Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-07-05, 19:20   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim AHENG dhe BEHAR

AHENG dhe BEHAR

A janė fjalė shqipe?


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-07-05, 20:54   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Dilaver, une mendoj se qė tė dy kėto fjalė nuk janė fjalė shqipe por janė fjalė turke.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-05, 00:26   #3
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

Qka o ka bohet more keshtu, Murgesha a je e sigurte se une shfletova fjalorin e Gj.Shqipe dhe aty gjeta keto spjegime per keto fjale.

AHEN/G, ~ GU m. sh. ~GJE, ~GJET. 1. bised. Argėtim me saze dhe me kėngė popullore; pėrmb. Sazet popullore. Bėnė (ngritėn) aheng. 2. muz. Teresia e kėngėve dhe melodive popullore qė kėndohen e luhen nė raste dėfrimesh (nuk hyjnė kėtu kėngėt rituale e gojėdhėnore). Ahėngu shkodran: Kėngė ahėngu. 3. keq Dėfrim i shthurur me tė pira tė tepruara e me rrėmujė.
*Dasmė *pa aheng

BEHAR, ~ I m. sh. ~E, ~ET bised. 1. Muajt e ngrohtė tė vitit; vera. Dimėr e behar; Rroba behari. Shi behari. Vapa e beharit: Ethe behari. Dimri ha beharin. /fj. u. Ē’lė dimri, e gjen behari. /fj. u. Me njė lule s’vjen behari./fj. u. 2. pėrd. mb. fig. Gjithnjė i qeshur e i pėrzemėrt, i ēelur e gojėmbėl; i gėzuar. U bė behar u ēel nė fytyrė, u gėzua. E ka gojėn behar: Behar ėshtė gjithnjė. Mė behet zemra behar ēelem, gėzohem shumė.


E tani del Murgesha e na thote se keto fjale jan turke.
Murgesha mos je gabim se ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk ka barbarizma e fjal te huaja siq patem rastin te lexojme kushedi sa here ne ket forum.
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-05, 10:57   #4
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Stuhia
Qka o ka bohet more keshtu, Murgesha a je e sigurte se une shfletova fjalorin e Gj.Shqipe dhe aty gjeta keto spjegime per keto fjale.

AHEN/G, ~ GU m. sh. ~GJE, ~GJET. 1. bised. Argėtim me saze dhe me kėngė popullore; pėrmb. Sazet popullore. Bėnė (ngritėn) aheng. 2. muz. Teresia e kėngėve dhe melodive popullore qė kėndohen e luhen nė raste dėfrimesh (nuk hyjnė kėtu kėngėt rituale e gojėdhėnore). Ahėngu shkodran: Kėngė ahėngu. 3. keq Dėfrim i shthurur me tė pira tė tepruara e me rrėmujė.
*Dasmė *pa aheng

BEHAR, ~ I m. sh. ~E, ~ET bised. 1. Muajt e ngrohtė tė vitit; vera. Dimėr e behar; Rroba behari. Shi behari. Vapa e beharit: Ethe behari. Dimri ha beharin. /fj. u. Ē’lė dimri, e gjen behari. /fj. u. Me njė lule s’vjen behari./fj. u. 2. pėrd. mb. fig. Gjithnjė i qeshur e i pėrzemėrt, i ēelur e gojėmbėl; i gėzuar. U bė behar u ēel nė fytyrė, u gėzua. E ka gojėn behar: Behar ėshtė gjithnjė. Mė behet zemra behar ēelem, gėzohem shumė.


E tani del Murgesha e na thote se keto fjale jan turke.
Murgesha mos je gabim se ne fjalorin e gjuhes shqipe nuk ka barbarizma e fjal te huaja siq patem rastin te lexojme kushedi sa here ne ket forum.
Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor.

