Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-07-13, 21:29   #16
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

O murrizooo, firmė tė lartė paske shkruar!

Tė lumtė de.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-07-13, 09:33   #17
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Koncepti Biblik i Zotit ėshtė krejt i ndryshėm nga ai i Kur’anit. Le tė hedhim njė shikim kėtyre citateve.

1. A pushon- A ēlodhet Zoti?
Sipas Biblės, Zoti tregohet qė mbas krijimit tė qiellit dhe tokės u ul dhe pushoj, ku thotė: "… sepse nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e shtatė pushoi dhe u shlodh". (Exodi 31:17) "sepse nė gjashtė ditė Zoti krijoi qiejt dhe tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė to, dhe ditėn e shtunė ai pushoi” (Exodi 20:11) "Ndėrkaq ditėn e shtatė Perėndia mbaroi veprėn qė kishte kryer dhe ditėn e shtatė u ēlodh nga gjithė vepra qė kishte kryer". (Zanafilla 2:2)21. A pendohet Zoti??
Kėtu Bibla tregon se Zoti pendohet qė ka krijuar njeriun nė sipėrfaqėn e tokės: “Dhe Zoti u pendua qė kishte krijuar njeriun mbi tokė dhe u brengos pėr kėtė nė zemėr tė vet. Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar". (Zanafilla 6:6-7)

22. A duartroket Zoti ?!!!
Bibla thotė: "Por ja, unė rrah duart pėr fitimin e pandershėm qė ke nxjerrė dhe pėr gjakun e derdhur qė ėshtė nė mes teje”. (Ezekieli 22:13)

Pra me kėto citate qė i cekėm, vallė: A mund tė jet Zot njė i tillė me kėto cilėsi tė Zotit siē e pėrshkruan Bibla? Pėrshkrimet e tilla jo vetėm qė nuk gjenden nė Kur’an por konsiderohen si kufėr ndaj madhėrisė sė Allahut xh.sh.. Poashtu duke bėrė krahasimin nė mes dy teksteve, mes Biblės dhe Kur’anit rreth konceptit tė Zotit, hedh poshtė tezėn se Kur’ani ka huazuar nga Bibla, apo Kur’ani ėshtė kopje e Biblės.
Po e pėrfundoj me fjalėn e Allahut tė Madhėruar ku nė Kur’anin Famėlartė thotė: “I Lartėsuar ėshtė Zoti yt, Zot i fuqisė nga ajo qė ia pėrshkruajnė”. (Saffat 180)

S.M.
E shef se nė shkrimin e juaj, gjindet e verteta se Zoti nė Bibel, nuk udhezon askend qė tė e vret ose tė e mbytė tjeterin , por nese don , Ai vetė e kryen atė akt sepse Zoti nuk ka nevojė pėr mbrojtes dhe luftetarė, Ai e ka krijuar gjithėsin.

Ndersa nė Kuran, Zoti paraqitet si i pafuqishem, frigacak dhe kėrkon ndihmen e muslimanve qė tė i farojn tė krishteret dhe judejtė, thuja se Zoti e paska frigen nga ata qė i nevojiten aleatet musliman.

