PDA

View Full Version : SA DISKUTOHET PER SEX NE FAMILJET TONA SHQIPTARE


RRUSHI
30-10-03, 18:32
FTOJ NE KET TEM ZESHKANEN - MIJEN- MURGESHEN -JEHONEN--LIBERTON --PSIKOLOGUN DHE TE GJITH TE INTERESUARIT ...

zeshkanja
31-10-03, 09:06
Tung tung rrushi dhe faleminderit per ftesen!

Se pari dua ta bej une ty nje pyetje nese me lejohetSA JE TI APO FAMILJA JUAJ NE PERGJITHESI NE GJENDJE TA KUPTONI JU MOTREN E JUAJ (NESE KENI) PO QE SE INSISTON TE DISKUTOJ NE LIDHJE ME SEKSIN?????????????????????Pres nje pergjigje!Tung tung

RRUSHI
31-10-03, 09:39
NDERIMET E MIA ZESHKANE

PYETJEN QE ME DREJTON TI MUA --- ATE GJE EDHE UNE PO KERKOJ .

PERSONALISHT ME GJITH DESHIR---POR SA I PERKET FAMILJES DYSHOJ , KAN QILLUAR SHQIPTAR .RRESPEKT.....

jehona
01-11-03, 14:12
te pershendes rrushi (i bardh apo i zi nuk di :wink: ), flm per ftesen ne kete teme.ok une mendoj keshtu, deri dikund bidesohet tek familiet tona per sex, po mvaret si esht famila, nese e ka p.sh. motra nje moter tani normal qe bisedohet, ose qika me nanen, amo qka tek familia jeme nuk egsiston esht te folim bashkarisht per sex, se valla ish kuq baba ma shum se une :wink: :oops:amo qka nuk e perkrahi aspak kur te pakten nena nuk fol me vajzen per kete pun......

jehona
01-11-03, 14:12
te pershendes rrushi (i bardh apo i zi nuk di :wink: ), flm per ftesen ne kete teme.ok une mendoj keshtu, deri dikund bidesohet tek familiet tona per sex, po mvaret si esht famila, nese e ka p.sh. motra nje moter tani normal qe bisedohet, ose qika me nanen, amo qka tek familia jeme nuk egsiston esht te folim bashkarisht per sex, se valla ish kuq baba ma shum se une :wink: :oops:amo qka nuk e perkrahi aspak kur te pakten nena nuk fol me vajzen per kete pun......

jehona
01-11-03, 14:13
te pershendes rrushi (i bardh apo i zi nuk di :wink: ), flm per ftesen ne kete teme.ok une mendoj keshtu, deri dikund bidesohet tek familiet tona per sex, po mvaret si esht famila, nese e ka p.sh. motra nje moter tani normal qe bisedohet, ose qika me nanen, amo qka tek familia jeme nuk egsiston esht te folim bashkarisht per sex, se valla ish kuq baba ma shum se une :wink: :oops:amo qka nuk e perkrahi aspak kur te pakten nena nuk fol me vajzen per kete pun......

Murgesha
02-11-03, 01:00
Asesi ne menyre te dpd, veq terthorrazi apo me shaka ndodh qe kemi ket tem ne shtepi. Nuk e dij aresyen por akoma heret eshte te shembet edhe ky mur ne traditen e familjes shqiptare.Pershendetje per temen Rrushi, por duhet qe edhe djemt te diskutojne ne kete teme e jo vetem vajzat.

Psh. Rrushi a do te mundje ti qe te bisedojsh per seks me nenen apo babain tend?

LIBERO_78
05-11-03, 13:45
:arrow: TUNG RRUSHI FALIMINDERIT QE ME RENDITE TE KEM TE DREJT TE JAP PERGJIGJEN TIME.........NEVE SI FAMILJE NUK KEMI QENE TE SHTRESES PATRIARKALE QE 24 VITE QE UNE E MBAJE MEND POR SA I PERKET KESAJ PYETJES TANDE NE MENYRE TE PRERE DHE TE SINQERTE PO TE THEM QE NUK E KEMI BISEDUAR JO SE ESHTE KU TA DI UNE NDONJE TABU TEME POR UNE I KAM PRINDERIT TE VJETER DHE PERGJEGJESIA DO TE ME MBETET MUA QE KETE FORME TE EDUKATES :arrow: SEXUALE TA PERDORI ME GJENERATEN QE DO TE LIND PREJ NESH.........PA ILUSTRIME KAQ TUNG ....LIBERO

