Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-07-11, 23:42   #46
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postiminme vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...

Me vjen keq te lexoj nje shkrim te till nga ti!!!!

Po te kishe ndi keqardhje per besimin tend, do te keshilloja te nderrosh besim, por te nidhesh keq se je pjesetar i nje populli, veq Zoti me madhnin e vet mundet me te ba qaren se askush tjeter!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-07-11, 23:47   #47
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Me vjen keq te lexoj nje shkrim te till nga ti!!!!

Po te kishe ndi keqardhje per besimin tend, do te keshilloja te nderrosh besim, por te nidhesh keq se je pjesetar i nje populli, veq Zoti me madhnin e vet mundet me te ba qaren se askush tjeter!

Pse Murgeshe zgjodhe Danimarken pasi qe krenohesh me shqiptari ... Pse ke ik nga shqiptaret ???
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 00:20   #48
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

...shprehja e opinioneve tona rreth tolerances fetare nuk do te duhej te kaloje ne ofendime personale.
Nese ne si komunitet shqiptare nuk duam te debatojme dhe te respektojme edhe mendimet e kunderta pa ofenduar atehere do te ishte me mire te mbyllet per nje kohe nenforumet Fetare .
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 00:42   #49
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Pershendetje i nderuari Naki ,

E kame cekur edhe me nje postime tek politika , mbyllja e temave apo ne kete rast e forumeve nuk eshte zgjidhje. Kjo tregon dobesi ne Moderim, apo ne aplikimin e drejte te rregullave te vena nga perfaqesuesit e forumit.

Eshte turp dhe turpi shkon edhe me tutje qe fyerjet te jene pjese e forumeve fetare. Tash do vije dikush te me flas per divergjenca mendimesh.

Neve nuk kemi gje nga nje mori divergjenca mendimesh, perkundrazi larmia ka pozitivitetin e vet, dhe nuk eshte patjeter te pajtohen njerezit ne nje mendim te caktuar , por ajo qe eshte patjeter dhe cdo kujt i sigurohet duke filluar nga zakoni , tradita, besimet fetare dhe logjika e shendosh por edhe rregullorja e forumit eshte: shprehja e mendimit duke mos fyer individin ne identitetin e tij qofte ai fetare , kombetare , familjare , arsimore etj.

Kete nese arrini ta aplikoni si duhet atehere keni bere punen ne formen e shkelqyeshme
.


Fyesin pa dallim identiteti duhet edukuar ne forma te ndryshme qofte edhe duke e perjashtuar pergjithemon.

E tille eshte logjika e vendit qe jeton ti, gjermanis , ku qellimi final i burgut eshte: Edukimi.

Me t'mira,
Hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 00:51   #50
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

O Hasan, duhen te mbyllen sepse spaska moderator (une zdi qe ka pas ndonjehere) e tektenaj mas ramazanit i hapin prap :))
tash e kemi kete nenforumin e "tolerances" ku duhet me i duru t'ramet percdo dite...

mvjen keq se me nje rruge e paska hanger edhe 'mesime nga Bibla' po hajt se ai nenforum ashtu kshtu si me qene i mbyllur ...

ky forum i ka la duart qysh moti... Mdhimen qata djemt qe kane investu e kane gjujte pare palidhje.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 00:57   #51
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Selamalejkum Hasan bej ,
Qysh nė momentin kur njeriu fillon tė flasė pėr fenė e vet me tjetrin , pėrfundon toleranca ndėrfetare ! Prandaj janė disa gjėra qė s kanė nevojė fare tė diskutohen , as kėtu ,por as nė realitet .Problemet me tė cilat pėrballohet njerzimi sot nė Kosovė nuk zgjidhen duke piskatė ,se unė jamė ma mysliman se Guri ,apo Lojėtari apo prindėrit tanė .Sepse kėto piskama krijojnė probleme paralele tė panevojshme .Humbje kohe ,ēarje koke dhe krijim tė njė realiteti krejtsisht tė ri ,njė jotolerancė ndėrmyslimane nė mes atyre qė fenė e vet e mbajnė pėr veti dhe nuk fryhen e piskasin tanė ditėn jemi mysliman dhe atyre qė mjekrra nuk ju mungon si shenjė por tė paktėn duhet edhe me shkumue gjatė reklamės [publicitetit] .
Alejkum selam Lojtare sulmuesi,

Une nuk pajtohem me ty se aty po na perfundoka toleranca fetare. Mund te jete qe perfundon nese ne diskutime marrin pjese persona qe nuk kane dituri fetare dhe diskutimin e tyre e bejne ne baza emocionale.
Dhe emocionet nese nuk kontrollohen jane te demshme ne cdo fushe, qofte ajo: diskutime fetare , kombetare , racore, sentimentale etj.

