PDA

View Full Version : Lajme


euro
24-11-03, 13:58
PREMIERSHIP: Arsenal dhe Chelsea ruajnė pozitat e liderit, Manchester Utd ruan hapin pėr titull.

Nė Angli, kampioni aktual Manchester United, ka shėnuar fitore mjaft tė rėndėsishme ndaj Blackburn Rovers, me rezultat tė ngushtė 2-1.

Edhe "revolveristwt" nga Londra, Arsenal, kanė shėnuar fitore, e cila do t'u sigurojė atyre edhe mė tutje pozitėn e liderit nė Premier Ligėn Angleze.

Chelsea dhe Manchester United shėnuan fitore ndaj Southamptonit, pėrkatėsisht Blackburnit, pėr tė ruajtur edhe mė tutje hapin, nė luftė pėr titullin e kampionit.Rezultatet e arritura nga ndeshjet e kėsaj jave janė:Manchester U. - Blackburn R. 2 - 1

Birmingham C. - Arsenal 0 - 3

Everton - Wolverhampton W. 2 - 0

Leeds U. - Bolton W. 0 - 2

Leicester C. - Charlton Athletic 1 - 1

Middlesbrough - Liverpool 0 - 0

Newcastle U. - Manchester C. 3 - 0

Southampton - Chelsea 0 - 1Rėnditja tabelare:1. Arsenal 33 pikė

2. Chelsea 32 pikė

3. Manchester Utd 31 pikė

4. Charlton 22 pikė

5. Birmingham 20 pikė

6. Newcastle 19 pikė

7. Fulham 18 pikė

8. Man City 18 pikė

9. Liverpool 18 pikė

10.Southampton 17 pikė

11.Portsmouth 15 pikė

12.Middlesbrough 15 pikė

13.Bolton 15 pikė

14.Everton 13 pikė

15.Leicester 12

16.Tottenham 12

17.Blackburn 11 pikė

18.Aston Villa 11 pikė

19.Wolverhampton 10 pikė

20.Leeds 8 pikė

euro
24-11-03, 14:01
SERIE A: Pretendentėt shėnojnė fitore. Inter rikthehet furishėm

Juventus, Roma dhe Milan, shėnojnė fitore tė vlefshme dhe vazhdojnė luftėn pėr titullin e kampionit.Inter pas rezultateve jo bindėse, nė ndeshjen e fundit "fundosi" Regginėn me rezultat 6-0.

-Rezultatet:Chievo 0 - 2 Milan

Empoli 1 - 0 Parma

Ancona 1 - 1 Brescia

Bologna 0 - 4 Roma

Lazio 3 - 1 Perugia

Lecce 0 - 0 Sampdoria

Udinese 1 - 1 Siena

Inter 6 - 0 Reggina

Modena 0 - 2 JuventusTabela:1. Juventus 26 pikė

2. Roma 24 pikė

3. Milan 24 pikė

4. Inter 19 pikė

5. Lazio 19 pikė

6. Parma 18 pikė

7. Chievo 14 pikė

8. Modena 14 pikė

9. Sampdoria 13 pikė

10. Udinese 12 pikė

11. Siena 11 pikė

12. Reggina 9 pikė

13. Brescia 8 pikė

14. Lecce 8 pikė

15. Bologna 6 pikė

16. Perugia 6 pikė

17. Empoli 5 pikė

18. Ancona 4GOLASHĖNUESIT1.Andriy Shevchenko (UKR) - Milan 10

2.Leite Ribeiro Adriano (BRA) - Parma 7

3.Marco Di Vaio (ITA) Juventus 7

- David Trezeguet (FRA) Juventus 7

5.Dino Fava Passaro (ITA) Udinese 6

6.Andrea Caracciolo (ITA) Brescia 5

- Ernesto Chevanton (URU) Lecce 5

- Enrico Chiesa (ITA) Siena 5

- Simone Inzaghi (ITA) Lazio 5

- Vincenzo Montella (ITA) Roma 5

- Christian Vieri (ITA) Inter 5

12. Fabio Bazzani (ITA) Sampdo 4

- Bernardo Corradi (ITA) Lazio 4

- Francesco Totti (ITA) Roma 4

15. Roberto Baggio (ITA) Brescia 3

- Jay Bothroyd (ENG) Perugia 3

- MarK Bresciano (AUS) Parma 3

- Julio Ricardo Cruz (ARG) Inter 3

- Antonio Di Natale (ITA) Empoli 3

euro
30-11-03, 17:25
16 vende synojnė trofeun e ēmueshėm evropianGRUPI A:

Portugalia

Greqia

Spanja

Rusia

GRUPI B:

Franca

Anglia

Zvicra

KroaciaGRUPI C:

Suedia

Bullgaria

Danimarka

ItaliaGRUPI D:

Republika e Ēekisė

Letonia

Gjermania

HolandaNdeshja e parė zhvillohet mė 12 qershor 2004, nė mes tė Portugalisė dhe GreqisėKampionati evropian: 12 qershor - 4 korrik 2004

euro
30-11-03, 17:28
Do tė jenė 4 grupe me nga 4 ekipe. Njė grup do tė formohet duke tėrhequr nga njė skuadėr nga secili grup A, B, C dhe D.Sė bashku me Francėn, Suedinė dhe Republikėn e Ēekisė, nė vazon A, do tė jetė nikoqiri i kampionatit - Portugalia.

Vazot janė pėrcaktuar nga koeficienti i UEFA-sė, duke llogaritur paraqitjet gjatė kualifikimeve nė EURO 2004 dhe paraqitjet nė botėrorin e fundit 2002 nė Korenė e Jugut dhe nė Japoni.Pėr renditjen definitive nėpėr grupe, ju informojmė me kohė

euro
30-11-03, 17:32
Ish-kampioni i botės me Argjentinėn, Diego Armando Maradona, ėndėrron sėrish tė kthehet te skuadra e tij e vjetėr, Napoli, me tė cilėn ka fituar disa tituj. "Tė luaj me Napolin? Do tė isha njeriu mė i lumtur nė botė, por kam probleme me fizikun", ėshtė shprehur ylli i futbollit, Maradona, i cili ėshtė idhulli i tifozerisė napolitane, tė cilėt janė nga mė tė zjarrtit nė Itali.

euro
30-11-03, 17:34
Statistikat e pėrballjeve tė deritashme:PĖRBALLJET:

Ligė: Chelsea 32 fitore, Man United 53, Barazime 37

Premierligė: Chelsea 5 fitore, Man United 7, Barazime 10NDESHJET NĖ Stamford Bridge

Ligė: Chelsea 16 fitore, Man United 29, Barazime 16

Premierligė: Chelsea 2 fitore, Man United 4, Barazime 5

NDESHJA E FUNDIT NĖ Stamford Bridge:

Chelsea 2-2 Manchester United

23 gusht 2002 - Gjyqtar: Graham Poll

Golashėnues pėr Chelsea-n: Gallas 3, Zenden 45

Golashėnues pėr Man United: Beckham 26, Giggs 66

euro
30-11-03, 17:36
Zidane ka pėsuar njė lėndim tė lehtė nė gjurin e djathtė dhe nė shpatullėn e majtė nė ndeshjen e javės qė lamė pas kundėr skuadrės sė vendlindjes sė tij Olimpique Marseille, tė mėrkurėn e kaluar, nė kuadėr tė javės sė pestė tė Ligės sė Kampionėve.Trajneri Carlos Queiroz, do ta ketė tė vėshtirė, prezantimin e skuadrės sė tij nkundėr Osasunas, kur tė kemi parasysh faktin se ende nuk mund tė llogarisė nė Bekamin, qė poashtu ka probleme me gjurin, Figo i cili gjithashtu ka hematomė nė gju, si dhe Roberto Carlos i cili ende nuk ėshtė kthyer nė formėn e tij pas lėndimit qė pėsoi nė ndeshjen e Ligės sė Kampionėve kundėr Partizanit tė Beogradit, gjatė ekzekutimit tė njė gjuajtje tė lirė.Me kėto probleme, skuadra mbretėrore, nuk do ta ketė tė lehtė paraqitjen nė stadiumin Palpomas.Mbetet tė presim nėse do tė arrijė qė nga atje, Real Madrid tė kthehet me “gjah” tė plotė apo jo?!

Cool_Boy
01-12-03, 13:34
Hej Euro sa po te pagujn qe po naj jep ketu informata???tung

euro
03-12-03, 22:47
Tun Cool_Boy hiq sme pagun askush Pse a mos e kan be me pages a ta di spaku ta kem nje rrog se babi boll po me thot puno dicka bile ta kem ktu nje rrog :P :P :P haha

euro
03-12-03, 23:04
Tashethėmet se Rivaldo mund t’i bashkangjitet bashkėlojtarit tė tij nga kombėtarja, Kleberson-it nė Old Trafford janė duke qarkulluar qė nga dita kur ai u largua nga AC Milan.Agjenti i tij ka konfirmuar se Liverpuli nuk ėshtė nė mesin e tri ekipeve, tė cilat kanė ofruar kontrata pėr brazilianin.

Rivaldo mė herėt ka treguar interesim pėr tė iu bashkangjitur rradhėve tė Chelsea-t – tė cilėt janė njė nga ekipet e Premier ligės qė mund t’i afrohen shumės qė ai kėrkon."Kemi tri oferta nga klubet angleze qė janė tė interesuara pėr Rivaldon," ka deklaruar mė herėt Jorge Gama-pėrfaqėsues i tij."Nuk e di nėse ai do tė pranoj ndonjėrėn prej tyre, por ato janė tė vetmet qė kanė treguar interesim pėr tė."Rivaldo ėshtė liruar nga shėrbimet e kampionit evropian AC Milan kėtė sezonė, pasi qė nuk pati asnjė paraqitje pėr ta nė Serie A dhe vetėm njė nė Ligėn e Kampionėve.Ai ka refuzuar ofertėn pėr transferim nė Katar pėr njė shumė marramendėse dhe sigurisht mendon se ende mund tė luajė futboll nė nivelin mė tė lartė.

euro
03-12-03, 23:07
Hakan Sukur shėnoi dy herė, nė fillim dhe fund tė pjesės sė dytė pėr t’i siguruar Galatasarajit fitoren e dytė nė grupin D dhe mundėsinė pėr tė luftuar pėr pjesėmarrje nė garat e mėtutjeshme.Juventusit i ėshtė dashur vetėm njė pikė pėr ta siguruar vendin e parė nė kėtė grup dhe pėr t’i ikur reagimeve pas humbjes shokuese nė shtėpi nga Interi 3-1 nė kuadėr tė ligės italiane Serie A.Megjithate, Marcello Lippi bėri ndryshime tė mėdha nė ekip, duke lėnė jashtė tij Alessandro Del Pieron, Lilian Thuramin, Gianluca Zambrottėn dhe Paolo Monteron tė cilėt nuk udhėtuan fare nė Dortmund, derisa Pavel Nedved, Gianluigi Buffon dhe David Trezeguet qėndruan nė bankėn e rezervistėve.Kjo edhe i kushtoi strategut italian, i cili me ekip tė dytė arriti tė krijojė disa raste, por mungoi konkretizimi, e nė anėn tjetėr ekipi turk shfrytėzoi pėr bukuri rastet e tyre dhe tash janė dy pikė pas Real Sociedadit nė vendin e dytė, me tė cilin edhe takohen me 10 dhjetor nė xhiron e fundit.

euro
14-12-03, 12:16
Nė selinė e UEFA-sė nė Nyon tė Zvicrės, u bė tėrheqja e shortit pėr tė tetėn e finales pėr garat e Ligės sė Kampionėve evropianė nė futboll. Nė kėtė fazė do tė marrin pjesė 16 ekipe.

