PDA

View Full Version : Sporti nė Kosovė


euro
24-11-03, 14:12
BOKS: Turneu i 5-tė ndėrkombėtar "Adem Jashari"Nė finalen e Turneut mė prestigjioz nė boksin kosovar, boksierėt vendas kanė treguar boks atraktiv, cilėsi dhe rezultate tė lartaAfro 1000 shikues kishin ardhur nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė pėr tė pėrcjellur meēet finale, tė edicionit tė pestė tė turneut ndėrkombėtar nė boks “Adem Jashari”.Nė kėtė mbrėmje u zhvilluan 13 meēe, nga kategoria 51 deri nė atė 85 kg.Boskierėt kosovarė, patėn paraqitje solide nė kėto gara, duke arritur qė nga 11 meēe tė fitojnė 9 prej tyre.Gati nė tė gjitha kategoritė, shikuesit e pranishėm nė palestėr, patėn rastin qė tė shohin cilėsi mesatare tė boksit, por qė ishte dukshėm mė e mirė sesa cilėsia e para njė viti.Nė dy meēet e para u demostrua boks i njė niveli mė tė ulėt.

Nė duelin e tretė tė kėsaj finaleje, u zhvillua luftė nė kategorinė deri nė 57 kg, nė tė cilėn matėn forcat nė ring boskieri kosovar Gėzim Galica dhe ai nga Shqipėria Elton Meta. Medalja e artė nė kėtė balafaqim i takoi Galicės sė Kosovės.Dueli ndėrmjet Rasim Shabanit nga Kosova dhe Nexhip Mazllomit nga Kroacia, pėrfundoi me fitoren e Dokos.

Nė kėtė meē tė dy boksierėt ishin mjaft dinamikė dhe boksimi i tyre u prit me mjaft ovacione nga publiku. Iniciativa kryesisht ishte e Shabanit, tė cilit edhe i takoi medalja e artė.Dueli i kategorisė 69 kg, nė mes dy boksierėve kosovarė, tė riut Ismet Dobratiqi dhe gjakovarit Agron Nushi, i takoi Dobratiqit me rezultat 2 me 1.Nė tė njėjtėn kategori boksuan edhe Stanisllav Amaro i Bullgarisė dhe Damian Shell i Sllovenisė. Me vendimin unanim tė gjyqtarėve, kėtė meē e fitoi bullgari Amaro.Kosovari Nazmi Terrakaj, nė kategorinė 75 kg, u takua me sllovenin Vlladko Nikollov. Medaljen e artė me plot meritė e fitoi Nikollov, i cili pati paraqitje tė shkėlqyer nė kėtė meē.Njė prej meēeve mė interesante nė kėtė finale ishte ai ndėrmjet boksierit tė talentuar prishtinas Besim Brahimit dhe Eduard Hotit nga Shqipėria.Pas 4 raundeve tė cilat sollėn dramaticitet dhe emocione nė mesin e tė pranishmėve, gjyqtarėt vendosėn qė medalja e artė t’i takojė Brahimit tė Kosovės.Nė kategorinė deri nė 81 kg, u zhvillua meēi mė interesant i kėsaj finaleje ndėrmjet boksierit tė njohur kosovar Xhavit Visoka dhe atij nga Bosnjė dhe Hercegovina, Dejan Mikuliē.

Ndonėse nė raundin e parė tė dy boksierėt ishin mjaftė tė rezervuar nė vendimet e tyre, raundi i tretė dhe i katėrt i takoi plotėsisht Visokės nga Kosova.Nė tė njėjtėn kategori boksoi edhe Mario Shivanja i Kroacisė dhe Svetozar Radevit nga Bullgaria.Vendin e parė e zuri kroati Shivanja.Kosovari Xhemzhit Limari humbi nga Sandro Sandall, kurse nė meēin e fundit ndėrmjet Ilian Dimov dhe Robert Filipoviē, Dimov fitoi pa luftė.Nė fund tė turneut u ndanė ēmime pėr boksierėt mė tė sukseshėm.Kupa Adem Jashari i takoi Rasim Shabanit tė Kosovės.

Tekniku mė i mirė u shpall Mario Shivanja i Kroacisė, kurse epiteti i ēiftit mė luftarak i takoi dyshes Besim Brahimi nga Kosova dhe Eduart Hoti nga Shqipėria.Nė kėtė ceremoni nuk u la anash as pjesėmarrėsi mė i ri. Kėtė vit boksieri mė i ri ishte Ismet Dobratiqi, i cili poashtu fitoi njė ēmim modest.Gjyqtari mė i mirė u shpall bullgari Vlade Kontov.

euro
24-11-03, 14:14
Nė ndeshjen futbollitike Besa - Pėrfaqėsuesja e Kosovės, tė organizuar pėr nder tė kėtij pėrvjetori, Pėrfaqėsuesja e Kosovės fitoi me rezultat minimal 1 me 0.Pėr nder tė kėsaj dite, nė stadiumin “Shahin HaxhiIslami”, qė poashtu ishte njėri ndėr lojtarėt mė njohur tė kėtij qyteti, u zhvillua takimi miqėsor, nė mes tė klubit tė Besės dhe pėrfaqėsuesės sė Kosovės, qė pėrfundoi me fitoren e Kombėtarės sė Kosovės me rezulat 1 me 0.

Edhe pse ky takim nuk pati peshė tė madhe, tė dy skuadrat u angazhuan mjaft e sidomos vendasit.

Ky takim pwrfundoi me fitoren minimale tė Pwrfaqwsueses sw Kosovws me rezultat 1-0.Pas ndeshjes, nė restaurantin Koha 3, kreu i futbollit Pejan i njoftoi mysafirėt e gazetarėt e shumtė pėr futbollin e kėtij qyteti tė vjetėr.Tė pranishėm ishin edhe Ismajl Kasumi, drejtor i departamentit tė sportit dhe kryetari i federatės sė futbollit Sabri Hashani tė cilėt poashtu ua uruan Pejės 80 vjetorin e futbollitPastaj numri 1 i Federatės sė futbollit tė Kosovės, dhuroi mirėnjohje pėr klubin e Besės.

Nė fund mirėnjohje iu nda vetėm televizionit lokal tė Dukagjinit, ndėrsa mediave tjera qė kanė dhėnė kontribut tė pamohueshėm nė afirmimin jo vetėm tė futbollit, por edhe tė sporteve tjera tė kėtij qyteti, iu dėshirua vetėm njė natė e mirė.

euro
24-11-03, 14:17
QMI Bashkimi deklason Dritėn, kurse Mabetex fiton derbin lokal ndaj Prishtinės.Nė ndeshjet e tjera u arritėn rezultate tė pritura.Pas disfatės sė pėsuar nga rivali i tyre lokal, BpB Prishtina humb postin e liderit nė Ligėn Profesionale tė Basketbollit nė Kosovė.

