Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-11-11, 11:31   #46
pinto
Banned
 
Join Date: 07-01-07
Posts: 135
pinto i dashurpinto i dashurpinto i dashurpinto i dashur
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post
Vėrtetoje tė kundėrtėn!
Amerika ne Vietnman.
Amerika ne Irak.
Amerika ne Afganistan.
Amerika ne Ameriken latine.
Britania ne Indi.
Franca ne Algjeri.
Serbia ne Kosove.
Serbia ne Bosnje.
Rusia ne Ēeēeni.
Kina ne Ujgur.
Izraeli ne Palestine.

... ecetera ... ecetera ...

Te gjitha keto shtete s'do te denohen nga askush, sepse vet e bejn ligjin mbi tok.
Jan te fortit, qe mendojn bindshem qe s'ka Zot qe do ti gjykoj.
Ndihen te fort, vjedhin pasurin e te varferve duke shkaterruar mjedisin natyror, duke i ber keto vende te pajetueshme dhe askujt asgje ! Krimi perfekt qe vazhdon para syve te botes ! Nuk te fola per miliona jeta te shkaterruara nga keto shtete, qe kan varfnue te gjithe globin !
pinto Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 02-11-11, 11:38   #47
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,885
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by 4peace View Post
Ti je duke i ngaterruar (shume bile) gjerat.
Nese profesori i gjeografise flet per gjeografi, ai s'mund te quhet avokat i gjeografise.
Prandaj, ti po me quan avokat per ato qe po flas, ato qe i di e ti (ose dikush tjeter) nuk i i di...me quan avokat...Filozofia nuk eshte gje e keqe, perkundrazi.
"Filozofi" (nen thonjeza) do te thot e kunderta e saj (filozofise, pra).
Keshtuqe, ato citate qe po i sjell ketu, jane "filozofi" (nen thonjeza). Per arsye se jane plotesisht te palogjikshme. Prandaj dhe me lindi ideja e lopes (prej Banati, dikush tha qe ka qene kali, po nejse, s'luan shume rol)Une e bera me qellim kunderpyetjen.
Per arsye se ti ke pas per qellim apo je e bindur se Zoti eshte ai qe duhet (100%) te kujdeset per ne: te ne veshe, te na mbathe, te na ushqeje dhe t'i beje te gjitha qe ne nevojiten...
Cfare kuptimi do te kishte atehere jeta e tille kur:
Neve nuk do te na nevojiteshin duart per t'u veshur, mbathur, punuar...
...as kembet per te ecur...
...as mendja per te menduar, sepse AI duhet te mendoje per ne
...as syte, sepse AI do te shihte per ne.
Gjeje, pra, ti vet, kuptimin nese ZOTI do te perkujdesej per te gjithat. Kuptimin e jetes, kuptimin e ekzistences, kuptimin e vet krijimit tone...
AI i sheh te gjithe, te gjithat qe i ka krijuar...edhe ate 24 ore ne dite, 7 dite ne jave, muaj, vite, shekuj, mileniume...pafundesiMundet, mundet...por, punet qe jane per ne, duhet t'i kryejme ne vet. Prandaj dhe na i ka dhuruar mjetet e nevojshme per kete:
Syte, trupin, mendjen, gjymtyret...
Cka po don ma shume?
A mos dashte edhe kerr me t'ble?


***

Faleminderit pėr pėrgjegjjen 4peace.

Dmth, kėto qė ti i din, ėshtė e paimagjinuar fare, qė njė tjetėr mund tė dijė mė shumė , ose ndryshe nga ti?


Tani Zoti mė ngjan me njė prind tė egėr, diktator, i cili dėrgon fėmijėt e tij nė shkollė, dhe i pret nė shtėpi.
Nė shtėpi, ka dy dhoma, nė njėrėn ka zjarr e trishtim, nė tjetrėn verė, femra virgjėresha, lule, lumė etj etj..
Dhe nė kėtė mėnyrė, i ndan fėmijėt sipas sjelljeve qė kanė pasur nė shkollė.

Prindi duhet tė kujdeset mė shumė pėr fėmijėt e tij. Duhet tė jetė aty nė rast tė fatkeqėsive, n`rast t`padrejtėsive, duhet t`u gjendet fėmijėve tė tij pranė kur ata kanė nevojė pėr tė!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 11:40   #48
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,885
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by pinto View Post
Amerika ne Vietnman.
Amerika ne Irak.
Amerika ne Afganistan.
Amerika ne Ameriken latine.
Britania ne Indi.
Franca ne Algjeri.
Serbia ne Kosove.
Serbia ne Bosnje.
Rusia ne Ēeēeni.
Kina ne Ujgur.
Izraeli ne Palestine.

