PDA

View Full Version : Mashkull Ideal.


Murgesha
20-11-03, 19:28
Qka mendoni ka te tille apo bota jone femrore ka krijuar nje iluzion te tille. Nese ka ateher qfare tipare duhet ta shoqerojne nje mashkull per te merituar kete titull.

Kjo teme nuk eshte vetem per vajza mund te inkuadroheni edhe ju djemte.

rowenna
25-11-03, 13:51
ok ...... mashkull ideal shkur si gareth gates ....... duhet me qene ........ :roll: sipas mendimit tim ....................... ju pershndes castet te kendeshme urime per temen .........

loti
25-11-03, 22:23
Tung

Murgeshe , pasi qe po te intereson une do te mundohem ta jap mendimin tim per gjerat e idealizuara.Zakonisht fjala ideal merret si nje gje qe eshte fiktive nje gje qe eshte ne mendjen tone e ngulitur ne formen me te mire per nje gje a send e fiksioni eshte fiksion.

Kuptohet qe per te gjitha femrat nuk mund te kete mashkuj ideale e as per te gjithe mashkujt femer ideale e per t'i dalur me fund ketij problemi eshte mire qe partnerin tone ta "ndertojme" me vetite ideale apo t'ia "instalojme" ato veti nese mund te them keshtu kushtimisht,pra t'ia pranojme disa te meta por edhe te metat tona mos t'i leme ansh sepse askush nuk eshte i perkryer a po jo ?

lazdrani
01-12-03, 13:08
hahahahah mashkull ideal qe be une jam lazdrani!!!!

Kurre nuk ja prishi per asgje,qdo deshire mundohem tja plotesoje,gjithmone me dhurata me gjyla me puthje e shume gjera tjera .

Pushime verore dhe dimrore pastaj me e mira eshte qe qdohere i them

Zemer te Dua.....

Dhe gjithmon do ta martoja hahhahaahhah :P 8) :wink:

mija
02-12-03, 19:05
nobody is perfect... I'm nobody!!!*.øø.•Ø`hahaha...

nuk ekziston mashkull poashtu edhe femer Ideale....askush nuk eshte i perkryer por ka veti te veta qe e karakerizojne si personalitet!!!!

python
07-12-03, 10:37
:D ehhe lazdran po te ishe femer paske pas mem knaq :!: lumja ajo qe te paska ty

lazdrani
07-12-03, 22:14
nak nak cak cak python hahahhahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lazdrani ju pershendet te gjitheve e posaqerisht sot juve python :wink:

python
09-12-03, 02:01
falm lazdran shum te peshendes edhe se te kisha sugjeruar te mbajesh at qendrim

hana
10-01-04, 14:25
Pershendetje Murgesh une jam e bindur qe nuk egziston e as qe ka me egzistu mashkulli ideal ashtu sic nuk egziston femra ideale,une mendoj se askush ne kete jete seshte i persosur .Cdo njeri i ka difekte e veta por mjafton qe njeriu qe ti do te sillet mire me ty ,te te kuptoj ,te te doje e atehere ai njeri do te behet njeriu ideal per ty ,tung :)

Murgesha
10-01-04, 15:01
Une mendoj se as nuk ka as nuk do te kete ndonjeher mashkull ideal. E sa per femra te gjitha jemi Ideale. :wink:

Loloku
10-01-04, 15:02
Njėri kishte mbetur pa martuar duke kėrkuar femrėn mė tė bukur (ideale).
Kur e pyetėn, tha se nuk po e gjente asnjė femėr qė po i pėlqente...
Kishte kėrkuar nė gjithė botėn dhe vetėm njė e kishte takuar tė pėrafėrt me shijen e tij dhe nuk arriti as me atė tė martohej.
Pse? - i thanė, paj, edhe ajo e kėrkonte mashkullin mė tė bukur (ideal)!
Prandaj, sot, njerėzia bashkėkohore janė tė prirur mė shumė nga bashkėjetesa a!
I dealet mbani nė veten tuaj si diēka tė pėrhershme, por mos nguroni pėr tė shijuar jetėn e dėshirave tė rastit, ani se rasti mė nuk ėshtė mbret!

Cool_Boy
12-01-04, 13:36
Tung Murgesha

[Une mendoj se as nuk ka as nuk do te kete ndonjeher mashkull ideal. E sa per femra te gjitha jemi Ideale.].

Zemer nuk mundesh te thuesh keshtu kur une dhe lazdarni jemi.Fakte jo rrena apo Lazdran??[/quote]

Gentiana
12-01-04, 13:48
Pershendes Cool_boy. Po edhe un e Murgesha jemi me se ideale,nese jeni ju dy ideal :wink: :lol: :wink: :lol:
Hajgare pak, Nejse kjo se jemi un dhe Murgesha ideale nuk ke hajgare :lol: :lol: :lol: apo jo sis??!! hehehehe
Tung
Genta

Murgesha
12-01-04, 15:03
Tung Murgesha

[Une mendoj se as nuk ka as nuk do te kete ndonjeher mashkull ideal. E sa per femra te gjitha jemi Ideale.].

Zemer nuk mundesh te thuesh keshtu kur une dhe lazdarni jemi.Fakte jo rrena apo Lazdran??[/quote]


Cool_boy pse more po bahesh nervoz?
Ani ti dhe Lazdrani ideal, ncncncncncuk

Po valla cka jemi, jemi kush na ka inati i dalt i thati :wink: hahahhahah

Murgesha
12-01-04, 15:04
Genta jena de se mos me qene skishim thene se jami ideale.

Gentiana
12-01-04, 15:15
Ashtu bre Murgesha, se kta ja dhejn vetit kishe na ideal,e nuk na pyesin neve fare,ncncnccn. tung dhe pershendetje te gjithve.
Genta
PS: Jehona hin edhe ti ne grup me neve,sepse edhe ti je ideale. hehehehe

qika_pr
22-05-04, 18:23
Ideal taman nuk ka veq qatu ngat idealit per mu kish me qen keshtu
Ne shikim te pare me qen shum i bute dhe i ndjeshem po ne veten e dije ta kete nje egersi te vogel
Mandej me qen ne humor gjithnje
Aiiii ka shum sene per me qen ideal veq qito jon ma te mria per mua

drenousha
24-05-04, 08:22
nuk ka mashkull ideal nbote :wink:

lazdrani
24-05-04, 10:27
nuk ka mashkull ideal nbote :wink:
Si more nuk ka :shock: :shock: Une jam me se Ideali :wink: :wink: me tanate te mira :lol: 8) :D :P :wink:

Murgesha
24-05-04, 21:48
nuk ka mashkull ideal nbote :wink:
Si more nuk ka :shock: :shock: Une jam me se Ideali :wink: :wink: me tanate te mira :lol: 8) :D :P :wink:


:lol: :arrow: :arrow: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
E di une. Por keto qikat se kane gjete ende e per ate jane pesimiste.

