Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-07-11, 12:17   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim 3D Teknologjia

Tani mė tė gjithė e dinė se ēfarė ėshtė 3D teknologjia. Keni parasysh televizorėt (ende ne fazėn "testuese" dmth me syze, dhe largėsi tė caktuar...) nga i cili objektet "dalin" nė dhomėn tuaj....

Youtube, Nvidia dhe Mozilla sjellin 3D teknologjinė tek shfletuesit

3D teknologjia filloi dalė ngadalė tė afrohet nga kinematė tek shtėpitė tona. Mozilla, NVIDIA dhe Youtube njoftuan partneritet, qėllimi i tė cilės ėshtė tė mundėsohet 3D video pėrmes HTML 5. Kuptohet kėto video tani pėr tani mund tė shikohen vetėm nė Firefox 4 dhe do tė jenė nė dispozicion vetėm pėr ato sisteme tė cilat kanė NVIDIA 3D Vision harduerė.

Youtube tashmė pėrmban disa mijra 3D video, kurse tani me kėtė partneritet pėrfundimisht do tė jenė nė dispozicion edhe pėr publikun mė tė gjerė. Youtube do tė transkodon kėto video nė WebM, media e lirė pėr video dhe audio formatė, pėr tė pėrdorur “playerin” e tyre HTML5. Nėse keni tė instaluar 3D Vision, me futjen e yt3d, tagu pėr gjith 3D videot e enkoduara nė shfletuesin Youtube, do tu shfaqen tė gjitha 3D video pėrmbajtjet. Gjithashtu edhe hardueri duhet tė rregullohet qė tė punojė nė 3D.

3D Vision, ėshtė njė kombinim i njė hardueri dhe softueri, dhe kur nė kėtė tė shtohen edhe syzat speciale pėr 3D, mundėsohet njė pėrvojė e shkėlqyeshme 3D e projektuar pėr gjith gamerėt, filmofilėt dhe foto entuziastėt.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-07-11, 12:39   #2
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: 3D Teknologjia

Teknologjia 3D nuk dėmton sytė4
articles

Nga Sokol Thanati

Dr.Mark Borchert, njė nga okulistėt mė me emėr nė botė, u shpreh pėr revistėn e lojėrave Gamasutra, qė teknologjia 3D nuk ėshtė aq e rrezikshme sa mendohet. Duke qenė se ėshtė njė teknologji e re, ajo ka hasur shumė diskutime lidhur me faktin nėse ėshtė apo jo e shėndetshme pėr sytė. Kjo ndodh me ēdo teknologji tė re siē mund ta mbani mend edhe me celularėt dhe furrat me mikrovalė?

Nė fakt disa njerėz janė ankuar qė kanė pasur dhimbje koke ose lodhje tė syve pasi kanė parė pamje 3D pėr njė kohė tė gjatė, dhe nė raste mė tė rralla ajo ėshtė shoqėruar edhe me marrje mendsh dhe tė vjella.

Megjithatė, Mark Brochert, ėshtė shprehur se kjo nuk do tė thotė qė 3D-ja shkakton probleme afatgjata nė shikim, ashtu siē pretendojnė shumė burime. Tė paktėn tani pėr tani nuk ka asnjė evidencė qė e mbėshtet njė gjė tė tillė.

Kompani tė ndryshme, pėrfshirė edhe Nintendo ėshtė duke studiuar efektet e kėsaj teknologjie nė sistemin e tė parit dhe me siguri qė me kalimin e kohės do tė kemi edhe rezultate mė tė sakta lidhur me tė. Por pėr momentin nuk kemi pse trembemi nga diskutime tė vakėta qė shoqėrojnė ēdo teknologji tė re. Mos harroni se ato simptoma qė i janė shfaqur personave tė ndryshme janė shumė tė njohura veēanėrisht pėr First Person Shooters edhe nė teknologjinė e vjetėr tė ekraneve LCD, madje ka njerėz qė nuk mund tė luajnė njė FPS pėr mė shumė se 30 minuta pėr kėtė arsye.

