Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Poezia
User Name
Password
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-04-05, 18:07   #31
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default

DIKUR KUR ISHA NE BANKAT E SHKOLLES SE MESME,BEJA PERPJEKJET E FUNDIT QE TE PAJTOHEM ME NJE VAJZE SIMPATIKE,ME TE CILEN U NDAVA POTHUAJSE SAPO NISEM NJE SHOQERIM TE NGUSHTE...ME KUJTOHET QE NJE SHOQE E NJE GJENERATE ME TE VJETER,ME SHPETOI.AJO ME DHA NE DORE NJE LETER SHUME TERHEQESE DHE QESHARAKE TE NJE AUTORI TE PANJOHUR,E SHKRUAR SHUME GJENERATA PARA NEVE. DUKE EVOLUAR KUJTIMET E VJETRA DHE DUKE SHFLETUAR BIBLIOTEKEN TIME ME RA NE DORE PERSERI KY TEKST SHUME INTERESANT,DHE VENDOSA NE MENYRE INTERGRALE TA POSTOJ KETU.ME KETO RRESHTA UNE RIKTHEVA PER NJE CAST VAJZEN SIMPATIKE.


....E DASHURA IME NE KATROR !!!


PO TE SHKRUAJ PER TE SHPREHUR TERE DASHURIN TIME TE PAKUFISHME QE SHTRIHET PREJ MINUS INFINITIT E GJERE NE PLUS INFINIT.
TI TANI E DIN SE TE DUA,ME TEPER SE SA EKUACIONI LINEAR ME DY TE PANJOHURA NE PROVIM.E DIN GJITHASHTU,SE PER DASHURIN TENDE ZBERTHEHEM EDHE NE FAKTOR TE THJESHTE.
ATEHER,PSE ZEMRA YTE RRIN GJITHNJI E MBYLLUR NE KLLAPA?
PERSE S ME LEJON TE NXJERRE ZEMREN TENDE,PARA KLLAPAVE,POR STRUKESH SI NUMRI NEGATIV NEN RRENJEN KATRORE DHE VLERA E DASHURIS SATE DEL IMAGJINARE PER MUA.
VAZHDIMISHT BEJ ROTACIONE RRETH TEJE,POR KURRSESI NUK DO MUND TE GJEJ KORDINATAT E PERBASHKETA TE ZEMRAVE TONA.
NE EMER DHE MBIEMER TE DASHURIS SIME TE LUTEM , TE MA TREGOSH EMRUESIN E PERBASHKET TE DASHURIS SONE,OSE SE PAKU TE MA TREGOSH KOEFICIENTIN E DASHURIS SATE,SEPSELIMITI I VUAJTJEVE TE MIJA PO ANON KAH LIMITI APSOLUT.
PER DASHURIN TENDE,JAM THURES INTERGRAL,DUART E MIJA RRINE TE SHTRIRA SI KATEDAT E TREKENDESHIT KENDREJT.
EJA TI, TEOREMA E PITAGORES PER JETEN TIME...EJA E BEHU HIPOTENUZ
MBI KRAHET E MIJ. MOS LEJO QE GRAFIKONET E DASHURIS SONE TE JENE DIVERGJENT.
NESE NUK VJEN, DO TA NDJEJ VEHTEN TE NGRITUR NE KATROR, E NESE PERGJEGJA YTE ESHTE NEGATIVE,DIJE SE LIDHJA JONE DO TE ANULOHET DHE SE TI DO BARAZOHESH ME ZERO.
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-04-05, 18:42   #32
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default NUK PO VJEN SIKUR ATEHER....

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!

PERSE VALLE LINDE E BUKUR,
SIKUR LULJA NE PRANVERE
KU TA DIJ,SE KU JE STRUKUR,
KUNDERMON AROME E ERE...
NE LIVADHE ME BARE GJELBERUAR,
ME BURIME E UJ TE KULLUAR...
ANEMBAN VENDLINDJES SIME
TE KERKOJ E DASHURA IME.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR,DIMER-VERE,
ME LARGOHESH... E IMJA MIKE,
ZEMREN TIME TANI E FIKE.


