Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-10-07, 23:55   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shteti


Cka ėshtė shteti?
Si formohet shteti?
Si bėhet njohja e shtetit?
Cilat janė tė drejtat dhe llojet e shteteve?


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-10-07, 19:33   #2
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Cka ėshtė shteti?
Si formohet shteti?
Si bėhet njohja e shtetit?
Cilat janė tė drejtat dhe llojet e shteteve?

-Shteti ėshte nje sistem i pavarur politik, administrativ, legjistrativ dhe qeverisės i ndėrtuar dhe mbajtur nė funksion nga popullsia e njė hapėsire gjeografike sovrane.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-07, 21:30   #3
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Si formohet Shteti?
Juridikisht ka nje ser kushtesh per formimin e shtetit, duke u nisur nga ajo qe shtetin e perben perberja e popullsis se nje territori, e kaluara historike e tije, oragnizimi shteror ne fjale(sepse nje definicion te pergjithsuar mbi shtetin nuk ka)!
Por si u formuaka shteti ?
Kjo eshte nje pyetje e madhe, dhe jo rastesisht kam bindjen qe autori don te ngreh Juristet te japin definicione/opinionet e tyre lidhur me kete( nese kemi jurist ketu).
Qe nga njerzimi i hershem, dihet te jetohej ne grupe, klane, fise e deri te kohrat e sodit kombe/popuj!
Por ka edhe raste kur keto grupe njerzish jan asgjesuar/asimiluar, apo rrezikojn te asgjesohen duke u shkrir ne grupe te tjera me te medha, apo me te fuqishme. Per shume arsye(Lufterat e ndryshme, rreziqet nga natyre, levizjet e ketyre grupeve njerzish).
Dihet se dukur popullata mbar boterore numronte shume pak, duke kaluar sot shifren mbi 6 miliard, dhe mu kto grupe te vogla, kan arritur te organizohen, shumefishohen dhe perbejn sod shtete, derisa shume te tjera nuk egzistojn fare.
Derisa pas luftes se dyte botrore Kombet e bashkuara numronin diku 51 Shtete, (te jesh shtet, kusht te jesh edhe i njohur nga KB) sot ne bote ka katerfish me teper shtete
Po si u formuaka shteti se ?
Popullin e kemi. Territorin po. Gjuhen gjithashtu. Zakonet ,traditat, bile bile edhe partit politike kogja me bollek, une nuk shoh ketu ndonje penges te madhe qe ne s'ditkemi te formojm /mbajm Shtet.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-07, 00:04   #4
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Por si u formuaka shteti ?
Kjo eshte nje pyetje e madhe, dhe jo rastesisht kam bindjen qe autori don te ngreh Juristet te japin definicione/opinionet e tyre lidhur me kete( nese kemi jurist ketu).

