Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
User Name
Password
Tema tė vjetra Arkivi i forumitClosed Thread
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-05-06, 22:54   #1
i_retardumi
 
Join Date: 22-08-05
Location: Mitrovice
Posts: 52
i_retardumi has disabled reputation
Send a message via MSN to i_retardumi Send a message via Yahoo to i_retardumi
Default Udbashat E Kosoves Me Emer Dhe Mbiemer

UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!


__________________
Greater Albania?!...No thanks little Albania!
i_retardumi Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 26-05-06, 23:17   #2
E_Zjarrta
 
E_Zjarrta's Avatar
 
Join Date: 14-03-05
Location: Jetoj ashtu si kam LIndur SHqiptare ne Dardani
Posts: 292
E_Zjarrta has disabled reputation
Default

ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes
__________________
Kure shoh e ndegjoj disa njerez besomeni secilen her po i adhuroj me shume qenet endacak qe sillen rrugeve te pluhrosura te Kosoves
E_Zjarrta Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 02:04   #3
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by i_retardumi
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!
I Retardumi, merre edhe ate perpiluesin e listes, dhe shkoni te PSIKIATRI se si duket keni nevoje!!!
Sikur qe ju paska thene "E zjarrta", ne prag te pavaresise, lufte qytetare me se paku i kontribon ceshtjes shqiptare.
Ka gjykata kombtare e nderkombtare per krime, mos merrni hov sikur Don Kishoti pas mullinjeve te eres, se askush nuk ju ka ftuar te beni lista STALINIANE per pastrime ideologjike(si s'ju vjen turp, shkije e shqiptare bashke ne te njeten liste ti vendosni)!!!

Secili individ eshte i pafajshem derisa te kryhet procesi gjyqesor i gjykimit dhe VERTETIMIT te fajesise se dikujt!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 07:59   #4
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
HoteL-MadriD's Avatar
 
Join Date: 07-01-04
Location: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Posts: 229
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Send a message via AIM to HoteL-MadriD Send a message via MSN to HoteL-MadriD Send a message via Yahoo to HoteL-MadriD
Default

Pershendetje.

Mire te paska then dhe Reana.

Por nganjhere po me cudit sepse lexon disa gjera qe jan vetem kote.

E the kete. "PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT".."

Vetem me thuaj nje gje, Pse i beson dikujt kur sdi gje?

Dhe nje gje tjeter, Po e ndegjuam Adem Demaēi ne do te behemi shum shpejt me serbi. Ndoshta e ke pare dhe ti ka then Baca Adem qe "Kosova te bashkohet me Malin e Zi por kryeminister te jet Gjukanoviē apo Vujanoviē (se mbaj mend se per cilin ka then sepse emrat njesoj e po me ngatrrohen )

Po ky ka mend? qe thot ashtu para mediave? Kete nuk duhet qe te ndegjoj as kush se po e ndegjuam shkuam prap me serbi.

Keshtu qe i_retardumi ik e pastroi syte njehere mandej hudh emra.

Tung
__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 08:07   #5
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Reana
I Retardumi, merre edhe ate perpiluesin e listes, dhe shkoni te PSIKIATRI se si duket keni nevoje!!!
Sikur qe ju paska thene "E zjarrta", ne prag te pavaresise, lufte qytetare me se paku i kontribon ceshtjes shqiptare.
Ka gjykata kombtare e nderkombtare per krime, mos merrni hov sikur Don Kishoti pas mullinjeve te eres, se askush nuk ju ka ftuar te beni lista STALINIANE per pastrime ideologjike(si s'ju vjen turp, shkije e shqiptare bashke ne te njeten liste ti vendosni)!!!

