Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-09-19, 23:58   #3736
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

le ta din i biri shkines
sa te jen shekujt me jetue
mot e kohra te qdo stines
kurr shqiptart s kan me e harrue

edhe detrat nes eshterren
edhe shi ma nes e nuk ka
se shqiptaret do t hakmerren
deri s ate jet i fundit shkja
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr Dje, 18:55   #3737
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/opinione/11...ur-te-serbise/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 18:56   #3738
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

armiqt me te mdhej te njerzimit jan kinezet ata duhet te coptohen ne njimij shtete te ndryshme per te shoetuar boten dhe njerzimin nga ata
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 19:02   #3739
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

bazat anglo amerikane duhet te rrethojn serbine nga te gjitha anet ne menyre q e serbise ti ndalohet qdo ndihme ushtarake nga kina dhe rusia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 22:36   #3740
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Eh paris ti qofsh shemttue--
autori xhelal ferizi
shum shqipnine e ke cungue
me dredhi e pune kopile
fund e krye je gjith me hile
fund e krye po je satane
je pro shkine e e demoniane
po je kunder perendis
per hordhi tė rus serbis
ti gjithmone je armiqsore
per me shue rracen a rbnore
po ja franca pro slaviane
me i shue kombet europiane
veq per hater te rusis
me ja shue kombet njerzis

----eh moj moske ti qofsh coptue -

---qe atdheun tone historinė--

- kah do artin bukurine---
e ke shkele e ke shemtue
tue shtri prore panslavinė
neper shekuj qofsh malkue
gjith me e shkele ke dashte shqipnine


-veq ta shkelni keni dashtė...
.me ja que thiken ne asht -- --
---me ju derdhe gjaku e loti-
--he gjithmone ju ju vrafte zoti---
--- historia ka zbulime -
-sa e lashte esht toka ime----
----sa e bukur autoktone---
e ju i beni loje demone--
----eh o zi ti shkino shkja--
-ty mos mbett zoti pa te vra-
--edhe kinen me iran-
--aleat me pansllavian--
--qe e luajn lojen taravole-
--qe nuk shohin nekropole--
--autoktone iliriane--
-shum deshmi tjera dardane--
-e shum vlera pellazgjike--
-gjith ku i thone shqipni etnike--
--qe se qmojn kurr vjetersin--
-qytetrim e bukurin-
--veq shqiptart duan me i coptue -
--qjefin shkjaut per me i marue
---kah do sherr me na kurdisė..-
-veq si te don shkjau i rusise
----pa shikue kund nekrolog --
pa shikue arkeolog
----historia ku e dha vulen-
--dil e shih njihe korqulen---
-shih varreza aq antike--
--shum ma te lashta s e mitike -
po jan po gjurmet ilirike

