Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-02-12, 19:01   #136
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Ka diqka speziale.............ka diqka magjike kjo dite............

Ne mengjez mora buqete lulesh, ne pune mora nga koleget buqet lulesh, ne qytet shperndanin lule! (mora nga te panjohurit)
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-02-12, 19:24   #137
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,439
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

urime atyre qe jan te dashurun
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-12, 20:12   #138
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Urime Shen Valentini te gjith juve qe e festoni ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-12, 23:03   #139
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 09:19   #140
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Kush ishte "Shen Valentini" ?.. historianet dyshojn ne 3 Personazhe !


1. Njė Prift i Romės


Valentini ishte nje mjek i cili ishte bere prift ne Rome ne shekullin e 3-te. Ne vitin 268, mbreti Klod 2, Gotiku, e rrenoj shenjterin e marteses. Thoshte se fejesat krijonin ushtar te dobėt pershkak krijimit te familjėve, dhe qe me pas, ishin fort te lidhura dhe te varura nga to. Pas kesaj, Valentini filloj ti martonte ēiftet ne sekret. Ai u zbulua dhe u arrestua. Gjat burgosjes se tij, ai u lidhe ne dashuri me vajzėn e verber t'Ateriusit, e cila e gjete te pamurin. Valentinit i u pre koka ne Rome me 14 shkurt 268. Dhe vetem pas shekullit te 4-te, prifterinjt e tjer bien dakord qe Valentinin ta konsiderojn si te "shenjt" dhe si "Shefi" i te dashuruareve.

Pra dikush mund te preket nga kjo histori,e dikujt tjeter si han fare palla.

2. Njė evek nga Terni


Ky Valentin u shpall i shenjti evek i Ternit, afėr Romės ne vitin 203. Ishte i famshem per vertitytet e tia "mrekullore". Ate e thirren ne Rome, tek nje filozof i madhe i quajtur Kraton, ku i biri i tij ishte i prekur nga nje semundje te pasherueshme. Valentini para se ta sheronte te birin e Kratonit, beri nje kontrat me te, qe nese arrin ta shpeton te birin e tij, duhet qe e gjithe familja e tij te konvertohet ne Kristianizėm. Pas kesaj, biri i Kratonit u sherua, dhe e gjithe familja e tij u konvertuan duke u befasuar me sherimin e te birit. Pas shume sherimeve, dhe shume konvertimeve, nje Prefekt (kryetar) me emrin Plasid i a hoqi koken Valentinit sepse e kishte turbulluar kultin mbreteror. Ai u vra ne Rome rreth 273.

Se cfar ka kjo lidhje me te dashurit e sodit ? Ju vet e dini.


3. Nje evek nga Rheti


Ne Gjermani, Valentinit i bejn referenc nje prifti misionar nga Rheti, ne kodrinat qendrore. Se pari ishte murg ne nje manastir, ai ndertoj nje kishe me misėr ku edhe jetoi. Ai u shpall i shenjt sepse u konsideruar si mbrojtėsi i femive epileptik ! Ate se vrau askush, ai vdic ne vitin 440.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 14:10   #141
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Kush ishte "Shen Valentini" ?.. historianet dyshojn ne 3 Personazhe !


1. Njė Prift i Romės


Valentini ishte nje mjek i cili ishte bere prift ne Rome ne shekullin e 3-te. Ne vitin 268, mbreti Klod 2, Gotiku, e rrenoj shenjterin e marteses. Thoshte se fejesat krijonin ushtar te dobėt pershkak krijimit te familjėve, dhe qe me pas, ishin fort te lidhura dhe te varura nga to. Pas kesaj, Valentini filloj ti martonte ēiftet ne sekret. Ai u zbulua dhe u arrestua. Gjat burgosjes se tij, ai u lidhe ne dashuri me vajzėn e verber t'Ateriusit, e cila e gjete te pamurin. Valentinit i u pre koka ne Rome me 14 shkurt 268. Dhe vetem pas shekullit te 4-te, prifterinjt e tjer bien dakord qe Valentinin ta konsiderojn si te "shenjt" dhe si "Shefi" i te dashuruareve.

Pra dikush mund te preket nga kjo histori,e dikujt tjeter si han fare palla.

