Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
User Name
Password
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetReply
 
Thread Tools Display Modes
Old 21-12-08, 21:17   #61
Terminatori
Guest
 
Posts: n/a
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Po qashtu shprehuni.com a po ju vjen zor a, se keni me bashkjetue me to me nje kulem hahaha, po qfarti ne ks edhe pikpytje se per perendim ihaaa, pune e kryeme
  Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 21-12-08, 21:20   #62
ABC
appear offline
 
Join Date: 10-07-08
Location: Gjilan...
Posts: 189
ABC me shokė shumeABC me shokė shume
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Deanna
Ke te drejte per burrat nuse qe po i marrmi prej Kosove.

Veq nje gje se kam kuptu kurr tek ata. Ku po i lojne ****** kur po nisen me marr nuse diaspore?
a te lodht po ju vijne shum a haaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaa
ABC Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-09, 12:04   #63
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Kur bertet vjerra, e di se mbertet nana. Edhe qysh jam sjell me nanen, sjellna edhe me vjerren. Duhet me dit se edhe ato i lshojn nervat si shpesh, se i kan problemet e veta kshtu qe duhet me i duru. Mu vjerra ma bon bajat kaniher, e un keshi se edhe nana jem munet me ma bo bajat, edhe nanes i keshi.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-09, 15:02   #64
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by roadrunner
Kur bertet vjerra, e di se mbertet nana. Edhe qysh jam sjell me nanen, sjellna edhe me vjerren. Duhet me dit se edhe ato i lshojn nervat si shpesh, se i kan problemet e veta kshtu qe duhet me i duru. Mu vjerra ma bon bajat kaniher, e un keshi se edhe nana jem munet me ma bo bajat, edhe nanes i keshi.
uuu qa kone kon ti pėr marak pėr nanen teme.... uuuu bijėėėėė.....zana e plast qe s'tkom taku para atij fatbardhit tėndė.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Last edited by murrizi; 08-09-09 at 15:02.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-09-09, 15:06   #65
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Ha mor, se duhesh me u kan psikolog per vjerren si per nanen...qysh po menon...qa me ju bo burrav qe sun i qesum ne kry kaniher, se per vjerra pak pun, lesh per vesh si thojne hahaha...edhe ti mos ta nin se gjen nuse edhe per nanen, ka plot asi qe mendojn se me fl keq per vjerren neper kojshi, asht njejt si me shku ne kojshi me than pthuuu kjo nana jem po idiot qeshtu ma bani....duhet me kuptu se ato shkon tu u plak edhe kan teposhteza dhe na duhet me ju nimu ne keto kohe, e jo mi tranu ma zi.
Quote:
Originally Posted by Murriz
uuu qa kone kon ti pėr marak pėr nanen teme.... uuuu bijėėėėė.....zana e plast qe s'tkom taku para atij fatbardhit tėndė.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:22   #66
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Nje urim ne valet e nje radioje lokale!!
Reja e pershendete vjehrren, me rastin e daljes nga spitali, me kengen;
"Kam menu qe nuk te qele pranvera"!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:37   #67
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Ne kohen tone i pershendetnim me kengen e Aida Barakut: Ligu zemer, ligu! -
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:39   #68
DEA
***
 
DEA's Avatar
 
Join Date: 29-04-04
Location: Baden Württemberg
Posts: 14,782
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

re e vjeherr, sheqer e xeher. Nane e bije, sheqer ne tepsi
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:42   #69
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Lufte e panderprer per me e mbajt dashurine e nje mashkulli, keto jan re e vjeherr!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-09, 14:50   #70
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 41,048
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Mevlude Zejnullahu


Ndikimi i vjehrrave nė prishjen e martesave

E premte, 18 Shtator 2009 11:47


Cila ėshtė mė "shtrigė" vjehrra apo nusja?
Modeli i familjes sė madhe nė Kosovė ka qenė dhe ėshtė i pėrhapur mė sė shumti nė Evropė, por dhe pėrgjithėsi nė Botė. Familjet kosovare kanė bėrė kėtė tip jetese, tė zgjeruar, pėr arsye se kanė pasur mė lehtė tė jetuarit. Ato, pėrveē pėrparėsive dhe tė mirave materiale, qė janė tė pamohueshme, kanė pėsuar disa rrjedha tė jetės tė cilat kanė ndikuar tek individėt, sė pari nė kontekstin social, psikik, fizik, kulturor, dikur nė atė ekonomik e ku ta dimė tjetėr.