-- qe po thuaj njizetmij vjet-
--neper ishuj shum jan gjete--
e -pirimidat iliriane--
-neper trojet basaniane-
--kah do ne bosnje e kah mostari-
--gjithkund toke ku e kish i pari#
---e pse s qohet uashingtona --
-me i forcue kto vise tona--
--veq se ai dreq i ziu baraku-
--na la poshte me ra bajraku--
----mos me qene toka krenare--
-mos me shndrite rraca shqiptare-
----keq na la edhe mba s dore--
-n- kete te zeze varfri mizore.--
---- edhe pse esht gjete antika--
-shum kala e qeramika
---gjurm te vjetra iliriane --
-vlera te rralla rrezaniane-
----asht i vjeter asht vendorė-
----e jo shkja i zi mizorė-
--pse ather shkjaut te pa ftyrė-
--qe po esht nje soj i ndyrė-
---e gjith bota e perkdhelė--
-pse askush mbi dhe s -po del-
-- me ja pre shkjaut krejt fuqinė-
--me ja pshty dhe historinė-
--e ket soj te zi mallkue--
-ne rusi prap per ta que-
--ku e ka vendin n toke sibire--
-o je t- lihet n- toke ilire---
-- pse nuk qohet bota mbarė--
-kunder shkjaut te zi barbar-
--perlat tona shum antike-
--qe kan vlera gjenetike-
---pse po i shkelin qytetrimet--
-pse i perkrahin dhune e krimet-
--pse po ndjellin taksirat-
-pse me sllav gjith aleat-
---pse gjithmone me loje demone
---shkelin vlerat autoktone---
-pse se mbrojn rracen shqiptare--
-pse po e luajn lojen tradhtare-
--pse s -na lene ne pasuri--
-n force madhore e ne ushtri-
--gjith shqipnine me u begatue
---trojet tona me u bashkue--
-- pse mbas shpine na bien thika-
--pse po tallet amerika--
---pse keshtu na thahet vera-
-pse po shkelin permbi vlera
----pse na e lan atdheun si bloz
--pse na lan rrmuje e kaos
---pse tradhtar aq shum kan ble--
-qe punojn per rus e shkje-
--e per grek e pansllavian--
--te shuajn gjenin ilirian--
--me na qite poshte per gjithmone
---me u poshtrue gjith fara e jone---
-mos me pa te bardhe ndoj dite -
-prostituta veq me shite-
--e transportet veq per krim--
--per me mbete shqiptart jetim
---kund pa mbrojtje e pa atdhe-
--gjith me vuajt nen grek e shkje---
--pjese nga krijimtaria e shqiptarit ilirian pellazgo dardan autori xhelal ferizi te titujve te krijimtarise Lahute Dardane -----LEXUESIT DUHET TA DIJNE SE AUTORIN XHELAL Xhelal Ferizi Liriku Poet E BOJOTON E NUK E KA PERKRAHE E A SNUK E PERKRAHE E NUK E NDIHMON QEVERIA ANTIKOMBTARE E ISA MUSTAFES BEHGJET DEMAGOG RUSISE PACOLLIT- E HASHIM THAQIT KADRI VESELIT XHAVIT HALITIT DHE BANDAVE TJERA ANTIKOMBTARE - DHE PLOT DEMONVE TJERE SHQIPFOLS --- DUHET MOS HARRUAR EDHE NJE DIQKA - GJAT KOHES DHE HISTORIS E SE VEPRIMTARISE SHUM KOHE PARA LUFTES S E KOSOVES SE PARA LUFTES DHE PAS LUFTES XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM KA HASE NEPER PLOT PENGESA - E BAJRAKTARISTA KARRIERIST TE POSHTER QE KURR S EKAN PASE ATDHEUN NE SHPIRTE AS FORMIM ATDHETAR A S DASHURI TE SINQERT ATDHETARE POR VETEM REKLAMAXHI E LUFTAR PER QELLIM DHE EME RTE VET BIZNESI DUKE U MASKUAR ME FLAMURIN E TJERA SIMBOLE KOMBTARE -POR ISHIN PENGUES TE MDHEJ DHE DYFTYRSH E MASHTRUES BIJ KURVASH DYFTYRSHA TE PA BESE E RRENACAK E SMIRZI - DEMAGOG - MASHTRUES PENGUES SABOTUES PSHTJELLAQA E NJERZ TE PROFITERIZMIT PERSONAL -DISA NGA ATA EDHE KLYSH TE SERBISE ---PUTHADORE TE SHKIEVE E GREKVE -SI NE SI NE SHQIPERINE VERUILINDORE KOSOVEN DARDANE - ASHTU NE SHQIPERINE LONDINEEZE -- EDHE NE DIASPORE KU JETON AUTORI -----KLANET E KAOSIT SABOTIMIT INJORIIMIT E TRADHTISE KAN VEPRUE KU DO E PO VEPROJNE POPULLI MIRE PO I SHEH ME DY SYTE E BALLIT --TE NDALEMI DHE TE SHOHIM NE QDO PJESE TE ATDHEUT DUKE FILLUAR NGA SARANDA DERI NE MITROVICE TE NDALEMI DHE TE RASTI I HIMARES QE ESHT NJE PERLE E SHQIPERIS E ETNIKE KU JAN INSTALUAR SPIUNET SHQIPFOLS KOKAT E KRIMIT DHE KU MILJARDER TE MDHEJ JAN BERE SHQIPFOLSIT PROGREKET-- ME TE KQI ME TE MDHEJ ME DINAK TE MSHEFT ILEAGL TE CILET E MBAJN NE GJI FSHEHURAZI FLAMURIN GREK DHE TE GATSHEM PE RTA SHPALLE HIMAREN GREKE KUR TE VJEN KOHA SIPAS TYRE DHE SHANSI --TE TILLE SPIUN SHQIPFLLS KA NEPER BASHKI TE SHQIPERISE KU DO Q E PENGOJNE E SABOTOJNE DHE JAN PASURUIAR KUNDE RLIGJSHEM TE FINANCUAR NGA AGJENTURAT E HUAJA DHE SABOTOJNE JAN KLANE TE RREZIKSHME TE KRIMIT DHE SPIUNIMIT TE HUAJ PREJ NGA JU ERDHI ATYRE GJITH AJP PASURI PE RKAQ KOHE TE SHKURTE DHE SA SHUM E SHEMTOJNE QESHTJEN SHQIPTARE DUKE EPENGUAR ATDHEUN EDUKE E ELENE NE KAOS E MJERIM TE TILLE KA PLOT EDHE NE KOSOVE KU JAN BERE PAZARE SPIUNIMESH E TRADHTISHE