As topi sė lun Pupi, nė fushėn e Juristėve e kam hedh topin.Citat:
”Kur tė gjithė njerėzit tė thonė pėr ēėshtjet e shtetit ‘ē’mė hyjnė nė punė mua’, shteti mund tė quhet i mbaruar” RusoiKosova e cila rastėsisht apo aksidentalisht u gjend nė njė udhėkryq interesash tė superfuqive e pushtuesve tė kohėrave ka vuajtur dhe ka pėsuar shumė nėpėr shekuj. Padrejtėsisht e forcėrisht i ėshtė mohuar e drejta e bashkimit me shtetin amė, ėshtė okupuar e i ėshtė pėrgjakur ēdo pėllėmbė toke ndėr shekuj her nga turku e herė nga shkjau.
Pas tė gjitha padrejtėsive e vuajtjeve ndėrshekullore qė pėrjetoi Kosova, pėr herė tė parė po kalon nė njė periudhė tė rėndėsishme e shumė tė vėshtirė nė tė njėjtėn kohė, por duke i falendėruar prijėsve tė SHBA-ve tė shoqėrur nga vėndet tjera anėtare tė BE &KB e ka njė ardhmeri tė sigurt drejt shtetformimit.
Pra si po shihet/dukėt gjindemi nė pėriudhėn mė tė rėndėsishme tė pėrmbylljės sė njė kapitulli tė hidhur dhe Kosova do tė kalojė nė disa faza; shkėputja nga Serbia (de jure), anėtarėsimi nė organizatat ndėrkombėtare dhe do tė bėhet shtet sovran.Fjalėn e kan Juristėt.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-07, 23:25   #5
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pupi
Juridikisht ka nje ser kushtesh per formimin e shtetit, duke u nisur nga ajo qe shtetin e perben perberja e popullsis se nje territori, e kaluara historike e tije, oragnizimi shteror ne fjale(sepse nje definicion te pergjithsuar mbi shtetin nuk ka)!
Por si u formuaka shteti ?
Kjo eshte nje pyetje e madhe, dhe jo rastesisht kam bindjen qe autori don te ngreh Juristet te japin definicione/opinionet e tyre lidhur me kete( nese kemi jurist ketu).
Qe nga njerzimi i hershem, dihet te jetohej ne grupe, klane, fise e deri te kohrat e sodit kombe/popuj!
Por ka edhe raste kur keto grupe njerzish jan asgjesuar/asimiluar, apo rrezikojn te asgjesohen duke u shkrir ne grupe te tjera me te medha, apo me te fuqishme. Per shume arsye(Lufterat e ndryshme, rreziqet nga natyre, levizjet e ketyre grupeve njerzish).
Dihet se dukur popullata mbar boterore numronte shume pak, duke kaluar sot shifren mbi 6 miliard, dhe mu kto grupe te vogla, kan arritur te organizohen, shumefishohen dhe perbejn sod shtete, derisa shume te tjera nuk egzistojn fare.
Derisa pas luftes se dyte botrore Kombet e bashkuara numronin diku 51 Shtete, (te jesh shtet, kusht te jesh edhe i njohur nga KB) sot ne bote ka katerfish me teper shtete
Po si u formuaka shteti se ?
Popullin e kemi. Territorin po. Gjuhen gjithashtu. Zakonet ,traditat, bile bile edhe partit politike kogja me bollek, une nuk shoh ketu ndonje penges te madhe qe ne s'ditkemi te formojm /mbajm Shtet.
Sė pari nuik pajtohem me mendimin tuaj ku thoni se definicion tė pėrgjithsuar mbi shtetin nuk ka. Po ka, bile edhe shume.
Shteti ėshtė njė bashkėsi perfekte qė vepron si organizatė nė njė territor tė caktuar, mbi popullsi tė caktuar, ka njė pushtet tė caktuar dhe nuk ėshtė e nėnshtruar ndaj asnjė organizate tjetėr ( ky ėshtė definicion i shtetit).
Pėr krijimin e shtetit ekzistojnė tre elemente bazė: Pushteti, Popullsia dhe Territori. Ndėrsa atė qė e pėrmendėt ju ''E KALUARA HISTORIKE'' ajo nuk ėshtė element i shtetkrijimit.
Nuk dihet viti i krijimit tė shtetit tė parė por dihet mėnyra se si ėshtė krijuar. Nė kohėn kur njerzit kanė prodhuar vetėm pėr nevojat e veta nuk ishte ende i krijuar shteti, mirėpo me rrijen e prodhimit nė shoqėrinė primitive, njerėzit u ndanė nė dy klasa, nė klasėn e pasur dhe tė varfėr apo nė skllavopronar dhe skllevėr, dhe nė kėtė mėnyrė klasa e pasur e mbante klasėn e varfėr nėn kontroll dhe erdhi deri te krijimi i shteteve tė para tė cilat ishin tė tipit skllavopronar.


autori i kėtij shkrimi ėshtė absolvent i fakultetit juridik
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 17:42   #6
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Shteti

Cka eshte shteti?

- Shteti eshte Sovran(apo duhet te jete) ne marrjen e vendimeve te veta ne te gjitha fushat.Si ne fushen Legjislative,ekzekutive dhe gjygjsore.
Ne fushen legjislative duhet te jete i pavarur ne nxerrjen e ligjeve pa ndikim nga shtetet e treta,dhe njekohsisht duhet ti respektoj te ndrejten nderkombetare nese eshte pale nenshkruese a asaj te drejte.

Si formohet shteti?

- Ne baze te drejtes nderkombetare klasike une mendoj qe jan dy kushte baze per themelimin e nje shteti ,Territori dhe popullsia jan kushte qe duhet nje grup ti plotesoj qe te themelohet nje shtet.

Si behet njohja e shtetit?

Kemi njohje kolektive dhe individuale.Mirpo edhe nese behet njohja kolektive permes KS( keshillit te sigurimit)prap se prap duhet te kaloj nepse secilin shtet individual permes perfaqesuesve te tyre diplomatik.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 19:48   #7
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
As topi sė lun Pupi, nė fushėn e Juristėve e kam hedh topin.


