Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-01-08, 22:56   #91
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.
Eh tash kjo eshte qeshtje tjeter ... Dhe ne fund te fundit i nderuari Naki ; dhe vete dashuria eshte nje lloj permbushje e interesit te ndersjellet - natyrisht qe per qellim ka realizimin , permbushjen e motivit (interesit) emocional.

Dashuria i paraprine bashkesise jetesore te nje qifti ( cofte ne forme martese apo bashkejtese) ... Ndersa e kunderta JO . Bashkejetsa (martesa) si paraprine dashurise ...

Eshte ceshtje konceptesh , botekuptimesh me shume ... Dashuria eshte nje bashkim qe ndodhe ne saje te peraferimeve (perbashkimeve) me shume te vlerave ideale (pasi qe vete dashuria eshte nje vlere ideale) , sesa perafrim seksuale .... Perndryshe fjalet SEKS dhe DASHURI - do t'perceptoheshin si HOMONIM - fjalesh ( dy fjale me kuptime te njejta) ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 27-01-08 nė 22:57
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-01-08, 08:44   #92
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Mendim imi sikur dy bashkeshortet te mos ishin larg me moshe nga njeri tjetri do te ishte recepti me i mire per nje lumturi te gjate martesore, se kur nje qift ka interesat e perbashketa, deshirat, idet, vullnetin,punen,mendimet, kane botekuptime te njejta e kjo mund te jet vetem tek ai qift me moshe te njejt ose me se largu deri tek mosha3-4 vjeq gjithqka me shume do te paraqiste pengesa ne jete, ai qift qe ka nga 5 vjet e me shume diferenc moshe, sa kam pa e kam ni deri me tani gjithe kohen duhen me tejkalu veshtiresi te ndryshme,ku mosmarrveshjet fillojne ne imtesira e vazhdojne gjer me larg.............dhe kush e di se ku mbarojne!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 09:34   #93
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Eh tash kjo eshte qeshtje tjeter ... Dhe ne fund te fundit i nderuari Naki ; dhe vete dashuria eshte nje lloj permbushje e interesit te ndersjellet - natyrisht qe per qellim ka realizimin , permbushjen e motivit (interesit) emocional.

Dashuria i paraprine bashkesise jetesore te nje qifti ( cofte ne forme martese apo bashkejtese) ... Ndersa e kunderta JO . Bashkejetsa (martesa) si paraprine dashurise ...

Eshte ceshtje konceptesh , botekuptimesh me shume ... Dashuria eshte nje bashkim qe ndodhe ne saje te peraferimeve (perbashkimeve) me shume te vlerave ideale (pasi qe vete dashuria eshte nje vlere ideale) , sesa perafrim seksuale .... Perndryshe fjalet SEKS dhe DASHURI - do t'perceptoheshin si HOMONIM - fjalesh ( dy fjale me kuptime te njejta) ...
Paska edhe nje njeri qe po mendojka njejt .......
Vete Jeta Bashkeshortore-Martesa ...eshte interes i te dy Gjinive ,kur flas ndonjehere keshtu ,me shikojne ca njerez me nje sy kritik ....Cka po flet kjo ..sigurisht eshte INTERES i te dy gjinive .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 16:26   #94
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Diferencat e mėdhaja tė moshave ndėrmjet qifteve mund tė jenė- potencialė i problemeve tė ardhmėrisė,botėkuptimeve dhe paknaqėsive sociale.
Vetė fakti qė njeriu kalonė nė faza tė ndryshme tė rritjes,pjekurisė,edukimit dhe vitalitetit bilogjikė tregonė se nuk mund tė jetė reale,pa potenciale tė dallimeve ,perceptimeve tė gjėrave.