... ecetera ... ecetera ...

Te gjitha keto shtete s'do te denohen nga askush, sepse vet e bejn ligjin mbi tok.
Jan te fortit, qe mendojn bindshem qe s'ka Zot qe do ti gjykoj.
Ndihen te fort, vjedhin pasurin e te varferve duke shkaterruar mjedisin natyror, duke i ber keto vende te pajetueshme dhe askujt asgje ! Krimi perfekt qe vazhdon para syve te botes ! Nuk te fola per miliona jeta te shkaterruara nga keto shtete, qe kan varfnue te gjithe globin !

Shkruajta, vėrtetoje tė kundėrtėn e kėsaj!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 11:52   #49
pinto
Banned
 
Join Date: 07-01-07
Posts: 135
pinto i dashurpinto i dashurpinto i dashurpinto i dashur
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post
Shkruajta, vėrtetoje tė kundėrtėn e kėsaj!
Te kunderten e kesaj ? lol

Ne Afganistan qelin Lulet,
Ne vietnman, nuk lindin nenat femi te llojit Ēornobil pershkak qe amerikanet ua helmuan malet !
Ne irak, nuk egzistojn femit pa kemb !
Ne kosove, nuk egzistojn nenat qe presin te bit e tyre !
Ne algjeri, nuk egzistojn varrezat masive !
Ne bosnje, egziston vetem lumturia !
Ne japoni, s'mbahet mend ndonje katastrof te shkaktuar nga te fortit.
Ne palestin, s'egziston shteti cionist i izraelit.


Konfirmoje vertetesin e kesaj qe thash.
pinto Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 12:04   #50
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,662
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

[QUOTE=e-uritura;2144604]Faleminderit pėr pėrgjegjjen 4peace.

Quote:
Dmth, kėto qė ti i din, ėshtė e paimagjinuar fare, qė njė tjetėr mund tė dijė mė shumė , ose ndryshe nga ti?
Paj, shiko, profesori i gjeografise, kur "e lexon" harten, e din qe kodra e paraqitur ne harte nuk eshte grope: nuk shkon teposhte por ne drejtim te kundert.
Pra, vjen nje muzicient e i thot gjeografit: Kjo eshte grope (duke aluduar per kodren/malin/bregun).
Keshtu edhe ti:
Sjell citate, te cilave nuk ua din kuptimin. Apo, nuk e din qe nuk kane kuptim fare.

Por problemi qendron tek nje rregull i pashkruar, tipik shqiptar:
Ti nuk guxon te dish dicka me shume se tjetri. Perndryshe te shpallin dele (te zeze) te vecuar nga kopeja, te cilen e han ujku :D
Natyrisht qe ka njerez qe dijne shume me shume se une. Shyqyr Zotit. Shyqyr Zotit qe kam nga kush te mesoj. Perndryshe...

Por nje gje e di definitivisht:
Ti nuk e ke as idene me te vogel per cka je duke folur.
Dhe, sejcili qe i ka lexuar me shume se dy libra, e verteton me shkrimin e meposhtem (lexo citatin):


Quote:
Tani Zoti mė ngjan me njė prind tė egėr, diktator, i cili dėrgon fėmijėt e tij nė shkollė, dhe i pret nė shtėpi.
Nė shtėpi, ka dy dhoma, nė njėrėn ka zjarr e trishtim, nė tjetrėn verė, femra virgjėresha, lule, lumė etj etj..
Dhe nė kėtė mėnyrė, i ndan fėmijėt sipas sjelljeve qė kanė pasur nė shkollė.

Prindi duhet tė kujdeset mė shumė pėr fėmijėt e tij. Duhet tė jetė aty nė rast tė fatkeqėsive, n`rast t`padrejtėsive, duhet t`u gjendet fėmijėve tė tij pranė kur ata kanė nevojė pėr tė!

Kaq e pata...


...me muzicienten, e cila na "filozofon" per gjeografi.***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!