Secili individ eshte i pafajshem derisa te kryhet procesi gjyqesor i gjykimit dhe VERTETIMIT te fajesise se dikujt!!!
Mendoj qė pėr psikiatėr kanė nevojė urgjente kėshillėdhėnėsit e kėtij forumi : njėri ndėr ta ėshtė pa dyshim autori i kėtij citimi.
Gjykatat "kombtare" e ndėrkombtare janė treguar inefikase lidhur me krimet e rėnda (krim kundėr njerzimit, gjenocid...) nė ish-jugosllavi : autorėt e gjenocideve vdiēen pa u ndėshkuar, ndėrkohė qė kroat, boshnjak, kosovar qė ndodheshin nė "listat staliniane" tė pėrpiluara nga interpoli (selia e kėtij tė fundit ndodhet nė qytetin francez Lyion), u dėnuan rėndė nga tribunali i Hagės. Sikur kjo gjykatė tė vepronte objektivisht, sikur tė kishte gjykuar dhe dėnuar autorėt e gjenocidit (dmth serbinė) mė kohė, kjo e fundit nuk do tė kishte kurfarė tė drejte tė ulej nė bangėn e negiciatave lidhur me statusin e Kosovės; madje nuk di kushte tė drejtė as tė prononcohej lidhur me kėtė ēėshtje...!
"...pastrimet staliniane, ideologjike e etnike" nuk janė fikcion letrar : janė tė dhėna
objektive : kėtė politikė ka praktikuar serbia gjatė dy dekadave nė sytė e gjithė bashkėsisė ndėrkombtare...!
Secili individ, pra, nuk ėshtė i pafajshėm edhepse nuk ėshtė vėrtetuar fajsia e tij...!
Si u bė vallė qė gjykata e Hagės zvarriti vite mė radhė dėnimin e millosheviēit pėrkundėr provave dhe argumenteve qė kishte kundėr tij ?!
Habi ėshtź...!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 12:08   #6
Luani_fr
 
Join Date: 27-03-06
Posts: 60
Luani_fr i vlerėsuar jo keq
Default

Une ju pergezoj per ket teme, edhe pse shifet se disa nga forumistat u preken pak sa, por nuk jan te vetemit qe prekeni ka edhe shum te tjer per fat te keq sepse nje nje pushtet aq i gjat dhe i eger nuk dote kish mundur te qendroj sikur te mos kishte edhe shum e shum sherbetore.
Edhe pse dikush tha ketu se ishte nje list e gjat Staliniane, une njeher them se nuk ka te bej fare me list Staliniane sepse shum nga ata qe jan te shenuar ne ket list i njof personalisht dhe esht shum e vertet qe te till kan qene, dhe vazhdojn te jen, por une them se kesaj liste i mungoj jo edhe pak njerez si pershembell:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.
Per te mos ju lodhe njeher ma teper edhe pse dihet se ka edhe shum te tjer, por kata jan njerit nder emrat mete mdhenje te kesaj ane qe shum eshum njerez vazhdojn te jetojn me pasoja te ndryshme pikrisht tuju falenderue ketyre njerzeve.
Dikush tha se ka Prokuror, gjykates???!!! esht e vertet se ka te tille por cilit jan ata Prokurori i pergjthshem, ministri i drejtesise, ministri i mbrenshem, pikrisht keta jan ose bashkepunetore, ose mvaresit e ketyre qe u permenden me lart, por edhe te pushtetit Jugosllav, ndersa gjykatat nderkombetare ata reagojn dhe denojn ashper luftetare te lirise, ndersa spiujt dhe bashkepunetoret e pushtuesit mbrohen, mendoj se mjaftojn keto 7 vite pas luftes per te na bind se esht ashtu, kemi plot raste.

NUK ESHT MEKAT TE LINDESH INJORANT POR TE VDESESH I TILLE.
Luani_fr Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 12:59   #7
pokeri
 
pokeri's Avatar
 
Join Date: 13-12-05
Location: gjithandej
Posts: 1,769
pokeri has disabled reputation
Send a message via MSN to pokeri Send a message via Yahoo to pokeri
Default

Quote:
Originally Posted by Luani_fr
por une them se kesaj liste i mungoj jo edhe pak njerez si pershembell:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.

NUK ESHT MEKAT TE LINDESH INJORANT POR TE VDESESH I TILLE.
Luan, tė lumtė pėr plotėsimin e kėsaj liste. Pa kėta, kjo listė nuk do tė kishte kuptimin e mirėfilltė. Kėta dy me tė kaltėr po prehen nė ferr, e kėta me tė kuqe po e kalojnė purgatorin.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 15:48   #8
Kalt
 
Join Date: 02-11-05
Posts: 1,466
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Default