Citat:
”Kur tė gjithė njerėzit tė thonė pėr ēėshtjet e shtetit ‘ē’mė hyjnė nė punė mua’, shteti mund tė quhet i mbaruar” Rusoi


Fjalėn e kan Juristėt.
Zhan Zhak Ruso s'ka qene jurist !!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 20:18   #8
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Zhan Zhak Ruso s'ka qene jurist !!
As Platoni, as Sokrati, as Aristoteli, as Marksi...

"By the way": Pėrgjigjja mė e plotė dhe mė konkrete (nėse don edhe mė koncize) nė pyetjen "ēka ėshtė shteti?" vie pikėrisht nga Rusoi: "KONTRATĖ SHOQĖRORE"!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 22:04   #9
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro
Cka eshte shteti?

- Shteti eshte Sovran(apo duhet te jete) ne marrjen e vendimeve te veta ne te gjitha fushat.Si ne fushen Legjislative,ekzekutive dhe gjygjsore.
Ne fushen legjislative duhet te jete i pavarur ne nxerrjen e ligjeve pa ndikim nga shtetet e treta,dhe njekohsisht duhet ti respektoj te ndrejten nderkombetare nese eshte pale nenshkruese a asaj te drejte.

Si formohet shteti?

- Ne baze te drejtes nderkombetare klasike une mendoj qe jan dy kushte baze per themelimin e nje shteti ,Territori dhe popullsia jan kushte qe duhet nje grup ti plotesoj qe te themelohet nje shtet.

Si behet njohja e shtetit?

Kemi njohje kolektive dhe individuale.Mirpo edhe nese behet njohja kolektive permes KS( keshillit te sigurimit)prap se prap duhet te kaloj nepse secilin shtet individual permes perfaqesuesve te tyre diplomatik.

Nė bazė tė drejtės ndėrkombėtare nuk janė dy elemente por kemi katėr nga tė cilėt tre janė mė parėsore (Montevideo 1933) e ato janė: Popullsia, Territori dhe PUSHTETI, ndėrsa nė konferencėn e Montevideos pėrmendet edhe aftėsia pėr tė hyrė nė marėdhėnie ndėrkombėtare.
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 23:04   #10
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Pra sipas parafolesve definicioni i shtetit qenka:

“Shteti ėshtė njė formė e bashkėsisė, njė organizėm politik me sistem tė caktuar,me mekanizma dhe pushtet juridik qė udhėhiqet e gėzon funksionim mbrenda njė territori, ėshtė subjekt ndėkombėtar dhe krijon lidhje e mardhėnie ndėrkombėtare, qė merr obligime e pėrgjegjėsi.
Ndėrsa sipas konventės sė Montevideos (1933) shteti duhėt tė ketė popullsinė, territorin, qeverinė, aftėsinė pėr tė hyrė nė marrėdhenie ndėrkombėtare me shtetet tjera.”


Si formohet shteti?
Shteti nė formim , para njohjes a mund tė fitojė tė drejtat qė i takojnė si subjekt ndėrkombėtar?
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 23-01-08 nė 00:41
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 23:14   #11
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Si formohet shteti?
Shteti nė formim , para njohjes a mund tė fitojė tė drejtat qė i takojnė si subjekt ndėrkombėtar?
Formimi i shtetit ėshtė ēėshtje fakti. Shteti me shpaljjen e tij apo mė mirė tė themi me vetė krijimin e tij ėshtė subjekt i sė drejtės ndėrkombėtare. Nė ditėn kur shteti krijohet ai edhe ėshtė subjekt i plotė i sė drejtės ndėrkombėtare
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 23:36   #12
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Berkan
Formimi i shtetit ėshtė ēėshtje fakti. Shteti me shpaljjen e tij apo mė mirė tė themi me vetė krijimin e tij ėshtė subjekt i sė drejtės ndėrkombėtare. Nė ditėn kur shteti krijohet ai edhe ėshtė subjekt i plotė i sė drejtės ndėrkombėtare
Nėse i plotėson kushtet tė cilat parasheh konventa e Montevideos apo...?

E drejta ndėrkombėtare a e parasheh formimin e shtetit duke respektuar vullnetin e popullit me fjalė tjera sipas parimit tė vetvendosjės?
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-07, 23:42   #13
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Nėse i plotėson kushtet tė cilat parasheh konventa e Montevideos apo...?