Per ti zbutur keto emocione ne njeren ane dhe ata qe sjane te kalitur qe mendimin e tyre ta shprehin pa fyer tjeterin ne anen tjeter , jane edhe rregullat e forumit. Dhe une kisha shkuar edhe me tutje qe nese ketu ne mesin e diskutuesve ka burra , te paraqiten me identitetin e tyre te vertet, atehere rritet edhe pergjegjesia e te shprehurit te mendimit te cdonjerit.

Sa i perket zgjidhjes se problemeve permes piskames.Pajtohem se gjerat duhet zgjidhur me ze te ulet , madje nganjehere edhe pa fole fare , kur syri shef me kendin e meshires ndaj nevojes se tjeterit. Por kur hapsira per heshtje eshte konsumuar , atehere duhet ngrite zerin per te drejten tende.

Fjalin e fundit spo ta ceku fare se spo ja vlejka!!!

Tutje forumet fetare nuk do ishte ne rregull ti mbyllje. Forumi Katolike ka nje moderatore te zelleshem dhe te respektuar nga une siq eshte Giovanni, forumi Islame eshte mbete pa moderatore dhe kete problem duhet te zgjidhni ju ne mesin e juaj se kush e moderone ate forume(e jo kujt ti teket , por ati qe e njef materien dhe nuk i merre gjerat me emocione , lene hapsire per diskutime dhe mbylle portat e fyerjes), por te mbyllet nuk eshte ne rregulle , sidomos tani kur vije muaji i Ramazanit , mund te kete njereze te sinqerte qe kane nevoj te dine diqka dhe kete mund ta gjene aty , duke lexuar , apo pyetur.

Shpresoj se nuk do nguteni ne lajmrimin qe e lexova me heret nga ju.

Hasani.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 01:22   #52
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

hasanmehmeti, pershendetje

a ka mundesi me te be vetem nje pyetje?
mbase po mbahesh per tolerant e joporovokues:

Pse e mban tek firma jote Nene Terezen???

Thjeshte pergjigju, si burre i qete e joprovokues e tolerues qe je.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 02:16   #53
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti Shiko postimin
Pershendetje i nderuari Naki ,

E kame cekur edhe me nje postime tek politika , mbyllja e temave apo ne kete rast e forumeve nuk eshte zgjidhje. Kjo tregon dobesi ne Moderim, apo ne aplikimin e drejte te rregullave te vena nga perfaqesuesit e forumit.

Eshte turp dhe turpi shkon edhe me tutje qe fyerjet te jene pjese e forumeve fetare. Tash do vije dikush te me flas per divergjenca mendimesh.

Neve nuk kemi gje nga nje mori divergjenca mendimesh, perkundrazi larmia ka pozitivitetin e vet, dhe nuk eshte patjeter te pajtohen njerezit ne nje mendim te caktuar , por ajo qe eshte patjeter dhe cdo kujt i sigurohet duke filluar nga zakoni , tradita, besimet fetare dhe logjika e shendosh por edhe rregullorja e forumit eshte: shprehja e mendimit duke mos fyer individin ne identitetin e tij qofte ai fetare , kombetare , familjare , arsimore etj.

Kete nese arrini ta aplikoni si duhet atehere keni bere punen ne formen e shkelqyeshme
.


Fyesin pa dallim identiteti duhet edukuar ne forma te ndryshme qofte edhe duke e perjashtuar pergjithemon.

E tille eshte logjika e vendit qe jeton ti, gjermanis , ku qellimi final i burgut eshte: Edukimi.

