Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-04-09, 01:05   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim edhe sangjaku esht i shqiptarve

Sanxhaku i Tregut tė Ri

Nga Wikipedia, Enciklopedia e LirėShko te: navigacion, kėrkoPortali Sanxhaku Tregu i Ri


Redaktimi i nga pėrdoruesit e paregjistruar apo pėrdoruesit e rinj ėshtė ēaktivizuar.
Pėrdoruesit e tillė mund tė diskutojnė. Pėr ndryshime bėni kėrkesė pėr lirim, hyni ose hapni njė llogari.

Historia e Kosovės Dardania Mesjeta Per. Osmane Shqipėria Jugosllavia Republika UNMIK Kosova Sanxhaku i Tregut tė Ri ka njė sipėrfaqe prej 8.687 km katrorė dhe 530 000 banorė. Kryeqyteti ėshtė Tregu i Ri (Novi Pazari). Kufizohet me Serbinė, Malin e Zi, Republikėn e Kosovės, Bosnjėn dhe Hercegovinėn dhe Shqipėrinė. E pėrbėjnė kėto komuna: Pazari i Ri, Tutini, Sjenica, Prijepolje, Nova Varosh, Bijello Polje, Rozhaja, Plava, Plevlje dhe Berane.
Pėr shkak tė rrethanave politike ėshtė bėrė shpėrndarja e sanxhakut, mirėpo banorėt vendas tė sanxhakut kėtė ndarje ende nuk e kanė pranuar.

Historia

Artikulli kryesor: Beteja e Pazarit tė Ri
Sanxhaku ėshtė njė territor i veēantė administrativ. Nė aspektin ushtarak emri "Sanxhak" do tė thotė " Flamur". Gjatė sundimit otoman emri Sanxhak ka nėnkuptuar territor ushtarak. Mė vonė ka paraqitė territor i shkalles sė dytė pas Vilajetit apo Pashallėkut.
Sipas shėnimeve tė viteve 1905-1906 nė kėtė sanxhak jetonin 37,775 banorė. Shėnimet japin tė dhėna pėr pėrkatėsin fetare tė 27,980 banorėve mysliman (shqiptar) dhe tė 19,795 krishterė (ortodoks tė racės/kombėsisė shqiptare dhe serbe)[1] Gjatė luftės sė dytė botėrore Pazari i Ri ishte nėn mbrojtjen e forcave vullnetare tė rajonit. Mė 4 nėntorė 1941 forcat e armatosura ēetnike i sulmojnė vendasit tė cilėve ju vijnė nė ndihmė rreth 6 000 vullnetarė nga rrafshi i Kosovės, Drenica dhe rrafshi i Dugagjinit.
Nga ana e forcave ndihmėse ndėr tė tjrė bie Demė Ali Pozhari.


Novi Pazar 1904 Pazari i Ri 1904


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-04-09, 21:37   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

mos po e teprojm bre pak ?

pos rozhajes ku shqiptaret imigruan, un s'di qe tregu i ri i takonte shqiptareve, dhe as qe personat qe jetojn sot, jan me origjin shqiptare. Po sidoqoft, hajli koft !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-09, 21:37   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
mos po e teprojm bre pak ?

pos rozhajes ku shqiptaret imigruan, un s'di qe tregu i ri i takonte shqiptareve, dhe as qe personat qe jetojn sot, jan me origjin shqiptare. Po sidoqoft, hajli koft !


deri ne vitet 1980 ne nji regjion te sangjakut qe quhet PESHTER aty afer gjindet TUTINI te moshurit kan bart qeleshe po edhe kan komunikue shqipkjo video esht e vitit 1904 kthehu shiqoe me vemendje
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-09, 21:40   #4
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Po tyben krejt jan kan te shqiptarve po problemi eshte qe skan dite mi majt... Nuk thon kot Ruaje sa te kesh shume se kur te kesh pak ruhet vet.. :P :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-09, 22:05   #5
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Tabela e pėrmbajtjev1 Masakra e Pazarit tė ri