E drejta ndėrkombėtare a parasheh krijimin e shtetit duke respektuar vullnetin e popullit me fjalė tjera sipas parimit tė vetvendosjės?
Konferenca e Montevideos e ka paraparė edhe aftėsinė pėr tė hyrė nė marėdhėnie ndėrkombėtare mirėpo ky element paksa ėshtė edhe papraktikuar n[ t[ drejtėn ndėrkombėtare, por sa i pėrket ēėshtjes sė vetėvendosjes, ky ėshtė njė parim paksa i ri nė tė drejtėn ndėrkombėtare. tė drejtės ndėrkombėtare nuk i intereson se si ėshtė krijuar shteti me marrėveshje, me luftė apo nė ndonjė mėnyrė tjetėr, por e rėndėsishme ėshtė qė realisht ai tė ekzistojė.
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-07, 13:16   #14
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Cka ėshtė shteti?
Si formohet shteti?
Si bėhet njohja e shtetit?
Cilat janė tė drejtat dhe llojet e shteteve?

Pyetje qe ka pergjegje te ndryshme. Varet se nga cila perspektive i afrohesh. Une kisha dalluar ne mes te perspektives juridike, perspektives filozofike-shteterore dhe perspektives te drejtes se popujve.

Ne juridsprudence (ne saje te nenlemise: e drejta publike), pyetja “cka eshte shteti?” ne rend te pare luan rol per te caktuar ligjin apo principet, te cilat per nje rast konkret ne prakse jane relevante. Pra atehere, kur nje juristi nga mandanti i tij i paraqitet nje rast konkret, te cilin juristi duhet te shqyrtoj, dhe i cili permban rrethana qe cilat hedhin pyetjen se a behet fjale per nje rast, i cili vendoset simbas ligjeve dhe principeve te drejtes publike apo te drejtes private. P.sh. nje polic e perdor veturen e tij private per te ndjekur nje veture tjeter kriminelesh, dhe pergjate ndjekjes rastesisht ben ndeshje me veturen time. Une shkoj tek juristi, i tregoj rastin, dhe juristi e pyet veten se a eshte ndeshja si sjellja e pocilic nje nderhyrje e shtetit (akt administrativ) ne drejtat e mia (prona), apo eshte ne pyetje nje sjellje e nje personi privat? Kete pyetje juristi duhet te pergjegje, sepse nga kjo varen modalitetet e procesit: p.sh. a duhet te ngrise padi ne gjyqin civil, apo ne gjyqin administrativ (pra nepermjet pyetjes se cka eshte shteti (apo cilat organe dhe cilat sjellje jane sjellje te shtetit) ndahet kompetenca e gjyqeve civile nga ato admnistrative). Keshtu qe nga perspektiva juridike, pyetjen cka eshte shteti e kisha pergjegjur ne kete menyre: Shteti eshte cdo institucion apo person, i cili ne rastin qe qendron per gjykim, kryen (apo ka kryer) detyra publike. Mirepo, sic me duket mua, kjo nuk eshte pergjegja, e cila kerkohet ne kete teme.

Ne kuptimin filozofik-shteteror, pyetja ne fjale eshte shume veshtire te definohet permbledhshem, ngase kerkon perfilljen e shume filozofeve te ketij zhanri, dhe kjo gje e ka vendin e vet ne saje te nje disertacioni apo ndonje punimi tjeter analitik. Personalisht mendoj te kam mbajtur ne mend teorine e kontrates gjenerale (apo: vullnetit gjeneral, frangjisht: volonté générale). Kjo teori shkurtimisht e kupton shtetin si bashkesine e perkufizuar teritoriake, te cilen themeluesit e saj (qytetaret) e formojne per te mundesuar realizimin e qellimeve te perbashketa, dhe, per te arritur keto qellime, e plotfuqozojne bashkesine (shtetin) me ingerenca normative, ekzekutive dhe judikative. Pra shkurt: shteti si ndjekes i qellimeve te suverenit/popullit te tij. As kjo pergjegje nuk me duket jo qe po kerkohet ne kete teme.