Prizerenasit kishin organizuar pritje tė jashtėzakonshme Dritės nga Gjilani, duke u "dhuruar" disfatė me 33 pikė dallim.Nė ndeshjet tjera u shėnuan kėto rezultate:Mabetex – BpB Prishtina 105-92

Universiteti – Trepēa 99-110

QMI Bashkimi – Drita 96-63

Vėllaznimi – Dukagjini 80-87TABELA1.Dukagjini – 22

2.BpB Prishtina - 21

3.QMI Bashkimi – 18 (-1)

4.Mabetex - 18

5.Trepēa - 18

6.Vėllaznimi – 16

7.Drita - 15

8.Universiteti – 11 (-1)

Nė javėn e ardhshme, takohen:Mabetex – Vėllaznimi;

BpB Prishtina – QMI Bashkimi;

Drita – Universiteti;

Trepēa – Dukagjini;

euro
24-11-03, 14:20
Ėshtė zhvilluar edhe ndeshja e fundit e javės sė 13-tė nė Ligėn e parė futbollistike, ndėrmjet KEK-ut dhe Dritės nga Gjilani.1 me 1 ka qenė epilogu i takimit tė fundit tė stinorit vjeshtor nė Kampionatin e Kosovės nė futboll, ndėrmjet KEK-ut dhe Dritės nga Gjilani.Rezultatet e ndeshjeve tė javės sė 13-tė, ishin kėto:Liga e Parė:Drenica - Kosova (V) 5-0;

Kosova (P) - Ferizaj 1-1;

Vėllaznimi - Getoari 0-1;

Flamurtari - Prishtina 1-3;

Besa - Besiana 3-0;

KEK-u - Drita 1-1 dhe

Gjilani - Trepēa '89 nuk u zhvillua;Tabela:1. Prishtina - 29 pikė (-1);

2. Besa - 26 pikė;

3. Getoari - 22 pikė;

4. Drenica - 22 pikė;

5. Trepēa ’89 - 21 pikė (-1);

6. Drita - 20 pikė;

7. Kosova (V) - 17 pikė;

8. Vėllaznimi - 17 pikė;

9. Ferizaji - 17 pikė;

10.KEK-u - 15 pikė;

11.Kosova (P) - 14 pikė;

12.Besiana - 13 pikė;

13.Flamurtari - 8 pikė;

14.Gjilani - 6 pikė (-2);

euro
30-11-03, 17:39
Nė mbėshtetje tė nenit 53 tė rregullores disiplinore tė Federatės sė Futbollit tė Kosovės, sipas nenit 49 tė propozicioneve tė garave tė FFK-sė, Komisioni Disiplinor i kėsaj Federate ka marrė vendim qė tė largojė klubin futbollistik “Gjilani” nga garat e mėtutjeshme tė Ligės sė Parė futbollistike tė Kosovės pėr edicionin 2003/2004.Mė tutje nė kėtė komunikatė thuhet se ky vendim vie pasi KF “Gjilani, pa arsyetim dhe pa shpjegim nuk ėshtė paraqitur nė ndeshjet, e javės sė 12-tė kundėr Prishtinės dhe atė tė javės sė 13-tė kundėr Trepēės 89.Klubi Futbollistik Gjilani, nė edicionin e ri tė garave do tė jetė anėtar i Ligės sė Dytė. Ky ishte dėnimi qė iu shqiptua kėtij ekipi, pas bojkotimit tė dy ndeshjeve kampionale.

euro
30-11-03, 17:41
Mehmet Dragusha sėrish do ta fillojė lojėn nga stoli. Trajneri i Frankfurtit, Ėilli Reiman, ka gjykuar sėrish qė mesfushori shqiptar tė jetė nė stol. Dragusha paraqitet mjaft mirė nė miqėsore, madje duke shėnuar, por gjithsesi nuk e ka bindur teknikun gjerman pėr formacionin e parė. Nė ndeshjen Frankfurt-Hanover duhet tė ishin 4 shqiptarė, por vetėm Skela figuron deri tani.

euro
30-11-03, 18:07
Pėrfaqėsuesja e Kosovės i gostitė mysafirėt shqiptarė nga Maqedonia me 5 golaPėr nder tė Ditės sė Flamurit, nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė u zhvillua ndeshja futbollistike ndėrmjet Pėrfaqėsueses A tė Kosovės dhe asaj tė futbollistėve shqiptarė nga Maqedonia

-Stadiumi i qytetit nė Prishtinė, ishte vendtakim i Pėrfaqėsueses A tė Kosovės dhe asaj tė shqiptarėve nga Maqedonia, nė ndeshjen miqėsore tė organizuar pėr nder tė Ditės sė Flamurit.Afro 3500 shikues kishin ardhur pėr ta pėrcjellur pėr sė afėrmi kėtė takim.Qė nė minutėn e parė tė ndeshjes, pėrfaqėsuesja e Kosovės kalon nė epėrsi pėrmes Enis Fetahut, i cili shfrytėzon gabimin e portierit Zendeli, i cili nuk arrin tė ndalė topin nė njė kohė.Epėrsinė nė 2 me 0 e ngrit Malėsor Gjonbalaj, 3 minuta mė vonė.Kjo epėrsi ndikoi dukshėm nė dinamikėn e mėtutjeshme tė lojės. Mysafirėt nuk arrijnė tė organizojnė ndonjė sulm qė do tė vlente tė pėrmendej, pėrderisa nė anėn tjetėr pėrfaqėsuesja e Kosovės, krijon raste tė mira shėnimi, pėrmes Llumnicės, Munishit dhe Fetahut.Enis Fetahu ishte autor i golit tė tretė, tė cilin e shėnon nga njė plan i dyshimtė pėr pozitė jashtė loje.Golin e katėrt dhe tė fundit pėr 45 minutat e parė tė ndeshjes e shėnon Shpėtim Hasani, pas njė krosimi tė bukur tė Ismet Munishit.Nė pjesėlojėn e dytė, forcat ishin mė tė barazpeshuara, pasi qė seleksionuesi i Kosovės Bylbyl Sokoli, frekson radhėt e skuadrės sė tij me futbollistė tė rinj.Nė anėn tjetėr, edhe pėrzgjedhėsi i mysafirėve Isa Rexhepi, nuk rri duarkryq, por mundohet qė pėrmes ndėrrimeve nė lojtarėve dhe nė taktikė, tė ndryshojė diē nė rrjedhėn e lojės. Por as kjo nuk funksionoi.Nė pjesėlojėn e dytė, futbollistėt kosovarė shėnojnė edhe njė gol tjetėr dhe kėshtu arrijnė kuotėn e 5 golave.Pėrfaqėsuesja A e Kosovės – Pėrfaqėsuesja e Shqiptarėve tė Maqedonisė 5-0.