VARDARI
26-05-04, 21:02
- Un kisha parashtru pyetje femrave;
a ka femer ideale dhe nese ka ju lutem pershkruani si duhet te jete nje
Femer ideale :) e mandej mas pegjigjeve tua va jap un pergjigjen per
Mashkulin ideal...

Dr. Leone
31-05-04, 10:35
Une mendoj se as nuk ka as nuk do te kete ndonjeher mashkull ideal. E sa per femra te gjitha jemi Ideale.
Murgesha kam menduar se i kupton pak gjerat por me ket shkrim qe e lexovatash sedi skam pa shkrim me te kot se ky nga ti nuk e di si mund te thuash shkelqesia juaj se ska mashkull ideal cfar mendoni juve per ate IDEAL mendon se duhet te jet i zbritur nga qielli apo mjafton te jet i drejt i sinqert i besuashem i dashur dhe me ne fund te te pelqej ty si ne pamje ashtu edhe ne sjellej e moral. Apo juve doni princin e endrave se juve jeni princesha e endrave dhe juve jeni ideale kjo ju drejtohet gjith vajzave e jo murgeshes vetem per te gjitha qe kan shkruar ne ket forum dhe qe kan keshtu mendime por perseri juve e dini se kur ti ritet ndokuj mendja thoj lishoja rrugen.
tash ju pershendes dhe ja kalofshi sa me mir.
me respekt
Dr. Leone

mustaf morina
17-06-04, 18:28
te pershendes murgeshe ty dhe te tjeret
mendoj se me e rendesishmja eshte qe te kuptohemi ne mes veti por jo edshe me extremitetet tona

VARDARI
17-06-04, 18:46
te pershendes murgeshe ty dhe te tjeret
mendoj se me e rendesishmja eshte qe te kuptohemi ne mes veti por jo edshe me extremitetet tona

Mir e ke hej mor mustaf por problemi qendron bash aty ku thua ty te extrmitetet se aty esht formula.Por asht ne pyetje si me zberthi ket formulen e extremiteteve vallahi asht problem te zgjidhet ky problem prandaj jan dy botkuptime :
1)botkuptimi XX -femnor
2)botkuptimi XY -mashkullor

e gjith puna lidhet ke kta extremitete siq i thuani ju hahahaha

Tung Mustaf

anna
18-06-04, 13:46
vete fjala ideal tregon qe nuk egziston ne realen keshtu qe ma mire mos me fantazu e me qendru me kembe ne toke

ani
18-06-04, 20:54
vete fjala ideal tregon qe nuk egziston ne realen keshtu qe ma mire mos Si more nuk ka Une jam me se Ideali me tanate te mira
me fantazu e me qendru me kembe ne toke EDHE UNE SIKUR LAZDRANI JAM IDEAL CIAOOOOOO

turisti
06-08-04, 22:40
Nderimet e mija Murgeshe. Nuk ka mashkuj ideal ose femer ideale e as qe bota juaj femrore e ka krijue nji iluzion te tille.Deshira per partnerin ideal ka lindur si nevoja e jone per nje jete me te mire....sa ideal-aq me veshtire,sa me i thjeshte-aq me mire.... :P

Barbaroza
14-08-04, 11:44
Edhe une mendoj se ashtu siq nuk ka femer ideale,nuk ka as mashkull ideal,ne veq enderrojme per diqka qe s'mund te jete kurre ne realitet.Dhe,edhe nese po ekzistuakan te tillet,une e perseris frazen e Turistit kur thote:sa ideal-aq me veshtire,sa me i thjeshte-aq me mire....!

turisti
14-08-04, 23:20
:P

nitushe
09-09-04, 17:46
ska bre njerz ideal krejt qka jane kane vdek hahahahah

turisti
10-09-04, 16:34
Mvaret se ēka nenkuptojme nen- IDEAL -. :wink:

sexybrikenda
10-09-04, 17:41
ska bre njerz ideal krejt qka jane kane vdek hahahahah
Ngadale moje se ka ende....p.sh Lazdrani :arrow: Imartuar :(
Honesty :?:
Naki :arrow: I martuar
RRushi :arrow: I martuar
Vushtrria :?:
Turisti :arrow: I martuar :lol: :lol: :lol: :lol:

LennY
10-09-04, 18:33
ska bre njerz ideal krejt qka jane kane vdek hahahahah
Ngadale moje se ka ende....p.sh Lazdrani :arrow: Imartuar :(
Honesty :?:
Naki :arrow: I martuar
RRushi :arrow: I martuar
Vushtrria :?:
Turisti :arrow: I martuar :lol: :lol: :lol: :lol:
Sipas teje per me qen nje mashkull ideal duhet me qen i martuar a ? :roll: :wink: :arrow:

imodium
12-09-04, 22:35
Mashkuj ideal jan qeshtu si une pa femra.


Tan mashkujt ideal jan pa femra.

Se grave mashkulli ideal nuk ju duhet hiq vetem thojn qashtu.

Shkodran
13-09-04, 07:56
Mem fal mua erdha ne forum pak me vones ,por me qe mu dha rasti te jap nje mendim
un jam dakort me te gjith ju , se na djemt jena ka te fryjn era po fry naga tuzi jana nga tuzi po fry mga serbi jana anej pra me pak fjal, po ju them ju vajzave mos ju besoni djemve shum se ju tradhtojn :p
:roll:

turisti
13-09-04, 14:05
Mem fal mua erdha ne forum pak me vones ,por me qe mu dha rasti te jap nje mendim
un jam dakort me te gjith ju , se na djemt jena ka te fryjn era po fry naga tuzi jana nga tuzi po fry mga serbi jana anej pra me pak fjal, po ju them ju vajzave mos ju besoni djemve shum se ju tradhtojn :p
:roll:

Shkodran e loqkoman-sinqeriteti po me duket se rrjedh prej teje?!!! :wink:

Pit-bull
21-09-04, 19:25
ka ka vajza ideale deri ne shtrat masi jon femrat ideale qysh ka thon murgesha pse si vjen pak turp me ju deshen mashkullit qaq pata me thon murgesha pergjigju

Gentiana
22-09-04, 11:50
Koha po me bind se mashkull ideal nuk egziston ne kohen e sotme!!!

