Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-02-09, 20:31   #1471
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-02-09, 20:35   #1472
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Vullkanet rafshin mbi ta
----------------------------------

Xhelal Ferizi autori i vargjeve lirike shqiptare
nė mėrgim
---------------------------------------------
mbi ta rafshin vullkane
kushdo qė ėsht antishqiptarė
edhe ata qė tradhtojnė! nė vendė tė dheut balte e rane
ecshin mbi prush e zjarrė
-----------

tė huajt na ushqejnė sabotimin
ta pėrkrahun vyshkjen
ata na e mbollen mjerimin
dhe na e duan gjak ndryshkjen
------------

ata na i pėrkrahin mercenart
ata na djegun pėr sė gjalli
ata ata ndėrkombtartė
ata pėrjetsisht na lidhin pėr brenge vuajtje e halli
-------------

ata favorizojnė tardhtarin
po kurrė jo patriotin
ata e ngrisin zuzarin

e ulin gjeniun e ngrisin tė kotin
----------------------

ata vetėm ata
paguajnė pėr tė zezat tona
ata pra grek e shkja
e tjerė satan e demona
------------

kush tjetėr pėrveq ata vampir djaj
ata tė pa shpirtė e zemer
nji komb e duan vetėm me lot e vaj
deri sa tė ket glob me emer
----------------

ata he dalshin fare
ata u shofshin me fise
ata token shqiptare
tė djerrė e duan me drize
--------------

me therra me shkreti me varfri me lot
me anarki e pshtjellim e ngecje nė qdo sferė
ata na duan nė kurvri nė shekuj e sot
pa nam pa punė e pa nderė
--------------

at qė me ne jan tallė
nė shekuj me ndjenjat tona
mos mbetshin nė breza pa u kallė
vendet i paqin zezona
--------------

ata dhe vetėm ata
na zien nė kazanin e ferrit
ata pra ata jan e zeza hata
jan pjella e hiles e territ
-------------

ata na e ndalin diellin
ata nė shuajnė nėpėr breza
ata na mbushin tokes e qiellit
me lot e pusi tė zeza
----------

ata na rrijnė nė prita
ata na quajn me fjalorė
hjdut na quajn e bandita
por vet mshefin thikė e dorė
----------

ata e mshefin helmin
nė plane i kan dy ftyra
ata na e vejnė gjithmonė shkelmin
me rrena na mbajnė e mėnyra
-------------

ata na shkatrruan fabrika
duke na i premtuar tė reja
ata na futen me ndarje e thika
na ndanė kah krahina e feja
-------------

ata he ditė mos tė g'zojnė
ata na qthuren me lojė
ata gjithmonė na dėnojnė
he mbetshin nė shkrumb e rrėnojė
---------------

ata vatan mos paqin mbi dhe
mbetshin tu u gri nė mes vete
ata u ndafshin me fise e me fe
e gjaku ju derdhtė si dete
-----------

ata nė shekuj na varfruan ata na rrėnuan
themele fabrika e shkolla
nga ata sot etnikja shqiperi po vuan
nga planet e tyre tė holla
-------------

ata nuk na lėshojnė nga kthetra dora
paguajn sabotatorė
ata jan qakaj e hora
ata na kan nė dorė
---------

dhe zoti i sheh pėr qudi
nuk i shuan me tokė e me dhe
ata jan kulqedra e lubi
ata nuk lan diellė shqip me nxe
-----------

jo jo askush tjeter
vetėm ata na mbajnė
me fre me fjalė e me leter
nga shekujt e fatit na ndajnė
-------------

ata e kan poshtėrsinė
ushqim dhe ushujza jan
atyre nuk ua sheh tinzrinė
se maskat engjull i kan
--------------

ata jan rrethi i dante aligerit
i nėnti rrathė pėrmbi dhe
ata jan gjarpijt e fjerit
qė pijnė gjithmonė gjak nga ne
---------------

ata nuk e lėshojnė nga kthetrat
shqipėrinė etnike shqiptare
ata na i vulosin fatet e letrat
me shputen e tyre barbare
-------------

ata nuk na lėshojnė me ecė
as nė progres e nė zhvillim
ata jan shkaktarė pse kem ngecė
ata pra o kombi im
------------------------------------