Pergjegjen e cila me se shumeti i afrohet temes, me duket e marim nga perspektiva e drejtes se popujve. Ne kete lemi, me pyetjen se cka eshte shteti, cka e karakterizon nje shtet, cilat jane elementet konstitutive (qenesore) te shtetit, si dhe tjera pyetje, eshte marrur korifeja e njohur e drejtes se popujve, Gerorg Ellinek, ne librin e tij "Allgemeine Staatslehre" ne vitin 1900. Ky liber njihet si “Bibla” e disciplines juridike ne fjale (e drejta e popujve). Une nuk e kam lexuar personalisht, mirepo e mbaj ne mend se Jellinek (si njeri me renome te vecante ne dogmatiken e te drejtes se popujve) ne kete liber zhvillon te ashtuquajturen “doktrina e tri elementeve”. Kjo teori, sa me kujtohet mua si jo-njohes i Jellinek-ut, nuk thote me shume sesa qe shteti, per te qene shtet, i duhen tri elemente: teritori shteteror, populli shtetformues (qytetaret). Keto tri elemente i gjen ne cdo shtet, pavaresisht formes konkrete te organizimit te tij (diktature, demokraci, teokraci e tj.).

Keshtu qe, nisur nga kjo teori, edhe Kosova, pasi qe i permbushe qarte te tri elementen, eshte shtet, kete se paku ne kuptimin material. Dallimi ne mes te Kosoves dhe shteteve tjera eshte ajo cka quhet e drejta ne kontekstin procesual. Si sqarim e kisha krahasuar me raste tjera juridike. P.sh. nese mua me eshte demtuar vetura, dhe i permbushi te gjitha kushtet per demshperblim, une prap se prap nuk mund te them se e kam te drejten per te kerkuar demshperblim, per t“i trokitur demtuesit ne dere dhe per t“i kerkuar te holla. Kete te drejte timen mund ta deklaroj vetem nje gjyq kompetent, pavaresisht sa eshte e sigurte se une do te marr nje deklarim apo vendim te tille nga gjyqi. Vetem nese e kam vendimin e gjyqit kompetent, vetem atehere mund te kerkoj te hollat nga demtuesi apo te perdori mjetet e dhunshme (sekuestrim) per zbatim te drejtes time.


Perndryshe nje pershkrim/definim me i afert i termit shtet kerkon nje veshtrim te normave themelore te tij, te cilat ne disa shtete (p.sh. ne Shqiperi, Gjermani) jane te kodifikuara ne kushtetute (ndersa tek disa tjera ekzistojne si norma te traduara). Kushtetuta ne keto shtete e ka domethenien e nje kontrate shoqerore, nje kanuni, i cili permbledhshem definon nje nga nje obligimet e shtetit ndaj qytetarit dhe si pasoje apo si parakusht per te kryer keto obligime edhe te drejtat e shtetit ndaj qytetarit.

Pereshendetje, dhe pergezime per temen si dhe rubriken ne pergjithesi..
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-07, 23:59   #15
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Pyetje qe ka pergjegje te ndryshme. Varet se nga cila perspektive i afrohesh. Une kisha dalluar ne mes te perspektives juridike, perspektives filozofike-shteterore dhe perspektives te drejtes se popujve.

Ne juridsprudence (ne saje te nenlemise: e drejta publike), pyetja “cka eshte shteti?” ne rend te pare luan rol per te caktuar ligjin apo principet, te cilat per nje rast konkret ne prakse jane relevante. Pra atehere, kur nje juristi nga mandanti i tij i paraqitet nje rast konkret, te cilin juristi duhet te shqyrtoj, dhe i cili permban rrethana qe cilat hedhin pyetjen se a behet fjale per nje rast, i cili vendoset simbas ligjeve dhe principeve te drejtes publike apo te drejtes private. P.sh. nje polic e perdor veturen e tij private per te ndjekur nje veture tjeter kriminelesh, dhe pergjate ndjekjes rastesisht ben ndeshje me veturen time. Une shkoj tek juristi, i tregoj rastin, dhe juristi e pyet veten se a eshte ndeshja si sjellja e pocilic nje nderhyrje e shtetit (akt administrativ) ne drejtat e mia (prona), apo eshte ne pyetje nje sjellje e nje personi privat? Kete pyetje juristi duhet te pergjegje, sepse nga kjo varen modalitetet e procesit: p.sh. a duhet te ngrise padi ne gjyqin civil, apo ne gjyqin administrativ (pra nepermjet pyetjes se cka eshte shteti (apo cilat organe dhe cilat sjellje jane sjellje te shtetit) ndahet kompetenca e gjyqeve civile nga ato admnistrative). Keshtu qe nga perspektiva juridike, pyetjen cka eshte shteti e kisha pergjegjur ne kete menyre: Shteti eshte cdo institucion apo person, i cili ne rastin qe qendron per gjykim, kryen (apo ka kryer) detyra publike. Mirepo, sic me duket mua, kjo nuk eshte pergjegja, e cila kerkohet ne kete teme.

