Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
User Name
Password
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 16-11-07, 18:32   #16
Pupi
 
Join Date: 11-02-07
Posts: 2,517
Pupi has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

Sa dijė unė Hartimi-et bėhen ashtu qė tė mos ketė emra njerzish, data historike (data fare).
E gjitha qė e benė njė Hartim tė mirė, janė:
Drejtshkrimi i gjuhės,
Pėrshkrimi i njė ngjarje,
Apo, dhe imagjinim i natyrės.
Pa pėrmbajtje metaforike, apo tė ngjare Historike!
Ka edhe ca tė tjera ?
Na i thoni JU Lutėm.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 16-11-07, 19:19   #17
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Zakonisht, hartimi ka pamjen e njė proze tė shkurtėr : rrėfen se si lind, zhvillohet pėrfundon njė tregim.
Ndėrkaq, hartimi i Nakit rrėfen pak, pėrshkruan shumė dhe karakterizohet me njė procede tė njohur poetik e kinematografik qė ka pėr emėr :"flash-back" (kthehem nė njė moment nė tė kaluaren). Hartimin e kėtij autori (jo se asht moderator...!)nuk ngurroj ta kualifikoj si poemė nė prozė sepse i gjason njė pikture relativisht statike qė na ofron njė mori detajesh brenda njė kuadri mirė tė kufizuar. Ēfarė ngjan nė atė kuadėr ? Pak gjėra : pak folje(veprime) qė do dinamizonin tregimin dhe e kėthenin nė prozė. Shumė emra e mbiemra(cilėsor) qė janė shprehje e rėndomt e artit poetik. Madje edhe pėrdorimi i disa foljeve nė tė kryeren e thjesht funkcionojnė pothuaj si lloj "pėrshkrimesh" sepse veprimi qė shprehin ėshtė i shkurtėr (doli, m'u drejtua...) dhe nuk tejkalojnė kuadrin e "ēarēafit".
Emri Qefsere pėrkon mirė me vitet e 70-ta! po tani ėshtė i demoduar. Ky ėshtė motivimi i kėtij emri, mendoj...!VEZHBANKAT janė konotacion pejorativ po realist i atyre viteve kur pėrdhunohej gjuha shqipe. Edhe metafora e "njė qarqaf tė bardhė kristalor..." ia shton edhe mė tepėr acarin periudhės nė fjalė.
Nuk desha tė kalojė nė heshtje as emrin Binak qė nė kėtė kontekst ėshtė polisemik : Ēfarė kanė tė pėrbashkėt Binak e Nak-i ?!
Hartimi pėrfundon nė mėnyrė jo eksplicite po ne ia qėllojmė se nota e hartuesit ėshtė shembullore...!
E, unė fshatari, pėrshkrova nė disa rreshta pėrshtypjet qė mė bėri hartmli i Nakit!

Pėrshendetje miqėsore,
fshatari

Sqarim,sikurse parashkruesit e mi edhe unė dėshirova tė sjellė pėrkujtimet, rrethanat nė njė formė mini filmike tė pėrshkrimit nga bankat shkollore te ciklit tė ulėt shkollor,dhe specifikat rreth Hartimit.
Nė tė vertetė mė vjenė keq ēė nuk ju ofrova nė formė proze temen ēė kisha shkruar para 30 viteve.Koha dhe lufta mi asgjesojė thesarin e ruajtur nė biblotekėn personale, ēė pėr mua kishin njė vlerė tė madhe.

I nderuari Fshatari,ndjehem i respektuar pėr kritiken dhe analizen letrare,ju faliminderit !


Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-11-07, 22:46   #18
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Se ē`mu kujtua sot rastėsisht e befasisht njė orė hartimi nga gjuha shqipe nga kohė thuaja tė harruarra, por qė si duket ato jetojnė ende diku nėpėr qoshet e kujtesės sonė e nė njė ditė pa ngjarje dalin nė sipėrfaqe.
Po pra atė ditė kishim Hartim nga Gjuha e ėmbėl shqipe.
Nuk mė kujtohet tema pėr tė cilėn duhej tė shkruanim por mė kujtohet fare mirė qė edhe mund tė zgjidhnim njė temė tė lirė.
Sillja lapsin nė dorė pa mundur tė filloja tė shkruaj, ishte ajo njė ditė kur mendja ime i ngjante Saharės e asnjė mendim nuk mund ta vendosja nė letėr.
Nė gjysmė orėshin e fundit u pėrcaktova pėr njėrėn prej temave, mė mjaftuan 10 minuta ta mbaroj, se edhe nuk isha aq e interesuar tė shkruaj e lexova njėherė dhe e mbylla fletoren e Hartimit. Shoqja nė bankėn mbrapa mė prek nė sup, e mu dok se po e di se ēka po don?
I hodha tinėzisht njė sy e pash se fletėn ende e kishte tė bardhė fare, pa shkruar asnjė fjalė nė te.
Shpejt e shpejt nxorra njė fletė dhe fillova tė shkruaj pėr temėn e lirė.
U pėrcaktova pėr njė ditė e lirė nga jeta jonė.
Pėr 15 minuta e shkrova e i mbeteshin asaj diku 8 minuta pėr ta kopjuar e shkruar nė fletoren e saj. Ja hudha letrėn e shukatur dhe u ngrita e dola jashtė qė tė ndizja njė cigare.

Pas njė jave profesori na i solli hartimet tona.
Mė kishte lėnė njė 3+ e kur mė dorėzoi fletoren mė shikoi i zhgėnjyer, por aq mė bėnte

Kjo ngjarje sigurisht do tė harrohej me kohė, e nuk do ta kujtoja kurr, si qė i kam harru sa e sa orė hartimesh tjera, por befasia ishte se tė gjithėve na i dorėzoi hartimet toan e nė dorė mbante fletoren e Hartimit tė shoqes sime...
E ftoi ate tė dilte e ta lexonte hartimin e saj dhe nė daq besoni e nė daq jo ai Hartim u shpall si mė i miri i njėrit nga gjysmėvjetori i parė apo i dytė nuk mė kujtohet nė gjithė shkollėn.
Kur shoqja lexoi hartimin e saj profesori mbante sytė tek unė, nuk di kurr nė e ka kuptuar apo jo se unė isha autorja e atij hartimi por edhe kurr nuk e kam harruarr zhgėnjimin qė e shifja nė sytė e tij...

__________________________________________________

Ju ftoj tė gjithėve tė shpalosni hartimet e tuaja qė ndoshta edhe pse mendoni se i keni harruarr prap se prap flejnė diku nė kujtesat tuaja.
Edhepse jetoj nė fshat, siē e kam saktėsuar disa herė, lexoj me ėndje edhe autorė shqiptar edhe tė tė huaj.
Para disa vitesh, kam lexuar veprėn e njė shkrimtari francez, Marcel Proust, qė ka pėr titull "A la Recherche du temps perdu"(Duke kėrkuar kohėn e humbur). Shkollarėt francez e mbajnė mend Proust-in pėr njė detal : bėhet fjalė pėr njė llojė ėmbelsire qė nė rrethin e Parisit e quajnė "madeleine"! Autori na tregon se kur "zhyttėte? njė "madeleine" nė njė gotė me ēaj, i vinin nė mendje shumė kujtime qė konsideroheshin si tė humbura pėr gjithėmonė.
Pėrderisa tė Prousti ėshtė "medelein"-a ajo qė mundėson daljen nė sipėrfaqe tė disa ndjenjave e mendimeve tė vjetra, te Murgesha na del "zhgėnjmi" i dyfisht edhe i profesorit edhe i vetė Murgeshės. Nuk jam psikolog por jam i prirur tė besoj qė i vetmi person vėrtet i zhgėnjyer nė atė moment ėshtė vetė Murgesha e cila lexon zhgėnjimin e vetė tė thellė nė "sytė e profesorit"! Intensiteti i momenteve tė tilla zbehet me kohėn po nuk e braktis totalisht qenjen tanė... e kohėpaskohe na troket nė derė.