Kjo e deshmon njė pavertetesi tė Kuranit dhe Muhamewdit qė mund tė ken dicka tė pėrbashket me Zotin .
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-13, 09:44   #18
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga konzuli Shiko postimin
Paramendo sikur te hapesh nje pus te ri afer nje pusi te moqem,dhe lesho gomarin te pi uj..a te besohet se do te shkoje te pi ujin e kulluar dhe te paster te pusit ri duke mos ja kethy as koken pusit vjeter te turbullt..prandaj mos u mundo kote se nuk kethehen shqiptaret e besimit musliman ne ate pus me uje te turbullt me sado te meresh me propagande antisilame...
Paramendo sikur tė e mohosh identitetin tend e tė e lartesosh atė tė huajin.
Paramendo se si e paraqitni ju islamin si paqe kur ai ėshtė sjellė me teh shpate nė token shqiptare.
Paramendo sikur me vonė shqiptaret tė e lartesojnė sundimin serbo-sllav si njė nevojė dhe miresi pėr popllin shqiptarė.
Paramendo se Kurani i parė ėshtė pėrkthyer ne gjuhen shqipe ne vitin 1992.
Paramendo se islami bashkė me sundimtarin turk ka lenė popllin shqiptarė tė pashkollė dhe analfabet.
Paramendo se islami ishte dhe ėshtė kunder pėroarimit dhe progresivitetit tė njė shoqerie tė moderuarė, tė njė shoqerie me fjalė tė lirė.
Paramenod se nen sundimin islamo-turk, tė gjithė popujtė tjerė gėzonin tė drejten e fes dhe shkolles ndersa shqiptaret jo.
Paramendo se islami ishte kunder shkrimit tė gjuhes shqipe me alfabet latin dhe tė ketij mendimi ishin edhe serbet dhe greket si aleatet me tė ngushtė tė tyre.
Paramendo se islami nuk pranon komb por vetem fen e lidhė si njØåe gjithesi dhe paramendo se shqiptaret e krishter nuk u lidhen me shkije e sllavė pėr shkak tė besimit fetarė por luftuan kunder tyre, e ti paramendo se nė besimin e krishter shqiptarė, nuk ka magjup e as hashkali tė krishter sepse do tė i quanim vllezer, dhe paramendo se Ti i quan tė gjithė muslimanet vellezer e aty ka ish-shkije qė quhen sot boshnjak, ka magjup e cka nuk ka.
Paramendo se vetem pėrmes krishterimit ka mbijetu shqiptaria si komb.
Ka shumė nese don tė paramendosh.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-13, 12:16   #19
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
E shef se nė shkrimin e juaj, gjindet e verteta se Zoti nė Bibel, nuk udhezon askend qė tė e vret ose tė e mbytė tjeterin , por nese don , Ai vetė e kryen atė akt sepse Zoti nuk ka nevojė pėr mbrojtes dhe luftetarė, Ai e ka krijuar gjithėsin.

Ndersa nė Kuran, Zoti paraqitet si i pafuqishem, frigacak dhe kėrkon ndihmen e muslimanve qė tė i farojn tė krishteret dhe judejtė, thuja se Zoti e paska frigen nga ata qė i nevojiten aleatet musliman.

Kjo e deshmon njė pavertetesi tė Kuranit dhe Muhamewdit qė mund tė ken dicka tė pėrbashket me Zotin .
Persekutimi dhe zhdukja nga faqja e dheut te ēifuteve ka qene dhe vazhdon te mebetet synim i te krishterevet e jo i muslimaneve.
Spastrimi etnik ndaj ēifuteve eshte histori e gjate dhe trishtuese, te themi, per katoliket. Fushata e pare e ketij spastrimi daton nga viti 1493, ne Spanjen shume katolike te asaj kohe. Ky ka qene fillimi; ka vazhduar ne shekujt e mepastajm, dhe ka arrire kultmin gjate shekujve 19-te(gjeopolitikan francez kane portretizuar ēifutin dhe e kane poshtrue ne nivelin e insekteve...) duke pergatitur keshtu terrenin per gazifikimin e te gjithe ēifuteve evropian(femije, gra, pleq e te ri, pa dallim...) gjate luftes se dyte. Edhe sot, katolike te devotshem akuzojne ēifutet si "vrases" te Krishtit.

Armiqesia e muslimaneve ndaj ēifuteve ka lindur ne vitin 1967(shuem vone pra) krahasuar me vitin 1493 ! Viti 1967 koincidon me krijimin e 2 shteteve : njeri izralit e tjetri palestinez (kjo eshte bere me rezolute te OKB-se). Njeri shtet eshte realizuar, tjetri, jo. Keshtu fillon armiqesai izraelo-arabe qe vazhdon edhe sot nderkohe qe okb-se se famshme nuk i ben kurfare pershtypjeje mosrrespektimi i rezolutes se vete.

Ēdo individ i aresyeshem veren shume qarte se kush jane armiqe te ēifuteve dhe kush e ka shkaktura armiqesine izraelo-arabe. Kjo armiqesi nuk e ka burimin te muslimanet.
Mbase psikologjia e dikujt nuk e kap kete te vertete por aresyeja nuk perkon gjithemone me psikologjine...
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-13, 00:48   #20
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
O murrizooo, firmė tė lartė paske shkruar!

Tė lumtė de.
Firma ime egziston qė prej se egziston murrizi or mik, po se paske vėrejtur kėtė imtėsi tė vogėl.
Megjithatė unė jam vetė nė mėdyshje qė kjo tė realizohet nė njė tė ardhme tė afėrt.
Popujt qė i kan shkrirė besimet nė kombe janė pak, disa prej tyre edhe e kanė pėsuar shumė keq qė kan provuar njė gjė tė tillė, kjo zaten si shkon fortė pėr qejfi disa qarqeve qė i mbajn freret e botės nė dorė.
Pėrrallat qė po vazhdojnė tė tregohen kėtu nė kėtė temė, nuk janė asgjė tjetėr pėrvesqe njė vazhdimsi e asaj qė thash mė lartė.