Me t'mira,
Hasani

I nderuari Hasan,problemi kyq i shoqeris sone eshte qe ne bejme shume zhurem dhe na mungone ideja si ti ofrojme zhgjedhjen e problemeve.
Ne vend qe te adresohen problemet tek njerzit kompetent simbas organigramit
perfaqesues fillojne gjerat nga bishti dhe mbarojne me bishta.
Kompetenca sociale per te perfaqesuar nje grup njerzish kerkone edhe pregaditjen profesionale dhe mbi te gjitha edhe perkrahjen popullore simbas vendit edhe kuvendit.
Qdo imponim i gjerave pa u pjekur kushtet ka prognozen e deshtuar.
Tjeter eshte lakmia,deshira per te bere ndryshime e tjeter eshte akceptanca shoqerore.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 08:07   #54
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Makresh ,
Mua nuk mė pengon protesta .qoftė edhe ajo qė zgjatė njė muaj .Mirėpo pamjet e premtės sė kaluar pėr mua janė shokuese ,ishin demonstrim qė nuk i shkon pėr shtati shoqėrisė sonė ,nuk ėshtė e jona ,ishte diēka e huaj , e vrazhdė , pa shije ,pa vlerė .Krejt qeverinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane , krejtpolicinė e kemi tė pėrkatsisė myslimane e me dalė me demostrue nė atė formė ,pėr mua ėshtė tmerrė ,ėshtė
luksuz qė kemi me ja pa sherrin .
Lojetar,

Kėta njerėz qė ty dhe "SHUMICĖS" i dukėn si tė huaj, i ka pergezuar edhe Muhamedi a.s. me nje hadith qe na eshte raportuar : "Ka filluar Islami si i huaj dhe do tė kthehet si i huaj ashtu si ka filluar, dhe iu lumt kėtyre tė huajve"

I ėshtė thėnė o i Dėrguari i Allahut: Kush janė "tė huajt" ? Tha: Ata janė tė cilėt bėjnė pėrmirėsime kur njerėzit bėjnė ērregullime. kurse nė njė variant tjetėr: Ata janė njerėz tė mirė, janė pakicė nė mesin e njerėzve tė kėqij.

ėE ēfar te themi pas kesaj ? Ne s'jemi shoqeri "perendimore" sic ke deshir ti, ne mesin ton nuk guxon dhe nuk do te ndodhe kurr qe te organizohen karnavale (strip-tease publik) apo gay-prade sic e don bota perendimore.

Muslimanet shqiptar s'kan qeveri muslimane, nese Bajram Rexhepit e Hashim Thaēit i thua musliman, atehere ne vertet qenkemi te degjeneruar, por kur nje minister urdheron qe te rrihet populli i tij vetem pse po falet 10 minuta ne rruge, un si them ati musliman, ai qe besa as shqiptar nuk eshte ! Ka ber sakrilegj diten kur i rrahen besimtaret ne sexhde, keta definitivisht jan te dalur nga feja ! Kurse Isa Mustafa, ky spirihunc qe s'mirret kuptohet nga askush kerkon te fiton kohe, po jepe nje parcell se keta qe po falen rruges te beren kryetar ! Tani po habiteni pse po ka radikalizem, por kur ti besh padrejtesi nje populli, ai nuk revoltohet ndryshe pos me rrebelim !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 08:15   #55
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
E keqja eshte se, kane protestuar muslimat e keta skane drejt me protestu se feja na qenka diēka individuale qe nuk guxon me e shpreh ne publik.
Flamuri i Hamasit po thojne disa servila..? Po nejese edhe me pas qene flamuri i Hamasit ēka ka lidhje. Hamasi nuk eshte ne lufte me ameliken por me izraelin e izraeli nuk na ka pranu si shtet...

Pse ne cdo teme fetare duhet te permendet amelika?
Mire, po e dime na kane shliru po e dime dhe gjithmon do u jemi mirnjohes po mos ju nxeni per te madhe nje pjese te popullit qe per hire te ketije "shlirimi" nuk i miratojne masakrat barbare qe amalika i kryen cdo dite ne krye me izraelin.

me vjen keq qe jam pjese e ketije populli degjenerik servil pakurrizor ...
Nuk jemi boll evropjan, s'kemi boll krrishtian, tani duhet prodhuar sherra e kalimerka qe t'ju hyn evropa n'pik t'qejfit. Hamasi so kunder amerikes, po amerika e do izraelin, e pershkak t'amerikes, ky popull servil eshte i gatshem siē thojshin tek forumishqiptar, mi vra njo ka njo shqiptaret qe falen !

