Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-07-11, 07:11   #241
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Per momentin a? Forumin po e shfletoj.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-07-11, 13:02   #242
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

....jam duke lexuar,

Kodi i Davincit

nga

Dan Brown
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 13:08   #243
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Danielle Steel --- Fundi i nje vere...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 13:08   #244
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Per momentin po lexoj postimet e forumistave te shoh cka ka ndodh per kohen sa kam munguar ne forum
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 13:14   #245
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,388
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
....jam duke lexuar,

Kodi i Davincit

nga

Dan Brown
Ku je miku im te te pyes per simbolet qe Robert Langdon mundohej ne deshifrim


Asgje momentalisht
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 17:15   #246
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elvio Shiko postimin
Ku je miku im te te pyes per simbolet qe Robert Langdon mundohej ne deshifrim


Asgje momentalisht

.....te pershendes nga zemra Mik, gezohem per ty dhe personalitetin tend fisnik,

liber mjaft interesant
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 20:19   #247
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?
Borsh,Finiq 13.9.2004

Endje mėngjesore me barkun bosh. Ende janė hijet aq tė gjata sa ta arrijnė gjallėrisht xhaminė mbi kreshtėn shkėmbore. Nė njė gjysmė ore gjendem lart. Disi i frikėsuar prej gjarpėrinjve. Mbi cilin gur mund tė shėlliheshin ata nė diell? Por nuk mė ngecet kėmba nė asnjė gur dhe nuk rrėzohem. Xhamia pėrbėhet prej njė kubi dhe njė motivi tetėkėndėsh kubeje. Model i thjeshtė gjeometrik. Thjeshtėsi ballas peizazhit tė maleve. Nėpėr dritare fryn njė erė qė tė ngrin. Kubeja ėshtė plot tė ēara. Nė ēdo ēast mund tė rrėzohet, porsi njė traditė. Dy topat tė ndryshkur qėndrojnė si njė pėrmendore e ngulur nė dhe. Nė kapėrcyell tė njė viti tė papritur, viti 1918. Tė zbresėsh bashkė me barinj britės. Limonada e fundit prej Borshi. Lamtumira me autobusin e orės 11. Udhėtim i ngadaltė nėn koncert borie. Kėrcėllitjet e basėve turq dhe tė kitarave elektronike qė tė ēajnė lodrėn e veshit, s’i lėnė udhėtarėt tė flenė. Ruletė ruse rrugėsh. Ngjitje e njė vajze tė ndrojtur flokėgėshtenjė. Sytė e saj pas syzeve tė diellit s’mundem t’i shoh. Pas pirgut tė plehrave qė digjen shtrihet Saranda. Gjumė i pasdrekes me sufllaqe. Njė papagall i verdhė qė nuk do tė lozė me gjirafėn e verdhė prej druri. Vėzhgoj pėrplasjen e dallgėve nė derėn e njė frigoriferi.
Hakimi i jep makinės si i ēmendur pėr nė Finiq. Banakierja nuk kėndon mė, i kushtohet familjes. Por mė njeh mua menjėherė. Atėherė po, njė kėngė e butė mėrgimi. Njė burrė i vjetėr flak shpejt e shpejt llogarinė dhe ia mbath: vrasje e dyfishtė pas adhuruesit e sė bijės qė tani jeton nė Itali. Nė Vrion , seancė pyetjesh nė kafene. Pėrbrenda, dėshpėrim shqiptar: bujtinarja thur me shtiza, burrat luajnė me letra. Tė gjithė kėngėtarėt janė nė Greqi, njėri jeton ende kėtu. Ai mė qeras me uzo si raki. Kujtimi ėshtė zhdukur edhe pse fotografitė qėndrojnė ende tė varura nė mur. Njohje me Fredin, sipėrmarrėsin e ndėrtimit. Duket si supermodel! E do Shqipėrinė sa ē’e dua unė dhe ėshtė kureshtar pėr gjithēka tė huaj. Nė Shqipėri qeni qenkėsh varrosur. Shqipėria qenkėsh e varfėr; ai mė dhuron pėr qejf ca lekė: pėrherė ka ai nė majė tė gjuhės njė barsoletė greke. Pastaj shfaqje modeli pėrpara derės sė kafenesė. Jashtė perde resh tė portokallta, re pluhuri mbi lopė tė zeza. Nė varrezėn ku po bie muzgu nuk i gjej mė gurėt e varreve tė kėngėtarėve tė zbardhulur. Ndoshta nesėr. Nė rrugėt mbrėmėsore dėgjoj veē njė fjalė: kėndon.