RRUSHI
05-11-03, 21:50
NE FILLIM JU PERSHENDES TE GJITHVE -

KAM HAPUR KET TEM TJU THEM TE DREJTEN ME NJE QELLIM TE CAKTUAR

JAN CA TEMA TE CILAT KAN TE BEJN ME VIRGJINITETIN DHE UNE KAM DHEN MENDIMIN TIM DUKE U BAZUAR NE MENTALITETIN TON SHQIPTAR DISA KISHIN NEVERI DHE U VINTE KEQ PER MUA

PRA PER MES KESAJ TEME ARRIJ TE KUPTOJ SE SHUM PERSONA SI DHE PERGJIGJEJET E TYRE JAN FALLSO

FJALET- REALITETI DHE VEPRA JAN GJERA TE KUNDERTA :arrow:

mija
06-11-03, 01:12
tung Rrushi te pershendes edhe mbi te gjtiha flm per ftesen...

sa i perket temes hmm kisha per me u pajtu me shumicen prej anetareve qe jan kyq ne diskutim. Tek neposaqerisht shqiptaren mungon shum edukata dhe sjelljet e te rinjeve "Kosovar" jane te pa-lakmueshme... perqindja e madhe e tyre bejne gabime te medha jetesore paqen te vetedishem per pasojat....kjo eshte shakaku i mungeses se keshillav ndersa keto keshilla nuk munden te meren nga fqinjet apo nga shoku por nga vet familja. andaj mendoj qe eshte shum numer i vogel i familjev qe bisedojn haptas per ket tem...un personalisht jam e lir ne bised meprinder por mami eshte ajo e cila ma shum na jep keshilla sepse prindi tjeter (i ati e keshillon vellaun apo ma mir me thon secila gjini te veten)....kaq sa per tash e zdi sa me kuptoni..

qaoss

Online
06-11-03, 14:01
Tung juve te gjitheve e ne veqanti rrushi qe s'ma ka permen Emrin :wink:

sa i perket kesaj teme qysh nga femirija

duhet te jesh i lire me femijet qe ata t'munden ta shprehin ate qe e ndiejn zakonisht

femijet jan me te lire ne bised me Nanen se sa me Babain, sa i perket meje,unė flas me te 2-tė njesoj se kam ate problem fare edhe pse i kam prindite ne moshe mbi 60 vmirpo prindi si prind duhet te ket respekte ndaj femijeve qe ata te dine se qka eshte respekti dhe keshtu mendoj unė s'ka me pasur ndonje problem edhe nese eshte ne pyetje biseda rreth SEX-itRespekti mbi te gjitha

python
25-11-03, 01:29
mua me perlqen kjo tem, une dhe prinderit e mi nuk bisedojm per seks por ata me dhajn kshilla, pra babi me thot "djal asesi pa llastik(kondom)"

mami me thot ''djal asesi me te huaj'', por une me shum e ndegjoj baban,

se fatkeqsisht femra shqiptare nuk ka ku jetoj une :roll:

python
25-11-03, 01:29
mua me pelqen kjo tem, une dhe prinderit e mi nuk bisedojm per seks por ata me kshillojn, pra babi me thot "djal asesi pa llastik(kondom)"

mami me thot ''djal asesi me te huaj'', por une me shum e ndegjoj baban,

se fatkeqsisht femra shqiptare nuk ka ku jetoj une :roll:

Donika
25-11-03, 08:27
tungi ju pershendesketu do ta jep edhe une situaten time ne familje,isha 13 vjeqare kur kisha ne shkoll sqarime per sexin, edhe siq isha e lir shum ne familie, shkova ne shpeqi edhe ja nisa ti pyes prinderit per ket teme, oh zot siq u kuqen te dyte, e per mua ishte kja teme shum normale, keshtu qe ne fillim ata shum zor e kishin te flasin me mua per ket teme, kurse tash tek ne ne familie nuk asht kja teme tabu, se vet une isha aja se i lirova prinderit e mi, edhe te them te drejten ata me kan kshillu edhe edukaten time qe e kam e kam nga ata. Qka se shum me ka ndihmu ne jeten time.bye bye

sexybrikenda
18-03-04, 22:16
OOOOOOOOOOOOOO RRUSHI ma more se marre qesi fjale me fole allah allah :oops:

qika_pr
22-05-04, 16:02
Une per vete diskutoj
qysh si femij gjithmon kam qen shum e lire me babin edhe gjithmon kam amrr kshilla nga ai
me mamin gjithmon ka qen me ndrysh sepse mamin po e pyete ajo meniher ka reagur pse mos po don me ba ,a e ke ba e keshtu edhe nuk e kam pyet asnjeher

Ndersa tash foli vetem me vllaun per problemet sexuale edhe me burrin time
Te flasesh per sex ne familje eshte kulture por jo tradit tek ne