2. Njė evek nga Terni


Ky Valentin u shpall i shenjti evek i Ternit, afėr Romės ne vitin 203. Ishte i famshem per vertitytet e tia "mrekullore". Ate e thirren ne Rome, tek nje filozof i madhe i quajtur Kraton, ku i biri i tij ishte i prekur nga nje semundje te pasherueshme. Valentini para se ta sheronte te birin e Kratonit, beri nje kontrat me te, qe nese arrin ta shpeton te birin e tij, duhet qe e gjithe familja e tij te konvertohet ne Kristianizėm. Pas kesaj, biri i Kratonit u sherua, dhe e gjithe familja e tij u konvertuan duke u befasuar me sherimin e te birit. Pas shume sherimeve, dhe shume konvertimeve, nje Prefekt (kryetar) me emrin Plasid i a hoqi koken Valentinit sepse e kishte turbulluar kultin mbreteror. Ai u vra ne Rome rreth 273.

Se cfar ka kjo lidhje me te dashurit e sodit ? Ju vet e dini.


3. Nje evek nga Rheti


Ne Gjermani, Valentinit i bejn referenc nje prifti misionar nga Rheti, ne kodrinat qendrore. Se pari ishte murg ne nje manastir, ai ndertoj nje kishe me misėr ku edhe jetoi. Ai u shpall i shenjt sepse u konsideruar si mbrojtėsi i femive epileptik ! Ate se vrau askush, ai vdic ne vitin 440.
e tani qa po dmth ky shkrimi jot .......nuk po u dufka me festue aaa?O...... MARK............ EC ME KOHEN O NJERI
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 15:49   #142
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch Shiko postimin
e tani qa po dmth ky shkrimi jot .......nuk po u dufka me festue aaa?O...... MARK............ EC ME KOHEN O NJERI
Keshtu po them edhe un, t'hecim me kohen e mos ta jetojm dashurin sikur t'ishim prifterinje (pa te dashura ).
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 16:13   #143
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Shėn Valentini

E ai tripi me shigjeten e amorit ka qene i qart a....vec mos e mohoni....sooo romantic
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 19:57   #144
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Romeo dhe Zhulieta nga Bangladeshi...

Dita e tė Dashuruarve nuk ėshtė pėr tė gjithė tė dashuruarit njėra prej ditėve mė tė bukura dhe mė tė lumtura tė vitit. Kėtė e tregoi edhe rasti i tinejxherėve nga Bangladeshi, vajzės 16-vjeēare dhe tė dashurit tė saj 17-vjeēar, tė cilėt bėnė vetėvrasje pasi vajza ishte e detyruar tė martohej me njė burrė tjetėr.

Policia e Bangladeshit njoftoi se trupat e pajetė tė Mitu Molla dhe Soud Sheikh janė gjetur pasi ēifti kėrceu nga njė antenė e qarkut Goalganj. Ata u gjetėn me duar tė lidhura me njė shall, shkruan AFP.

Komandanti i policisė Sarojit Bivas tha se tinejxherėt ishin nga dy fshatra tė ndryshėm dhe se ishin nė lidhje dashurie.

Familja e Mitus para dy muajsh e dėrgoi vajzėn nė njė qytet larg 200 kilometra, pasi mėsoi pėr lidhjen e saj tė dashurisė me Soudin dhe e martoi me njė burrė dyfish mė tė vjetėr se ajo.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 19:59   #145
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,439
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina Shiko postimin
E ai tripi me shigjeten e amorit ka qene i qart a....vec mos e mohoni....sooo romantic
ja paska gjujte shigjeten ane e pertej,bash brutal tinglloka
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 20:02   #146
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Shėn Valentini

E bukur me u shenu me ndonje gjest te bukur, pse jo!
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 20:12   #147
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Domira Shiko postimin
E bukur me u shenu me ndonje gjest te bukur, pse jo!
najfar gjesti qesi soji psh:


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-12, 20:23   #148
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Shėn Valentini

So today I was in Hallmark buying my "xxx" a Happy Birthday card when I noticed this old man stnding in front of the Valentines card section contemplating which one to get. I decide to go over and I ask him “Are you getting a Valentine’s Day for your wife?” in which he replies 'No my wife died 3 years ago from breast cancer but I still buy her roses and a card and bring them to her grave to prove to her that she was the only one that will ever have my heart.

Thought this was amazing!


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-12, 12:43   #149
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
najfar gjesti qesi soji psh:


flm ZC, po gjest i bukur shume
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-12, 14:13   #150
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shėn Valentini

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
ja paska gjujte shigjeten ane e pertej,bash brutal tinglloka

Ne kete rast,prej "brutalit" shenderrohet ne dashuri....bote e enderrave ma


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.