Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-12-13, 08:55   #1
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zbulohen gjurmė uji nė 5 planete

Bota Sot | 05.12.2013 00:39Gjurmė uji janė gjetur nė atmosferėn e pesė planeteve tė largėt me sistemin tonė diellor.

Planetėt nė fjalė u zbuluan nga vėzhgimet e teleskopit "Hubble" dhe ata janė pagėzuar me emrin "Jupiterė tė nxehtė", njė term referuar planeteve gjigantė qė orbitojnė pranė diejve tė tyre.

Pėr shkak se janė kaq tė nxehtė, shkencėtarėt pėrjashtojnė mundėsinė qė nė kėto planetė tė ekzistojė jeta, tė paktėn nė mėnyrėn se si ne e njohim atė.

Megjithatė, nga fotografimet e bėra prej kėtij teleskopi gjigant tė montuar nė njė satelit orbitues nė sistemin tonė diellor, planetet e veēuara nga NASA duken qartė tė mbėshtjellė nga njė shtresė mjegulle, e cila do tė ishte e pamundur tė verifikohej pa ekzistencėn e ujit.

Ndonėse ekzistenca e jetės nė pesė planetet nė fjalė pėrjashtohet prej nxehtėsisė prej qindra gradėsh celcius nė secilin, zbulimi i mundshėm i ujit pėrbėn njė hap tė madh pėrpara tė shkencės, drejt identifikimit tė jetės jashtėtokėsore.

"Jemi tė bindur se kemi parė tashmė gjurmė tė ujit nė disa planetė", konfirmoi Avi Mandell, njė specialist i NASA-s.

Sipas mendimit tonė shkencor, uji ėshtė njė element i domosdoshėm pėr ekzistencėn e ēdo forme jete kudo qė ajo tė ndodhet.


Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.