Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-03-09, 09:45   #1
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Drenica - Prekazi i Jasharajve ėshtė Meka apo Vatikani i Shqiptarėve. Andaj kur flitet pėr Drenicėn duhet patur kokėn e qetsuar e logjikėn e shėndosh.

Kur tė flitet pėr Drenicėn duhet ulur tė gjithė flamujt tjerė ( partiak e religjioz) sepse atje nuk luftoi Partia e as Religjioni, atje u vazhdua ajo qė mė shekuj para e kanė nisur, qe para Skėnderbeut e shumė e shumė tjerėve pas, nė mėnyra e strategji tė ndryshme.
Mė 5 mars nė Prekaz tė Drenicės,
E mė pas nė Llap, nė Dukagjin, nė Shalė, Nerodime, Pashtrik ndodhėn historira nė zemrat dhe nė mendjet e shqiptarėve kudo qė ishin.
U vu nė pyetje tė jesh apo tė mos jesh mė Shqiptar,(sepse njė cop buke do ta jipnin kudo qė tė strehonin organizatat humanitare e njerzit e mirė), por me atė datė dhe pikėrisht nė Drenic u mbrojtė identiteti i tė qenurit Shqiptar !


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-03-09, 10:12   #2
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Vetėm atijė qė i ėshtė privuar liria, di ēfar don tė thotė ajo !


Me 5 Mars kėndohej nga tė gjithė tė pranishmit nė familjen Jashari Himni Kombtarė.

http://www.president.al/himni.wma

Rreth flamurit te perbashkuar,

Me nje deshire, me nje qellim,

Te gjithe Atij duke u betuar,

Te lidhim besen per shpetim.Prej lufte vec ai largohet,

Qe eshte lindur tradhetor,

Kush eshte burre nuk frikohet,

Po vdes, po vdes si nje Deshmor.Ne dore armet do ti mbajme,

Te mbrojme Atdheun ne cdo vend,

Te drejtat tona ne si ndajme,

Ketu armiqte skane vend.Se Zoti vet e tha me goje,

Qe kombe shuhen permbi dhe,

Po Shqiperia do te rroje,

Per te, per te luftojme ne.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Pupi : 29-03-09 nė 10:19
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 10:42   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Pupi faleminderit per fjalėt e bukura -vertetė te qenurit shqiptarė ishte nė pyetje pasi gjithqka filloj
te degjenrohej -
serbet qe fare aspak nuk jan trima ku nji shqiptar dhjet serb mund ti rrah me shuplakė gojes -
filluan te hynin neper shpija shqiptare me na koritė me na poshtrue -
ne vi oter e me u tallė me nderinshqiptarė kishin Harruar Azem Galicen qe i ndiqte gjandart me pushkė i qitte para si zagarėt duke i ndjekur e Shban Polluzhen Ahmet Mangjollin e Mikushnices-
Tregojnė njiher se si kishin ardhur gjandarėt ne mikushnicė te drenices qe ju printe nji merecenarė tradhtarė ne krye me nji kapetan qe tallej me popullin dhe kishte detyruar popullin re dilte me mbledhė livadhet-
nga inati i sjeljeve poshtruse e nenqmuese ku gjanderet dhe komandantet rrinin nen hije te shekgjeve ne livadhe aty ne at roberi duke punar me detyrim qellon edhe Ahmet Mangjolli kusheri i Shaban Mangjllit- i cili per nji moment e grabitė si rrufeja nji pushkė dhe vet gjandar e komandantine tyre te cilet iknin livadhit livadhet ishin me shamak e shavare udhheqsi i ytre mbeti ne ato shavare trimi AHMET MANGJOLLI U VRA POR NUK LEJOJ POSHTRIME TALLJE
ma vonė tregojn se i kan marr shum antarė te familjess e tij i kan derguar ne burgje te largta dikund rreth tridhjet antarė te cilet nuk jan kthye ma kurr -
Zullumqarin e shkelsin nuk e ka duruar ajo tokė shqiptare tregojn kur Adem Jashari i vriste tradhtarėt -
Uqk ja ju thoshte ktu i thonė tokė shqiptare nuk ka vend tradhtija -vertet armiqt e tradhtarėt harruan
Ahmet Mngjollin E Mikushnices se Drenices harruan Beqirin e Pajazitit qe shkonte me terfurk i shperthente serbt ne koloshin ne kohen e rankoviqt trim i qartur edhe ai harruan Ahmet Delinė e prekazit Azem Ferizin e Mikushnices qe shkonte e i rrahte gjandart serb mbrenda ne stanicė ne vitin 1921 qe ishte tmerri i tyre po si Azem Galica por me tradhti e helmoi dikush IA KA QIT HELMIN NE KAFE -
pasi qe ai ishte tamam Azem Galica
ndersa per Azemin tregojn se ka qen shum i kujdesshem dhe gjithkuj nuk i ka besuar as me e rrue me brisk rruze ishte trim i kujdeshem syqelė sepse serbia ka bė perpjekje ne disa vende per ta helmuar Azemin -