Nė familje tė tilla ka sunduar burri dhe zakonisht janė bėrė diferenca dhe padrejtėsi sociale sipas pėrkatėsisė gjinore dhe moshės. Kėto rrethana i kan shkuar pėr shtati individėve "vendas", kurse i ka diskriminuar "tė ardhurat" qė kryesisht janė gratė.


Mungesa e njė hapsire intimiteti mes bashkėshortve ėshtė diqka qė mungon nė kėto familje, burri dhe gruaja "takohen" vetėm nė mbrėmje. Nė tė tilla familje, nėse gruaja ka ndonjė nevojė
ose kėkesė, sė pari ėshtė njoftuar vjehrra dhe varėsishtė ajo si e ka pa "seriozitetin" e ēeshtjes, mandej e ka njoftuar apo jo burrin. Edhe vjehrrat dihet se kan qen tė ardhura por nė raport me nuse e duke pasur parasysh vitet qe i kan kaluar nė atė shtėpi, ato "leshojnė" rrėnje dhe behėn "vendase".

Edhe pse nė mas shumė tė madhe kan ndryshuar fenomenet edhe mbrenda familjes, fenomeni vjeherr-nuse, mbetet ai qe u reziston tė gjitha kohėrave. Ėshtė e ditur se nusja dhe vjehrra janė nė rivalitet tė pėrjetshėm, dhe nuk ėshtė fenomen me tė cilin ballafaqohet vetėm shoqėria jonė por, ėshtė problem tė cilin e njohin gjithė shoqėritė e botės.


Ērregullimi i raporteve ndėrfamiljare ėshtė pasojė e ndryshimeve strukturore nė institucionin e familjes kosovare, dhe ėshtė e natyrshme qe tė riprodhojė raporte kundėrthenese midis vjehrrave dhe nuseve qė vijnė nė shtepitė e tyre.
Konfliktet krijohen edhe si pasojė e stereotipeve te vjetra mbi martesėn qe nė shumė raste dinė tė bėhen edhe shkak kryesor i divorceve midis dy tė rinjėve. Ne fakt, vjehrra ardhjen e nuses sė re nė shtėpi e sheh si pasiguri dhe nusen e projekton jo si anėtare tė rregullt dhe tė barabart por si anėtare qė ka pretendime monopoliste nė familjėn e saj. Pra , nė mendjen e sajė zakonisht paraqiten pengesa tė cilat me kalimin e kohės mund tė shėndrrohen nė pasione per ta margjinalizuar nusen e re. Tek nėna funksionon dhe agresiviteti mėmėsor kur shikon se fėmija i saj orientohet, ose i jepet dikujt tjetėr. Natyrisht, kėsaje situate konfliktuoze dhe tensionuese patjetėr i kontribon edhe nusja e re qe hyne nė shtepinė e vjehrrės, me shumė sjellje: siq janė psh: indeferenca, sjellja agresive, pastaj tendencat pėr ta kontrolluar tė birin e sajė dhe tė bėhet "First Lady" e shtėpisė.


Ne fakt, divorcet e sotit mund t'i adresohen edhe raporteve tė keqėsuara midis kėtyre dy subkulturave sociale. Ndryshimi i sistemit tė vlerave ka bėrė qė edhe raportet midis gjeneratave tė ndryshojnė.


Bota perėndimore ka gjasa qe me "leht" ta pėrballoj kėtė problem, pėr shkak tė kushteve tė mira ekonomike, sociale e kulturore. Prindėrit nė njė moshė tė caktuar i mundėsojnė femijės tė zgjedh vetė nese do tė jetojė me ta apo do tė dalė nė jetėn e tij. Nė kėto raste fėmiju (djali nė rastin tonė) duke qenė i lirė bėhet i aftė tė merr pėrsiper pėrgjegjėsi qė nuk do ti merrte po tė jetonte me prindėrit, duke fituar pavarėsin ne shumė aspekte jetėsore. Kėto janė ndoshta ēėshtje tjera , pėr tė cilat do tė mundemi ti pėrmendim nė tema tjera, mirėpo, ajo qė ndėrlidhet kėtu ėshtė se nė kėto raste, nėna pėrkatėsisht vjehrra, i pėrballon mė lehtė martesės sė djalit pasiqė nuk e ka pasur nėn kontroll jetėn e tij.


Te shoqėria jonė ndodh e kundėrta (pėr shumė arsye ekonomike e kulturore), jeta e individėve mbrenda tė sė njėjtės familje, ėshtė e lidhur shumė pėr njėri tjetėrin.