TE NDRYSHME KU EDHE RATSI DEMARKACIONI TENTIMI PER SHITJEN E TETMIJ HEKTAR TOKE TE RUGOVES ---- E SHITJA E MITROVICES MAGJIKE BUKUROSHE ME STRATEGJI E BUKURI PRRALLORE -QE ISHIN PJES E E TRADHTISE PAZARIT TE BANDAVE ANTIKOMBTARE E BENE TRADHTI DUKE SHKELE INTERESAT TERITORIALE E KOMBTARE --- SEPSE MIRE E KAN DITE TRADHTARET PLANIN PER MITROVICEN ME KOHE DHE KAN VEPRUE NE FAVOR TE FRANCEZVE DHE SERBVE DHE VEPRIMI IHSTE SKENAR I NGJAJSHEM QE SERBIA EKISHTE NE AKTE DOKUMENTE NJEJT SI ATHERE ASHTU SIQ E SHITI TRADHTARI I KOMBIT AHMET ZOGU SHEN NAUMIN VENDIN ME TE BUKUR TE ATDHEUT DHE E VODHI PASURINE E ATDHEUT- ASHTU SIQ E SHITI DETIN GREQISE SALI BERISHA - ASHTU SIQ E SHITI HASHIM THAQI MITROVICEN - ME NDIHMEN E BASHKPUNIMIN ME FRANQEZ - ASHTU SIQ ERDHI BEHGJET PACOLLI- NJERI PA KURFAR MERITASH KOMBTARE I CILI DERI DJE KA PSHTJELLE VETEM PORDHE ME RUS E ME SHKIE ME ARMIQ TE KOMBIT PA QENE KURR NE LIDHJE VEPRUES E ME ANSJI PATRIOT SHQIPTAR TE VETMIN ME PARE AS ME NDONJE GRUP INTERESI KOMBTAR E AS ME LLOJIN E FINANCIMIT TE USHTRIS EQLIRIMTARE APO DIQKA TJETER TE DOBISHME KOMBTARE -AS SOT NUK ESHT POR ESHT KU DO TE PROFITERIZMAT E TIJ DHE TASH PO DEL E PO NA SHET PATRIOTIZEM MASHTRUES DEMAGOG -QE NE FAKT DIKURE ISHTE MIKU MJE I MIRE I SERBISE DHE I RUISISE --- PAS LUFTE PER HIRE TE INTEREAAVE PROFITERE DHE DUKE E PA SE SITUATA POLITIKE NDRYSHOJ RRENJESISHT SI NJE KAMELEON I RRYER I ZIER NE KAZANET E DEMAGOGJISE KOHES SHKOLLES KOMUNISTO PANSLLAVE RUSO JUGOSLLAVE KY U PERHSTAT DHE PERSHTATET KU DO QE UN E QUAJ I PERSHTATSHMI DHE TE JEN TE BINDUR LEXUESIT SE PO TE KTHEHET PERSERI ISH JUGOSLLAVIA NEN PATRONATIN E SERBISE PRAP BEHGJET PACOLLI DO TE PSHTILLTE ME SHKIE BIZNESE MIQSI E LIDHJE EDHE ME RUSI E ME JELCINA E PUTINA -KY NJERI EHST SHUM NJERI I SHUM KUNDERTHENJEVE DHE SHUM ANARKIST- QE I SHIKON NE RADHE TE PARE INTERESAT E VETA PROFITERE DHE PERSHTATJEN KAMELEONE SIPAS SITUATAVE - PARA LUFTE DHE DISA VJET PAS LUFTE KURREE NUK EHST GJETE NE ANSJE LLOJ VEPRTIMTARIE POZITIVE KOMBTARE - SEKRETARET E TIJ KAN QENE FEMRAT ME TE BESUESHME SERBE QE KAN PASE LIDHJE DIREKTE ME SHTETIN SERB DHE RUS- KU ANSJE SHQIPTAR PATRIOT A S Q E KA PASE SHANS MININAL TE DEPERTOJ DERI TE BEHGJET PACOLLI PASI Q E KY KA QENE DIREKT NEN KONTROLLIN RUSO SERB ABSOLUT --DHE TE TILLE TE TJERE KA PASE PLOT EDHE ISA MUSTAFA I TILLE KA QENE DHE TE TJERE TE CILET ATDHEUN E LAN N E MJERIME - E SHUM TJERE MATRAPAZ QE E KAN USHTRUAR SHKOLLEN E RRENAVE EMASHTRIMIT DEMAGOGJISE QE JAN JASHTZAKONISHT MASKA E DISA JAN EDHE SHERRA TE PERZIER ME ANALFABETIZEM E DINAK - KA EDHE PLOT TE TJERE SHERRGJI E BUDALLO SHERR PROSERB TE CILET A SNUK KISHIN DASHURI ATDHETARE POR SYNIME TE VETAT -- SYNIMET PERSONALE DALLOJNE NGA SYNIMET ATDHETARE --SYNIMET PROFITERISTE PERSONALE QKA DO QE GJEJNE RRUGES MARRIN DHE KUR HASIN NE PENGESA TE MDHA I MODIFIKOJNE ATO ME NDIHMEN E TRADHTIVE TE SOFISTIKUARA E PEPRUNIMEVE I MAKSOJNE MIRE KUR JU HASET SHARRA NE GOZHDE DHE KETE E BEJNE ME NDIHMEN E AGJETURAVE TE CILAT MIRE UA KRYEJNE PUNEN E MASKEN E PJERDHUR TE HUAJ POR TE TILLE KA DINAK DHE DEMAGOG QE NUK KAN DASHURI PER ATDHEUN POR KAN VETEM LLAFE REKLAMASH PROFITERISTE --NE ATO LOJRA PASTAJ QE VIJNE NJERA PAS TJETRES KU NE SEKENE DALIN SHUM QESHTJE QOFSHIN ATO PROBLEME TE KOMBIT APO NDERKOMBTARE ATA MIRE JAN TE KUJDESSHEM DHE TE UDHEZUAR S EKU DUHET ME RREJT MIRE E KU DUHET ME PSHURRE ME AROME - PRANDAJ KETO VEGLA TE HUAJA SHQIPFLSE Q E I KAN FREJT NE GOJE HER FREJJ GJERMAN HE R FREJ ANGLEZ HER FREJ FRANQEZ HER FREJ RUS EHER FREJ AMERIKAN FREJ KINEZ FREJ ARAB FREJ TURK FREJ RUS FREJ SERB DHE FREJ TJERE TE KOMPROMISEVE TE GJITHA KETYRE QORBAVE E INTERESAVE SI PAZARE PRANDAJ JAN NE KTO KAOSE E PAZARE E PSHTJELLIME KU SI KOPILAT HER DUHEN HER URREHEN SIPAS KLIMAVE TE INTERESAVE PERSONALE DHE TE TJERVE TE HUAJVE POR TE GJITH PA DALLIM JAN KUAJ E PELA ME FREJ TE HUAJ NEN KONTROLLIN E HUAJ TE KOMPROIMISEVE DHE PAZAREVE PROFITERIZMAVE AUTORI XHELAL FERIZI ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;--Arkeologėt kroatė kanė bėrė publike zbulimin, qė sipas tyre, ndryshon kuptimin e historisė sė pėrgjithshme botėrore. Ata, nė ishullin Korēul, nė lokalitetin Kopil kanė zbuluar njė nekropol ilir, nė tė cilėn janė gjetur copėza qeramike, tė cilat datojnė ndėrmjet viteve 17.500 deri 15.000 para Krishtit.