por e tregojnė se ishte aq i zgjuar s a te habiste nuk ishte kot ai shok i ngushtė i Bajram Currit e i Hasan prishtines e i Hogj Kadrisė te vjetrit tregojn se azemi ishte teper i zgjuet nga natyra por edhe Shota jashtzakonisht sa qe fjala e tyre te habiste neper oda -
e deshmon dialogu i tyre politik kur mbreti serb me nderpjetsimin e perfasuesve te vet ne fushat e mitrovices kan zhvilluar dialog politik per marrveshje Azemi DHE sHOTA I KAN LAN PA TEKST DIPLOMATET E TYRE
SERB TE ASAJ KOHE KURSERBIA ISHTE NE FUQI PUSHTUESE -
me zgjuasrinė e tyre aZEMI dhe Shota i lan pa tekst diplomatet serb siq tregon historia -
nuk ishin vetem te pushkes por edhe te fjales pra-
Pra serbia qe donte te na e merrte neper kembė Dinjitetin Harroi Galicen E Azemit Prekazin E AHMET DELISė E Murselit KRESHNIK QE I KISHTE MUSTAQET TAMAM SI JASHARAJT EDHE AI
Herrroi serbija Halit bajramin trimi qartur nga liboveci e gjemt e bajram ternafcin qe siq tregojnė deshmitarte kohorė kur Shaban mANGJOLLI E DJEM TJERė NGA MIKUSHNICA liboveci prekazi e katuindet per rreth i shkonin ne ndihmė ne rrethim KRYETRIMIT AZEM GALICES
kur ai me shoten ne kulla rrethohej tregojn se djelmnia e shaban mangjollit e mikushnica kcenin gardhiqet pa prekė me pushkė ne dorė e rovinat e trup kollomoqeve vraponin kus serbet iknin si pa krye neper grurė ne ara etershanė duke bertitur e ku ku lele na faroj Azem Galica
BERTIMATE S ERBVE I KAN NDIE KATUNDET QE DESHMOJNė SE JAN MBYTUR NE LUMEJ te sitnices duke u munduar te ikun nga qetat e AZEMIT edhe ne lumin e klines ku andej ua merrte anen qeta e fazli baranit e E Mehmet Delisė e Halil Sejdisė nga Radisheva qe ua nxinte pritat me qetat e veta e siq kendohet kanga kur serbet donin te iknbin nga Azemi nenane tjeter ju delte QERIM SHAQA
E HALIT BAJRAMI E TJERė TRIMAT E GASHIT TE LIBOVECIT ku edhe vet kėnga popullore thot

AZEM BEJTA PO PISKET
PO I THRRET TRIMI SHOKT E VET-
O KU ME JE HALIT BAJRAMI
MERJAU ANAN AKOLLA GARDHI'
SE PO U DAL VET PER MEJDANI
PO BERTET SHABAN MANGJOLLI
I MJERI UN Qė M' PSHTOJ MAJORI