Nė luftėn e pėrjetshme vjehėrr-nuse, nuk i hidhet faji vetėm njėres apo tjetrės. Nga secila palė ka raste qė i kontribojnė paqės e po ashtu dinė tė ndezin luftė. Edhe nuset jo rrallė, dinė ta prishin lumturinė e familjes, din tė luajn role tė ndryshme pėr ti arritur qėllimet e tyre, shpeshherė edhe banale.


Sidoqoftė, kjo ėshtė njė "luftė globale" , e qė mos tė pėsojmė tronditje tė mėdha, shoqėrisė sonė i duhet tė kontribojė nė aspektin ekonomik e kulturor. Ndėrkohė, lufta do tė vazhdon , sepse
e para nuk do tė humbasė territorin qė ka patur, e dyta nuk do tė humbasė territorin qė ka fituar.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-09, 22:06   #71
Peja-Boy
 
Join Date: 15-03-07
Posts: 13,833
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to Peja-Boy
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-10-09, 22:59   #72
Shpati
 
Join Date: 10-10-03
Location: Gjermani
Posts: 1,503
Shpati has disabled reputation
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

="true" width="425" height="344"></embed></object>

Last edited by Shpati; 24-10-09 at 23:00.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 03:37   #73
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Dallandyshja_718's Avatar
 
Join Date: 17-10-08
Location: Ne perendim... :D:)
Posts: 4,347
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

http://www.youtube.com/watch?v=jDrIn...eature=related
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!

Last edited by Dallandyshja_718; 25-10-09 at 03:45.
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-10-09, 06:02   #74
Shkodranja
 
Shkodranja's Avatar
 
Join Date: 20-10-09
Posts: 240
Shkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėmShkodranja i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?

Quote:
Originally Posted by Penelope
Raportet re-vjeherr dihet me si jane e si kane qene...mund te flitet shume rreth kesaj teme, sepse jane dy bota te ndryshme...Bote e re dhe e vjeter, dhe secila deshiron te kete vendin e vet. Tek ne eshte paksa me e komplikuar ngase jetojne ne nje shtepi re vjeherr, edh perditshmeria mund te sjelle shume paknaqesi e probleme mes te dyjave..Une epr vete them gjithe, nese do ta kem nje vjeherr te mire e te dashur, do ta du , nderoj e respektoj si nanen time, sepse ajo fundja osht nana e atij qe une e dua, dhe kam deshire te kem raporte te mira me te...dhe neser du qe edhe femijet e mi te kene nje gjyshe te dashur, thjeshte ta duan ate...

Nese ka probleme duhet folur, edhe duhet kuptu dhe akceptu diferencat mes dyjave, besoj se kshtu knaqen dy palet..por qe do ta respektoj dhe nderoj e di qe tani.
BRAVO ....NUK NJIHEMI POR PO ME PELQEN NE KETO QE PO THUA.UN KUR ERDHA NE ITELI ERDHA SI TAN SHQIPTARET ME GOMONE .....KAM HEQUR ,SE NE MERGIMTAREVE NUK NA JAN NDA VUJTJET, E ME TREGU TAN HISTORINE PO DON KOHE POR DI ME TE THAN TEK VJEHRRA KAM GJETUR NANEN TIME ME KA DASHUR SI FEMIJEN E VET ,ME KA MESU ME FOL ITALISHT E SHME GJANA TE TJERA .ME KA BERE QE TE MOS E NDJEJ VETEN SI KURBETELIJE.BASHKE KENA JETUAR 13 VJET.E SOT QE MA NUK ASHT ME MUNGO... JU BEJ THIRRJE O JU VAJZA TE REJA NESE DUANI VJRHRRAT .DONI BURIN TUAJ,MENDONI NANEN TUAJ E NJE DITE DO BAHENI VJEHRRA EDHR JU..NUK KA VJERRA TE KEQIJA ,MJAFTOT TI DONI E TI RESPEKTONI...E NJE FJALE TE MIRE TI THONI.........
Shkodranja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-10-09, 02:11   #75
AlbanianPirat
Shqipria ime
 
AlbanianPirat's Avatar
 
Join Date: 24-10-09
Location: ATJE KU S`JETON ASKUSH
Posts: 46
AlbanianPirat i vlerėsuar mirė
Send a message via MSN to AlbanianPirat
Default Titulli: Vjehrra dhe nusja ne dit te sotit..?AlbanianPirat Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.