Te shash Zotin per keta s'eshte gja, por te thuash qe gjergj kastrioti kishte nonen shkin, gonxhe bojaxhiu nderroj identitetin e saj duke marr emrin e mari terezes, apo duke then qe pjeter bogdani ishte me bet se milloshevici per shqiptaret, ateher ke be krim anti-kombtar, denimi me xhehnem kurgjo so ! Ja me cfar mentaliteti synojn civilizimin. Se din qe zvicrranit s'jav nin as per nan terez e as per pjeter bogdani, e aq me pak per skenderbega, bile ktyne s'jav nin as per Gijom Tela … po per lavirin o e rendesishme permendja e kryqezatave, me ja livdue perendimoreve keta njerez anti-musliman, sepse s'kan gje tjeter per ti treguar Perendimit, pos duke ju then qe ne, poe vazhdojm ende punen e juaj te pist ndaj popullit ton !.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 09:54   #56
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Shpallet fajtor nė SHBA shtetasi amerikan me prejardhje shqiptareShtetasi amerikan me prejardhje shqiptare, Betim Kaziu, i akuzuar pėr pėrpjekje pėr bashkangjitje grupeve terroriste, ėshtė shpallur fajtor nga njė gjykatė federale nė Brooklyn tė Nju Jorkut, pėr ēka ai mund tė dėnohet me burg tė pėrjetshėm....Postuar: 09:27:52 / 08.07.2011 23 vjeēari Kaziu ėshtė me prejardhje nga Dibra e Maqedonisė, e jo nga Kosova, siē ėshtė raportuar nė mediat ndėrkombėtare dhe ato shqiptare.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga sherri : 08-07-11 nė 09:57
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 09:58   #57
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Shpallet fajtor nė SHBA shtetasi amerikan me prejardhje shqiptareShtetasi amerikan me prejardhje shqiptare, Betim Kaziu, i akuzuar pėr pėrpjekje pėr bashkangjitje grupeve terroriste, ėshtė shpallur fajtor nga njė gjykatė federale nė Brooklyn tė Nju Jorkut, pėr ēka ai mund tė dėnohet me burg tė pėrjetshėm....Postuar: 09:27:52 / 08.07.2011 23 vjeēari Kaziu ėshtė me prejardhje nga Dibra e Maqedonisė, e jo nga Kosova, siē ėshtė raportuar nė mediat ndėrkombėtare dhe ato shqiptare.

Eshte shpall fajtor para se te denohet. Ky lajm i vitit.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 10:02   #58
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti Shiko postiminTutje forumet fetare nuk do ishte ne rregull ti mbyllje.

Hasani.

Hasan , Forumi mėsime nga Kurani , ka mbi 356 tema tė cilat edhe mė tutje mundė tė lexohen nga tė interesuarit pa kurrėfarė problemi , vetėm se nuk mund tė postohen shkrime tė reja deri nė rihapjen e tyre .
As pėr neve nuk ėshtė e lehte tė merret nje vendim i tillė , mrėpo jemi tė mendimit se kjo ėshte zgjidhje me e mirė [e pėrkohshme ].

Faleminderit nė mirėkuptim .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 10:10   #59
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Eshte shpall fajtor para se te denohet. Ky lajm i vitit.
hahahaha jo kjo pergjegjeja e vitit,e ku po u denojkan pa u shpall fator!? apo atje.... nime mire e ki
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 15:51   #60
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

I bera nje pyetje Artistit qe te na tregoje komnkretisht ku e shikon terrorizmin shqiptare,po stafit si duket alias lojtarit i paska pengu.
Nje shkrim interesant ku qartesohet toleranca fetare aq sa edhe e kuptojne ato qe kur poppulli shqiptare muisliman nderton rruget e bashkimit kombetare dikush ngre transeferzalen e shkatrimit te kombit duke e shpall edhe Berishen arab.

Deo Graciani: Berisha bėn thirrje pėr zbatimin e mėsimeve tė “profetit” Muhamet nė shoqėrinė shqiptare
E Marte, 19-04-2011, 08:01pm (GMT+1)


Berisha bėn thirrje pėr zbatimin e mėsimeve tė “profetit” Muhamet nė shoqėrinė shqiptare

Nga Deo Graciani

Shqiptarėt qė jetojnė anembanė trojeve shqiptare dhe nė ēdo vend tjetėr tė botės mbetėn gojėhapur dhe tė shokuar nga deklaratat ogurzeza qė Sali Berisha, kryeministri i paligjshėm i Shqipėrisė, bėri me rastin e ditėlindjes sė “profetit” Muhamet. Nė koncertin festiv tė organizuar nė pallatin e kongreseve, me rastin e ditėlindjes sė “profetit” Muhamet, Berisha bėri thirrje pėr zbatimin e ligjeve islamike nė Shqipėri.