Sarandė, Starje, 14.9.2004

Vizitė tek Osmani, rapsodi i vjetėr. Me krenari mė tregon videon e ditėlindjes sė shtatėdhjetė e pestė. Fotografi nė ballkon. Po Amira? Isha vėnė nė kėrkim tė dyqanit tė gabuar dhe dyqanin e gabuar s’e kisha gjetur. Sytė e saj tė kaltėr pėr tėqarė mė njohin nė ēast. Dua ta ftoj pėr njė kafe. Ajo ka punė. Pastaj del e vėrteta: ajo ėshtė e fejuar qė 20 vjeēe, i fejuari 30. Kemi njė problem. Nėse unė bie nė sy nė kafene me tė, mund tė ma numėrojnė me lule tė ballit. Kam papritmas frikė. Nė lėvizjet e saj ka diē tė nxituar. Unė blej shpejt e shpjet njė ėmbėlsirė tė vogėl tek ajo dhe i premtoj se nesėr do tė shkoj pėrsėri pėr tė blerė byrekun. Pastaj dėgjoj vecc shushurimėn e pishave. Korfuzi laget nė mjegull. Unė i vihem udhės gjarpėruese pėr nė Starje.
Fshati ėshtė i njohur pėr kėngėt e tij shumėzėrėshe tė grave. Nė anė tė rrugės shqiptarėt kėpusin manaferra. Starja duket e vulosur mė fort prej blegtorisė sesa prej kėngėve grarishte shumėzėrėshe. Rreshtave tė shkrimeve mbi lapidarin e heronjve u ka dalė boja. Rrugėt janė moēalore dhe bien era urinė. Braktisje. Dshati, pėrveē njė shkollė rrėnojė, nuk ka asnjė qendėr pėr tė qenė. Ai shtrihet mbi tri lagje tė hallakatura nė shpat tė malit. Unė ndalem nė mė tė shpėrfillurėn pjesė tė vendit, nė tė cilėn jetojnė ende veē tri gra me familjet e tyre. Pranė burimit takoj mė nė fund nja dy vendės. Lista ime me kėngėtare. PO, kėtu paskėshin kėnduar me dy zėra dhe me iso. Por tani, u duhet tė ruajnė lopėt, tė kujdesen pėr fėmijėt. Njė kėngėtare e vjetėr, Alida, thuhet se qenkėsh ende. Ajo jeton atje lart: nė anėn tjetėr tė shtratit tė gurtė tė lumit tė tharė. Alida ėshtė njė zonjė plakė e pėrzemėrt me thjeshtėsi tė brishtė. Ajo rri si tė kishte lėshuar rrėnjė nėn drurin e dardhės sė shtėpisė sė vet. Nė tė vėrtetė, atė mund ta fotografosh vetėm bardhezi. Nė oborrin e saj numėrohen njėqind dhen, dy kuaj, dhe plot pula. E bija dhe i shoqi ngrihen nė kėmbė ndėrsa ne ulemi. Dikur ajo paskėsh kėnduar. Po tani? Njė tjetėr grua,si e dalė nga njė pikturė, me shikim tė hutuar trazohet nė ndodhi. Nexhmija: dhėmbė fragmentarė, lėkurė e errėt, petk me kuadrate tė zeza e tė portokallta. Alidės i duhet tė kėndojė. Sė fundi shfaqen Nexhmija dhe Alida me fustan mbrėmjeje: bezhė e blu me kėpucė me taka. Nexhmija ka vėnė njė rreth koke tė zi nė flokėt e gjatė e tė bardhė. Me njė siguri prej somnambulėsh ato marrin rrugėn e lagur prej shiut. Nuk pranojnė asnjė ndihmė. Gjatė udhės rekrutojmė Teutėn flokėkuqe pėr iso. Vajza e saj e hirshme e merr pėr shaka ftesėn pėr tė kėnduar me ne. Mbėrrijmė nė qendrėn e fshatit pranė shkollės. Errėsohet, por aty nuk ėshtė kurrkush. Megjithėse i pashpresė, pėrpiqem t’i mbush mendjen njė gruaje te burimi qė tė kėndojė me ne. Nja dy burra qė ishin aty pėrqark dhe taksisti i vendit nuk reagojnė aspak. Tė kėndojnė? Kjo qenkėsh punė grash nė fshat. Njė plakė me zė angullitės na mban me muhabet. Pėr tė kėnduar nuk do. Ne jemi vetėm tre- gjithēka duket e kotė. Shkolla ėshtė mbyllur. Nuk kemi vend pėr tė bėrė regjistrime. Nis shi mė gjyma. Teksa ndalemi para shtėpisė sė Teutės, unė pėrpiqem sė paku pėr njė ccast ta kandis atė nė shtėpi. Vetėm pėr tė shkruar njė tekst. Pasi kėngėtaret ulen nė divan, bėhet papritmas gjithēka e thjeshtė: thėrrasin njė fqinje dhe ia marrin kėngės. Alida merr pėrsėri zėrin e parė