Last edited by 4peace; 02-11-11 at 12:08.
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 15:57   #51
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,714
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Arsyeja njerzore (sepse edhe tek shtazet mund te flasim per nje modalitet te arsyes) i gjason bjeshkeve.,Asnje e ngjajeshme me tjetren as per nga forma e as per nga lartesia.
Mjerimi i njerzimit eshte pjelle e "Bjeshkeve te Larta " qe ,perbrenda kan shpella te medha e veq nje Zot e dine se cfare meshihet brenda ketyre ZEZONAVE !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Last edited by GURI SYLAJ; 02-11-11 at 16:00.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 19:16   #52
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,885
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by pinto View Post
Supozojm qe s'ka Zot, dhe ja qe, shtypja e te varferve dhe te dobetve, na behet ligje i natyrshmeris sipas ateizmit. Zoti "s'sheh", i forti sundon, dhe asgje askujt. Krimi perfekt !

Pinto, nuk mė kuptove drejtė. Kur tė shkruajta, vėrteto tė kundėrtėn, herėn e parė, desha tė them;

Unė pajtohem me kėtė qė ke shkruar kėtu. Kjo ėshtė ajo qė ne e shohim, nė realitet.

Ty tė mbetet tė vėrtetosh tė kundėrtėn, do tė thotė, mė bind qė nuk ėshtė kėshtu. Mė e kjartė nuk mund tė jem.

Kalo mirė nė pushime!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 19:25   #53
e-uritura
 
e-uritura's Avatar
 
Join Date: 23-04-08
Posts: 1,885
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

[QUOTE=4peace;2144609]
Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post
Faleminderit pėr pėrgjegjjen 4peace.Paj, shiko, profesori i gjeografise, kur "e lexon" harten, e din qe kodra e paraqitur ne harte nuk eshte grope: nuk shkon teposhte por ne drejtim te kundert.
Pra, vjen nje muzicient e i thot gjeografit: Kjo eshte grope (duke aluduar per kodren/malin/bregun).
Keshtu edhe ti:
Sjell citate, te cilave nuk ua din kuptimin. Apo, nuk e din qe nuk kane kuptim fare.

Por problemi qendron tek nje rregull i pashkruar, tipik shqiptar:
Ti nuk guxon te dish dicka me shume se tjetri. Perndryshe te shpallin dele (te zeze) te vecuar nga kopeja, te cilen e han ujku :D
Natyrisht qe ka njerez qe dijne shume me shume se une. Shyqyr Zotit. Shyqyr Zotit qe kam nga kush te mesoj. Perndryshe...

Por nje gje e di definitivisht:
Ti nuk e ke as idene me te vogel per cka je duke folur.
Dhe, sejcili qe i ka lexuar me shume se dy libra, e verteton me shkrimin e meposhtem (lexo citatin):
Kaq e pata...


...me muzicienten, e cila na "filozofon" per gjeografi.


***

Paj shiqo ti , profesori i Gjeografisė.

Puna ėshtė se ti nuk ke hartė pėrpara, ti po me flet pėr njė hartė qė kurrė askush nuk e ka parė deri mė sot, ti po mė flet pėr njė kodėr, qė askush nuk e ka parė..

Mu pėr kėtė arsye, edhe njė fėmijė 5 vjeqar, mund t`a demantojė kėtė!

Unė nuk kam ide pėr ēka po flas, por unė jam e vetėdijshme pėr kėtė. Pėr kėtė arsye jam kėtu, dhe mundohem tė zbuloj diēka.
Ndėrsa ti nė anėn tjetėr, mendon se i din tė gjitha, duke u bazuar nė njė pėrrallė! Dhe, nėse unė nuk mendoj njėjtė sikur ti, atėherė unė nuk e kam idenė pėr ēka jam duke folur.


Kaq e pata, me profesorin e gjeografisė, qė na flet pėr njė "hartė" tė sajuar! Pa asnjė argument!
__________________

Last edited by e-uritura; 02-11-11 at 19:26.
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 19:52   #54
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Qika^Me^Kule's Avatar
 
Join Date: 26-02-09
Location: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Posts: 13,732
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

o Zot i madh ti je i vertett...te besojm me sinqeritet.. besimi ne tyy asht i drejt.. kthimi te ti ashte realitet..
mbushna zemrat me besim..na largo nga cdo dyshim...na mbroj ne mbremje e ne agim.. se pa tyy nuk kemi shpetimm.
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 19:52   #55
taraku-1
Banned
 
Join Date: 20-06-11
Posts: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Mos deshte me ta sherby Zoti nje kaffe keshtu me ta prue..., me pa ti e me prek e tek ateher me besue ?
l
Allahun ne smundemi me pa, pro e njohim ne baz te krijimeve te Tij, kodrat malet fushat qiellin... hiq ma larg me mos shko ne trup tend kqyr...analizo

Allahu te udhzoft...