Burim i Informacionit:
http://www.mobilenews.al/al/articles..._dt_mton_sytt/
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-11, 12:46   #3
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: 3D Teknologjia

Si funksionojnė pamjet 3D

Nga Sokol ThanatiPėr tė gjithė kuriozėt e teknologjisė, kjo ėshtė njė skicė e thjeshtuar se si funksionon teknologjia e imazheve 3D. Ajo po bėhet gjithnjė e mė shumė prezente dhe mori famė tė madhe veēanėrisht pas shfaqjes sė filmit Avatar nė kinematė 3D.
Tashmė janė tė shumta kompanitė qė kanė nxjerrė nė treg ekranet e parė 3D dhe shumė shpejt tė gjithė lojėrat dhe filmat do tė bėhen sipas kėsaj teknologjie. Parimi i punės megjithėse duket shumė i avancuar, ėshtė i thjeshtė. Nė thelb qėndrojnė imazhet stereo-skopike (stereo = dy imazhe) ku praktikisht projektohen 2 imazhe te ndryshme pėr secilin sy, dhe kur ato bashkohen nė korteksin vizual tė trurit tonė perceptohen si njė imazh i vetėm nė hapėsirė.
Shihni skicėn pėr tė qėnė mė tė qartė.Burimi i Informacionit:

http://www.mobilenews.al/al/articles...nt_pamjet_3_d/
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 20-07-11 nė 12:48
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-11, 13:38   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 3D Teknologjia

Google lanson “Helicopter View” pėr Google Maps


Gjersa marrja e drejtimeve nga Google Maps ka qenė gjithnjė njė mėnyrė e dobishme pėr tė gjetur drejtimin e duhur drejt njė lokacioni tė ri, gjiganti kėrkues ka vendosur tė shtoj njė veēori tė re qė kėsaj radhe ka tė bėjė me ofrimin e njė pamjeje 3D dimensionale tė asaj rruge.

Mė herėt gjatė kėsaj jave, Google ka shtuar njė buton nė Google Maps qė mundėson njė pamje “3D Birdseye” tė rrugės sė pėrzgjedhur nga pėrdoruesi. Pėr tė shfrytėzuar veēorinė e re, thjeshtė zgjidhni njė pikė fillestare dhe njė pikė pėrfundimtare, dhe mė pas kur tė shtrohet rruga dhe bėhet kalkulimi, ju do tė shihni njė 3D buton afėr tekstit “Driving Directions”.

Pasi ta shtypni atė, harta do tė kalojė nė Google Earth dhe do tė fillojė navigimin pėrmes rrugės sė re. Koncepti ėshtė i ngjashėm me atė qė mund tė bėhet nė DIsneyland California Adventure, ku mundėsohet qė njerėzit tė hypin nė ajrė dhe tė kenė njė simulim tė njė fluturimi mbi disa vende tė bukura nė Kaliforni.

3D simulimi i rrugės mund tė pauzohet nė ēfarėdo kohe dhe pėrdoruesit mund tė rrotullojnė hartėn pėr tė zbuluar territor tė ndryshėm pėrreth zonės. Pasi tė kthehen nė fluturimin e simuluar, pėrdoruesit mund tė shikojnė secilin hap tė udhėtimit brenda drejtimeve nė anėn e majtė tė ekranit. Pėrdoruesit gjithashtu mund tė kėrcejnė nė seksione tjera tė rrugėtimit duke klikuar nė njė seksion specifik brenda drejtimeve.

Pėrdoruesit gjithashtu mund tė kthehen nė 2D nė ēfarėdo kohe. Pėrveē animimit 3D, pėrdoruesit gjithashtu mund tė stopojnė gjatė simulacionit pėr tė klikuar nė fotografi dhe informacione qė shfaqen nė zonėn rrethuese.

Kjo veēori e re ėshtė duke debutuar gradualisht nė regjione tė ndryshme tė botės dhe nuk ėshtė ende funksionale pėr tė gjithė pėrdoruesit.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.