Pėrveē qeramikės, nė kėto varreza janė gjetur edhe armė prej hekuri dhe stoli prej bronzi, argjendi, qelqi dhe qelibari.

Varrezat e kėtij lloji nuk kanė qenė tė njohura, kurse sa i pėrket organizimit, dimensioneve dhe pėrmbajtjes paraqesin njė gjetje tė re nė studimet historike tė banorėve lokalė ilirė pėr kohėn para Krishtit.

Arkeologu, Dinko Radiē, kryesues i ekspeditės arkeologjike, ka deklaruar se ndjehen tė privilegjuar qė nė njė vend tė vetėm mund ta shfaqim tėrė historinė njerėzore. Nė ishullin Korēul janė zbuluar dėshmi tė jetės sė njerėzore, qė nga epoka e gurit deri nė epokėn e bronztė.

“Mendohet se zbulimet nė Kopil, do ta ndryshojnė mėnyrėn se si ne e shohim historinė nė kėto hapėsira. Ilirėt, shpesh i perceptojmė si margjinalė, veēanėrisht nė raport me kolonėt grekė. Megjithatė, kėrkimet tona kanė treguar se roli i ilirėve nė kėto hapėsira ka qenė mė i madh sesa ėshtė menduar dhe paraqitur deri tani”, thotė Radiē

Interesim pėr kėto zbulime arkeologjike kanė treguar edhe arkeologė tė njohur botėrorė, prej tė cilėve edhe profesori Preston Miracle nga Universiteti i Kembrixhit, i cili u ėshtė bashkangjitur arkeologėve kroatė nė punėn e tyre katėrvjeēare.

Lidhur me kėto zbulime arkeologjike, gazeta New York Times shkruan se “paraardhėsit tanė i njohim pėr gjuajtjen e mamutėve, por zbulimet e fundit nė ishullin Korēul, na dėshmojnė se njerėzit kanė ditur ta pėrpunojnė qeramikėn qė nga koha e akullit”.

Ishulli Korēul ėshtė vendbanimi i fiseve ilire ku mė vonė janė vendosur edhe kolonėt grekė, tė pasuar nė shekullin X, nga kolonėt sllavė. Kjo dėshmohet edhe nga toponimet e tashme tė vendbanimeve nė kėtė ishull siē ėshtė ai Lumbardh. Njė mbishkrim i gjetur me emrin Lumbarda Psephisma, i cili ruhet nė Muzeun Arkeologjik nė Zagreb pėrmban detaje rreth themelimit tė njė kolonie tė lashtė greke nė ishullin Korēul. Teksti, ndėr tė tjera, siguron informacion mbi kolonėt grekė tė ardhur nga ishulli Issa, tė vendosur aty nė bazė tė njė marrėveshjeje paraprake midis tyre dhe pėrfaqėsuesve tė ilirėve lokalė.

Kėrko
Tė fundit

krupnije4600
Zbulimi i varrezave ilire, qė do ta ndryshojė historinė
E Premte, 16 Shtator, 2016
Elbasan-Maj-19170
Kodifikimi i gjuhės sė njė shteti-komb
E Mėrkurė, 14 Shtator, 2016
peace0
Analfabetizmi – plagoma qė duhet shėruar
E Mėrkurė, 31 Gusht, 2016
Skenderbeu0
Ky komb krenar, i pathyeshėm dhe paqedashės
E Enjte, 18 Gusht, 2016
arben xhaferri0
Shqiptarėt, ose janė shumė m
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 23:13   #3741
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pjese nga krijimtaria e shqiptarit ilirian pellazgo dardan
autori xhelal ferizi
pjese vargje te titujve te krijimtarise Lahute Dardane -


----LEXUESIT DUHET TA DIJNE SE AUTORIN XHELAL Xhelal Ferizi Liriku Poet E BOJOTON
e injoruan e kan injorue karrieristat pisat shpirtat e lig shpirtat e vegjel te pa burrni