PS.Pėrafrimet e paralelizmat mund tė jenė jo tė qėlluar. Pėrvoja e pėrshkruar nga Murgesha mė pėrkujtoi shkrimtarin francez.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-11-07, 21:31   #19
AKT
 
AKT's Avatar
 
Join Date: 15-06-05
Location: Ana e Malit,Komuna e Ulqinit
Posts: 152
AKT has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

Nė lidhje me kėtė temė do tregoja njė rast tė ēuditshėm qė mė ka ndodhur nė vitin e dytė tė gjimnazit dhe ka tė bėj me njė profesoresh shumė rigoroze tė asaj kohe,tė gjuhės shqipe.Pasi isha mėsuar qė nga bankat e para shkollore qė nga gjuha shqipe gjithmon tė kisha notėn e rezervuar,kuptohet ate maksimale,fal hartimeve dhe njohjes sė letėrsis , erdhi koha qė pėr her tė parė tė mė jap mėsim profja mė e rreptė dhe unė fitova 1-njėsh edhe ate nė ditarė dhe goxha tė madh pėr arsye krejtėsisht banale!Nuk dija tė flas asgjė pėr Asdrenin sidomos datėlindjen.Fillova tė ankohem dhe justifikohem qė pėr mua ėshtė e rėndėsishme vetėm se cilės periudhė dhe drejtim i pėrket ai apo ajo krijuese etj etj por nuk ndikova nė vendimin e profes elegante...
Erdhi koha tė pėrcaktohen referuesit e gjysmėvjetorit tė parė...Romanin "ndjekja" tė mihaillo llalliqit nuk donte ta merrte askush pėr referim.Arsyet subjektive...tematikė dhe stil i rėndė,nuk shtyn ta lexosh etj etj...nxėnėsit si nxėnėsit.Profja mė jep mua atė "nder" dhe mė cakton qė unė tė referoj kėtė roman...shumė mirė thashė me vehte...do bėj ēmos qė ta rikthej notėn e "gj.shqipe" dhe fitoj besimin e saj...Lexova gati 35 minuta.Ajo mė ndigjonte me vėmendje.Qetėsi nė klasė...tė gjithė qeshnin,e dinin qėllimin tim...kur pėrfundova ajo nuk merr ditarin tė mė notoi siē kishte premtuar por mė kėrkon ta ulesha fletoren nė bankėn e saj dhe tė ulesha nė vend.E mori me vehte dhe shkoi nė fund.Mezi prisja ta dija se ēka po ndodhė.Orėn tjetėr mė vuri notėn 5 , mė dorėzoi fletoren dhe mė tha...falėnderohu tė gjithėve,nga mėsuesi yt i parė,arsimtarėt e gjuhės shqipe dhe profesoresha e vitit tė parė sepse pėr mua vetėm 4-ėrsh do fitoje sepse nuk meriton kush notėn maksimale pa njohur mirė gramatikėn dhe letėrsin me datėlindje tė tė gjithė krijuesve letrar.I kishte fiksim datlindjet kurse unė shpėtova nga ajo sepse e kisha bezdi ta dija kur lindi apo kur vdiq shkrimtari...asnjėher nuk mė lodhi mė...
AKT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 21:35   #20
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,417
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Nėse mė lejohet ,unė do tė parashtroja temėn e hartmit ,ku ju tė interesuarit do tė postoni hartimin tuaj dhe nė fund do tė zgjedhim sė bashku hartimin mė tė mirė i cili do tė marrė edhe njė shpėrblim modest nga forumi.

Tema:Njė natė pa gjumė .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:10   #21
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

U pa puna, tash po mu dashka me ndejt dy tre netė pa gjumė deri sa ta thurri kėtė temė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-11-07, 22:13   #22
Pupi
 
Join Date: 11-02-07
Posts: 2,517
Pupi has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by Pupi
Adip KrasniqiBUZĖ BISTRICĖS


http://mitglied.lycos.de/metafora/po...ipkrasniqi.htm


Eh se ēmu kujtua Migjeni i Kosoves.

Hartimin e pare qe kisha sjellur te profesori ime i nderuar, dukej ta kishte zhgenjyer.
Arsye ndoshta pse u ule ne banken time per ti hedhur nje veshtrim per se afermi.
Nuk pati folur shume, sepse dukej se u bind qe e kuptova, nuk pati folur shume sepse priti ta kuptoja me pak fjale.
Te gjitha Hartimet u anuluan asaj bote, te gjitha!
Nje jave me pas pasuan Hartime te reja.
Migjeni i Kosoves dukej sikur tashme ishte i kenaqur, i qeshte balli nga Krenaria per ne.
Eh ē'kohera, nostalgji i thone kesaj Mik-e.
p.s diteve te ardhshme/te diellen sjell une nje nga ato( mos pritni shume, koherat kan ikur, e me to edhe freskia leterare).


