Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-03-11, 17:44   #1
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros , po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!


Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-03-11, 17:49   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Ha,hahahaahahah Zanzi

Valla nėse nuk din me e gatu bukėn, me fshi shpinė, me ba fėmijė, me i rritė e me i eduku si duhet unė nuk e marr kurrė ha,haahahahahahahahaha!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 17:53   #3
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Ha,hahahaahahah Zanzi

Valla nėse nuk din me e gatu bukėn, me fshi shpinė, me ba fėmijė, me i rritė e me i eduku si duhet unė nuk e marr kurrė ha,haahahahahahahahaha!
Atehere, zgjidhja e vetme qenka bashkjetesa . Per me bo femije nuk duhet shume filozofi, ama me i eduku ska shume problem bre se me dynja rriten, dicka msojne prej kojshive dicka ne shkoll, valla ne shkoll pak ama hajt :d, me gatu spo gatun kush mo .... restorane sa te dush .
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 17:57   #4
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Atehere, zgjidhja e vetme qenka bashkjetesa . Per me bo femije nuk duhet shume filozofi, ama me i eduku ska shume problem bre se me dynja rriten, dicka msojne prej kojshive dicka ne shkoll, valla ne shkoll pak ama hajt :d, me gatu spo gatun kush mo .... restorane sa te dush .

Shaka bera ne shkrimin e me siperm se kjo tem ju dedikohet ju meshkujve!

Ama nėse me diskutimet e juaja nė ēfarėdo mėnyre na lėndoni ne granimin, ksajde na kini.

p.s po dal qaty nėn hije e po pres kush po then akullin me tregu se ēfarė grua don
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:03   #5
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Shaka bera ne shkrimin e me siperm se kjo tem ju dedikohet ju meshkujve!

Ama nėse me diskutimet e juaja nė ēfarėdo mėnyre na lėndoni ne granimin, ksajde na kini.

p.s po dal qaty nėn hije e po pres kush po then akullin me tregu se ēfarė grua don
Po presim ama si pasoj e asaj temes andej po pritojne me shkru kendej :d
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:14   #6
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:16   #7
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm
a bon me kaqep t'purbashket dejuz a?
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:20   #8
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

...itelektiale valla... se me u bo mavise puna ma e leht ..lubra s ate dush po ka ...amo me kan pa njonin tru ta prish koken ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:34   #9
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
a bon me kaqep t'purbashket dejuz a?


hahahahahahahah....valla bre legjend ishe humorist me plotkuptimin e fjales, kompliment,

...ban edhe me kaqep qysh jo hahah...

...ama problemi ashte qe dashnia dashni, nuk mundesh tani me kurdis qysh te dush ti edhe me i pas te tona, ja i mungon fakulteti ja ka naj ves qe ty nuk te pelqen, etj...

Prandaj une mendoi qe merer vetem ate qe e don dhe qe i ke kaqepat e perbashket hahahahah.....

Tung Ty karramel

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 25-03-11 nė 18:35
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:35   #10
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

E keni parashtru temen ta merr menja njera eshte e kunderta e tjetres, stereotipe....
Demek intelektulja kurqysh nuk bon me ra ne ate derexhe me u bo shtepijake, kurse (gjithnje, bazuar ne teme) shtepijaket po na delkan qe qenkan shumica (mos me thane te gjitha) "gllupejka"...

A z'bon kurqysh me i pas te dyja a ???
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:39   #11
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
E keni parashtru temen ta merr menja njera eshte e kunderta e tjetres, stereotipe....
Demek intelektulja kurqysh nuk bon me ra ne ate derexhe me u bo shtepijake, kurse (gjithnje, bazuar ne teme) shtepijaket po na delkan qe qenkan shumica (mos me thane te gjitha) "gllupejka"...

A z'bon kurqysh me i pas te dyja a ???
Ban ban ...se qashty qysh je vet edhe nafaken ta qet Zoti ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:40   #12
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Eh me e pas pas me shami e shall - A kishte pas me mire ahhahaha -
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:48   #13
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Eh me e pas pas me shami e shall - A kishte pas me mire ahhahaha -
Shamia - simbol gruaje
Shalli - simbol burri.

2 ne 1
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:50   #14
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm
Kjo qe thua eshte e vertet, mirepo nuk ka te beje me temen, tema sic po shihet eshte ne mes intelektuales dhe shtepiakes.