Loloku
22-09-04, 12:00
Koha po me bind se mashkull ideal nuk egziston ne kohen e sotme!!!

Ka moj Genta ka, une e di njerin i ka ba 100 i shkreti tu e prite femren ideale dhe ka mbete i vetmua e shpirti nuk po dojke duke enderruar! Njeri i shekullit a!

Kaltrina
22-09-04, 12:50
Mem fal mua erdha ne forum pak me vones ,por me qe mu dha rasti te jap nje mendim
un jam dakort me te gjith ju , se na djemt jena ka te fryjn era po fry naga tuzi jana nga tuzi po fry mga serbi jana anej pra me pak fjal, po ju them ju vajzave mos ju besoni djemve shum se ju tradhtojn :p
:roll:

Hahhaha masi koka qashtu qysh po thu, a po mendon se femrat s'tradhtojne a :P njejte jena valla veq o met me thane kishe veq mashkujt ... :wink:


pershendetje

Tomori
22-09-04, 13:08
Koha po me bind se mashkull ideal nuk egziston ne kohen e sotme!!!

Genta edhe tijesh e bindme ne kte si e thua,,,
Po va siguroj un Tomori, se vet jam mashkull!!!
Kush te thot per veti se esht mashkul apo femer ideal/e te jeni te bindur se ai vet esht njeri mashtrus/e???!!!! :wink:

dr1ta
25-09-04, 02:20
mashkuli ideal ne ender :idea:

turisti
25-09-04, 15:24
Koha po me bind se mashkull ideal nuk egziston ne kohen e sotme!!!

Genta edhe tijesh e bindme ne kte si e thua,,,
Po va siguroj un Tomori, se vet jam mashkull!!!
Kush te thot per veti se esht mashkul apo femer ideal/e te jeni te bindur se ai vet esht njeri mashtrus/e???!!!! :wink:

UNE JAM NJERI MASHTRUES- IDEAL,Hahahahahahahahahahahaha. :P :P :P :P :P :P :P

triksi
07-10-04, 11:33
Pershendes Cool_boy. Po edhe un e Murgesha jemi me se ideale,nese jeni ju dy ideal :wink: :lol: :wink: :lol:
Hajgare pak, Nejse kjo se jemi un dhe Murgesha ideale nuk ke hajgare :lol: :lol: :lol: apo jo sis??!! hehehehe
Tung
Genta

TIM
19-10-04, 18:49
TUNGI

Ju lutem more bini vetvetes mase e shkoni te nej hoxh apo hoxhonic se punet i paskeni keq shume , me siguri se ka mashkull po dhe femer ideale , ndoshta gjindet ne mesin e tone po nese nuk jeni ne gjendje te vertetoni vete ai ose ajo nuk jane si muaji i rramazanit qe te ju tregojn me tupan ...............................mendo provo .............verteto !!!

Kesna
20-10-04, 11:00
Une mendoj se mashkulli ose femna ideale jetojne vetem ne fantazine tone. Kerkun nuk ekziston mashkull ose femen perfekte.

Problemi eshte se ne i paramendojme njerzit ideal, ata qe na bojne rrafsh kah te sillen, se nuk kane personalitet ose karakter po thojne, ahjne, flasin etj, krejt qysh te ju thojme na. Secili njeri eshte individ, edhe kerkush nuk eshte i perkryer.

Kur e pranojme kete te vertete, besoj se me kompromis e me tjera mujme me gjete nje mashkull ideal.

Kaltrina
20-10-04, 11:07
Une mendoj se mashkulli ose femna ideale jetojne vetem ne fantazine tone. Kerkun nuk ekziston mashkull ose femen perfekte.

Problemi eshte se ne i paramendojme njerzit ideal, ata qe na bojne rrafsh kah te sillen, se nuk kane personalitet ose karakter po thojne, ahjne, flasin etj, krejt qysh te ju thojme na. Secili njeri eshte individ, edhe kerkush nuk eshte i perkryer.

Kur e pranojme kete te vertete, besoj se me kompromis e me tjera mujme me gjete nje mashkull ideal.

:wink:

Jeton M
21-10-04, 17:04
Per ty jam i mir, per tjetrin i keq...

Nuk ka njerz pa nje t'keqe.... as njerz pe nje t'mir...

Mendoj se mashkulli ose femra ideale osht nje person qe te pershtatet, edhe e kuptoni njeri tjetrin...

per momentet e veshtira... Rrnoft sexi ( freskimi dashuris ) :oops: :wink:

kaloni mir

Barbaroza
21-10-04, 17:38
Per ty jam i mir, per tjetrin i keq...

Nuk ka njerz pa nje t'keqe.... as njerz pe nje t'mir...

Mendoj se mashkulli ose femra ideale osht nje person qe te pershtatet, edhe e kuptoni njeri tjetrin...
per momentet e veshtira... Rrnoft sexi ( freskimi dashuris ) :oops: :wink:

kaloni mir

Mendim qe meriton te pershendetet!

turisti
22-10-04, 00:52
Per ty jam i mir, per tjetrin i keq...

Nuk ka njerz pa nje t'keqe.... as njerz pe nje t'mir...

Mendoj se mashkulli ose femra ideale osht nje person qe te pershtatet, edhe e kuptoni njeri tjetrin...

per momentet e veshtira... Rrnoft sexi ( freskimi dashuris ) :oops: :wink:

kaloni mir

Edhe une si Barbaroza nuk mundem pa te pershendet per keto fjale,Jeton M.
Me respekt,- TURISTI. :P :wink:

Jeton M
23-10-04, 12:33
Per ty jam i mir, per tjetrin i keq...

Nuk ka njerz pa nje t'keqe.... as njerz pe nje t'mir...

Mendoj se mashkulli ose femra ideale osht nje person qe te pershtatet, edhe e kuptoni njeri tjetrin...
per momentet e veshtira... Rrnoft sexi ( freskimi dashuris ) :oops: :wink:

kaloni mir

Mendim qe meriton te pershendetet!

