Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-06-07, 13:13   #16
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh
...
Si mund tė quhet Kongresi i 1972 "Kombėtarė" kur njė pjesė e mirė e pėrfaqėsuesėve tė shqipėfolėsve nuk jan prezent nė kėtė kongres.
Une nuk jam nga ata qe mendojne se nese disa perfaqesues kane munguar, kjo patjeter ka te beje me nje mashtrim apo dicka te tille nga ana e atrye qe kane qene prezent. Mund te kene munguar thjeshte per arsye tjera faktike fizike. Ti qe i pretendon t“i njohesh arsyet e mungeses (spekulim), duhet te sjellesh ndonje argument per kete. Perndryshe ne kete stilin tend te diskutimit mund te zbulojme plote teori te padegjuara ndonjehere me pare.. Une as qe dua dhe as qe mund t“i ndaloj ndonjerit te spekuloj simbas deshires apo forces se logjikes se tij, por te drejte per akceptimin e ketyre spekulimeve nuk ka.

Edhe nese, sic thua ti, paskan munguar nje pjese e mire e delegueseve, ti prap nuk mund te spekulosh, so do te ishte marre nje vendim tjeter. Nuk mund te shpallesh vendimet e kongresit te pavlefshme apo ofenduese.. Pos nese forma e organizimit te kongresit ne ate kohe parashihte qe ne rast te abstenimit te nje numri te caktuar te pjesemarreseve, mungon legjitimimi per vendimmarrje. Kupton? E njejta gje vlen, nese sot ne plenumet kuvendore mungojne disa delegate; pra mirret vendimi perkunder mungeses se tyre. Kur guxon e kur nuk guxon te mirret vendimi, e (ka) vendose kuvendi vet. E jo ti e une disa decenie pas nje vendimi. Kete e ben ti ne lidhje me Kongresin e 1972-shit.

Citim:
Tregoma ti mua shkakun e mospjesėmarrėjes sė kėtyre deleguesėve nė kėtė kongres, kur diskutohet njė qėshtėje me rėndėsi aqė tė madhe kombėtare, pėr tė mirėn e gjithė kombit?
E sheh? Nuk e njeh as ti faktin e mospjesemarrjes.. Une nuk e njoh shkakun. Do ta njoh kur te jam i sigurte qe nuk eshte fjala per nje spekulim..

Citim:
Nėse ky nuk ėshtė diskriminim, atėherė nuk di se cka tjetėr mundė tė thirret. Ky ėshtė shkaku i ofendimit tim nga ky i ashtu quajtur kongresė i "unifikimit". Sepse kur ėshtė nė pyetje kombi duhet tė harrohen idealet personale qė tė arrihet njė e mirė pėr tė gjithė kombin.
A eshte diskriminim ndaj atyre qe kane shkruar kirilisht marrja e shkronjave latine ne Kongresin 1908? Nese jo, pse? Nese po, atehere e vertetove se (gati) cdo vendim i te kaluares mund te vehet ne pyetje. Por kjo nuk shkon. Kjo eshte mungese e vetdisciplines - semundje tipike shqiptare.

Citim:
Ndėrsa sa i pėrket dialekteve dhe nėndialekteve lokale kėto mundė tė konsiderohen vetėm si njė thesar i gjuhės shqipe e jo si njė e metė sepse e folura nė dialekte nė cdo gjuhė , pa -izma tė ndryshėm, vetėm sa e pasuron atė gjuhė.
Dakort!! Por prap se prap besoj qe e din cka kam, kur them se diskrepanca gjuhesore eshte me e madhe sesa do te ishte mire (p.sh. ne kuptimin e bashkimit kombtar).

Pershendetje dhe faleminderit per debatim
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-06-07, 02:50   #17
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Menjėherė pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve afėr 1/5 e popullsis jasht bllokut komunist shpallen trathėtar, kėshtu qė pėrfaqėues tė komuniteteve jashtė territoreve shqipėtare as nuk i'u dėrgohet fėtesa. Ja ky ishte shkaku i mos marrjes pjesė "shoku" i nderuar arton.