Kuptohet secila anė pėrdorė ato fuqi qė ka nė dispozicion.
E hajt ti tash, nė mos i thashin kėsaj shpėrlarje truri....!
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-13, 09:05   #21
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,665
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Vertete per keqardheje!
Po Kiameti cfar eshte ?
A eshte shfarosje e gjitheckaje ????
PSE ???

.... mos u merrni me interperetime permes se cilave shperfaqni injorance !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 21-07-13 nė 09:06
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-13, 23:50   #22
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Vertete per keqardheje!
Po Kiameti cfar eshte ?
A eshte shfarosje e gjitheckaje ????
PSE ???

.... mos u merrni me interperetime permes se cilave shperfaqni injorance !!
prap ti me predikime a ??
po le o burr se s'ishe kon as sherri shkaut e as hajri turkut,
le mos u ma vaiz njerzve.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-07-13, 10:22   #23
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Ju te dyte kur te riteni ene pak , ene kur niseni te besoni Zotit , qatehere dote besoni se edhe kijamet paska.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-07-13, 20:43   #24
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Ju te dyte kur te riteni ene pak , ene kur niseni te besoni Zotit , qatehere dote besoni se edhe kijamet paska.
Premium, po ata qe nuk arrijne te rriten kurre ?
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-13, 07:46   #25
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Persekutimi dhe zhdukja nga faqja e dheut te ēifuteve ka qene dhe vazhdon te mebetet synim i te krishterevet e jo i muslimaneve.
Spastrimi etnik ndaj ēifuteve eshte histori e gjate dhe trishtuese, te themi, per katoliket. Fushata e pare e ketij spastrimi daton nga viti 1493, ne Spanjen shume katolike te asaj kohe. Ky ka qene fillimi; ka vazhduar ne shekujt e mepastajm, dhe ka arrire kultmin gjate shekujve 19-te(gjeopolitikan francez kane portretizuar ēifutin dhe e kane poshtrue ne nivelin e insekteve...) duke pergatitur keshtu terrenin per gazifikimin e te gjithe ēifuteve evropian(femije, gra, pleq e te ri, pa dallim...) gjate luftes se dyte. Edhe sot, katolike te devotshem akuzojne ēifutet si "vrases" te Krishtit.

Armiqesia e muslimaneve ndaj ēifuteve ka lindur ne vitin 1967(shuem vone pra) krahasuar me vitin 1493 ! Viti 1967 koincidon me krijimin e 2 shteteve : njeri izralit e tjetri palestinez (kjo eshte bere me rezolute te OKB-se). Njeri shtet eshte realizuar, tjetri, jo. Keshtu fillon armiqesai izraelo-arabe qe vazhdon edhe sot nderkohe qe okb-se se famshme nuk i ben kurfare pershtypjeje mosrrespektimi i rezolutes se vete.

Ēdo individ i aresyeshem veren shume qarte se kush jane armiqe te ēifuteve dhe kush e ka shkaktura armiqesine izraelo-arabe. Kjo armiqesi nuk e ka burimin te muslimanet.
Mbase psikologjia e dikujt nuk e kap kete te vertete por aresyeja nuk perkon gjithemone me psikologjine...
E verteta flet ndryshe, qoftė edhe nė vetė librin fetarė tė muslimanve-Kuranin , apo edhe nė bashkpunimin e imamve me Hitlerin.
Por , tė shkojmė mė gjersishtė nė burimet islame pėrsa i pėrket cifuteve.