NUK PO VJEN SIKUR ATEHER...
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE!!!
NUK PO VJEN,TI ME LE VETEM,
NUK KE FRIKE SE TASH DO TRETEM?
MOS QENDRO ATJE...LARG MEJE,
I GJALLE MBES VETEM PRANE TEJE.

NUK PO VJEN SIKUR ATEHER?
KUR ISHA I LUMTUR DIMER-VERE...!!!
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-04-05, 19:04   #33
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default TI PER MUA...

TI PER MUA NUK EKZISTON
TI PER MUA TASH KE VDEKUR,
TI NGAHERA NUK JETON,
TI PER MUA JE E TRETUR.

TI PER MUA JE VEC KUJTIM,
TI PER MUA JE VEGIM,
TI NGAHERA JE E HARRUAR,
TI PER MUA JE YLL I SHUAR.


TI PER MUA TASH FSHIJ LOTET,
TI PER MUA,MOS PYET BOTEN,
TI NGAHERA NUK ME GEZON,
TI PER MUA ,ME S JETON.

TI PER MUA, NUK JE AJO QE DESHA,
TI PER MUA S JE E VERTETA,
TI NGAHERA ME MUNDON,
TI PER MUA ,JO...S EKZISTON!
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-04-05, 19:36   #34
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default

NUK TE DESHA KUR ME DESHE,
ISHA ENDE SHUME I RI,
GJITHNJI SHKOJA NE SHKOLLE TE MESME,
NUK MENDOJA PER DASHURI.

KUR U NISEM NE USHTRI,
GJENERATA IME ,SHUME GEZONTE,
KALOJA DITET NE MERZI,
ASKUSH LETER NUK ME CONTE.

DHE ATEHERE PER VIT TE RI,
MORA LAJMIN ME TE HIDHUR
KISHA ARDHUR PAK NE SHPI,
PER FEJES SE KISHA DITUR.

E KUPTOVA VLEREN TENDE,
ZEMRA IME U PIKELLUA,
EMRI YT ME U LIDH NE MENDJE,
DHE NJE LETER TA KAM SHKRUA.

E PAHARRUARA,E DASHURA IME!
U FEJOVE,SA SHPEJT M HARROVE,
E LENDOVE ZEMREN TIME,
KURR PER TE ,TI NUK MENDOVE.

NUK ME KTHEVE KURR PERGJEGJE,
ME LE VETEM QE TE VUAJ,
KE VEPRUAR PA NDERGJEGJE,
SIKUR T KISHA QENE I HUAJ.

PAS SHUME VITEVE QE KALUAN,
U TAKUAM NE, PERSERI...
POR TASH KOHRAT SEC NDERRUAN,
TE DY JETOJME NE BASHKESHORTESI.
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-05-05, 16:46   #35
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default BUZE LIQENIT TE SHASIT...

Buze liqenit te Shasit,uleshim gjithmone ne te njejtin vend. Kembezbathur sterpiknim njeri-tjetrin me ujin e ftohte,diku ne Maj apo Qershor,nuk me kujtohet mire!
Mbizoteronte qetesi e shurdhet. Vetem diku large,ne horizontin e murrme,paraqiteshin peshkataret vendas,qe me endje dhe pasion,ngrisnin rrjetet ne barkat e tyre shumevjecare.
Kohe pas kohe veshtronim ne drejtim te tyre pa bezere.Uronim qe te mos ktheheshin shpejt,sepse do prishnin ndejen tone. Si dy zogje shtegtare ,te friksuar nga shenjestra e gjuetareve,na trazonte ndjenja se dikush do na njohe. Dashurin e ruanim gjithnji si sekretin shteteror , eproret ushtarak. Me kujtohet....udhes per tek vendi yne i preferuar,mblidhnim gure te ndryshem nga madhesia.Gjuanim fluturimthi mbi siperfaqen e ujit te liqenit dhe enderronim per dashuri dhe te ardhuren tone. Guret zvarre-zvarre canin qetesin e liqenit dhe fundoseshin nje nga nje,sikurse bisedat tona ne valet e eres.
Zemrat tona perjetonin caste romantike.Deshironim qe ato momente te zgjasin gjere ne amshim,dhe fundin mos ta njohin.
Cicerrima e zogjve tretej ne eren e fresket ,buze liqenit piktoresk.
Mendonim se ne jemi cifti per te cilin poetet dhe shkrimtaret e medhenj kishin gjetur inspirim per veprat e tyre, me syzhe dhe perfundim hapy end.Por ,nuk e besoja se ti do mbetej per mua vetem "lulja e kujtimit".
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-05-05, 21:24   #36
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default sikur ta kisha ditur...