Ky NUK ėshtė spekulim mirėpo faktė shum i mirėnjohur "shoku" i nderuar arton!!! Mė vjen tė habitem qė nuk jeni i n johur me kėtė fakt kur me sa po e shoh u'a merr mendje qė i dini shumė gjėra.

Ndėrsa sa i pėrket mėnyrės sė marrėjes sė vendimeve nė konferenca qė kan tė bėjnė me interesin e mbarė kombit nuk mund qė tė aplikohet ndonjė formė tjetėr pėrvec komprimiseve tė gjithanėshme.

Sa i pėrket diskriminimit tė atyre personave qė kan pėrdorur qirilicėn apo shkronjat arabe, nuk e di se cka jeni lidhur pėr kėté vegėz kur edhe nga vetė kėta persona nuk dihet se ka pas ndonjė protest rrethė alfabetit latin. Mirėpo nėse ty t'a merrėmendja se ėshtė bėrė ndonjė diskriminim atėher lirishtė nė mėnyrė solidariteti mundė tė pėrdorėsh njėrin nga alfabetet nė fjalė.
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 15:36   #18
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh
Menjėherė pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve afėr 1/5 e popullsis jasht bllokut komunist shpallen trathėtar, kėshtu qė pėrfaqėues tė komuniteteve jashtė territoreve shqipėtare as nuk i'u dėrgohet fėtesa. Ja ky ishte shkaku i mos marrjes pjesė "shoku" i nderuar arton.
Ups a dole ne tripa a? Ne cka tenton te aludosh, kur me titullon "shoku Arton"? Komunist po te dukem, a po? Pse? Sepse e mbrojta gjuhen e njesuar te Kongresit 1972?? Kontrollo fantazine, quno, sepse as ti nuk e konsideron veten si kali, nese te pelqejne sallaterat. A po?

Citim:
Sa i pėrket diskriminimit tė atyre personave qė kan pėrdorur qirilicėn apo shkronjat arabe, nuk e di se cka jeni lidhur pėr kėté vegėz kur edhe nga vetė kėta persona nuk dihet se ka pas ndonjė protest rrethė alfabetit latin. Mirėpo nėse ty t'a merrėmendja se ėshtė bėrė ndonjė diskriminim atėher lirishtė nė mėnyrė solidariteti mundė tė pėrdorėsh njėrin nga alfabetet nė fjalė.
Jam lidhur per kete "vegez", per te treguar se cka do te behet, nese te gjithe ne mendojme te revidojme vendime te marrura nga instanca kompetente.
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 20:38   #19
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh
Nė Kongresin e Manastirit marrin pjesė 32 delegat, me drejt vote dhe 18 pa t'drejt vote nga tė gjitha viset e banuara me shqipėtarė edhe jasht ballkanit si p.sh. edhe nga italia, amerika, egjipti etj.
Si mund tė quhet Kongresi i 1972 "Kombėtarė" kur njė pjesė e mirė e pėrfaqėsuesėve tė shqipėfolėsve nuk jan prezent nė kėtė kongres.

Tregoma ti mua shkakun e mospjesėmarrėjes sė kėtyre deleguesėve nė kėtė kongres, kur diskutohet njė qėshtėje me rėndėsi aqė tė madhe kombėtare, pėr tė mirėn e gjithė kombit?

Nėse ky nuk ėshtė diskriminim, atėherė nuk di se cka tjetėr mundė tė thirret. Ky ėshtė shkaku i ofendimit tim nga ky i ashtu quajtur kongresė i "unifikimit". Sepse kur ėshtė nė pyetje kombi duhet tė harrohen idealet personale qė tė arrihet njė e mirė pėr tė gjithė kombin.

Ndėrsa sa i pėrket dialekteve dhe nėndialekteve lokale kėto mundė tė konsiderohen vetėm si njė thesar i gjuhės shqipe e jo si njė e metė sepse e folura nė dialekte nė cdo gjuhė , pa -izma tė ndryshėm, vetėm sa e pasuron atė gjuhė.

**********
**********
**********

Pėrshėndetje yllbardh,

ata shqipfolėsit, ishin me tė vėrtetė shqipfolės apo ishin shqiptarė ???.