Me vjen mir qe mendon ashtu Barbaroza... :oops: :D
Pershendetje me zemer... :wink:

Jeton M
23-10-04, 12:37
Per ty jam i mir, per tjetrin i keq...

Nuk ka njerz pa nje t'keqe.... as njerz pe nje t'mir...

Mendoj se mashkulli ose femra ideale osht nje person qe te pershtatet, edhe e kuptoni njeri tjetrin...

per momentet e veshtira... Rrnoft sexi ( freskimi dashuris ) :oops: :wink:

kaloni mir

Edhe une si Barbaroza nuk mundem pa te pershendet per keto fjale,Jeton M.
Me respekt,- TURISTI. :P :wink:

FLM Turisti, edhe ti tu kokshe ne rrug te mir :P ... hehehe
Respekt per ty Turisti
te pershendes shoki 8)

adrioni
23-10-04, 15:32
Qy qy ej njerez a keni pas lidhje dashurie mafrik me e pa se kush eshte ideal e kush jo...sigurisht qe shumica e meshkujve jane ideal kurse femra ka shume pak....ndoshta mundet me qene murgesha edhe gentiana edhe ate ndoshta.. :wink: :wink:

Jeton M
23-10-04, 15:55
Qy qy ej njerez a keni pas lidhje dashurie mafrik me e pa se kush eshte ideal e kush jo...sigurisht qe shumica e meshkujve jane ideal kurse femra ka shume pak....ndoshta mundet me qene murgesha edhe gentiana edhe ate ndoshta.. :wink: :wink:

Nuk muj mi lan kto fjalet e adrionit pa pergjegjje... :evil: :evil:

Po shoki kam pas, lidhje dashurie , edhe per turistin mendoj gjithashtu... se duhet mi jetu gjerat per mi kuptu mir...

Nese nuk kupton kto fjal adrioni, nuk osht faji jon... lirohu pak me vetveten , e afrohu nga femrat...

Mos me keqkupto shoki, po kur fol mendo, se pergjegjje ka ktu sa te dush..... :x :x :!: :!: :!:

Kaloni mir te gjith... :wink:

ShEjToNkA
23-10-04, 22:26
Po more si s'ka mashkull ideal!!
Kur ta dashuronė tė dukėt ideal e pėrte idealit!!!

Jeton M
25-10-04, 01:08
Ideali osht ne mendimet e shpresat qe i kena...

Ka ideal per gjithkend... :wink:

turisti
25-10-04, 11:18
Po more si s'ka mashkull ideal!!
Kur ta dashuronė tė dukėt ideal e pėrte idealit!!!

Te pershendes Shejtonka dhe nuk muj pe te thene se ke dhene nje koment shume te fuqishem,shkurt dhe te qelluar.

Me nderime,TURISTI.

ShEjToNkA
25-10-04, 12:40
Po more si s'ka mashkull ideal!!
Kur ta dashuronė tė dukėt ideal e pėrte idealit!!!

Te pershendes Shejtonka dhe nuk muj pe te thene se ke dhene nje koment shume te fuqishem,shkurt dhe te qelluar.

Me nderime,TURISTI.Turisti , ju flm shumė nga ju, edhe ju jeni i pėrshndetur nga unė!

turisti
25-10-04, 12:53
:P

Lona
29-10-04, 07:49
Per te qene nje mashkull ideal per mua duhet ti ket keto tipare :
te jet intelegjent ,aftesi te mira profesionale,keto veti te tij sigurisht do tia plotsojn edhe tiparet e tij te jashtme (Bukurin...fizike..)..
Jam e sigurt se kesoj meshkuj egzistojn .

Kercovari
29-10-04, 16:06
Per te qene nje mashkull ideal per mua duhet ti ket keto tipare :
te jet intelegjent ,aftesi te mira profesionale,keto veti te tij sigurisht do tia plotsojn edhe tiparet e tij te jashtme (Bukurin...fizike..)..
Jam e sigurt se kesoj meshkuj egzistojn .

Mire e ke Lona
Meshkujt si ky qe kerkon ti ikin sa me larg prej kuzhines,si derri prej thikes.

turisti
17-11-04, 13:56
Per te qene nje mashkull ideal per mua duhet ti ket keto tipare :
te jet intelegjent ,aftesi te mira profesionale,keto veti te tij sigurisht do tia plotsojn edhe tiparet e tij te jashtme (Bukurin...fizike..)..
Jam e sigurt se kesoj meshkuj egzistojn .

Mire e ke Lona
Meshkujt si ky qe kerkon ti ikin sa me larg prej kuzhines,si derri prej thikes.

Shoki,mos i friko femrat,te lutem..... :wink:

Mafiozi
17-11-04, 14:27
Per te qene nje mashkull ideal per mua duhet ti ket keto tipare :
te jet intelegjent ,aftesi te mira profesionale,keto veti te tij sigurisht do tia plotsojn edhe tiparet e tij te jashtme (Bukurin...fizike..)..
Jam e sigurt se kesoj meshkuj egzistojn .

Mir qe je e sigurt qe ekzistojn ideal per ty Lona..
mos ki dert se ka djem siq e shpreson... vetem te uroj fat te mir...

:wink: 8)

taksiratlia
24-11-04, 14:34
:lol: :lol: ju pershendes ,,,,,,,idealalizmi nuk vlen per qenien njerzore sepse njerzimi nuk eshte i planifikuar apo nuk ka forme e as sjellje te percaktuara ne as nje menyre e keshtu kjo do te ishte e kunderta me ate qe ne themi qdo qenie njerzore eshte e veqant ............por deshira per te pasur nje partner te ngjajshem me ato deshira qe i kemi eshte e madhe dhe nuk do te lealizohet kurr 100 per 100 ,,,,,,,,,,ajo mbetet vetem te kemi fat e ta takojme nje persone i cili do te beje diqka per partnerin e te ndryshoj vyrtytet dhe sjelljet e tij kurse bukuria eshte gjeja qe i takon zemres ta vendos...........................edhe diqka per fund ti zonjusha murgesh dhe ti genta e dini nje fjale popullore kush e livdon veten nuk ka kurgja prej saj ,,,, e kuptuat........tung te fala nga une ,,,,,, :P :P :P

TERORIST
24-11-04, 16:45
mir mir lona ti e paska ,

inshalla e gjet at te shkeretin qe ka me qen me ty

KriSTaL
02-12-04, 08:30
Murgesha. zberthena fjalen " ideal" me mire se nga nje here po merr kahje te kundert !