Autori xhelal ferizi mėrgimtari me vargje shqiptare
----------------------------------------------------
Tė ri pleq plaka gra nuse motra tė reja vasha djem burra e gra shqiptare
tė shqipėrisė etnike
lexoni vargje nga poeti lirik nė mėrgim Xhelal Ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
lexoni dhe krijoni knaqsi ndjehuni gjat leximit analizoni komentoni
----------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje kombit tim nga mėrgimi autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-09, 20:44   #1473
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jetė qė na ikė duke tė mėsuar

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jetė qė na ikė duke tė mėsuar

qė vrapi i pėrvojes mbas teje deri nė varr na shkon

gjith jeta shkon duke pėrjetuar

shkollė e pa fund me emocion

''''''''''''''''''''''''''''

mėsojmė edhe nga pėsimet

kur mėsojmė nga njiher ėsht vonė

na i sjellė rėnkimet e gėzimet

qka qenke ti kėshtu o jeta e jonė

''''''''''''''''ti dukesh si nje bukuri

dijet aq shumė ti kėrkon

nji det dije dituri me e pi

dhe prap viktima e jote e quajtur njeri gabon

'''''''''''''''''''

q'na qenke kėshtu o enigmė formulė

q'na qenke keshtu o fenomene e quajtur stėrmund

ku tė rrin aq fshehur ajo magjike vulė

qė vrapin nėpėr kohra nuk e ndalė askund

''''''''''''''''''''''''

ti qenke sekreti vet

hapi i instiktit qė ecje imponon

ti qenke si i pafundmi det

pėrvojė qė rrėshqet e gjykon

''''''''''''''''''''''

qenke filozofi e quditshme kureshtare

qenke edhe magji spontane

ti qenke edhe zhivė mbi ekuilibre e kandare

ti qenke ėngjėllore e satane

'''''''''''''''''''''

Tė habitė me at tė quditshme tėnde specifiken

tė len pa tekst me disa gabime

lakmija nga njiher ta merr etiken

e syri i pa ngopur tė joshė nė veprime

'''''''''''''''''''''''''

nuk dia a tė quaj mashtreuse me sekrete

nuk di a tė quaj enigmė e pa mėshirė

ti njerzit i bėn me folė vet me vete

fjalen ua bėn her krim e her ėmbėlsirė

'''''''''''''''''''''

qudija vet je mbi dhe

gjith jeten duhet tė mėsojnė ty

ndėr kombe e fise e fe

sa njerzt duke tė mėsuar i ke thy

''''''''''''''''''''''

dhe tė mėsojnė e pėsojnė nje jetė

shkollė me tė rrėshqitshme arsye e hendeqe

ti qenke e quditshmja vet

kah ti kush nė cak e kush pėrthuret n'pėr leqe

'''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-09, 20:52   #1474
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurija pėr mua
'''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

