Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 08-08-07, 12:47   #1
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Paraqitja fizike e Pejgamberit tonė (a.s.)

Paraqitja fizike e Pejgamberit tonė (a.s.)

Ai i kushtonte rėndėsi tė madhe pastėrtisė dhe nė mėnyrė tė veēantė pastrimit tė dhėmbėve, gjė tė cilėn e bėnte sa herė qė merrte abdes.
Aromat, tė folurit, tė qeshurit, gjumi
Kur i dhuronin aroma me erė tė kėndshme dhe pa ngjyrė, Pejgamberi (a.s.) i pranonte me kėnaqėsi, ashtu siē pranonte edhe lulet me erė tė mirė. Nė lidhje me aromat qė pėrdorte kemi disa transmetime nga sahabėt e tij. Sipas transmetimit tė tyre, trupit tė Pejgamberit (a.s.) i vinte erė e mirė aromash (parfumesh), siē shprehet edhe Junus Emre nė vjershėn e tij: "Ėshtė djersa trėndafilore e Muhamedit (a.s.)."
Sipas transmetimit tė Aishes (r.a.), Pejgamberi (a.s.) fliste ngadalė dhe qartė, i ndante fjalėt nga njėra-tjetra, saqė fjalėt e tij mund tė mėsoheshin pėrmendėsh. Fjalėt qė duhet tė kuptoheshin shumė mirė i pėrsėriste nga tri herė. Kėshtu, askush s'mbetej pa i kuptuar. Kur fliste, merrte pėr bazė nivelin e bashkėbiseduesit. Aishja (r.a.) tregon: - Pejgamberi nuk fliste siē flisni ju me njėri-tjetrin, por i ndante fjalėt nga njėra-tjetra...
Sipas transmetimit tė Xhabir bin Semures (r.a.), Pejgamberi (a.s.) nuk qeshte asnjėherė me tė madhe dhe nuk shqetėsonte asnjė me tė qeshurėn e tij. E qeshura e tij ishte buzėqeshja. Sipas Hind bin Ebi Haules, Pejgamberi (a.s.) sa herė qė buzėqeshte, dhėmbėt i shkėlqenin si kokrra inxhinjsh. Abdullah bin Harith, fytyrėn e qeshur dhe tė gėzuar tė Pejgamberit (a.s.), na e pėrshkruan me kėto fjalė: -Nuk kam parė njeri tė buzėqeshė aq shumė sa Pejgamberi (a.s.)!.
Kur shtrihej tė flinte, ai kthehej nė anėn e djathtė dhe bėnte kėtė dua: "O Allah! Mė ruaj nga dėnimi i ditės kur do t'i ringjallėsh njerėzit pėrsėri". Thuhet se kur binte tė flinte bėnte edhe kėtė lutje: "Allahu im! Me emrin Tėnd flė dhe me emrin Tėnd zgjohem", "Falenderimet i takojnė vetėm Allahut. Neve Ai na ushqeu, na dha tė pimė, na plotėsoi nevojat, na mundėsoi tė jetojmė nė banesat tona. Sa shumė krijesa ka qė nuk kanė tė hanė, as vend ku tė strehohen!"
Kurse kur zgjohej bėnte kėtė dua: "Falėnderojmė Allahun, i Cili na vuri nė gjumė e pėrsėri na zgjoi. Kthimi ynė tek Ai do tė jetė!"
Vula e pejgamberisė dhe tė ndenjurit e tij (a.s.)
Letrat me tė cilat Pejgamberi ftonte mbretėrit e shteteve pėrreth, i vuloste me njė vulė nė tė cilėn shkruhej nė tre rreshta "Muhamed Resulullah" - Muhamedi i Dėrguari i Allahut. Shkrimet bėheshin mbi disa lloj rrasash, ndėrsa vula ishte nė formė unaze me material argjendi, tė cilėn e mbante nė gisht. Dokumentet zyrtare i vuloste me kėtė unazė, pastaj e vendoste pėrsėri nė gisht.
Sahabėt transmetojnė se Pejgamberi (a.s.) kishte pamje burrėrore dhe fisnike, e cila zbukurohej edhe me tė ecurėn e tij tė butė dhe krenare, qė pėrngjante me tė ecurėn e njė njeriu qė ecte tatėposhtė.
Kėmbėt nuk i tėrhiqte zvarrė dhe nuk bėnte zhurmė. Ishte i pėrmbajtur dhe nuk ecte shumė shpejt nė mėnyrė qė tė sillte sforcime nė trup.