TRRI PAQETA I HARGJITA
POR VEQ TESHAT JA PERZHITA

TRIMAT E AZEMIT VRISNIN MAJORA E KAPETANA
NGA KULLAT E FRENGJIVE QITNIN SA MUNDIN KATUNDET E NEPER ARA E ROVINA KU ISHINPOZICIONUAR FSHTARSIA
SERBIJA QITTE ME TOPA TREGOJN SE GJYLET BININ NEPER MURE TREGOJNė SE FHSTART NGA LUFTA E DUHIJA E BAROTIT AS KAFSHT NUK KAN PAS KOHė ME I LSHUE
GJYLET E TOPIT BININ NEPER MURE TE KULLAVE E NE AHRIJE NE SHTALLA KU NDIHEJ GJAMA E BAGTIVE KATUNET E DRENICES DIGJESHIN NE FLAKė HAMBARET E GRURIT MISRI FLAKA I SHKONTE KAHDO BEREQETTIT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 11:08   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Nė dėshprim e siper Shaban Mngjolli pse nuke qelloj majorin qe i cili siq deshmojn deshmitart kishte hequr gradat dhe mshefej ne mes te ushtarve serb Shabani ja vret per rreth te tjeret por majori shpeton i plagosur pasi vriten disa kapiten e oficera serb por zakonisht ne luftė synohet majori gjenrali urdher dhenesi ndersa Azemi ishte i pa gabueshem ne qitje ai vrau poruqinik e majora kapedanin e vrau gjandar e ushtar serb ushtria serbe nga poiskama e tij mori arat egalices teposhtė neper tershanė
djemt e gashit liboveci e djem t e kuqit Mikushnica e Galica ePrekazi KATUNDE AQ TE BUKURA SE TE DEHė E TE SHKRINė HJESHIA E TYRE NE ZEMER TE KOSOVES DARDANE ME LIVADHE E LUGINA E LEDINA -
djemt e kuqit ternafci Gjema Bajrami e shum tjerė djemt e radisheves djemt e gradices si Lec gradica me shokė djemt egashit te llaushes si Kamer Llausha te broboniqt ne krye me Dan Derocin-
gjyshi I ADEM JASHARIT E EMIN LATI GJ<YSHI I TAHIR MEHES NIPAT E AHMET DELISė
E SHUM TRIMA TE TJER TZE QARTUR VULLNETARė LUFTUAN ARMIKUN SERB NE SHUM VENDE E PIKA DUKE I QENDRUAR ME GAJRET E BURRNI QE TOKA E JONė SHQIPTARE TE MOS KORITET TE MOS SHKELET TE MOS TURPROHET PUSHTOHET E NEPER KEMEBET-
HARRUAN SERBET KREJT SE PASARDHST E TYRE JAN GJALLė SE ATA E LAN PAS TYRE TAHIR MEHEN E ADEM JASHARIN QE JA QESIN FLAKEN SERBISė QE GJITH BOTEN E QOJNė NE KAMBė HARRUAN KOSOVEN DARDANE E DRENICEN E BUKUR ENGJELLORE ME LIVADHE NE MES TE KOSOVES SE FLLADIT E GJEBRIMIT QE TE MAHNITė ME BUKURI HARRUAN SE ATY DO TE DALIN TIRMA TE TJERė PASARDHS TE BAJRAKTARIT TE LLAUSHES HARRUAN SE ATY DO TE DALIN TRIMA NGA REZALLA E SYL REAZELLES E NGA OBRIA E TRIMAVE E STERNIPA TE KAMER LOSHIT QE U DOGJ NE KULLė I GJALLė POR MOS ME E DHANė DORZIMIN EDHE KY ISHTE SHOK I AZEM BEJT GALICES I FAMSHMI KAMER LOSHI QE I KNDOHET EDHE KANGA SHQIPTARE --

KAMER LOSHI NA U RRETHUE
NAQALLNUKU ESHT NGERMUE
DIL KAMER PER ME U DORZUE
NAQALLNIK QENKE BUDALLė
NUK DORZOHEM NE FLAKė PA U KALLė
PA ME RA ZHARI NE QAFė MUE
SE AS MENDJA NUK M KA SHKUE
ME E DHANė PUSHKEN PA LUFTUE
-------------
PRA NEPER SHEKUJT E HSITORISė DRENICA KRENARE
NEPER BETEJA TE PERGJAKSHME NUK PRANOJ NENSHTRIM POR LUFTOJ PER QENJEN KOMBTARE ME KEN SHQIPTARI SHQIPTARė ME LIRI E DINJITET NE TROJET E VETA DRENICA E BUKUR KAPEDANE NE ZEMER E KOSOVES ESHT TOKė PATRIOTE LIRIDASHSE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 11:54   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

