Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 18-10-07, 01:11   #1
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

The Independent, sot nė ballinė sjell lajmin se nobelisti Amerikan James Watson ėshtė kritikuar pėr komentet e tija lidhur me racėn.
James Watson,gjeneticisti 79 vjec, ka rihapur debatin eksploziv lidhur me racėn dhe shkencėn gjatė njė interviste qė i ka dhėnė revistės
"The Sunday Times", ku deklaroi se politikat e Perėndimit ndaj vendeve Afrikane kanė qenė gabimisht te bazuara nė supozimin se njerėzit e zinj janė po aq te menēur sikur tė bardhėt perderisa "testimet" e tregojnė tė kundėrtėn.

Ai, pėrcjell The Independent, ka deklaruar se gjenet qė janė pėrgjegjėse nė krijimin e kėtyre dallimeve nė mes tė inteligjencave kanė pėr tu identifikuar brenda dhjetė-vjetėshit te ardhėm.
Gjatė intervistės, Watson - ka shtuar se dėshira qė tė gjitha qeniet njerėzore tė jenė tė barabarta ekziston, por se "njerėzit qė kanė punė me racėn e zezė, thjesht e kuptojnė se kjo nuk ėshtė e saktė".
Keith Vaz, njė nga kritikėt e Watsonit ka thėnė:"Ėshtė e dhimbshme tė shohesh njė shkencėtar tė njė kalibri tė tillė tė japė deklarata tė tilla, tė pabaza, joshkencore dhe tėrėsisht ofenduese"
-Watson, shkruan The Independent ka siguruar vendin e tij nė historinė e shkencės, me punėn qė ka kryer ne Universitetin e Kejmbrixhit, gjatė viteve tė pesėdhjeta dhe gjashtėdhjeta, kur ka qenė pjesė e ekipit qė ka bėrė zbulimin e strukturės sė ADN-sė.
Ėshtė shpėrblyer me ēmimin Nobel bashkarisht me dy kolegėt e tij tė tjerė, Britanikun Francis Krick dhe Mauris Vilkinsin e Zelandes se Re.
The Independent, tutje informon se Watsoni sot mbėrrin pėr vizitė ne Britani, ku ka per tė folur rreth librit tė tij tė ri, "Mos i lodh njerėzit : Mėsime nga Jeta nė Shkencė".
Nuk ėshtė hera e parė qė Watsoni jep deklarata skandaloze.
Ai, shkruan The Independent, nė vitin 1977 kishte deklaruar pėr njė gazetė Britanike se njė grua duhet tė ketė tė drejtėn e abortimit tė frytit te saj, po e kuptoi qė testet tregojnė se ai femijė ka pėr tė qenė homoseksual.

Pas skandalit qė kjo shkaktoi, ai pat thėnė se po fliste vetėm per "hipotezė" dhe se kjo nė realitet nuk do mund tė futej nė pėrdorim.
The Times nė ballinė sjell lajmin se punėtorėt migrant nė Britani punojnė mė gjatė, mė me zell si dhe fitojnė mė tepėr.
Migrantėt nė Britani, thotė The Times,kanė etikė mė tė mirė tė punės sesa Britanikėt dhe punojnė me tepėr orė, duke u semurė me pak se vendasit.

Edhe tė ardhurat e tyre janė mesatarisht mė tė mira pėr afro 60 sterlina. Nė disa rajone megjtihatė ka edhe ankesa se prania e migrantėve ka bėrė qė numri i krimeve te vogla tė jetė nė rritje si dhe ka sjellė ngritje ēmimesh rreth akomodimit privat.
Huazuar nga BBC mė 18.10.2007


__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.