Kamė lexuar dikund para disa viteve se po egzistojkan tri lloje te dashurisė simbas interesit tė individit:

Dashuria Reciproke
Dashuria e Robėruar
Dashuria komerciale,tregtare

Tė dashurosh dhe tė pėrzgjedhesh fatin e jetės bashkėshortore kėrkohet sė pari Njė mirėkuptim reciprokė,pėrmbajtja kimike te jetė e harmonizuar siq thojnė gjyshėrit tonė harrni pėr thesė,njė moshė e pėrafertė etj.

Mos tė harrojmė se nga njė herė vitet,mosha nė dokėje mund te na sjellė iluzione.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 28-01-08 nė 16:28
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 17:01   #95
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Diferenca nė moshė ,jo vetėm qė mundė tė bėhet pengesė ,por ajo nė njė farė mėnyre ėshtė edhe gjenerator kryesor i prodhimit tė largesave emocionale nė mes tė njė ēifti ,qė si rrjedhojė e ka zbehjen ,nė mos shuarjen e plotė tė kėtyre ndjenjave .
Fizikisht ėshtė e pamundur qė kjo diferencė tė zhduket ,kėshtu qė ēifti detyrohet tė harxhoj energji shtesė pėr tė mbushur kėtė vakum biologjik i cili nuk guxon tė nėnēmohet nė raport me kėtė lidhje emocionale .Njė lidhje e tillė me kohė rezulton me njė disbalansim tė forcave ,ngjashėm me ekipet e futbollit tė ligės sė parė me ato amatore apo seniore. Loja zėnė vend por efektin e vet e ka vetėm nė formė miqėsore .D.m.th. ........hapni syte mirė kur tė lexoni ēertifikatėn e lindjes sė "ekipit kundėrshtar" ,pėrndryshe ......
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 17:08   #96
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-08, 17:14   #97
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime
Ju kam parasysh dhe ju falenderoj per mendimin qe jepni .....po mesojme nga ju shume ,i kam lexuar shkrimet e te gjitheve me te vertet eshte ashtu siq thoni ju !!!
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-08, 19:52   #98
Doniii
 
Avatari i Doniii
 
Anėtarėsuar: 16-12-07
Postime: 9
Doniii i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Qysh pi bjen kjo,,,a bon me ta kqyr leternjoftimin!
Doniii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-08, 21:34   #99
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime
E nderuara Dea ketu jemi per t'diskutuar ... zgjidhja e saket ( e drejte ) jo gjithehere qendron ne anen e shumices . Jo gjithehere shumica e ka mire ... Shume te mira qe i shijone njerezimi - nuk jane produkt i ideve , bindjes , qendrimeve te masave (shumices) ... por pikerisht i idese, bindjes se individit ...

Madje , madje as ne sistemet-shoqerore-politike (kur eshte fjala per demokracine) nuk vendose shumica - por ELITA e zgjedhure nga shumica ... Jane elitat ata qe KRIJOJNE dhe ORJENTOJNE OPINIONIN (vetedijen kolektive)...


Dashuria - eshte nje gjendie ideale e njeriut... Dashuria nuk ka ekzistuar gjithehere .. Ajo ka lindur dhe eshte zhvilluare ne periudhen kur VETEDIJA , NDERGJEGJA e NJERIUT FILLONE TE LESHONE SHTATE ... Me crast BOTEKUPTIMIN , PERCEPTIMIN , BINDJEN dhe PERJETIMIN - ndaj VETE- VETES dhe LLOJIT te VETE (njeriut) - nuk e kerkon (e njef) me ne fillesat e QENIES- se vete si QENIE-REALE/MATERIALE <<res -send>> qe preket , shifet, shijohet..... POR, edhe nepermjet ...GJENDJES (realitetit) IDEALE--- si nje gjendie me e avancuare (e larte) , me e perbere - ne kraasim me imanencen (qenien tone materiale) ....


Eshte e vertete qe njerezit qe peraferohen ne keto dy realitete qofte materialen (ne moshe), cofte ne Idealen ( ne botekuptime, vlera te ndryshme per jeten, kulturen, arsimimin, edukimin ... dashurine, martesen, familjen) kane GJASA ME TE MEDHA TE BASHKOHEN , apo te hyjne ne nje mardhenie dashurie , lidhje romantike.

