Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-08-09, 02:05   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Solariumi rrit rrezikun e kancerit pėr 75% ...

Solariumi rrit rrezikun e prekjes nga kanceri i lėkurės pėr 75% dhe, sipas hulumtimeve tė fundit, nė rend tė dytė ėshtė duhani kur ėshtė fjala pėr rrezikun e prekjes nga karcinoma.

Agjencia ndėrkombėtare pėr hulumtim tė kancerit ka publikuar se rrezatimi infra i kuq ėshtė shumė mė i rrezikshėm se qė ėshtė menduar mė parė. Rezultatet e hulumtimit tė cilat janė publikuar tregojnė se solariumi ėshtė mė i rrezikshėm pėr fėmijėt dhe tė rinjtė.

“Rreziku pėr melanomėn e lėkurėn rritet pėr 75% kur shfrytėzimi i pajisjeve pėr nxirjen e lėkurės fillon para moshės 30-vjeēare”, bėjnė tė ditur hulumtuesit e agjencisė sė mėsipėrme.

Po ashtu, shkencėtarėt kanė gjetur njė nivel tė rritur tė lidhshmėrisė sė ekspozimit nė rrezatim ultravjollcė dhe kancerit nė sy. Sipas shkencėtarėve, solariumi duhet tė definohet si ‘kancerogjen pėr njerėzit’.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-08-09, 12:41   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Solariumi rrit rrezikun e kancerit pėr 75% ...

po de ket pun e din llap e gallak se nuk duhet me u rrezit me sollar


une per ata gjith,her shkoj nė pus te HAMZES me u rrezit plot zhaba e berllog po pa rrezik


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.