PDA

View Full Version : "Rugova konvertohet nė fenė krishtere"


Anonymous
01-12-03, 12:10
"Rugova konvertohet nė fenė krishtere"Francesko Battistini

"Corriere della Sera"PRISHTINENjė shqiponjė dykrenare nė njė qark tė kuq, e vendosur nė sfondin blu, njė yll gjashtėcepėsh si ai i Skėnderbeut dhe mbishkrimi Dardania. Kėto do tė jenė elementėt e rinj tė flamurit tė Kosovės, e cila pret tė fitojė pavarėsinė madje para vitit 2005, siē deklaron edhe presidenti i saj, Ibrahim Rugova. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Corriere della Sera", lideri kosovar tregon pėrgatitjet pėr pavarėsinė dhe zbulon projektet e tij pėr tė ardhmen e vendit.Corriere della Sera: Presidenti Rugova, ėshtė e vėrtetė qė keni ndėrruar fenė tuaj nė atė kristiane?Ibrahim Rugova : Tė themi qė tashmė ushqej njė farė simpatie pėr kulturėn kristiane dhe atė perėndimore.Corriere della Sera: A mund ta quajmė njė rrugė tė re shpirtėrore kėtė tuajėn?Ibrahim Rugova : Kultura jonė ėshtė perėndimore. Edhe historikisht, besimi i parė fetar i praktikuar nga populli shqiptar ishte kristianizmi. Xhamitė dhe tė tjerat mbėrritėn te ne mė vonė. Me ardhjen e osmanėve, njė pjesė e popullsisė ndėrroi fenė me detyrim. Kjo vazhdoi edhe pas rėnies sė Skėnderbeut dhe rezistėncės sė tij ndaj invazionit turk.

