PDA

View Full Version : Shqipetaret ne shtete te jashtme


ADRIANO
12-10-03, 11:24
Si medoni per shqipetaret qe jetojn ne shtete te jashtme kur te vizitojn Kosoven ?Si ju paraqiten? Korekt apo me mendje te madhe ???

Vetem Urdhnoni:

ADRIANO
14-10-03, 12:13
Une jetoj vet ne shtetet e jashtme dhe kem pas shum rase qe shqipetaret te tjer paraqiten ne menyr shum interesante dhe medojn se kush jem une seshte askush ,vetem se jeton ne shtet tjeter.

jehona
17-10-03, 22:25
te pershendes ardiano, gjithashtu jetoj edhe une ne shtetet e jashtme, po une aspak nuk mburrna me kete, sepse ju kam largu vendlindjes. e vertet esht qe shum e rritin mendjen kur te shkojn ne kosove per pushime, edhe paraqiten kishe kan diqka, kan ndoshta diqka ne gjep, amo nuk kan shum ndjenja per vendlindjen e tyre.... e pikerisht keta jon ata, qe na shkepin zerin e keq tek kosovaret qe jetojn ne kosove, sepse kur ti shofin ata disa keshtu, thojn qe te gjith jon ashtu. e per kete me vjen shum inati kur me thojn: ah qikat e zvicres, e kan ba nje vize e tash mendojn se ku me dit kushi jon bo.....une nuk e klasifikoj veten ne kete klase te atyre qe jetojn ne diaspore....

mondi
09-11-03, 00:32
Nuk kam ndėr mend askend t'a ofendoi mirėpo gjithashtu nuk mund tė

ndėgjoi kėso tė pavėrteta qė i dedikohen atyre (gjegjėsisht neve)qė jetojmė jashtė vendit.Nuk ma merr mendja se dikush shkon nė vendlindje

pėr me u lavdėru(me u fry),pėrveq njė numri ndoshta tė vogėl,tė cilėt edhe po tė ishin nė vendlindje,njejtė kishin vepru.Mvaret nga edukata.

Po ne jashtė vendit e kemi njė problem kur shkojmė nė vendlindje.Nėse

ke arrit diqka dhe ke bėrė pak tė holla,je i keq, nėse thua se je njėfarė mesatare prap je i keq, sepse tė tjerėt kanė arritė diqka kurse ti jo.Po nėse i thua dikujt se i ke punėt keq ,atėherė thojnė: pse pra po rrin atje edhe ashtu askush nuk po t'a sheh hajrin.Siq thotė njė fjalė e urtė popullore.

Hyp se t'vrava,Zhdryp se t'vrava

Guri i madh
07-07-06, 21:30
Si medoni per shqipetaret qe jetojn ne shtete te jashtme kur te vizitojn Kosoven ?Si ju paraqiten? Korekt apo me mendje te madhe ???

Vetem Urdhnoni:per mendjemadhsi askush nuk mundet me javkalue atyre qe jan ne kosov na jena per ta te mjer

seriozja_19
07-07-06, 23:18
...jetoj qe 13 vite ne diaspore me familje dhe si mbas vlersimit tim, te njejt personazha kemi qendruar...dhe me kete fakt jemi te kenaqur!

Babai im gjithe na ka mesuar qe te i respektojme anetaret e familjes ne vendlindje, qe mos t'i ja mbajme vetes larte...gjithe na ka then qe edhe pse i bere psh. 5 € ne gjep tendin, duhet t'i respektosh te tjeret edhe ne te ardhmen sepse ate cka e ke arritur mbrenda 13 viteve, mund ta humbish edhe mbrenda 13 sekondave.

Vin-Diesel
08-07-06, 16:55
te pershendes ardiano, gjithashtu jetoj edhe une ne shtetet e jashtme, po une aspak nuk mburrna me kete, sepse ju kam largu vendlindjes. e vertet esht qe shum e rritin mendjen kur te shkojn ne kosove per pushime, edhe paraqiten kishe kan diqka, kan ndoshta diqka ne gjep, amo nuk kan shum ndjenja per vendlindjen e tyre.... e pikerisht keta jon ata, qe na shkepin zerin e keq tek kosovaret qe jetojn ne kosove, sepse kur ti shofin ata disa keshtu, thojn qe te gjith jon ashtu. e per kete me vjen shum inati kur me thojn: ah qikat e zvicres, e kan ba nje vize e tash mendojn se ku me dit kushi jon bo.....une nuk e klasifikoj veten ne kete klase te atyre qe jetojn ne diaspore....

Bash me vend Pyetja, Por edhe une mendoj se gjithqka kemi me shume se ne Vendlindje...
Te gjitha te drejtat ....Le te rregullohet shteti ateher edhe ata i rregullojn sendet ....
Une kur shkoj ne Kosov valla ho ,kerkujna si flas i Pari se kom perparsi pak, Parfum Armani, syze Gucci, pi Red-Bull ....e ata ne Ks BiBita se i myt sheqeri1
pAK hAjgare e tash seriozisht ...