Unė ēuditem nganjėherė, vetėm se e ka ndėrtue Enveri edhe pse nė atė ndėrtesė jetojnė mbi njėmijė banorė, duhet prishur, lėri pa kulm mbi kokė !!!!.

Gjuhėn edhe pse e flet Kombi shqiptarė, duhet ndryshuar se ėshtė marrė vendim kur Enveri ka diktuar !!!!!!.

Pėr mua, kjo mėnyrė e ngritjes sė zėrit nga njerėz tė ndryshėm, nuk mė duket logjike dhe nė kėtė fazė jetėsore, mė duket shumė e rrezikshme.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 15-06-07 nė 20:39
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-07, 05:09   #20
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Ups a dole ne tripa a?
Cka d.m.th. kjo?!!! Mbrojhtės i gjuhės sė njesuar te Kongresit 1972, shqip ėshtė kjo o cooler a?

Tė drejtohem me titullin "shok" sepse tregon mentalitet tė njėjt sikurse nė atė kohė kur edhe ėshtė vendosur njėsimi i ashtuquajtur i gjuhės shqipe nė kongresin e 1972. Dihet shumė mirė se atėher nuk kan qen kushtet e plotėsuara tė shprehjes sė lirė, si kan thėnė komunistat ashtu edhe ėshtė bėrė. Kėshtu qė pėr ty ka vetėm njė llojė e tė vėrtetės. E vėrteta duhet tė shikohet nga perspektiva tė ndryshme e jo tė diktohet vetėm nga njė perspektivė.
Ndėrsa sa i pėrket kompetencės sė instancės/institutit mundė dhe duhet tė diskutohen rrethanat e shprehjes sė mendimit tė lirė tė cdo personi pjesėmarrės e jo vetėm tė klasės sunduese!!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra
Gjuhėn edhe pse e flet Kombi shqiptarė, duhet ndryshuar se ėshtė marrė vendim kur Enveri ka diktuar !!!!!!.

Pėr mua, kjo mėnyrė e ngritjes sė zėrit nga njerėz tė ndryshėm, nuk mė duket logjike dhe nė kėtė fazė jetėsore, mė duket shumė e rrezikshme.


Pėrshėndetje i nderuari kodra

Kėtu nuk ėshtė nė pyetje se vetėm enveri ka diktuar por mundėsit e shprehjes sė lirė sepse kur njeriu nuk mundė shprehet i lirė sipas bindjeve tė tijė cdo vendim i marrurė do tė jetė i dyshimt dhe se gjithė ashtu nė kėtė kongres nuk merr pjesė e mirė e intelektualėve trė cilėt qė mė parė jan shpallur trathėtarė.

Ndėrsa sa i pėrket kohės se kur zhvillohet ky diskutim mundė tė them se edhe vetė historianėt e shqipėris jan duke e reviduar tė tėrė historin qė nga 1939 e deri sa kur regjimi komunist nė viset shqipėtare u mundė nga fryma e re demokratike. Pėr shkak se e tėrė kjo periudhė ėshtė shikuar nga perspektiva komuniste. Dhe se objektiviteti mundė tė thuhet se s'ka ekzistuar nė asnjė rastė.

Citim:
ata shqipfolėsit, ishin me tė vėrtetė shqipfolės apo ishin shqiptarė ???.


Mos tė harrojm njė numėr tė mirė tė shqipėtarėve nė amerikė, turqi dhe nė evropėn prendimore tė cilėt ishin tė detyruar t'a lėshijnė Shqipėrin pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve pėr shka tė bindjes sė tyre politike ose fetare. Ky numėr dhe numėri i shqipėtarėve tė cilėt kishin lėshuar viset shqipėtare mė herėt nuk mundė/duhet tė injorohet kur ėshtė nė pyetje qėshtja e cila i takon tanė kombit shqipėtarė pa marrur parasyshė se ku gjindet dhe se cfarė bindje politike a fetare ka.