ISHTE VITI 1924 ASKUSH NUK E MENDONTE SE MIJA E MIJA USHTARė E TOPA E GJANDAR E VULLNETAR SERB BADNA QETNIKE PO I RRETHONIN KATUNDET E ARBANISė SE VOGEL
QE ISHTE KRIJUAR ZONA E LIRė DHE NGA ATY PLANIFIKOHEJ TE SHTRIHEJ KJO ZONė E LIRė
KU JO VETEM QE ISHTE ALARMUAR SERBIJA POR EDHE RUSIJA FRANCA ANGLIJA FUQITė E EUROPES QE NE AT KOHė NJI PJESė E MIRė ISHIN KUNDER INTERESAVE TE TONA KOMBTARE SHQIPTARE
Qendra e Arbanisė se vogel ishte shpallur Galica por ne fakt ishte e gjith drenica po thuajse dhe disa vise per rreth ku Azem Galica ua kishte ndlauar hyrjen ne grykat e mitrovcs vuqiternit te aness e rrafshit te kosoves hekurudhen dhe ua kishte bllokuar serbve kalimin per ne rrafsh te dukagjinit e andej kah kufiri i shqiperisė ku keta e kishin synimin daljen ne shqiperi kah deti pasi ta ken nesnhtruar kosoven te msyinin andej kah viset shqiptare strategjike-
POR QE NGA VITI 1912 kur bajraktari i llaushes ZEQIR BAJRAKTARI ME SHUM TRIMA TJERė drenicas me REGJ MIKUSHNICEN AHMET DELINė E PREKAZIT E ME SHUM TIRMA TJERė JU KISHTE DALė NE PRITė TE MERDARJA E NE SHUM VENDE TJERA SERBISė ME DENICEN I KISHTE DALė PUNė SEPSE JA BLLOKONIN XHEDEN E OEJES DHE HEKURUDHEN PER NE SELANIK E SHKUP KU SERBET NUK GUXONIN ME MARR RUUGė VETEM ME USHTRI EME TOPA PO POR GJASHT HER NE BETEJA KAH LUMI SITNICA JAN THYE PREJ QETAVE TE AZEM GALICES HALIT BAJRAMIT SHABAN MANGJOLLIT TRIMAVE TE PREKATZIT EMIN LATIT E SHUM TJERVE TE MURSEL AHMETIT E PLOT VILLNETAR TJERė POR EDHE AJET DERVINA
E SHUM TJERė TRIMA TE QARTUR QE I SHFAROSEN TRENAT ME QETNIK QE MSYNIN KAH QIQAVICA ME HY NE DRENICė NGA SULMET SHQIPTARE SERBET DUKE MOS E DIT NOTIN NE AT KOHė JAN MBYTUR SHUM NE LUMISN SITNICA DUKE IK NE DREJTIM TE VUQITERNIT E STACIONIT HEKURUDHORė PER TU NGA RKUAR NE TRENA ME IK PERSERI NE SERBI PASI QE AZEM GALICA ISHTE I PA THYSHEM DERI ATHERE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 13:14   #6
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Eu eu edhe Mek edhe Vatikan, nuk po e di a po jete edhe naj sen tjeter pa u ba? Te bajm qender boterore financiare, olimpike, kulturore, ...etj etj
Ndoshta keshtu do te ishit te kenaqur ma shume, ndoshta kishit nxan naj lokal a naj banes ma shum ne Prishtine, besa tani ish dasht me ju ndertu banesa te reja ne drenice, e sidomos ne broje.
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 13:19   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Nė ato betaj ne kollė e taragjė dhe katundet rreth qiqavices ku sa e sa her jan thye serbet bne beteja nga qetat vullnetare te drenices shqiptare-
liriku i vargjeve shqiptare autori xhelal ferizi mbi bazen espjegimeve te te vjeterve do te hurė vargje te reja shqiptare -
sipas ngjarjeve te kohes
-
Serbian ti ma kadale
autorė i vargjeve shqitare xhelal ferizi
se nuk thyhen dot kto male
se kan trojet gjeraqina
se nxjerrė flakė- n' kto anė martina
---------
keshtu po thot shaban mangjolli
per pa pa u la me gjak ky trolli
pllambė pėr pllambė pa u derdhė si prrue
kėt shqipni nuk ke me e shtrue
----------
krisi pushka e qerimit
keq ja ngjiti vujadinit
ne gjak at dit na u skuq sitnica
ra flamuri e trobojnica
''''''''''''
Azem Bejta po pisket
po ku t' kam more mehmet
ku jan djemt e kastriotit
qė ma kan at besė te zotit
'''''''''''
mos ma lshoni andej jovanin
rade iliqin e stojanin
merrni ne thumbė se u ka lindė zana
ta dijnė t' krajlave kapatana
'''''''''''
se martina e shqiptarit
edhe rusinė do t' ja dridhė carit
nuk i lshojmė kto male e suka
me barot kndej hahet buka