//


Ndonėse Lufta e Dytė botėrore mund tė ishte njė fat historik pėr mundėsinė e bashkimit tė Shqipėrisė Etnike e tė kombin shqiptar, sepse shpėrbėu Jugosllavinė versajase, Varrin e popujve joserbė, aleatėt nazifashist: Italia, Gjermani dhe Bullgaria e ndanė Shqipėrinė Etnike nė pjesė tė interesit. Komitėt bullgarė e grekė dhe ēetnikėt serbo-malazez nė viset kufitare tė Shqipėrisė Etnike skenuan vrasje e ploja mbi individėt dhe masat shqiptare. Megjithatė, Masakra e Bihorit, nė Sanxhak, pėr nder tė "Bozhiēeve serbe", nė natėn e 5/6 janarit 1943, mbetėt masakra mė e madhe nė Ballkan gjatė Luftės sė Dytė botėrore. Ēetnikėt serbo-malazez tė shoqėruar nga popat shėnsavianė dhe tė mbėshtetur nė logjistikėn e ushtrisė fashiste italiane, plaēkitėn dhe i kallėn me zjarr 82 fshatra shqiptare e boshnjake therėn, pushkatuan dhe kallėn nė shtėpia rreth 4.600 shqiptarė e boshnjakė dhe morėn me vete 251 vajzė dhe nuse tė reja, pėr tė shfryrė epshet shtazarake prej sllavi, dhe tė gjitha i masakruan. Me tė vranė e tė therėt edhe nė vise tė Peshterrit, tė Tutinit, tė Pazarit etj., numri i tė masakruarėve kalonte 6.000-shin. Reagimi i botės ndaj kėsaj masakre ishte i ngjajshėm me reagimet pėr pastrimet e tjera nga popullsia myslimane nė teritorin e ashtuqujturės "Koritės sė Ballkanit". Por kjo nuk ėshtė e tėra ka edhe shumė analiza dhe argumenta qė vertetojne spastrimet etnike tė boshnjakėve tė Novi Pazarit dhe rretheve me popullsi etnikisht tė pastėr boshnjake dikur edhe shqiptare. Lidhje e Sanxhakut me Serbinė ėshtė kujtesa pėr dhunėn dhe gjenocidin serb ortodoks mbi Sanxhakun iliro-bosnjak mysliman, sikurse qe mbeti edhe pėr shumicėn shqiptare qe dikur jetuan nė tokat stergjyshore tė Sanxhakut tė Nishit.
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-09, 22:16   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
Tabela e pėrmbajtjev1 Masakra e Pazarit tė ri
//


Ndonėse Lufta e Dytė botėrore mund tė ishte njė fat historik pėr mundėsinė e bashkimit tė Shqipėrisė Etnike e tė kombin shqiptar, sepse shpėrbėu Jugosllavinė versajase, Varrin e popujve joserbė, aleatėt nazifashist: Italia, Gjermani dhe Bullgaria e ndanė Shqipėrinė Etnike nė pjesė tė interesit. Komitėt bullgarė e grekė dhe ēetnikėt serbo-malazez nė viset kufitare tė Shqipėrisė Etnike skenuan vrasje e ploja mbi individėt dhe masat shqiptare. Megjithatė, Masakra e Bihorit, nė Sanxhak, pėr nder tė "Bozhiēeve serbe", nė natėn e 5/6 janarit 1943, mbetėt masakra mė e madhe nė Ballkan gjatė Luftės sė Dytė botėrore. Ēetnikėt serbo-malazez tė shoqėruar nga popat shėnsavianė dhe tė mbėshtetur nė logjistikėn e ushtrisė fashiste italiane, plaēkitėn dhe i kallėn me zjarr 82 fshatra shqiptare e boshnjake therėn, pushkatuan dhe kallėn nė shtėpia rreth 4.600 shqiptarė e boshnjakė dhe morėn me vete 251 vajzė dhe nuse tė reja, pėr tė shfryrė epshet shtazarake prej sllavi, dhe tė gjitha i masakruan. Me tė vranė e tė therėt edhe nė vise tė Peshterrit, tė Tutinit, tė Pazarit etj., numri i tė masakruarėve kalonte 6.000-shin. Reagimi i botės ndaj kėsaj masakre ishte i ngjajshėm me reagimet pėr pastrimet e tjera nga popullsia myslimane nė teritorin e ashtuqujturės "Koritės sė Ballkanit". Por kjo nuk ėshtė e tėra ka edhe shumė analiza dhe argumenta qė vertetojne spastrimet etnike tė boshnjakėve tė Novi Pazarit dhe rretheve me popullsi etnikisht tė pastėr boshnjake dikur edhe shqiptare. Lidhje e Sanxhakut me Serbinė ėshtė kujtesa pėr dhunėn dhe gjenocidin serb ortodoks mbi Sanxhakun iliro-bosnjak mysliman, sikurse qe mbeti edhe pėr shumicėn shqiptare qe dikur jetuan nė tokat stergjyshore tė Sanxhakut tė Nishit.