Pėrshėndetje


__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-07, 03:04   #21
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh
Cka d.m.th. kjo?!!! Mbrojhtės i gjuhės sė njesuar te Kongresit 1972, shqip ėshtė kjo o cooler a?
Nejse, ne raste te rregullta e kisha perkthyer tash ate shprehjen time ne gjuhen pershtatese per adresatin (p.sh. "a te kapi xekrri, pash qitapin a?"), por per hirź te zbrapthjes simpatike nga biseda (me ne fund i percakton vetit pjesen formale te bisedes: termet e jo argumentet, pra levoren e jo brendine..), deshiroj te mbetet i pacenuar dinjiteti i nje legasteniku ekstenziv dhe udhezoj per sherim te mbare gjetiu.

Citim:
Tė drejtohem me titullin "shok" sepse tregon mentalitet tė njėjt sikurse nė atė kohė kur edhe ėshtė vendosur njėsimi i ashtuquajtur i gjuhės shqipe nė kongresin e 1972. Dihet shumė mirė se atėher nuk kan qen kushtet e plotėsuara tė shprehjes sė lirė, si kan thėnė komunistat ashtu edhe ėshtė bėrė. Kėshtu qė pėr ty ka vetėm njė llojė e tė vėrtetės. E vėrteta duhet tė shikohet nga perspektiva tė ndryshme e jo tė diktohet vetėm nga njė perspektivė.
Spekulim i pergjegjur me larte..

Citim:
Ndėrsa sa i pėrket kompetencės sė instancės/institutit mundė dhe duhet tė diskutohen rrethanat e shprehjes sė mendimit tė lirė tė cdo personi pjesėmarrės e jo vetėm tė klasės sunduese!!!
Spekulim i pergjegjur me larte..
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-07, 04:39   #22
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Nejse, ne raste te rregullta e kisha perkthyer tash ate shprehjen time ne gjuhen pershtatese per adresatin (p.sh. "a te kapi xekrri, pash qitapin a?"), por per hirź te zbrapthjes simpatike nga biseda (me ne fund i percakton vetit pjesen formale te bisedes: termet e jo argumentet, pra levoren e jo brendine..), deshiroj te mbetet i pacenuar dinjiteti i nje legasteniku ekstenziv dhe udhezoj per sherim te mbare gjetiu.


Spekulim i pergjegjur me larte..


Spekulim i pergjegjur me larte..
Nė kėtė rast nuk nevoitet tė komentohet. kėshtu qė

PA KOMENT
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-07, 21:54   #23
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė shtesė

Gjuha zyrtare, e shkruar me gėrma latine dhe qė u pėrvetėsua nė vitin 1909, ishte e bazuar nė dialektin e Gegėrishtes Jugore tė qytetit tė Elbasanit nga fillimi i shtetit tė Shqipėrisė deri nė Luftėn e dytė botėrore. Deri nė vitin 1968 shqiptarėt e Kosovės, Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė dhe Malit tė Zi pėrdorėn gjuhėn letrare shqipe tė dialekit gegė si gjuhė zyrtare. Nė Shqipėri me ardhjen nė fuqi tė komunistėve dialekti gegėcito! u ndalua institucionalisht prej vitit 1944 deri nė vitin 1967cito! dhe de-fakto prej vitit 1972 deri sotcito! . Gjuha e sotme zyrtare shqipe jo vetėm qė bazohet nė toskėrisht, por edhe fjalėt e shprehjet qe huazohen prej gegėrishtes kthehen nė morfologjinė, fonologjinė dhe sintaksėn e tė folmes toskė. Shqiptarėt qė jetojnė edhe sot nėn administrimin e sllavėve e pranuan dialektin toskė si nivel tė gjuhės zyrtare shqipecito! . Ky vendim politik i marrėcito! nė Prishtinė nė vitin 1968 sot po sfidohet nga shkrimtarė, gazetarė dhe sidomos rinia qė shkruan nė internet si jo frutdhėnės dhe diskriminues ndaj folėsve tė dialektit gegė, nė veēanti ndaj kosovarėve tė cilėt tingėllojnė si emigrantė kur flasin gjuhėn standarde shqipe.
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-07, 21:57   #24
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqipja standarde