E une e urrej Premtimin, por e paguaj borxhin!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-07, 08:11   #23
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Nėse mė lejohet ,unė do tė parashtroja temėn e hartmit ,ku ju tė interesuarit do tė postoni hartimin tuaj dhe nė fund do tė zgjedhim sė bashku hartimin mė tė mirė i cili do tė marrė edhe njė shpėrblim modest nga forumi.

Tema:Njė natė pa gjumė .
Na ke myte me kete teme tash, frymzimi ne podrum shkoj ahahhaah. Si ti kujtoj netet pa gjume e vetmja gje qe me sillet neper koke, ndrrimi i nates/puna, kane kalu koherat kur rrisha pa gjume duke e sjell edhe njehere ne koke qdo detaje te dites.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-11-07, 20:31   #24
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Nėse mė lejohet ,unė do tė parashtroja temėn e hartmit ,ku ju tė interesuarit do tė postoni hartimin tuaj dhe nė fund do tė zgjedhim sė bashku hartimin mė tė mirė i cili do tė marrė edhe njė shpėrblim modest nga forumi.

Tema:Njė natė pa gjumė .
Njė natė pa gjumė do tė diskriminojė sėpakut njė forumiste qė e njoh mirė shumė; ka shumė cilėsi tė mira po e ka edhe njė tė keqe: vendndodhja : nė shtrat.
Nuk ėshtė e zoja tė kalojė njė natė pa gjumė.
Mjaft zgjati suspensi: Gjumashja, pra!
PS. Lus Lojtarin t'i lejojė Gjumashės Njė ditė pa gjumė, nėse kjo e fundit mund tė qendrojė pa fjetė edhe gjatė ditės...!
NB. Pėr momentin, po hartoj... po hartoj gjithė natėn kam me hartue!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-12-07, 21:18   #25
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,662
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

*


Posa m’u kujtua…

Iu pėrshėndes nė fillim


Siē e paska cekė edhe vet nikoqirja e kėsaj teme, posa m’u kujtua njė rast lidhje me hartimin (me shkrim). Shpeshherė na ndodhė nė raste hartimesh me shkrim qė, ose nuk na kujtohet ēka tė shkruajmė ose nuk na kujtohet ndonjė fjalė nė fjali. Nė kėtė mėnyrė, njė i njohur imi, pėrndryshe njė a dy gjenerata pas meje, kishte pasur pėr temė pranverėn. E shkruan i shkreti gjithė hartimin por e frenon me atė rast hartimi i njė fjalie tė vetme. Nuk iu kujtohej „nė pranverė ēelin lloj-lloj lulesh“, kėshtuqė, nė vend qė ta shėnonte „lloj-lloj“ ai e shėnon „tėrrli-tėrrli“ („Nė pranverė ēelin tėrrli-tėrrli lulesh“). Nė kėtė mėnyrė, sa herė takohemi e rrijmė bashkė e ngacmojmė me „tėrrli-tėrrli“ dhe shqepemi sė qeshuri…


Me t’mira!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-07, 17:33   #26
Kronisti
 
Join Date: 24-12-05
Location: Kosovė
Posts: 68
Kronisti has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

[FONT='Verdana','sans-serif']Shtatė palė zingjirė i kam tė lidhur nė kėmbė dhe nė krah, prandaj zvarė jam ngritur nė majė tė pyrgut tė dėshprimit pėr t'i krijuar hapėsirė shpirtit qė tė fluturojė deri te ti.

Pėrkulem para teje nėse tė kam lėnduar me heshtje!

Se zura dot asnjė yll pėr ta thurur gjerdanin e kurorės, sepse secili yll e kishte marrė nga njė emėr pėrpara se tė arrija unė i lidhuri me pranga nė duar.

Nėse do tė ndjehesh e dėshpruar pėrkulem para teje!

Ndeza zjarr pėr ta djegur lakun e ngritur nė udhėn pėr tė arritur deri te ti, zjarr nė tė cilin po digjem.

Edhe nėse arrij deri te ti si hi mbetur rrėzė kėmbėve tė tua, pėrkulem para teje!