Lista! Ajo nuk eshte asgje, por vecse nje pjelle e LPK-se dhe enveristeve te Kosoves qe me fenerin ndricues te quajtur Enver Hoxha deshen ti japin Kosoves "drite"!
Kosova qe nga viti 1912 e ne vazhdim ka qene me dhune nje pjese e ish-Mbreterise Jugosllave dhe me vone pas vitit 1944 nje pjese e ish-Jugosllavise artificiale.
Ne Kosove nga viti 1945 deri ne vitin 1974 ka vepruar legjislacioni i ish-Jugosllavise dhe me ne vecanti i Serbise e me pas Kosova ishte nje Krahine Autonome deri ne vitin 1989, vit kur asaj ju mor kjo autonomi sa me dhune e po aq me paaftesi te klases politike te Kosoves.
Kosova ka qene ne udhekryq te historise, sepse ne te jane kryqezuar intersa nga me te ndryshmet e ne kete kuader desheroj te flas vetem per dy pale qe ne forme kishin intersa te kunderta, ndersa ne permbajtje ata kishin intersa te njejta.
Keto dy pale ishin LKJ-ja dhe PKSH-ja e me vone PPSH-ja, pra ne njeren ane Josip Broz Tito dhe ne anen tjeter Enver Hoxha.
Tito dhe Enveri kane qene kryet e se njejtes medalje dhe qe nga viti 1941 e ne vazhdim deri ne vitin 1980 ata kane patur nje bashkepunim sa te hapur po aq dhe te mbyllur.
Tito permes organizates komuniste te Miladin Popoviqit dhe te Ali Kelmendit, futi nen kontroll PKSH te udhehequr jorastesisht nga Enver Hoxha.
Gjate Luftes se II-te Boterore, gjenerale te ndryshem jugosllave jipnin "keshilla" prane shtabit te Enver Hoxhes dhe nje nga keto "keshilla" ishte dhe ajo e drejtimit te pushkes kunder elementit nacionalist, duke nisur qe nga Marreveshja e Mukjes e deri te Konferenca e Bujanit.
Ka qene ky bashkepunim i ngushte i Enver Hoxhes me Titon qe coi ne perndjekjen e nacionalisteve andej e kendej kufirit.
Me mijera shqiptare jane vrare e masakruar nga bandat komuniste jugosllave, me dijenine dhe miratimin ne heshtje te Enver Hoxhes, sepse Titon dhe Enverin i bashkonte internacionalizmi proletar, vellazerim-bashkimi etj.
Me mijera shqiptare u masakruan ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi.
Enver Hoxha nuk e ka dashur kurre Kosoven, sepse ai e ka pare ate si nje pjese nacionaliste dhe shume te veshtire per t'u qeverisur dhe per kete qellim ai ka pranuar vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme ne vitin 1945 dhe aneksimin e saj total nga Serbia.
Kulmi mberriti pas "prishjes" se marredhenieve shqiptaro-jugosllave ne vitin 1948.
Si rrjedhoje e kesaj "prishje" jane masakruar dhe denuar me qindra e mijera njerez ne te dy anet e kufirit, jane ndare per se gjalli familje te tera, burra e gra, femije e pleq, nen pretekstin e mospajtimeve ideologjike, por qe ne te vertete ka qene nje marreveshje e Titos me Enverin qe te lihet dora e lire per "transformimin " nacionalisteve kosovare ne internacionaliste.
Pas kesaj periudhe do te lindin partite marksiste-leniniste te Kosoves dhe agjitatoret e propogandistet enveriste me shumice ne Kosove.
Kosova e ngrate kishte rene ne kurthin titisto-enverist.
Pjesa qe ishte ne pushtet zbatonte ligjet jugosllave dhe pjesa tjeter ilegale ndiqte shembullin e Enver Hoxhes.
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.
Cili ishte perfundimi?
Shqiptaret denoheshin mes veti, shaheshin mes veti, diferencoheshin mes veti.
Kjo rruge pa krye vazhdoi deri ne vitin 1989, kur ne skenen politike po ndodhnin transformime kolosale, pas shembjes se Murit te Berlinit.
Pa hyre me ne thellesi te problemeve, sepse ato jane nje kapitull aq i gjere dhe i gjate sa vetem historianet mund te japin nje pergjigje me shkencore, deshehroj te them se Kosova ka patur dhe per fat te keq dhe ka ende nje konflikt te brendshem.