Mue Allahu em falt qe mora shembull te tille...
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 20:19   #56
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post

Tani Zoti mė ngjan me njė prind tė egėr, diktator, i cili dėrgon fėmijėt e tij nė shkollė, dhe i pret nė shtėpi.
Nė shtėpi, ka dy dhoma, nė njėrėn ka zjarr e trishtim, nė tjetrėn verė, femra virgjėresha, lule, lumė etj etj..
Dhe nė kėtė mėnyrė, i ndan fėmijėt sipas sjelljeve qė kanė pasur nė shkollė.

!
E kam njė pyetje pėr ty masi po dukesh si e menqur shum dhe shum e urtė?

A mundemi ta quajmė kėtė mbret tė drejt dhe tė mėshirshėm? Nėn kėtė mbretėri ka njerėz tė mir dhe ka tė kėqinjė, dhe kėta tė kėqinjėt pa kurfar tė drejte e mohojnė mbretin, e dhe i mbysin njerėzit qė i ka ndaluar mbreti mi mbyt dhe bėjnė krime tė ndryshme , dhe ki mbreti prap nuk i dėnon edhe pse ka mundesi mi dėnuar po nga mėshira e tij nuk i dėnon dhe qon kshillues, mi kėshilluar qė mu penduar dhe ja tregon gabimet e tyre dhe ju kėrcėnohet nė qoftėse si respektojnė kėta urdhėra por kėta bėhen edhe ma tė kėqinjė dhe i mbysin kėta kėshillues, dhe i nėnqmojnė dhe e shajnė mbretin dhe prap nuk i denon ky mbreti edhe pse ka mundėsi dhe i jep kohė qė mu penduar, por kėta nga kokėfortecia i vazhdojnė krimet.

A mundemi me quajtė kėtė mbret tė pa mėshirshėm nė qoftėse i dėnon kėta persona?

Shembullin qe e keni sjell ėshtė qeshrak.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 20:33   #57
Skyfter
 
Skyfter's Avatar
 
Join Date: 07-03-08
Posts: 3,240
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Realiteti eshte armiku me i madh i te VERTETES.


Don Kihoti
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 22:07   #58
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post
Ti, si avokat i Zotit, duhet tė kesh njė pėrgjegjje!

A i krijoi Zoti kėta lopėt e Banatit?
Kush mendon pėr ta?
Pse nuk ka pak dritė atje?
hahahaha e untitura,fen baski jau paske ba,po mos se keta nuk kan qef keshtu,se nuk din jo keta po hala se din kerkush,keshtu qe andrrat jan te mira,mos me u pa realiteti..... qe vec nje analizo kete thanje edhe e sheh me ken ke pune..cfar logjike kan
Quote:
Besimi i ēdo ateisti, avullohet ne momentin e vdekjes.
Besimi i cdo (pa besimtari) "avullohet ne momentin e vdekjes" ku cka avullohet kur ateisti nuk ka besim!!??
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-11-11, 22:27   #59
valiii
 
Join Date: 24-12-06
Posts: 3,777
valiii has disabled reputation
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Argumentet mbi egzistimin e Allahut jane te pa numerta dhe numri i tyre eshte aq sa eshte edhe numri i krijesave te Tij...
Ēdo krijim i Allahut me vete bart argument, i cili na udhezon ne Krijuesin e tij dhe i cili na njofton me egzistimin e te Gjithdijshmit dhe te Urtit...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-11-11, 17:22   #60
Kosova19
 
Kosova19's Avatar
 
Join Date: 29-11-07
Posts: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Default Titulli: Fjalė tė urta & Thėnie tė ndryshme

Quote:
Originally Posted by e-uritura View Post
"Zoti, ose nuk mund t a eliminojė tė keqen, ose nuk do;
Nėse nuk mundet, atėherė nuk ėshtė i gjithėfuqishėm ;
Nėse nuk do, atėherė nuk ėshtė mirėdashės!"
SI e krijon Allahu tė mirėn dhe tė keqen.