Kercovari
02-12-04, 09:33
Mashkull ideal?.Pramatari pa klienta ne maje te lisit.

KriSTaL
06-12-04, 10:43
ti je ideal ishte ideal, po per qfar ishte ideal, per dashuri per, atdhe apo per te gjitha, a mund te jet njeriu ideal , vetem ne dashuri njeri ideal... etj etj......

aferdita
06-12-04, 11:40
Mire e ke Lona
Meshkujt si ky qe kerkon ti ikin sa me larg prej kuzhines,si derri prej thikes.


qetu e ke qellu valla :lol: :lol: hahah

KriSTaL
06-12-04, 13:59
Mire e ke Lona
Meshkujt si ky qe kerkon ti ikin sa me larg prej kuzhines,si derri prej thikes.


qetu e ke qellu valla :lol: :lol: hahah

Sa bukur qe qesh Aferdita :lol: :lol:

skendi
13-01-05, 07:08
ej njerez !!
pse be po mundoheni naton keton...
veq kqyremni niher ..
ma ideal se une ku ka..
edhe i bukur .. sa z`bohet mo.. 8)

ju lutem mos u xhelozoni ju djemt.. :wink:

Giovanni
14-01-05, 14:47
Qka mendoni ka te tille apo bota jone femrore ka krijuar nje iluzion te tille. Nese ka ateher qfare tipare duhet ta shoqerojne nje mashkull per te merituar kete titull.

Kjo teme nuk eshte vetem per vajza mund te inkuadroheni edhe ju djemte.

Tung Murgesha !

E lexova postimin tuaj dhe te gjith pergjegjet qe ti kan dhene, desha te ju bej nje pytje: Qka nenkupton per ty IDEAL. ? :?: :?: :?:

Drenicaki
14-01-05, 15:12
Une jam mashkull ideal o femra !ju rrotulloj ne te gjitha anet e krevatit deri ne mengjes edhe nuk merzitem!po ku ka ma ideal pra? hahahahahahahahahahahaaaa

turisti
14-01-05, 15:54
Une jam mashkull ideal o femra !ju rrotulloj ne te gjitha anet e krevatit deri ne mengjes edhe nuk merzitem!po ku ka ma ideal pra? hahahahahahahahahahahaaaa

Une jam ma " ideal " se ti,sepse i rrotulloj ne tegjitha anet e kravatit - nga te gjitha kendeve,duke nisur prej NEN KREVATIT,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahhaahahahahahahahaha. :wink:

sarasara
17-01-05, 14:03
oj murgesh valla pytje me vend koka:
a ka mashkull ideal....................... eeeeeeee valla nuk ka edhe me e lyp se nuk mundesh me e gjet,po as femer ideale nuk ka,kshtu qe jemi baraz
1:1 :lol:

sarasara
17-01-05, 14:03
oj murgesh valla pytje me vend koka:
a ka mashkull ideal....................... eeeeeeee valla nuk ka edhe me e lyp se nuk mundesh me e gjet,po as femer ideale nuk ka,kshtu qe jemi baraz
1:1 :lol:

turisti
17-01-05, 22:48
Nuk ka mashkull as femer ideal/e. " IDEAL " eshte vetem deshira jone,paramendimi yn per nje person qfar/e ne ralitet deshirojm ta kem.

Gjumashja
20-03-05, 15:17
S'ka.

Ylberi_be
20-03-05, 15:55
Gjumashe loqk shiko mos mendo ashtu se nje njeri i vetem nuk mund te quhet ideal prandaj gjdo njeri ka idealitein e tij per ket arsye nuk ka mashkull as femer ideale por ne qofse i bashkon idealitetin e nje mashkulli me nje femer aty do te shohesh nje qift ideal se nje njeri i vetem nuk mund te quhet ideal por vetem je qif do ta kishte kuptim
po r edhe kjo mvaret nga ata se sa jan te gatshem ta dojn njeri tjetrin
te pershendes shum :P :P :wink:

Gjumashja
20-03-05, 16:10
Gjumashe loqk shiko mos mendo ashtu se nje njeri i vetem nuk mund te quhet ideal prandaj gjdo njeri ka idealitein e tij per ket arsye nuk ka mashkull as femer ideale por ne qofse i bashkon idealitetin e nje mashkulli me nje femer aty do te shohesh nje qift ideal se nje njeri i vetem nuk mund te quhet ideal por vetem je qif do ta kishte kuptim
po r edhe kjo mvaret nga ata se sa jan te gatshem ta dojn njeri tjetrin
te pershendes shum :P :P :wink:


thnx :wink:

Toni_4Ever
21-03-05, 15:53
Ju pershendes

S"ka 100% po e them 100% e vertet sepse c"do meshkull i ka dobesit e veta dikush me pak e dikush me shum. per ket arsyje une personalisht mendoj se nuk ka meshkuj ideal.

Tung nga Toni

Murgesha
06-02-06, 19:42
Mė parė mendoja se ka edhe mashkull ideal, po kohėve tė fundit diēka spo ma merr mė mendja. :wink:

Barbaroza
06-02-06, 19:56
As kurre s'kam patur iluzione se gjendet kund mashkulli ideal!!!

Kercovari
06-02-06, 20:25
:lol: Pse,mos e shihni boten ideale qe kerkoni mashkull apo femer ideale. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

GURI SYLAJ
06-02-06, 21:47
Po edhe me pase dikund ndonje mashkull ideal nuk besoj se do te kishte qen i preferuar sepse me shume kan vlere mashkujt real............

Manqa
06-02-06, 22:01
Mė parė mendoja se ka edhe mashkull ideal, po kohėve tė fundit diēka spo ma merr mė mendja. :wink:
Sduhet mi hup shpresat apo qysh thot populli( imytin ) se ka ka mashkull ideal po sikur qi ka Femra Ideale po veq duhet me lyp se bjen to po ysh jo :wink: :lol: :lol: :lol:
Migja ram thojke ktuniher kur te tekerrlitet Vekshi e gjen kapokin po po migjsss :lol: :lol: :lol:

e_martumja
06-02-06, 22:35
Me pas dicka ne koke dhe karakter njerzor :lol: :lol: ather jane ideal :wink:

pokeri
07-02-06, 12:47
Si e pėrkufizoni "Ideal"?

