Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-01-13, 21:36   #31
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kolaps se shpejti !!!

Ėshtė shokuese por mėse e vėrtet!

Qė tė prodhohet njė kartėmonedhė 500 eorushe nga ELITA, nevojiten pikėrisht vetėm 2.6 euro, po, po 2.6 euro… bojėra etj.
Pasi mos harroni faktin se ėshtė vetėn njė copė letėr e thjeshtė!
Mė e ēuditshmja e ēėshtjes ėshtė se ne besojmė se kartėmonedha e 500 eurove ka njė vlerė shumė tė madhe, por nė realitet ne punojmė (ata tė cilėt kanė rroga tė tilla) pėr atė me vetėm 3 euro (vėrtet) nė muaj!
Kėshtu, pėr ata tė cilėt disponojnė shuma tė mėdha parash, ėshtė mė e udhės t’i investojnė apo ti shkėmbejnė me flori, pasi ku i dihet, globalizimi po bėnė punėn e tij!
Mos ziheni nė befasi dhe pastaj nuk dini si tė reagoni, pasi banka botėrore mund tė bėjė ndonjė tė pa bėrė, kush jep llogari, nė fund tė fundit bėjnė ē’tė duan dhe nuk u bėhet vonė…


/alb-observer

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-01-13, 22:00   #32
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza e euros

Qito 500 euro n`tona temat do me i postu a? :D
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-01-13, 22:04   #33
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza e euros

...

M'fal Lovelie :( ... po habitna

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alima : 05-01-13 nė 22:05
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-13, 15:41   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza e euros

Rekorde tė reja tė papunėsisė nė Eurozonė


Bruksel, 30.04.2013

Papunėsia nė Eurozonė ka arritur nivele tė reja rekorde.

Zyra pėr Statistika e Bashkimit Evropian, Eurostat, ka bėrė tė ditur se papunėsia nė tė 17 vendet qė pėrdorin euron ka arritur nė 12.1 pėr qind nė muajin mars – me rreth 19.2 milionė njerėz tė papunė.

Greqia mbetet vendi mė i goditur, me 27.2 pėr qind papunėsi. Ajo pasohet nga Spanja, ekonomia e katėrt mė e madhe e Eurozonės, me 26.7 pėr qind tė njerėzve tė papunė, transmeton REL.

Shkalla mė e ulėt e papunėsisė ka qenė nė Austri, me 4.7 pėr qind, dhe nė Gjermani, me 5.4 pėr qind.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-13, 18:10   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Kriza e euros

Nė Poloni shiten foshnja tė sapolindura pėr 500 euro


Nė Poloni ėshtė e mundur pothuajse pa dėnim tė blihet foshnjė e sapolindur edhe atė pėr vetėm 480 euro, transmetuan mediat ēeke, duke iu referuar javores polake "Njusvik", e cila vlerėson se ky "biznes" po lulėzon nė Internet.

Trafikimi i ligjshėm me foshnja, siē lajmėroi korrespondenti i MIA-s nga Praga, ėshtė mundėsuar me ndryshimet dhe plotėsimet e fundit tė Kodit Penal (KP) me tė cilin shitja e foshnjave nuk ėshtė pėrfshirė nė kategorinė e trafikimit tė njerėzve dhe sipas kėsaj nuk ėshtė e dėnueshme.

Sipas ndryshimeve nė KP, pėr vepėr penale konsiderohet shitja e njerėzve me qėllim tė shfrytėzohet puna e tyre, pėr lypje, prostitucion etj.

"Nė ligjin e ndryshuar, nuk ka asnjė fjalė pėr dėnim pėr personin, i cili ka shitur ose ka blerė foshnje tė sapolindur pėr t'u kujdesur dhe pėr ta edukuar. Qė do tė thotė nėse nuk ėshtė i ndaluar aktiviteti, nuk ėshtė as i dėnueshėm", shkruan javorja.

Vakumi i tillė juridik kontribuon pėr rritje tė pakontrolluar tė trafikimit me foshnja nė Poloni nė kohėn e fundit.

Shpalljet pėr blerjen ose shirjen e foshnjave publikohen nė internet edhe pse nė to nuk pėrmenden ēmime konkrete.

Reporterėt e "Njusvik", tė cilėt kanė treguar interes fiktiv pėr blerje tė fėmijėve, kanė zbuluar se kjo ėshtė e mundshme pėr rreth 480 euro, pėrderisa nėna-zėvendėsuese i ka ofruar ēmimet e saja pėr 1.600 euro, me mundėsi pėr pagesė edhe me kėste.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-17, 15:09   #36
jona1995
 
Anėtarėsuar: 19-07-17
Postime: 3
jona1995 me shokė shumejona1995 me shokė shume
Gabim Re: Kriza e euros

Pershendetje miq, kriza e euros eshte nje fenomen qe po ndjehet drejtperdejte dhe e Shqiperi. Ndaj dhe shqiptaret po kerkojne menyra alternative per te rritur te ardhurat e tyre. Kjo ka bere qe ne vendin tone te hyje monedha Bitcoin, e cila eshte e paligjshme dhe teper e rrezikshme. Ju keshiloj mos te bini pre e saj. Lexoni per me shume rreziqe ketu:Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 20-07-17 nė 17:22 Arsyeja: reklamim i paautorizuar
jona1995 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.