Formimi i gjuhės letrare kombėtare tė njėsuar (gjuha standarte), si varianti mė i pėrpunuar i gjuhės sė popullit shqiptar, ka qenė njė proņes i gjatė, qė ka filluar qė nė shekujt XVI-XVIII, por pėrpunimi i saj hyri nė njė periudhė tė re, nė shekullin XIX, gjatė Rilindjes Kombėtare.
Ne vitin 1824 Naum Veqilharxhi filloi punen per te krijuar alfabetin shqip dhe ne vitin 1844 dhe 1845 u botua “Evetar”-i. Vaqilharxhi ishte i pari qe shprehu qellimet e Rilindjes Kombetare Shqipėtare nėpėrmjet traktatit tė tij, parathėnies sė “Evetr”-it tė pare dhe shume shkrimeve tė tjera. Nė programin e Rilindjes, mėsimi dhe lėvrimi i gjuhės amtare, pėrpjekjet pėr pasurimin e saj dhe pastrimin nga fjalėt e huaja dhe tė panevojėshme, zinin njė vend qėndror. Gjatė kėsaj periudhe, u zhvillua njė veprimtari e gjerė letrare, kulturore dhe gjuhėsore.
Nė vitin 1879, u krijua “Shoqata e tė shtypurit shkronja shqip”, qė i dha njė shtysė tė re kėsaj veprimtarie. U hartuan gramatikat e para me synime normative dhe u bė hapi i parė pėr hartimin e njė fjalori kombėtar i gjuhės shqipe, qė ėshtė “Fjalori i Gjuhės Shqipe” i Kostandin Kristoforidhit, i botuar pas vdekjes sė autorit, mė 1904. Gjatė periudhės sė Rilindjes Kombėtare, u arrit tė pėrvijoheshin dy variante letrare tė kombit shqiptar, varianti letrar jugor dhe varianti letrar verior. U bėnė gjithashtu, pėrpjekje pėr afrimin e kėtyre varianteve dhe pėr njėsimin e gjuhės letrare. Detyra e parė qė duhej zgjedhur, ishte njėsimi i alfabetit. Deri atėhere, shqipja ishte shkruar nė disa alfabete: alfabeti latin, alfabeti grek, alfabeti turko-arab dhe alfabete tė veēanta. Kėtė detyrė e zgjidhi Kongresi i Manastirit, i mbledhur mė 14 deri mė 22 Nentor tė vitit 1908, nė qytetin e Manastirit, qė sot ndodhet nė Maqedoni. Ne kėtė Kongres, pas shumė diskutimesh, u vendos qė tė pėrdorej njė alfabet i ri, i mbėshtetur tėrėsisht nė alfabetin latin, i plotesuar me nėntė digrame (dh, gj, ll, nj, rr, sh, th, xh, zh), dhe me dy shkronja me shenja diakritike (ē, ė), ėshtė alfabeti qė ka edhe sot nė perdorim gjuha shqipe. Kongresi e la tė lire edhe pėrdorimin e alfabetit tė Stambollit, qė kishte mjaft pėrhapje, por koha ja leshoi vendin alfabetit tė ri, qė u paraqit nė Kongres, pra alfabetit tė sotėm.
Njė hap tjetėr pėr njėsimin e gjuhės letrare shqipe, bėri “Komisioni letrar shqip”, qė u mblodh nė Shkodėr nė vitin 1916. Komisioni nėnvizoi si detyrė themelore lėvrimin e gjuhės letrare shqipe dhe zhvillimin e letėrsisė shqiptare. Ky komision gjuhėtarėsh e shkrimtarėsh, krijuar pėr tė ndihmuar nė formimin e njė gjuhe letrare tė pėrbashkėt pėrmes afrimit tė dy varianteve letrare nė pėrdorim, vlerėsoi variantin letrar tė mesėm, si njė urė nė mes toskėrishtes dhe gegėrishtes dhe pėrcaktoi disa rregulla pėr drejtshkrimin e tij, tė cilat ndikuan nė njėsimin e shqipes sė shkruar. Vendimet e Komisionit letrar shqip pėr gjuhėn letrare e pėr drejtshkrimin e saj, u miratuan mė vonė edhe nga Kongresi Arsimor i Lushnjės (1920) dhe vijuan te zbatoheshin deri nė Luftėn e Dytė Botėrore.
Pas Luftės sė dytė Botėrore, puna pėr njesimin e gjuhės letrare kombėtare (gjuhės standarte) dhe tė drejtshkrimit tė saj, nisi te organizohet nga Instituti i Shkencave. U krijuan komisione tė posaēme pėr hartimin e projekteve tė drejtshkrimit. Kėshtu, u hartuan disa projekte nė vitet 1948, 1951, 1953 e 1956. U organizuan gjithashtu, dy konferenca shkencore nė vitin 1952, pėr tė diskutuar pėr problemin e gjuhės letrare.
Me 1967, u botua nga Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, projekti i ri “Rregullat e drejtshkrimit tė shqipes”. Ky projekt filloi tė zbatohet nė tė gjithė hapsiren shqiptare, nė Republikėn e Shqipėrisė, nė Kosovė dhe nė Mal tė Zi. Ndėrkohė, perpjekje pėr njesimin e gjuhes letrare dhe tė drejtshkrimit tė saj, bėheshin edhe nė Kosove. Nė vitin 1968, u mblodh Konsulta Gjuhėsore e Prishtinės, e cila, e udhėhequr nga parimi “njė komb-njė gjuhė letrare”, vendosi qė projekti i ortografisė i vitit 1968, posa tė miratohej e tė merrte formėn zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė, do tė zbatohej edhe nė Kosovė. Vendimet e kėsaj Konsulte kanė qenė me rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr njesimin e gjuhes letrare kombėtare shqipe.
Projekti “Rregullat e drejtshkrimit tė shqipes “ i vitit 1967, pas njė diskutimi publik, ai u paraqit pėr diskutim nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Shqipes, qe u mblodh nė Tiranė, nė vitin 1972, i cili ka hyrė nė historinė e gjuhes shqipe dhe tė kulturės shqiptare, si Kongresi i njėsimit tė gjuhės letrare kombėtare. Kongresi i Drejtshkrimit tė Shqipes, nė tė cilin morėn pjesė delegatė nga tė gjitha rrethet e Shqipėrisė, nga Kosova, nga Maqedonia dhe nga Mali i Zi dhe nga arbėreshet e Italisė, pasi analizoi tė gjithė punėn e berė deri atėhere pėr njesimin e gjuhės letrare, miratoi njė rezolutė, nė tė cilėn pėrveē tė tjerash, pohohet se “populli shqiptar ka tashmė njė gjuhė letrare tė njėsuar”.
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-07, 01:51   #25
yllush_qiki
!!..qikilush..!!
 