Allahu thotė:
"Asnjė e keqe nuk ndodh nė tokė apo nė shpirtrat tuaj, e qė tė mos jetė nė shkrime para se Ne ta nxjerrim atė nė ekzistencė."
(57:22)

"Nėse atyre u vjen ndonjė e mirė, ata thonė kjo ėshtė prej Allahut, dhe nėse i godet ndonjė e keqe, ata thonė kjo ėshtė prej teje pejgamber; ēdo gjė ėshtė prej Allahut."
"Krijuesi i ēdo gjėje."
(40.62)

Nga vargjet e mėsipėrme ne shohim se Allahu krijoi ēdo gjė, sepse po tė mos krijonte Allahu ēdo gjė do tė kishte tjetėr krijues.

Ne po ashtu e dimė se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė ‘E tėrė e mira ėshtė nė duart tuaja dhe e keqja nuk tė atribuohet ty.’ (Muslim)
Pra, si atėherė Allahu krijon tė keqen/tė mirėn? Allahu nuk e krijon tė keqėn nė kuptimin absolut, sepse nė ēdo tė keqe ka tė mirė; ajo ėshtė e keqe vetėm kur ne e bėjmė tė keqe.
D.m.th: Ne kemi shirk dhe kufėr, ēka ėshtė e keqe – e mira nė kėtė ėshtė se e sqaron imanin. Sepse, dallimi mes tė zezės dhe tė bardhės nuk mund tė shihet derisa t’i shohim te dyjat.
Vdekja na bėn tė mendojmė pėr Jetėn e Pėrtejme, dhe na inkurajon qė tė bėjmė vepra tė mira.
Sėmundja ėshtė e keqe por nėse ne bėjmė durim, atėherė kjo ėshtė diēka e mirė, sepse me kėtė na shlyhen mėkatet.
Ebu Hurejre transmeton se pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė, ‘pėr ēdo telashe, sėmundje, brengė, vuajtje apo mundim qė e godet muslimanin, edhe nėse ėshtė shpim therre, Allahu nė vend tė kėsaj ia largon mėkatet (e vogla)’ (Buhari, Muslim)
Kur ndonjėri prej tė dashurve tanė vdes, disa njerėz ankohen nė atė pėrse ai ka vdekur ose mendojnė se ėshtė diēka e keqe. Megjithėse pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė ‘Allahu i Lartėsuar thotė, ‘Unė nuk kam tjetėr shpėrblim mė tė mirė se Parajsa pėr njė rob Timin besimtar, i cili ėshtė durimtar dhe i pėrmbajtur kur Unė ia marr atij njė prej tė dashurve tė tij nė mesin e gjėrave mė tė dashura tė botės.’ (Buhari) Pra, nėse ky person mbetet durimtar, atėherė kjo ėshtė diēka e mirė, por nėse s’ėshtė i durueshėm, kjo bėhet e keqe.
Nė tė njėjtėn mėnyrė Iblisi ėshtė diēka e keqe, por ėshtė e keqe vetėm nėse ne e pasojmė atė. Nėse ne nuk i bindemi atij dhe nuk e dėgjojmė atė dhe pėrmbahemi nga e keqja, atėherė kjo bėhet diēka e mirė, sepse kjo ėshtė rruga jonė pėr nė Parajsė dhe ne shpėrblehemi kur bėjmė mirė. Pra, ēdo gjė qė Allahu ka krijuar ka tė mirė nė tė dhe e keqja vjen nėse ne e pėrdorim atė si tė keqe. Allahu thotė:
"Kėrkoj strehim nė Zotin e agimit nga e keqja e asaj ēka Ai ka krijuar" (113:1-2)
Pra, e keqja vjen nga krijimi.
"Ėshtė paraqitur e keqja nė tokė dhe det pėr shkak tė asaj qė duart e njerėzve kanė pėrfituar (me tirani dhe vepra tė kėqija), qė Allahu t’i bėjė ta shijojnė njė pjesė tė asaj qė e kanė bėrė, me qėllim qė tė kthehen." (30:41)
E keqja s’ėshtė vepėr e Allahut, se pėrndryshe do tė derivohej njė emėr prej kėsaj pėr Allahun por nuk ka emėr tė tillė. E mira i atribuohet Allahut, por e keqja nuk i atribuohet Atij, sepse e keqja vjen prej krijimit varėsisht se si ata e shfrytėzojnė atė qė Allahu e ka krijuar.

Katėr nivelet e besimit nė El-Kader
Autor: Dr. Salih es-SalihKosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:38.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.