Nuk e di, se nga e kane prejardhjen keto fjale, dhe a jane shqipe, por do mundohem t'i gjej, dhe heren e ardhshme t'i postoj ne forum.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-05, 12:36   #5
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

Arvaniti ju po thoni se:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arvaniti
"Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor."
Kemi ketu anetar qe hjedhin poshte ket qka po thua ti.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Prandaj, meqenese keto dy fjale gjenden ne FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE, i perpiluar nga gjuhetaret kompetent shqiptar, dhe se per te njejtat fjale nuk ka ndonje verejtje se jane neologjizma (e aq me pak barbarizma),...........
Dhe tjetri shkon akoma me larg:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
Fjalet ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, qe jane barbarizma theksohen, si barbarizma, neologjizma etj.........
Ishin keto citate te marra nga tema per spjegimin e fjaleve ROD dhe ROB

Me fal po une spo marr vesh asgje ketu.
Nuk kam studju kurr, gjuhen shqipe, e kjo nuk do te thot qe nuk dua te mesoj.
Kujt ti besoj une tani, Ty, Akademikeve, Fjalorit?
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-05, 20:20   #6
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Stuhia
Arvaniti ju po thoni se:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arvaniti
"Kjo nuk do te thote asgje. Mund te jene barbarizma turke, qe tashme jane bere pjese e pandare e gjuhes shqipe. Prandaj dhe gjenden ne fjalor."
Kemi ketu anetar qe hjedhin poshte ket qka po thua ti.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Prandaj, meqenese keto dy fjale gjenden ne FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE, i perpiluar nga gjuhetaret kompetent shqiptar, dhe se per te njejtat fjale nuk ka ndonje verejtje se jane neologjizma (e aq me pak barbarizma),...........
Dhe tjetri shkon akoma me larg:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
Fjalet ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, qe jane barbarizma theksohen, si barbarizma, neologjizma etj.........
Ishin keto citate te marra nga tema per spjegimin e fjaleve ROD dhe ROB

Me fal po une spo marr vesh asgje ketu.
Nuk kam studju kurr, gjuhen shqipe, e kjo nuk do te thot qe nuk dua te mesoj.
Kujt ti besoj une tani, Ty, Akademikeve, Fjalorit?
Me behet qejfi qe qenke perpjekur.

Le te marrim nje shembull "te trashe". Pe shembull fjala "penxhere" ndodhet ne Fjalorin e Shqipes, por a eshte kjo fjale shqipe e paster?

Jo.

Fjala "penxhere" eshte fjale turke, qe ka mbetur ne gjuhen shqipe si huazim apo barbarizem i pushtimit turk. Para viteve '45 kjo fjale perdorej dendur, por me hyrjen e komunizmit ne Shqiperi, filloj te zevendesohej gradualisht me fjalen Shqipe te PASTER "dritare". Ka eshte nje shembul "i trashe". Me kalimin e kohes ky huazim do te dale jashte fjalorit per shkak se i eshte gjetur perkatsja ne Shqipe.

Keot qe thashe une krahasoje pak me thenien e Panoptikonit. Ndersa Odiseja ka nje hipoteze tjeter (per fjale te caktuara).

Gjithe te mirat, Stuhia.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-07-05, 01:18   #7
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

FJALORI I GJUHES sHQIPE, DUHET TE SHENOJ FJALET KUR JANE: BARBARIZMA, NEOLOGJIZMA, HUAZIME, E ORIGJINALE SHQIPE!.

barb. neo. orig. per secilen fjale

behar - pranvere - be+har+e hare, hareja

aheng - knaqesi shpirterore, dallge shpirti - ah (onomatope e knaqesise)
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-07-05, 02:41   #8
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Keto dy fjalė; aheng dhe behar, janė tė huazuara nga gjuha persishte por qė kan hy nė shqipe nėpermjet turqishtes.


Shkruan Shaban Demiraj

burimi tjeter;
T. Dizdari, "Perla" 1996/2, 17 v.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-07-05, 19:31   #9
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Keto dy fjalė; aheng dhe behar, janė tė huazuara nga gjuha persishte por qė kan hy nė shqipe nėpermjet turqishtes.


Shkruan Shaban Demiraj

burimi tjeter;
T. Dizdari, "Perla" 1996/2, 17 v.

*******Ku e tha ne origjinal (''......") Shaban Demiraj dhe cfare thot burimi tjeter ne origjinal, pikerisht per fjalet: aheng e behar - T. Dizdari, ''Perla" 1996/2, 17 v?


__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.