Nėse do tė ma tretin trupin zingjirėt, prangat dhe zjarri nė udhėn pėr tek ti kjo do tė ndodhė pėr tė ta falur shpirtin ti cilit nuk i beson.

Atėherė do ta ndjesh tė ngrohtė pėrbrenda teje.[/FONT]
Kronisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-12-07, 13:17   #27
Kronisti
 
Join Date: 24-12-05
Location: Kosovė
Posts: 68
Kronisti has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

Qėndrova njė kohė tė gjatė, me shikim nė bardhėsinė e ekranit. U mundova tė flas me kujtimet, u mundova t’ i thėrras nė ndihmė copėzat e ėndrrave tė ėndėrruara tashmė, por s’ndodhi as biseda me kujtimet dhe as ardhja qoftė edhe e trishtė e fragmenteve tė pejsazheve qė s’i gjeja dot nė jetė, e mė ishin shfaqur aq reale. Nė ekran hapja faqe tė Wordit tė mbushura me shkronja qė nė kėtė natė s’mė thonin asgjė, ndėrsa nga vetja, nė vete, se hapja dot asnjė faqe, asnjė...E dėshiroj... dėshiroj tė gėrmoj nė vete, dėshiroj tė jem i gatshėm qė tė depėrtoj nė thellėsinė mė tė madhe tė mundshme, pėr ta nxjerrė nė faqen e bardhė tė kompjuterit atė qė do tė doje ta lexosh... por ja qė se bėra dhe se bėjė dot, kėtė herė jo, sepse njė kohė relativisht tė gjatė ndėrroj veē shikime tė bardha me ekranin e kompjuterit, bardhėsi e cila ka shkaktuar njė ftohtėsi qė shėmbėllen para meje si njė virtyt qė njeriu ia krijoi kompjuterit dhe nga ai filloi ta bart nė vetvete nė fundshekullin e shkuar dhe vijon ta bėjė tė njėjtėn edhe nė shekullin e ri.
Kronisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-12-07, 00:10   #28
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Wink Titulli: Hartim!

.....ma trego shperblimin,,,....sheeeetttttt,mos te ndegjojne te tjeret,ahaha....
sa per inspirim,se per shperblime modeste,zor qe inspirohem,ahaha....


.....vjeshta,mori me vete,gjithe shirat dhe gjethet e semura qe perplaseshin trotuareve,....e ne nje nate te thelle pa gjume,,, neper kapilar gjaku rridhte si margaritaret blu-i ngrire,,,nje DIMER _I_EGER po afrohej,........
Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Nėse mė lejohet ,unė do tė parashtroja temėn e hartmit ,ku ju tė interesuarit do tė postoni hartimin tuaj dhe nė fund do tė zgjedhim sė bashku hartimin mė tė mirė i cili do tė marrė edhe njė shpėrblim modest nga forumi.

Tema:Njė natė pa gjumė .
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-07, 15:15   #29
Fshatari
 