si para 50 vjetėsh. Repertori pėrbėhet kryesisht prej kėngėsh dashurie dhe dasmash qė shoqėrohen edhe me valle. Me zgjatjen e koncertit, isoja merr njė kumbim tė mprehtė e tė thekshėm. Njė djalė i ri zė vend te dera. Taksisti i vendit pėrfshihet me hare nė pjesėn e isos. Rakinė e fortė tė vendit ai e pi drejt e prej shishes dhe i nis njė muhabeti (bisedė e kėnduar) me zonjėn e vjetėr Alida. Njė kuvendim i improvizuar. Tradita gjallon. I riu i pavėnė re te dera merr fjalėn nė greqisht. Ai qenkėsh nipi i Alidės. Flet me zė tė ashpėr. Kur mund t’i dėgjojmė regjistrimet? Pėr ēfarė mė duhen mua regjistrimet? Porsi njė hije qėndron tani nė derė edhe njė zotėri me kasketė e me syze me skelet tė trashė. Ėshtė djali i Alidės. Njė rojtar i paepur i traditės sė tė kėnduarit nė familje. Pranė tij njė bari ogurzi qė ngjan si prift. Fytyrė e gjatė si nga tė El Grekos dhe mjekėr e zezė. Ai tregohet i papajtueshėm. Unė u dashka ta fshij kėngėn e fundit. Jo. Tė gjitha regjistrimet e mbrėmjes duhet t’i fshij. Qenkėsh njė kėngėtar i shkėlqyer. Paska edhe nj dėshmi pėr kėtė. Ai s’mund tė lejojė qė e ėma tė kėndojė pa miratimin e tij dhe pa para. Nexhmija ikėn e turpėruar nga dhoma. A do tė munden tė tjerėt ta qetėsojnė kėtė njeri? Alida hesht dhe buzėqesh, ndėrsa toni i tė birit bėhet gjithmonė e mė i mprehtė. Shoferi i taksisė ėshtė nė anėn time. Me fjalė e gjeste tė mėdha, ai thotė se kėto gra kanė kėnduar vetėm pėr qejf dhe pėr tė mė ndihmuar mua. Pyetjet bėhen ekzistenciale. Pronė e kujt janė kėngėt? E kėngėtarit, e familjes, e etnomuzikologut? Unė mendoj: e tė gjithė fshatit. Nipi dhe biri i dėgjojnė regjistrimet. Nė mėnyrė tė pėrsėritur, ata kėrkojnė: “Fshiji, fshiji”. Prej dėshpėrimit, i ofroj tė birit para. Duart u bėjnė shenja tė forta mohimi. Kėto kėngė nuk kanė ēmim. Gjendja qetėsohet pasi ndizet televizori. Pėr ē’ėshtė kjo dramė? Njė ēėshtje nderi? Shprehje e vetvetes? Rivendosje hierarkish?
Nė taksinė e raki-pirėsit shpėrthejmė nė hare. Ai pyet nėse i kisha fshirė vėrtet regjistrimet. Natyrisht qė jo. Nipi dhe taksisti mė rrahin krahėt. Nėse do t’i kisha fshirė, do tė isha njė njeri i rrezikshėm. Dredha-dredha ecim mbi udhėn e gurtė nė fushė, tė ndezur prej njė muzike me klarinetė me zėrin ngritur gjer nė shurdhim. Meloditė shtillen e shtillen. Shoferi i taksisė nxjerr njė shishe raki, e pi me njė frymė dhe godet me tė xhamin e pėrparmė. Mos ndodhem gjė nė njė film tė Kusturicės? Por gjithēka ėshtė e vėrtetė. Edhe qyteti i errėt qė shtrihet para nesh. Ne jemi tė pandriēuar si tė gjithė tė tjerėt. Me shpejtėsi tė frikshme u shmangemi makinave qė vijnė pėrballė dhe goditjeve prej gropave. Nė barin e hotelit taksisti tjetėrsohet. Fshatari ndihet zot shtėpie dhe vė kėmbėn mbi taketuke. Nė kuzhinė grabit ca thelpinj hudhre qė i ha me njė ngėrdheshje tė gjerė pėr t’u mbrojtur prej syrit tė keq. Udhėtojmė pėr nė tė dytin hotel tė qytetit.Restoranti: vendi i preferuar i elitės sė vetėshpallur. Bufeja e madhe shkon pėr llogari tonė. Tri broka verė e kuqe e bėjnė botėn tė vijė vėrdallė. Unė lėkundem. Mendimet mė lidhen nyje. Ndoshta lumturia ėshtė e tillė. I kam shpėtuar regjistrimet e mia. Regjistrimet e mia tė para me kėngėtare. Si i vdekur bie nė shtrat.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-11, 20:19   #248
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Korkyra, 1.10.2004