euro
03-12-03, 22:51
Ndeshja e parė e javės sė parafundit nė Ligėn Profesionale tė basketbollit nė Kosovė, ka sjellur befasinė mė tė madhe.Mabetexi pėson nė parketin e tij nga kuqezinjtė gjakovarė me vetėm 5 pikė dallim, 65 – 70.Ndeshjet tjera tė javės sė 13-tė tė LPBK-sė do tė zhvillohen sonte, ku takohen:Ora: 20:15, BpB Prishtina – QMI Bashkimi (drejtpėrdrejt nė RTK);

Ora 20:00, Drita – Universiteti;

Ora 20:00, Trepēa – Dukagjini;

Renditja tabelare para javės sė 13-tė1.Dukagjini – 22

2.BpB Prishtina - 21

3.QMI Bashkimi – 18 (-1)

4. Vėllaznimi – 18

5.Trepēa - 18

6. Mabetex - 18

7.Drita - 15

8.Universiteti – 11 (-1)

euro
16-01-04, 14:21
Edhe njė fitore e rėndėsishme e skuadrės prishtinase, KB Universiteti, nė ligėn Trokall
Nė palestrėn Sportive “Skenderia” nė Sarajevė, basketbollistet e Universitetit kanė shėnuar fitore ndaj skuadrės vendase, Zhelezniqar, me rezultat 103:86.

Pas kėsaj fitoreje, Universiteti me 22 pikė edhe mė tutje gjendet nė pozitėn e tretė duke ruajtur hapin pėr final four.

Tė shtunėn nė pallatin e sporteve Minatori nė Mitrovicė universitaret takohen me Lek Jezhicėn.

euro
12-03-04, 14:05
Delegacioni 3 anėtarėsh i Federatės sė Hendbollit tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesja jonė nė hendboll, tė mėrkurėn ėshtė nisur pėr nė landin Essen tė Gjermanisė, nga i cili ka marrė ftesė pėr pjesėmarrje nė njė turne.

Delegacioni 3 anėtarėsh i Federatės sė Hendbollit tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesja jonė nė hendboll, tė mėrkurėn ėshtė nisur pėr nė landin Essen tė Gjermanisė, nga i cili ka marrė ftesė pėr pjesėmarrje nė njė turne.

Gjatė qėndrimit katėrditor atje, zyrtarėt e Federatės sė hendbollit tė Kosovės, do tė kenė njė varg takimesh me udhėheqėsit mė tė lartė tė hendbollit gjerman.

Kjo ėshtė vizita e parė zyrtare nė Gjermani dhe ėshtė vazhdim i pėrpjekjeve nė krijimin e kontakteve tė reja, pas takimeve paraprake tė zhvilluara nė Egjipt, Maqedoni dhe Turqi me federatat pėrkatėse tė hendbollit, qė kanė ndikim tė madh nė mekanizmat ndėrkombėtarė tė kėsaj disipline sportive.

Nga pėrzgjedhėsi Tefik Mikushnica janė ftuar 12 hendbollistėt mė tė mirė kosovarė, tė cilėve nė Essen do t’u bashkangjiten edhe Agron Shabani qė luan nė Luksemburg, Taip Ramadani nga Norvegjia dhe Ali Salihu i cili luan nė Gjermani.

Udhėtimin e kombėtares e ka mundėsuar Departamenti i sportit, i cili i ka mbuluar tė gjitha shpenzimet.

Ndeshjen e parė, hendbollistėt kosovarė do ta zhvillojnė nesėr nė orėn 20.

Sė shpejti Federata e Hendbollit e Kosovės do tė ketė vizita edhe nė Itali e Suedi, tė cilat do t’i paraprijnė kongresit tė Federatės evropiane tė Hendbollit, ku pritet tė shqyrtohet edhe ēėshtja e pranimit tė FHK-sė nė familjen e hendbollit tė kontinentit tė vjetėr.

Gjatė kėtij muaji, nė Kosovė do tė vijė njė delegacion 3 anėtarėsh i Federatės Evropiane tė hendbollit.

euro
12-03-04, 14:06
Fundjavėn qė lamė pas, ne Kosove pati ngjarje tė bollshme sportive.Derisa futbollistėt dhe hendbollistėt filluan garat e stinorit pranveror, basketbollistėt i zhvilluan ndeshjet e rradhės.

Nė javėn e 13-tė tė ligės sė parė tė Kosovės nė futboll, nga gjithsej 6 takime, vetėm ndeshja KEK-u – Getoari pėrfundoi me fitoren e vendasve, kurse nė 5 ballafaqimet tjera u arritėn 3 barazime dhe 2 fitore tė mysafirėve.Mirėpo nė javėn e parė futbollistėt nuk ishin efikas u shėnua numėr i vogėl i golave, gjithsej 11 apo 1,8 gola pėr ndeshje.
Numri i kartonave tė verdhė qė u ndanė ishte 25, ndėrkaq nė ndeshjet e javės sė parė gjyqtarėt treguan njė karton tė kuq.

I kėnaqshėm ishte edhe numri i shikuesve tė cilėt kanė pėrcjellur takimet e javės sė 13-tė. Duhet veēuar derbin e kėsaj jave Besa – Prishtina, i cili ishte gėrshetim i vlerave tė mirėfillta tė futbollit kosovar dhe mikpritjes dukagjinase.

Rezultatet e arritura nė javėn e parė tė stinorit pranveror nė futboll, janė dėshmia mė e mirė pėr progresin qė dita-ditės po shėnon futbolli kosovar.


Liga e Parė

Besa-Prishtina 1:1
(Haliti 4'/ Curri);

Kosova (V) - Besiana 0:2
(Sylejmani 47-, Aliu 62');

Flamurtari-Trepēa '89 0:1
(Ivanov 31');

Vėllaznimi-Ferizaji 1:1
(Vula 85' / Tėrshana 61');

KEK-u - Getoari 2:0
(Ademi 9', Brando 68'-ag);

Kosova (P) - Drenica 1:1
(Haxholli 60' / Vojvoda 66');

Drita ishte e lirė


Tabela

1.Prishtina 30
2.Besa 24
3.Trepēa'89 24
4.Drenica 20
5.Getoari 19
6.Drita 17
7.Ferizaji 17
8.KEK-u 15
9.Besiana 15
10.Vėllaznimi 15
11.Kosova (V) 14
12.Kosova (P) 14
13.Flamurtari 8

Nė javėn e 15-tė, mė 13 e 14 mars, takohen:

Prishtina - Besiana,
Trepēa “89 - Besa,
Drita -Flamutari,
Ferizaji - KEK-u,
Drenica - Vėllaznimi,
Kosova(P)- Kosova(V),
Getoari i lirė.


