek pjesa e martesės”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 15:22   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Nusja mungon nė dasmė sepse ishte e dehur


Siobhan Watson gjithmonė kishte ėndėrruar se si do tė ishte dita e saj e martesės, por njė ditė para ditės sė madhe ajo ka shkatėrruar gjithēka me njė festė beqarie qė doli jashtė kontrollit.
24-vjeēarja nuk ėshtė paraqitur nė kishė sepse kishte pirė aq shumė sa ėshtė zgjuar nė njė hotel vetėm rreth mesditės, nė njė kohė qė nė mėngjes duhej tė ishte nė altar.
“Ndihesha shumė keq kur u zgjova dhe kisha tė vjella. Kur pashė orėn ishte 13.30 dhe kuptova qė kisha humbur dasmėn”, shprehet vajza angleze.
“Familja ime kishte harxhuar rreth 15 mijė euro atė ditė dhe unė mungova. Nė pėrgjithėsi pi vetėm njė gotė shampanjė pėr Krishtlindje ose kur kam ditėlindjen, por nuk e di se ēfarė ndodhi atė ditė. Duhet tė kisha kontrolluar veten. Mė vjen keq qė lashė Aronin tė mė priste nė altar”, shton Siobhan.
Meqė ra fjala tek Aron, djali menjėherė ka pėrfunduar marrėdhėnien me atė qė duhej tė ishte nusja e tij.
“Unė jam ende e dashuruar me tė, por ai tashmė nuk mė flet mė. Ndihet i turpėruar dhe nuk arrin tė mė falė atė qė bėra”, pėrfundon Siobhan Watson.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 11:05   #28
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

  • Turizmi i qmendur
Njė referendum nė Zvicėr ka dalė nė pėrfundimin se shumica e banorėve atje janė nė favor tė turizmit tė vetėvrasjes. Shumė njerėz, kryesisht tė sėmurė, shkojnė nė klinikat e kėtij vendi pėr tė vrarė veten. Njė referendum i realizuar sė fundmi nuk e ka ndaluar njė praktikė tė tillė. Vetėm 20 pėrqind ishin nė favor tė ndalimit tė turistėve qė duan tė vrasin veten.Mendohet se nė dekadėn e fundit 1 mijė persona kanė shkuar nė Zvicėr pėr tė vrarė veten. Ata asistohen nė klinika tė posaēme pėr tė kryer vetėvrasjen. Kėto klinika kanė dhomat e vdekjes. Organizatorėt e referendumit thonė se ky rezultat do i japė njė hov tė ri mbėshtetėsve tė kulturės sė vdekjes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 12-07-11 nė 11:06
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 11:10   #29
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Prindėrit e zinj lindin fėmijė tė bardhė

Njė ēift afrikan ka treguar ditėn e djeshme pėr shokun qė pėsuan kur lindėn djalin e tyre dhe panė qė ishte… i bardhė.Francis Tshibangu tha pėr mediat britanike: “Mendimi im i parė ishte: “A ėshtė ky djali im?”“Isha krejtėsisht i tronditur. Mjekėt shikonin njėri-tjetrin dhe me siguri mendonin qė ai nuk ishte fėmija im. Mė pas pashė nė sy gruan dhe e kuptova qė ishte djali im. Gjithsesi, kur e pashė qė ishte i bardhė u habita”, shtoi babai nga Kongo.Mendohet se fėmija, tashmė 11-javėsh, ka njė mutacion gjenetik.Francis dhe Arlette kanė edhe njė djalė tjetėr 2-vjeēar i cili ka trashėguar tiparet e prindėrve tė tij afrikanė.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 12-07-11 nė 11:12
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 11:59   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Smile Titulli: Lajme Interesante

Molossia, shteti amerikan me himnin tonė kombėtar


Nė rite, tradita, zakone apo afėrsi gjeografike nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Shqipėrinė. Pėrveēse emrit, himnit tė ngjashėm shumė me atė tė Shqipėrisė. Gjithsesi, kėtė lidhje e ka bėrė qė nė vitin 1977 ai qė e krijoi, Kevin Baugh. Nė kėtė vit ai shpalli micronation “shtet sovran” njė porcion tė vogėl prej 14.3 (58.000 m2) ha tė shtetit amerikan, tė cilin e quajti mė vonė Republika e Molosėve.

Me burime tė limituara informatike, Kevin Baugh qeveris duke pėrdorur si monedha xhetonėt e pokerit, tė cilat quhen Valora. Ajo qė tė bėn mė shumė ēudi ėshtė fakti se Molossia pėrdor si himn tė republikės sė tij njė version tė pėrpunuar tė himnit tonė kombėtar

Presidenti aktual Kevin Baugh drejton vendin me vetėm 11 banorė, ėshtė i martuar, ka dy djem dhe Zonjėn e Parė, dy mace e tre qen dhe njė kalė. Njėkohėsisht ai kryen edhe detyrėn e ministrit tė Jashtėm. Republika e Molosėve ka njė Deklaratė, ku thuhet se ajo ėshtė njė nga vendet e para nė botė qė ka njohur pavarėsinė e Kosovės, njė ditė pasi Prishtina zyrtare e shpalli.