Qetėsi e ndėrprerė nate. Prej orės katėr avionėt nisin fluturimet sėrish. Zhurma gris heshtjen. Mbi jastėkun pranė meje gjendet njė degė jasemini me njė lulkė qė mė ngazėllen. Me mėngjesin e papritur: ėshtė njė orė mė vonė. Avioni im thuajse ka ikur. Taksia fluturon. Edhe dhjetė minuta nga ngritja. Tė gjitha hyrjet janė tashmė tė mbyllura. Tepėr vonė. Prej dritares sė mbikėqyrjes sė fluturimeve shoh avionin tim qė lėviz nė pistėn e ngritjes. Ka ēaste kur e urrej pėrpikėrinė gjermane. Marr njė biletė tė re. Kam ndjesinė e humbjes sė njė dite.
Ulem nė varrezėn nė anė tė aeroportit. Pa fund qiparisa tė gjatė. Njė prift murmuron litaninė e vet nėn zhurmėn e avionit. Ajri ėshtė i ngopur me temjan. Varret mbartin shenjat e kohės sė tyre: vazo tė harlisura, virgjėresha tė mbuluara nga myshku, fierishta palmash, kurora lulesh dhe pėllumba. Prej shkėmbinjsh dalin zambakė, prej kryqesh qiparisa. Unė zgjedh stola tė ndryshėm, kėndvėshtrime tė ndryshme pėr vėzhgimet e mia. Gėlltis njė pjepėr sheqer tė ėmbėl. Disa stola janė aq tė favorshėm saqė mund ta mbėshtes kokėn nė rrėnjėt e qiparisave. Uria dhe mushkonja tė vogla me vija tigri nuk mė lėnė tė fle. Mendimet e mia qarkojnė mjegullt rreth Lidias.Njė gushėkuq i pajetė shtrihet mbi mermerin e bardhė. Nė sy njė grerėz.
Nga pas varrezės zbuloj mbetjet e kullės sė limanit tė Paleopolit. Hedh ngadalė hapat pėrpara. Tempulli i Artemisės: njė tufė gurėsh tė hallakatur dhe kolonash tė gėrryera. Ndjek njė instinkt mbi tjetrėn majė tė malit. Poshtė meje laguna e Korfuzit. Pranė njė vile nė stil britanik. Dritaret e dyqaneve tė thyera si koha. Eci mė tutje pa kthyer kokėn pas.
Dhe papritmas gjendem te shkallėt qė tė ēojnė nė Parajsė.
“Mon Repos” quhet parku me vilėn, heraneumin, tempullin dorian dhe amfiteatrin. Det dhe vela tė bardha nė mes tė aromės sė fortė tė pishave. Zhgėnjimi pėr humbjen e fluturimit shndėrrohet nė mirėnjohje pėr ditėn e dhuruar. Shikime drejt fortesės sė vjetėr. Sipėrfaqja godet nėn blu tė bruztė anės shkėmbinjsh. Ēdo vėshtrim nė anėn tjetėr, nė Shqipėri, ėshtė njė lamtumirė. Pasi i rihap sytė, bukuria ende nuk ėshtė zhdukur. Qilim rozė manushaqesh nėn gjigantė xhungle dhe tė gjitha llojet e palmave. Njė kishė rrėnoje me lule tė vyshkura nė altar. Njė park peizazhi anglez nė Mesdhe. Njė kalim gurėsh nė det, ku peshq vija-vija notojnė si nė njė akuarium ė madh. Njė qen i ēmendur pas zogjsh qė rend tutje tėhu nėpėr bregdet pa kapur asnjėherė asnjė prej atyre topthave me pupla. Njė tempull dorian nė det. Dielli praron majat e pemėve. Vrapues nė gėmushė.
Shqipėria duket e afėrt pėr t’u arritur ndėrsa unė pėshpėrit poezinė e Lidias. Pastaj marr ēantėn prej varrezės. Natyrisht qėndron ajo nė stolin ku unė e lashė para disa orėsh. Nė varrezė nuk vjedh kush. Kafe me vėshtrim nėpėr natė dhe regėtima e vagullt e Konispolit. Gruan e varrmihėsit e ndjekin shtatė mace. Disa drita mbi varrezė, ndriēim spitali pėr turmat e turistėve nė aeroport.
Fragment nga ditari