Ēiftet janė kėto:Lokomotiva Moskė – Monako;

Deportivo La Coruńa – Juventus;

Sparta Pragė – Milan;

Bajern Munih - Real Madrid;

Selta Vigo – Arsenal;

Real Sociedad - Olympique Lyonnais;

Porto - Manchester United dhe

Stuttgart - ChelseaPa dyshim ndeshja mė interesante do tė jetė midis 2 gjigantėve evropianė, Real Madridid dhe Bajernit tė Munihut.Ndeshjet e rrethit tė parė do tė zhvillohen mė 24 dhe 25 shkurt, ndėrsa ato tė kthimit mė 9 dhe 10 mars tė vitit tė ardhshėm.

euro
14-12-03, 12:19
Pėrfaqėsuesja e femrave e Holandės triumfon nė garėn me shtafeta nė 50 metra – stili i lirė, me kohė 1:38.13

Hinkelien Schreuder, Annabel Kosten, Chantal Groot dhe Marleen Veldhuis kanė fituar, duke e kaluar kėtė distancė pėr 1:38.13.Rekordin e deritashėm e ka mbajtur Suedia, mė kohė 1:38.13, i arritur nė vitin 2000.

euro
14-12-03, 12:33
Brugge do tė garojė nė kupėn e UEFA-sė, pas fitores kundėr Ajaksit

Rezultatet e ndeshjeve tė fundit tė grupeve E, F, G dhe H tė Ligės sė KampionėveGrupi E: Man. United 2-0 Stuttgart

Grupi E: Rangers 1-3 Panathinaikos

Grupi F: Partizan 1-1 Marseille

Grupi F: Real Madrid 1-1 Porto

Grupi G: Besiktas 0-2 Chelsea

Grupi G: Sparta 1-0 Lazio

Grupi H: Club Brugge 2-1 Ajax

Grupi H: Milan 1-2 CeltaPėr tė tetėn e finales nga kėto 4 grupe janė kualifikuar:Manchester United (Angli)

Stuttgart (Gjermani)

Real Madrid (Spanjė)

Porto (Portugali)

Chelsea (Angli)

Sparta (Ēeki)

Milan (Itali)

Celta de Vigo (Spanjė)Sonte zhvillohen edhe ndeshjet vendimtare tė grupeve A, B, C dhe D, takohen:Grupi A: Bayern - Anderlecht (20:45)

Grupi A: Lyon - Celtic (20:45)

Grupi B: Arsenal - Lokomotiv Moskva (20:45)

Grupi B: Dynamo Kyiv - Internazionale (20:45)

Grupi C: AEK - Monaco (20:45)

Grupi C: PSV - Deportivo (20:45)

Grupi D: Juventus - Olympiacos (20:45)

Grupi D: Real Sociedad - Galatasaray (20:45)

euro
22-12-03, 19:40
Klubi spanjoll,Valencia kėrkon tė blejė sulmuesin e kombėtares shqiptare Igli Tare.

Pas kalimit tė ish-sulmuesit tė Valencias, Carew nė skuadrėn e kryeqendrės italiane, AS Roma, spanjollėt ndjejnė nevojėn e njė lojtari me peshė nė repartin e sulmit.

Interesimi i tyre pėr 30 vjeēarin Tare vie nė prag tė hapjes sė merkatos sė dimrit nė futbollin evropian.Xhevdet Llumnica futbollisti mė i mirė i vitit 2003 nė KosovėRenditja e 10 futbollistėve mė tė mirė tė vitit 2003 nė Kosovė:1. Xhevdet Llumnica, KF "Prishtina" - 61 pikė

2. Krenar Vokshi, KF "Besa" - 58

3. Shpėtim Hasani, KF "Drita" - 51

4. Haxhi Zeka, KF "Besa" - 48

5. Elvis Osmani, KF "Trepēa'89" - 45

6. Besnik Kollari, KF "Prishtina" - 31

7. Admir Pruthi, KF "Vėllaznimi" - 30

8. Sunaj Keqi, KF "Drita" - 26

9. Selman Berisha, KF "Drita" - 22

10.Fitim Krusha, KF "Prishtina" - 20Klubi mė i sukseshėm: KF "Prishtina"

Trajneri mė i suksesshėm: Genc Hoxha, KF "Besa"

Gjyqtari mė i mirė: Sadik Rrahmani

Punėtori mė i dalluar sportiv: Enver Besimi, KF "Getoari"

Mediumet e nderuara me mirėnjohje: RTV 21, Radio Kosova dhe Kosova Sport

[/url][/list][/list][/code][/quote][/u][/i]

euro
22-12-03, 19:44
Braziliani Emerson ka pohuar se dhe mund tė largohet nga Roma. "Kam kėrkuar tė jem gjithmonė i sinqertė. Nėse klubi dėshiron tė mbushė arkėn pėr t'i zgjidhur disa probleme tė vogla financiare, jam i gatshėm tė sakrifikohem. E adhuroj Romėn, tifozėt dhe tė gjithė shoqėrinė verdhekuqe, por ndoshta mund t`i shėrbej mė mirė klubit nėse shitem", ka deklaruar Emerson qė ndiqet nga shumė klube.Rio Ferdinand 8 muaj jashtė fushės sė blertė

Menaxheri i kampionit tė Anglisė, Manēester Junajtid, Sėr Alleks Ferguson nuk mund tė pajtohet me faktin qė ka humbur njėrin prej mbrojtėsve standard nė ekipin e tij, 25 vjeēarin Rio Ferdinand pėr pjesėn tjetėr tė sezonės. Ferdinand ėshtė suspenduar pėr 8 muaj nga Federata e Futbollit tė Anglisė, pasi nuk i ishte pėrgjigjur ftesės pėr doping test mė 23 gusht tė kėtij viti. Pėr shkak tė kėtij suspendimi, Ferdinand nuk do tė mund t’i shėrbejė as pėrfaqėsueses sė Anglisė nė kampionatin evropian nė Portugali.

Ferguson, ndėrkaq pas kėtij vendimi tė Federatės sė futbollit tė Anglisė, ka thėnė se ēėshtja “Ferdinand” mund tė zgjidhet nė njė gjyq civil.

“Ferdinand ka tė drejtė tė shkojė nė gjyq cvil dhe ta mbrojė reputacionin e tij, ndėrkaq ne nė klub do t’i japim pėrkrahjen e plotė”, ka shtuar nė fund Ferguson.Ruud Van Nistelrooy ndoshta nė Man UTD deri nė fund tė karrierės

Nė rast se do tė nėnshkruajė kontratė tė re me Manēester Junajtedin, sulmuesi holandez, Rud van Nistelroj, do ta pėrfundojė karrierėn nė “Old Traford”. Sulmuesi holandez, i cili sivjet ėshtė nė formė tė shkėlqyeshme, nė njė bisedė pėr televizionin holandez ka pohuar se bisedimet me drejtuesit e klubit janė nė vazhdim e sipėr, por ende asgjė nuk ėshtė nėnshkruar.Megjithatė, zėrat tė cilat atė e transferojnė nė Madrid, nė skuadrėn e “yjeve”, ai nuk i ka anashkaluar:

“Natyrisht kam dėgjuar pėr kėto spekulime. Ēka tė them… nė futboll ėshtė gjithēka e mundur”, ka pohuar sulmuesi 27-vjeēar, i cili nė 124 ndeshje ka shėnuar madje 94 gola. Van Nistelroj ka kontratė tė vlefshme pesėvjeēare me Manēester Junajtedin, sipas tė cilės fiton 40 mijė funta nė javė.

euro
14-01-04, 01:14
Nė rezultatet e shpallura nga udhėheqės tė Ligės Calcio , Nedved ėshtė futbollisti mė i mirė i huaj nė Serie A, kurse prej futbollistėve vendorė, mė i miri u shpall Francesco Totti
Mesfushori ēek, Pavel Nedved dhe sulmuesi italian Francesco Totti, janė shpallur futbollistėt mė tė mirė nė Serie A, pėr edicionin 2002/2003 tė garave.
Nedvedit poashtu i ka takuar shpėrblimi i futbollistit mė tė mirė tė huaj nė “Apenine”.
Nė vendin e dytė ishte braziliani Emerson (AS Roma), kurse nė tė tretin rumuni Adrian Mutu, i cili kaloi nga rradhėt e skudrės Parma pėr nė Chelsea.
Totti ishtė shpallur lojtari mė i mirė vendor, duke lėnė anash edhe veteranin Paolo Maldin (AC Milan) dhe Christian Vierin (FC Inter).
Portieri mė i mirė nė edicionin e kaluar tė garave ėshtė shpallur 1-shi i “Damės sė vjetėr” nga Torino, Gianluigi Buffon, pėrderisa strategi i Juvetusit Marcello Lippi, fitoi ēmimin e trajnerit mė tė mirė.
Vendi e parė ndėr futbollistėt mė tė suksesshėm nė grupmoshat mė tė reja, i takoi sulmuesit tė Romės, Antonio Cassano, kurse referi mė i mirė pa mėdyshje ishte Pierluigi Collina.

euro
14-01-04, 01:16
Igli Tare ka shėnuar nė minutėn e 77-tė, pėr t'i dhuruar skuadrės sė tij njė tre pikėsh tė ri
Sulmuesi i kombėtares shqiptare, Igli Tare i ka dhuruar fitoren mė tė re skuadrės sė tij Bolonja, me golin e shėnuar nė minutėn e 77-tė.

Bolonja e fitoi takimin e javės sė 16-tė kundėr Leēes nikoqire, me rezultat tė ngushtė 2 me 1.

Ky ėshtė goli i parė i Tares, qė nga kalimi i tij nė kėtė skuadėr.

Bolonja avansoi e para nė kėtė takim, me golin e italianit Fabio Pekia.
Vendasit u pėrgjigjėn pėrmes bullgarit Valeri Bojinov.

13 minuta para pėrfundimit tė ndeshjes, qendėrsulmuesi shqiptar, Igli Tare shėnoi golin e fitores pėr skuadrėn Bolonja.

Javėn e ardhshme, mė 18 janar, Bolonja do tė ndeshet me Kievon, nė teren tė vet.

Rezultatet e javės sė 16-tė:


**10 Janar 2004**

Chievo - Udinese 0-0

Parma - Inter 1-0


**11 Janar 2004**

Empoli - Ancona 2-0

Lazio - Brescia 0-1

Milan - Reggina 3-1

Perugia - Roma 0-1

Sampdoria - Juventus 1-2

Siena - Modena 4-0

Lecce - Bologna 1-2


Rėnditja:

1 Roma 39
2 Milan 36
3 Juventus 36
4 Inter 31
5 Parma 30
6 Lazio 28
7 Udinese 25
8 Sampdoria 24
9 Chievo 22
10 Brescia 19
11 Siena 18
12 Bologna 17
13 Reggina 17
14 Modena 16
15 Perugia 9
16 Lecce 9
17 Empoli 9
18 Ancona 4Nė javėn e 17-tė tė Serie A, do tė takohen:


**17 Janar 2004**

Modena - Lazio 18:00

Udinese - Parma 20:30


**18 Gennaio 2004**

Ancona - Perugia 15:00

Bologna - Chievo 15:00

Inter - Empoli 15:00

Juventus - Siena 15:00

Reggina - Lecce 15:00

Roma - Sampdoria 15:00

Brescia - Milan 20:30

euro
16-01-04, 14:15
Njė histori e shkurtėr pėr ish yllin holandez
1962:
U lind nė Amsterdam mė 1 shtator.

1970:
Nėnshkroi pėr ekipin “Meerboys” si junior.

1978:
Nėnshkroi pėr Haarlem (ku pati 91 paraqitje dhe shėnoi 32 gola) nga ish lojtari i West Bromwich Albion, Barry Hughes, e mė pas edhe trajneri i Holandės.

1981:
Debutoi pėr pėrfaqėsuesen e Holandės kundėr Zvicrės si 19 vjeēar.

1982:
Kaloi te Feyenoord-i, ku nė 85 paraqitje shėnoi 30 gola.

1985:
U transferua nė PSV Eindhoven pėr 400,000 funta dhe shėnoi 46 gola nė 68 paraqitje.

1987:
Nėnshkroi pėr AC Milan pėr 5.5 millionė funta.
U shpall lojtari mė i mirė i vitit nė Evropė dhe nė botė.
Shpėrblimin evropian ia dedikoi Nelson Mandelės.

1988:
E ndihmoi Milanon qė ta fitojė titullin e kampionit tė Italisė.
Ishte kapiten i Holandės kur fitoi titullin e kampionit evropian.
Pati lėndim tė rėndė tė gjurit.

1989:
Shėnoi 2 gola, kur Milano fitoi kupėn e Evropės, pas fitores 4-0 kundėr Steaua-sė sė Bukureshtit.

1990:
Fitoi pėr herė tė dytė me radhė medalėn e kampionėve tė Evropėws me Millanon pas fitores 1 me 0 kundėr Benfikės.
Luajti nė kampionat botėror, kur Holanda pėr herė tė parė u eliminua nga garat e rrethit tė dytė nga Gjermania.

1992:
Fitoi titullin e dytė tė kampionit tė Italisė.
Paralajmėroi fundin e karrierės nga reprezentacioni pėr “arsye personale”,
por megjithatė mė vonė e ndryshoi mendjen.