Liga e dytė


Grupi A

Gryka - R. Sadiku 1:0
Llapi - Shqiponja 2:1
2 Korriku (D) - Rilindja 1:1
Feronikeli - Deēani 4:0
Istogu - Dukagjini 1:0
Trepēa - Rinia 2:1
L. i Baranit - 2 Korriku(P) 0:1(u ndėrpre nė minutėn e 41-te)


Tabela

1. Llapi 35
2. Trepēa 26
3. Shqiponja 26
4. Ferronikeli 25
5. Deēani 24
6. R. Sadiku 21
7. Istogu 21
8. Gryka 17
9. L. Baranit 16
10. Rilindja 15
11. Rinia 13
12. 2 Korriku (P)11
13. 2 Korriku (D)11
14. Dukagjini 9


Nė javėn e 15-tė, mė 13 e 14 mars takohen:

Trepēa - 2 Korriku (D),
Rinia- L. i Braranit,
2 Koriku (P) -Llapi ,
Shqiponja - Gryka,
R. Sadiku - Istogu,
Dukagjini - Ferronikeli dhe
Deēani - Rilindja.


Grupi B

Lepenci - Ulpiana 2:2
Ballkani - Mushtishti 2:0
Hasi - Kika 3:0
Kaolini -Arbėria 2:1
Liria - Rahoveci 2:0
Vėllazėria - Vllaznia 2:1
Vull. i UĒK-sė - Studenēani zhvillohet tė mėrkurėn

Tabela:

1. Liria 31
2. Ulpiana 27
3. Ballkani 24
4. Kika 24
5. Arbėria 23
6. Hasi 21
7. Lepenci 20
8. Rahoveci 18
9. Vėllazėria 17
10. Kaolini 16
11.Studenēani 16
12.Vllaznia 13
13.Mushtishti 13
14.Vull. i UĒK 9Nė javėn e 15-tė, mė 13 e 14 mars takohen:

Kaolini - Lepenci,
Arbėria - Hasi,
Kika - Vėllazria (Zh),
Vllaznia (P) -Liria,
Rahoveci - Ballkani,
Mushtishti - Vull.i UĒK-sė dhe
Studenēani - Ulpiana.

euro
27-03-04, 13:06
FUTBOLL: Rezultatet e Ligės sė Parė dhe tė Dytė tė Kosovės nė futboll

Sikurse edhe javėn e kaluar, edhe kėtė javė janė shėnuar 11 gola. Nga 6 takimet e kėsaj xhiroje, 2 kanė pėrfunduar pa fitues, kurse nė 4 tė tjera kanė fituar nikoqirėt.E veēanta e kėsaj jave ishte fakti qė nė secilėn prej fitoreve tė nikoqirėve, udhėtuesit nuk shėnuan asnjė gol
http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/FFK%20logo.gif

Liga e Parė


Rezultatet

Trepēa'89-Besa 1:1
(Jashari 31' / Haxhihajdini 54')

Prishtina-Besiana 3:0
(Llumnica 33', Isufi 87', Patoku 90')

Drita-Flamurtari 0:0

Ferizaji-KEK-u 1:0
(Veliu 20')

Drenica-Vėllaznimi 2:0
(Vojvoda 48', Hasi 57')

Kosova (P)-Kosova (V) 3:0
(Ismajli 37', Munishi 73', Gashi 89')

Getoari, pushoiTabela

N F B H
1. Prishtina 14 10 3 1 27:8 33 pikė
2. Besa 14 7 4 3 30:17 25
3. Trepēa'89 14 8 1 5 22:20 25
4. Drenica 14 7 2 5 25:16 23
5. Ferizaj 14 4 8 2 15:12 20
6. Getoari 13 6 1 6 13:12 19
7. Drita 13 4 6 3 19:15 18
8. Kosova (P)14 5 2 7 16:21 17
9. KEK-u 14 3 6 5 18:18 15
10.Besiana 14 4 3 7 10:19 15
11.Vėllaznimi 14 4 3 7 15:25 15
12.Kosova (V)14 4 2 8 14:29 14
13.Flamurtari 14 2 3 9 13:24 9

Nė javėn e 16-tė, mė 20 e 21 mars, takohen:
Kosova (V) - Prishtina,
Besiana-Trepēa'89,
Besa-Drita,
Flamutari-Getoari,
KEK-u - Drenica dhe
Vėllaznimi-Kosova (P), kurse
Ferizaji i lirė.TOP 5 GOLASHĖNUESIT:

13 gola: Haxhi Zeka (Besa),
11 gola: Ylber Aliu (KEK-u),
9 gola: Selman Berisha (Drita),
8 gola: Brahim Vojvoda (Drenica),
7 gola: Ilir Nallbani (Besa)


Liga e Dytė


Grupi A

Ramiz Sadiku - Istogu 1:2
Deēani - Rilindja 2:0
Dukagjini - Ferronikeli 2:1
Trepēa - 2 Korriku 3:1
Rinia - Lugu i Baranit 0:0
2 Korriku - Llapi 0:0
Shqiponja - Gryka 7:1Tabela

1. Llapi 36
2. Trepēa 29
3. Shqiponja 29
4. Deēani 26
5. Ferronikeli 25
6. Istogu 24
7. Ramiz Sadiku 21
8. Gryka 17
9. Lugu i Baranit 17
10. 2 Korriku 15
11. Rilindja 15
12. Rinia 14
13. Dukagjini 12
14. 2 Korriku 11Grupi B

Kaolini - Lepenci 2:3
Arbėria - Hasi 1:0
Kika - Vėllazėria 2:1
Vllaznia - Liria 1:2
Rahoveci - Ballkani 2:0
Mushtishti - Vullnetari i UĒK-sė nesėr
Studenēani - Ulpiana 0:0 u ndėrpre (15)Tabela

1. Liria 34
2. Ulpiana 27
3. Kika 27
4. Arbėria 26
5. Ballkani 24
6. Lepenci 23
7. Hasi 21
8. Rahoveci 21
9. Vėllazėria 17
10. Kaolini 16
11. Studenēani 16
12.Vllaznia 13
13 Mushtishti 13
14.Vullnetari i UĒK-sė 12

euro
27-03-04, 13:11
Nga tė gjitha takimet e kėsaj jave, vetėm QMI Bashkimi shėnoi fitore si udhėtues, kurse nė tri ndeshjet tjera triumfuan vendasit
Rezultatet e javės 19-tė:

Dukagjini – Vėllaznimi 96:79
BpB Prishtina – Mabetex 77:74
Trepēa – Universiteti 124:94
Drita – QMI Bashkimi 70:75

Tabela:

1. Dukagjini 34 pikė
2. QMI Bashkimi 33 pikė
3. BpB Prishtina 32 pikė
4. Trepēa 30 pikė
5. Mabetex 28 pikė
6. Vėllaznimi 26 pikė
7. Drita 23 pikė
8. Universiteti 19 pikė

Ēiftet e javės sė 20-tė janė:

Vėllaznimi – Mabetex
QMI Bashkimi – BpB Prishtina
Universiteti – Drita
Dukagjini – Trepēa

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/basket.jpg

euro
02-04-04, 13:04
Superliga e Kosovės nė hendboll Sport

Derbi i javės, Trepēa-Besa i takoi pejanėve.Kjo ndeshje nuk u zhvillua nė Mitrovicė, por nė Vushtrri, pėr shkaqe sigurie.