E NUK E KAN PERKRAHE A S NUK E PERKRAHEn E as NUK E NDIHMON QEVERIA ANTIKOMBTARE
qeveria qe e ka pru atdheun ne krize sistem varfrie anarkie
as nuk e ndihmoj qeveria E ISA MUSTAFES
as qeveria BEHGJET DEMAGOG RUSISE PACOLLIT-
as qeveria E HASHIM THAQIT
dhe as as qeveria e KADRI VESELIT

as qeveria e XHAVIT HALITIT
DHE as qeveria BANDAVE TJERA elementve tjere e indidvidve ANTIKOMBTAR

profiter
- DHE PLOT DEMONVE TJERE SHQIPFOLS demagog qe kan qef gjith diten me u lavdue e me u krekos si profitera me dale ne televizion per reklame jo per atdhe
--- DUHET MOS HARRUAR EDHE NJE DIQKA -
GJAT KOHES DHE HISTORIS E SE VEPRIMTARISE dhe vuajtjeve te mundimshme te autorit
edhe ne kohen e titos e ali shukrise e komunizmit por edhe me vone ka pase mjaft dhelpra shqipflsa qe e kan pengue autorin
ka pase SHUM profiter a q e pa merite jan mundue te behen dikusha
edhe ne kohra KOHE PARA LUFTES S E KOSOVES
edhe ne mergim PARA LUFTES DHE PAS LUFTES autori vuajti
prej disa karrieristve qe nuk ishin atdhetar

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM KA HASE NEPER PLOT PENGESA -

neper profitera demmagoga karrieristA PROFITERA DHELPNAKA DINAKA DYFTYRSHA
E BAJRAKTARISTA KARRIERIST TE POSHTER

QE KURR S E KAN PASE ATDHEUN NE SHPIRTE
AS FORMIM ATDHETAR NUK KISHIN ATA A S DASHURI TE SINQERT ATDHETARE
POR VETEM REKLAMAXHI

E LUFTAR PER QELLIM PROFITER PERSONAL TE INTERESIT
DHE PER FAME PER EME R TE VET ANGAZHOHESHIN ME PERFITU DIQKA E PER NJIFAR PROFITER BIZNESI DUKE U MASKUAR ME FLAMURIN KOMBTAR E
E TJERA SIMBOLE KOMBTARE GJOJA SI PATRIOT

-POR ISHIN PENGUES TE MDHEJ TE SHUM ORGANIZIMEVE KOMBTARE
DHE DYFTYRSH
E MASHTRUES DHELPNAK E BIJ KURVASH DYFTYRSHA

TE PA BESE E RRENACAK E SMIRZI -

DISA ISHIN SHUM DHELPNAKE DEMAGOG - MASHTRUES
POR PENGUES DINAK TE ORGANIZIMEVE NE PERENDIM SIPAS PERVOJES S E AUTORIT XHELAL FERIZI
DISA ISHIN SABOTUES PSHTJELLAQA
E NJERZ PENGUES SHERRGJI DEZINFORMUES INTRIGANT TE PENGESAVE E TE PROFITERIZMIT PERSONAL

-DISA NGA KAN QENE ATA EDHE KLYSH TE SERBISE -

--PUTHADOR E TE SHKIEVE E GREKVE

PRA ATA INDIVID SHQIPFLSA ISHIN TE DEMSHEM DISA LUFTONIN PE RLAVDI PERSONLAE

E DISA ISHIN SHQIPFOLS DESTRUKTIV
-SI NE SI NE SHQIPERINE VERUILINDORE KOSOVEN DARDANE -

ASHTU NE SHQIPERINE LONDINEEZE --

EDHE NE DIASPOR KISHTE PENGUES TE CILET NESE DO TE KONSTATOHEJ VEPRIMI I TYRE DO TE DUHEJ TE DENOHESHIN PER ATO DINAKERI

PERVOJA DHE NGJARJET PENGESAT E DISA DHELPNAKVE
NE PERENDIM E KU JETON AUTORI --

---KLANET E KAOSIT PENGESAVE E SABOTIMIT INJORIIMIT
TE PERQARJEVE E TRADHTISE
KAN VEPRUE NE MENYRE SHUM PERQARSE
KU DO NE PERENDIM POR EDHE NE NE VENDIN TONE SI MJAFT PERQARS

E PO VEPROJNE EDHE NE KETO KOHRA

POPULLI MIRE PO I SHEH ME DY SYTE E BALLIT -

-TE NDALEMI DHE TE SHOHIM NE QDO PJESE TE ATDHEUT

DUKE FILLUAR NGA SARANDA DERI NE MITROVICE
PASOJAT E VEPRIMEVE TE SABOTATORVE E ANTIKOMBTARVE

TE NDALEMI DHE TE RASTI I HIMARES

SE QKA DONIN TE BENIN KEQBERSIT SHQIPFLS

HIMARA SHQIPTAREE
QE ESHT NJE PERLE E SHQIPERIS E ETNIKE
E SHQIPERIS ETNIKE

KU JAN INSTALUAR JO PAK NGA SPIUNET SHQIPFOLS

DHE DISA NGA KOKAT E KRIMIT

MISIONAR FETAR AGJENTURESK
DIS A JAN BERE DHE KU MILJARDER TE MDHEJ
PROFITER DISA VEPROIJN MSHEFTAS SI ANTISHQIPTAR

JAN BERE SHQIPFOLSIT PROGREKET PROFITERET
-- ME TE KQI
ME TE MDHEJ ME DINAK TE MSHEFT ILEAGL TE CILET E MBAJN NE GJI FSHEHURAZI FLAMURIN GREK DHE TE GATSHEM PE R TA SHPALLE HIMAREN GREKE
KUR TE VJEN KOHA SIPAS TYRE DHE SHANSI --