Njė rikthim te rrėnjėt atėherė…

Ka patur njė ndikim mysliman shumė tė thellė, i cili edhe sot shfaqet te emrat dhe traditat e popullit tonė. Myslimanė dhe tė krishterė janė integruar me njė farė harmonie mes tyre. I vetmi shkak i mbijetesės sonė ishte toleranca reciproke. Pa tė do tė ishim zhdukur prej kohėsh. Tashmė secili mund tė zgjedhė lirisht fenė e tij…Corriere della Sera: Por ju jeni presidenti i vendit…Ibrahim Rugova :Interesi im kulturor dhe shpirtėror ėshtė krejtėsisht personal. E shihni atė pikturė (tregon njė pikturė nė sfond tė gjelbėr). Ėshtė vepėr e Pjeter Bogdanit. Ishte peshkop i Kosovės, qė nė vitin 600 luftoi hyrjen e islamit nė kėtė vend. Njė figurė e jashtėzakonshme dhe shumė aktuale pėr atė qė kėrkon tė kuptojė kėto epoka pėrballjesh mes qytetėrimeve tė ndryshme.Corriere della Sera: Kur do tė pagėzoheni?Ibrahim Rugova : Tė shohim, tani pėr tani synimi im ėshtė mbi tė gjitha politik. Unė kam pėr qėllim tė promovoj njė tolerancė tė vėrtetė mes kristianėve dhe mylimanėve.Corriere della Sera: Keni ndėrmend tė ndėrtoni njė mauzoleum pėr Nėnė Terezėn?Ibrahim Rugova : Ėshtė ėndrra ime; njė muze pėr Nėnė Terezėn e Kalkutės, njė shqiptare dhe njė kristiane e madhe. Ėshtė projektuar nga dy arkitektė italianė, Bruno Valente e Giuseppe Durastanti.Corriere della Sera: Por, a nuk mund t'i pėrdorni kėto fonde pėr nevoja mė urgjente?Ibrahim Rugova : Projekti do tė financohet nga donacione individuale. Sidoqoftė, ne na duhen kėto simbole. Dhe fundi i fundit, me fondet e njė kishe nuk mund tė ndryshojė ekonomia e vendit.Corriere della Sera: E cilit vend ? Ju flisni pėr pavarėsi dhe amerikanėt kanė caktuar vitin 2005 si datė pėr diskutimet e statusit, por Kosova varet ende nga Serbia, tė paktėn zyrtarisht...Ibrahim Rugova : Do tė jemi tė pavarur para vitit 2005. Dhe kjo ėshtė hipotezė realiste.Corriere della Sera: Ju jeni nė favor tė kthimit tė serbėve nė zona si Peja, qė kontrollohen nga ushtarėt italiane, ku bashkėjetesa ėshtė e thuajse pamundur?Ibrahim Rugova : Po, tashmė janė kthyer rreth 7 000 serbė. Por kjo varet nga zgjedhjet individuale dhe jo nga propaganda e Beogradit, qė krijon shpesh destabilitet.Corriere della Sera: Nė Vjenė, nė bisedimet e para Prishtinė-Beograd, ishit vetėm ju. Krerėt e lartė tė ish-UĒK-sė dezertuan. Pse ?Ibrahim Rugova : Ndodhesha atje si president i Kosovės. Tė tjerėt hezituan. Por kjo bėn pjesė nė dialektikėn normale tė demokracisė.Corriere della Sera: Ėshtė e vėrtetė qė Beogradi ėshtė gati tė heqė dorė nga Kosova nė kėmbim tė dy miliardė dollarėve dhe hyrjes nė BE?Ibrahim Rugova : Nuk di asgjė. Pėr ne ēmimi i paguar ėshtė lufta. Pastaj, nėse serbėt duan tė hyjnė nė BE, kjo ėshtė puna e tyre.Corriere della Sera: Sa duhet tė zgjasė prania ndėrkombėtare nė Kosovė?Ibrahim Rugova : Misioni i OKB-sė po i transferon thuajse tė gjitha kompetencat autoriteteve tona. Pėrsa i pėrket NATO-s, bazat do tė vazhdojnė tė jenė kėtu.Corriere della Sera: Si do tė jetė Kosova e pavarur ? Ēfarė flamuri do tė ketė? A do tė ndryshojnė kufijtė?Ibrahim Rugova : Flamuri ynė ėshtė gati tashmė. Njė shqiponjė shqiptare nė njė qark tė kuq tė vendosur nė sfondin blu, si qielli, symbol i tolerancės dhe Europės. Do tė jetė edhe mbishkrimi Dardania, emri i lashtė i Kosovės, si dhe njė yll me gjashtė cepa, ylli i Skėnderbeut. Ndėrsa, kufijtė nuk do tė ndryshojnė; nėse e bėjmė kėtė do tė kemi konflikte nė tė gjithė Ballkanin.Corriere della Sera: A do tė valėvitet ky flamur nė katedralen e Nėnė Terezės?Ibrahim Rugova : Shpejt pėr ta thėnė njė gjė tė tillė. Ekzistion terreni, guri i parė ėshtė hedhur. Nė vitin 2004 do tė nisin punimet dhe mė pas na duhet ta mbarojmė shpejt ndėrtimin e katedrales."

arTanibb
05-12-03, 01:03
Qka do qet jet apo behet Presidenti i lavdishem i kosoves Dr.Ibrahim Rugova merendesi esht qe per at ne pik te par esht kombi e jo feja feja e Presidentit tan osht Shqiptaria

K-man
05-12-03, 21:06
qashtu o artanibb. "Mos shiko kisha e gjamia, feja e shqiptarit o shqiptaria". kom harru kush e ka thon.

Drejtėsia
02-02-04, 22:48
O ju qe keni besuar keni frike Allahun me nje frike te denje dhe mos vdisni ndryshe pos duke qene musliman.
Kuran 3:102

Jo o njerez, shqiptaria nuk eshte fe por ajo eshte komb,
dhe se feje komenton per kombin ndersa kombi nuk e komenton fene,


O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.
Kuran 49:13.

Prandaj nuk eshte e llogjikshme ti jipet perparesi kombin ne krahasim me fene, sepse eshte feja ajo qe na tregon per kombin.

K-man
03-02-04, 00:25
feja asgje nuk tregon per popullin. ne shqiptaret ne fillim kemi qene te krishtere (katolik), po turku ka ardh edhe na ka shenderruar ne musliman. feja nuk ka te beje asgje me popullin tone.