1993:
Fitoi titullin e tretė tė kampionit tė Italisė me Millanon, para se tė kalonte nė Sampdoria. Pati 117 paraqitje dhe shėnoi 35 gola pėr Milanon. Edhe njėherė paralajmėron fundin e karrierės nė reprezentacion, pas mosmarrėveshjeve me trajnerin Dick Advocaat, pasi ishte zėvendėsuar nė kualifikime pėr kampionat botėror kundėr Anglisė nė Uemblli.

1994:
Rikthehet nė skenėn ndėrombėtare kundėr Skocisė, por sėrish largohet pas njė mosmarrėveshjeje tjetėr me Dick Advocaat, mė pak se 3 javė para kampionatit botėror.
Nė pėrgjithėsi, pati 66 paraqitje pėr Holandėn dhe shėnoi 16 gola.
U kthye nė Millano pas 31 ndeshjeve dhe 15 golave tė shėnuara pėr ekipin Sampdoria. Aty qėndroi vetėm 7 muaj dhe pati vetėm 8 paraqitje duke shėnuar 3 gola, para se tė kthehej sėrish te Sampdoria. Kėsaj radhe pati 22 paraqitje dhe shėnoi 9 gola pėr klubin nga Gjenova.

1995:
Nėnshkruan kontratė 2 vjeēare me ekipin aglez Chelsea.

1996:
U angazhua si lojtar-menaxher, duke zėvendėsuar kėshtu Glenn Hoddle, pas vendimit tė kėtij tė fundit pėr t’u bėrė trajner i Anglisė.

1997:
Lėndon rėndė nyjen e kėmbės nė qytetin e Derbit, gjė qė bėri qė ai tė jetė jashtė fushės sė lojės gati pėr tėrė sezonėn, por e fitoi kupėn e Anglisė me Chelsin pas fitores 2 me 0 kundėr Midėllsbrosė nė Uemblli.

1998:
U shkarkua nga posti i menaxherit tė Ēelsit. Arsyeja – sjellje tė pahijshme.

1998:
Bėhet menaxher i Newcastle United, kur Kenny Dalglish u shkarkua, pas vetėm 2 ndeshjeve nė sezonėn e re.

euro
16-01-04, 14:16
Kinezi 18 vjeēar ka nėnshkruar kontratė me Manchester United, nė vlerė prej 5 milionė eurove
Futbollisti i kombėtares kineze, Dong Fangzhu, qė nga dita e djeshme edhe zyrtarisht ėshtė anėtar i skuadrės kampione tė Anglisė, Manēester Junajtid. Klubi i deritashėm i sulmuesit 18-vjeēar kinez, Dalian Shajd, ka bėrė tė ditur se transferi i Dong Fangzhus nė “Old Traford” u ka kushtuar anglezėve 5 milionė euro.

Menaxheri i pėrgjithshėm i kėtij klubi kinez, Lin Lefeng, ka pohuar se kontrata ėshtė nėnshkruar tė shtunėn. “Manēester Junajtid ka paguar 5 milionė euro dhe Dong Fangzhu do tė udhėtojė nė Angli nė pėrputhje me vendimin e klubit tė tij tė ri”, ka pohuar Lefeng. Megjithatė ai nuk ka vėrtetuar faktin se a ėshtė pėrmbushur edhe pjesa e dytė e marrėveshjes, sipas tė cilės, klubi nga “Old Trafordi” do tė dėrgojė trajnerė nė Kinė, tė cilėt do tė punonin me grupmoshat e reja. Lefeng ka shtuar se edhe tre apo katėr futbollistė tė skuadrės Dalian Shajd janė nė vėmendjen e klubeve evropiane. Nė mesin e tyre ėshtė edhe kapiteni i kombėtares olimpike tė Kinės, Feng Hsiaoting, i cili ėshtė nė provė njėjavėshe nė Nant. Ndėrkohė nė Ligėn Premiere tashmė luajnė dy futbollistė kinez, kurse nė provė janė edhe dy futbollistė tjerė. Mesfushori Li Tie ėshtė titullar tek skuadra e Evertonit, kurse futbollisti i krahut, Sun Xhihaj, ėshtė njėri nga lojtarėt mė tė mirė tė Manēester Sitit. Potenciali komercial i angazhimit tė futbollistėve kinezė ėshtė i madh. Dy ndeshjet e Evertonit dhe Manēester Sitit nė kėtė edicion (mė 8 dhe 1 janar) nė transmetimet e drejtpėrdrejta nė Kinė, i kanė pėrcjellė mė shumė se 100 milionė njerėz, qė ėshtė shikueshmėria mė e madhe nė historinė e ndonjė ndeshjeje tė Ligės Premiere. Ndėrkohė duke pasur parasysh popullaritetin e Manēester Junajtid nė kėtė pjesė tė botės, atėherė llogaria e transferimit tė Dong Fangzhus ėshtė plotėsisht e qartė

euro
16-01-04, 14:17
40 vjeqari, Seaman, e ka bėrė tė ditur kėtė lajm nė njė intervistė dhėnė rrjetit televiziv ITN nė Angli.
Portieri i skuadrės Manchester City, David Seaman ka vendosur t’i japė lamtumirėn e fundit fushės sė gjelbėrt, pas 20 vjet karriere tė pasur si portier.

40 vjeēari, Seaman, e ka bėrė tė ditur kėtė lajm nė njė intervistė dhėnė rrjetit televiziv ITN nė Angli.

Nė edicionin e fundit tė garave, Seaman pati lėndime tė shpeshta, tė cilat i pamundėsuan atij paraqitje dinjitoze nėpėr ndeshje.

Nė takimin e fundit kundėr skuadrės Portsmouth, Seaman lėndoi shpatullėn e majtė, pėr ēka iu desh tė zėvendėsohet pas 13 minutash lojė.

euro
16-01-04, 14:22
Trupi i 23 vjeēarit, Shalva Apkhazava, ėshtė gjetur nė dhomėn e bazės ushtrimore tė klubit, pa ndonjė gjurmė dhune nė trup
Futbolisti gjeogjian Shalva Apkhazava, i cili ishte anėtar i skudrės Arsenal nga Kievi, ėshtė gjetur i vdekur nė mėngjesin e sė mėrkurės.

Zėdhėnėsi i klubit, Valery Shershen, i ka thėnė agjensisė sė lajmėve AFP, se Shalva Apkhazava, i cili nga Gjeorgjia kishte aritur nė kryeqendrėn ukrainase, Kiev, pėr tė marrė pjesė nė kampin stėrvitor nė Turqi, ka vdekur nga sulmi nė zemėr.

Trupi i 23 vjeēarit, Shalva Apkhazava, ishte gjetur nė dhomėn e bazės ushtrimore tė klubit, pa ndonjė gjurmė nė trup.

Apkhazava, deri mė tani kishte zhvilluar 12 ndeshje me klubin Arsenal nga Kievi, para pushimit dimėror, si dhe kishte shėnuar 3 gola.

arTanibb
08-02-04, 14:57
Kampioni botėror nė kategorinė e rėndė nė boksin profesionist, 38 vjeēari Lennox Lewis do tė mbajė nė Londėr njė konferencė pėr shtyp, ku do tė bėjė tė ditur fundin e karrierės
Lewis nuk ka dalė nė ring qė nga qershori i vitit tė kaluar, kur me sukses e kishte mbrojtur titullin e kampionit tė botės nė verzionin WBC, kundėr ukrainasit Vitali Kliēko.
Nė ndėrkohė, WBC i ka dhėnė afat britanikut Lewis qė deri mė 1 mars tė paralajmėrojė se kur do tė boksojė sėrish kundėr Kliēkos.
Deri mė tani Lewis nuk e ka bėrė kėtė dhe ka spekulime se nė kėtė konferencė pėr shtyp do t’i japė fund karrierės 14 vjeēare.
Si profesionist, Lewis ka debutuar nė vitin 1988, pas Lojėrave Olimpike, kur kishte fituar medalėn e artė nė kategorinė super tė rėndė nė Kanadė.
Nė ring ai ka dalė 44 herė dhe ka humbur vetėm 2 herė.

Ai ka fituar kundėr boksierėve mė tė mėdhenj nė 15 vitet e fundit, pėrfshirė edhe Mike Tyson dhe Evander Holyfield

tifozshqiptar
09-02-04, 18:35
Futbollisti 18-vjeēar Bajram Fetai, kėto ditė ka nėnshkruar njė kontratė trevjeēare me skuadrėn e njohur skoceze Gllasgou Rejnxhėrs. Transferimi i Fetait konsiderohet punė e kryer pėr ekipin skocez, pasi, sipas tyre, nė garė pėr shėrbimet e Fetait kanė qenė edhe ekipe tė tjera tė njohura, si Inter, Ajaks, PSV Einthoven, Ēarlton Atletik dhe Borusia e Dortmundit. Futbollisti shqiptar ka lindur nė Maqedoni dhe ėshtė rritur nė Danimarkė. Ai ka luajtur rregullisht nė ndeshjet e fundit tė ekipit pėrfaqėsues danez, grup-mosha 19-vjeēare. Trajneri i Rejnxhėrsit, Aleks MekLeish, dhe drejtori sportiv i kėtij ekipi, Martin Bain, nė orėt e fundit tė afatit tė merkatos dimėrore siguruan nėnshkrimin e sulmuesit shqiptar, duke i paguar njėkohėsisht njė dėmshpėrblim (sipas mediave britanike supozohet tė jetė rreth 300.000 euro) klubit tė tij danez, B93 tė Kopenhagės.

Tė kritikuar kohėt e fundit pėr shkak tė angazhimit tė lojtarėve 30-vjeēarė dhe mė tė vjetėr, zyrtarėt e Rejnxhėrsit kanė filluar tė ndėrtojnė njė skuadėr pėr tė ardhmen. Nė tė, me sa duket, njė rol tė rėndėsishėm do tė ketė edhe sulmuesi i ri shqiptar.
Sipas faqes zyrtare tė internetit tė ekipit skocez, Fetai ka qenė mė herėt nė ekip, ku ka kaluar njė javė stėrvitje. Ai e ka lėnė tė impresionuar stafin e trajnerėve. "Trajnerėve u pėlqeu ēfarė panė te ky lojtar. Ai kishte qenė mė herėt kėtu dhe pėr kėtė u vumė nė lėvizje pėr tė nėnshkruar kontratėn. Ka pasur interes nga disa klube angleze pėr Bajramin, prandaj jemi tė gėzuar qė i siguruam shėrbimet e tij,"- ka thėnė pėr mediat skoceze drejtori sportiv i Rejnxhėrsit, Bain.
Fetai nuk pritet tė luajė nė ekipin e parė menjėherė, por trajneri MekLeish beson se ai mund tė jetė njė yll i vėrtetė i Rejnxhėrsit nė tė ardhmen. "Edhe pse Bajrami ka lindur nė Maqedoni, tani ėshtė shtetas danez. Madje, deri tani, ai ka luajtur 6 ndeshje pėr pėrfaqėsuesen U-19 tė kėtij shteti. Ai ėshtė njė lojtar qė premton shumė. Madje unė mendoj se ėshtė shumė pėrpara lojtarėve tė kėsaj grup-moshe, qė ne kemi nė ekip,"- ka thėnė trajneri MekLeish.
"Nuk do ta hedh menjėherė nė ekipin e parė Fetain. Ai ėshtė njėri nga lojtarėt e sė ardhmes dhe jam i gėzuar pėr aftėsitė qė zotėron. Ky futbollist mund ta ndihmojė shumė ekipin tonė,"- ka gjykuar dhe vlerėsuar nė fund trajneri MekLeish.
"Kam mundur tė zgjedh ndėrmjet gjashtė a shtatė klubeve evropiane dhe ekipeve kryesore tė Danimarkės, Brondbi dhe Kopenhagė. Gjithashtu, kam pasur ofertė nga Herenveni i Holandės dhe disa ekipe gjermane. Thjesht, vendosa pėr Rejnxhėrsin, sepse, kur isha nė prova atje, i vėrejta kushtet dhe kuptova sesa klub i madh ėshtė,"- ka thėnė Fetai pėr "The Daily Record".
Sulmuesi ka thėnė se do t'i duhen disa kohė, derisa tė adoptohet me jetėn e re, por shton se ėshtė i gatshėm t'i tregojė aftėsitė e tij nė Ibroks. "Shpresoj tė bėhem yll nė Skoci. Megjithatė, qėllimi im i parė ėshtė tė angazhohem me ekipin e parė. Futbolli skocez ėshtė i pėrqendruar te forca dhe loja e shpejtė. Kjo mė pėlqen, sepse edhe unė e dėshiroj njė gjė tė tillė. Luaj shpejt dhe jam lojtar teknik. Shpresoj tė pėrgatitem mė tepėr fizikisht dhe ta kombinoj kėtė me teknikėn time, qė tė bėhem lojtar i mirė,"- ka thėnė Fetai nė deklarimin e tij tė parė pėr mediat skoceze, e cila nuk i ndahet. Edhe pse vetėm 18 vjeē, Fetai e ka "pushtuar" Gllasgoun... Nė vitin e fundit tė futbollit danez, Fetai ka shėnuar 12 gola, nga 25 ndeshje qė ka luajtur me B93 tė Kopenhagės.

euro
10-02-04, 00:12
Ēėshtja "Rusedski" nė Tribunalin e Montrealit nė Kanada
Rusedski ėshtė lindur nė Montreal tė Kanadasė, por mė 1990 vendosi qė tė mbrojė ngjyrat e Anglisė.
E ardhmja e tenistit Greg Rusedski ėshtė e varur nė njė fije peri.