Avatari i yllush_qiki
 
Anėtarėsuar: 13-07-07
Vendndodhja: !!..qa po t'han ty???...ku t'ma do kokrra e qefit mos t'ardht merzi..!!qy!!
Postime: 237
yllush_qiki me shokė shumeyllush_qiki me shokė shume
Gabim

kosovarqja, kosovarqja, kosovarqja e deri ne vdekje kosovarqja...nqs disa nga ju e nin veten inferior, te trash, njerz qe flasin ni gjuh palidhje (vetem sps disa shqipe nga Shqipnia thojn kshtu)s'kom qa ju boj valla...shkoni te psikologu ...mu s'guxon askush me ma prek kosovarqen se kryt ja thej...standardja nuk na pershtatet neve kosovarve kshtu qe nuk shoh t'arsyshme me shku kunder natyres ton....disa shqipe nga Shqipnia thojn qe na jena t'trash sps nuk folim mire standarden...ateher edhe italiont, gjermont, suedezt kokan injoranta sps nuk folin standarden...haahhahahaahah....RROFT KOSOVARQJA dhe mos guxoni me ma ofendu
__________________
!!...per KOSOVEN hip hip urra hip hip urra....jupiiiiiiiii...!!
yllush_qiki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-07, 15:50   #26
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Gjuha shqipe sot ndodhet nė fazėn e modernizimit dhe se kjo ėshtė njė kėrkesė kulturore e shoqėrore kombėtare. Modernizimi ka tė bėjė nė radhė tė parė me leksikun dhe me terminologjinė, por jo edhe reforma drejtshkrimore e gramatikore.
Ne kemi folur shqip edhe e kemi kultivuar gjuhėn tonė edhe para se tė dėgjonim pėr Eqrem Ēabejn.Populli ynė e ka ndjerė gjuhėn amtare kurdoherė si diēka tė pandarė nga vetė qenia e tij, si njė shok tė vėrtetė lufte. Me tė ai ka shprehur personalitetin e tij etnik e shoqėror, mendimin, vullnetin e veprėn e tij historike, gėzimin e dhimbjen, ėndrrat, dashurinė dhe urrejtjen.

