Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-10-19, 09:22   #3826
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,230
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

e vraft zoti ket tradhtare
ju ndafte n e copa normandia
se ket franc antishqiptare
do ta shuaj vet perendia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-10-19, 09:37   #3827
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,230
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pse shqipnia boshatiset
pse n' mergim shqiptari niset
ne kto plane antishqiptare
ka ndikim dora tradhtare
per ta zbrazė shqipninė etnike
po vepron dora armike
kush paguan pare per fe
kush shkreton na len pa atdhe
kush me plan e forma dhune
nuk po hapen vende pune
e as rrogat nuk po rriten
kshtu shqiptaret po sfiliten
lodhė per buk e nga uria
dominon e zezė varfria
e pas shpine vepron thika
nderkombtari e politika
me ja falė vendet rusisė
kah do trojet e shqipnisė
si kah toka e bereqeti
si kah fusha deri n' bregdeti
po luan loja strategjike
pe rme e shue shqipninė etnike
kahdi t' mshefta do pazare
lojė armike lojė tradhtare
e armiqve endet rrota
kah do shkelė mbi patriota
s- ja jep doren atdhetarit
veq spiunit e tradhtarit
patriotet gjith kombtar
kan mbete vyshkė kan mbetur varė
matrapazet marioneta
duan me i lėnė trojet e shkreta
as per fis kund a sper farė
mos me mbetė n- shqipni shqiptar
veq marrveshjet shum sekrete
kalojn male kalojn dete
si e don armiku shkja
gjith shqiptart per me i shpernda
ne mergime per me i nisė
kah do botes me i degdisė
e rruspijat mre hafije
me ndejt prore neper hije
si te ju thot hasmi e padroni
per me e luajt lojen demoni
prandaj shkjau ka qitė do plane
tu i shtri kthetrat panslaviane
e me ndihmen e putinit
vijn si ujq prej mali e vrrinit
per me ra neper karpate
me e pushtue shqipnine krahthate
si ne kohė te car dushanit
me u shtri kthetrat e dushmanit
he rme plane her si bisha
tue vajtue per toka e kisha
per kto perla iliriane
vajton shkina serbiane
ndihet gjama e histeria
me vajtue siq din rruspija
neper shekuj vjet e muaj
tue vajtue per toke te huaj
siq din shkja e rus kopli
tue qa ne lot si krokodili
po shqipnia kend a ka
a ka moter a ka vlla
si gjithmone a esht jetime
pe rme vuajt neper pushtime
po a thue uashingtona
a mendon per viset tona
qe shkjau i shkines po krekoset
e prej rusve armatoset
autori xhelal ferizi vazhdime me vargje shqiptare
1
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr Dje, 20:46   #3828
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,230
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dikur moitit historia
ka lshue zhare kah shqipnia

kur kan dale tradhtar ne europ
per me e nda shqipnin cop cope
me ja dhene pshqesh serbis
kshtu berlini e pat nis
mandej londra e parisi
me enda shqipen per mjedisi

me knaq shkja e cernagore
tue i coptue trojet arbnore
shum anglez kan ndermjetsue-
e shum tjere q e kan tradhtue
shum francez me vula t zeza
qe na i bene me vuajt shum breza
qe gjithmone punuen per shkja
ket shqipni te mjere me e tha

--per rusi dhe kan lobue--
shqipni t lashten me e shkretue
-shum prej tyre si bij t-shkines
e vune grekun n me st janines

--e dobsuan shqipnin etnike---
trojet tona ilirike
ua kan dhene klyshve t' rusisė
e shqiptart i kan degdis
thua po jan shqiptart pa atdhe
thue kjo bote esht veq per shkje