Konflikt ky i trasheguar ne dekada dhe qe per fat te keq po duket se ende ka aktore qe desherojne ta mbajne ate te ndezur.
Ne disa forume te tjera eshte trajtuar ky konflikt dhe per kete qellim une kam qene dhe jam i mendimit se Kosova ka nevoje per distancim nga titizmi, gje qe edhe eshte bere ndonese ka ende mbartes te saj dhe nga enverizmi qe duket se ka ende shume e shume simpatizante te flaket dhe qe per fat te keq ende nuk jane distancuar nga idhulli i tyre.
Kosova ka nevoje te perqafoje demokracine, shtetin ligjor, ekonomine e tregut dhe largim njehere e mire nga hakmarrja ndaj njeri-tjetrit.
Fakti se Kosova ende vuan nga konfliket e brendshme dhe se shoqeria kosovare eshte ende larg se qeni demokratike, flet dhe ky postim me emrat e lartpermendur per te cilet nuk dua te bej asnje koment.
Kosova do te njihet shpejt si nje shtet i pavarur, mirepo pare ne thellesi ajo ende ka nevoje per nje monitorim nderkombetar, pikerisht se ka ende kesi listash e pikerisht se ka ende kesi njerezish qe jane gati ta marrin drejtesine ne duart e tyre dhe te bejne me te cfare te duan.
Kjo u tentua dhe pas nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, kohe kur u kryen gjithe ato vrasje politike.
Mirepo ka ardhur koha qe pushka te mos jete me mjet per te zgjidhur konflikte, por per t'u vendosur ne depot e kazermat e ushtrise apo ne muzeumet e lufterave.
E perseris dhe njehere se lista te tilla jane nje dobesi ne karakter te atyre qe i publikojne dhe nje ligesi edhe me e madhe te atyre qe i perkrahin, pavaresisht te kaluares se tyre te larget apo te afert.
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 16:59   #9
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,224
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kalt
Lista! Ajo nuk eshte asgje, por vecse nje pjelle e LPK-se dhe enveristeve te Kosoves qe me fenerin ndricues te quajtur Enver Hoxha deshen ti japin Kosoves "drite"!
Kosova qe nga viti 1912 e ne vazhdim ka qene me dhune nje pjese e ish-Mbreterise Jugosllave dhe me vone pas vitit 1944 nje pjese e ish-Jugosllavise artificiale.
Ne Kosove nga viti 1945 deri ne vitin 1974 ka vepruar legjislacioni i ish-Jugosllavise dhe me ne vecanti i Serbise e me pas Kosova ishte nje Krahine Autonome deri ne vitin 1989, vit kur asaj ju mor kjo autonomi sa me dhune e po aq me paaftesi te klases politike te Kosoves.
Kosova ka qene ne udhekryq te historise, sepse ne te jane kryqezuar intersa nga me te ndryshmet e ne kete kuader desheroj te flas vetem per dy pale qe ne forme kishin intersa te kunderta, ndersa ne permbajtje ata kishin intersa te njejta.
Keto dy pale ishin LKJ-ja dhe PKSH-ja e me vone PPSH-ja, pra ne njeren ane Josip Broz Tito dhe ne anen tjeter Enver Hoxha.
Tito dhe Enveri kane qene kryet e se njejtes medalje dhe qe nga viti 1941 e ne vazhdim deri ne vitin 1980 ata kane patur nje bashkepunim sa te hapur po aq dhe te mbyllur.
Tito permes organizates komuniste te Miladin Popoviqit dhe te Ali Kelmendit, futi nen kontroll PKSH te udhehequr jorastesisht nga Enver Hoxha.
Gjate Luftes se II-te Boterore, gjenerale te ndryshem jugosllave jipnin "keshilla" prane shtabit te Enver Hoxhes dhe nje nga keto "keshilla" ishte dhe ajo e drejtimit te pushkes kunder elementit nacionalist, duke nisur qe nga Marreveshja e Mukjes e deri te Konferenca e Bujanit.
Ka qene ky bashkepunim i ngushte i Enver Hoxhes me Titon qe coi ne perndjekjen e nacionalisteve andej e kendej kufirit.