Superliga

Llapi - Prishtina 27:29 (12:15)
Kosova - Kastrioti 21:23 (10:11)
Trepēa - Besa 28:30 (17:19)
Drita - Vėllaznimi 30:28 (18:14)


Tabela

1. Besa 26
2. Trepēa 24
3. Kastrioti 18
4. Drita 15
5. Kosova 13
6. Vėllaznimi 13
7. Prishtina 11
8. Llapi 8


Nė javėn e 17-tė, mė 30/31 mars, takohen:

Vėllaznimi - Llapi,
Besa - Drita,
Kastrioti - Trepēa,
Prishtina - Kosova.

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/hendboll.jpg


Superliga e Kosovės nė Volejboll

Nė tė dy konkurencat Mabetex shėnoi fitore.Meshkujt e kėsaj skuadre ruajtėn primatin e liderit, kurse femrat mposhtėn rivalin e tyre tė drejtpėrdrejt, Kastriotin nga Ferizaj
Superliga e Kosovės nė Volejboll

Rezultatet e arritura nė xhiron e 11-tė

• Meshkujt:

Leka med Rugova - e lirė
Ejona Peja - Shpella e Mermeret 3 : 1
Mabetex - Theranda Hidroterm 3 : 0


Rėnditja tabelare:

1 Mabetex 23
2 Theranda H 20
3 Ejona Peja 14
4 Shpella M 7
5 L.m.Rugova 2

•Femrat:

Mabetex - Kastrioti Hib - 3 : 0
Qmi Gjinoci - Drita - 3 : 0
Skėnderaj - Ulpiana - 2 : 3


Renditja Tabelare:

1 Qmi Gjinoci 29
2 Kastrioti 27
3 Mabetex 22
4 Drita 12
5 Ulpiana 6
6 Skenderaj 3

Nė javen e ardhshme me 3/4.04.2004 takohen:

MESHKUJT
Theranda H - e lirė
Shpella M - Mabetex
Leka Med Rugova - Ejona Peja

FEMRAT
Kastrioti H - Ulpiana
Drita - Skėnderaj
Mabetex - QMI Gjinoci

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/volejboll.jpg


FUTBOLL: Rezultatet e Ligės sė Parė dhe tė Dytė tė Kosovės nė futboll

Liga e Parė

Besa-Drita 3:1
(Haxhizeka 27’, Duraku 52’, 86’ / Gjinovci 71’)

Kosova (V)-Prishtina 1:2
(Dragusha 69’, Emra 70’ / Hyseni 79’)

Besiana-Trepēa’89 3:1
(Islami 3’, Aliu 28’, Bakia 48’ / Onbashi 39’)

KEK-u – Drenica 2:0
(Gjonbalaj 1’, 4’)

Flamurtari-Getoari 2:1
(Rama 2’, Vito 43’ / Beseni 65’)

Vėllaznimi-Kosova (P), nuk u zhvillua


Tabela

1.Prishtina 36
2.Besa 28
3.Trepēa'89 25
4.Drenica 23
5.Ferizaji 20
6.Getoari 19
7.Drita 18
8.KEK-u 18
9.Besiana 18
10.Kosova (P) 17
11.Vėllaznimi 15
12.Kosova (V) 14
13.Flamurtari 12


Nė javėn e 17-tė, takohen:

Vėllaznimi-Kosova (V),
Trepēa’89–Prishtina,
Drita-Besiana,
Getoari-Besa,
Ferizaj-Flamutari,
Kosova (P)-KEK-u,
Drenica e lirė.Liga e Dytė


Grupi A

Lugu i Baranit-Trepēa 2:1
Istogu-Shqiponja 2:1
Llapi-Rinia 3:1
2 Korriku (D)-Deēani 2:2
Feronikeli-Ramiz Sadiku 2:0
Gryka-2 Korriku (P) 1:1
Rilindja-Dukagjini, nuk u zhvillua


Tabela

1.Llapi 16 39
2.Trepēa 16 29
3.Shqiponja 16 29
4.Ferronikeli 16 28
5.Deēani 16 28
6.Istogu 16 27
7.R. Sadiku 16 21
8.L. Baranit 16 20
9.Gryka 16 18
10.2 Korriku (P) 16 16
11.Rilindja 15 15
12.Rinia 16 14
13.Dukagjini 15 12
14.2 Korriku (D) 16 12


Grupi B

Liria-Kika 6:1
Vėllazėria-Arbėria 1:1
Ulpiana-Mushtishti 4:1
Ballkani-Vllaznia 6:1
Lepenci-Studenēani 6:0
Vullnetari i UĒK-sė-Rahoveci 3:4
Hasi-Kaolini 1:0, u ndėrpre 45’


Tabela

1.Liria 16 37
2.Ulpiana 16 33
3.Ballkani 16 27
4.Kika 16 27
5.Arbėria 16 27
6.Lepenci 16 26
7.Rahoveci 16 24
8.Hasi 15 21
9.Vėllazėria (Zh) 16 18
10.Kaolini 15 16
11.Studenēani 15 16
12.Vllaznia (P) 16 13
13.Mushtishti 16 13
14.Vull. i UĒK-sė 15 12

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/FFK%20logo.gif

Mė 18 gusht, Qipro-Shqipėria

Takimi me Qipron do tė jetė vetėm njėri nga tre miqėsoret e programuara para ndeshjeve eleminatore. Skuadra e drejtuar nga Brigel do tė luajė gjtihashtu mė 31 mars kundėr Islnadės nė Tiranė dhe mė 28 prill nė Tallin kundėr Estonisė.

Do tė jetė Qipro dhe jo Austria, kundėrshtari i Shqipėrisė nė miqėsoren e datės 18 gusht.

Lajmi tashmė ėshtė zyrtar nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit.

Drejtuesit e kėtij institucioni i kanė konfirmuar orėt e fundit, homologes qipriote zhvillimin e takimit nė datėn e lirė tė UEFA-s. ndeshja do tė luhet nė kryeqytetin e Qipros, Nikozia.

Zyrtarizimi ka marrė jetė pas njė "OK", qė ka dhėnė trajneri i pėrfaqėsueses Hans Peter Brigel i lidhur nė linjė telefonike me drejtuesit e Federatės.

Mė parė gjermani kishte pasur disa dyshime, pėr shkak tė kllimės sė papėrshtatshme tė gushtit si nė Nikozia ashtu edhe nė Tiranė.

Brigel ka preferuar Austrinė pėr kėtė miqėsore, por heshtja e Federatės sė kėtij vendi ka bėrė qė tė pranonte udhėtimin drejt tė ashquajturit ishulli i Afėrditės.

Ndeshja miqėsore e 18 gushtit, do tė jetė shumė e rėndėsishme pėr kombėtaren tonė.

Ajo do tė luhet vetėm 17 ditė para pėrballjes sė parė pėr eleminatoret e kampionatit botėror tė futbollit, kundėr Greqisė nė Tiranė.