ajo pėr mua
tha vetėm nje fjalė
u pėrvlove #

tha

o i beses
se
mė ke pi

tė valė
----------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-09, 20:53   #1475
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr dashurinė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-09, 22:50   #1476
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me heshtjen ushqehem
---
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
***************************
me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbijė detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me tė dytrueshmen brengė
ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo qfar feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma tė perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
---
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-09, 22:56   #1477
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Sa i gėzuar jam
******************
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
as fjalė nuk kam
sikur tė isha poet
me pasuri fjalėsh si det
me tė pasura fjalė
me dashurinė si valė
edhe qastet me i ndalė
mbi flladin e miqėsisė
qe mė l'moj tej pėrtej knaqsisė
se fjalė e bukur e juaj
nuk mė len tė vuaj
ju jeni tė ėmbėl si shegė
bilbila jeni nėpėr degė
kahdo jeni shpėrnda
nga atdheu ku jeni nda
e ju nė atdhe
si lulet mbi dhe
pėr mua jeni fletė
qė mė jepni jetė
qė mė mbani si pip
se mė flisni shqip
ajo gjuhė bilbiltare
mė mbanė zemren shqiptare
mė mbanė gjuha e mirė
tė ndezur nė dėshirė
ajo mė jep shpresė
tė mbahem me besė
ajo mė mbanė gjakun
si shtiza bajrakun
si shqipja si finesa
si ema ajo melmesa
e ylli im miku
si ai i ėmbli fiku
si curril qerpiku
o miq tė mirė
o ju zogj tė lirė
nuk po gjejė fjalore
as ngjyrė ylberore
as hanė vetullore
me marrė germė rreztare
pėr fjalen shqiptare
pėr ju qė ta shkruaj
oh sa shum po vuaj
qė nuk gjejė si me u shprehė
me artin me u dehė
nė mes tuaj me u“prehė
ju qė shqip mė mbani
nga sofra qė s'mė ndani
q ė m'jeni bashkue
si gzimi duke vlue
keni shum tė fala
nga curril'bardhat e fjal' vala
nga germa e dorė'lirit
pasardhs i ilirit
se shqipja e ema
jan si kokrra e pema
jan si dy qershija
qe i lidhė miqsija
si dy shegė me mua
si kokrrat nė ftua
si dy lule prilli
dy flet'bardha prilli
ato jan me mue
si ai diell tue vlue
----------------------
e nė mes nesh' ėsht ylli
si nji shtat n' kėrcylli
qė mbanė fletė hjeshije
pėrmbi dhe etnije
e mikesha e re
qė mu nė hare
ka marrė fjalė argjend
oh sa flet me vend
fjalen diell e ka
mė quan mik e vlla
se shprehjet i ka lėng pikė
si shega me fik
dikund me u shartu
kah qielli nė yj shkru
ju dua miq ju dua
si kumbull e ftua
si dredhzat buzkuqe
si lulet burbuqe
keni shum tė fala
me pendė nuk u ndala
deri nė kėt faqe
o ju manushaqe
qė aq shum mė doni
me besė mė shtrėngoni
ju jeni biluri
si kullimi n' guri
nė t' kristalten valė
me miqsi tue dalė
me currila n' fjalė
me zemra lulė buqeta
ku ju lulzon jeta
me plot aromėsi
e dashura miqsi
tė dashur miqt e mi
ju dua o lule bese
pa hile e interese
se jeni ju vet
diamant pikė vese
tė fala nga kjo pendė
tė gjithve s' ju kam pėrmendė
por ju vet e dini
se un si ai drini
kur ndritshėm me dritė
zallinen ,n koloritė
e veton me vizllimė
bilurshėm larminė
edhe un me varg
me curril nga larg
tė vargut tim
me rreze e shkrim
vetueshėm me shkėlqim
tė gjithve ju lmoj
nė germa me vlim
tė gjithve u pėrqafoj
o miqt e mi
o miku im
shqiptarja e shqiptari trim
vargjet e mija
pėr ju o miq
i dehu i dehu
e pėrjetshmja dashurija
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:02   #1478
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

poshtri
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
i poshtri ka vetem nje fe
dredhinė
i poshtri as diell nuk do te lente me nxe
i poshtri e ka fe poshtėrsinė
''''''''''''
i poshtri pin vetėm poshtėrsi
pije e specialitet i ka tė zezat
tė poshtrin hijet e zeza tė veta kan pėr ta pi
i poshtri tė poshtra i ka edhe tezat e hipotezat
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:02   #1479
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Tė poshtrit kur bien nė greminė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kur bien tė poshtrit nė greminė
e ju rrokulliset e liga
ata duan tė marrin me vete qdo mot shekull e stinė
edhe ne fundosje mundohen te pjellin intriga
'''''''''''''''''''''''''
atyre nė humnerė e sipėr ju ndihet histeria
ata qjerrren pėr kohen e tyre bizare
ata ne te gjitha botėrat i karakterizon poshtersia
ata jan tė prishur prej fare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku mėrgimtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:13   #1480
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