Me mijera shqiptare jane vrare e masakruar nga bandat komuniste jugosllave, me dijenine dhe miratimin ne heshtje te Enver Hoxhes, sepse Titon dhe Enverin i bashkonte internacionalizmi proletar, vellazerim-bashkimi etj.
Me mijera shqiptare u masakruan ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi.
Enver Hoxha nuk e ka dashur kurre Kosoven, sepse ai e ka pare ate si nje pjese nacionaliste dhe shume te veshtire per t'u qeverisur dhe per kete qellim ai ka pranuar vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme ne vitin 1945 dhe aneksimin e saj total nga Serbia.
Kulmi mberriti pas "prishjes" se marredhenieve shqiptaro-jugosllave ne vitin 1948.
Si rrjedhoje e kesaj "prishje" jane masakruar dhe denuar me qindra e mijera njerez ne te dy anet e kufirit, jane ndare per se gjalli familje te tera, burra e gra, femije e pleq, nen pretekstin e mospajtimeve ideologjike, por qe ne te vertete ka qene nje marreveshje e Titos me Enverin qe te lihet dora e lire per "transformimin " nacionalisteve kosovare ne internacionaliste.
Pas kesaj periudhe do te lindin partite marksiste-leniniste te Kosoves dhe agjitatoret e propogandistet enveriste me shumice ne Kosove.
Kosova e ngrate kishte rene ne kurthin titisto-enverist.
Pjesa qe ishte ne pushtet zbatonte ligjet jugosllave dhe pjesa tjeter ilegale ndiqte shembullin e Enver Hoxhes.
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.
Cili ishte perfundimi?
Shqiptaret denoheshin mes veti, shaheshin mes veti, diferencoheshin mes veti.
Kjo rruge pa krye vazhdoi deri ne vitin 1989, kur ne skenen politike po ndodhnin transformime kolosale, pas shembjes se Murit te Berlinit.
Pa hyre me ne thellesi te problemeve, sepse ato jane nje kapitull aq i gjere dhe i gjate sa vetem historianet mund te japin nje pergjigje me shkencore, deshehroj te them se Kosova ka patur dhe per fat te keq dhe ka ende nje konflikt te brendshem.
Konflikt ky i trasheguar ne dekada dhe qe per fat te keq po duket se ende ka aktore qe desherojne ta mbajne ate te ndezur.
Ne disa forume te tjera eshte trajtuar ky konflikt dhe per kete qellim une kam qene dhe jam i mendimit se Kosova ka nevoje per distancim nga titizmi, gje qe edhe eshte bere ndonese ka ende mbartes te saj dhe nga enverizmi qe duket se ka ende shume e shume simpatizante te flaket dhe qe per fat te keq ende nuk jane distancuar nga idhulli i tyre.
Kosova ka nevoje te perqafoje demokracine, shtetin ligjor, ekonomine e tregut dhe largim njehere e mire nga hakmarrja ndaj njeri-tjetrit.
Fakti se Kosova ende vuan nga konfliket e brendshme dhe se shoqeria kosovare eshte ende larg se qeni demokratike, flet dhe ky postim me emrat e lartpermendur per te cilet nuk dua te bej asnje koment.
Kosova do te njihet shpejt si nje shtet i pavarur, mirepo pare ne thellesi ajo ende ka nevoje per nje monitorim nderkombetar, pikerisht se ka ende kesi listash e pikerisht se ka ende kesi njerezish qe jane gati ta marrin drejtesine ne duart e tyre dhe te bejne me te cfare te duan.
Kjo u tentua dhe pas nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, kohe kur u kryen gjithe ato vrasje politike.
Mirepo ka ardhur koha qe pushka te mos jete me mjet per te zgjidhur konflikte, por per t'u vendosur ne depot e kazermat e ushtrise apo ne muzeumet e lufterave.
E perseris dhe njehere se lista te tilla jane nje dobesi ne karakter te atyre qe i publikojne dhe nje ligesi edhe me e madhe te atyre qe i perkrahin, pavaresisht te kaluares se tyre te larget apo te afert.