K-man
08-03-04, 03:06
shiko AlbMuslim-Ku, ti s'po me duket qe e din historine e ilireve. ne iliret prej kohes se romakeve, ndoshta edhe me heret, kemi qen katolik, por turku ne ka ardh edhe kna ka sundu per 500 vjet, edhe s'kemi pas qare pa u shendrru ne musliman. turku na ka dhene 2 zgjedhje, nese nuk kthehesh ne musliman paguan taksa, nese kthehesh nuk paguan, edhe ne shqiptaren ne at kohe s'kemi pas para, edhe jemi shendrru, dmth nuk kemi pas zgjedhje tjeter. thjesht turku na ka shti me zor me e ndrru fene.

aferdita
08-03-04, 08:52
K-man shiko ti nese ke deshir te khtehesh perseri ne katolizem mundesh se po dukesh sikur qe i bije pishman qe je mysliman dhe me rugova vet eshte katolik dhe don ti kthej edhe te tjeren dhe shqiptar edini qysh jan mas pareve e japin edhe jeten dhe gati jan be krejt katolik

Murgesha
08-03-04, 09:00
Aferdita nuk e di se ne cka bazohesh kur thua se Rugova po dojka ti kthej te gjithe shqiptaret ne katoloicizem. Nese ai e ka bere si c po thuhet kete, ende askujt si ka ba thirrje qe te pranoj apo konvertohet ne tjeter fe. Ju lutem mos u merrni me inate vetjake dhe te njollosni figuren e Rugoven.
Ne Fe nuk ka dhune kush cilen fe ta doje mundet edhe ta perqafoj dhe ti sherbej. Ajo eshte e drejta elementare e individit.

K-man
08-03-04, 20:54
Bravo Murgeshe. qake njo

Djal_rugove
28-08-04, 22:35
mendimi im ėshtė se ; feja eshtė njė bindje individuale e individit e cila nuk mund te zhvillohėt pa lirin e rrethitė. Shqipėtaret nuk e paten lirin e rrethitė apo te individitė pothuaj se kurr edhe fenė nuk arriten kurr ta kuptojnė si qeshtje individuale por vetem si nje bindje kolektive.
musliman apo te krishtėr!
Shqipetarėt muslimanėt janė shumė ma mbrapa sa i perketė njohjės se parimeve fetare, por nuk janė vet fajtorė. Fajtor janė prejudikuesit e fesė te cilet prejudikojnė sipas deshirės se interesit, personal apo ritual.
kultura e nje populli indentifikohėt edhe me parimet e fesė se atijė populli kjo mungonė te spektri muslimanė.(pa dashje te thellohem ne shkaqe) por e vertetė ėshtė. ndersa te spektri katolik kjo ėshtė ma e persosur, jo ashtu si duhet por ecė ne rrugėn e vertėt.
Nga njerezit e Medhenjė te Kombit tonė kemi nje te sigurt: te gjithė ata te spektrit musliman qe e respektuan edhe fenė edhe kombin. ne fund kombin e lan ne doren e dytė, ndersa te spektri katolik kjo nuk ndodhi.
Sa i perketė mendimit individual te Presidentit , kjo ka nje rendesi te madhe. Njerzit e medhenjė edhe kur flasim per vete, perfitojnė edhe te tjerėt. Bazuar ne historikun tonė kombatar, Presidenti ka te drejtė.
Te gjitha vendet arabe ne za, ishin kunder nesh dhe kunder Intervenimit te NATO_s, ndersa kisha dhe Vatikani e perkrahen Fuqishem popullin dhe NATO_n.Pjesa dermuese e vendeve islame qe ndihmmuan ne Kosovė, si parim e kishin : nese je ose nese bahesh musliman i mirė.
Per shkaqe te varfėris shumė ferxhe erdhen ne kosovė. Kjo te le te dyshoshė. Jemi vllezer dhe musliman thonė ata. Por , ne jemi vllėzer dhe shqipėtar pa dallim feje .se Feja ėshtė qeshtje individuale e personit, ndersa kombi qeshtje kolektive.
Pashko Vasa tha: mos shikoni kisha e as xhamia, se feja jonė a vet shqiptaria.
Kur ta kemi shqiptarin te fortė, dota kemi edhe fenė.

Albanam
28-08-04, 23:49
Hajde de!
Mirė se erdhe nė mesin e burrave Djal_rugove!
Si pėr fillim, i paske hy pak si thellė analizave tė ēėshtjes fetare ndėr shqiptarėt...