TE TILLE SPIUN SHQIPFOLS KA NEPER BASHKI TE SHQIPERISE KU DO

POR EDHE NGA ATA ANTISHQIPTAR DINAK Q E PENGOJNE E SABOTOJNE
QESHTJEN SHQIPTARE
' DHE JAN PASURUIAR KUNDE RLIGJSHEM
DISA JAN TE FINANCUAR NGA AGJENTURAT E HUAJA

DHE SABOTOJNE ATDHEUN


JANDISA EDHE KLANE TE RREZIKSHME TE KRIMIT DHE SPIUNIMIT
NE SHERBIM TE HUAJ PREJ NGA JU ERDHI ATYRE GJITH AJP PASURI
PE R KAQ KOHE TE SHKURTE

DHE DISA PERSONA E DEMTOJN SA SHUM E SHEMTOJNE QESHTJEN SHQIPTARE

DUKE E PENGUAR ATDHEUN E DUKE E VARFRUAR ATDHEUN NE SKETREM
DUKE E LENE ATDHEUN PA PUNE E DUKE ELENE NE VARFRI NE SHPERNGULJE
MASIVE IKJE NGA ATDHEU ME SHQIPTAR TE ZHGENJYER E TE THYER

ATA E LENE ATDHEUN NE KAOS E NE MJERIM

TE TILLE KA PLOTA PENGUES
EDHE NE KOSOVE
KU JAN BERE PAZARE SPIUNIMESH E VEPRIME TE MSHEFTA TRADHTISHE TE NDRYSHME KU EDHE RASTI I DEMARKACIONI
ME MAL TE ZI

SHITJE TOKASH E TENTIMI PER SHITJEN E TETMIJ HEKTAR TOKE TE RUGOVES -

--- E SHITJA E MITROVICES MAGJIKE BUKUROSHE ME STRATEGJI E BUKURI PRRALLORE -QE ISHIN PJES E E TRADHTISE
PJES E E PAZARIT TE BANDAVE ANTIKOMBTARE
DHE NDERKOMBTARVE E BENE TRADHTI DUKE SHKELE INTERESAT TERITORIALE
E KOMBTARE -TE ATDHEUT TONE TE DASHUR
E TE SHTREJTE-- SEPSE MIRE E KAN DITE TRADHTARET
EDHE ME KOHE PLANIN
E NDARJES PER MITROVICEN

ME KOHE E KAN DITE POASHTU DHE KAN VEPRUE NE FAVOR TE FRANCEZVE

DHE SERBVE

DHE VEPRIMI ISHTE SKENAR I NGJAJSHEM
QE SERBIA E KISHTE NE AKTE DOKUMENTE
NJEJT SI ATHERE ASHTU SI Q E SHITI TERITORIN SHEN NAUMIN
TRADHTARI I KOMBIT AHMET ZOGU
SHEN NAUMIN

VENDIN ME TE BUKUR TE ATDHEUT DHE E VODHI PASURINE E ATDHEUT-


E IKU JAHST ATDHEUT

ASHTU SIQ E SHITI DETIN GREQISE SALI BERISHA -

ASHTU SIQ E SHITI HASHIM THAQI MITROVICEN

- ME NDIHMEN E BASHKPUNIMIN ME FRANQEZ -

ASHTU SIQ ERDHI BEHGJET PACOLLI- PA MERITA KOMBTARE NE PUSHTET

NJERI I PA KURFAR MERITASH KOMBTARE
NE TE KALUAREN
I CILI DERI DJE KA PSHTJELLE VETEM PORDHE ME REXHIMIN E ME SHKIE

ME RUS
E ME SHKIE
ME ARMIQ TE KOMBIT SHQIPTAR

PA QENE KURR NE LIDHJE VEPRUES ATDHETARE
E ME ASNJI PATRIOT SHQIPTAR
TE VETMIN ME PARE AS ME NDONJE GRUP INTERESI KOMBTAR
E AS ME LLOJIN E FINANCIMIT TE USHTRIS QLIRIMTARE
APO DIQKA TJETER TE DOBISHME KOMBTARE -
NE SHERBIM TE ATDHEUT


AS SOT NUK ESHT

POR ESHT KU DO PER TU REKLAMUAR DHE TE PROFITERIZMAT E TIJ

DHE TASH PO DEL E PO NA SHET PATRIOTIZEM
MASHTRUES DEMAGOG
-QE NE FAKT DIKURE ISHTE MIKU MJE I MIRE I SERBISE DHE I RUISISE --

- PAS LUFTE PER HIRE TE INTERESAVE PROFITERE

EDHE PSE PRITI DISA VJET DERI SA I ERDH SHANSI

DHE DUKE E PA SE SITUATA POLITIKE TE PERSHTATSHME PER TU BERE BURR I MIRE ME PARE E ME DAL NE TELEVIZION QDO DIT ME U REKLAMUENDRYSHOJ RRENJESISHT
SI NJE KAMELEON I RRYER I ZIER NE KAZANET E DEMAGOGJISE
KOHES SHKOLLES KOMUNISTO PANSLLAVE RUSO JUGOSLLAVE