'''''''''''''''
gjuan shabani mbi shubare
me martinen gjeverdare

porsi rrfe qe kputet flake

po qellon permbi rradake
''''''''''
edhe haliti esht betue
tokė as pllėmbė nuk don me lshue
hajredini ne do qetina
karajfil po i kndon martina
------
kahdo mali u la me gjak
esht ndje britma n' karadak
qet mauzerra drenicjane
per liri te toksė dardane
'''''''
djemt e kuqit si duhija
per me vdekė po i thrret triminja
me shtat zemra lufton shaku
ne ballė te luftes si bajraku
'''''''''''''''
azem bejta trim me fletė
si sokol me krah te lehtė
shkon n' flutrim permbi llogore
per me i ra hasmit t' taborre
-------
aq e madhe ish duhija
fort ju tremb serbit ushtrija
e jan tubue kapetanat
e i kan thirrun borizanat
--------
vrap me ikė po u thonė o shkje
se nuk merret leht ky dhe
kush din not ikė kah sitnica
se ne t' gjallė s' na lshon drenica
''''''''''''''''
kshtu dhan urdher kapetanat
e te kan nisė me i shkye nishanat
per me pshtue me kambė te shpejta
ne shpinė ju vunė shqipet a lehta
--------
kan lshue qarret me qetina
e kan dalė neper ledina
kah airr rrafshi me do gllija
kah ka marė iken ushtrija
''''''''''
Azem Bejta me fyshek
qe nuk din se q ' ėsht me vdekė
po ma thrret at ramadanin
mos ma lsho tho t' gjallė jovanin
''''''''''''
se ky djepa shum ka pre
gjak shqiptari ka derdhė rrke
e selmani i mikushnices
ja drejtoj thumbin jovices
''''''''
qe ky i mshehur nder do gllija
thue se nxanė e kish rakija
me shqiptarė don me qendrue
por se shkjau keq kish harrue
''''''''''''
se ne trimeri esht le shqiptari
e kan lindur flaka e zhari
derisa pushken ky e gaditi
pushka e sefes kti ja ngjiti
'''''''''''
sefa trimi prej galice
qee kish lindė nji zanė drenice
i baes trim neper beteja
fort n martinė k gjue si rrfeja
''''''''''
e ne ballė na i ra ilisė
e ka dredhė e rrokullisė
ra permbys mbi dhe ai shkja
ne dhe te huej shkina me e kja
'''''''''''''''''''
vazhdon kanga e autorit xhelal ferizi vargje shqiptare nga liriku ne mergim
per betejat shqiptare per lirinė e kosoves nga armiqt shekullorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 13:32   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dani11
Eu eu edhe Mek edhe Vatikan, nuk po e di a po jete edhe naj sen tjeter pa u ba? Te bajm qender boterore financiare, olimpike, kulturore, ...etj etj
Ndoshta keshtu do te ishit te kenaqur ma shume, ndoshta kishit nxan naj lokal a naj banes ma shum ne Prishtine, besa tani ish dasht me ju ndertu banesa te reja ne drenice, e sidomos ne broje.
-------------------------------
EDHE KY I BROJSI NESE KA VJEDHė

si po e akuzoni ju kursesi ma shum se tjeret nuk ka me mundur me vejdhė edhe sikur me ja falė zoti tri jeta e me ndejt veq tue vjedhė prap se prap nuk mundet me i nxan me hajni ata qe kan vjedh shum le e kan sosė kosoven ne shpirtė ja kan kallė loqken -
te merremi vesh-
tjert para ti kan vjedh sa qe mendja nuk ta merr-
nuk ka laps me i shkrue -
e nuk ishin pej broje ata larg shum larg me nga njiqind kilometra larg broje ishin -
q e kan vjedhė -
po i ndegjoj shum disa qyrra qe po e akuzojnė ket te brojsin her pas here po i shoh neper forume do komente te tyre turlifare duke i thanė i biri i polarit e qyrr e qka jo -
po po harrojn se ata vet ishin qyrra ete bijt e leckave para lufte hiq kurkusha nuk ishin bile shum ma qyrra e ma polarė ishin ata -se ky i brojes siq po e quajn ata -