I poshtri
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
i poshtri ka vetem nje fe
dredhinė
i poshtri as diell nuk do te lente me nxe
i poshtri e ka fe poshtėrsinė
''''''''''''
i poshtri pin vetėm poshtėrsi
pije e specialitet i ka tė zezat
tė poshtrin hijet e zeza tė veta kan pėr ta pi
i poshtri tė poshtra i ka edhe tezat e hipotezat
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:14   #1481
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mė leni tė flas vet me vete
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
mos mė leni tė flas vet me vete
o kohra tė pa kuptim
nuk dua tė jem rob pėr sekrete
mė leni tė mbijė nė lulzim
------------
mė leni nė shpirtė gzim det tė gjerė
tė notoj pa hile
mė leni tė fluturoj si i dehur nė erė
nė boten me karajfile
------------
mos ma largoni mėshiren e zotin
o kohra montim zeza
ma leni fushen artin fatin dashurinė e motin
tė kndoj cicėrushėm nė breza
---------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari
Xhelal Ferizi bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes shokut-----------
--------------------------
---------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:21   #1482
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 12:48   #1483
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
---------------------------------------------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 22:43   #1484
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Te jeshė shqiptarė
''''''''''''''''''''''''''''
shkruan
'''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė jesh shqiptarė,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
tė jesh vlla i qyqeve,
tė jeshė prej qliku
duhet me qenė i ,biri i vujatjeve
''''''''''''''
dhe cak i shėnjestrave tė djajve
duhet me fol vet me vete
me u ndejtė,gati mėrive e shpėrgajve
me qen cak i ngutjeve
duhet me mbet,besnik i gjyqeve
''''''''
duhet edhe me pasė durim qiellorė
me ngranė hekur tė kuq
me qenė nė europė,i tė fundit dorė
me qenė argtim pėr shekullin huq
'''''''''''''
te kerkojnė si kurban kohrat si argtues i sadistonjerzve
material loje,i,thundėrshkelsve
i shtruar pėr tu tha gjith nėn diell
tė jesh nė duart e sherr pjellėsve
lakuriq as nė, tokė as nė, qiell
nė voter te duan jo me ndejtė i lirė
tė duan si simbol varfėrie
her ,nė,pranga her,,nė, zingjirė
objekt loje me qenė pėr botė
me tė sjellė si, os n'ė pėr rrotė
fuqitė me tė ,ba drejt teje me gisht
ashtu si ne secilen kohė e mot
me tė njitė gjithmonė ndoj bisht
te lanė pa diell hanė
t'mos,kesh' as babė as nanė
pėr vlera kurr mos me folė
pėr krim me shkue nė shkollė
kshtu duan,faraonėt,mbi,dhe
sundimtarė si djaj mendjehollė
nė besė ata duan me te pre
,t,mos,keshė as kryq as dinė per fe
me emer duan te quajn dobiq
as gjallė as vdekė nuk te duan mbi dhe
te gjveshur nga qdo gjė te duan lakuriq
as,mall as,gjuh nuk tė lėnė pasuri as pare
tė duan tė nderė e tė dalun fare
tė duan pa dhe e gurė
tė qnjerzuar ti duan djem e qika
te duan pa flamurė
duan me tu shue etika