VARDARI
26-05-04, 17:55
qika un per veti num mundem me paramendu si ke qen e lire me babin se un per veti skam vajze por takisha pas asniher nuk dot kisha diskutu per mua esht shum apstrakte qe babi te bisedoj me vajzen ne lemin e SEX-it . Un per veti mendoj qe Mami duhet te jet ne kontakt me vajzen per ksi punesh dhe Babi me djalin se nga vet natyra i pershtaten njeri tjetrit.

qika_pr
26-05-04, 21:48
Pershendetje
VARDARI- nuk pajtohem me ty
qe thua se nuk eshte ne rregull te flasesh me mamin
eshte ne rregull te flasesh me cilin prind te perkrah dhe te kupton me shum
Une per vete me mamin nuk jam pershtat asnjeher ne muhabet ndersa me babin po gjithnje

Giovanni
27-05-04, 11:54
Mjerisht nuk bisedojn aspak. Po sikur te bisedojshin prindrit me femijet per keto gjera do te ishte me mire.

Barbaroza
27-05-04, 12:13
Mua s'me pelqen aspak kur thote dikush se me prinder duhet te bisedohet edhe per pune sex-i.Kjo eshte e pakuptimte per mua sepse sot kemi mjaft drejtime nga mund te dijme per sex-in si per shembull libra te ndryshem dhe revista me keshilla te ndryshme qe ndoshta edhe vete prinderit tane nuk i dijne ato gjera.
Me prinder kisha biseduar per gjera pak me te natyrshme per bisede te dashurise por asesi per sex-in.Kjo eshte fare e pakuptimte per mua!

VARDARI
28-05-04, 17:56
Plotsisht jam dakort me Barbarozen shum bukur esht sqaru kur thot aspak nuk kemi nevoj sidomos ne kohen e sotqme kemi Revista,libra,mediume etj informacione dhe metevertet esht e pakumtimte me bisedu me prinderit per sex
Bravo BARBAROZA

Gentiana
29-05-04, 12:21
Mua s'me pelqen aspak kur thote dikush se me prinder duhet te bisedohet edhe per pune sex-i.Kjo eshte e pakuptimte per mua sepse sot kemi mjaft drejtime nga mund te dijme per sex-in si per shembull libra te ndryshem dhe revista me keshilla te ndryshme qe ndoshta edhe vete prinderit tane nuk i dijne ato gjera.
Me prinder kisha biseduar per gjera pak me te natyrshme per bisede te dashurise por asesi per sex-in.Kjo eshte fare e pakuptimte per mua!

Te them te drejten edhe un mendoj keshtu si Barbaroza. ka menyra tjera sa te duash se sqarohen femijet per sex-in, pa i pyetur prinderit. Un nuk i kam prinderit aq te lirshem per te folur per sexin, por as un nuk mundem te flas per nje gje te tillė me ta. Ndoshta se jam :oops: :wink:

qika_pr
29-05-04, 12:53
Pereshndetje prap nga une
lexova me kujdes te gjitha shkrimet dhe pash qe shumkush nuk flet me prinderit per sexin
Une per vete nuk pajtohem me mendimin se iformatat munde ti gjejme nga shoqet e shoket,une me shum jam e orentume kah familja jam shum e lidhur me ta edhe si femij gjithmon kam bere pytje per cdo gje edhe per sexin
Nuk jane te gjitha familjet njesoj une mendoj qe jam e bekuar dhe e kam familjen qe munde te flas per cdo problem qofte edhe per sexin


Ne kulturen e nje familje ekziton edukata sexuale.
Ruset

Barbaroza
29-05-04, 13:53
Qika_pr,jam kurioze te dij se cilat do te ishin ato pyetje qe do ua parashtroje ti prinderve tu per sex-in.Nese nuk je e turpshme,gje qe nuk dyshoj teksa flisni edhe ne forum,atehere te lutem,na shkruaj me numra rendor pyetjet.Ka nga ne qe ndoshta do te merrnin edhe mendimin e prinderve te tyre ne lidhje me pyetje te ndryshme!