KY U PERSHTAT SI SHUM TJERE QE KURR NUK KAN QENE ME KONTRIBUT PER DIQKA A S FJALEN ATDHE S E KAN THENE
DHE PERSHTATET E PERSHTATEN KU DO PROFTERET
E ATDHEU VUAN PREJ MJERIMI

KU DO QE ATA PERSHTATEN E BAHEN BURRA TE MIRE DUKE DALE PER DIT NE TELEVIZION BUR RI MIR ME PARE PROFITER
PERSHTATSA
UN I QUAJ I PERSHTATSHMI DHE TE JEN TE BINDUR LEXUESIT
SE PO TE KTHEHET PERSERI ISH REXHIMI I ALI SHUKRIUT
REXHIMI JUGOSLLAVIA NEN PATRONATIN E SERBISE

PRAP BEHGJET PACOLLI DO TE PSHTILLTE ME SHKIE

ME KUMBARI EMIQSI E LIDHJE
ME JARANI ME SHKA E ME RUS ME BIZNESE MIQSI E LIDHJE
TE INTERSIT PROFITER
EDHE ME RUSI E ME JELCINA E PUTINA

-KY NJERI SI SHUM TJERE ESHT SHUM NJERI
I I SHUM KUNDERTHENJEVE DHE ANARKIST-

QE I SHIKON NE RADHE TE PARE INTERESAT E VETA PROFITERE
DHE PERSHTATJEN KAMELEONE SIPAS SITUATAVE
E KOHRAVE

- PARA LUFTE DHE DISA VJET PAS LUFTE KURREE NUK EEHT GJETE NE ASNJE LLOJ VEPRTIMTARIE POZITIVE KOMBTARE -
PATRIOTIKE KOMBTARE
SEKRETARET E TIJ EDHE FMERAT EDHE ROJET E BIZNESIT
KAN QENE EDHE FEMRAT SERBE TE POPUNSUARA
ME TE BESUESHME SERBE QE KAN PASE LIDHJE DIREKTE ME SHTETIN SERB DHE RUS

- KU ASNJE SHQIPTAR APO SHQIPTARE AS PATRIOT A S Q E KA PASE SHANS MININAL
ME PASE QASJE
AS TE DEPERTOJ DERI TE BEHGJET PACOLLI

PASI Q E KY KA QENE DIREKTI RRETHUAR NGA QETNIKET E QETNIKET RUSE SERBIAN

NEN KONTROLLIN RUSO SERB ABSOLUT -

-DHE TE TILLE TE TJERE KA PASE PLOT EDHE PROFITERA QE DIKUR KAN QENE TE SHTETIT SERBOJUGOSLAV
SI ISA MUSTAFA

I TILLE KA QENE EDHE ISA MUSTAFA PROFITER DHE PER TU PERSHTAT NEPER KOHRA

DHE TE TJERE

TE CILET ATDHEUN E LAN N E MJERIME

- E SHUM TJERE MATRAPAZ BRRYLAGJI E PROFITER


QE E KAN USHTRUAR SHKOLLEN E RRENAVE E MASHTRIMIT DEMAGOGJISE

TELEVIZIONI PER DIT I REKLAMON THUA SE ASKUSH MBI DHE NUK EHST PER VEQ ATYRE PRANDAJ MEDIAT KAN BE KERDI ANTIKOMBTARE DUKE REKLAMUAR KERKUSHAT

QE JAN JASHTZAKONISHT MASKA
E DISA JAN EDHE SHERRA TE PERZIER
ME PROFITERIZEM PERSHTATJE KARIERIZEM SABOTIM
ME ANALFABETIZEM E DINAK ANARKIS

- KA EDHE PLOT TE TJERE SHERRGJI E BUDALLO SHERR PROSERB TE CILET A SNUK KISHIN DASHURI ATDHETARE POR SYNIME TE VETAT -- SYNIMET PERSONALE DALLOJNE NGA SYNIMET ATDHETARE --SYNIMET PROFITERISTE PERSONALE QKA DO QE GJEJNE RRUGES MARRIN DHE KUR HASIN NE PENGESA TE MDHA I MODIFIKOJNE ATO ME NDIHMEN E TRADHTIVE TE SOFISTIKUARA E PEPRUNIMEVE I MAKSOJNE MIRE KUR JU HASET SHARRA NE GOZHDE DHE KETE E BEJNE ME NDIHMEN E AGJETURAVE TE CILAT MIRE UA KRYEJNE PUNEN E MASKEN E PJERDHUR TE HUAJ POR TE TILLE KA DINAK DHE DEMAGOG QE NUK KAN DASHURI PER ATDHEUN POR KAN VETEM LLAFE REKLAMASH PROFITERISTE --NE ATO LOJRA PASTAJ QE VIJNE NJERA PAS TJETRES KU NE SEKENE DALIN SHUM QESHTJE QOFSHIN ATO PROBLEME TE KOMBIT APO NDERKOMBTARE ATA MIRE JAN TE KUJDESSHEM DHE TE UDHEZUAR S EKU DUHET ME RREJT MIRE E KU DUHET ME PSHURRE ME AROME - PRANDAJ KETO VEGLA TE HUAJA SHQIPFLSE Q E I KAN FREJT NE GOJE HER FREJJ GJERMAN HE R FREJ ANGLEZ HER FREJ FRANQEZ HER FREJ RUS EHER FREJ AMERIKAN FREJ KINEZ FREJ ARAB FREJ TURK FREJ RUS FREJ SERB DHE FREJ TJERE TE KOMPROMISEVE TE GJITHA KETYRE QORBAVE E INTERESAVE SI PAZARE PRANDAJ JAN NE KTO KAOSE E PAZARE E PSHTJELLIME KU SI KOPILAT HER DUHEN HER URREHEN SIPAS KLIMAVE TE INTERESAVE PERSONALE DHE TE TJERVE TE HUAJVE POR TE GJITH PA DALLIM JAN KUAJ E PELA ME FREJ TE HUAJ NEN KONTROLLIN E HUAJ TE KOMPROIMISEVE DHE PAZAREVE PROFITERIZMAVE AUTORI XHELAL FERIZI ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;--Arkeologėt kroatė kanė bėrė publike zbulimin, qė sipas tyre, ndryshon kuptimin e historisė sė pėrgjithshme botėrore. Ata, nė ishullin Korēul, nė lokalitetin Kopil kanė zbuluar njė nekropol ilir, nė tė cilėn janė gjetur copėza qeramike, tė cilat datojnė ndėrmjet viteve 17.500 deri 15.000 para Krishtit.