Domira
07-02-06, 22:03
Mashkulli ideal eshte i dashuri im :wink:

Tomori
08-02-06, 09:51
Mashkulli ideal eshte i dashuri im :wink:
flm :lol: :lol: :lol:

Lona
10-02-06, 15:28
Mashkull ideal eshte ai qe e DUUUAAAA me se shumti krejt ideal me duket.... :wink:

Barbaroza
10-02-06, 15:45
Me pas dicka ne koke dhe karakter njerzor :lol: :lol: ather jane ideal :wink:

Sa bukur moj e ke thene! :wink:

Kercovari
10-02-06, 17:46
Me pas dicka ne koke dhe karakter njerzor :lol: :lol: ather jane ideal :wink:

Sa bukur moj e ke thene! :wink:

Mire e ka thene nese ja ka ve samarin ne shpine. :lol: :lol: :lol: :wink:

turisti
08-03-06, 21:50
Mire e ka thene nese ja ka ve samarin ne shpine. :lol: :lol: :lol: :wink:

Mos e harro edhe kamxhikun shoki.

Kaltrushi
09-03-06, 10:55
Mashkull ideal?

vertet ka a??

:-)

turisti
09-03-06, 11:08
Mashkull ideal?

vertet ka a??

:-)

Jo !! Edhe nese e nderton imagjinata e femrave - pra dikun bohet ganimi,dmth - prap Jo!!

Kaltrushi
09-03-06, 11:24
Jo !! Edhe nese e nderton imagjinata e femrave - pra dikun bohet ganimi,dmth - prap Jo!!

ha haaaaaaa
ma murre mendja...
po te ishte ndonje diku do ishte konkurenca ndermes femrave per te bere at mashkull ideal per vehti...., e madhe...
po te ishin gjithe meshkujt ideal sdo ishte me interesant

keshtu se pergjigjja esht e mire

pershendetje

turisti
09-03-06, 11:37
ha haaaaaaa
ma murre mendja...
po te ishte ndonje diku do ishte konkurenca ndermes femrave per te bere at mashkull ideal per vehti...., e madhe...
po te ishin gjithe meshkujt ideal sdo ishte me interesant

keshtu se pergjigjja esht e mire

pershendetje

Flm e nderuar.

dr1ta
09-03-06, 12:58
Mashkulli Ideal ---------------->


:tongue:

Kaltrushi
09-03-06, 13:42
Mashkulli Ideal ---------------->


:tongue:

mori e shperdredha qafen tuj kqyr andej........... -------------------------------------------> dhe send spo shof............:biggrin: :biggrin:

TONINO
09-03-06, 14:52
AJ AJ AJ, YO YO BABY : As zoti nuk mundet me ju kuptu juve femnat,aq jeni te komplikune se nga nje her them jeni ma te komplikuara se sa BOMBJA ATOMIKE... Sa kerkoni mashkull ideal qe vlla une jam qy,ne q'do gje mundem tju adoaptohem juve femrave e dhe ne ritem bile ha hahahahaha, ej MURGESHA GENTIANA edhe aja tjetra sdi qysh e pat emnin shum ishi kon te vujtne pasha nje zot, ah me ra ndermend !!! edhe kja BARBAROZA, edhe njonen e kam pa qe kishin nis me ju ngjal hormononet KALTRUSH , rri urt se pi bjen pishmonit qe je femen hihih ihih.----------------------------------------------------------------------------------------------------


LAZDRAN KUJE LOQKI A JEM IR EJ JE HUP KREJTAPASHA NJE ZOT TE PERSHEDES SHUM SHOKI MU. CIAOOOO TE GJITHEVE...

Kaltrushi
09-03-06, 15:05
[quote=TONINO]AJ AJ AJ, YO YO BABY : As zoti nuk mundet me ju kuptu juve femnat,aq jeni te komplikune se nga nje her them jeni ma te komplikuara se sa BOMBJA ATOMIKE... Sa kerkoni mashkull ideal qe vlla une jam qy,ne q'do gje mundem tju adoaptohem juve femrave e dhe ne ritem bile ha hahahahaha, ej MURGESHA GENTIANA edhe aja tjetra sdi qysh e pat emnin shum ishi kon te vujtne pasha nje zot, ah me ra ndermend !!! edhe kja BARBAROZA, edhe njonen e kam pa qe kishin nis me ju ngjal hormononet KALTRUSH , rri urt se pi bjen pishmonit qe je femen hihih ihih.
-------------------------------------------------------------------------------------


eh more TONINO me vje keq qe po te them, por ma mire po flas drejt sesa rrotull

qenke shummm larg per tu bere Mashkull ideal.... :-/

qka me be ka rralle kshtu se nese behesh ndonjehere mire :cool:
nese jo ma mire le krejt............ shnosh me kone :wink:

TONINO
09-03-06, 16:01
KALTRUSHI ej me kon si ti kurr nuk kisha shkru mo ne forum,e mos ja jep vetit nelt ok se pe nxan veshin najkun,e ski nevoj mu sjell iskur nje femen !!! ani kishe po di me shkru dishka,a thu t ia je femen ideale, me ty me jetu njeri ja duhet met vra ja me vra veten, ok cucell e rri urt e mos ofendo chienne...

Kaltrushi
09-03-06, 16:21
KALTRUSHI ej me kon si ti kurr nuk kisha shkru mo ne forum,e mos ja jep vetit nelt ok se pe nxan veshin najkun,e ski nevoj mu sjell iskur nje femen !!! ani kishe po di me shkru dishka,a thu t ia je femen ideale, me ty me jetu njeri ja duhet met vra ja me vra veten, ok cucell e rri urt e mos ofendo chienne...

spo dua me dal nga tema....

por nga friga jam ka dridhna.... ha haa

ihaaaaa ke fjala per mashkull ideal...
kure flitet per femer ideale di te flas veht

sidoqoft te lejm ket

se njeri duhet me lshu rruge... po leshoj une kesaj hereeeeeeeeeee

:eek:

Arb
09-03-06, 16:33
Ani a e pershkroj kush ate dreq?

Murgesha
09-03-06, 17:18
Ani a e pershkroj kush ate dreq?

Jo!