Djal_rugove
30-08-04, 20:22
edhe une si ju e jepa mendimin tim !
shumė ose pak , njeriu bazohet ne aftėsit e veta psiko fizike dhe inetelektuale, por sa e njef e vlersojnė te tjeret.

Gentiani
31-08-04, 20:44
mendimi im ėshtė se ; feja eshtė njė bindje individuale e individit e cila nuk mund te zhvillohėt pa lirin e rrethitė.


shumė nė rregull Djal_rugove, ky ėshtė mendimi i yt, por pjesa tjetėr e tekstit ėshtė komplet nė kundėrshtim me mendimin tėn, ose mendim i tjetėrkujt!

Interesant diēka! jap mendimin dhe pastaj i kthehem tė njėjtit kundėr me njė mendim krejt tjetėr, me sa munda ta kuptoj shkrimin tėnd, nėse nuk ėshtė fjala pėr ndonjė lėshim gjatė shkrimit.

Djal_rugove
04-09-04, 01:10
GEntiani
mendi i shkruarė ėshtė i imi dhe , nukkundershton asgja me fillimin apo fundin e shkrimit..lexo edhe njeher.

OROSHI
06-12-04, 17:17
Nderrimi i perkatesis fetare te Presidentit Rugova asht dicka shume personale,pra nuk keni pse qitni shkelma!!Ne fakt nuk asht nderrim,por kthim ne identitetin e humbur tash 500 vjet te popullit Shqiptar!!! :lol:

lotoshi
20-12-04, 23:42
pik se pari ju pershends te gjithve

por si qe keni temen edhe un do tju kisha pergjgijur por anjeri mos ta mare mbi veti

thjesht pergjigje

por si qe thoni se turku e ka sjell fen tek shqiptaret ajo sesht e vertet por nj gje thjesht nga e ka mar skenderbeu koken e this .mendoj dy krereshe .

por kjo nenkupton se muslimani kur falet njehr e kthen koken ne te majt pastaj ne te djatht edhe nje kuptin tjeter dy brinj nenkuptojn se egzistojn dy fe feja muslima edhe ajo krishtere .

edhe ku e ceket se si thoshte ai aty

FEJA E SHQIPTARIT ESHT SHQIPTARIA

shqiptari e ka kombin shqiptar fen muslimane eetj

kjo esht mendimi im

lotoshi
20-12-04, 23:42
pik se pari ju pershends te gjithve

por si qe keni temen edhe un do tju kisha pergjgijur por anjeri mos ta mare mbi veti

thjesht pergjigje

por si qe thoni se turku e ka sjell fen tek shqiptaret ajo sesht e vertet por nj gje thjesht nga e ka mar skenderbeu koken e this .mendoj dy krereshe .

por kjo nenkupton se muslimani kur falet njehr e kthen koken ne te majt pastaj ne te djatht edhe nje kuptin tjeter dy brinj nenkuptojn se egzistojn dy fe feja muslima edhe ajo krishtere .

edhe ku e ceket se si thoshte ai aty

FEJA E SHQIPTARIT ESHT SHQIPTARIA

shqiptari e ka kombin shqiptar fen muslimane eetj

kjo esht mendimi im

modestja
01-07-05, 23:59
shiko AlbMuslim-Ku, ti s'po me duket qe e din historine e ilireve. ne iliret prej kohes se romakeve, ndoshta edhe me heret, kemi qen katolik, por turku ne ka ardh edhe kna ka sundu per 500 vjet, edhe s'kemi pas qare pa u shendrru ne musliman. turku na ka dhene 2 zgjedhje, nese nuk kthehesh ne musliman paguan taksa, nese kthehesh nuk paguan, edhe ne shqiptaren ne at kohe s'kemi pas para, edhe jemi shendrru, dmth nuk kemi pas zgjedhje tjeter. thjesht turku na ka shti me zor me e ndrru fene.

Pershendetje

I nderuari K-Man sipas jush turku na paska detyruar me nje fjale te islamizohemi e?