.... me qellim ,e kopjova dhe nje here kete postim , duke shpresuar qe gjate leximi (qofte edhe serik)te vetedijesohemi ....

Respekt , vertet Kalt ,per kete analize (faktike) me pak fjal dhe kjarte permbledhe nje te vertet qe jetuam dhe po jetojme si komb nen ndikimin e politikes dhe pasojat qe po trashigojme.....
jadore Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 18:29   #10
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Kalt
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Quote:
Originally Posted by Kalt
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.E po qė nuk paskam ditur asgjė deri me sot, intelegjenca e re proletare e Kosovės paska qenė titiste ndersa pjesa tjeter Enveriste, tani shtrohet pyetja prej nga dolen patriotėt e atdhetarėt e heronjėt pasi qė mė parė nuk pati tė tillė?!!!!!

Sa i pėrket listės, ne duke shpallur edhe figurat mė tė shquara tė kombit si tradhėtar e bashkpunėtorė tė armikut (duke i futur nė njė thes me spiuj e tradhėtar), tani ka ardh koha qė shum spiuj e udbash tė rehabilitohen.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 19:16   #11
Reana
 
Join Date: 18-04-05
Location: Manhattan
Posts: 6,108
Reana has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Mendoj qė pėr psikiatėr kanė nevojė urgjente kėshillėdhėnėsit e kėtij forumi : njėri ndėr ta ėshtė pa dyshim autori i kėtij citimi.
Gjykatat "kombtare" e ndėrkombtare janė treguar inefikase lidhur me krimet e rėnda (krim kundėr njerzimit, gjenocid...) nė ish-jugosllavi : autorėt e gjenocideve vdiēen pa u ndėshkuar, ndėrkohė qė kroat, boshnjak, kosovar qė ndodheshin nė "listat staliniane" tė pėrpiluara nga interpoli (selia e kėtij tė fundit ndodhet nė qytetin francez Lyion), u dėnuan rėndė nga tribunali i Hagės. Sikur kjo gjykatė tė vepronte objektivisht, sikur tė kishte gjykuar dhe dėnuar autorėt e gjenocidit (dmth serbinė) mė kohė, kjo e fundit nuk do tė kishte kurfarė tė drejte tė ulej nė bangėn e negiciatave lidhur me statusin e Kosovės; madje nuk di kushte tė drejtė as tė prononcohej lidhur me kėtė ēėshtje...!
"...pastrimet staliniane, ideologjike e etnike" nuk janė fikcion letrar : janė tė dhėna
objektive : kėtė politikė ka praktikuar serbia gjatė dy dekadave nė sytė e gjithė bashkėsisė ndėrkombtare...!
Secili individ, pra, nuk ėshtė i pafajshėm edhepse nuk ėshtė vėrtetuar fajsia e tij...!
Si u bė vallė qė gjykata e Hagės zvarriti vite mė radhė dėnimin e millosheviēit pėrkundėr provave dhe argumenteve qė kishte kundėr tij ?!
Habi ėshtź...!

A edhe ketu paska faj Franca, a??? ....
Hmmmm...per dikend qe jeton me dekada duke shfytezuar te gjitha BENIFICIONET/MUNDESITE e sistemit francez, gjithmone me duket paradoksale, kjo far "urrejtje" ytja DEKLARATIVE (sa per sy e faqe).
Eshte sikur ndonje individ, prej krejt shteteve te Botes, te ZGJEDH Serbine per vendbanim, dhe rregullisht te na tregoje sa e urren Serbine (bindese fort ).

Apo si ne rastin e Demacit, qe vazhdimisht propagon per bashkejetese me vllezerit shkije, e kendej shet patriotizem me rrota, per listat e "udbasheve" shqiptare....

(Me kete menyre te diskutimit, e te krijimit te listave "a la kafeneja e Selim turbeshit" do te ishte FORT me logjikshme qe Demaci te kete renditur veten si te te parin aty....lista do te dukej SHUME me bindese) .....

Perndryshe,

mos-bashkepunimi me Tribunalin e Hages ka konsekuencat e veta.
Tribunali i Hages nuk ka force as obligim te shkoje ne territorin e Serbise, per te gjetur kriminelet e luftes.
Kjo eshte detyre e Qeverise se Serbise, JO e Hages; perderisa mos-bashkepunimi me Hagen ka konsekuencat e veta-Serbia eshte i vetmi shtet ne Evropen Jug-lindore qe ende nuk eshte listen e bisedimeveper antaresim ne Bashkimin Europian, antaresimin ne NATO, si dhe nuk pranon ndihmat financiare, te cilat u ofrohen shteteve tjera ne Ballkan.

Perderisa negociatat Kosove -Serbi, jane duke u bere ne sherbim te realizimit te drejtave te pakicave ne Kosove.
Statusin final te Kosoves e vendos Keshilli i Sigurimit, e JO Serbia.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 20:34   #12
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Drinni's Avatar
 
Join Date: 04-03-06
Posts: 1,616
Drinni has disabled reputation
Default

Quote:
Originally Posted by E_Zjarrta
ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes

E ti retarduesi si te than tye me emer e mbiemer ? rri ti ma mir te basketbolli te thot drinni pa keq kuptime!!!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 21:44   #13
i_retardumi
 
Join Date: 22-08-05
Location: Mitrovice
Posts: 52
i_retardumi has disabled reputation
Send a message via MSN to i_retardumi Send a message via Yahoo to i_retardumi
Default

Quote:
Originally Posted by HoteL-MadriD
Pershendetje.