sikur ta kisha ditur se me don,
sikur ta kisha ditur,se per mua jeton,
me shume te kisha dashte,me beso
mos me harro,te lutem ,me kujto.

te takova pas shume viteve,
ne plazhin e vogel, ne qytet,
kur me the, "pse nuk me prite"
i hutuar u pergjigja "si jeni me shendet"


sikur une, ta kisha ditur,
me beso...te kisha pritur.
sikur ta kisha ditur... se me don shume,
nuk do flija aspak gjume.


me turp e pranova ,se te humba.
jam mesuar me kete dhimbje.
qe te pres, une nuk munda,
qe me don,nuk me binde.

ne krahrorin tim, ti je rritur,
sepse ishe ende e mitur,
me beso ...te kisha pritur.
ah ,sikur ta kisha ditur!
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-05-05, 21:54   #37
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default SYTE E TUAJ

SOT E NDJEVA ME SE SHUMETI PRANIN TENDE.ME BESO,DY APO TRI HERE I VODHA SHIQIMET TUAJA QE FSHEHURAZI VESHTRONIN NE DREJTIMIN TIM.PERSE NUK LODHEJ ASNJEHER,SE SHIKUARI ASHTU...FSHEHURAZI? PASTAJ NE VEHTEN TIME BLUAJA PLANE TE BUKURA DHE IMAGJINATA IME THURTE CASTE TE EMBELA MELANKOLIKE QE DUHET TE REALIZOHEN.NDOSHTA EDHE DO JEM VETEM NJE DESHTAK SHEKULLOR,KUR JE NE PYETJE TI!!!
MENDOVA RRUGES GJATE,DHE A E DI SE C MENDOVA? JO,NUK DO TA THEM AKOMA.DO PRES EDHE PAK.DUA QE EDHE DISA CASTE TE RRENQETHEM NGA ATO SHIQIMET E SYVE TUAJ TE ZI,TE CILET ME BEJNE TE LUMTUR,POR...EDHE ME BRENGOSIN,ME BESO!
NUK E DIJ KU TA MARR KURAJON DHE NJEHERIT TE MOS GABOJ.FOLEM DIKUR PER PRINCIPET DHE KODEKSIN E MORALIT TE LARTE TE NJEREZVE TE MEDHENJ,NUK E DIJ A I KE MBAJTUR MEND FJALET E MIJA?
KAM LEXUAR SHUME LIBRA,POR ME BESO QE I KAM HARRUAR TITUJTE E TYRE.NE MEND MBAJ VETEM FJALET E FUNDIT TE FAQJES SE FUNDIT...
DO ME PYETESH,PERSE? PRAP NUK DO PERGJIGJEM,SEPSE TE GJITHA ISHIN FJALE TE BUKURA.NDOSHTA ATY GJINDET E VERTETA E ASAJ QE DUA CDO DITE TE TE THEM,POR NUK GUXOJ DOT.
SOT,ISHA SHUME AFER QE TI REFEROJ TE GJITHA.TROKITJA E DERES BENE GJITHNJI ZHURME MARRAMENDESE DHE VEMENDJA SHKON GJITHNJI ATY KU NE TE DY SINQERISHT NUK DESHIROJME,APO JO ?
E VEREJTA ATE...ANDAJ PO E THEM.AS TY NUK TE PELQENTE MESIMDHENESI QE E NDERPRISTE RECITIMIN TEND TE PERKRYER,SEPSE E BENTE ME QELLIM.TI ATEHER NUK KISHE FAJ QE GJYSHI YT IA KISHTE SKUQUR VESHIN,SEPSE DIKUR THYENTE LLAMPET E LAGJES SONE.
EDHE KUR U BE MESIMDHENES,ENDE SE KISHTE HARRUAR.
SOT ME U KUJTUAN ATO VITE...DHE ASHTU BEFAS ,JO QELLIMISHT,ZBULOVA VESHTRIMIN TEND TE FSHEHTE.NEJSE, S KA RENDESI. NESER DO SHIHEMI PRAP DHE DO TA THEM.NESE DESHIRON..MUNDEM EDHE UNE TE TE SHIQOJ FSHEHURAZI.POR,ME DUKET SE PO BEHEMI QESHARAK.TE LUTEM,THUAJE TI VJERSHEN E PARA.E SHOHE NE SYTE E TUAJ QE E KE MESUAR ME MIRE.ME BESO,NUK DO E NDERPRES RECITIMIN TEND SI MESIMDHENESI YT I VJETER VJESHTEN E ATEHERSHME...
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-05-05, 20:26   #38
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default PA TITULL