******
te duan lotin rrėke
tė duan per se gjalli me te vra
ne bes te duan me t'pre
tė duan tė pėrthurur nėn grek e shkja
'''''''
te jesh shqiptarė do tė thot
me tė lanė pa fe e fis
me tė lanė pa fe e zot
pa triqi e simbol e plis
me ,t ė nda gjithmonė me fe
pėr dhe me te rrxue si lis
me,t'que,gjarpėrij,nė fole
me tė lan ,pa,shpres ,mbi krye
me tė lanė gjithmonė hyzmeqarė
me,tė lan,udhkryqesh ne mergime thye
i botes gjithmonė rrogtarė
nėn gurė e dhe tue ,t',rrmye
me te shitė per ndoj euro a dollar
te jesh shqiptar ne botė

te duan neper shekuj varė
me te vyshkė si lulet n' qdo mot
'''''''''''''''''''''
si breshėri qe i bjen lules nė fletė
se len me qelė nė jet
ashtu me qelė s tė lėnė ty
ne varfri te duan me te thy
''''''''''
te jesh shqiptarė mbi glob
ri gati veq pėr kob,
kur danajt tė bien dhurata
europa fjalė tė gjata
ti duan si koloniale
ne grryerje fusha e male
e duan me ta thye shtatin
nuklin me te vjedhė e dukatin
me te shembė neper miniera

me tė shitė neper tendera

tė jeshė shqiptarė duhet me derdh gjak rreke
nuk tė lėnė as diellin tėnd me tė nxe
kur ven ndoj kryq nė ballė
ti djegun gurė e zallė
kur bėhesh me arabe fe
tė vyshkun te gjallė mbi dhe
kur behesh me fe shqiptarė
mbo dhe te terhqein zvarrė
e token ta bėjn gjak e lot e varr
me qen shqiptarė ėsht vėshtirė
se nuk,tė mendojnė tė tjerėt tė lirė
tė vijnė gjithkah gjahtarė
e tė vrasin puntorė dijetarė
ta vrasin intelejtualin
e rriten ne prodhim ta ndalin
ti zhvatin minierat e tua
nė kurtha te tyre merr n' thua
e bjen shqiptari me hundė me buzė
e trojet ja bėjn shpuzė
ja bėjn edhe shkrump e hi
varfri i japin me pi
shkatrrim e papunsi
e mbsuhin kahdo token tonė
kolon mashtrues e demon
zyrtarė e taksa e dogana
i ligu bėhet mbret me nishana
te shkelė mbi dhe kėmbė e huaj
e gjakun ta bėjn nė damarė uj
shqiptari thonė duhet te vuaj
keshtu shkelsit tė thonė
nė rėnkim me qa toka e jonė
te jesh shqiptar nė, europ
te duan per mish e cop
askend nuk mundesh me ngopė
as tė europs sadizmin ne oreks
sllavianėt tė duan pėr dhunė e per seks
e bota tė don pėr orgji
moralinmbi dhe me ta nxi
tė duan me te ndrydhė si mizat
ti qesin kahdo vizat
te rrethojn kahdo me djaj
me ujq e skile e qakaj
te jesh shqiptar ,s'ke,mik
kufomė je e rrethue me detin adriatik
nuk te vlenė askund pasaport
tė kpusin nė zemer e nė aortė
dhe mbytje tė duan neper det
ta vrasin mbi dhe qdo adet
me qenė shqiptarė me plis
tė rrxojnė pėr dhe si lis
tė presinn rremė e degė
tė helmojnė hoje e shegė
nuk t 'lshojnė me shkue n 'zhvilim
t 'pengojnė nė pėrparim
te duan pa fe e nė krim
tė duan me fe nė vajtim
te duan as n ė qiell as nė tokė
me t' pre shqipen n' dy kokė
tė duan si krrokė cilikokė
si korb si sorrė a krrokė
tė duan si qyqe e turrec
te duan ,tė vyshkur pa ecė
tė duan mbrapa me ngecė
tė duan mos me u dalė nė udhė
tė duan,ne erė me t' hudhė
e lulet mbi dhe me ti vra
tė mos keshė as mik as vlla
te jesh shqiptar mbi dhe
te mbshtjellin nė njiqind fe
qė udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e nda nė shum fletė
pėrthurė me e lanė nė pėr ngatrrestare fije
nė prore me e lanė nė hije
nuk duan shqiptarėpermbi dhe me pa
e duan,nėn grek e shkja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica-
liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-09, 07:19   #1485
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,157
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Edhe nė qiellė duket mėrija