Finalisti i US Open nė vitin 1997, ėshtė akuzuar pėr pėrdorim tė substancave narkotike dhe kjo mund t’i kushtojė atij me karrierė.

Edhe pėrkundėr kėtyre akuzave, ai disa herė ka deklaruar se ndjehet i pafajshėm, i bindur se drejtėsia do ta tregojė sė shpejti njė gjė tė tillė.

Ai doli pozitiv nė testin e bėrė nė kuadėr tė turneut nė Indianapolis, nė korrikun e kaluar.

Tenisti mė prejardhje amerikano-kanadeze, ka thėnė se testi mund tė ketė dalė pozitiv nė substancėn e quajtur nandrolon, si pasojė e pėrdorimit tė shtojcave tė udhėzuara nga trajnerėt e ATP-sė, duke shtuar se rezultatet e tij nė testin anti-doping janė tė njėjta me ato tė 7 tenistėve tjerė, tė cilėt pasi kishin dalė pozitiv nė kėtė lloj testi nuk i janė nėnshtruar masave ndėshkuese.

Rusedski ėshtė lindur nė Montreal tė Kanadasė, por mė 1990 vendosi qė tė mbrojė ngjyrat e Anglisė.

Edhe pse pėsoi disfatė nė finalen e vitit 1997 tė US Open, ai arriti tė rėndtitet nė vendin e 4-tė nė ranglistėn e ATP-sė, duke arritur suksesin mė tė madh nė karrierė.


La LIGA: Asnjė barazim nė takimet e javės sė 23-tė

Real Madrid dhe Barcelona shėnuan fitore tė ngushtė ndaj Majorcės, pėrkatėsisht ndaj Osasunės

Rezultatet e javės 23-tė

Zaragoza 2 - 1 Real Sociedad
Osasuna 1 - 2 Barcelona
Sevilla 3 - 0 Mallorca
Albacete Balonpié 0 - 2 Deportivo
Athletic de Bilbao 2 - 1 Real Murcia
Celta 2 - 1 Villarreal
Espanyol 2 - 0 Valladolid
Racing Santander 1 - 2 Betis
Real Madrid 2 - 1 Mįlaga
Valencia 3 - 0 Atlético de Madrid


Tabela:

1 Real Madrid 52
2 Valencia 50
3 Deportivo 46
4 Barcelona 37
5 Athletic de Bilbao 36
6 Atlético de Madrid 36
7 Osasuna 34
8 Villarreal 33
9 Betis 32
10 Racing Santander 30
11 Real Sociedad 30
12 Valladolid 29
13 Sevilla 28
14 Mallorca 27
15 Mįlaga 26
16 Celta 24
17 Zaragoza 23
18 Albacete Balonpié 22
19 Espanyol 20
20 Real Murcia 16Javėn e 24-tė takohen:

15/02/2004 17:00 Barcelona - Atlético de Madrid
15/02/2004 17:00 Betis - Zaragoza
15/02/2004 17:00 Deportivo Coruńa - Osasuna
15/02/2004 17:00 Real Madrid - Valencia
15/02/2004 17:00 Real Sociedad - Athletic de Bilbao
15/02/2004 17:00 Valladolid - Celta
15/02/2004 17:00 Mallorca - Albacete Balonpié
15/02/2004 17:00 Villarreal - Racing Santander
15/02/2004 17:00 Real Murcia - Sevilla
15/02/2004 17:00 Mįlaga - Espanyol


Golashėnuesit mė tė mirė:

1 Nazario da Lima Ronaldo (BRA) Real Madrid 19
2 Miguel Įngel Mista (ESP) Valencia 13
3 Ballesta Salva (ESP) Mįlaga 12
- Fernando Torres (ESP) Atlético de Madrid 12
5 Savo Milosevic (YUG) Celta 10
6 Sonny Anderson (BRA) Villarreal 9
- Gonzįlez Blanco Raśl (ESP) Real Madrid 9
- Pablo Villa (ESP) Zaragoza 9
9 Samuel Etoo (CMR) Mallorca 8
- Ariza Makukula (POR) Valladolid 8
- Kahveci Nihat (TUR) Real Sociedad 8
12 . Baptista (BRA) Sevilla 7
- . David Karanka (ESP) Real Murcia 7
- Javi Javi Guerrero (ESP) Racing Santander 7
- Patrick Kluivert (NED) Barcelona 7
- Martos Luque (ESP) Deportivo 7
- Ricardo Oliveira (BRA) Valencia 7
- Walter Pandiani (URU) Deportivo 7
- Assis Moreira Ronaldinho (BRA) Barcelona 7

BUNDESLIGA: Eintracht Frankfurt befason "farmaceutėt"

Rezultatet e javės sė 19-tė

Hertha BSC 1 - 0 Stuttgart
Bayern 3 - 1 Hannover 96
Leverkusen 1 - 2 Eintracht Frankfurt
Rostock 4 - 1 Freiburg
M'gladbach 1 - 2 Bremen
K'lautern 1 - 0 Köln
Schalke 04 0 - 0 1860 München
Wolfsburg 2 - 4 Dortmund
Hamburg 1 - 1 VfL Bochum


Tabela:

1 Bremen 45
2 Bayern 39
3 Stuttgart 38
4 Leverkusen 35
5 VfL Bochum 30
6 Dortmund 28
7 Schalke 04 28
8 Wolfsburg 25
9 Hamburg 24
10 Freiburg 24
11 1860 München 23
12 Hannover 96
13 Rostock 22
14 M'gladbach 19
15 K'lautern 18
16 Eintracht Frankfurt 16
- Köln 16
18 Hertha BSC 16Golashėnuesit mė tė mirė:

1 Goncalves da Silva Ailton (BRA) Bremen 18
2 Roy Makaay (NED) Bayern 12
- Martin Max (GER) Rostock 12
4 Vahid Hashemian (IRI) VfL Bochum 11
5 Jan Koller (CZE) Dortmund 10
6 Fernando Baiano (BRA) Wolfsburg 9
- Diego Fernando Klimovicz (ARG) Wolfsburg 9
- Miroslav Klose (GER) K'lautern 9
- Claudio Pizarro (PER) Bayern 9
10 Benjamin Lauth (GER) 1860 München 8
- Peter Madsen (DEN) VfL Bochum 8
- Bernardo Romeo (ARG) Hamburg 8
13 Sergej Barbarez (BIH) Hamburg 7
- Thomas Christiansen (DEN) Hannover 96 7
- Ivan Klasnic (CRO) Bremen 7
- Kevin Kuranyi (GER) Stuttgart 7
- Johan Micoud (FRA) Bremen 7
- Arie van Lent (NED) M'gladbach 7
19 De Souza Ewerthon (BRA) Dortmund 6

SERIE A: Roma "shkel" Juventusin, Milan ende lider
Roma i jep shkollė rivalit nga Torino, Juventus, duke i uruar mirėseardhje nė ndeshjen e kryeqendrės italiane, me 4 gola.

Roma 4 - 0 Juventus
Parma 0 - 3 Lazio
Milan 2 - 1 Perugia
Empoli 1 - 0 Siena
Modena 2 - 1 Ancona
Reggina 0 - 0 Brescia
Sampdoria 2 - 2 Inter
Udinese 1 - 3 Bologna
Chievo 2 - 3 Lecce

Rėnditja tabelare:

1 Milan 51
2 Roma 46
3 Juventus 43
4 Inter 36
5 Lazio 36
6 Parma 33
7 Udinese 30
8 Sampdoria 29
9 Chievo 25
10 Bologna 24
11 Brescia 23
12 Siena 21
13 Modena 21
14 Reggina 21
15 Lecce 18
16 Empoli 16
17 Perugia 11
18 Ancona 5


Javėn e 21-tė takohen:

Lazio - Empoli
Perugia - Chievo
Lecce - Milan
Bologna - Modena
Siena - Parma
Ancona - Roma
Brescia - Sampdoria
Inter - Udinese
Juventus - Reggina


Golashėnuesit mė tė mirė:

1 Andriy Shevchenko (UKR) Milan 16
2 Francesco Totti (ITA) Roma 12
- David Trezeguet (FRA) Juventus 12
4 Fabio Bazzani (ITA) Sampdoria 11
- Christian Vieri (ITA) Inter 11
6 Ernesto Chevanton (URU) Lecce 10
7 Dino Fava Passaro (ITA) Udinese 8
8 Andrea Caracciolo (ITA) Brescia 7
- Bernardo Corradi (ITA) Lazio 7
- Marco Di Vaio (ITA) Juventus 7
- Francesco Flachi (ITA) Sampdoria 7
- Alberto Gilardino (ITA) Parma 7
- Leite Kaka (BRA) Milan 7
- Tommaso Rocchi (ITA) Empoli 7
15 Antonio Cassano (ITA) Roma 6
- Enrico Chiesa (ITA) Siena 6
- Julio Ricardo Cruz (ARG) Inter 6
- Alessandro Del Piero (ITA) Juventus 6
- Tore Andre Flo (NOR) Siena 6

PREMIERLIGA: Liderėt shėnojnė fitore

"Djajtė e kuq" tė Fergusonit, pėr pak sa nuk u befasuan nga Evertoni

Rezultatet e javės sė 24-tė:

Aston Villa 2 - 0 Leeds U.
Bolton W. 2 - 2 Liverpool
Everton 3 - 4 Manchester U.
Middlesbrough 0 - 1 Blackburn R.
Newcastle U. 3 - 1 Leicester C.
Southampton 0 - 0 Fulham
Tottenham H. 4 - 3 Portsmouth
Wolverhampton W. 1 - 3 Arsenal
Manchester C. 0 - 0 Birmingham C.
Chelsea 1 - 0 Charlton AthleticRėndtitja tabelare:

1. Arsenal 58
2 Manchester United 56
3 Chelsea 49
4 Newcastle United 37
5 Charlton Athletic 37
6 Liverpool 35
7 Fulham 35
8 Aston Villa 33
9 Bolton Wanderers 33
10 Birmingham City 32
11 Southampton 31
12 Tottenham Hotspur 30
13 Middlesbrough 28
14 Blackburn Rovers 26
15 Everton 25
16 Manchester City 24
17 Portsmouth 23
18 Leicester City 20
19 Wolverhampton Wanderers 20
20 Leeds United 17Golashėnuesit:

1 Thierry Henry (FRA) Arsenal 17
- Ruud Van Nistelrooy (NED) Manchester United 17
3 Alan Shearer (ENG) Newcastle United 16
4 Nicolas Anelka (FRA) Manchester City 12
5 Robbie Keane (IRL) Tottenham Hotspur 11
6 Juan Pablo Angel (COL) Aston Villa 10
7 James Beattie (ENG) Southampton 8
- Paul Dickov (SCO) Leicester City 8
- Les Ferdinand (ENG) Leicester City 8
- Mickael Forssell (FIN) Birmingham City 8
- Jimmy Floyd Hasselbaink (NED) Chelsea 8
- Michael Owen (ENG) Liverpool 8
- Robert Pires (FRA) Arsenal 8
14 Andy Cole (ENG) Blackburn Rovers 7
- Hernan Crespo (ARG) Chelsea 7
- Frederic Kanoute (MLI) Tottenham Hotspur 7
- Frank Lampard (ENG) Chelsea 7
- Paul Scholes (ENG) Manchester United 7
- Teddy Sheringham (ENG) Portsmouth 7Javėn e 25-tė takohen:

Arsenal - Southampton
Leeds United - Wolverhampton Wanderers
Leicester City - Bolton Wanderers
Birmingham City - Everton
Charlton Athletic - Tottenham Hotspur
Portsmouth - Chelsea
Blackburn Rovers - Newcastle United
Fulham - Aston Villa
Liverpool - Manchester City
Manchester United - Middlesbrough

DAVIS CUP: Australia - Suedia 1:2 Sport

Ēifti i teniserėve suedez Jonas Bjorkman dhe Joakim Johanson ka fituar ballafaqimin me dyshen australiane Uejn Arturs dhe Tod Vudbrixh, me rezultat 3 me 2 nė sete 6 me 7, 4 me 6, 6 me 2, 7 me 6 dhe 5 me 7, duke fituar nė setin e 5-tė me rezultat 5 me 7.