Ne kuptimin filozofik-shteteror, pyetja ne fjale eshte shume veshtire te definohet permbledhshem, ngase kerkon perfilljen e shume filozofeve te ketij zhanri, dhe kjo gje e ka vendin e vet ne saje te nje disertacioni apo ndonje punimi tjeter analitik. Personalisht mendoj te kam mbajtur ne mend teorine e kontrates gjenerale (apo: vullnetit gjeneral, frangjisht: volonté générale). Kjo teori shkurtimisht e kupton shtetin si bashkesine e perkufizuar teritoriake, te cilen themeluesit e saj (qytetaret) e formojne per te mundesuar realizimin e qellimeve te perbashketa, dhe, per te arritur keto qellime, e plotfuqozojne bashkesine (shtetin) me ingerenca normative, ekzekutive dhe judikative. Pra shkurt: shteti si ndjekes i qellimeve te suverenit/popullit te tij. As kjo pergjegje nuk me duket jo qe po kerkohet ne kete teme.

Pergjegjen e cila me se shumeti i afrohet temes, me duket e marim nga perspektiva e drejtes se popujve. Ne kete lemi, me pyetjen se cka eshte shteti, cka e karakterizon nje shtet, cilat jane elementet konstitutive (qenesore) te shtetit, si dhe tjera pyetje, eshte marrur korifeja e njohur e drejtes se popujve, Gerorg Ellinek, ne librin e tij "Allgemeine Staatslehre" ne vitin 1900. Ky liber njihet si “Bibla” e disciplines juridike ne fjale (e drejta e popujve). Une nuk e kam lexuar personalisht, mirepo e mbaj ne mend se Jellinek (si njeri me renome te vecante ne dogmatiken e te drejtes se popujve) ne kete liber zhvillon te ashtuquajturen “doktrina e tri elementeve”. Kjo teori, sa me kujtohet mua si jo-njohes i Jellinek-ut, nuk thote me shume sesa qe shteti, per te qene shtet, i duhen tri elemente: teritori shteteror, populli shtetformues (qytetaret). Keto tri elemente i gjen ne cdo shtet, pavaresisht formes konkrete te organizimit te tij (diktature, demokraci, teokraci e tj.).

Keshtu qe, nisur nga kjo teori, edhe Kosova, pasi qe i permbushe qarte te tri elementen, eshte shtet, kete se paku ne kuptimin material. Dallimi ne mes te Kosoves dhe shteteve tjera eshte ajo cka quhet e drejta ne kontekstin procesual. Si sqarim e kisha krahasuar me raste tjera juridike. P.sh. nese mua me eshte demtuar vetura, dhe i permbushi te gjitha kushtet per demshperblim, une prap se prap nuk mund te them se e kam te drejten per te kerkuar demshperblim, per t“i trokitur demtuesit ne dere dhe per t“i kerkuar te holla. Kete te drejte timen mund ta deklaroj vetem nje gjyq kompetent, pavaresisht sa eshte e sigurte se une do te marr nje deklarim apo vendim te tille nga gjyqi. Vetem nese e kam vendimin e gjyqit kompetent, vetem atehere mund te kerkoj te hollat nga demtuesi apo te perdori mjetet e dhunshme (sekuestrim) per zbatim te drejtes time.


Perndryshe nje pershkrim/definim me i afert i termit shtet kerkon nje veshtrim te normave themelore te tij, te cilat ne disa shtete (p.sh. ne Shqiperi, Gjermani) jane te kodifikuara ne kushtetute (ndersa tek disa tjera ekzistojne si norma te traduara). Kushtetuta ne keto shtete e ka domethenien e nje kontrate shoqerore, nje kanuni, i cili permbledhshem definon nje nga nje obligimet e shtetit ndaj qytetarit dhe si pasoje apo si parakusht per te kryer keto obligime edhe te drejtat e shtetit ndaj qytetarit.

Pereshendetje, dhe pergezime per temen si dhe rubriken ne pergjithesi..
Ėshtė e vėrtetė se shteti merret edhe me kriminalitetin, sė pari duke paraparė veprat e veēanta penale dhe duke i luftuar ato, merrett edhe me ēėshtje civile, administrative, por ju keni dal nga kompozicioni duke pėrmendur kėto ēėshtje sepse si nga aspekti juridik apo filozofik ne kemi njė definicion tė pėrgjithsuar mbi drejtėsinė, e atė edhe e kam pėrmendur diku mė lart...


Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.