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

autori xhelal ferizi lirikave te kohrave moderne

'''''''''''''''''''''''''

Nuk ka vend ku s 'shkruan tradhtija

Nga ndoj rrotull e nga ndoj dredhė

As gjithsija s' mund ti mbledhė

Se q' ėsht mbushė po pafundėsija

esht zgjerue pa ftyrsija

Nė grykė po derdhet kopilija

Thonė se shtri ėsht deri nė dete

Edhe n' gjithsi nėpėr planete

S'e po pjellė po truri i njerit

Sa tė gjith qiejt po pėr njiherit

sherre e te liga luftra nė botė

don me e la jeten me lot

kahdo e shkeli ai mjerimi

edhe varfria rrena e krimi

me miliarada e shum tradhti

ngatrroj yjet varg e vi

e nuk ka ne qiell e dhe

e nuk ka nder kombe e fe

ku nuk ndihet padrejtesia

skamja e zezė edhe tradhtija

edhe sundimi e kalkulimi

lllafe bosh e i kotė premtimi

jan ra popujt ne pikė te hallit

thonė po ndahen gur'ėt t'zallit

prej merzie e prej dredhije

prej mashtrimi mizorie

thonė jan plasur drujt ne per pyje

edhe te quiellit ato yje

edhe lulet thonė jan vyshkė

shum ezemrat thonė jan ndryshkė

se po zhvatin grabitqartė

se jan shtue zullumqartė

se kahdo e keqja e ka mblue

edhe planetet i ka hutue

se kan dalė mbi dhe permbi

matrapaz e fajdegji

edhe e dhunshmja superfuqia

shkelė nė t' drejten ėsht njerzia

po e ulė koken fukaraja

kahdo ligj po dredhė paraja

edhe mbret bėhet tradhtari

ajo kamata e dollari

rubla e euro e tjera pare

sot ka ardhė koha barbare

edhe mashtrimi po lavdrohet

po lavdrohet e po vizllohet

gjithnji i varfri po mjerohet

perfiton po rrenacaku

edhe ka nisur me u prishė gjaku

se nė gjak ka hy lakmija

jo kultura e pastertija

as poema e ideali

seq po drdihen fusha e mali

se q' po ndillen do termete

kund kuptim ma s' shihet jete

ndoshta sherre veq po ndillen

gjak e lot mbi dhe do t'mbillen

luftra tjera e hata

se kjo botė qetsi s' po ka

veq mashtrime e llafe te gjata

kshtu po ecin dita e nata

kur karrigen e mbanė vampiri

e jo ne botė shpirti ma i miri

se ma dredhė zingjirin loja

per me i ra planetit ploja

kshtu e kallė lojen politika

per me u shndrrue ne dhunė etika

per me vuajt po djem e qika

gjenerata e shum breza

per me pa veq dit te zeza

e jo paqe karajfile

jo me rrnue mbi kohė idile

as mbi botė me lule ere

as me gzue ndoj shije vlere

veq me pasė kriza manjake

neper boten rrumbulllake

ne qdo shekull e qdo epokė

tue u nxe mendje e tu u nxe kokė

per do kob do luftra te zeza

per me pasė varfri nder breza

qe kurrė e mjera gjenerata

mos me pas kund gzime te gjata

perveq vuajtje e shemtime

gjak e lot luftra e mallkime

e me pasė kriza per pare

kshtu e don bota nderkombtare

me vrapue mbi mbijetesa

e me u shue etika e besa

hajde hajde o rendė rruspije

q' po i shuen vlerat prej njerzie

vetem kriza kriza e kriza

me shemtue gjithmonė filiza

mos me lanė mirqenje ne tokė

por me i prishė qdo shpirtė e kokė

tue vrapue permbas dollari

kush si bishė kush si zagari

ekxistenca e imponimit

per me i msue ne shkollė te krimit