Fituesi i meēit tė tretė mes Australisė dhe Suedisė, ėshtė pėrcaktuar vetėm pas 5 seteve tė luajtura.

Ēifti i teniserėve suedez Jonas Bjorkman dhe Joakim Johanson ka fituar me rezultat 3 me 2 nė sete 6 me 7, 4 me 6, 6 me 2, 7 me 6 dhe 5 me 7, duke fituar nė setin e 5-tė me rezultat 5 me 7.

Dyshja australiane Uejn Arturs dhe Tod Vudbrixh setin e parė dhe atė tė dytė e filluan me gabime tė shumta dhe e gjithė kjo shkoi nė favor tė suedezėve, tė cilėt udhėhoqėn me rezultat 2 me 0.

Australianėt edhepse fituan setin e tretė dhe tė katėrt me rezultat 6 me 2 dhe 7 me 6, pėrderisa pėrqėndrimi i ulėt nė setin vendimtar, i mundėsoi Suedisė qė tė avansojė mė rezultat 2 me 1 nga 3 meēet e zhvilluara deri mė tani.

Deri nė pėrfundim tė rrethit tė parė tė garave do tė zhvillohen edhe 2 meēe tjera, tė cilat do tė pėrcaktojnė skuasdrėn e cila do tė garojė nė ēerekfinale.

DAVIS CUP: Holanda, SHBA dhe Argjentina me njė kėmbė nė ēerekfinale

Nė garat e turneut tė tenisit “Davis Cup”, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pas dy meēeve tė zhviluara nė rrethin e parė tė garave, avansojnė ndaj Austrisė me rezultat 2 me 0

Nė garat e turneut tė tenisit “Davis Cup”, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pas dy meēeve tė zhviluara nė rrethin e parė tė garave, avansojnė ndaj Austrisė me rezultat 2 me 0.

Amerikanėt arritėn epėrsinė e parė, pas fitores sė amerikanit Robby Ginepri, i cili doli fitues nė meēin maratonik, nė ballafaqim me austriakun Jurgen Melzer, ku arriti fitore me rezultat 3 me 2, nė sete 6 me 7, 4 me 6, 6 me 4, 6 me 4 dhe 6 me 2.

Fitore tė lehtė shėnoi edhe Andy Roddick, i cili mposhti tenistin Stefan Kubek nga Austria, me rezultat 6 me 4, 6 me 4 dhe 6 me 2.

Amerikanėt qė nga viti 1995 nuk kanė fituar vendin e parė nė garat e Davis Cup, pėrderisa qė nga viti 1997 nuk janė plasuar nė finale.


Rezultatet pas ndeshjeve tė rrethit tė parė:

Australia 1
Suedia 2


USA 2
Austria 0


Rusia 1
Belarusia 1


Argjentina 2
Maroko 0


Rumania 1
Zvicra 1


Kroacia 1
Franca 1


Kanada 0
Holanda 2


Republika Ēeke 1
Spanja 1

Patinazh artistik: Titulli francezit Joubert

Rezultatet: 1. Brian Joubert (Fra) 2.6 2. Jevgeni Plusenko (Rus) 3.0 3. Ilia Klimkin (Rus) 5.6

Francezi Brian Joubert e ka fituar titullin e kampionit tė Evropės nė kampionatin evropian tė patinazhit artistik nė Budapest tė Hungarisė.
Kėshtu Joubert ėshtė francezi i parė qė fiton titullin e kampionit tė Evropės nė 40 vitet e fundit. Kampioni aktual botėror, rusi Jevgeni Plusenko zuri vendin e dytė, ndėrsa bashkėkombasi i tij Ilia Klimkin u rendit i treti

euro
10-02-04, 00:16
Kampioni botėror nė kategorinė e rėndė nė boksin profesionist, 38 vjeēari Lennox Lewis do tė mbajė nė Londėr njė konferencė pėr shtyp, ku do tė bėjė tė ditur fundin e karrierės

Lewis nuk ka dalė nė ring qė nga qershori i vitit tė kaluar, kur me sukses e kishte mbrojtur titullin e kampionit tė botės nė verzionin WBC, kundėr ukrainasit Vitali Kliēko.
Nė ndėrkohė, WBC i ka dhėnė afat britanikut Lewis qė deri mė 1 mars tė paralajmėrojė se kur do tė boksojė sėrish kundėr Kliēkos.
Deri mė tani Lewis nuk e ka bėrė kėtė dhe ka spekulime se nė kėtė konferencė pėr shtyp do t’i japė fund karrierės 14 vjeēare.
Si profesionist, Lewis ka debutuar nė vitin 1988, pas Lojėrave Olimpike, kur kishte fituar medalėn e artė nė kategorinė super tė rėndė nė Kanadė.
Nė ring ai ka dalė 44 herė dhe ka humbur vetėm 2 herė.

Ai ka fituar kundėr boksierėve mė tė mėdhenj nė 15 vitet e fundit, pėrfshirė edhe Mike Tyson dhe Evander Holyfield.

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/lewis.jpg

euro
12-03-04, 14:04
“Pibe de Oro” ka ende probleme me njė grua qė kėrkon 140 milionė pesos (monedha argjentinase), pėr vajzėn qė sipas saj ėshtė e kampionit vėndas dhe shumė shpejt mund tė kthehet nė atdhe.
Julio Grondona, president i “AFA – Federata Argjentinase e Futbollit”, mbron me shpatė Diego Armando Maradona-n. “Pibe de Oro” ka ende probleme me njė grua qė kėrkon 140 milionė pesos (monedha argjentinase), pėr vajzėn qė sipas saj ėshtė e kampionit vėndas dhe shumė shpejt mund tė kthehet nė atdhe.

“Maradona mund tė bazohet nė ndihmėn dhe mbėshtetjen tonė maksimale. Ai ka bėrė shumė pėr Argjentinėn – shpjegon presidenti nė njė intervistė radiofonike pėr ‘Radio Concepto’ – dhe Gjykata e Apelit duhet tė bėjė analiza e ADN-sė. Tė presim ato dhe mė pas tė gjykojmė”.Monument nė kujtim tė kampionit Pantani

Njė bust nė mermer tė zi nė kujtim tė ish kampionit. Vepra do tė vendoset nė “Colle Fauniera”, Cuneese, nė njė kuotė pothuajse 2.500 metra.

Nė Fauniera, “Pirati”, rimerrte bluzėn rozė nė “Giro ‘99”, falė njė shkėputjeje qė ėshtė futur nė histori.

“Eshtė kjo arsyeja – thotė Ferruccio Dardanello, drejtori i klubit qė mori inisiativėn, Col Cuneo, – qė vendosėm t’a kujtonim kėshtu”.

Monumenti do tė prezantohet zyrtarisht mė 15 prill nė teatrin Alba (Cuneo) me rastin e konferncės sė shtypit qė do tė prezantojė etapėn e parė tė “Giro 2004”, Genova-Alba, 149 km e gjatė.

euro
12-03-04, 14:20
Rui Costa planifikon ta pėrfundojė karrierėn nė vendlindje
Mesfushori i Milan-it, Manuel Rui Costa ka pranuar se ka dėshirė ta pėrfundojė karrierėn me ish-klubin e tij Benfica
"Dua ta pėrfundoj karrierėn aty ku edhe e fillova," deklaroi mesfushori pėr njė TV portugez.

Portugezi ka qenė nė “luftė” me brazilianin Kaka pėr vend nė formacion tė parė tė klubit nga San Siro, tė cilėn siq duket e ka fituar braziliani i ri.

Pėr mesfushorin ofanziv janė tė interesuar edhe disa klube tė mėdha evropiane si Barcelona, Chelsea etj.


Ish-trajneri i Fiorentina-s, Fatih Terim deshiron tė kthehet nė futbollin italian
"Nuk jam i interesuar pėr punėn e trajnerit tė kombėtares sė Turqisė pėr shkak se tė ardhmen time e shoh larg Turqisė," deklaroi ai.

"A do tė kisha udhėhequr ndonjė ekip nė Itali? Nuk ka arsye pse jo. Une do tė kisha marrė timonin edhe nė ndonjė skuadėr tė Serie B."

Kjo deklaratė do tė nxisė njė numėr tė ekipeve italiane, pas sukseseve tė tij nė Fiorentina dhe Milan.http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/fatih%20terim.jpg


Kapiteni i AS Roma, Totti zgjedh Real Madrid-in

Mesfushori i kombėtares italiane Francesco Totti edhe njė herė ka pranuar se ka dėshirė tė luajė pėr Real Madrid
"Nėse do tė duhej tė lėshoja Romėn, do tė pranoja vetėm pėr tė mirėn e klubit," deklaroi Totti.
"Nėse e bėj kėtė, gjėja mė e rėndėsishme pėr mua do tė ishte tė luaj pėr Real-in e Madridit. Nė kėtė ekip edhe nėse je lojtar i dobtė, mund tė bėhėsh i mirė pėr shkak se tė gjithė rreth teje janė tė mirė."

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/totti_roma_fr.gifArrestohet presidenti i TSV Munchen 1860
Njoftimi ėshtė dhėnė nga policia, qė shpjegon se arrestimi u krye nė vazhdėn e njė hetimi mbi parregullsitė e rocedurave pėr ndėrtimin e stadiumit tė ri nė Mynih, “Allianz Arena”.

Karl-Heinz Wildmoser, president i Munchen 1860, klub i Bundesliga-s, ėshtė arrestuar me akuzėn e korrupsionit.

Njoftimi ėshtė dhėnė nga policia, qė shpjegon se arrestimi u krye nė vazhdėn e njė hetimi mbi parregullsitė e procedurave pėr ndėrtimin e stadiumit tė ri nė Mynih, “Allianz Arena”.


http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/1860%20Munchen%20logo.gif100.000 stėrlina ēmimi i kaucionit pėr futbollistėt e Leicester City

Paul Dickov, Keith Gillespie dhe Frank Sinclair janė njohur nga gjykatėsit spanjollė me shumėn qė mund t’ju duhet tė paguajnė nėse kėrkojnė lirimin me kaucion, 100.000 stėrlina pėr njeri.

Paul Dickov, Keith Gillespie dhe Frank Sinclair janė njohur nga gjykatėsit spanjollė me shumėn qė mund t’ju duhet tė paguajnė nėse kėrkojnė lirimin me kaucion, 100.000 stėrlina pėr njeri.

Traineri i Foxes, Micky Adams, zbuloi dje se kjo ėshtė e papranueshme, pėr atė qė mund tė ketė ndodhur me tre vajzat gjermane nė La Manga, javėn e shkuar.

Gjithashtu ai konfirmoi dorėheqjen qė nuk u pranua nga drejtuesit e klubit. Ndėrkohė Adams ėshtė i bindur nė pafajėsinė e plotė tė lojtarėve tė tij. Por nėse nuk paguhet shuma e mėsipėrme, tre futbollistėt mund tė kalojnė disa muaj nė burg.
http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/leicester_city_203.gif

euro
27-03-04, 12:55
Alan Smith largohet nga Leeds United
Sulmuesi Alan Smith i Leeds United ka deklaruar se dėshiron tė largohet nė fundin e sezonit.

23 vjeēari do tė bėjė gjithshka qė klubi aktual tė qėndrojė mes mė tė mirėve, por pėr tė stimujt nė “Elland Road” kanė pėrfunduar.

Smith ėshtė ende nėn kontratėn e cila skadon nė vitin 2006.

Newcastle United ka konfirmuar interesat e saj pėr bomberin nė fjalė dhe ėshtė e gatshme tė shpenzojė 7 milionė euro pėr tė


Gėnjeshtra ndėrpret derbin Lazio-Roma

Policia e Romės ka filluar kėrkimet pėr autorėt e pėrhapjes sė gėnjeshtrės rreth “vrasjes sė njė fėmiu shtatė vjeēar”, shkaku i sė cilės ėshtė ndėrprerė derbi i javės sė kaluar nė Ligėn Italiane tė Futbollit.

