Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes > Kėndi i Punėsimit!
Emri
Fjalėkalimi
Kėndi i Punėsimit! Tė interesuar pėr punė, tė interesuar pėr punėtorė urdhėroni kėtu mund ti bani kėrkesat!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-11-11, 23:08   #1
djali-i-lumes
 
Anėtarėsuar: 13-06-07
Postime: 10
djali-i-lumes i vlerėsuar jo keq
Gabim pershendetje..

i pershendes te gjithe forumnistet e dardanise..kam nje problem dhe po kerkoj ndihme nga forumnistet qe jetojne ne gjermani..une vete jetoj ne angli dhe jam i kualifikuar si elektricist...kriza ekonomike boterore ka ndikuar shume ne ekonomine britanike..puna ka ra shume..duke degjuar lart e poshte kam vene re se gjermania nuk po e ka shume problem kete krize..mendova me vete po sikur te zhvendosem ne gjermani per te punuar ne sektorin e instalimeve elektrike..une jam 42 vjeq dhe i vetem..kam nenshtetesine angleze dhe kam te drejte te punoj kudo..plus jam kualifikuar ne menyre te plote ketu ne angli dhe kam mbi 12 vjet experience pune ne sektorin elektrik..

nese dikush me ndihmon me keshilla dhe me ndonje do ja di per nder..theksoj se nuk e di asnje fjale gjermanish..zoteroj mjaft mire anglishten..

flm


ps..ndoshta e vendosa postimin tim gabim ne kete teme pasi nuk gjeta teme te veqante ..moderatoret ta dergojne aty ku eshte e pershtatshme...Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga djali-i-lumes : 26-11-11 nė 23:09
djali-i-lumes Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-11-11, 09:54   #2
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: pershendetje..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga djali-i-lumes Shiko postimin
i pershendes te gjithe forumnistet e dardanise..kam nje problem dhe po kerkoj ndihme nga forumnistet qe jetojne ne gjermani..une vete jetoj ne angli dhe jam i kualifikuar si elektricist...kriza ekonomike boterore ka ndikuar shume ne ekonomine britanike..puna ka ra shume..duke degjuar lart e poshte kam vene re se gjermania nuk po e ka shume problem kete krize..mendova me vete po sikur te zhvendosem ne gjermani per te punuar ne sektorin e instalimeve elektrike..une jam 42 vjeq dhe i vetem..kam nenshtetesine angleze dhe kam te drejte te punoj kudo..plus jam kualifikuar ne menyre te plote ketu ne angli dhe kam mbi 12 vjet experience pune ne sektorin elektrik..

nese dikush me ndihmon me keshilla dhe me ndonje do ja di per nder..theksoj se nuk e di asnje fjale gjermanish..zoteroj mjaft mire anglishten..

flm


ps..ndoshta e vendosa postimin tim gabim ne kete teme pasi nuk gjeta teme te veqante ..moderatoret ta dergojne aty ku eshte e pershtatshme...
Pershendetje djali-i-lumes


Une te kisha keshilluar: Hiq mos ia nis kesaj pune.
Natyrisht, profesioni i elektricistit, te jep gjasa te mira per t'u punesuar ketu por nje gje mos e harro: Krize eshte edhe ketu njesoj sikur ne Angli. Gjermania, pra, s'eshte oaze e punesimit, punegjetjes.
Sic thash, me kualifikimet tua si elektricist, ke gjasa te mira per te gjetur pune por, sic e kishe ceke edhe ti, gjuhen nuk po e dijke.
Pa njohuri gjuhesore gjasaj jane shume te vogla.
Prandaj, rri me mire aty ku je. Bile edhe me mire pasi qe e paske nje vend pune.
Sot, per nje vend pune eshte veshtire te luftohet por edhe me veshtire te mbahet...
...per shkak te trysnise qe ushtrohet sot ndaj punemarresve, per te qene sa me efektiv, sa me efektiv qe eshte e mundur...
...e qe perkthehet: shume pune e pak pare.


Gjitha te mirat.
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-11, 10:23   #3
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pershendetje..

Hap firm tenden ose nderro vendbanimin,.. dhe ne fund te fundit nese nuk arrin ti besh keto,.. ateher : Nderro profesionin !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-11, 10:41   #4
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: pershendetje..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Hap firm tenden ose nderro vendbanimin,.. dhe ne fund te fundit nese nuk arrin ti besh keto,.. ateher : Nderro profesionin !


Jo be Makresh,
nuk eshte puna ashtu.
Profesioni i tij ka perspektive, nese eshte vertete ashtu...
Ama njerezve iu shkon syri kah e huaja: mendojne se aty ku jane eshte keq, kurse ne Gjermani mire.


Ka te beje edhe me keqinformim.
Kane degjuar se Gjermania e ka zvogeluar numrin e te papuneve, dhe me kete ka gjasa per punesim.
Ama keta nuk ia kane fare idene se si eshte zvogeluar numri i te papuneve ne Gjermani.
Prandaj edhe mendojne se ketu rrjedh vec qumesht e mjalte.
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-11, 20:56   #5
djali-i-lumes
 
Anėtarėsuar: 13-06-07
Postime: 10
djali-i-lumes i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: pershendetje..

faleminderit te dashur forumniste..
ne fakt nuk eshte se nuk e di krizen europiane te punesimit por ndoshta edhe jemi keqinformuar per gjermanine..nuk me rri mendja shume tek e huaja..por nuk do ishte keq ta provoja nese ka nje mundesi me teper..kisha dhe kam degjuar se gjermania nuk e vuan shume punesimin..tani nga ju po degjoj te kunderten..nuk e di por ja qe me ndihmuat ne kete drejtim..

gjuhen gjermane vertete nuk e di por mendova se mund te me bente pune ndoshta anglishtja..duke qene se eshte si gjuhe shume e popullarizuar mendova se mund te me hynte ne pune..plus mendova se duke qene se ka shume shqiptare qe kane kompanite e tyre te ndertimtarise mendova se do me ndihmonte shqipja me ta..mendova se mund ti dyhem ndonje kompanie shqiptare si electricist..

nejse..nga sa shoh me duhet ti bej hyzmetin ketu ku jam..thene te verteten nuk eshte se po vdesim per buke jo por jo ato mundesi qe ne duam..

gjithsesi faleminderit...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga djali-i-lumes : 15-12-11 nė 20:57
djali-i-lumes Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-12, 16:30   #6
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: pershendetje..

aba Personal GmbH
Christine Eschbach
Belderberg 6
53111 Bonn
email:[email protected]Nėse ende nuk gjetur asgjė, shkruaj njė e-Mail nė kėtė e-Mail adresė..


__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.