qika_pr
29-05-04, 15:30
hmmm
ok
si e vogel e kam pyetur per oganet gjenitale dhe e kam pyetur per cka sherbejne ,normal une kam qen vetem 6 vjeqe ateher edhe me jane pergjigjur si nje femije,mandej kur kam fillu te rritem pak kam fillu te pyes se cka ndien kur e puthe diken,cka behet nese me puth mua nje djal etj etj pyetje te femijeve
Mandej kur kam dal diku ne shkallen e larte te shkolles fillore kam fillu te pyes per shataezanin,si jete femra shtatezane dhe me kujtohet babi me pate then kontraceptivet dhe kondomet jan per mbrotje edhe kur shkova ne shkoll ju thoja shoqeve per kondomin per kontraceptivet etj.etj
mandej bera nje te dashur edhe cdo gje qe me mundonte ne lidhje me ate i tregoja babit,i tregoja per detaje nuk me vinte turp aspak me vint turp te me mos flas me te,i pata tregu se ai i futi duart nen bluzen time hahah babi u pate nevrikos ate dit me thoshte se jam femij sene vene,por une prap kam vazhdu ti tregoj,ne familjen time debatohet per sexin edhe per cdo gje une per vete timen sot me me qef flas me babin per problemet e mija sexuale se sa me nje shoqe(babi e kam gjinokolog) ndoshta kjo e ka bere edhe me te lehte biseden me te ose e ka bere diferenca e vogel ne mosh,une jam vetem 20 vjet me e madhe se babi ndersa 18 me e madhe se mami,jame rrite duke udhetu dhe me dy prind qe gjithmon deri sa une kam hy ne klasen e pare kan studiu pikerishte mjekesin
ku e di une cka me ben te lir flas me prinderit ndoshta pse kam qen shum kureshtare edhe normal kam kerku gjithmon pergjigjje edhe per pytjet me te veshtira qe i ben nje njeri si femij.

Me kujtohet qe ne ditelindjen time te 16 para se te me vinin shoqeria babi me pate dhen nje liber "adoleshentet dhe dashuria " dhe me von kur lexoja ate liber disa pjes nuk i kuptoja sepse kisha veshtiresi me shqipen mi spjegonte babi>ka qen nje fjal "sexi oral preferohet shum>keshtu dicka edhe babi me spegoj se cka eshte,,
Besoni apo jo ska ma mir se me fol me prind per keto gjera sepse ata i njohin keto me mir se nje moshatar i jon
me respek
qika_pr

Loloku
30-05-04, 16:48
Mė shumė qė foli e bėj kryesisht sexin nė familje, me gruan a!

Po ti qika_pr duket qė je shumė produktive edhe nė shkrime, po kur flet shumė mos mendo se ia qėllon gjithmonė a!
P.sh. atė mbishkrimin apo nėnshkrimin tėnd pėrcjellės nuk ta pėlqej shumė!
Nėse nuk tė pėlqen jeta duhet tė mudohesh me shpirt ta bėsh tė pėlqyeshme dhe jo t'ia marrėsh shpirtin vetes, por t'ia kėnaqėsh, sepse nuk ke tė drejt ta mohosh jetėn qė ėshtė dhurata mė sublime qė ta kanė dhuruar prindėrit nga dashuria dhe sexi...

qika_pr
01-06-04, 09:01
Loloku

pershendetje
mbishkrimin qe e kam eshte nje mbishkrim qe kam mesuar shume nga ai
edhe nese e merr edhe e analizon merr kuptim krejt tjeter
Njeriu nese dorezohet e gjen kete ne mbishkrim
edhe per ate qellim e kam bere
Lexo me syrin e nje kritiku dhe ke me pa qe ka me te dal me nje kuptim te mir
ok

nitushe
10-09-04, 17:35
une per veti mendoj qe pak e hiq bisedohet naper familje tona

emine
06-05-11, 22:34
qysh jo,per dite duhet me fole me nanen 60 vjece per sex ,hahhhahhhahahhahhahah.....bile sduhet mu fal hiq ne xhami ,po me zevendsu me diskutime sexuale,amo kure te mledhen edhe kusherit e krejt llafet per sex mi bo hahhahahhahh

Kalimero
25-08-13, 20:32
qysh jo,per dite duhet me fole me nanen 60 vjece per sex ,hahhhahhhahahhahhahah.....bile sduhet mu fal hiq ne xhami ,po me zevendsu me diskutime sexuale,amo kure te mledhen edhe kusherit e krejt llafet per sex mi bo hahhahahhahh

tibe be u s'guxoj as me ingjen fari , ajo pum thot ; na ktine her jena konen zoja :biggrin:

lovely
25-08-13, 21:10
Qa ki me diskutu ej?

Njani thojke; E vetmja e mire me martesen eshte se, kur t qohet, e ki shancen me u asish :p


A poe poe, mire me e fitu lirshmerine e diskutimit me fmi, edhe jo me pak e rendesishme, besimin tek ta.

Baba djalit 10 vjeq; Bir, eshte koha te bisedojme per sex.

Djali; Po babe, qka po don me dijte?


Ps; Hahahaha