Qarshia e vjetėr
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-09, 22:37   #7
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
deri ne vitet 1980 ne nji regjion te sangjakut qe quhet PESHTER aty afer gjindet TUTINI te moshurit kan bart qeleshe po edhe kan komunikue shqipkjo video esht e vitit 1904 kthehu shiqoe me vemendje

Po iafrohemi te vertetes, Peshteri ishte me shqiptar, edhe sot e kesaj dite e pranojn.
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-09, 08:27   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
mos po e teprojm bre pak ?

pos rozhajes ku shqiptaret imigruan, un s'di qe tregu i ri i takonte shqiptareve, dhe as qe personat qe jetojn sot, jan me origjin shqiptare. Po sidoqoft, hajli koft !nuk jemi duke e tepruar fare ne na ekan marr komplet ilirnė sllavt dhe ne shum vise te ish jugoslalvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt qka deshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se ere shum fise ilire shqiptare u sllavizuan
nen ndikimin -
e trysnive sllave bosnja komplet dalmatija mali i zi istria ndersa viste e lindjes serbia kroacia andej jan ma shum sllave sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav por keta jan pisa i kan mbuluar te gjitha gjirmet ilire m e mjeshtri jan kanibal te grabitjeve dhe civilizimeve -
ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare aty shkollat serbishte kan bė kerdi prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak e shkollat shqip ata te gjith jan fise shqiptare gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit
te kolshajt me luginen e bardhė dhe drenicen deri ne vishegrad pa ndepre sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit por kur erdhen te drenica u vonuan
sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe nuk u asimiliaun prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-
pa dyshim se sagnjaku esht tokė serbe -
ai duhet ti kthehet kosves dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit etnikisht dhe drejt greqisė andej kah lugina e presheves vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve mund ti garantoj jeten pdhe tregjet perendimin si dhe shtigjet e lira-
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve
e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikngve me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj-
ne duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė perfundimisht me keto forma ne dhe poerendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavt e rrezikshem esht ky interes i i perendimit qe sangjaku dhe lugiante presheves te hyjn ne n administraten e teritorin ekosves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-09, 21:09   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

[quote=lirik]nuk jemi duke e tepruar fare ne na ekan marr komplet ilirnė sllavt dhe ne shum vise te ish jugoslalvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt qka deshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se ere shum fise ilire shqiptare u sllavizuan
nen ndikimin -
e trysnive sllave bosnja komplet dalmatija mali i zi istria ndersa viste e lindjes serbia kroacia andej jan ma shum sllave sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav por keta jan pisa i kan mbuluar te gjitha gjirmet ilire m e mjeshtri jan kanibal te grabitjeve dhe civilizimeve -
ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare aty shkollat serbishte kan bė kerdi prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak e shkollat shqip ata te gjith jan fise shqiptare gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit
te kolshajt me luginen e bardhė dhe drenicen deri ne vishegrad pa ndepre sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit por kur erdhen te drenica u vonuan
sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe nuk u asimiliaun prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-
pa dyshim se sagnjaku esht tokė serbe -
ai duhet ti kthehet kosves dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit etnikisht dhe drejt greqisė andej kah lugina e presheves vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve mund ti garantoj jeten pdhe tregjet perendimin si dhe shtigjet e lira-
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve
e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikngve me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj-
ne duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė perfundimisht me keto forma ne dhe poerendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavt e rrezikshem esht ky interes i i perendimit qe sangjaku dhe lugiante presheves te hyjn ne n administraten e teritorin ekosves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem[/quote]

