Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-05-20, 09:40   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 283
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim SHBA, Sekretari i Shtetit Pompeo: ”Kemi prova qė koronavirusi ka dalė nga laboratorėt

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo tha nė njė intervistė pėr ”This Week” nė ABC, se ka prova shumė tė forta qė mbėshtesin teorinė se koronavirusi e ka origjinėn nė “Institucionin e Virologjisė nė Wuhan” dhe jo nė tregun e kafshėve.
Nė fakt kjo nuk ėshtė hera e parė qė SHBA bėn njė deklaratė tė tillė. Drejtori i Inteligjencės Kombėtare atje tha tė enjten se po hetojnė origjinėn e virusit. Ata kishin dyshime nėse Covid-19 ka ardhur vėrtetė nga ekspozimi ndaj kafshėve apo nga njė aksident nė laborator nė qytetin kinez.
Presidenti Trump tha po ashtu javėn e kaluar se ka parė prova tė forta qė laboratori ėshtė origjina e virusit, por nuk dha mė shumė detaje.
Deklarata e plotė e Pompeo-s: ”Ka prova shumė tė forta nga ka nisur e gjiha kjo. E kemi thėnė qė nė fillim, origjina ėshtė nga laboratorėt e Wuhan, nė Kinė. Morėm kritika nė lidhje me kėtė, por bota mund ta shohė tani. Kujtohuni se Kina ka njė histori kur vjen puna tek infektimi i botės. Ata kanė pasur gjithnjė laboratorė jo shumė tė sigurtė. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė bota ekspozohet ndaj njė virusi, pėr shkak tė njė incidenti nė njė laborator tė Kinės.”
Dy janė hipotezat qė lidhin instituticionin nė Wuhan me koronavirusin sipas “Axios“:
E para qė virusi u krijua si pjesė e programit kėrkimor tė Kinės pėr armėt biologjike, gjė e cila ėshtė pėrcaktuar si teori jo shumė e mundshme nga virologėt.
E dyta ėshtė qė virusi po studiohej nė institucioni e virologjisė dhe njė aksident laboratorik ka bėrė qė tė infektohet njė punonjės, i cili pa vetėdije e ka shpėrndarė nė qytet. Kjo ėshtė mė e mundshme sipas ekspertėve.
Gjithsesi provat qė kanė autoritet amerikane nuk janė ende publike.

------------------------
Serbia ka qene i vetmi vend ne bote qe ka falenderue Kinen per ndihemen qe i ofroi ne luften kunder Covid-19.
Ish diplomati amerikan, Grenell, vazhdon me mbeshtetjen e serbise, dhe rrjedhimisht, mbeshtet edhe Kinen kunder interesave te SHBA.

https://twitter.com/Vetevendos/statu...25746797465600
----
https://www.news31.al/pompeo-koronav...toret-e-wuhan/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-05-20, 11:37   #2
Poshnjari
 
Anėtarėsuar: 26-02-19
Postime: 23
Poshnjari i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: SHBA, Sekretari i Shtetit Pompeo: ”Kemi prova qė koronavirusi ka dalė nga la

po bejne edhe keta lajme facebooku dhe twitteri


__________________
www.dietat.info
Poshnjari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.