me e shendrrue njeriun n' barbarė

me shit vlla per nji dollarė

kshtu e ka rendi i feudalit

qė zgėrdhinė si bisha e malit

turp pa pasė pa kqyrė per fe

ditė tė bardhė s' po len mbi dhe

kahdo lotin po e derdhė rrke

edhe brengat ne zemra tjera

po i varfron shtresat e mjera

qe shum fise me u pendue

pse jan lindė e pse jan shtue

pse kan ardhė mbi botė te zezė

tue mallkue jetė e brez

se po i vyshkė per t' gjallė varfrija

se mbi fron po i rrin tradhtija

po i rrin djalli e faraoni

veq tue kja rrin glob i joni

kahdo luftra e rrena t' mdha

kund t' vertetė mbi dhe s' po ka

se mashtrim po bėn kamata

kshtu po ecin kohrat t' gjata

llefet plot me shum vizllima

fat i varfri s' ka s a grima

se zgerdheshja e pasanikut

per nji rrotė te metelikut

e len tha e vyshkė mbi dhe

nuk e len n' pak gzim me u nxe

por qysh se u lind me u sorollatė

gjith tue tallė me barkun thatė

me vrapue per nji kafshatė

gjith tue lagė me lot qerpikun

e tue msy at metelikun

per fmi te vet e per buk goje

pasaniku e sjellė rreth loje

si te ja do qejfi ati

her me maskė her me dredhi

thonė do te bėhet bota hi

bota hi thonė do tė jet

se nuk mbetė kund e vertetė

kohė as njeri burrė as grue

fort ky glob ėsht tjetersue

as vullnet s' po ka per djepa

drue do i kndojnė qyqet mbi shkrepa

se ėsht prishur nga dredhija

nga mashtrimi e nga lakmija

se kush lahet pėrmbi pare

e dikush qanė mbo tokė barbare

gjith mbi kohen varfanjare

pėrmbi token e pamėshirė

nuk e ka ndoj ditė te mirė

nuk ka pare as me hy ne dhe

as copė buke per me ble

deri sa i pasuri mbi at rrenė rrote

me reklama sillet bote bote

shkon n' hotelet ma luksoze

i lmon deshirat tekanjoze

si te ja do degjenerimi

edhe qeshet prej vizllimi

se e shperdorė pa fund paranė

gjith tue tallė at fukaranė

porse dije o pasanik

gjith s 'do te jesh mbi metelik

pse tash bota u msue me sherr

nuk duan vuajtje lot as terr

per se gjalli nuk duan ferr

se po bjen nataliteti

ke me folė ti vet me veti

se askush permbi varfri

nuk po don me pasė ma fmi

as me u shtue jo njerzia

kur nuk shihet siguria

prandaj ti shko rrno me bisha

thatė do t' mbesin shkolla e kisha

edhe gjamija e fabrika

nuk do te kesh ma djem as qika

se nuk duan ma te mallkohen

mbi varfri e vuajtje t' shtohen

qė tė vuaj gjith nanė e shkretė

t' mos ket buk per fmiun e vet

veq pse don kshtu pasaniku

ai bastardi edhe armiku

po ai armiku i njerzisė

me e luejt lojen e varfrisė

si te don po llokme e ti

si te ja don ajo orgji

pyetni mot e pyetni stinen

feduali si e lmon shpinen

kahdo shkon neper masazhe

shtin makinen n' per lavazhe

e ne hotele te shtrejta dhoma

ku tė dehė luksi e aroma

porositė ai at rrogtarin

at sherbtorin e hyzmeqarin

me ja lmue edhe kaqikun

tue ja hjedhė ky metelikun

porsi qenit tue ja gjue

kahdo trupin ky tu i lmue

kahdo muskujt tu i qlirue

kahdo prore ky zgerdheshet

kahdo andej ky del e gjveshet

neper plazhe e pishina

ne luks tu i shkue moti e stina

e fuakaraj qajė me lot