Ballafaqimi Lazio-Roma ėshtė ndėrprerė disa minuta pas fillimit tė pjesės sė dytė, pasi qė qarkullonin informacione rreth stadiumit se njė fėmijė ėshtė goditur pėr vdekje nga njė makinė policie.

Edhe pėrkundėr lajmėrimeve qė i jepte spikeri oficiel nė stadium se lajmi nuk ishte i vėrtetė, tifozėt insistonin qė ndeshja tė mos luhet.

Pasi qė pranon njė telefonatė nga presidenti i “Lega Calcio”, Adriano Galliani, gjyqtari Roberto Rosseti e mbyll ndeshjen de facto tė papėrfunduar.

Pėrfundimi i takimit , ka pasuar me demolime tė mėdha dhe fėrkime tė ashpra mes policisė dhe tifozerisė violente jashtė stadiumit Stadio Olimpico.

Nėntė persona janė arrestuar dhe fatmirėsisht vetėm 10 tė tjerė janė plagosur nga hudhjet e shisheve dhe gjesendeve tjera tė forta.10 tė plagorsurit ishin policė.

"Ne jemi duke hetuar rastin se si ka mundur tė vij deri te kjo gėnjeshtėr”" tha perfekti i Romės Nicola Cavaliere, duke shtuar se "lėshimi i informacioneve tė tilla falso, mund tė sjellin dėme mjaft serioze”.

Policia poashtu ka marrė deklarata nga gjyqtari i ndeshjes Rosseti, si dhe nga kapitenėt e dy skuadrave Francesco Totti dhe Sinisa Mihajlovic, pėr tė marrė njė pasqyrė reale tė asaj qė nė tė vėrtetė kishte ndodhur.

"Na kanė thėnė qė njė fėmijė ėshtė vrarė," tha Emerson pas ndeshjes. "Si mund tė vazhdonim?"

Mbgrojtėsi i Lazios Massimo Oddo shtoi: "Ne nuk ishim tė sigurtė pėr atė ēfarė ndodhte, pėrderisa erdhi Totti dhe na tha se njė fėmijė kishte vdekur”.

Meqenėse ndeshja ėshtė ndėrprerė nga presidenti i ligės, ajo do tė pėrsėritet.

Data e re kur do tė zhvillohet ky takim i shumėpėrfolur do tė jetė 7 ose 14 prill.

Poashtu ekziston mundėsia qė takimi tė zhvillohet pa shikues , nėse njė gjė tė tillė e vendosin autoritetet policore
Bayern Munchen - Real Madrid, kėsaj rradhe ndeshje bėmirėse

Bajerni Mynihut sėrisht nė fushė pėrballė Realit tė Madritit, por kėsaj rradhe nė njė ndeshje bamirėsie. Pas tragjedis sė Madritit klubi Bavarez ėshtė shprehur i gatshėm pėr tė zhvilluar njė ndeshje me qėllim bamirėsie me Galaktikėt e Kueirozit.

Objektivi vetėm i kėsaj ndeshjeje ėshtė grumbullimi i njė fondi pėr tė ndihmuar sadopak familjarėt e shumtė tė cilėt kanė humbur tė afėrmit nė sulmet terroriste.

Edhe pse gjermanėt janė skualifikuar nga Liga e Kampionėve, pikėrisht nga Reali Madridit, ata do pėrpiqen ta harojnė ndeshjen e fundit dhe tė futen nė fushė pėr tė zhvilluar njė ndeshje ku spektakli dhe grinta tė jenė kryefjala e mbrėmjes.

Edhe pse ndeshja do jetė miqėsore dhe qėllimi i saj i vetėm ėshtė spektakli, ajo pritet tė dhurojė atė pak inat qė fshihet nė zemrat e "bavarezėve".

Pra sporti dhe njė herė mundohet tė zbus situatėn e tensionuar nė Spanjė, duke shėrbyer si mjet paqėsor.


Baggio shėnon golin e 200-tė dhe deklaron largimin nga fusha e blertė

Me golin numėr 200 tė shėnuar nė Serie A, Roberto Baggio gjėndet nė vėndin e pestė tė klasifikimit nė futbollin Italian. Ndėrsa ėshtė i pari nė
klasifikimin e shėnuesve nė aktivitet.

Me golin numėr 200 tė shėnuar nė Serie A, Roberto Baggio gjėndet nė vėndin e pestė tė klasifikimit nė futbollin Italian. Ndėrsa ėshtė i pari nė klasifikimin e shėnuesve nė aktivitet. http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/baggio.jpg

Ja dhe perlat e Robertos

Data Ndeshja rez/goli

10/05/87 Napoli-Fiorentina 1-1/1
20/09/87 Milan-Fiorentina 0-2/1
25/10/87 Torino-Fiorentina 2-1/1
29/11/87 Pisa-Fiorentina 2-1/1
13/03/88 Pescara-Fiorentina 1-1/1
24/04/88 Fiorentina-Ascoli 1-0/1
15/05/88 Juventus-Fiorentina 1-2/1
16/10/88 Fiorentina-Ascoli 2-1/1
23/10/88 Cesena-Fiorentina 0-3/1
30/10/88 Fiorentina-Torino 2-1/1
11/12/88 Fiorentina-Pescara 3-2/2
31/12/88 Verona-Fiorentina 2-1/1
08/01/89 Fiorentina-Lazio 3-0/1
15/01/89 Fiorentina-Juventus 2-1/1
12/02/89 Fiorentina-Inter 4-3/1
05/03/89 Fiorentina-Cesena 4-1/2
19/03/89 Atalanta-Fiorentina 0-1/1
07/05/89 Fiorentina-Como 3-1/2
14/05/89 Fiorentina-Verona 1-1/1
27/08/89 Bari-Fiorentina 1-1/1
10/09/89 Fiorentina-Lazio 1-0/1
17/09/89 Napoli-Fiorentina 3-2/2
22/10/89 Fiorentina-Sampdoria 3-1/1
19/11/89 Fiorentina-Ascoli 5-1/3
17/12/89 Fiorentina-Inter 2-2/1
07/01/90 Fiorentina-Bari 2-2/1
17/01/90 Fiorentina-Juventus 2-2/1
04/02/90 Fiorentina-Milan 2-3/1
18/02/90 Fiorentina-Lecce 3-0/1
18/03/90 Ascoli-Fiorentina 2-1/1
14/04/90 Fiorentina-Verona 3-1/2
29/04/90 Fiorentina-Atalanta 4-1/1
09/09/90 Parma-Juventus 1-2/1
16/09/90 Juventus-Atalanta 1-1/1
23/09/90 Cesena-Juventus 1-1/1
28/10/90 Juventus-Inter 4-2/1
11/11/90 Bologna-Juventus 0-1/1
18/11/90 Juventus-Roma 5-0/1
09/12/90 Torino-Juventus 1-1/1
13/01/91 Pisa-Juventus 1-5/2
27/01/91 Juventus-Parma 5-0/2
17/03/91 Juventus-Bologna 1-1/1
19/05/91 Juventus-Pisa 4-2/2
29/09/91 Juventus-Bari 2-0/1
08/12/91 Juventus-Inter 2-1/1
05/01/92 Juventus-Parma 1-0/1
12/01/92 Cagliari-Juventus 1-1/1
02/02/92 Juventus-Foggia 4-1/3
16/02/92 Juventus-Atalanta 2-1/1
01/03/92 Juventus-Genoa 3-0/2
08/03/92 Juventus-Napoli 3-1/2
15/03/92 Cremonese-Juventus 0-2/1
12/04/92 Juventus-Ascoli 1-0/1
18/04/92 Roma-Juventus 1-1/1
26/04/92 Inter-Juventus 1-3/2
24/05/92 Verona-Juventus 3-3/1
04/10/92 Napoli-Juventus 2-3/1
01/11/92 Juventus-Ancona 5-1/2
08/11/92 Juventus-Udinese 5-1/4
03/01/93 Juventus-Parma 2-2/1
17/01/93 Juventus-Pescara 2-1/2
24/01/93 Lazio-Juventus 1-1/1
31/01/93 Juventus-Cagliari 2-1/1
28/02/93 Roma-Juventus 2-1/1
17/04/93 Milan-Juventus 1-3/1
25/04/93 Juventus-Fiorentina 3-0/1
09/05/93 Juventus-Foggia 4-2/3
15/05/93 Parma-Juventus 2-1/1
06/06/93 Juventus-Lazio 4-1/2
08/09/93 Juventus-Sampdoria 3-1/1
19/09/93 Juventus-Reggiana 4-0/1
26/09/93 Lecce-Juventus 1-1/1
17/10/93 Juventus-Atalanta 2-1/1
24/10/93 Milan-Juventus 1-1/1
31/10/93 Juventus-Genoa 4-0/3
28/11/93 Inter-Juventus 2-2/1
02/01/94 Udinese-Juventus 0-3/1
09/01/94 Cremonese-Juventus 1-1/1
30/01/94 Juventus-Foggia 2-0/1
13/02/94 Juventus-Lecce 5-1/1
20/02/94 Torino-Juventus 1-1/1
27/02/94 Atalanta-Juventus 1-3/2
17/04/94 Juventus Lazio 6-1/1
23/10/94 Cremonese-Juventus 1-2/1
30/10/94 Juventus-Milan 1-0/1
27/11/94 Padova-Juventus 1-2/1
05/03/95 Juventus-Foggia 2-0/1
09/04/95 Reggiana-Juventus 1-2/2
23/04/95 Fiorentina-Juventus 1-4/1
07/05/95 Genoa-Juventus 0-4/1
10/09/95 Milan-Udinese 2-1/1
24/09/95 Milan-Atalanta 3-0/1
23/12/95 Fiorentina-Milan 2-2/1
07/01/96 Milan-Sampdoria 3-0/1
21/01/96 Milan-Padova 1-0/1
24/03/96 Milan-Parma 3-0/1
28/04/96 Milan-Fiorentina 3-1/1
08/09/96 Milan-Verona 4-1/1
29/09/96 Milan-Perugia 3-0/1
20/10/96 Milan-Napoli 3-1/1
24/11/96 Milan-Inter 1-1/1
13/04/97 Inter-Milan 3-1/1
31/08/97 Atalanta-Bologna 4-2/1
14/09/97 Bologna-Inter 2-4/2
02/11/97 Bologna-Napoli 5-1/3
09/11/97 Vicenza-Bologna 3-2/1
30/11/97 Bologna-Sampdoria 2-2/1
04/01/98 Bologna-Brescia 2-1/2
11/02/98 Bologna-Bari 4-3/2
22/02/98 Bologna-Piacenza 3-0/1
22/03/98 Fiorentina-Bologna 1-1/1
19/04/98 Bologna-Milan 3-0/2
26/04/98 Brescia-Bologna 1-3/2
03/05/98 Bologna-Empoli 2-2/1
10/05/98 Juventus-Bologna 3-2/1
16/05/98 Bologna-Lazio 2-1/2
20/12/98 Inter-Roma 4-1/1
10/01/99 Inter-Venezia 6-2/1
24/01/99 Inter-Cagliari 5-1/2
07/02/99 Inter-Empoli 5-1/1
23/01/00 Verona-Inter 1-2/1
30/01/00 Inter-Roma 2-1/1
22/04/00 Inter-Bari 3-0/1
14/05/00 Cagliari-Inter 0-2/1
24/02/01 Fiorentina-Brescia 2-2/2
01/04/01 Juventus-Brescia 1-1/1
08/04/01 Brescia-Reggina 4-0/1
14/04/01 Brescia-Verona 1-0/1
21/04/01 Napoli-Brescia 1-1/1
29/04/01 Brescia-Inter 1-0/1
05/05/01 Lecce-Brescia 0-3/3
09/09/01 Torino-Brescia 1-3/1
16/09/01 Brescia-Lecce 1-1/1
30/09/01 Brescia-Atalanta 3-3/3
14/10/01 Brescia-Chievo 2-2/1
21/10/01 Piacenza-Brescia 0-1/1
28/10/01 Brescia-Venezia 3-2/1
21/04/02 Brescia-Fiorentina 3-0/2
05/05/02 Brescia-Bologna 3-0/1
29/09/02 Brescia-Roma 2-3/1
05/10/02 Reggina-Brescia 2-2/1
27/10/02 Brescia-Como 1-1/1
06/11/02 Parma-Brescia 4-3/2
15/12/02 Brescia-Perugia 3-1/1
26/01/03 Brescia-Parma 1-1/1
01/02/03 Piacenza-Brescia 1-4/1
23/02/03 Brescia-Reggina 2-1/1
06/04/03 Brescia-Atalanta 3-0/1
17/05/03 Lazio-Brescia 3-1/1
24/05/03 Brescia-Modena 2-2/1
05/10/03 Lecce-Brescia 1-4/1
18/10/03 Brescia-Inter 2-2/1
23/11/03 Ancona-Brescia 1-1/1
06/01/04 Brescia-Siena 4-2/2
14/03/04 Parma-Brescia 2-2/1

Klasifikimi nė Serie A
1) Piola 274 gola
2) Nordahl 225 gola
3) Altafini 216 gola
4) Meazza 216 gola
5) Baggio 200 gola
6) Hamrin 190 gola
7) Signori 186 gola
8) Batistuta 184 gola
9) Boniperti 178 gola
10) Amadei 174 gola
11) Savoldi 168 gola
12) Gabetto 165 gola
13) Boninsegna 163 gola
14) Mancini 156 gola
15) Riva 156 gola
16) Reguzzoni 155 gola
17) Vinicio 155 gola
18) Nyers 153 gola
19) Bassetto 149 gola
20) Sivori 146 gola

Golashėnuesit nė aktivitet
1) Baggio 200
2) Signori 186
3) Batistuta 184
4) Vieri 117
5) Chiesa 114
6) Inzaghi 113
7) Montella 112
8) Crespo 108
9) Del Piero 107
10) Totti 92
Operohet Ferguson

Alex Ferguson, i ėshtė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjike nė zemėr pėr tė vendosur njė “pacemaker”.