e shkatrruan t mejern shqipni

---e me moske kan ngrite dolli -
--gjith me rrena kan aktrue--
-gjith rusine e kan forcue-
--se ne europ tradhtar shum ka-
--qe punojne per rus e shkja-
--qka ju mendja nuk ua merr -
-shum kopilat jan me sherr-
--me rusi lidhjen e kan
----me francez e pansllavian
---kan shkatrrue toka etnike-
-e luajn lojen politike
---shum tradhtar si ali shukria--
-i ka europa i ka anglia--
-politika nuk ka besė---
ka veq loje e interes
---shum shqiptart jan vu ne loje
---vendi yne edhe u be plojjė-
-sot tradhtia me buk hahet--
-e miqsia me shkja mbahet--
-klysh t putinit e munafik-
-ka ne europe e ne amerikė
--edhe shqiptar shqipfols te mjerė-
-plot arab e popuj tjerė-
--amerika e latini--
-prandaj sot zgerdheshe putini-
--shum kinez e lkurazez---
qe i pat bota brez me brez--
-neper shekuj pa ja nda--
-gjith jan puthe me rus e shkja-
-- franca gjith me loje kopile
---por si dhelper por si skile--
-si hijene her si kunadhe--
e krijoj serbin e madhe
--- gjithmone loje ka luajt tradhtia
---gjithmone vuan e mjere shqipnia--
-se shum toka ka legena-
--shum tradhtar e biznesmena-
--qe tradhtojn e shiten e blehen
---kah do shtrohen kah do thehen
---karaktere si kurvica---
shiten lire te qirilica
---prandaj sot rusia shkina
#---greku shkjau kore e kina
---kaq shum krye edhe kan que
---po duan boten me zaptue--
-se po ka tradhtar n taborre-
--per ta mbushe token me vorre
---syte e mi po shum kan pa-
--tu u shkerdhye zuzart me shkja--
-shkjau e rusi jan dredhak--
-do ta lajn boten me gjak-
--sot dredhia e loje demona-
--po jan nise kah uashingtona-
--dalin skutha luks e lump --
si tradhtari donald trump-
-si dikure gerhard schroderi
---gregoria gysi i mjeri---
shum dinak tradhtar te tjere-
--si dick marty i pa ndere-
--soje tjere e kurvetiina
--thua i ka pjelle ruskina a shkina
---prandaj vuan toka shqiptare--
se jan lshue klane tradhtare-
--e ne gjith boten ka ra koma-
--shum tradhtar po blene gazproma-
-por tradita e tradhtise-
-qe sheum shekuj ajo ka nise-
--me rusi gjithmone jan lpi-
-ju ka dhene rusia gji--
-si klysh bushtre e llaskucak-
--thue se rus jan linde me gjak--
-prandaj sot shum te zeza troje--
-kan mbete n kthetra n gjithfar loje---
shih shqipnine me mal e suke
---siq ka mbete e mjere pa buk-
--e pa pune kah do krahthatė-
--haj medet shqipnia e ngrate
---plot shkretina e djerrina
---e kan ble rusia e kina--
qarqe tjera shum tradhtare--
-sot nuk ka shqipni shqiptare-
--kah do e mjera esht lidhe n- zingjirė-
-vasha e femra i blehen lirė-
--per buk goje lshojnė atdhe
--dikush shkon shitet ne n- shkje
--veq perjarget politika
--veq mbas shpine i bien thika-
--blehen kurva e blehen fe--
-tue shkatrrue qdo gja mbi dhe-
--he ata i mallkofte zoti--
-keq ju shkofshin stina e moti-
--fort po shiten mercenar---
her per rubel her dollarė-
--shiten lirė edhe te kina-
--mbasi ata jan do stervina-
--e ma te poshter s- ka mbi dhe-
--prandaj vuajn sot komb e fe---
sa kan dale lojrat n- pazare--
-se u mbush jeta plot skenare-
--shum kan dale kurva n teater
---prandaj krenat kcejne ne sater-
--shum sarhosha jan kasap-
--i kan mbushe trojet me gjak-
--paguajn vrases e kopila--
-shum shkerdhyes e pedofila-
--nxisin grupe veq me sherr--
-prandaj toka u mbush me ferr---
prandaj vuan edhe kosova--
-se shum pare ka moskova
---me i ble lire sa diplomat--
-me ua marre dhe grate ne shtrat-
--e si te don moska e pekina-
-lir e me ble zuza e vagina-
--prandaj bota esht trazue-
-esht perqa e esht mjerue-
--kund dy gure bashk s- jan mbi dhe
---jan la ne gjak s a kombe e fe--
-prandaj s- mbet kund ndoj besnik---
nuk mbet vlla kumbar as mik---
-veq tradhtia kah do ne krye-
-kombe e fe kah do i ka thye-
--i ka qite neper pazare---
shum te varfer n- trotoare
--dis a ikun si pa krye
---disa ble e jan perlye-
-vegla krimi e puthadorė
---sot kjo bote quhet e gjorė-
--vuan njeriu e vuajn sa gra-
--zemra nenash shum jan tha-
-- shuhen femijt n- menyre mizore
------mbete pa buke e lene mbas dore-
--thue na u mbush deti me kos
--e gjith bota ne kaos-
--dikush varet kah litari-
--por gjithmone fiton tradhtari-
-- autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
13Herbalisti Irfan Gjeci, Mitrovica Tavnik Mitrovica Mitrovica dhe 11 tė tjerė
Pėlqej
Komento
Ndaj
Komentet
Xhelal Ferizi Liriku
Shkruaj njė koment...


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.