se kogja fort ju ka rritė mendja disave qe ishin qyrra e te bijt e polarve e nuk kan dit as qka do me than fjala atdhe shtet e politik por mbrenda nate u benė mbreter emiliardera -
shum keq qe po ju doket vetja disa te bijve te harrnit se kan qen dikushi para lufte -
jo jo mos u beni merak se nuk ishin askushi as kush e di kushi -
veq mbrenda nate jan ba me prralla tu u fry -ma teper e duke u sherbye me te pa verteta
e duke u ngrenė hakun te merituarve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-09, 21:48   #9
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Pupi,

Une nuk i kam percjell krejt temat e hapura nga ti mirepo kjo eshte tema me e mire qe kam pare kohve te fundit.

Eshte diqka jo-kontestuese mbi temen dhe eshte ashtu siq eshte edhe titulli i temes.


__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 29-03-09 nė 21:51
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 07:37   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Pupi ke kujdes mor njeri ! Mos ta shendrrojm me injorancen ton historin e Drenicės ne mit te Skenderbeut !

Drenica eshte Drenic, Meka eshte Mekė ! Mos ti perziemi patatet me tomatet !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 14:18   #11
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Pupi ke kujdes mor njeri ! Mos ta shendrrojm me injorancen ton historin e Drenicės ne mit te Skenderbeut !

Drenica eshte Drenic, Meka eshte Mekė ! Mos ti perziemi patatet me tomatet !
Makaroni, Kujdesi im te jesh i isgurt qe nu mungon kur jane ne pyetje interesat kombtare, flej dath!

Injoranc eshte kjo cfar ti ofron, duke e qujatur kohe pas kohe Skenderbeun, Idolin e atdhedashuris, me fjale qe nuk mi ze goja ti shkruaj.
Makaroni, makaroni, makaroni, eeeeeeeeh makaroni.
Dakord qe keto dy emra qe ti deshe ti ndash jan per tu ndar, spese qe te dyja egzistojn ne vende te ndryshme, por Tema flet per i gje tjeter, o Makaron.
Une e kam parasysh qe ti ke frige ti perziesh patatet me domate, por e verteta eshte qe keto duhen perzier per te dal makarona te shijshem(do vje dikush e te thot, spaska ngren pupi makarona kurr, se nuk e ditka receptin).
Per zoten ka nganjiher qe prap po them, shyqyr qe ka kush pastron ktu ne dardani, sepse do ishte bere pisllok i madh nga makaronat ketu.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 14:21   #12
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Mos e beni te vecante kete rajon. Eshte toke Shqiptare edhe ky rajon, sikurse edhe cdo toke tjeter.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 14:23   #13
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Pup ooo!

Makreshi nuk pranon si fetar qe i thote vetit, qe ta konsideroj te ngjajshme Drenicen me Meken. Per Vatikanin nuk besoj qe e ka dert.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 14:30   #14
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Mos e beni te vecante kete rajon. Eshte toke Shqiptare edhe ky rajon, sikurse edhe cdo toke tjeter.
I ktheva "pėrgjegjien" Makreshit me te shpejt dhe veq desha te ik, por ja qe edhe Arbi e paska thene, e unė e shoh sikur nga shqetsimi e jo argėtimi.

Pėr Sqarim te nderuar bashkdiskutues, unė as nuk jam nga Drenica, e as qė mė lidhė gjė farefisnore me Jasharajt.
Por unė njė gjė dijė, dhe bėjė sė bashku me dhjetėra, e qindėmijėra bashkombas, qė me 7 Mars gjithmonė shkojn atje dhe i pėrulen kėsaj familjeje legjendare.
Andaj edhe Tema me njė titull tė tillė.
Unė shkoj edhe mė larg, sa qė do tė ishte i mangėt Shqiptari nėse njėher nė jetė nuk e ka vizituar Kompleksin pėrkujtimor nė Prekaz tė Drenices.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-09, 14:32   #15
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Drenica - Meka/Vatikani i Shqiptareve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Mos e beni te vecante kete rajon. Eshte toke Shqiptare edhe ky rajon, sikurse edhe cdo toke tjeter.
Jo kish diqka te veqant nga rajonet tjera... Nikelll....


__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.