Pėr fat tė keq mashkull ideal nuk egziston. :biggrin:

TONINO
09-03-06, 20:13
Jo!

Pėr fat tė keq mashkull ideal nuk egziston. :biggrin:

MURGESHA, pershendetje si je aje mir ? ej a nuk ka falm.. hiq as pershendetje a ! ka koh qe sme ke pa edhe as nej fjal te mir. ani ani edi qe uen jam hup pa po hajt thash te shkruaj kishe diqka po qaja, Kaltrushi mu leshu ne qaf ha hahahaha, MURGESHA a te pelqej moj *** IMAGI *** ha hahahaha, ok baby kalo bukur.
--------------------------------------------------------------

Kaltrushi me fal zonjush, po une nuk jam per ty se ti nuk je per mu ok, po ski ti shije nuk ta shoh pe te madhe loqki ;) per ty mashkulli ideal eshte nje mashkull qe e ka ftyren me kande ( qoshe ) se me siguri sta kap memorja qka jan kandet .

Ciaoooo

BlertaB
10-03-06, 22:22
Nuk ka mashkull ideal! Po flas per veten time per mua nuk ka jane deri dikun po te kufizuar.
Sido qe te jete, ne nuk mundemi te rrim pa boten mashkullore,ken e nuk ken " IDEAL"

Psikologu
10-03-06, 23:31
Jo!

Pėr fat tė keq mashkull ideal nuk egziston. :biggrin:

Bile edhe e kan vra ne kohen e Bugarit , bashkė me femren ideale :biggrin: :biggrin:

BlertaB
11-03-06, 00:17
Bile edhe e kan vra ne kohen e Bugarit , bashkė me femren ideale :biggrin: :biggrin:


Edhe nuk po ju gjinden te dyve copat askund se sikur tju kishingjet do tja kishimditur se paku vorrin ku e kan e kishim shkuar per ti vizituar ndonjeher.
Te lumt goj psikologu tash me vend ki fol lol.

Prishtinasja_
12-02-07, 21:19
Per mua nuk egziston "mashkulli ideal " :rolleyes:

legenda
12-02-07, 21:41
Ende nuk e kam taku....
ndoshta ekziston dikund.....


:cool: ....

gazi-de
12-02-07, 22:12
po mor si jo qyshe nuke egziston"femrat"....mire kishte thene me heret Psigologu,e kane vra ne koh te bugarir...po me dhimbni...sido mose qiko legenda..........

arton bala
13-02-07, 01:23
Ende nuk e kam taku....
ndoshta ekziston dikund.....


:cool: ....

egziston edhe mire bile, edhe aty ku nuk e supozon hiq, vetem kur te del papritmas perpara edhe ta shtin zemren me rreh e mos mu ndal kurre. :wink: mbani syte hapur!!

arton bala
13-02-07, 01:25
Bile edhe e kan vra ne kohen e Bugarit , bashkė me femren ideale :biggrin: :biggrin:


hahahhaha cka ishin kone ka bojnź kur i zunen te dytź bashkź???

legenda
13-02-07, 23:28
mmmmm....po pres ,mos po ndodhe mrekullia e TETE E BOTES,ahahaha

:wink: ...

egziston edhe mire bile, edhe aty ku nuk e supozon hiq, vetem kur te del papritmas perpara edhe ta shtin zemren me rreh e mos mu ndal kurre. :wink: mbani syte hapur!!

legenda
13-02-07, 23:31
ohhhh,flm GAZI qe ndjen dhembje per mua,:smile:
mos mendove se une jam ajo femra IDEALE,e qe mashkullin IDEAL ma vrane BUGARET,ahahaha.....

:wink: .

thnx. GAZI

po mor si jo qyshe nuke egziston"femrat"....mire kishte thene me heret Psigologu,e kane vra ne koh te bugarir...po me dhimbni...sido mose qiko legenda..........

gazi-de
14-02-07, 00:32
Me fale legenda,pore ne kohe te sodit eshte be veshtir...

me falni po kete fjalene "Ideal"nuke e kuptoje,a hahet kjo a qa eshte???...

apo eshte ndonje rrobe me veshe dimrit e mos me nirthte???...

lonaaa
12-03-07, 15:13
Mashkull ideal esht ai mashkull ku gjithcka tek ai te duket e persosur!

Agolli
14-03-07, 15:50
Mashkulli ideal ushqehet nga femra ideale, dhe anasjelltas....bashkarisht e gjejn ne gjuhe te perbashket..........

Murgesha
14-03-07, 23:25
Mashkulli ideal ushqehet nga femra ideale, dhe anasjelltas....bashkarisht e gjejn ne gjuhe te perbashket..........

Paske harruarr edhe tė shtojsh kėtė fjali "Nėse gjinden diku" :biggrin:

Agolli
14-03-07, 23:49
Paske harruarr edhe tė shtojsh kėtė fjali "Nėse gjinden diku" :biggrin:

Une e kam gjet idealen time, '''dhe per ate jam ideal.......per te tjeret pune e madhe........:biggrin: :tongue:

Murgesha
14-03-07, 23:50
Une e kam gjet idealen time, '''dhe per ate jam ideal.......per te tjeret pune e madhe........:biggrin: :tongue:

Ani de qofshit me jetė tė gjatė. :wink:

Agolli
14-03-07, 23:53
Ani de qofshit me jetė tė gjatė. :wink:

Falemnderit,..........:smile:

Dea_A
15-03-07, 01:13
Une e kam gjet idealen time, '''dhe per ate jam ideal.......per te tjeret pune e madhe........:biggrin: :tongue:
Shuj se te ka rrejt ose ta ka ba qejfin:tongue:

LOJETARI
15-03-07, 01:14
Shuj se te ka rrejt ose ta ka ba qejfin:tongue:

jo jo , por nuk e ka kuptue mire , :tongue: hahahahahahahahahahahahaha..................

prishtinasi
15-03-07, 01:15
A mos me thirri dikush:biggrin:

Dea_A
15-03-07, 01:16
A mos me thirri dikush:biggrin:
A edhe ti se paske kuptua mire a ?:biggrin:

LOJETARI
15-03-07, 01:16
A mos me thirri dikush:biggrin:

Agolli hahahahahahahahahahahahahaha:biggrin:

Agolli
15-03-07, 01:17
Shuj se te ka rrejt ose ta ka ba qejfin:tongue:

..................:biggrin: edhe une e kam rrejt, qy.....:tongue: :tongue:

Agolli
15-03-07, 01:18
Agolli hahahahahahahahahahahahahaha:biggrin:

Urno.......................:biggrin:

prishtinasi
15-03-07, 01:20
A edhe ti se paske kuptua mire a ?:biggrin:
:tongue: :tongue: ...