Ndėrsa se ēfarė lidhjeje ka Molossia, emri i saj dhe himni i saj me Shqipėrinė u ngelet studiuesve, historianėve tanė pėr ta zbuluar nė tė ardhmen.

Republika e Molossias ose nė shqip “Myzeqe” ėshtė njė nga mė minikombet (micronation) mė tė vjetėr themelore dhe ėshtė vendosur nė shkretėtirat e Dejton - Las Vegas nė Nevada. Kjo minirepublikė ka vetėm njėmbėdhjetė shtetas, njėri prej tė cilėve ėshtė Kevin Baugh, i cili aktualisht ėshtė President. Molossia ka njė kalė, dy qen dhe dy mace.

Presidenti i saj, i cili e quan veten edhe mbret, megjithėse ajo ėshtė republikė, Kevin Baugh, e shpalli kėtė micronation, e njohur mė pas si Republika e Madhe Vuldstein, mė 1997. Molossia e konsideron veten si vend mik, megjithėse ajo ėshtė shpallur katėrmbėdhjetė vjet mė pas Republikė e Molossias, qė nė shqip thirret “Myzeqe”. Emri Myzeqe vjen nga njė zonė fushore mjaft e begatė nė pjesėn perėndimore tė bregdetit Adriatik, njė fushė e madhe pjellore mes Lushnjės dhe Fierit. Banorėt e kėsaj zone thirren “myzeqarė”.

Nė historinė e toponomastikės shqiptare Myzeqeja zė njė vend tė rėndėsishėm. Unaza e bukurisė nė universin e larmishėm tė natyrės sė kėsaj fushe, e cila quhet dhe "hambari i Shqipėrisė", padyshim qė ėshtė manastiri i Ardenicės, nė Kolonjė, Lushnjė, qė gjendet nė pikėn mė dominuese tė kėsaj zone.

Emri Molossia - Myzeqe

Molossia ėshtė njė emėr i "vjedhur" i fjalės spanjolle "morro", qė do tė thotė gur i vogėl ose kodėr e vogėl; prapashtesa -ssia ėshtė njė prapashtesė pėr standardet vend. Emri rrjedh nga trashėgimia spanjolle e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė jugperėndim tė saj dhe mund ti referohet edhe emrit tė njė tipi helikopteri ose mė pak nė mėnyrė specifike pėr tė thirrur kodrat qė janė vetėm jashtė kufijve tė Molossias moderne. Emri "morro" mund tė jetė marrė edhe nė zonė, e cila quhet Loco, e famshmja ekspeditė, e cila kaloi shumė ndoshta pėrmes Molossias nė fund tė shekullit tė 18-tė, nė rrugėn e tyre pėr diku tjetėr. Molossia me emrin e saj ka edhe lidhje me atė antike apo moderne, nė Greqi.

Kjo Myzeqe dhe ėshtė vendi Molossi dhe u emėrua kėshtu pas tyre. Mendohet tė kenė qenė sundimtarėt e atij vendi nga kohėt e lashta nė ditėt e sotme dhe morėn emrin e familjes Molosachi, pasi thuhet se Molossia ėshtė fjalė e pėrvjedhur; origjina e saj rrjedh nga Mosachia dhe nė gjuhėn shqipe ėshtė quajtur Myzeqe.

Minikombi (micronation) Molossia mbart mbi vete mė shumė se tridhjetė vjet, duke kaluar nėpėr shumė ndryshime, derisa ai u bė vendi sot mė enciklopedik pas Republikės Popullore tė Kinės, e cila njihet si mė e madhja e botės. Molossias (Myzeqeja) ėshtė mė e vogla e botės.

Molossia ėshtė gjithashtu njė micronations mė krijues, me tė pasurit e njė hekurudhe dhe njė hapėsire tokėsore, tė njė programi tė hapėsirės ajrore, lėshimin e monedhės. Republika e Molossias ka pothuajse tė gjitha simbolet e njė kombi. Republika e Molossias ka flamurin, ka himnin kombėtar (identik si Himni Kombėtar i Republikės sė Shqipėrisė), ka uniformėn dhe simbolet e marinės e saj, ka Akademinė e Marinės, Programin Hapėsinor, "rrjetin" hekurudhor, shėrbimin postar, banka, atraksione turistike, sistemin e matjes, vendpushimet, teatrin, radiostacionin e saj, dhe madje zonėn e saj tė matjes sė kohės.

Molossia: sipėrfaqja 14,3 hektar (58.000 m2)

Anėtarėsimi (popullsia): 11 veta

Data e themelimit: 3 shtator 1999

Udhėheqja: Presidenti Kevin Baugh

Struktura organizative: republika (de facto diktaturė)

Gjuha: angleze

Monedha e supozuar: Valora

Kryeqyteti: shpresohet

Flamuri: i bardhė e jeshil

Himni kombėtar: pothuajse i njėjtė me Himnin Kombėtar tė Republikės sė Shqipėrisė.

vazhdon


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.