Asnje person nuk mendoj se e ka leshu vendlindjen e vet per qejf, edhe une mendoj se secili e ka lshu per nje jet me te mire...ketu e ki nje kerr te mire kur shkon atje te kqyrin te gjith ,dmth ata vet te bojn per me e rrit menden Pak !
Une Personalisht jom njeri i thjesht,nuk kom qejf me fol shume edhe te gjith mendojn se jam mendemadh ...por kur rri me shoqeri te gjithve ju tregoj se nau kajt nona ne Baustelle, ata qimt e nones gjithditen neper Lokale me Lug te Maciatos ne goj ....Nuk eshte edhe rritje mendje por edhe edhe Inati se kur po punon po ju qon ndonje pare aspak dikush sja din vleren, del ja kan nonen e hargjon sikur me i pa vjedh,e nuk e mendon se dikush hek keq mee bo !...qekaq per tash e vazhdoj nese eshte e nevojshme !

Mpuq te gjithve

Vin-Diesel
08-07-06, 16:58
...jetoj qe 13 vite ne diaspore me familje dhe si mbas vlersimit tim, te njejt personazha kemi qendruar...dhe me kete fakt jemi te kenaqur!

Babai im gjithe na ka mesuar qe te i respektojme anetaret e familjes ne vendlindje, qe mos t'i ja mbajme vetes larte...gjithe na ka then qe edhe pse i bere psh. 5 € ne gjep tendin, duhet t'i respektosh te tjeret edhe ne te ardhmen sepse ate cka e ke arritur mbrenda 13 viteve, mund ta humbish edhe mbrenda 13 sekondave.

Nuk del secili person me bo Pare,por me e pas nje jet me te mire...se ki edhe ne Kosov psh me te pasur se nje i perendimit po Kurr buken Rahat nuk e han, tu prit se kush po shkon me ja shti thiken ne fyt e me i thon qit Pare .....Kryesore eshte Jeta e mire asgje tjeter !

seriozja_19
08-07-06, 20:17
Nuk del secili person me bo Pare,por me e pas nje jet me te mire...se ki edhe ne Kosov psh me te pasur se nje i perendimit po Kurr buken Rahat nuk e han, tu prit se kush po shkon me ja shti thiken ne fyt e me i thon qit Pare .....Kryesore eshte Jeta e mire asgje tjeter !

...nuk di per bese, babai im eshte detyruar te ja ktheje vendlindjes shpinden vetem per aspektin financiar dhe per te ja mundesuar femijeve te vet nje femijeri/ardhmeri qe ai gjithe e ka enderruar... dhe kete e ka arritur!!!

Jeten e mire e kam, shyqyr prej Zotit asgje nuk me mungon :wink:

jadore
08-07-06, 21:54
Si medoni per shqipetaret qe jetojn ne shtete te jashtme kur te vizitojn Kosoven ?Si ju paraqiten? Korekt apo me mendje te madhe ???

Vetem Urdhnoni:

(.... ke harruar me te rendesishmen te cekesh , )
.........Sa do te korrspodon kjo korrektesija e tyre e fituar nga menyra e te jetuarit jashte , me realitetin qe egziston ketu,
(eshte nje aftesi shume e madhe te dish te ri adaptohesh nga shprehija korrekte qe praktikon (jashte)ndaj kohes dhe dallimit qe mendon qe koha ka ligje tjera qe veprojne ketu .....nuk mendoj qe do te quhej mendjemadhesi nese vlerson kohen, punen, komunikimin direkt ,ndjen pergjegjesi ndaj parimeve etj... kjo eshte shprehi qe e vrej nga ata qe jetojne jashte ,,,ndersa ne vendlindje mendoj qe keto rregulla kuptohen dhe praktikohen ndryshe kete shof si dallim pra , ndryshime kolektive mbrenda nje populli ndaj kritereve te njejta ,por qe shikohen dhe praktikohen nga kendveshtrime te ndryshme ..........)

Vin-Diesel
11-08-06, 10:46
Si medoni per shqipetaret qe jetojn ne shtete te jashtme kur te vizitojn Kosoven ?Si ju paraqiten? Korekt apo me mendje te madhe ???

Vetem Urdhnoni:

Gjerat jan qe shihen !
Aj qe punon arrit, por prap arrit per vete ska pse ti shes mend dikujt !
Aj qe nuk punon verehet se ska kurgjo mbas Shpirti !
Mund te them se shumica paraqiten jo mendjemdhaj, por ne nje aspekt rritet apo mesohet ne nje Ambient me te mbyllur edhe duket si mendjemadh!
Ne kosov sta lshoj deren musafirt kurr, i njeh edhe kusherit me te lartit ne Perendim te Imponohet se shumica nuk e njohin as Djalin e Agjes te them !
Keshtu qe Pune, shtepi 2ditre jave apo diksuh edhe nje dite Pushim ....krejt kohen ne heshtje, i mbyllur ne mes Kater mureve nuk e ka krejt kohen sikur nje Kosovar qe ka Kontakt me personat e vet! dmth kur e viziton Kosoven aj e viziton ne ate Menyren e perendimit , i mesuar ne heshtje edhe Kaq!