Sa per temen

Kosova eshte ne nje moment, une mendoj ne mes trandicionales dhe modernes. Kete e them duke u bazuar ne te kaluaren me shume e anuar nga tradicionalja qe dmth qe gruaja ka qene ne shumicen e rasteve me shume shtepiake, mirepo nuk kam nevoj te ju sjel fakte se asnjhere nuk kane munguar grate intelektuale ne shoqerine Shqiptare.

Disa nga femrat e forta te kombit:

1.Teuta ishte princeshė ilire, ajo mekembesoi te shoqin, Agronin, ne vitin 231 p.e.s.. Duke qene gruaja e pare dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit te rritur te Agronit (qe e kishte me gruan e dyte),ajo u vu ne krye te shtetit ilir e te ushtrise,duke mbreteruar e komanduar ne vitet 230-228 p.e.s.

2. Ibe Palikuqi
(1927 - 1944)

Veprimtare e vendosur e Luftės ANĒ, Heroinė e Popullit. Lindi nė qytetin e Dibrės. Qė nga 1942 shtėpia e saj u bė bazė shokėsh ilegalė dhe ajo vetė propagandiste trime e ideve tė luftės ēlirimtare. U arrestua sė bashku me nėnėn dhe u burgos (1943). Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarinė revolucionare. U rreshtua nė batalionin partizan tė Dibrės dhe me organizimin e Brigadės XVIII S (1944) u caktua zėvendėskomisare kompanie. Nė tė gjitha luftimet u shqua pėr guxim e trimėri tė rrallė. Ra heroikisht nė luftė kundėr nazistėve gjermanė dhe tradhtarėve pėr ēlirimin e Kėrēovės nė Maqedoni, mė 23 shtator 1944.

3.SHOT GALICA:(Qerime Galica 1895 - 1927)

Luftetare e shquar e ēetave kryengritese kosovare per ēlirimin bashkimin kombetar te te gjitha viseve shqiptare dhe per nje regjim shtetrore demokratik,ne Shqipri.Heroni e popullit pa perfilluar terorin e armikut dhe ligjet e ashpra te fese e te kanunit luftoi heroikishte per 12 vjet kunder pushtuesve serbe,austrohungarez,e bullgar.

4.Arjeta Ajeti Shabani

Arjeta lindi me 19.06.1982 ne Kumanove.
Shkollen fillore e kreu ne vendlindje.Edhe pse ishte maturante ne shkollen e mesme te mjeksis ne Kumanove,ajo me vullnetin e saj te ēelikte dhe me ndenja te thella atdhetare i nderpreu mesimet dhe shkoje te luftoje per ēlirimin e Kosoves.Stervitjet e para ushtarake i beri ne Burrel te Shqipris.
Ajo luftoj ne zonen e Junikut e me pas edhe ne Koshare.Ne betejen e Koshares hyri me 30 prill 1999,ne piken me strategjike te betejes,te Rrasa e Zogut.Rrjedh prej nje familje arsimdashes.I ati i saj Ajeti,ishte mesues.Arjeta qe luftetarja e pare shqiptare e kesaj ane qe e theu akullin shekullor dhe luftoi bashke me dy shoqet e veta ne beteja te tjera.
Mesazhi i saj ishte qe femra,perveē te qenit ushtare e denje,mund te kryeje edhe detyra operative me pergjegjesi.Pas luftes,ajo me muaj te tere ne Shtabin e Pergjitheshem informativ per ēeshtjet statistikore-informative ne Shtabin e Koshares.

5.Mė 11 maj 1771, lindi Bubulina shqiptare qė luftoi pėr pavarėsinė e Greqisė. Ajo ishte vajza e Stavri dhe Parashqevi Pinocit, e cila lindi dhe u rrit nė Hidėr, fshat me popullsi shqiptare nė Greqi. Bubulina qė 17 vjeē veshi rrobat e luftės dhe ata nuk i hoqi kurrė deri sa vdiq. Bubulina arriti tė bėhej prijėse e shqiptarėve tė Ēamėrisė dhe e grekėve tė Peloponezit nė luftė kundėr Turqisė pėr ēlirimin e Greqisė.


Keto jane disa nga femrat tona te kombit, ka edhe shume e shume.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-11, 18:50   #15
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Shamia - simbol gruaje
Shalli - simbol burri.

2 ne 1


Shami + shall mbi shami ne qytet hahah

Vallahe ateher nuk kisha pas dert per kicele e per hekurosje


__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.