Migjen Kelmendi nuk ėshtė specialist i gjuhės.
Ėshtė e vėrtetė se Kongresi i Drejtshkrimit i vitit 1972, ia ka bėrė me hile dialektit gegė, ama pėr balancimin e gegėrishte-toskėrishtes janė albanologėt dhe Kėshilli Ndėrakademik Tiranė-Prishtinė, jo migjen kelmendėt e as hundaēėt shkodranė!!

Gjuha nuk ėshtė pronė e individit apo e grupit, por ėshtė thesar i ēmueshėm e i gjithanshėm i mbarė shoqėrisė.

Pikerisht qe jemi ne nje periudhe te quajture moderne, periudhe kjo qe karakterizohet nga shoqeri te organizuara politikisht , qe funksionojne ne saje te standardeve (vlerave, normave ligjeve) te percaktuara konsensualisht .... Ne menyre qe komunikimi dhe shkembimi social te jet me i lehete ... Pikerisht shkembimet sociale kushtezojne dhe paraqitjen, krijimin e fenomenit krijeses se kombeve - shtete ... Si shoqeri te organizuara dhe te unifikuara politikisht ne te gjitha spektrin e organizmit dhe rendit shoqerore.

Disa injorant dhe sharlatan si Migjen Kelmendi qohen e kritikojne me gjuhe te huazuara, disa individ qe kane komplekse me te qenurit , perkatesin e tyre kombetare.

Disa tendenca per t'u ndara , per te bere dallimin nga ATA - ne TIRANE, dhe NE - ne PRISHTINE... Tendence dy poleshee
Perderisa nje pjese injorantesh nga TIRANA - paraqiten me pro-Italiane duke huazuare, dhe zevendesuare fjalet e bukura shqipe me fjale Italiane

Apo disa si qifit i Migjen Kelmendit me SLANG-at , ELEVIM , SIMPPLIFIKIM... e ku t'a di une .... kane tendence te paraqiten me nje te artikuluare te folurit me pro-american .

Nje tendence subkulture - SOCIOLEKTE ( pasi qe s'mund te thuash qe eshte dialekt) qe eshte karakteristike me shume per nje lagje , grup-moshe sesa per nje identitet qytetaresh.

NJEREZ ME KOMPLESKE QE SHOHIN ANDRRA NE K... SLANGAT - le ti mbane per vete...

Vete fenomeni i modernitetit dhe shoqeira moderne, e organizuare qe funksionon ne baze te ligjeve , rregullave standardeve, imponon qe nje shoqeri gjeo-politike te ket disa standarde . Nder to dhe gjuhaa

PERIUDHA E SHOQERIVE TE PA-ORGANIZUARA POLITIKISHT, KLANET, FISET , FEUDET... JANE SHOQERI TE LANA ME SHEKUJ MBRAPA.

Me gjuhen qe artikulojne ne shtepi ajo eshte GJUHA NENES... dhe se me ajo gjuhe, per t'qene e perdorshme , funksionale , e shfrytezuare per komunikim pertej pragut te shpijes duhet te levrohet nepermjet institucioneve edukativo-arsimore , te cilat jane nen mbikqyrje te shtetit.

