Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-03-04, 15:03   #1
nezi
 
Join Date: 29-12-03
Posts: 120
nezi has disabled reputation
Default Poezi nga Nene Tereza

DUA TE KTHEHEM NE SHQIPERI


Si shume po vepron Qoftelargu ne anet tona !
12 shtatore me figura shenjtesh
do te doja te kisha ne shqiperi,

patjeter dhe ne Kosove 12 te tjera,
te luteshin murgeshat e mia
per te larguar te keqen
nga atdheu im.Dua te kthehem ne SHQIPERI,
tu sherbej
me te varferve te gjakut tim.


Dhe ne nderim
te kujtimit te prinderve dua te kthehem,
prane tyre te mbylle syte.ta dime,
secili nga ne eshte krijuar per te bere vepra te medha.27 gusht 1997

pak dite para vdekjes


Une ket poezi te nen terezes e kuptoj si amanetin e saje , per tu varrosur prane prinderve te saje ne SHQIPERI . Por pse nuk u qua amaneti i saje ne vend ? cfare mendoni JU ??


nezi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-03-04, 19:07   #2
Laura
 
Join Date: 02-03-04
Posts: 43
Laura has disabled reputation
Default

pyetje me vend.! Te pershendes nezi! Nene Tereza nuk ka kerkuar kurre te varroset ne maqedoni (shkup) apo ne ndonje vend tjeter shqiptar. ka vepruar jashte dhe kjo eshte mire por mund te bente me shume per femijet shqiptare ... ka qene e ftuar nga studentet e universitetit te Mitrovices dhe nuk iu eshte pergjigjur fteses se tyre...eshte diqka e cuditshme...edhepse vepra e saj mbetet e pershendetur nga te gjithe. Identiteti isaj ,sikur edhe ai i Skenderbeut kane qene te keqperdorur : revendikacion kroat per skenderbeun e maqedonas per nene terezen edhepse quhet Gonxhe Bujaxhiu : flagrance e cila nuk genjen origjinen e saj shqiptare...

Nese vdekja e saj ne Kalkute eshte fizike ,shpirti isaj eshte univerzal prandaj ska rendesi se ku pushojne apo varrosen eshtrat e saj...

pershendetje. laura
Laura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-03-04, 10:00   #3
nezi
 
Join Date: 29-12-03
Posts: 120
nezi has disabled reputation
Default

Pershendetje LLaura !!

Kjo poezi eshte shkruar nga Nene Tereza , dhe nga kjo kuptoj se ajo ka kerkuar qe te varroset ne Shqiperi ,prane prinderve te saje , pore kjo nuk ndodhi !! Mbase jane njerez kompetent, qe munde te japin nje pergjigje me te qarte psh. si DOM Lush Gjergji, pore vertet amaneti i saje nuk eshte quar ne vend....
nezi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-03-04, 12:33   #4
Laura
 
Join Date: 02-03-04
Posts: 43
Laura has disabled reputation
Default

ndoshta nje dite edhe kjo do te realizohet nese ti je i bindur qe deshira e saj per tu varosur shprehet ne kete poezi.ndoshta porpor sot nuk mund ne emer te kesaj poezie te thuash qe nene tereza e do varrimine saj ne shqiperi sepse para vdekjes cdo njeri duhet te le nje testament ku e shpreh vullnetin e tij te fundit ...me shkrim dhe ne menyre te palevizshme. Kjo do te ishte deshmi ...por perpara gjyqit nuk mund te merret nje poezi per deshmi sepse
letersia ka interpretime te ndryshme...

te pershendes gjithashtu nezi.
laura


Laura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.