Ulej sipėr gjunjėve, kėmbėkryq dhe nganjėherė gjunjėt i mbėshteste nė bark, ndėrsa duart i mbante lidhur mbi gjunj. Kur shtrihej mbi shpinė pėr tė pushuar, i kushtonte kujdes mbulimit tė pjesėve tė turpshme. Kur ulej -pėrveē rasteve kur hante ushqim - vendoste njė jastėk nė tė djathtė apo nė tė majtė dhe mbėshtetej. Kur ulej pėr tė ngrėnė, nuk ulej nė kėtė mėnyrė, sepse kjo ishte shenjė mendjemadhėsie, ndėrsa ai ishte modest dhe i sjellshėm.
Veshja, ushqimi, shtėpia e tij
Pejgamberi (a.s.) i kushtonte rėndėsi tė veēantė pastėrtisė dhe estetikės sė rrobave tė tij. Ishte mjaft i kujdesshėm nė veshje. I ruante ato dhe kujdesej vazhdimisht pėr pastėrtinė dhe estetikėn e tyre. Nė kėtė mėnyrė, edhe rroba e ruante origjinalitetin e saj. Kur vishte njė rrobė tė re, falėnderonte Allahun (xh.sh.), uronte qė ajo rrobė tė ishte e hajrit dhe ta ruante nga sherri i organeve qė mbulonte. Pėr shkak tė ndonjė dėmtimi, apo zbehjeje tė vogėl tė ngjyrės sė rrobės, Pejgamberi (a.s.) nuk e hidhte atė. Rrobat me shkėlqim tė tepėrt dhe ngjyra tė forta e tė theksuara, tė cilat tėrhiqnin vėmendjen e njerėzve, nuk i vishte. Pra, nė tė veshur i jepte rėndėsi optimales dhe estetikės. Nuk krenohej kurrė me veshjen e tij. Pėr kėtė arsye edhe nuk shpenzonte shumė pėr rroba luksoze. Sepse veshja sipas tij, ishte "mjet qė e ruan njeriun nga tė ftohtėt, tė nxehtėt dhe mbrojtėse e njerėzve nė lidhjet e tyre tradicionale apo miqėsore". Me pak fjalė, Pejgamberi nė tė veshur, i kushtonte rėndėsi kėtyre parimeve: Pastėrtisė, rregullit dhe anės estetike, pėrshtatshmėrisė nė trup, thjeshtėsisė dhe plotėsimit tė nevojave themelore. Pėr kėtė arsye, sipas nevojės vishte rroba tė leshta, tė pambukta deri tek ato me lesh dhie, duke treguar modestinė e tij me kėto fjalė: "Unė jam njė rob i pafuqishėm".
Nė jetėn e tij private ka preferuar njė jetė tė varfėr ekonomikisht. Shumicėn e dhuratave qė ia sillnin shokėt, ai i merrte dhe ua shpėrndante tė varfėrve, nxėnėsve dhe banorėve tė Sufes.
Nė sofrėn e tij nuk mungonte asnjėherė buka e elbit dhe hurmat. Shumė herė ushqehej vetėm me kėto tė dyja. Para buke lante vetėm duart, kurse pas buke, lante duart dhe gojėn. Ushqimin e fillonte gjithnjė me Bismilah dhe e pėrfundonte me fjalėn El-hamdulil’lah. Nuk lejonte qė nė koshin e mbeturinave tė hidheshin ushqimet e tepėrta. Nuk e quante tė drejtė ngritjen nga sofra para tė tjerėve pa marrė leje.
Stomakun asnjėherė nuk e ka mbushur plot e pėrplot; nuk pėrbuzte asnjė ushqim; kur i pėlqente e hante, nė tė kundėrt nuk hante; pranonte ftesat kur ishte i lirė. Ujin nė gotė e pinte tė gjithin. I pėlqente shėrbeti i bėrė me mjaltė, apo komposto e freskėt hurmash ose rrushi. Pejgamberi (a.s.) ka pėrdorur orendi shtėpiake tradicionale si: sexhade, divan, shtrat, jorgan, mbulesa, ibrik, legen etj.; por nuk i blinte ato qė kushtonin shtrenjtė. Rėndėsia qė i kushtonte rregullit dhe estetikės
Pejgamberi (a.s.) bėnte njė jetė tė rregullt dhe njė gjė tė tillė ua kėshillonte me kėmbėngulje edhe shokėve tė tij. Njė ditė erdhi tek ai njė njeri me mjekėr dhe flokė tė shkapėrderdhur. Pejgamberi (a.s.) i bėri shenjė qė tė rregullohej e pastaj tė afrohej. Dhe njeriu ashtu veproi. Mė pas, Pejgamberi (a.s.) tha: "A nuk ėshtė mė mirė kėshtu se sa me flokė dhe mjekėr tė pakrehur si tė ishte njė shejtan".


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.