Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė! 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 28-10-06, 22:45   #1
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim Historia "relative" !

Historia "relative" !
Se ēfarė ka dodhur me kombin tonė gjatė Historisė, dihet deri diku. Ajo qė dua tė theksoj ėshtė relativizimi i fatit dhe fatkeqėsisė nė kontekstin Historik. E dij qė ka "tipa" tė cilėt posa ta shohin kush e ka hapur temėn do tė vėrsulen ndaj meje (por jam mėsuar me kėto
gjėra), pa u ndaluar fare nė thelbin e ēėshtjes (temės), por nejse...
Pėrmes njė rrėfimi tė thjeshtė dua tė pasqyroj idenė time.


Dikur moti nė Indi jetonte njė plak tė cilit i kishte vdekur gruaja, dhe ia kishte lėnė njė djalė njėvjeēar. Plaku ishte i detyruar tė punonte dhe tė pėrpiqej shumė qė ta rriste
djalin, tė cilin e kishte shpresėn dhe gėzimin e vetėm. Punonte me njė kal duke sjellur dru nga pylli i afėrm dhe kėsisoj siguronte
mbijetesėn pėr djalin dhe pėr vete.
Vitet kaluan dhe kur djali i mbushi 19 vjet, ndodhi qė ta harronte hapur derėn e ahurit dhe natėn i iku kali nė bjeshkė, pėr t'u bashkuar me kuaj tė egėr. Plaku i shkretė mbeti pa tė vetmin burim tė tė ardhurave. Menjėherė erdhėn fqinjtė dhe tė afėrmit e tij, pėr
ta ngushėlluar.
- Ēfarė fatkeqėsie e madhe! - i thanė.
Mirėpo, plaku iu pėrgjigj;

- Askush nuk e din ēka ėshtė fat i mirė, e ēka fatkeqėsi?!
Pas disa ditėsh, papritmas nė oborr u dėgjua troku dhe hingėllima ... kali i arratisur ishte kthyer bashkė me dy kuaj tjerė, tė egėr.

Plaku dhe biri i tij, pėrnjėherė u bėnė tė pasur.
Tė afėrmit dhe fqinjtė, erdhėn menjėherė pėr ta ndarė gėzimin
bashkė.
- Ēfarė fati i rrallė dhe i mirė!- i thanė.
Mirėpo, plaku sėrish iu pėrgjigj;

- Askush nuk e din ēka ėshtė fat i mirė, e ēka fatkeqėsi?!
Tė nesėrmen, djali i plakut e shaloi njė kal tė egėr dhe kalėroi. Kali filloi tė vėrtitej, tė kėrcente dhe pa njė pa dy e rrėzoi nė tokė
djaloshin. Ai ra dhe e theu kėmbėn.
Menjėherė erdhėn fqinjtė.
- Ēfarė fatkeqėsie!?- i thanė plakut.
E plaku u pėrgjigj qetė;

- Askush nuk e din ēka ėshtė fat i mirė, e ēka fatkeqėsi?!
Nuk kaloi shumė kohė dhe shpėrtheu lufta. Tė gjithė tė rinjtė u
mobilizuan nė mbrojtje tė Atdheut. Vetėm djali i plakut mbeti nė shtėpi sepse e kishte kėmbėn e thyer.
Prap erdhėn fqinjtė dhe i thanė;

- Ty o fqiu ynė, ēdo fatkeqėsi tė sjell fat tė mirė.
Mirėpo, plaku edhe kėsaj radhe u pėrgjigj;

- Askush nuk e din ēka ėshtė fat i mirė, e ēka fatkeqėsi!?

E kush ta dij nė kėtė Historinė tonė, ēka ishte fat e ēka fatkeqėsi!?
Nėse e dini ju lus qė ta rrėfeni. Ēka e pandehni fat? Ēka fatkeqėsi?
Ēka e konsideroni si fat nė fatkeqėsi (nė kontekstin historik)?


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.