Mire te paska then dhe Reana.

Por nganjhere po me cudit sepse lexon disa gjera qe jan vetem kote.

huj ko me te myt me mesazhe te mir te duaaaaaaaaaa

Vetem me thuaj nje gje, Pse i beson dikujt kur sdi gje?

Dhe nje gje tjeter, Po e ndegjuam Adem Demaēi ne do te behemi shum shpejt me serbi. Ndoshta e ke pare dhe ti ka then Baca Adem qe "Kosova te bashkohet me Malin e Zi por kryeminister te jet Gjukanoviē apo Vujanoviē (se mbaj mend se per cilin ka then sepse emrat njesoj e po me ngatrrohen )

Po ky ka mend? qe thot ashtu para mediave? Kete nuk duhet qe te ndegjoj as kush se po e ndegjuam shkuam prap me serbi.

Keshtu qe i_retardumi ik e pastroi syte njehere mandej hudh emra.

Tung
ti zotėri totalisht nuk qenke kėrkah,ama bash totalisht kėrkah!

kėtė listė nuk e ka pėrpliluar Adem Demaci, po me "Dosje tė Adem Demacit", kam theksuar se gjykatėsit nė fjalė kishin qenė pjesmarrės nė Dosjen a aktakuzave ndaj bacės Demė!

kėshtu qė shko ti laj syt, edhe ata me Kosili t'bebave bile se tu kan zdėrrlav pej pluhni!


__________________
Greater Albania?!...No thanks little Albania!
i_retardumi Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 21:59   #14
musl|m
Rob i All-llahut
 
musl|m's Avatar
 
Join Date: 25-09-04
Location: ILIRIDA
Posts: 1,152
musl|m has disabled reputation
Default Es selamu alejkum wr wb

Mos vall esht puna diku tjeter e jo tek ruajtja e Kosoves nga nje lufte? Mos vall ndonje emer dhe mbiemer i njofshem i ben keta te revoltohen dhe te mundohen ta zhdukin kete liste?
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)

Last edited by Bond; 27-05-06 at 22:04.
musl|m Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-05-06, 22:20   #15
Kalt
 
Join Date: 02-11-05
Posts: 1,466
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Default

Quote:
Originally Posted by i_retardumi
ti zotėri totalisht nuk qenke kėrkah,ama bash totalisht kėrkah!

kėtė listė nuk e ka pėrpliluar Adem Demaci, po me "Dosje tė Adem Demacit", kam theksuar se gjykatėsit nė fjalė kishin qenė pjesmarrės nė Dosjen a aktakuzave ndaj bacės Demė!

kėshtu qė shko ti laj syt, edhe ata me Kosili t'bebave bile se tu kan zdėrrlav pej pluhni!


Adem Demaci duhet te ndjeke shembullin e zoteri Pjeter Arbnorit i cili edhe sot e kesaj dite nuk merret e as qe ka nder mend te merret me lista.
Cdo kohe ka njerezit e saj dhe problemet e saj!
Demaci ka qene viktime e ndeshjeve ideologjike ndermjet LKJ-se dhe PPSH-se dhe se Demaci ka qene nje propogandist ideologjik i ideve te Enver Hoxhes dhe te komunizmit stalinist.
E ka menduar Enverin si Zotin dhe eshte betuar ne krye te tij, por pasi doli nga burgu dhe vizitoi Shqiperine, u bind dhe vete per "parajsen" enveriste dhe per vitet e percelluara ne mbrojtje te idealeve komuniste.
Demaci dhe shume si ai kane aspiruar per nje Kosove te lire dhe te bashkuar me Shqiperine, por ne kushtet e udheheqjes se bace Enverit, sepse per te Enveri ishte demokracia proletare, drita e se vertetes.
Demaci pavaresisht prej makiazhit te sotem, vazhdon te mbetet ai i njejti, internacionalist naiv, ideolog neokomunist dhe nacional-komunist i pavetedijshem (sepse komunizmi dhe nacionalizmi nuk kane asnje pike te perbashket).
Edhe sa here duhet te them se Tito dhe Enveri kane luajtur si macja me miun me shqiptaret, ne emer te ideologjise, mirepo shume shqiptare e kane te veshtire ta kuptojne kete.
Rrofte Kosova e lire dhe pa idhuj te rreme!


__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė  
Closed Thread


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:46.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.