Pėrveē qeramikės, nė kėto varreza janė gjetur edhe armė prej hekuri dhe stoli prej bronzi, argjendi, qelqi dhe qelibari.

Varrezat e kėtij lloji nuk kanė qenė tė njohura, kurse sa i pėrket organizimit, dimensioneve dhe pėrmbajtjes paraqesin njė gjetje tė re nė studimet historike tė banorėve lokalė ilirė pėr kohėn para Krishtit.

Arkeologu, Dinko Radiē, kryesues i ekspeditės arkeologjike, ka deklaruar se ndjehen tė privilegjuar qė nė njė vend tė vetėm mund ta shfaqim tėrė historinė njerėzore. Nė ishullin Korēul janė zbuluar dėshmi tė jetės sė njerėzore, qė nga epoka e gurit deri nė epokėn e bronztė.

“Mendohet se zbulimet nė Kopil, do ta ndryshojnė mėnyrėn se si ne e shohim historinė nė kėto hapėsira. Ilirėt, shpesh i perceptojmė si margjinalė, veēanėrisht nė raport me kolonėt grekė. Megjithatė, kėrkimet tona kanė treguar se roli i ilirėve nė kėto hapėsira ka qenė mė i madh sesa ėshtė menduar dhe paraqitur deri tani”, thotė Radiē

Interesim pėr kėto zbulime arkeologjike kanė treguar edhe arkeologė tė njohur botėrorė, prej tė cilėve edhe profesori Preston Miracle nga Universiteti i Kembrixhit, i cili u ėshtė bashkangjitur arkeologėve kroatė nė punėn e tyre katėrvjeēare.

Lidhur me kėto zbulime arkeologjike, gazeta New York Times shkruan se “paraardhėsit tanė i njohim pėr gjuajtjen e mamutėve, por zbulimet e fundit nė ishullin Korēul, na dėshmojnė se njerėzit kanė ditur ta pėrpunojnė qeramikėn qė nga koha e akullit”.

Ishulli Korēul ėshtė vendbanimi i fiseve ilire ku mė vonė janė vendosur edhe kolonėt grekė, tė pasuar nė shekullin X, nga kolonėt sllavė. Kjo dėshmohet edhe nga toponimet e tashme tė vendbanimeve nė kėtė ishull siē ėshtė ai Lumbardh. Njė mbishkrim i gjetur me emrin Lumbarda Psephisma, i cili ruhet nė Muzeun Arkeologjik nė Zagreb pėrmban detaje rreth themelimit tė njė kolonie tė lashtė greke nė ishullin Korēul. Teksti, ndėr tė tjera, siguron informacion mbi kolonėt grekė tė ardhur nga ishulli Issa, tė vendosur aty nė bazė tė njė marrėveshjeje paraprake midis tyre dhe pėrfaqėsuesve tė ilirėve lokalė.

Kėrko
Tė fundit

krupnije4600
Zbulimi i varrezave ilire, qė do ta ndryshojė historinė
E Premte, 16 Shtator, 2016
Elbasan-Maj-19170
Kodifikimi i gjuhės sė njė shteti-komb
E Mėrkurė, 14 Shtator, 2016
peace0
Analfabetizmi – plagoma qė duhet shėruar
E Mėrkurė, 31 Gusht, 2016
Skenderbeu0
Ky komb krenar, i pathyeshėm dhe paqedashės
E Enjte, 18 Gusht, 2016
arben xhaferri0
Shqiptarėt, ose janė shumė m
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Redakto/Fshi Mesazhet Pėrgjigju Me Kuotė Multi-Quote This Message Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi
Pėrgjigju
Faqja 250 nga 250 « First < 150 200 240 248 249 250

Edit Tags
Tags
Asnjė

Pėrgjigje E Shpejtė
Mesazh:
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 23:14   #3742
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,143
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Haj medet moj shqiptari
shum t kan qite me krye ne hi

shum shergji e shum kopila
shum grabitsa e shum katila

disa jan shqipfls mizor
dis a tjer jan puthador

vargje nga autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.