Njoftimi ėshtė dhėnė nga faqja elektronike zyrtare e klubit anglez. “Dua t’i qetėsoj tė gjithė. Ishte njė operacion rutinor dhe tani jam mirė” – deklaroi Ferguson. Skocezi 61 vjeēar, u detyrua tė kthehej nė spital pas njė ērregullimi nė aritminė kardiale.
http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/fergusoni.jpgCoppola kėrkon "Roma Calcio"-n?!

Afaristi romak, Danilo Coppola, konfirmoi interesimin e tij pėr blerjen e klubit AS Roma.
Afaristi roman, Danilo Coppola, konfirmoi interesimin e tij pėr blerjen e AS Roma.

Njoftimi ėshtė dhėnė nga “Milano Finanza”. Hipoteza pėr marrjen e paketės sė shumicės, ėshtė nė fazėn e studimit dhe Coppola po pret rezultatet e njė studioje kontabiliteti.

“Ajo qė deklaron “Milano Finanza”, ėshtė e vėrtetė. Po presim rezultatet e financierėve pėr tė shqyrtuar mė pas edhe projektin” – deklaroi Coppola.

euro
27-03-04, 13:16
Mike Tyson ndihet i vjetėr dhe komplet jashtė formės sportive. Nė kėto kushte nuk mendon rikthimin nė ring.

Mike Tyson ndihet i vjetėr dhe komplet jashtė formės sportive. Nė kėto kushte nuk mendon rikthimin nė ring.

Ish-kampioni i botės shpjegoi se e ndjen mė shumė se tė vėshtirė njė sfidė brenda pak muajsh.

Megjithatė krejt ndryshe mendon menaxheri i tij Shelly Finkel - “Mike mund t’ia arrijė, po kėrkoj njė kundėrshtar pėr periudhėn Qershor-Korrik. Ndeshja do tė zhvillohet nė SHBA, por kundėr kujt ėshtė shpejt pėr t’a thėnė".

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/mike%20tyson.jpg

euro
02-04-04, 13:09
NATO, siguria mė e mirė pėr EURO 2004 Sport

Portugalia i kėrkon NATO-s ndihmė pėr sigurimin e Euro 2004-s. Avionė britanikė dhe amerikanė po pėrgatiten pėr tė monitoruar hapėsirėn ajrore rreth e rrotull stadiumeve tė mbushur, pas njė kėrkesė qė i ka bėrė dje NATO-s kryeministri i Portugalisė, Hoze Durao Barrosho.

Edhe avionė spiunė tė Forcave tė Armatosura Britanike do tė pėrfshihen nė mbrojtjen e futbollistėve dhe sportdashėsve nga sulmet terroriste gjatė Euro 2004-s.

Avionat e survejimit, "AWACS", do tė patrollojnė qiellin e Portugalisė, vendit organizator tė kėtij kampionati, pėr tė parandaluar njė sulm tė tipit tė 11 shtatorit nėpėr stadiume.

Ēfarėdolloj avioni i dyshimtė qė do tė sinjalizohet nga "AWACS", do tė pėrballet mė pas me forcat ajrore portugeze. Dhe, nėse do tė jetė e nevojshme, objekti i rrezikshėm do tė goditet qė nė ajėr.

Avionė britanikė dhe amerikanė po pėrgatiten pėr tė monitoruar hapėsirėn ajrore rreth e rrotull stadiumeve tė mbushur, pas njė kėrkesė qė i ka bėrė dje NATO-s kryeministri i Portugalisė, Hoze Durao Barrosho.

“Ne do tė sigurojmė ēfarėdolloj mbėshtetjeje qė do tė mundim, pėr tė siguruar qė kjo veprimtari do tė zhvillohet pa probleme", - ka deklaruar njė burim pranė NATO-s. Afro 1.2 milionė sportdashės pritet tė ndjekin Euro 2004-n, qė fillon mė 12 qershor 2004.

Organizatorėt janė tashmė tė shqetėsuar, pas shpėrthimeve nė trenat e Madridit, ku gjetėn vdekjen 190 persona. Hotelet ku do tė qėndrojnė skuadrat e vendeve pjesėmarrėse do tė ruhet nga forca tė armatosura.

Mbrojtja ajrore do tė garantojė sigurinė e 80,000 sportdashėsve qė pritet tė jenė tė pranishėm nė 31 ndeshjet qė do tė luhen nė 10 stadiume tė ndryshme.

Skuadrat pėrfaqėsuese tė Anglisė, Spanjės dhe Italisė janė mė tė rrezikuarit pasi qeveritė e tyre kanė dhėnė mbėshtetjen pėr luftėn nė Irak.

Kryeministri portugez konfirmoi se ambasadori i tij pranė NATO-s kishte paraqitur njė kėrkesė zyrtare nė Bruksel.

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/euro_2004.jpg


Real Madrid - zgjidh e merr! Sport

“Ēdo sezon ne marrim lojtarin qė e mendojmė si mė tė mirin nė botė” - tha presidenti i klubit, Perez.

Presidenti i Real Madrid, Florentino Pérez, konfirmon ambicjet e skuadrės kastiljane nė merkato.

“Blerja e yjeve do tė vazhdojė, pasi kjo ėshtė politika e klubit”. Pérez mė pas vazhdon – “Ēdo sezon ne marrim lojtarin qė e mendojmė si mė tė mirin nė botė”.

Njė frazė qė pėr shumė lė tė kuptosh interesimin e ‘merengues’, pėr Francesco Totti-n, qė pritet tė largohet nga Roma e cila duket se mund tė shndėrrohet nė ‘Rometta’.
Pérez ka folur edhe pėr disa kontrata prej pak kohe tė mbyllura, ose qė janė shumė pranė.

“Transferimi i Makelele ishte pozitiv si pėr ne ashtu dhe pėr Chelsea-n, ndėrsa pėrsa iu pėrket kontratatve tė Carlos Queiroz e Luis Figo, tė dy janė nė vazhdim dhe do tė pėrfundojnė gjithēka rregullisht”.http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/real%20madrid%20logo.gif


Kthehet Veron Sport

Juan Sebastian Veron ka zhvilluar vetėm 12 ndeshje nė sezonin e parė me Chelsea-n. Ai u ble nga Manchester pėr 15 milionė stėrlina.

Ranieri mund tė qeshė, Juan Sebastian Veron, kthehet nė stėrvitje pas njė mungese prej pothuajse 5 muajsh, pas dėmtimit nė shpinė.

Ish lojtari i Sampdoria-s, Parma-s, Lazio-s e Manchester United, ka zhvilluar vetėm 12 ndeshje nė sezonin e parė me Chelsea-n.

“Veron zhvilloi seancėn e parė stėrvitore me pėrgatitėsin atletik Roberto Sassi – tha traineri i Chelsea-t –, punoi mirė dhe pa asnjė dhimbje apo shqetėsim. Ky ėshtė njė lajm i mirė. Mendoj se pėr disa javė mund t’a shohim nė fushė”.

Veron u ble nga Manchester pėr 15 milionė sterlina.


http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/chelsea%20logo.jpg


Alan Smith largohet nga Leeds United

Newcastle United ka konfirmuar interesat e saj pėr Smith
Sulmuesi Alan Smith i Leeds United ka deklaruar se dėshiron tė largohet nė fundin e sezonit.

23 vjeēari do tė bėjė gjithshka qė klubi aktual tė qėndrojė mes mė tė mirėve, por pėr tė stimujt nė “Elland Road” kanė pėrfunduar.

Smith ėshtė ende nėn kontratėn e cila skadon nė vitin 2006.

Newcastle United ka konfirmuar interesat e saj pėr bomberin nė fjalė dhe ėshtė e gatshme tė shpenzojė 7 milionė euro pėr tė


http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/Alan%20Smith.jpg

euro
02-04-04, 13:13
Edhe pėrkundėr lajmėrimeve qė i jepte spikeri oficiel nė stadium se lajmi nuk ishte i vėrtetė, tifozėt insistonin qė ndeshja tė mos luhet.
Policia e Romės ka filluar kėrkimet pėr autorėt e pėrhapjes sė gėnjeshtrės rreth “vrasjes sė njė fėmiu shtatė vjeēar”, shkaku i sė cilės ėshtė ndėrprerė derbi i javės sė kaluar nė Ligėn Italiane tė Futbollit.

Ballafaqimi Lazio-Roma ėshtė ndėrprerė disa minuta pas fillimit tė pjesės sė dytė, pasi qė qarkullonin informacione rreth stadiumit se njė fėmijė ėshtė goditur pėr vdekje nga njė makinė policie.

Edhe pėrkundėr lajmėrimeve qė i jepte spikeri oficiel nė stadium se lajmi nuk ishte i vėrtetė, tifozėt insistonin qė ndeshja tė mos luhet.

Pasi qė pranon njė telefonatė nga presidenti i “Lega Calcio”, Adriano Galliani, gjyqtari Roberto Rosseti e mbyll ndeshjen de facto tė papėrfunduar.

Pėrfundimi i takimit , ka pasuar me demolime tė mėdha dhe fėrkime tė ashpra mes policisė dhe tifozerisė violente jashtė stadiumit Stadio Olimpico.

Nėntė persona janė arrestuar dhe fatmirėsisht vetėm 10 tė tjerė janė plagosur nga hudhjet e shisheve dhe gjesendeve tjera tė forta.10 tė plagorsurit ishin policė.

"Ne jemi duke hetuar rastin se si ka mundur tė vij deri te kjo gėnjeshtėr”" tha perfekti i Romės Nicola Cavaliere, duke shtuar se "lėshimi i informacioneve tė tilla falso, mund tė sjellin dėme mjaft serioze”.

Policia poashtu ka marrė deklarata nga gjyqtari i ndeshjes Rosseti, si dhe nga kapitenėt e dy skuadrave Francesco Totti dhe Sinisa Mihajlovic, pėr tė marrė njė pasqyrė reale tė asaj qė nė tė vėrtetė kishte ndodhur.

"Na kanė thėnė qė njė fėmijė ėshtė vrarė," tha Emerson pas ndeshjes. "Si mund tė vazhdonim?"

Mbgrojtėsi i Lazios Massimo Oddo shtoi: "Ne nuk ishim tė sigurtė pėr atė ēfarė ndodhte, pėrderisa erdhi Totti dhe na tha se njė fėmijė kishte vdekur”.

Meqenėse ndeshja ėshtė ndėrprerė nga presidenti i ligės, ajo do tė pėrsėritet.

Data e re kur do tė zhvillohet ky takim i shumėpėrfolur do tė jetė 7 ose 14 prill.

Poashtu ekziston mundėsia qė takimi tė zhvillohet pa shikues , nėse njė gjė tė tillė e vendosin autoritetet policore

euro
20-04-04, 11:35
Kush do tė jetė kampioni i gjysėmshekullit nė futboll?