hyn ne lufta e hyn n' barot

veq pse e don ky i ziu zotnija

ne gjak me u la gjith qytetnija

per hesap te atij padronit

kahdo e nxitė plani i demonit

veq pse e don i madh zengjini

me ecė gjaku siq ecė drini

e me qa gjith fukaraja

per me lvizė arma e paraja

per me ecur do pazare

me u perdredhė gjuha tradhtare

ne konferenca e pordhė tjera

per me u shitė llafet e mjera

kahdo ne lojra e opiume

per me u ngaranun do llokume

pasi t' ken mbyllur te rrejshme paqe

per me nisur tjera gjaqe

e me u zgerdheshė gjithmonė mizori

e me u zgerdhi ai puthadori

e fukaraja i mjerė i gjori

per pak pare me u la nė lot

nė gjak e luftra e nė barot

bota keq thonė ėsht tue shkue

galaktiken e ka trulllue

vija e kryqe e punė mashtrimi

nė univers tash ėsht nisė krimi

mbasi i mbushi tokė e dhe

edhe vend s' po ka nder fe

as nder rraca e n' zallina

nuk ka pllambė pa u shtrue nder stina

ktheu e rrudhu mshefu e struku

her n' pėr terr e' n' mjegull duku

shėndrrou n' maskė e n' shum lustrime

thue e ktheu neper lakime

edhe lakoj si elastikė

nderė e normė e qdo etikė

thuru n' djalė e thuru n 'qikė

neper burra e nepre gra

n' labirinte kurrr pa nda

ajo zgerdheshja e interesit

kan nisė rrota permbas vesit

edhe bota andej po sillet

kah paraja keq po mbshtillet

jo kah arti e kah etika

sot po derdhet loti n' pika

prej mjerimit prishjes s' moralit

baba t' miren s' ia don djalit

djali baben e len ne udhė

porsi leckė mbi dhe e hudhė

sepse mendja i ėsht bė pare

me u perdredhė mbi rrotė tradhtare

mbas vizllimes e mashtrimit

mbas grabitjes rrene e krimit

si me e shmangė dikund ndoj pare

si me gjetė ndoj shteg a qare

kah mashtrimi e interesi

deri sa n' grykė tė mbushet thesi

ėsht harruar dashurija

ajo etika e bukuria

e jetes sė shpirtit e tė mirsisė

e mbu loj maska e tradhtisė

me grabitė e me mashtrue

edhe prindin tue harrue

mos me njoftė ma vlla as moter

farė as fis as komb as voter

as kund dinė a s kryq mbi dhe

mos me njoft as kishė as fe

hogjė as prift po as gjami

perveq pares nė rrokkulli

kshtu e soll norma bizare

jeten te ligė po ashiqare

e ka bė mbretereshė e intrigen

rrenen krimin e te ligen

por jo besen e te denjė njeriun

porse lart e ka ngritė thiun

derrit dajė duhet me i thanė

se q' po vyshken diell e hanė

nga mashtrimet komerciale

se q' po qajnė po fusha e male

se po prishet e gjith etika

se paraja po hyn si thika

nanė e djalė po per me i nda

as nuk ka ma fis as vlla

as nuk ka ma njerz t' vertetė

veq paraja ėsht kult mbi jetė

tė ciles i falen tė gjith mbi dhe

kah ka kombe fise e fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

liriku i vargjeve shqiptare te kohrave moderne

te vargjeve moderne lirike te aktuealiteteve sot te botes

se pa meshirė me plot zjgjyre mashtrime zhvatse -

ku as djalli nuk i perballon dot kti rendi mashtrues te pa mshirė

ku asgje tjeter nuk favorizohet sa paraja e mashtrimi-'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.