Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-09-07, 02:39   #31
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje te gjithve.
Mendimi im esht qe: Dashte s`dashte duhet pastru gjuhen nga gjuhet e huaja. Sahan e tepsi, tanir e hyhyyyy, me vjen turp mi perdor ato.
Kurse dialekti ka me kon qyky qe e kem, si zvicrra qe e ka diqlektin e vet e fol katunarqe,shkruan edhe e lexon ne Gjermanishten e pastert.
Ndersa tek Televizioni, vetem Lajmet i jep ne gjermonishten e pastert, tjerat i gran katunarqe.
Per ne kosovaret esht veshtir te pastrohet tersisht gjuha, nuk na knaq neve me i thon dikujt.
psh.
Shqip = Do te vras ore..
Kosovarqe = O kam me t`myt shazote hahahah!!!
Hmm pak shaka, por ashtu esht, mua p.s nuk me knaq diku diku pa u shfry mir hmm..!
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-09-07, 12:33   #32
Nirvana Band
 
Avatari i Nirvana Band
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Germany
Postime: 3,637
Nirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėmNirvana Band i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pa dyshim se duhet te flitet dialekti gege ngase gege jemi!

Nuk na takon neve te flasim gjuhen standarte ngase jemi rritur aty ku q'dohere eshte flitur dialekti gege.

Nuk jam kunder gjuhes standarte, por jam kunder bastalldimit te gjuhes,ku shume fjale kan hy nga gjuhet tjera,ku kemi mundesi qe te kemi fjale tonat shume te pershtatshme.

Pra flite ate dialekt qe te bene te ndihesh mire!
Nirvana Band Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-07, 10:47   #33
aroza
 
Avatari i aroza
 
Anėtarėsuar: 28-06-07
Postime: 523
aroza i dashuraroza i dashuraroza i dashur
Gabim Titulli: Cilźn gjuhź (duhet tź) flasin kosovarźt?

Te shpija duhet tė flitet dialekti i shpisė, e kur tė dalėsh n'sokak ai i sokakut......e kėshtu me radhė derisa tė qon zoti me pas punė me institucionet e shtetit dhe stop! Kėtu ka (duhet ket) rregulla e rregullore, nene e ligje....... qė "cėnojnė" individin dhe pėrfaqsojn shoqėrinė, kombin, shtetin.

Eh nėse duam qė tė tjerėt tė na njohin si popull, si komb, si shtet atėhere neve duhet tė flasim me njė gjuhė.
Apo me i ra shkurt e shqip : Duhet me folė shqip pėr t'qen shqiptarė.
aroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-09-07, 12:58   #34
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cilźn gjuhź (duhet tź) flasin kosovarźt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga aroza
Te shpija duhet tė flitet dialekti i shpisė, e kur tė dalėsh n'sokak ai i sokakut......e kėshtu me radhė derisa tė qon zoti me pas punė me institucionet e shtetit dhe stop! Kėtu ka (duhet ket) rregulla e rregullore, nene e ligje....... qė "cėnojnė" individin dhe pėrfaqsojn shoqėrinė, kombin, shtetin.

Eh nėse duam qė tė tjerėt tė na njohin si popull, si komb, si shtet atėhere neve duhet tė flasim me njė gjuhė.
Apo me i ra shkurt e shqip : Duhet me folė shqip pėr t'qen shqiptarė.
Te pershendes Aroza !!

Standardi eshte paraqite si nevoj , domosdoshmeri e shoqerive te organizuara ne bashkesi te njesuaraa, politikisht ...

PJESE E VETEDIJES POLITIKE KOMBETARE- eshte dhe gjuha e njesuare ; GJUHA STANDARDE, GJUHA ZYRTARE, GJUHA ADMINISTRATES , si duash quaje....

STANDARDI ESHTE PRODUKT, VLERE DHE DOMOSDOSHMERI E FORMACIONEVE SHOQERORE-INDUSTRIALE .

Ajo cfare e karakterizon KOMBIN-SHTET ( si forme e organizimit shoqerore) nga formacionet tjera eshte njesimi politike - VETEDIJA POLITIKE.


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.