Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-03-08, 13:16   #1
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Poezi nga Xheladin Hamza

xheladin hamza


FJALĖT LINDĖN TĖ ĒELIKTA


Guximi dhe trimėria
Ka kohė qė kanė rėnė nė gjumė
Ėndrra tė pakėndshme i pėrqafuan
Nė heshtje...

Shkuma mbi Ibrin qanė
Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
Tė mbetur jetim
Pėrzihej me britmėn e njė qyteti plak
Qė e pa se drita e diellit pėr te u fsheh
Koha aty u ndalė pėr pushim
E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

Nga malli e nostalgjia pėr fluturim
Shqiponja dykrerėshe vrullshėm u zgjua
Lindėn fjalė tė ēelikta nė vete
Nuk ka ndarje tė Kosovės asnjė pėllėmbė!

Nga horizonti i nėntė i nėntokės
U gdhendėn shkronja tė arta
Edhe mbi shkėmbinjtė
Tė Mitrovicės, Zveēanit, Zubin Potokut
E tė Leposaviqit
PAVARĖSIA E KOSOSVĖS!


28. 02. 2008.


xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-04-08, 07:19   #2
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza


POEZI PĖR RAMUSHIN
(akrostih)

Kosovė nuk tė lejojnė Dielli tė shkėlqejė mbi Ty
Ujqit nga tė gjitha anėt tėrbueshėm ulėrojnė
Shumė tė etshėm pėr gjakun Dardan janė
Trimat lindin qė tė mos vdesin kurrė
Ulėroni egėrsira ulėroni sa tė doni
Asnjė moment nuk mund tė na frikėsoni
Ramushin kurrė nuk do ta gjunjėzoni
Robėrinė e popullit nuk e durove dot
Armėt me vėllezėrit i shtrėnguat
Mbėshtetje shpirtėrore nga gjithė Kosova e kishe
Urata e jonė le tė mbėrrijė tek i Madhi Zot
Shėrbėtor i askujt nuk dėshirove tė jesh
Heroizmin nė luftė dhe nė paq e tregove
Afėrsinė Tėnde tė gjithė ne e shijuam
Radhitemi pas teje tė gjithė njė nga njė
Agresorit ballė pėr ballė pa frikė t’ia dalim
Dardaninė tonė tė pėrgjakur ta mbrojmė
Ishe Komandant qė mburret e gjithė shqiptaria
Nėna qė Ju lindi qoftė e bekuar nga i Madhi Zot
Agu i mėngjesit dhe drita e Diellit pėr Kosovė je Ti
Jeto pėrgjithmonė o RAMUSH se Ti je engjėlli hyjnor
Ti je shndėrruar nė ēdo pikė tė gjakut nė trupin tonė.


10. 03. 2005.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-08, 13:47   #3
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

MA SJELLĖ ESENCĖN E DIELLIT

Shikimin e hodha nė ardhmėri
U ngritė mbi maje tė ylberit
E puthi ngrohtė dhe mbeti aty
E unė mbeta nė shpresė pėr sytė e mi...

Dhe sot kur dėnesa mė dėrmoji
E pamėshirshėm shpirtin ma theu
Nė mijėra copėza mė tė imta se atomi
Tė lutem mos shkel mė mbi mua
Si mbi njė lule tė kėputur e tė venitur...

Edhe njėherė kthe kokėn kah unė
Derisa akoma frymoj me frymė tė rėndė
Dhe shiko nė sytė e mi tė verbėr
Si rrokullisen e vdesin lot veē pėr ty...

Ma sjellė esencėn e diellit
Tė ma ngrohė shpirtin e ngrirė
Si tė njė varfanjaku tė braktisur
E orkideja le tė ēelė edhe njėherė
Sall pėr mua e pėr ty...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-08, 18:25   #4
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

VDEKJA ECĖN NĖ HESHTJE E QETĖSI


Me gjuhėn e heshtjes
Vdekja pėrjetėsisht na flet
E ne fare nuk e kuptojmė...


Pa dallim ngjyre e gjinie
Njėsoj me vete merr shpirtra
Tė zinj e tė bardhė...


Shpirtzinj i merr nė dhimbje e mundime
Dhe i vendosė nėn pemėn e Zakumit
E shoqėri u bėjnė djajtė me brirė...


Shpirtbardhė i merr me lehtėsi
Tė pėrcjellur me muzikėn hyjnore tė semas
E tė mbėshtjellur me aromė lulesh
Tė kėputura nga kopshti i Edenit...


Lindja dhe vdekja shkruhen
Me shkronja tė arta e tė zeza
Nga vet dora e tė Madhit Zot...

E mes tyre krijojnė harkun
E fillimit dhe mbarimit jetėsor...


E vdekja ecėn gjithmonė
Nė heshtje e qetėsi...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-08, 20:39   #5
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza


DITĖ E ZYMTĖ


Dielli i zbehtė
Ndritė ditėn e vdekur

Shpresa humbet nė kujtimet
E iluzioneve tė pavdekshme

Mes gishtrinjėve
Shpalosi qiellin palė palė

Qetėsia qė kėndon
Lexon nė ballin tim
Kėngėt e plagėve ...

Nė rrudhat e fytyrės
Mbeti e shėnuar ditė e zymtė
Dhjetė shkurti dymijė e shtatė
E larė me gjakun e njomė

Mbi toprakun tonė
Djajtė edhe njė herė
Hedhėn vallen e ēmendurisė ...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-08, 17:41   #6
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

ZHVESHI LĖKURĖN TIME

Shpirti mbushet e zbrazet
Me vepra tė bardha e tė zeza
Tė shkruara nga tė dy engjėjt
Tė krahut tė djathtė e tė majtė...

Nė ēdo falje tė xhumasė
Zhveshi lėkurėn time
Dhe bėhem shpirt
I mbytur nė frikė...

Bėrtas deri nė kupė tė qiellit
Edhe banorėt e xhenetit
E tė xhehenemit
Vajin tim mallėngjyeshėm
Le ta dėgjojnė...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.