DASHURIN E RUAJTA VETEM PER TY,
NUK TE HARROVA,ENDE TE DUA,
NUK KAM FRIK TE TE SHIQOJ NE SY
ME THUAj: A ME DON MUA?

NUK I BINDEM VENDIMIT TEND
PER MUA GJITHMONE ISHTE I REND,
TASH ME MIRE TI A MENDOVE?
KEQ ME MUA A VEPROVE?

KENGET E REJA NUK I KENDOJ,
I DUA TE VJETRAT,ATO I KUJTOJ.
PER TY SIKUR PEJZA ME LIDHIN
SHPIRTIN TIM ,DOT SE Z GJIDHIN!

TE SHTERNGUAR SHPIRT DHE ZEMER
NUK PO NJOHIN TJETER FEMER,
SHUME I LODHUR E I HIDHERUAR,
DASHURIN NUK MUND TA SHUAJ.

KUR ME THIRRE ME CELULARE,
NE ZEMREN TIME CELE VARRE,
ME PERSHENDETE ME SHUME MALLE,
DHE ME PYETE : A JE GJALLE?


TASH E SHEH QE S ,JAM SHERUAR
SHUME JAM TRETUR E PIKELLUAR,
VEC PER TY DUKE MENDUAR...
GJITHMONE NE TY... I DASHURUAR.
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-06-05, 12:09   #39
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default

...NE VALET E RADIO ULQINIT NDIGJOJ TINGUJT E NJE KENGE SHUME TE PREFERUAR NGA MATURANTET TE CILET PA BEZDI POROSISIN TE PERSERITET...EDHE NJEHERE...EDHE NJEHERE....ATO ,SAPO PERFUNDUAN SHKOLLIMIN E MESEM.
...DHE KENGA I RRIN BESNIKE CDO GJENERATE QE PERFUNDON NJE SHOQERIM TE PAHARRUAR.E KENDON NJE KENGETAR I RI NGA TREVAT TONA:
shkollen e mbaruam,jeta na ka nda
ky shiu i sontem,po me ben me qa,
po te kujtoj sonte,ku me t marr se di
si ta qetsoj zemren...pa te pa me sy?