Beckenbauer, Cruyff, Zidane, njėri prej tyre tė enjten do tė proklamohet nga UEFA, si lojtari mė i mirė nė 50 vitet e fundit
-Beckenbauer, Cruyff, Zidane, njėri prej tyre tė enjten do tė proklamohet nga UEFA, si lojtari mė i mirė nė 50 vitet e fundit.

Zgjedhja ėshtė realizuar nėpėrmjet njė referendumi nė faqen elektronike “Uefa.com”, qė ka marrė 7 milionė preferenca.

UEFA ka njoftuar sot renditjen nga vėndi i 50-tė deri nė tė 4-in dhe vetėm tė enjten me rastin e Kongresit Jubilar nė Qipro, do tė shpallė kampionin e gjysėm shekulli jetė.

Ja 47 kampionėt:

1.
2.
3.
4. Marco van Basten
5. Dino Zoff
6. Alfredo Di Stefano
7. Eusebio
8. Lev Yashin
9. Michel Platini
10. Paolo Maldini
11. Ferenc Puskas
12. Paolo Rossi
13. Ruud Gullit
14. Bobby Charlton
15. Lothar Matthaus
16. Karl-Heinz Rummenige
17. Franco Baresi
18. Gerd Muller
19. George Best
20. Kevin Keegan
21. Frank Riijkard
22. David Beckham
23. Bobby Moore
24. Roberto Baggio
25. Michael Laudrup
26. Ronald Koeman
27. Peter Schmeichel
28. Gheorge Hagi
29. Sepp Maier
30. Oliver Kahn
31. Luis Figo
32. Raul Gonzales
33. Berti Vogst
34. Johan Neskens
35. Gianni Rivera
36. Jose Camacho
37. Marco Tardelli
38. Just Fontaine
39. Peter Shilton
40. Bernd Schuster
41. Raymond Kopa
42. Eric Cantona
43. Stanley Matthews
44. Ruud van Nistelrooy
45. Valentin Ivanov
46. Gary Lineker
47. Alessandro Nesta
48. Jose Santamaria
49. Alessandro del Piero
50. Alessandro Costacurta

Carlos gjithnjė e mė larg skuadrės sė "galaktikėve"

Mes Real Madrid e Roberto Carlos raporti i bashkėpunimit ėshtė gjithnjė e mė i ftohtė dhe ndarės.
-Mes Real Madrid e Roberto Carlos raporti i bashkėpunimit ėshtė gjithnjė e mė i ftohtė dhe ndarės.

Braziliani qė mund tė ketė firmosur njė parakontratė me Chelsea-n e Roman Abramovich, ka akuzuar drejtuesit aktualė pėr grumbullimin nė “La Manga”, pas humbjes qė Real pėsoi nė kampionat pėrballė Osasuna-s.

Eleminimi nga Champions League dhe humbja e kreut nė kampionat rrezikon tė ndajė nė dy pjesė skuadrėn e Carlos Queiroz, qė mund tė mos realizojė asnjė objektiv nė sezonin e nisur pėr fitoren e gjithshkaje me nėnshkrimin “galacticos”.
Roberto Carlos, qė pak kohė mė parė u bė i huaji me mė shumė ndeshje me fanellėn e Real Madrid, ka njė kontratė e cila skadon nė Qershorin e vitit 2005 dhe njė klauzolė shitjeje prej 100 milionė euro.

Nuk ėshtė diskutuar ende (siē ndodhi me Ronaldo, Raul e Zidane) rinovimi i kontratės dhe nėse nuk vjen, atėherė pas njė sezoni ai do tė largohet nė parametra zero.

Nė kėtė mėnyrė shitja e tij nė pėrfundim tė kėtij kampionati ėshtė mė shumė se njė realitet.

Deklarata e lojtarit se - “asnjė nuk mund tė kontrollojė kohėn time tė lirė”, mund tė ketė plotėsuar gjithshka pėr transferimin drejt Anglisė. http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/real%20big%20black%20logo.jpg

Beckam humb sponsorėt
-Pas problemeve dhe skandaleve me kronikėn rozė, shqetėsimet pėr David Beckham vijnė tani edhe nga sponsorėt e tij.

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/bekamomania.jpg

Duket se lajmet jashtė futbollit qė pėrfshijnė kohėt e fundit edhe Spice Boy, po bindin kompanitė e shumta ndėrkombėtare qė kanė lidhur imazhin me tė, tė zgjidhin kontratat.

Lojtari i Real Madrid aktualisht ka disa marrėveshje sponsorizimi me njė vlerė prej 15.5 milionė euro nė vit.

Kur flitet pėr para dhe nė kėtė rast pėr kontrata nė miliona euro dhe kronika rozė merr njė rėndėsi tė veēantė.

Zėrat pėr njė lidhje tė mundshme me Rebecca Loos, po zėnė gjithnjė e mė shumė faqet e para tė gazetave nė tė gjithė Evropėn.

Pėrherė me tė dhėna skandaloze, ato mund tė minojnė keq imazhin e lojtarit deri pak ditė mė parė idhull i padiskutueshėm i “teen-agers” nė tė gjithė botėn pėrveēse njė burrė ideal.


“Baba i kujdesshėm, burrė i devotshėm dhe model nė sjellje” – ky ishte pėr sponsorėt, Beckham.

Tani ai burrė ideal nuk ėshtė mė, i shkatėrruar nga skandale tė shumta seksi qė mund tė kenė ndikim edhe nė sigurinė ekonomike.

Duket se specialistėt e shoqėrive qė e sponsorizojnė po vendosin tė shkėputen prej tij (Adidas e Pepsi nė veēanti). Pėr lojtarin do tė ishte njė humbje rreth 15.5 milionė euro.

Dhoraso tek AC Milan

-Mesfushori i Lyon qė kryeson kampionatin francez, Vikash Dhorasoo, ka firmosur pėr dy vjet te Milan. Njoftimi ėshtė dhėnė nga “L'Equipe”.

I ardhur tek Lyon nė vitin 1998 nga Le Havre, Dhorasoo, 31 vjeē, ka njė shtatlartėsi tė vogėl dhe shpejtėsia ėshtė arma e tij mė e mirė.

Me origjinė nga Mauritius, do tė luajė ndeshjen e fundit me skuadrėn aktuale kampione edhe vitin e shkuar, mė 23 Maj nė Lille. Mė pas nė varėsi tė kontratės ėshtė i lirė pas datės 30 Qershor.

Abramovich i vė syrin Ronaldinhos
-Bosi i Chelsea-t, Roman Abramovich, vazhdon tė forcojė skuadrėn e tij nė pritje tė sezonit tė ardhshėm. Duket se njė nga objektivat e tij ėshtė edhe fantazisti brazilian i Barcellona-s, Ronaldinho.

Oferta e nisur pėr “blaugrana”-t ėshtė 70 milionė euro, njė shifėr astronomike qė vetėm Abramovich mund t’a shpenzojė nė merkaton e futbollit aktual.

Nga ana tjetėr nė “Camp Nou”, klauzola pėr prishjen e kontratės sė futbollistit ėshtė 100 milionė euro, por presidenti katalan, Joan Laporta, deklaron se Ronaldinho ėshtė i pashitshėm, edhepse oferta londineze ėshtė shumė e rėndėsishme pėr arkėn e shoqėrisė spanjolle.

WBO: Brezi i kampionit nė duart e amerikanit Lamon Brewster
-Amerikani Lamon Brewster mundi krejt befasisht ukrainasin Vladimir Klitschko duke fituar titullin botėror nė peshėn super tė rėndė nė versionin WBO, deri tani vakant.

Ukrainasi shihej si pretendenti i avancuar nė raundet e para duke e dėrguar rivalin tre herė nė tapet nė tė katėrtin.

Por nė raundin e pestė Brewster, i shpėtuar vetėm nga gongu mori revanshin.

Klitschko nuk ishte nė gjendje tė reagonte dhe pėrfundoi nė tapet disa herė, aq sa gjyqtari u detyrua tė ndėrpriste ndeshjen.

Davis Cup: Edhe SHBA-tė kualifikohen pėr nė gjysėmfinale
-Reprezentacioni i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė tennis, ėshtė plasuar nė gjysmėfinale tė Davis Cup, pas fitores sė Andy Rodickut ndaj Jonas Bjorkamn, me rezultat 3 me 0, nė sete 7 me 6, 6 me 4 dhe 6 me 0, duke i siguruar pėrfaqėsueses sė tij fitoren ndaj Suedisė 4 me 1.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė gjysmėfinale do tė takohen me pėrfaqėsuesen e Bellorusisė, pėrderisa ēifti i dytė gjysmėfinal do tė jetė Franca - Spanja.

Takimi i ēerekfinales ndėrmjet amerikanėve dhe suedezėve do tė mbahet nė mend njė kohė tė gjatė, pasi qė nė kėtė takim, Roddick shėnoi rekord tė ri pėr shėrbim me shpejtėsi prej 244.6 km/h.

Rekordi i deritanishėm i shėrbimit ka qenė 241.4 km/h dhe ka bartur emrin e Roddick-ut, tė cilin e shėnoi kėtė vit nė rrethin e parė tė Davis Cup.

Prej sot Ervin Skela anėtar i Bayer Leverkusen
-Njoftimi ėshtė dhėnė nga klubi aktual i mesfushorit tonė, Eintracht Francfurt, sipas tė cilit Ervin Skela do tė firmosė tė hėnėn njė kontratė 3 vjeēare me Bayer Leverkusen.

27 vjeēari Skela, do tė pėrfitojė njė pagė prej 1.2 milionė eurosh nė sezon. Autori i 7 golave nė kėtė sezon do tė zėvėndėsojė mesfushorin turk Yildiray Basturk, qė ėshtė pranė transferimit te Werder Bremen. Eintracht ėshtė aktualisht nė vėndin e parafundit nė kampionatin gjerman.

BIOGRAFIA
Datėlindja: 17.11.1976
Vendlindja: Vlorė/Shqipėri
Lartėsia: 173 cm
Pesha: 69 kg
Kartona tė verdhė: 3
Karton i verdhė i dyfishtė: 0
Karton i kuq: 1
Ndeshje: 24
Minuta: 2160
Gola: 7
Skuadrat:
Waldhof Mannheim,
Chemnitzer FC,
Erzgebirge Aue,
1. FC Union Berlin,
Flamurtari Vlora,
SK Tirana
Eintracht Frankfurt

Hobi: Golfi, Tenis, Kinemaja.


Golat e shėnuar gjatė kėtij sezoni:

Java 1-rė, Bayern M. - Eintracht Frankfurt 3-1, Skela 3-1
Java 14-tė, Eintracht F. - VfL Wolfsburg 3-2, Skela 2-2
Java 15-tė, Eintracht F. - Hannover 96 2-2, Skela 2-1
Java 18-tė, Eintracht F. - Bayern München 1-1, Skela 1-1
Java 22-tė, Eintracht F. - Bor. M'gladbach 3-1, Skela 1-0
Java 24-tė, Eintracht F. - FC Schalke 04 3-0, Skela 2-0

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/ervin%20skela.jpg

QIKA_MAMIT
08-05-04, 21:49
Werder Bremen Deutschland Meister keq boll :?

Naki
23-05-04, 18:22
Bundesliga Gjermane MAINZ 05,sot hyri nga liga e dyte ne ligen e pare .

bum
24-08-05, 01:08
cialis - http://www.bestrxpills.com

Zana_ch
03-02-06, 19:30
Krasniqi, me 29 prill ndaj amerikanit Smith


Ish-kampioni i Europes ne peshat e renda ne boks, Luan Krasniqi, do te ndeshet ne daten 29 prill, ne Stuttgart, ndaj amerikanit Terry Smith. Kete e ka bere te ditur gazeta gjermane "Hamburger Abendblatt", e cila njofton se Smith ka ne karriere 28 ndeshje, nga te cilat 26 te fituara. 34-vjecari shqiptaro-gjerman (nga Juniku i Kosoves), shpreson te synoje edhe nje here titullin boteror ne federaten WBO, ndersa ne 28 shtatorin e kaluar e humbi ndeshjen per brezin e arte, ndaj kampionit Lamon Brewster (SHBA). Rival i mundshem per Krasniqin eshte edhe holandezi, Richel Hersisia, ndonese burime prane Luanit, bejne te ditur se ky nuk ka deshire te ndeshet me nje kundershtar shume pak te njohur.
http://www.trepca.net/foto/personalitete/luan_krasniqi_1.jpg