----------------------------------------------------------------------------------------------------

para disa ditesh ndoshta jan dy jav i ndegjova lajmet boshjakisht nė RTK qenka nji institut nė zvicer qe merret me prejardhjen e kombeve evropjane ,qenka konstatue se me teper se 40 perqind te boshjakve jan me prejardhje ilire e disa me prejardhrje KELT e GERMANdo me than nė bosnje e SANGJAKU krejt jan shqiptar te asimiluar ma par nė islam e ma von nė boshjak me gjuhen e shkavit
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 03-05-09 nė 21:10
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-09, 19:33   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,488
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Nuk jemi duke e tepruar fare ne shqiptarėt nėse themi sangjaku ėsht i yni-
ne shqiptarve na e kan marrė komplet ilirinė sllavėt ardhacak te invaziioneve nomade barbare
ata na kan shum borgje per shkretimin ilirisė antike shqiptare -

dhe nė shum vise tė ish jugosllvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt -

qka dėshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se re shum fise ilire shqiptare u sllavizuan-

nen ndikimin e shum shtypjeve dhe asimilimeve -


e trysnive terrosiste pansllave poullsia e lashtė ilire esht
asimiliuar

se iliret ishin shqiptarė qe jan sllaviziuar e asimiluar -


bosnja komplet dalmatija mali i zi istria-


ndersa viset ne lindje te ballkan it -


serbia kroacia lindore andej jan ma shum sllave-

sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav -

por keta sllavėt

ishin shovenist dinak i kan mbuluar te gjitha gjurmet ilire te ishqytetrim it te vjeter ilir

m e mjeshtri dinake dhe
dhunen barbare -


Pansllavet

jan kanibal te grabitjeve te tokave gjurmve dhe qytetrimeve dhe civilizimeve -


ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare -me tradita neper shekuj -

aty shkollat serbishte kan bė kerdi kan asimiluar shqiptarė-

prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak-

e shkollat shqip-

ata te gjith jan fise shqiptare -

quhen gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit -


te kolshajt -

me luginen e bardhė dhe drenicen mitrovicen dhe zonat perendimore te kosoves deri ne vishegrad -

pa ndepre-

sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit ilir durrsit -
por kur erdhen te drenica u vonuan -


sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe -

nuk u asimiluan port rrezistuan ruajeten gjuhen shqipe nuk u serbizuan -
prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi -

sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-


pa dyshim se sangjaku nuk ėsht tokė serbe -por tokė shqiptare
me fise shqiptare-

edhe me pamje edhe me traditen veshjes kombtare dhe gjurmet qe akoma jan shum te gjalla dhe sikur te kujdeset dikush me shprejtesi te madhe ato gjurmė mun dte ringjallen-sepse sangjaku akoma me shum vbise flet shqip dhe te vjetrit akoma kan plisa te badrhė
neper shum vende qka deshmon traditen shqiptare
-


krahina e psehterit duhet ti kthehet kosves -

dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit adriatik-

etnikisht ti mbyllen te gjitha shtigjet kah ajo serbia mendon ta shtrijė ndikimin politik ekonomik etnik -
dhe poashtu shtigjet e lugines se presheves rruga drejt greqisė vetem ather ne mund ta kontrollojm serbinė -

andej kah lugina e presheves dhe kufijt me maqedoni ku serbia akoma del lirisht dhe zhvillon raporte e mardhenje politike ekonomike me greqinė si dhe kordinime armoqsdore antishqiptare -

vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve -
mund ti garantoj jeten dhe tregjet me perendimin si dhe shtigjet e lira e sukseset e shqiptarve -
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve

e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikingve miqve dhe aleatve tanė ma te shtrejt e te perjetshem miqve mna te dashur qe i kemi miq qe na e garantojn jeten dhe lirinė miqve te cilet i kemi miq natyral e te pa ndryshueshem deri sa te ekzistojnė shekujt -


sllavt dhe europiant e tashe edhe amerioakėt jan armiq dhe konkurent me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj per dominime ushtarakae gjeostrategjike politike ekonomike dhe te fuqisė e ndikimit te pergjitshem -


ne shqiptarėt me ndihmen ealetve perendimorė duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė -

perfundimisht me keto forma ne dhe perendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavėt dhe greklet e rrezikshem -