VINI RE :

Materia - eshte e konsumueshem , mplakset ... gjendja kondicionale e materies varet shume nga faktori KOHE , mirepo , ta kemi parasysh qe kjo varet dhe nga faktori RRETHANORE... ndersa

IDEALJA -nuk mplakese , e gjenerueshme , e pa-vdekshme .. Idealia (mendia) eshte shtytes - i te gjithe transcedences (ndryshimeve, transformimeve) materiale .... Ajo qe jemi (identiteti jone seksuale) , p referencat , shijet ,botekuptimet per seksin - varen shume nga idete (vlerat ideale) qe ne konsumojme si QENIE IDEALE...


NJE PERAFERIM NDERMJET TE INDIVIDEVE ME SEKSE TE NDRYSHME - SA ME SHUME QE SHTYHET NGA FAKTORI SEKSUALE -- ATY SHUME ME PAK KA TE BEJE ME IDEALEN (DASHURINE) .. POR ME SHUME ME PASIONIN-EPSHUALE, MOTIVIN SEKSUALE (riprodhues) , FIZIOLOGJINE ...

Ndersa e kunderta , nje peraferim qe shtyhet me shume nga vlerat <ideale> qe reflektojne ne njeri tjetrin dy individ eshte ajo qe nenekupton (per mua ) DASHURINE .. .

DASHURIA - eshte ideale , DASHURIA ESHTE E AMSHUESHME (faktori kohe nuk eshte i rendesishem per te) , DASHURIA - NUK MPLAKSET ; por KONSUMOHET ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 29-01-08 nė 21:39
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-08, 19:17   #100
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Dashuria ndodhe atehere kur ne me se paku e presim…
Shpesh here nuk mundemi ne te zgjedhim se ne kend te dashurohemi. Edhe nese zemra dashurohet ne dikend qe vetem ne vite kemi diference,,, e gjejme gjuhe te perbashket ne gjithcka tjeter,,,pse atehere mosha te paraqet ndonje problem…!!!
Dashuria nuk pyet per vite,,,por mir kish me qene nese eshte dashri e vertete,,,e jo si disa raste qe edhe martesa behet vetem per interes…!!! Eshte gjynah me lujte me ndjenjat e dikuj ...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-08, 19:18   #101
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Nese *Dashuron* Ateher seshte asgje penges...po kure s'je i gatshem te duash,ateher sgjedh arsye ne moshe,ne fe,ne ket ,ne at...

Kaq di une...
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-19, 18:38   #102
Shpat
Prishtinas.
 
Anėtarėsuar: 27-05-08
Vendndodhja: Shteti mė i ri.
Postime: 573
Shpat e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Doniii Shiko postimin
Qysh pi bjen kjo,,,a bon me ta kqyr leternjoftimin!
hahahahahahahahahah
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-20, 22:15   #103
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 283
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Piktori madh spanjoll, Pikaso, eshte martue nja 10-12 here!
Ne moshen 82 vjeēare, piktori u martue per heren e fundit me nje vajze 25 vjeēare.
Besohet se 25 vjeēarja ka qene shume e dashunueme ne (€) Pikason !
Perfundim : dashunia nuk njeh moshe ! Veē a kie €...lol!
__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 05-05-20 nė 22:17
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-20, 22:43   #104
romansa
 
Avatari i romansa
 
Anėtarėsuar: 24-07-08
Vendndodhja: larg vendlindjes
Postime: 16,103
romansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėmromansa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Jo mendonj. "dashuria nuk njeh moshe"
__________________
Lejo gezimin e sė ardhmes..le te fshije dhembjen e sė kaluares!!!
romansa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-20, 01:24   #105
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga romansa Shiko postimin
Jo mendonj. "dashuria nuk njeh moshe"
Prej kur po e din :D


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.