Gjuha standarde eshte nje gje e patjekaluare e nje shoqerie e organizuare, unike politikisht dhe territorialisth... Ndersa dialekti eshte pasuri qe prezenton , shfaqe shprehe identitetin , perkatesin e nje lokaliteti , rajoni ... Mirepo, s'perfaqeson tere shoqerine gjeopolitikisht te organizuare ne nje shtete .
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-07, 17:50   #27
GjiLanasJa_
 
Avatari i GjiLanasJa_
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 547
GjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

LABI tu kisha Lut Bjeri Pak Ma shkurt se syt mu prishen qyyyyyyy
__________________
Jeto Sikur Do te vdesesh Neser e Meso Sikur Do Te Jetosh Gjithmon
GjiLanasJa_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-07, 17:19   #28
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GjiLanasJa_
LABI tu kisha Lut Bjeri Pak Ma shkurt se syt mu prishen qyyyyyyy

Shkurt nevoja e te standardizuarit apo e te kultivuarit te nje gjuhe te mbikqyrur nga institucione te shoqerive te organizuara (shteti) eshte nevoje e modernitetit.

Gjuha zyrtare eshte gjuhe qe e kultivon e administron shteti nepermjet asaj qe quhet sistem arsimore .

Per nje komunikim me te gjere qe jashta pragut te shpies, per nje komunikim me te leht ne shkembime jashta familjes, jashta fisit , jashta krahines eshte paraqitur si nevoje standardi gjuhesore .
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-07, 21:52   #29
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim

*

Paskan "harrue" disa se gengishtja asht perdorė n'formė t'shkrueme deri mbas Kogresit t'72-shės?! Dhe se gegnishtja s'folet veē n'Kosovė? Se gengishtja asht dialekti verior ku folet n'tana viset veriore t'shqipes? Sa libra jan rishkrue prej genishtes n'tosknishte?!

Sa pėr mu', gengishtja s'ban t'humbi prej pėrdorimit. Cka nuk ban asht politizimi i saj. Apo pėrdorimi i saj si shej dallues i nji krahine t'caktueme, n'vend qi t'mirret si gja pasunuese e nji gjuhe siē asht shqipja.

Fundi i fundit napėr sh'pijat tona, dashtėm s'dashtėm e folim gengishten.

Gengishtja ban t'pėrdoret, ama jo edhe t'shpallet gjuhė tradhtare tosknishtja!


Me t'mira!


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-07, 17:41   #30
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
*

Paskan "harrue" disa se gengishtja asht perdorė n'formė t'shkrueme deri mbas Kogresit t'72-shės?! Dhe se gegnishtja s'folet veē n'Kosovė? Se gengishtja asht dialekti verior ku folet n'tana viset veriore t'shqipes? Sa libra jan rishkrue prej genishtes n'tosknishte?!

Sa pėr mu', gengishtja s'ban t'humbi prej pėrdorimit. Cka nuk ban asht politizimi i saj. Apo pėrdorimi i saj si shej dallues i nji krahine t'caktueme, n'vend qi t'mirret si gja pasunuese e nji gjuhe siē asht shqipja.

Fundi i fundit napėr sh'pijat tona, dashtėm s'dashtėm e folim gengishten.

Gengishtja ban t'pėrdoret, ama jo edhe t'shpallet gjuhė tradhtare tosknishtja!


Me t'mira!


*
Vendimi ne Kongresin e 72-se, ka qene vendim politike ... Perkatesisht vendim i DIKTATORIT ENVER .... Eshte e vertete se ju eshte be mehile dhe ka qene vendim i QEFEVE , PREFERENCAVE TE PUSHTETAREVE ...

Mirepo, pa dyshim qe kemi nevoj te unifikohemi ne t'gjitha spektret, ne menyre qe ne komunikimin e rrafshit mbarekombetare t'mos paraqiten veshtiresi dhe pengesa ne komunikim.

Dialektet jane pasuri e nje populliii... Mirepo, duhet t'kuptohet qe standardi eshte domosdoshmeri dhe nevoj e kohes ... Gjuha e standardizuare eshte qelesi i unifikimit dhe komunikmit ....

S'PARI INTEGRIMI DUHET T'NDODHE BRENDA PER BRENDA ... MANDEJ T'JU MESYHEMI INTEGRIMEVE EVROPIANE .

Te pershendes 4peac


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.