esht ky interes i i perendimit -

qe sangjaku dhe lugiant e presheves te hyjn ne n administraten e teritorin e kosoves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem.
gjat padrejtesive shekullore te historisė dhe grabitjeve bįrbare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-09, 17:42   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: edhe sangjaku esht i shqiptarve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Nuk jemi duke e tepruar fare ne shqiptarėt nėse themi sangjaku ėsht i yni-
ne shqiptarve na e kan marrė komplet ilirinė sllavėt ardhacak te invaziioneve nomade barbare
ata na kan shum borgje per shkretimin ilirisė antike shqiptare -

dhe nė shum vise tė ish jugosllvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt -

qka dėshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se re shum fise ilire shqiptare u sllavizuan-

nen ndikimin e shum shtypjeve dhe asimilimeve -


e trysnive terrosiste pansllave poullsia e lashtė ilire esht
asimiliuar

se iliret ishin shqiptarė qe jan sllaviziuar e asimiluar -


bosnja komplet dalmatija mali i zi istria-


ndersa viset ne lindje te ballkan it -


serbia kroacia lindore andej jan ma shum sllave-

sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav -

por keta sllavėt

ishin shovenist dinak i kan mbuluar te gjitha gjurmet ilire te ishqytetrim it te vjeter ilir

m e mjeshtri dinake dhe
dhunen barbare -


Pansllavet

jan kanibal te grabitjeve te tokave gjurmve dhe qytetrimeve dhe civilizimeve -


ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare -me tradita neper shekuj -

aty shkollat serbishte kan bė kerdi kan asimiluar shqiptarė-

prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak-

e shkollat shqip-

ata te gjith jan fise shqiptare -

quhen gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit -


te kolshajt -

me luginen e bardhė dhe drenicen mitrovicen dhe zonat perendimore te kosoves deri ne vishegrad -

pa ndepre-

sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit ilir durrsit -
por kur erdhen te drenica u vonuan -


sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe -

nuk u asimiluan port rrezistuan ruajeten gjuhen shqipe nuk u serbizuan -
prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi -

sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-


pa dyshim se sangjaku nuk ėsht tokė serbe -por tokė shqiptare
me fise shqiptare-

edhe me pamje edhe me traditen veshjes kombtare dhe gjurmet qe akoma jan shum te gjalla dhe sikur te kujdeset dikush me shprejtesi te madhe ato gjurmė mun dte ringjallen-sepse sangjaku akoma me shum vbise flet shqip dhe te vjetrit akoma kan plisa te badrhė
neper shum vende qka deshmon traditen shqiptare
-


krahina e psehterit duhet ti kthehet kosves -

dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit adriatik-

etnikisht ti mbyllen te gjitha shtigjet kah ajo serbia mendon ta shtrijė ndikimin politik ekonomik etnik -
dhe poashtu shtigjet e lugines se presheves rruga drejt greqisė vetem ather ne mund ta kontrollojm serbinė -

andej kah lugina e presheves dhe kufijt me maqedoni ku serbia akoma del lirisht dhe zhvillon raporte e mardhenje politike ekonomike me greqinė si dhe kordinime armoqsdore antishqiptare -

vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve -
mund ti garantoj jeten dhe tregjet me perendimin si dhe shtigjet e lira e sukseset e shqiptarve -
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve

e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikingve miqve dhe aleatve tanė ma te shtrejt e te perjetshem miqve mna te dashur qe i kemi miq qe na e garantojn jeten dhe lirinė miqve te cilet i kemi miq natyral e te pa ndryshueshem deri sa te ekzistojnė shekujt -


sllavt dhe europiant e tashe edhe amerioakėt jan armiq dhe konkurent me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj per dominime ushtarakae gjeostrategjike politike ekonomike dhe te fuqisė e ndikimit te pergjitshem -


ne shqiptarėt me ndihmen ealetve perendimorė duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė -

perfundimisht me keto forma ne dhe perendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavėt dhe greklet e rrezikshem -

esht ky interes i i perendimit -

qe sangjaku dhe lugiant e presheves te hyjn ne n administraten e teritorin e kosoves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem.
gjat padrejtesive shekullore te historisė dhe grabitjeve bįrbare


LIRIK shum mir e ke cek RMIQT ton shkie e grek i kan shfrytze dobsit tona e sot jena ktu ku te gjith po e shohim se armiqt TON jan shum ma te avancuar bile e kan edhe mundsin qe neve te na parshtrojn kushte nese dojna me kan pjes e natos edhe e bashkimit evropian


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.