PASI U ZGJUAN NGA GJUMI,DHE PAS ...LANE NATEN E MATURES,FILLUAN NE VALET E DY RADIOSTACIONEVE KRROKAMAT DHE GJEMAT E TYRE SHPIRTEDHIMBESE.E KISHIN KUPTUAR SE CDO GJE KISHTE PERFUNDUAR.TE GJITHE ATE FUND E PRISNIN ME PADURIM,POR VETEM PER TA SHIJUAR ATE BUKURI QE AQ SHUME FLITET E PERFLITET PER MAGJEPSINE E ASAJ NATE,ATYRE KENGE ...TE ATIJ FUNDI.POR...NUK KTHEHET KOHA MBRAPSHT, JO.SECILI DO DONTE QE EDHE NJE VITE TE PERSERISTE NDEJAT DHE MESIMET E MESUARA VETEM PER VETEM QE TE SHIJOHET EDHE NJEHER AI PERFUNDIM MADHESHTOR...ATO SHETITJE DHE KENGE,PUTHJE E LOTE QE FILLUAN BUJSHEM NE BANKAT E SHKOLLES,NGA TROKITJA E ZILIT TE ORES SE FUNDIT E DERI NE HOTELIN E PERZGJEDHUR PER TE FESTUAR NATEN E MATURES.
TE GJITHA ATO SHKUAN...IKEN SI ERA.MBIZOTEROI NJE QETESI E SHURDHET TE CILA TE FRIKSON.TE MAHNITE DHE TE BENE NERVOZ,TE PIKELLON,TE VRET SHPIRTIN DHE TE NGARKON OBLIGIME TE REJA QE ASPAK NUK I DON,AS MENDJA E AS SHPIRTI.
NE ATE GJENDJE MELANKOLIKE ,PA FORCE,LODHJE,SHTERNGIM TRUPI DHE FRYMEMARRJE TE RENDUAR,DUHET HECUR PERPARA,SEPSE JETA THOTE QE TE GJITHE KESAJ UDHE KANE ECUR DHE KANE MEDOEMOS PER TE ECUR.
AH,SIKUR TE ZGJASTE GJERE NE AMSHIM KJO PERIUDHE...THOSHTE NE NJE LIDHJE TELEFONIKE NJE MATURANTE E MALLENGJYER THELLE,E CILA PERSHENDETI NGA ZEMRA MESIMDHENESIT,SHOKET DHE SHOQET,POR EDHE NJE SIMPATIN E SAJ .
E PERCOLLEN ATE URIM,PERSERI,PER TE 17-ten HERE GJATE ASAJ DITE ,VARGJET E NJOHUR:

pikat e shiut sonte,mua me trazuan
kohen e kaluar,ato me kujtuan
nostalgji e forte,mua me kaploj
dashurin e pare ajo me kujtoj.

shkollen e mbaruam,JETA NA KA NDA
ky shiu i sontem,po me ban me qa
po te kujtoj somnte ku me t marr se di
si ta qetesoj zemren ,pa te pare me sy


ne bankat e shkolles,ishim tuj mesu
zemra ime e njome rand u dashuru
dashuri e paster ish ajo e jona
por i tronditi te dy zemrat tona

shkollen e mbaruam,jeta na ka....


jeta po kalon,udhet na jan nda
qan zemra ime,nuk po duron ma
dite e nate po qan,ty don me taku
sa te jem un gjalle,ska per t harru

shkollen e mbaruam....
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-06-05, 23:50   #40
Panopticon
 
Join Date: 08-06-05
Posts: 255
Panopticon has disabled reputation
Default

Tango ne trio

Une e ti,
nje tango - nje dashuri
nje prostitute
na rri karshi.

P.S. Faleminderoj Z.S.-ne per ndihmen e saj.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-05, 17:43   #41
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default

TANGO NE KVARTETUNE DHE AJO,
TI DHE AI,
DY CIFTE JANE.

NE JEMI DY CIFTE TE VERTET
NE TANGO BEJME, NJE-KVARTET!


DERI KUR KESHTU, TI ME KUJTON?
O E (I) NDERUARA(I) PANOPTICON?
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-05, 19:00   #42
Panopticon
 
Join Date: 08-06-05
Posts: 255
Panopticon has disabled reputation
Default

Cicerrima,

Nuk te kuptova aspak. Mund te behesh pak ma konkret cka deshe te thuash.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-06-05, 13:35   #43
CICErrrIMA
 
Join Date: 13-03-05
Posts: 64
CICErrrIMA has disabled reputation
Default

panopticon
as une nuk te kuptova...andaj u pergjigja njelloj.
CICErrrIMA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-06-05, 15:28   #44
Panopticon
 
Join Date: 08-06-05
Posts: 255
Panopticon has disabled reputation
Default

Mundesh me e pyet ndonje analist poezie.

Opcioni i dyte eshte qe te hapim nje forum tjeter (nje teme tjeter), ku do te shkruajme poezi dhe te njejtat do ti konetojme. Une sa e pash ne kete vend shkruhen poezi te cilat nese kane sens lexuesit e kuptojne, e JO te shkruhen poezi PA KRYP si e ytja.

Me respekt, Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-06-05, 15:29   #45
Panopticon
 
Join Date: 08-06-05
Posts: 255
Panopticon has disabled reputation
Default

"te njejtat ti KOMENTOJME"


Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.