...ne qofte se ne paskim qene aq naive dhe ende vazhdojme me kete naivitet atehere mjer per ne :!: :!: po c'ti besh faktit qe ne mesin tone ke muslimane qe praktikojne shume bukur fene Islame edhe ate studente,intelektuale e keshtu me radhe..sikur te ishte me dhune kjo fe nuk do te kishte leshuar kaq shume renje i nderuar,por me largimin e turqeve ne do te i ktheheshim asaj ne te cilen paskim qene me heret

A thua cili turk sot po shkon ne Amerike e neper mbare boten e po detyron qe njerezit te i kthehen Islamit ashtu me dhune sic edhe spjegoheni ju?
Jo askush as turku e as arabi por vete dita dites numri i muslimaneve po rritet ne bote,duke kuptuar te vertetat Islame..

Thote Allahu ne Kur'an:"La ikrahe fi dijn"(Nuk ka dhune ne fe)nese dikujt i duket se me dhune ka hy ne fe ai nuk eshte i detyruar te vazhdoje me ate fe,por le te zgjedh ate te cilen mendon se e ka gjet si me te vertete dhe pa dhune nga askush por aty i flen shpirti dhe zemra...

Miqesisht:Modestja

King_Gentius
02-07-05, 14:21
Prandaj nuk eshte e llogjikshme ti jipet perparesi kombin ne krahasim me fene, sepse eshte feja ajo qe na tregon per kombin.

Populli shqiptar nuk mund te vendose fene perpara kombit sepse ndryshe do te kishim lufte fetare civile qe do ta kthente Shqiperine ne germadhe.
Turku e solli islamin ne Shqiperi. Vetem ne vitin 1700 e me tej shqiptaret ishin shumica musulmane.

Faktoret qe shqiptaret ndryshuan fene kane qene te shumte dhe dhuna nuk eshte i vetmi faktor. E para e punes duhet theksuar qe turqit e kishin per plan te kthenin shqiptaret muslimane, dhe nuk ishte thjesht koicidence. Turqit deshin te siguronin kufijte perendimore te perandorise se tyre duke alienizuar shqiptaret nga italianet katolike. Sic e dini katoliket shqiptare gjithmone u kane shkaktuar probleme te medha turqve :lol: . Ata deshin te paqezonin territorin se shqipot here here benin kryengritje (mbani mend pershembull qe katoliket luftuan nen ushtrine austriake ne 1690 dhe 1737 kunder turqve ). Faktor tjeter shume i rendesishem eshte se shqiptaret nuk kishin shume te ardhura te paguanin taksat, dhe e vetjma menyre mbijetimi ishte te benin karriere ne ushtrine osmane. Gjithashtu turqit vete e pranojne qe burimi i tyre per jenicere ishte kryesisht familje te krishtere shqiptare. Nje arsye tjeter eshte se shqiptaret nuk kishin kishe kombetare qe te ndihmonte ne bashkimin e komunitetit te krishtere, dmth ishin te paorganizuar. Edhe nje arsye tjeter ishte se shqiptaret e mbronin nderin e familjes me arme ne dore, dhe te krishteret ne pergjithesi nuk kishin te drejte te mbanin arme. Gjithashtu shqiptaret ne pergjithesi e vleresojne shume krenarine, dhe nuk pranonin te ishin njerez inferiore si gjithe te krishteret e tjere ne perandorine Osmane. Te gjithe keta faktore ndikuan ne kthimin e shumices shqiptare ne muslimane.


A duhet shqiptaret muslimane te ndjehen sikur kane tradhtuar fene e tyre te meparshme te krishtere?

JO.

Se pari, iliret ishin pagane, pastaj u bene te krishtere, po asnjeri nuk ankohet sot e akuzon shqiptaret qe tradhtuan fene e tyre pagane.

Po me e rendesishmja eshte se kthimi i shqiptareve ne muslimane i ndihmoi ata te mbajne identitetin shqiptar. Te krishteret shqiptare ishin me te dobet ne mbrojtjen e identitetit te tyre dhe ishte me e lehte per ata te beheshin sllave ose greke nen ndikimin e kishave perkatese, sepse shqiptaret nuk kishin kishen e tyre autoqefale.

Ketu nuk duhet te harrojme se shumica e patrioteve qe luftuan te ndertojne nje shtet te pavarur shqiptar ishin muslimane. Keshtu qe nuk ka kuptim te bejme akuzime nderfetare. Njerezit qe kane ndihmuar te ndertojne kombin tone kane qene dhe muslimane dhe te krishtere.