Profeti (Muhamed) tha : " Vrani tė gjithė judejtė qė u dalin pėrpara." Mbas ksaj Muhayyisa b. Masud e sulmoj tregtarin judej Ibn Sanayna qė kishin mardhanje tė mira sociale me ketė dhe e vrau.Huwayyisa , vllau ma i vjeter i Muhayyisa“s , i cili akoma nuk ishte ba musliman ne ketė rast , filloj tė e rreh vllaun e vetė dhe i tha : " Ti armiku i Zotit , e vrave njeriun qė tė ka ba mirė dhe e kishe shumė tė afėrt " Ndersa Muhayyisa ju pėrgjegj " Nese ai qė mė ka urdhruar qė tė e vras (do tė thotė Muhamedi -shenimi im ), me thotė qė tė vras ty , edhe ty t“a kisha pre koken"
Burimi: A.Guillaume, " The life of Muhamed " (Jeta e Muhamedit ) faqe 369-shembuj tė ngjashem kemi edhe te Bukhari vol. 3:687; vol 3:72)

Nė nji mbledhje me judejtė, Muhamedi deklaron hapur qė toka i takon Allahut dhe Muhamedit .Ai edhe shprehi deshiren , qė ne emerė tė Allahut tė i nxjerrė judejtė nga toka e tyne qė gjysemishulli arab.Nė ketė mbledhje Muhamedi ju tha :
"Ju duhet tė dini se bota i takon Allahut dhe Apostullit tė tij (Muhamed) dhe kjo asht deshira qė ju t“ju nxjerr jashtė nga Arabia (...) "
Burimi : Bukhari vol. 4:392)
Edhe kur Muhamedi ishte zgjat pėr me vdekė,fjalet e tij tė fundit i pėrseriti disa here : "Nxirrni pabesimtart (jo muslimanet) nga Arabia (...) "
Burimi: Bukhari vol. 5:716)

Cdo fis i cili nuk pranoj qė t“ju gjujzohet para terroreve muslimane ,ndaj tyne u pėrdoren turturat e mdhaja dhe vdekja. Banu Sa“d ishte nji fis paqsor qė ishte ne aliancė me Muhamedin dhe me fisin tjeter judej Khaybar.Muhamedi ishte shumė patologjik me frigen e tij pėr opoziten.Mbasi i kishte vra tė gjithė judejtė rrethė e perqark Medines , qė krijonin njė kercenim potencial pėr postin e tij , Profeti tash e ktheu qendrimin kunder fisit tjeter ,pra ne Khaybar.Judejtė ne Khaybar ishin neutral kur Meka e planifikoj njė sulm kunder Medines.Muhamedi i idhnum dhe i shqetsum nisi rivalin pėr me e shkatrru fisin si asht ky i Banu Sa“d qė kishte me kėta nji lidheshmeri dhe aliancė.Pėr me e masakru ketė fis ,pra fisin Banu Sa“d , Muhamedi e dergoj njė grup ushtaresh qė priheshin nga Aliun ku u vranė dhe masakrun me qindra njerez tė pafajshem, krejt dorė thatė.Kėta i dhunun tė gjitha gratė e femnat , muren 500 kok kamelesh,2000 kok dele e dhi.Grupi ishte i pėrbam nga 30 vrases gjakėpirs qė pas ksaj , tė njejten gja e veprojnė nė rrethin e Khaybar ku poashtu vrasin dhe masakrojnė e dhunojnė.Usayr Ibn Razim ishte njė udhėheqs dhe pris i judejve i cili u thirrė nga Muhamedi qė tė bijnė ne mirėkuptim pėr interesa paqsore ehde pse kurrė nuk kishin luftu mes veti.Muhamedi e dergoj grupin e tij nė emerė tė paqes e tė Zotit ,qė kta tė e marrin prijsin e judejve dhe tė e dergojnė tė ai, tė masakrum si njerez tė paqes , kėta u nisen rruges pėr tė Muhamedi.Usayr Ibn Razim u nis bashkė me 30 judejė tė tjerė qė tė shkon te Muhamedi .Mirpo, grupa muslimane qė u printe pėrpara , menjihere pasi dulen ma largė vendit Khaybar , grupa muslimane u hodh mbi dhe i masakroj tė gjithė cop-cop.Ma vonė Muhamedi erdhi ne ketė vend qė tė e lavdron grupin pėr vepren e kryme. "Ishte Allahu qė ju mbrojti dhe ju dha forc ndaj pabesimtarve " -tha Muhamedi.Kjo ka ndodhė ne mujin Shkurt tė vitit 628.
Burimi: Bukhari vol. 5, nos. 4038-4040, ne librin Expeditat ushtarake Tabari, .faqe 99-105 / 1375-83; Ibn Ishaq faqe. 482-84 / 714-16; 981 dhe 665-66 / 981.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-13, 07:54   #26
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kurani apo Bibla (Profecia mes Jezusit dhe Muhamedit)

(16:103) Jobesimtarėt e akuzuan njė joarab tė caktuar qė e ndihmoi Muhamedin tė pėrbėnte Kuranin .


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.