Takimi me Qipron do tė jetė vetėm njėri nga tre miqėsoret e programuara para ndeshjeve eleminatore.

Skuadra e drejtuar nga Brigel do tė luajė gjtihashtu mė 31 mars kundėr Islnadės nė Tiranė dhe mė 28 prill nė Tallin kundėr Estonisė.

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/kombetarja2.jpg

Pėrurohet kompleksi sportiv i kombėtares shqiptare

Anėtari i Komitetit Ezekutiv tė FIFA-s, Mishel Platini dhe kryeministri i Shqipėrisė, Fatos Nano prenė tė enjten shiritin e inaugurimit tė Kompleksit tė Ekipeve kombėtare nė Kamėz. Pėr investimin prej 1 milion e 50 mijė dollarėsh Federata Shqiptare e Futbollit kishte organizuar njė ceremoni ku moren pjese nje numer i madh te ftuarish.

Nė orėn 11.00 tė paradites sė tė enjtes, nė Kamėz tė Tiranės gjithēka ishte gati pėr tė pritur kėtė evinement pėr futbollin shqiptar.

Jo rastėsisht Federata kishte ftuar mbi 100 personalitete tė politikės, pushtetit lokal, biznesmenė dhe figura tė shquara tė futbollit tonė. Mishel Platini dhe drejtuesit e Federatės, ishin ndėr tė parėt qė mbėrritėn nė kompleks.

Ardhja e kryeministrit Fatos Nano dhe fishekzjarret hapėn ceremoninė e organizuar. Presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armando Duka,foli i pari duke shpejguar rėndėsinė e kėtij projekti.

Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, mori mė pas fjalėn duke thėnė se futbolli ėshtė mjeti qė pėrēon paqe nė kėto momente tė trazuara pėr tė gjithė globin. Nano kujtoi se pikėrisht njė ndeshje futbolli kishte shėrbyer si mjet ngushėllimi nė Spanjėn pas momenteve tė vėshtira qė ky vend kaloi si pasojė e atentave tė 11 marsit.

Mjaft simpatik Mishel Platin, u prezantua duke bėrė shaka me tė pranishmit. Megjithatė francezi i mirėnjohur ishte shumė serioz kur erdhi momenti pėr tė prezantuar veprėn e Fifa-s nė kuadėr tė projektit Goal.

Zyrtarėt e Federatės Shqiptare tė Futbollit i dhuruan bluzėn me numėr 10 tė Shqipėrisė, mikut Mishel Platini.

Pėr presidentin e FIFA-s, Jozef Blater ata kishin pėrgatitur bluzėn me numėr 9-tė. Platini nga ana tjetėr i dorėzoi njė bluzė edhe kryeministrit tė Shqipėrisė, Nano….

Mė pas i erdhi rradha prerjes sė shiritit tė inaugurimit….

Tė ftuarit e nderit dhe drejtuesit e federatės, vizituan edhe ambientet e kėtij kompleksi. Platini u pėrfshi edhe nė njė moment ekzbicionizmi me dy nga lojtarėt e ekipeve qė po stėrviteshin nė kompleks…

http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/fshf.gif

euro
20-04-04, 11:44
HENDBOLL: Vėllaznimi-Prishtina 31:32 (17:17)

Takimi i javės sė 20-tė nė Superligėn e Kosovės nė hendboll, ndėrmjet Vėllaznimit dhe Prishtinės, ka pėrfunduar me fitoren e prishtinasve me rezultat tė ngushtė 32 me 31.

Ndeshja e zhvilluar nė Pallatin e Sporteve “Shani Nushi” nė Gjakovė, u pėrcoll nga njė numėr shumė i vogėl shikuesish.

Tė parėt nė epėrsi kalojnė mysafirėt pėrmes golit tė Avdiut. Qė nga minutat a para tė takimit skuadra e Prishtinės, e udhėhequr nga trajneri Hilmi Xhaferi, mban epėrsi konstante prej 1 deri nė tre gola diferencė.

Pjesa e parė u manifestua nga gabime tė shumta tė hendbollistėve nikoqirė, tė cilėt i krijojnė mundėsinė skuadrės nga kryeqendra qė tė mbajė epėrsinė dhe tė diktojė tempon e lojės nė pjesėn mė tė madhe tė takimit.

Pėr kėtė u pėrkujdes edhe portieri Real Pozhegu, i cili poashtu kishte paraqitje mjaft tė mirė nė pjesėn e parė.

Nė 30 minutėshin e parė nė radhėt e Prishtinės u dallua pėrforcimi i ardhur nga Maqedonia, Taqo Ēivllaēki, i cili ishte i pagabueshėm nė gjuajtjet nga 9 metra dhe me depėrtimet e tij karakteristike.

Ēivllaēki plot 6 herė arriti tė tundė rrjetėn e kuqezinjėve gjatė 30 minutave tė para tė takimit.

Nė anėn tjetėr nga skuadra e Vėllaznimit, nė fillim tė takimit, hendbollistėt mė efikasė ishin Isa Koshi me katėr gola, si dhe Driton Dylhasi e Samedin Kurteshi me 3 gola.

Pjesa e parė u karakterizua nga vetėm njė gjuajtje nga 7 metra, e akorduar nė favor tė prishtinasve dhe tė cilėn e realizoi Ēivllaēki.

Loja e treguar nė parket gjatė pjesės sė parė, ishte mjaft e barazpeshuar, e kėtė mė sė miri e tregon rezultati i barabartė 17 me 17, me tė cilin pėrfundojnė 30 minutat e para.

Prishtina e fokusuar nė lojėn e qendrės Ēivllaēki dhe atė tė krahut Alban Dobroshi, edhe nė pjesėn e dytė arriti qė me lehtėsi tė pėrballojė skuadrėn e Vėllaznimit

Nikoqirėt, gjatė kėtyre minutave e ndjekin hap pas hapi Prishtinėn, epėrsia e tė cilėve disa minuta para pėrfundimit tė takimit arriti deri nė 3 gola dallim.

Pjesėn e dytė, loja e prishtinasve fokusohet mė shumė nė kundėrzbritje, pėr konkretizimin e tė cilave kryesisht pėrkujdesej Alban Dobroshi, i cili nuk falte nga pozita tė kėtilla.

Sa mė shumė qė kalonte koha, aq mė interesant bėhej ky takim dhe aq mė shumė ashpėrsoheshin duelet, qė si rrjedhojė nga tė dy skuadrat pati 5 pėrjashtime me nga dy minuta.

Poashtu gjatė kėsaj periudhe, nė ekzektumin e 7 metėrshave fillimisht dėshton Zenuni…. mė pas Culaj…. dhe atyre u bashkangjitet edhe Uran Luzha….

Megjithatė, skuadra e Vėllaznimit, minutave vijuese gėzon edhe tre 7 metėrsha tė tjerė, qė i besohen pėrforcimit tė ardhur nga Prishtina, Shehadin Zenuni, i cili i realizon tė tėra.

