Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-05-05, 20:36   #1
modestja
 
Join Date: 22-05-05
Location: planeti toke
Posts: 161
modestja has disabled reputation
Send a message via AIM to modestja Send a message via MSN to modestja Send a message via Yahoo to modestja
Default torte me banane

Per te pregadit nje torte me banane duhen:
2 veze
gjysme margarin i shkrier
1gote sheqer
2gota miell
4banane (te shtypura mire)
1beaking poder (per gufimin e tortes)
shtojce:
(mundet te lyhet me krem,puding,e keshtu te ngjajshme..)
Ju befte mire


__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-05-05, 21:36   #2
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default

Modestja keto ishin vetem perberja e tortes, po si behet se keni cekur fare :shock:
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-05-05, 22:44   #3
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by DEA
Modestja keto ishin vetem perberja e tortes, po si behet se keni cekur fare :shock:
Eu DEA, unė mendova tani ke pregaditur ndonjė Tortė Schwarzwaldi, pėr ate edhe hyra tek kuzhina tė shikoj, e ēfarė tė lexosh kėtu vetėm muhabetė paska :lol: :lol:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-05-05, 22:46   #4
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default

Ha ha Gentiani jo valla Schwarzwaldi fare po tek na Schwaben hahen shume Käse kuchen, nese do eja neser dite pushimi, dite gatimi qy edhe tui shpirtin ne fyt e kishe :lol:
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-05-05, 22:52   #5
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by DEA
Ha ha Gentiani jo valla Schwarzwaldi fare po tek na Schwaben hahen shume Käse kuchen, nese do eja neser dite pushimi, dite gatimi qy edhe tui shpirtin ne fyt e kishe :lol:
Po mirė de DEA, unė mendova secili nga vendi ku gjindet ka pregaditur diēka, ka sjellur ndonjė recetė, e besa nuk do tė ishte keq tė ja fillojnė tė na sjellin secili nga njė recetė kėtu :lol: :lol: edhe Käse Kuchen janė lecker, vetėm na e trego recetėn e mos na detyro pėr njė copė Käse Kuchen tė marrim gjithė atė rrugė :lol: :lol:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-05-05, 21:03   #6
ARVANITI
meditues...
 
ARVANITI's Avatar
 
Join Date: 25-12-04
Location: **Tiranė**
Posts: 1,468
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Default

Po me shkon goja leng.

1 racion te lumte!!

Edhe nje gote uje se vdiqa
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-05-05, 22:51   #7
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default TORTE ME BANANE

JA NJE RECETE PER TORTE ME BANANE

E QET NJE TORTE DHE MBI TE IA QET NJE KG BANANE ,DHE BEHET ORIGJINAL TORTE ME BANANE
JU BEFTE MIRE HAHAHAH
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-05-05, 23:15   #8
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default

Laliloli per ditelindje nje qesifare torte me ma pru a njeve :lol:
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-05-05, 23:53   #9
laliloli
 
laliloli's Avatar
 
Join Date: 18-03-05
Location: Kosovė
Posts: 9,232
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Send a message via ICQ to laliloli Send a message via MSN to laliloli
Default

Quote:
Originally Posted by DEA
Laliloli per ditelindje nje qesifare torte me ma pru a njeve :lol:
DEA PER JUVE IA QES DY KG BANANE , DHE E BEJE TORTE ME BANANE NE KATROR ,VETEM TREGO KUR E KE DITELINDJEN
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-05, 18:36   #10
modestja
 
Join Date: 22-05-05
Location: planeti toke
Posts: 161
modestja has disabled reputation
Send a message via AIM to modestja Send a message via MSN to modestja Send a message via Yahoo to modestja
Default

E dashura Dea per torten me banane ashtu bre zemer si cdo stil i torteve tjera qe pergatiten ose me shqip keshtu:
(pasiqe vendose ne nje ene vezet,sheqerin dhe margarinin e shkrier,perzihen mire,pastaj mielli,bananet e shtypuar mire,beaking poder
e pjek dhe u be...)
__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-03-07, 23:18   #11
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Buqja_ch's Avatar
 
Join Date: 03-03-07
Location: Zh _ Pr
Posts: 21,000
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by ARVANITI
Po me shkon goja leng.

1 racion te lumte!!

Edhe nje gote uje se vdiqa
ashtu po ndihem edhe un....
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-03-07, 13:04   #12
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Akullore torte per dite te nxehta

2Pudinga te vaniles.2Pudinga te qokollades.10 veze 1 bakin ,10Luge sheqer
2 Margarina,prap 10Luge sheqer.
Per pergaditjen e brumit> I tundim 10 te bardhat e vezeve 10 Luge sheqer 1 bagin dhe e shtim me pjek Pasi te piqet duhet te ftohet .
Per fillin>E vaniles 1|2 e qumeshtin duhet te vloj dhe ia hedim pudingun e tretur dhe e lem te zihet pudingu gjithashtu edhe me te qokollades veprojme njejt pastaj i leme te ftohen pudingat
Margainat duhet te jen ne temperatur te dhomes i perziejme me mixer ia shtojme sheqerin dhe te verdhat e vezeve duke e perzier Ku pasi te jen ftohur pudingat ia shtojme margarinin gjysmen pudingut te vaniles e ghysmen pudingut te qokollates dhe pastaj ne brumin e pjekur dhe te ftohur e qesim fillin e qokollates e permbi te te vaniles dhe e dekorojme sipas deshires me shllag dhe e fusim ne frigorifer te qendroj disa ore para ngrenjes .Ju keshilloj ta provoni ngase eshte shume e shishme.
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-03-07, 13:07   #13
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Me falni se paskam gabuar te shoj edhe 10 luge mielle te perberja e brumit
Ju pershendes shume
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-07, 17:39   #14
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Sallat frutash

kajsi, pjeshke, banane, molle,kumbulla, qershi, rrush, ananas, mango,pjeper,

(+/- frutat qė preferoni )

lajini frutat dhe verini ne njė kullojse.Pritini ne forme kubike, pėr qershite dhe rrushin ndahini me dysh dhe hiqini bethamat. vendosini te
gjitha keto ne njė pjate te thelle e te madhe.
Merrni 2 kokra limoni lajini, pritini me dysh dhe shtrydhini.
Merrni leng kompostoje +komposto te grire (3-4luge gjelle).
Perziejini frutat, lengun e limonit dhe lengun e kompostos, dhe verini ne
fregorifer pėr gati 40 min.
Kur ta servirni mund ta shoqroni me verė te bardhe.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-04-07, 11:25   #15
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Akullore me limon (Receta 1)

Pėrbėrėsit: Pėr 6 persona: 200 gr kajmak (ajkė qumėshti), 150 g sheqer, 1.25 dl qumėsht, 3 limona, 1 mollė, lėng limoni.
Pėrgatitja: Rrihni mirė, do tė ishte mė mirė nėse do tė bėnit me rrahėsen elektrike lėngun e limonave tė filtruar mė parė nė kullesė me sheqerin. Shtoni 2 lugė lėng limoni, mollėn e qėruar e tė grirė, qumėshtin dhe pėrziejeni tė gjitha me kujdes. Nė fund bashkojini me shumė delikatesė kajmakun (ajkė qumėshti). Hidheni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta dhe servireni nė tasa individualė.


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.