Join Date: 12-07-05
Posts: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by Kronisti
Qėndrova njė kohė tė gjatė, me shikim nė bardhėsinė e ekranit. U mundova tė flas me kujtimet, u mundova t’ i thėrras nė ndihmė copėzat e ėndrrave tė ėndėrruara tashmė, por s’ndodhi as biseda me kujtimet dhe as ardhja qoftė edhe e trishtė e fragmenteve tė pejsazheve qė s’i gjeja dot nė jetė, e mė ishin shfaqur aq reale. Nė ekran hapja faqe tė Wordit tė mbushura me shkronja qė nė kėtė natė s’mė thonin asgjė, ndėrsa nga vetja, nė vete, se hapja dot asnjė faqe, asnjė...E dėshiroj... dėshiroj tė gėrmoj nė vete, dėshiroj tė jem i gatshėm qė tė depėrtoj nė thellėsinė mė tė madhe tė mundshme, pėr ta nxjerrė nė faqen e bardhė tė kompjuterit atė qė do tė doje ta lexosh... por ja qė se bėra dhe se bėjė dot, kėtė herė jo, sepse njė kohė relativisht tė gjatė ndėrroj veē shikime tė bardha me ekranin e kompjuterit, bardhėsi e cila ka shkaktuar njė ftohtėsi qė shėmbėllen para meje si njė virtyt qė njeriu ia krijoi kompjuterit dhe nga ai filloi ta bart nė vetvete nė fundshekullin e shkuar dhe vijon ta bėjė tė njėjtėn edhe nė shekullin e ri.
Ēfarė m'inspiron ky tregim i shkurtėr lirik ?
Sėpari mungesėn e dialogut tė mirėfilltė qė presupozon praninė e sėpakut dy a mė shumė bashkėbiseduesish. Dialogu me vetėvetėn ėshtė ilogjik e i pamundshėm. Pėrvoja e Kronistit ėshtė mė se bindėse : kujtimet, ėndrrat, pejzazhet qė dikur iu "ishin shfaqur aq reale", tani, kur i flas vetėvetės me zė tė ulur, pothuaj tė papėrceptueshėm(kujdes nga decibelėt se paguan gjobė...!)nuk janė mė "linear"; vendi e koha kur mė ishin shfaqur janė zbehur fare; struktura e tyre me duket e copėtuar, fragmentare, plot "hiatuse". Kronisti shkon edhe mė larg dhe pastron edhe kėtė strukturė tė destrukturuar me bojen e bardhė : kjo e fundit ėshtė mungesė chromatike. Projektimi i njė objekti tė bardhė nė njė pėlhurė tė bardhė ėshtė i padukshėm mu siē ėshtė e padukshme "bardhėsia"(esenciale, kemi tė bėjmė me emėr e jo mbiemėr).
Do tė pėrfundoja "inspirimin tim" me kėtė konstatim mjaft pesimist : shekulli i kaluar sikur i riu kanė shkaktuar njė zhvendosje rrėnjėsore te raporteve tė njeriut tė sotėm: ėshtė privuar nga e kaluara e tij; komunikon me vetėvetėn pėrmes ekranit tė bardhė tė cilit i mungon ēdo shenjė jete nė njė ambient(dimension) ku mbretėron "bardhėsia", "thellėsia" dhe "ftohtėsia", me njė fjalė "vdekja".

Ky interpretim angazhon vetėm Fshatarin!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-07, 19:21   #30
Kronisti
 
Join Date: 24-12-05
Location: Kosovė
Posts: 68
Kronisti has disabled reputation
Default Titulli: Hartim!

Quote:
Originally Posted by Fshatari
Ēfarė m'inspiron ky tregim i shkurtėr lirik ?
Sėpari mungesėn e dialogut tė mirėfilltė qė presupozon praninė e sėpakut dy a mė shumė bashkėbiseduesish. Dialogu me vetėvetėn ėshtė ilogjik e i pamundshėm. Pėrvoja e Kronistit ėshtė mė se bindėse : kujtimet, ėndrrat, pejzazhet qė dikur iu "ishin shfaqur aq reale", tani, kur i flas vetėvetės me zė tė ulur, pothuaj tė papėrceptueshėm(kujdes nga decibelėt se paguan gjobė...!)nuk janė mė "linear"; vendi e koha kur mė ishin shfaqur janė zbehur fare; struktura e tyre me duket e copėtuar, fragmentare, plot "hiatuse". Kronisti shkon edhe mė larg dhe pastron edhe kėtė strukturė tė destrukturuar me bojen e bardhė : kjo e fundit ėshtė mungesė chromatike. Projektimi i njė objekti tė bardhė nė njė pėlhurė tė bardhė ėshtė i padukshėm mu siē ėshtė e padukshme "bardhėsia"(esenciale, kemi tė bėjmė me emėr e jo mbiemėr).
Do tė pėrfundoja "inspirimin tim" me kėtė konstatim mjaft pesimist : shekulli i kaluar sikur i riu kanė shkaktuar njė zhvendosje rrėnjėsore te raporteve tė njeriut tė sotėm: ėshtė privuar nga e kaluara e tij; komunikon me vetėvetėn pėrmes ekranit tė bardhė tė cilit i mungon ēdo shenjė jete nė njė ambient(dimension) ku mbretėron "bardhėsia", "thellėsia" dhe "ftohtėsia", me njė fjalė "vdekja".

Ky interpretim angazhon vetėm Fshatarin!
Shume besnikerisht e kam pershkruar nje cast ne "hartimin" e siperm lirik, kurse ju edhe me sakt e keni "deshifruar"
Respekt


Kronisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:46.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.