Ndėr tė tjera, Berisha tha: “Sot nderojmė njė nga datat mė tė mėdha dhe mė tė ndritura nė historinė e njerėzimit, ditėlindjen e profetit Muhamet, profeti i dritės, lirisė dhe barazisė.” “Sot ne kremtojmė ditėn e lindjes sė profetit tė dritės, njė nga mėsimet e tė cilit ishte drita dhe arsimi.” Pastaj vazhdoi:“Ne nderojmė kėtė ditė tė bindur se rruga qė ndjekim ėshtė rruga e dritės, rruga e dijes qė pėrcolli profeti Muhamet me mėsimet e Zotit tek njerėzimi.” Gjithashtu, kryeministriu jargavit nga vetėkėnaqėsia, ndėrsa pėrmendi me krenari edhe ndėrtimin e qindra medreseve dhe pėrurimin e universitetit tė parė islamik tė botės shqiptare.

Ndėrsa fliste plot emocione mbi pėrurimin e universitetit islamik nė Tiranė, dukej sikur ishte gati tė thėrriste, “unė, unė dhe vetėm unė e bėra, askush tjetėr nuk e bėri njė vepėr kaq tė madhėrishme, qė nuk ėshtė ndėrtuar kurrė mė pare nė trojet shqiptare, madje as nė kohėn e sulltanėve nuk kishte njė universitet tė tillė.” Gjatė fjalimit ai bėri edhe deklaratėn mė provokuese dhe ogurzezė qė ka bėrė ndonjėherė njė kryetar qeverie nė historinė e Shqipėrisė. “Bazuar nė mėsimet e profetit Muhamet,” Berisha kėrkoi“qė tė gjithė sė bashku tė punojnė me pėrkushtim pėr ta bėrė mė tė barabartė shoqėrinė shqiptare.” Pra, Berisha kėrkon qė shoqėria shqiptare tė funksionojė sipas mėsimeve tė “profetit” Muhamet, dhe jo sipas ligjeve tė Bashkimit Evropian dhe botės sė qytetėruar. Dhe kėtė e thotė hapur, pa marrė fare parasysh se Shqipėria ėshtė njė shtet laik, dhe qė pėrbėhet jo nga njė por nga disa komunitete fetare. Kėtu del qartė qėllimi dhe dėshira e Berishės qė shoqėria shqiptare tė funksionojė sipas modelit tė vendeve “tepėr tė zhvilluara” si Pakistani, Afganistani apo Sudani, tė cilat zbatojnė ligjet dhe mėsimet e “profetit” Muhamet, i cili sipas Berishės i solli njerėzimit dritėn, barazinė, lirinė, dijen dhe arsimin.

Deklarata qė bėri Berisha me rastin e ditėlindjes sė Muhametit, janė pa pikė dyshimi deklaratat mė tė rrezikshme dhe ogurzeza tė njė kryetari tė qeverisė qė nga koha e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Madje kėto deklarata tė Berishės mund t’i kishin zili edhe sulltanėt dhe kalifėt e dikurshėm, tė cilėt pėr nga zelli islamik mund tė konkurronin me Berishėn.

T’i bėnte kėto deklarata ndonjė vahabist i rėndomtė si puna e atyre qė jemi mėsuar tė dėgjojmė nėpėr radio dhe tė lexojmė nėpėr gazeta anti-shqiptare, ndoshta nuk do tė kishin ndonjė peshė tė madhe, por tė bėhen deklarata tė tilla nga kryeministri i njė shteti laik, kjo ėshtė e pafalshme dhe mjaft ndjellakeqe pėr tė ardhmen e Shqipėrisė. Kohėt e fundit Berisha i ka pėrshkallėzuar deklaratat e tij nė dėm tė shqiptarėve, dhe megjithėse qėndrimi i tij anti-perėndimor njihet tashmė, prapėseprapė me deklaratat e tij mė tė fundit, ai e tregon haptazi nė njė mėnyrė mė tė qartė dhe tė plotė se cilin mentalitet pėrfaqėson. Pėrpara disa kohėsh ai e mohoi edhe luftėn pėr pavarėsi tė popullit shqiptar duke thėnė se “kombi shqiptar dhe ai turk kanė qeverisur njė nga perandoritė me tė mėdha tė njerėzimit.’’ Me njė fjalė, sipas kėtij individi tė papėrgjegjshėm, pėr 500 vjet paskemi patur njė perandori shqiptaro-turke, dhe jo turke siē pėrpiqen tė na e mbushin mendjen historianėt e mbarė botės. Sipas tij, ne i kemi pritur pushtuesit turq me krahėt hapur, dhe kemi pranuar vullnetarisht qė tė bashkėqeverisim njė nga perandoritė me tė mėdha dhe “tė ndritshme” tė njerėzimit. Nga tė pushtuar me dhunė, Berisha preferon tė na kthejė nė pushtues me dhunė, duke na shndėrruar nė delen e zezė tė Ballkanit. Ne qė kemi luftuar ballė pėr ballė pėr 36 vjet kundėr njėrit prej pushtuesve mė kriminalė tė historisė njerėzore, ne qė kemi humbur mė shumė se gjysmėn e popullsisė nga dora e kėtij pushtuesi, ne qė pėr 500 vjet kemi jetuar si skllevėr duke na u mohuar kombėsia, gjuha dhe feja, ne qė jemi njė nga vendet mė tė prapambetura nė Ballkan dhe nė botė si pasojė e kėtij pushtimi, ne paskemi bashkėqeverisur me turqit, sipas gėnjeshtarit Sali Berisha.