Njė ditar pa ekzotizmit e Ballkanit

Ditari i etnomuzikologut gjerman Eckehard Pistrick, sot lektor nė Universitetin Martin Luther nė Halle, doli nga shtypi njė vit mė parė nga njė shtėpi e vogėl botuese nė Gjermaninė Qendrore, Destinativo. Autori pėrcjell kujtimet, pėrjetimet, emocionet dhe paradokset e njė Shqipėrie rurale nė tranzicion. Ditari bazohet nė disa ekspedita terreni tė ndėrmarra nė vitet 2004-2006 nė Shqipėrinė e Jugut (veēanėrisht nė krahinat e Sarandės, Gjirokastrės dhe Ēamėri) dhe nė Greqinė e Veriut, duke gjurmuar tradita tė kėngės polifonike,tė deklaruar trashėgimi botėrore nėn mbrojtjen e UNESCO-s qė nga viti 2005. Kėrkimi i tij nė tė dyja anėt e kufirit ngjason me labirinte,qė shpesh ngėrthejnė dhe zhgėnjim brenda. Porse ai zbulon gradualisht njė praktikė kulturore qė i kapėrcen kufijtė e skenės sė festivaleve, njė praktikė qė ka zėnė vend nė zemėr tė jetės sė pėrditshme, qė shėrben esencialisht si njė mėnyrė pėr tė komunikuar dhe kuptuar botėn. Pėrmes botimit tė ditarit tė tij, Pistrick i mjegullon kufijtė midis njė shkrimi tė detajuar etnografik dhe njė letėrsi gjysmė tė trilluar .Koncepti estetik i librit, qė shoqėrohet edhe nga njė CD me regjistrime tė bėra gjatė punės nė terren, synon tė ndėrlidhe shijet pėr tė lexuar dhe dėgjuar, duke dhėnė njė imazh tekstual, por edhe akustik, tė kėngėtarėve qė ai ka takuar. “Tjetri” nuk perceptohet nė kėtė libėr as si njė i huaj e as si informant. Nė tė kundėrtėn, ai ėshtė njė mik potencial, i cili duhet respektuar sipas parimeve tė tij etike. Pėrmes njė stili objektiv, telegrafik, autori pėrpiqet tė evitojė edhe grackat joshėse tė ekzotizmit tė ballkanizmit. Ditari i tij shfaq ndryshimet kulturore qė shpesh nuk janė lehtėsisht tė dukshme, nė shoqėrinė shqiptare, por mbi tė gjitha ky ditar pėrbėn njė analizė tė vetvetes, mė saktė se si terreni e ndryshon studiuesin dhe si studiuesi ndryshon terrenin e tij.

Marrė nga Aleph
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-11, 16:58   #249
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,439
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Shaolin
Du musst nicht kämfen um zu siegen
(Bernhard Moestl)

Liber fantastik
ps,teknika e per ta fitu luften nuk eshte ne forcen trupore por ne forcen e mendimev tona
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-11, 17:24   #250
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
Shaolin
Du musst nicht kämfen um zu siegen
(Bernhard Moestl)

Liber fantastik
ps,teknika e per ta fitu luften nuk eshte ne forcen trupore por ne forcen e mendimev tona

Nice book


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-11, 20:38   #251
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ē'fare keni lexuar apo lexoni momentalisht?
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 30-07-11 nė 20:41
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.