Dėshtimet e shpeshta nė fazėn e sulmit i kushtuan vendasve, tė cilėt edhepse nė sekondat e fundit patėn rast tė barazojnė rezultatin, shtylla pingule shpėton prishtinasit dhe u dhuron atyre dy pikė tė reja.

Pas fitores ndaj Dritės, kjo ėshtė fitorja e dytė radhazi e Prishtinės dhe njėherit e dyta nė ballafaqim me kuqezinjtė nga Gjakova nė kėtė edicion garash, pas sė cilės skuadra nga kryeqendra arrin nė kuotėn prej 14 pikėve, por edhe mė tutje gjendet nė pozitėn e parafundit nė tabelė, e cila rrezikon pjesėmarrjen e saj nė edicionin e ardhshėm tė Superligės.

Barrėn kryesore nė fitoren mė tė re tė prishtinasve, e bartėn Ēivllaēki dhe Alban Dobroshi, me 11, pėrkatėsisht 9 gola tė shėnuar, kurse nė radhėt e Vėllaznimit u veēua Samedin Kurteshi, i cili 8 herė tundi rrjetėn e mysafirėve.

Vėllaznimi – Prishtina 31 me 32

LPBK: Drita-Vėllaznimi 72-74
Nė Gjilan, Drita ka pritur skuadrėn e Vėllaznimit, ndaj sė cilės ka pėsuar me rezultat 74 me 72.

Fillimi i takimit vendosi pėr fitoren e gjakovarėve, tė cilėt gjatė 10 minutave tė para, me mbrojtje tė fortė dhe sulme efikase, lejojnė vendasit tė shėnojnė vetėm 10 pikė.

Haxhibulliq dhe Bruqi, ishte dyshja mė e suksesshme e kuqiznjėve nė fillim tė takimit, duke shėnuar 10 pėrkatėsisht 7 pikė.

Basketbollistėt e Vėllaznimit hyjnė nė seri prej 8 me 0, duke mos lejuar nikoqirėt qė 4 minutat e para tė ndeshjes, tė mos shėnojnė asnjė pikė.

Pikėt e para pėr vendasit i shėnon Damo…

Nė ēerekun e parė nikoqirėt u bazuan kryesisht nė Charles Mangėn, i cili pati paraqitje tė shkėlqyer nė kėtė takim, pėrderisa Damo pas katėr tentimeve tė dėshtuara pėr tre pikė, nė tė pestin shėnon.

Nė 10 minutėshin e parė larg formės sė tij ishte edhe Johnson i cili shėnoi vetėm dy pikė.

Ēereku i parė u pėrmbyll me rezultat 10 me 23.

Nė ēerekun e dytė basketbollistėt e Dritės pasqyruan formė krejtėsisht tjetėr.
Tė udhėhequr nga Manga dhe Johnson, ata shumė shpejt arrijnė qė zvogėlojnė epėrsinė e lartė tė kundėrshtarit, por jo edhe tė barazojnė rezultatin, duke e pėrmbyllur pjesėn e parė tė takimit me rezultat 34 me 42.

Nė ēerekun e tretė tė dy skuadrat patėn paraqitje mjaft tė mirė, duke forcuar rradhėt e mbrojtjes dhe duke shtuar efektshmėrinė e tyre nė fazėn e sulmit, qė ndikojė nė rėnien e dinamikės sė lojės.

Vėllaznimi arrin tė mbajė epėrsinė nė rezultat duke e pėrfunduar kėtė ēerek me epėrsi prej 11 pikėsh, 60 me 49.

Kjo periudhė e lojės ishte mjaft e baraspeshuar, ku tė dy skuadrat pritnin qė tė pėrfitonin nga gabimet e njėra tjetrės.

Nė ēerekun e fundit, Drita pėr herė tė parė nė kėtė takim, arrin qė t’i rrezikojė fitoren e Vėllaznimit, duke ngushtuar epėrsinė e tyre nė 4 pikė, mirėpo ishte tepėr vonė pėr t’u kėndellur.

Ky ēerek u manifestua nga batica dhe zbatica tė mėdha, si te njėra ashtu edhe te skuadra tjetėr, duke e bėrė kėtė takim edhe mė interesant.

Megjithatė, epilogu i ndeshjes, fliste nė tė mirė tė skuadrės mysafire nga Gjakova e cila me kėtė fitore, edhe mė tutje mban shpresa pėr nė pėrfundimtare.


FUTBOLL: Besiana - Getoari 3:0
http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/ffk.gif
Ndeshja e zhvilluar nė Besianė, ndėrmjet Besianės vendase dhe Getoarit nga Prizreni ka pėrfunduar me fitoren e llapjanėve 3 me 0.

Vendasit kanė dominuar tėrėsisht nė pjesėn e parė, duke krijuar raste tė njėpasnjėshme shėnimi.

Rastin e parė pėr tė rrezikuar portėn e kundėrshtarit e pati Adem Bakiu, nė minutėn e 15-tė, kur godet furishėm, por portieri Thaqi ishte nė vendin e duhur…..

8 minuta mė vonė, pėrkatėsht nė minutėn e 23-tė tė ndeshjes, Statovci ekzekuton gjuajtjen e lirė, por goditja tij pėfundon nė murin e gjallė

24 minuta pas fillimit tė pjesės sė parė, akordohet gjuajtja e parė nga kėndi, nga e cila vendassit nuk arrijnė tė pėrfitojnė diē.

Bakiu nė minutėn e 30-tė me kėtė gjuajtje, pėr pak sa nuk arriti tė mposhtė portierin prizrenas, i cili me mund tė madh e dėrgoi topin jashtė vijės fundore.

Njė minutė mė vonė, Sabit Osmani pasi shėrbehet nga Ylber Aliu, gjuan nga afro 11 metra, por gjuajtja e tij ishte tejet e pasaktė.

Mirėpo vetėm dy minuta para pėrfundimit tė takimit, Adem Bakiu, i vetmuar nė zonėn e rreptėsisė sė mysafirėve, me kokė e plason topin nė rrjetėn e portierit Thaqi.

Me kėtė epėrsi minimale tė Besianės, pėrfunduan 45 minutat e para.


Vetėm 43 sekonda pas fillimi tė pjesėlojės sė dytė, epėrsinė e nikoqirėve e rrit Ylber Aliu.

Rezultatin nė 3 me 0 e ngrit Faruk Statovci, me kėtė goditje tė fuqishme nga afro 25 metra, e zė nė gjumė portierin Thaqi, i cili nuk arrin tė pengojė kėtė projektil.

Skuadra e Getoarit, thuasje e pajtuar qė tė kthehet pa pikė nga Besiana, edhe gjaė 45 minutave tė fundit tė takimit pati vetėm njė rast shėnimi, kur Brando ekzekuton gjuajtjen e lirė, por portieri Qosa i vėmendshėm largon topin jashtė vijės fundore.