Berisha ėshtė njė pseudo-patriot, siē janė tė gjithė ata qė mendojnė dhe veprojnė si ai. Ky individ i paskrupullt qė mban emrin Sali Berisha ėshtė jo vetėm njė gėnjeshtar i lindur, por edhe njė vegėl e sofistikuar nė duart e gjithė atyre qė pėrpiqen ditėn e natėn pėr tė varrosur tė ardhmen e Shqipėrisė. Berisha, gjatė gjithė jetės sė tij, ėshtė pėrpjekur tė kamuflojė planet e tij djallėzore, megjithėse komunist i lindur ėshtė shfaqur si anti-komunist i betuar, megjithėse anti-perėndimor ėshtė shfaqur si pro-perėndimor, megjithėse anti-shqiptar nė gen ėshtė shfaqur si shqiptar nacionalist, megjithėse nė thelb islamik i tėrbuar ėshtė shfaqur si i paanshėm nė ēeshtjet fetare, megjithėse ēirret pėr bashkimin me Evropėn kahun e anijes e drejtoi nga lindja e largėt duke na anėtarėsuar nė Konferencėn Islamike. Megjithėse ėshtė pėrpjekur qė planet e tij tinzare t’i zbatojė pothuajse nė fshehtėsi tė plotė, prapėseprapė ka treguar se nuk del dot jashtė genit tė tij anadollak dhe anti-shqiptar, dhe si rrjedhojė nuk mund tė rrinte dot pa e deklaruar publikisht origjinėn e tij. “A mundet qė nga i njėjti burim tė dale ujė i ėmbėl dhe i hidhur?” A mundet, vėllezėrit e mi, qė fiku tė prodhojė ullinj dhe hardhia fiq? – shkruhet nė Librin e Jakobit nė Dhjatėn e Re. Sigurisht qė pėrgjigjia ėshtė jo.Gjithėsecili nga ne duhet ta kuptojė njėherė e mirė se errėsira nuk mund tė prodhojė dritė.

Berisha dhe lloji i tij janė produkt i recikluar i errėsirės sė shkuar dhe tė sotme qė ka kapluar tokėn e Arbrit. Berisha dhe soji i tij janė veglat me tė cilat errėsira mundohet qė tė mbajė sundimin e saj mbi tokėn tonė tė martirizuar prej gjashtė shekujsh nga ithtarėt e profetit tė “dritės,” “lirisė” dhe “barazisė.” Ēdo shqiptar i vertėtė qė distancohet nga kjo errėsire, jep kontributin e tij nė shėrbim tė dritės. Por ai qė e pėrqafon me vetėdije kėtė errėsire makabre, rrezikon tė ardhmen e gjithė shqiptarėve. Prandaj lė tė mos bėhemi pa dashur vegla tė errėsirės duke i shėrbyer asaj. Faktet i kemi pėrpara syve. Zgjedhjen e kemi ne nė dorė. Ose tė rikthehemi nė gjirin e qytetėrimit perėndimor ashtu siē kemi qenė pėrpara se tė na shkėpuste me dhunė kuēedra turko-beduine, ose tė pėrfundojmė nė shkretėtirat e gadishullit arabik, atje ku e ka origjinėn kjo kuēedėr.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.