Dea_A
15-03-07, 01:22
Urno.......................:biggrin:
pO KA FRIGE ME E FILLU SPECIALITETIN:tongue:

Agolli
15-03-07, 01:25
pO KA FRIGE ME E FILLU SPECIALITETIN:tongue:

Lojetari a mos me thirre,........................:biggrin: SPCIAL PER TY :tongue:

LOJETARI
15-03-07, 01:28
Lojetari a mos me thirre,........................:biggrin: SPCIAL PER TY :tongue:

jo une por prishtinasi hahahahahahahahahaa.................

E ti Dea enderro edhe pak se edhe ti do ta gjesh si Agolli hahahahahahaha:biggrin:

Dea_A
15-03-07, 01:29
jo une por prishtinasi hahahahahahahahahaa.................

E ti Dea enderro edhe pak se edhe ti do ta gjesh si Agolli hahahahahahaha:biggrin:
hahahhahaa edhe si ti:tongue:

prishtinasi
15-03-07, 01:31
jo une por prishtinasi hahahahahahahahahaa.................

E ti Dea enderro edhe pak se edhe ti do ta gjesh si Agolli hahahahahahaha:biggrin:

hahahah...ruju ti...se qetash vjen ajo qe shuton:tongue:

Dea_A
15-03-07, 01:32
hahahah...ruju ti...se qetash vjen ajo qe shuton:tongue:
lene ate rehat se mi qitet lotet ate nate:mad: ......te pameshirshmit:redface: :tongue:

Agolli
15-03-07, 01:32
hahahah...ruju ti...se qetash vjen ajo qe shuton:tongue:

:tongue: :tongue: :tongue:

LOJETARI
15-03-07, 01:34
hahahah...ruju ti...se qetash vjen ajo qe shuton:tongue:


hahahahahahahahahahahahaha------- JO se i kam msue do kfinta te ri , nuk tutem me :biggrin:

Agolli
15-03-07, 01:36
lene ate rehat se mi qitet lotet ate nate ......te pameshirshmit :tongue:
Qy........kjo lotet,........ty lotet, une i mbledhesha topat mbas golit..........:tongue: :tongue:

prishtinasi
15-03-07, 01:37
hahahahahahahahahahahahaha------- JO se i kam msue do kfinta te ri , nuk tutem me :biggrin:

hahahahha...ruju...se ajo edhe shutat i ka me ndjenja...:tongue: ...

vjeshta
15-03-07, 18:14
Edhe me e pa ,nuk e njoh !:redface: :tongue:

halla e madhe
16-03-07, 07:15
mashkull ideal?!!.... ai qe nuk flet shume, nuk shef mire,nuk ndien mire..me nje fjale djale i urte me tana te mirat:redface: :biggrin: :biggrin:

vjeshta
16-03-07, 07:50
mashkull ideal?!!.... ai qe nuk flet shume, nuk shef mire,nuk ndien mire..me nje fjale djale i urte me tana te mirat:redface: :biggrin: :biggrin:

Nuk po e njihsha moj ! :tongue:

lazdrani
05-01-12, 22:55
mashkull ideal?!!.... ai qe nuk flet shume, nuk shef mire,nuk ndien mire..me nje fjale djale i urte me tana te mirat:redface: :biggrin: :biggrin:Halla hahahahahahahah Bingo.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

tipi engjellor
05-01-12, 23:52
mashkull ideal?!!.... ai qe nuk flet shume, nuk shef mire,nuk ndien mire..me nje fjale djale i urte me tana te mirat:redface: :biggrin: :biggrin:

idela veq me ul diku si stoli ne korrik edhe me fotografu a......hahahah

emine
06-01-12, 09:54
kure behet mashkulli i persosun,,,,,shume here ndodhe po ateher i ka ike koha eshte ber babegjysh dhe se do me askush per nje lidhje,,,,kjo eshte dobsia e mashkujve kure i humbin gjitha filloijne te mbushen mend

Zero Cool
27-01-12, 14:50
Mos harroni qe Zoti krijoi femren keshtu qe mashkulli te behet ideal :wink:

Zero Cool
01-02-12, 21:08
Jezusi ėshtė i pėrkryer !

Jezusi ishte i pėrkryer sepse jetoi jetėn tė cilėn Adami ėshtė dashur ta jetonte. Adami e dėgjoi Satanin por Jezusi e mohoi atė.

Bibla qartė zbulon qė Jezusi ishte i pėrkryer dhe i pamėkat.
Kurani po ashtu e deklaron pėrsosmėrinė e Jezusit kur thotė qė ai ėshtė e vetmi person qė ėshtė i bekuar ēdo herė.

Gega 1
01-02-12, 21:18
Nuk ka mashkull ideal.U deke,thane.
Edhe femna ideale ish deke.Pej vujtjes,per kete t`parin.:biggrin:

emine
01-02-12, 21:21
Mashkulli afer femres qe dashurone ndihet ideal,spaku qashtu shef anderr,,,,:biggrin:

Oqeani
01-02-12, 23:31
A me syret duhet me kallxu a me fjale !

Hajra
01-02-12, 23:43
....veq ne revista ka, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

lovely
01-02-12, 23:47
....veq ne revista ka, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

as aty s po ka mo hahahahhahahahahaa

mashkulli ideal, po kqyr tivilizor:biggrin:

premium
02-02-12, 16:48
... kish zon bora nė qaf tė Dulės :))

emine
02-02-12, 17:59
njana ka pas than:edhe mashkulli ma i miri bafte zhileta(pe din prej kuhit),,,nejse ka derisa sja ke zbullu senet

Oqeani
02-02-12, 18:03
Ani ēka po ju dukem a !!!!

emine
02-02-12, 21:25
Ani ēka po ju dukem a !!!!

qite papuqen ksajde ta vesim,se nuk e dim na

Oqeani
02-02-12, 22:11
qite papuqen ksajde ta vesim,se nuk e dim naO nuk ka shkele ne "lloē" ajo jo !