14 minuta para pėrfundimit tė takimit, pėr afro 5 minuta ndėrpritet ndeshja, e shkak i kėsaj ishte nervozizmi i tepruar i tė dy palėve.

6 minutat e fundit tė takimit, Besiana mbeti pa qendėrsulmuesin Ylber Aliu, i cili pas dy ndėshkimeve me kartona tė verdhė, largohet nga loja.

Me kėtė fitore, Besiana bėn njė hap tė madh drejt ruajtjes sė epitetit tė anėtarit nė elitėn e fuitbollit tė Kosovės, pėrderisa Getoari pas fitrores ndaj Besės sė Pejės javėn e kaluar, zhgėnjeu adhuruesit e saj.

Besiana – Getoari 3 me 0.

FUTBOLL: Prishtina-Drita 3:1
Derbi i javės sė 18-tė i Ligės sė parė tė futbollit nė mes tė Prishtinės dhe Dritės, pėrfundoi me fitore tė ekipit nga kryeqyteti me rezultat 3 me 1, duke vazhduar kėshtu serinė e fitoreve tė njėpasnjėshme tė Prishtinės nė stinor pranveror.

Ky takim u zhvillua pa praninė e shikuesve dhe natyrisht qė lojtarėt e tė dyja palėve nuk ishin tė motivuar pėr lojė si herave tjera.

Nė stadiumin e kryeqytetit mund tė vėrehej edhe njė risi tjetėr.
Pas njė investimi tė klubit me ndihmėn e autoriteteve komunale dhe njė shpenzimi prej 15,000 eurove ishin riparuar hyrja nė stadium, bankat e rezervistėve, vendi i vėzhguesve dhe kėtė herė nuk ishin anashkaluar as nevojat e gazetarėve duke u riparuar vendi i kamerave dhe duke u vendosur ulėse pėr gazetarėt dhe zyrtarėt e klubeve.

Prishtina hyri nė kėtė ndeshje derbi pa sulmuesit Uliks Emra dhe Sheremet Jusufi.

Ajet Shosholli kishte vendosur nė fushė formacionin me tė vetmin sulmues Bashkim Patokun tė pėrkrahur nga Xhevdet Llumnica dhe Driton Krasniqi.
Rastin e parė nė ndeshje e pati Bashkim Patoku i cili pas njė krosimi tė Milaim Humollit gjuan drejt nė portierin Ajdini.

Menjėherė nė anėn tjetėr kundpėrgjigjen lojtarėt e Dritės, ku pas krosimit tė mirė tė Shpėtim Hasanit, Selman Berisha gjuan me volej jashtė portės.
Pas 30 minutave lojė, Prishtina kalon nė epėrsi.

Bashkim Patoku ndalet nė zonė nga Mervan Hoxha, gjyqtari Feriz Parllaku tregon nė pikėn e bardhė.
Pėrgjegjėsinė pėr ekzekutim tė penaltisė e merr Bashkim Patoku i cili bukur arrin ta mashtrojė portierin dhe 1 me 0 pėr Prishtinėn.

Disa minuta mė vonė Gjinoci i Dritės gjuan bukur nga 20 metra por Kushtrim Mushica mbron.

Pas disa gjysėmrasteve tė tė dyja palėve, Arben Zhjeqi me njė pasim tė gjatė dhe preciz gjen Milaim Humollin i cili pason tė Bashkim Patoku e ky i fundit depėrton me top deri nė gol.

Pas disa minutave pėrsėri kombinim i njejtė i Zhjeqit dhe Humollit por kėtė herė Driton Krasniqi nuk ishte i saktė.

Nė pjesėn e dytė trajneri i Dritės, Muharrem Sahiti vendos ta largoj nga loja Selman Berishėn pėr shkak tė njė lėndimi tė lehrtė dhe vendos qė ta ndryshojė taktikėn e Dritės duke i ikur kėshtu lojės sė pjesės sė parė mė mbrojtje tė ngjeshur dhe kundėrsulme tė shpejta.

Megjithatė rasti i parė pėrsėri vjen pėr Prishtinėn, kur Milaim Humolli gjuan nga 20 metra largėsi por portieri mbron.

Mė pas Shpėtim Hasani pason te Visar Sermaxhaj i lirė nė krahun e majtė ai kroson nė drejtim tė Ismet Ramushit i cili e detyron Adnan Halitit tė shėnojė autogol. 2 me 1

Pas disa minutave sė pari Driton Krasniqi pati rast tė mirė prej njė rivėnje nga kėndi por gjuan jashtė portės.

Milaim Humolli humb njė rast tė mirė i vetmuar, mirėpo pėrmirėson gabimin e tij 10 minuta para pėrfundimit tė ndeshjes kur bukur pason te Xhevdet Llumnica, i cili vendos rezultatin pėrfundimtar, 3 me 1 pėr Prishtinėn.

Me kėtė fitore Prishtina siguron vendin e parė kėtė sezonė me 41 pikė, ndėrsa Drita ėshtė nė vendin e 7-tė me 20 pikė mė pak.

Ping-pongistėt kosovarė shtojnė aktivitetet, por jo edhe sukseset
http://www.rtklive.com/site/files/newsfiles/besiredomanikudoha2004.jpg
Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė ping-pong ishte pjesėmarrėse nė turneun dyditor nė Slloveni, pėr tė rinj dhe tė reja, nė tė cilin ėshtė prezantuar me 11 garues.

Garat u zhvilluan nė grupe, nė sistemin ekipor dhe individual.

Seleksioni Kosova 1 ka garuar nė grupin 1 sė bashku me Kroacinė dhe Korenė Jugore, ku tė dyja ballafaqimet i humbi me rezultat 3 me 0.

I njėjti fat i pėrcolli edhe garuesit e seleksionit Kosova 2, qė humbi nga Bosnjė Hercegovina dhe Ēekia.

Kadetet e Kosovės, humbėn takimet me Francėn, Kroacinė dhe Slloveninė.

E vetmja garuese nė kėtė konkurencė qė arriti tė fitojė njė set ishte Nafije Murati e cila nė ballafaqim me Seta Sallamun tė Sllovenisė humbi me rezultat 3 me 1.

Nė kėto gara morėn pjesė 272 garues nga 23 shtete tė ndryshme botėrore.

Sipas zyrtarėve tė Federatės sė Ping-pongut tė Kosovės, problemi i vetėm qė ėshtė paraqitur nė kėtė turne, ka qenė ēėshtja e flamurit shqiptar, i cili edhepse nė hapje tė garave ishte i vendosur nė sallė, me fillimin e tyre disa nga pjesėmarrėsit kanė kėrkuar nga organizatorėt qė ai tė hiqet.

Derisa tė zgjidhet kjo ēėshtje, nga pėrfaqėsuesja e Kosovės, do tė prezantohet mė flamurin e Federatės sė Ping-Pongut tė Kosovės.

Delegacioni kosovar, gjatė vizitės nė Slloveni, pati takime tė shumta me zyrtarė tė vendeve pjesėmarrėse.