PDA

View Full Version : NBA


arTanibb
03-12-03, 22:59
NBA: Philadelphia vazhdon serinė e fitoreve

Dallasi mundi washingotonin me rrezultat 97-72 :)

Rezultatet e ndeshjeve tė zhvilluara mbrėmė:

Philadelphia 76'ers - Toronto Raptors 88:95

Orlando Magic - New Orleans Hornets 91:100

Atlanta Hawks - Milwaukee Bucks 94:106

Dallas Maverics - Washington Wizards 97:72

Denver Nuggets - Cleveland Cavaliers 115:103

KONFERENCA E LINDJES

Divizioni i Atlantikut:

Philadelphia 9 10 47,4

Boston 7 10 41,2

New Jersey 7 10 41,2

New York 7 11 38,9

Washington 6 11 35,3

Miami 5 12 29,4

Orlando 1 16 05,9

Divizioni qėndror :

Indiana 15 3 83,3

Detroit 13 6 68,4

New Orleans 12 6 66,7

Toronto 9 8 52,9

Milwaukee 9 9 50,0

Atlanta 6 13 31,6

Chicago 5 12 29,4

Cleveland 4 14 22,2

KONFERENCA E PERĖNDIMIT

Divizioni i perėndimit tė mesėm:

Dallas 12 6 66,7

Denver 11 6 64,7

Utah 10 6 62,5

Houston 9 7 56,3

Minnesota 9 8 52,9

San Antonio 9 9 50,0

Memphis 8 8 50,0

Divizioni paqėsor:

L.A. Lakers 14 3 82,4

Sacramento 12 4 75,0

Seattle 8 6 57,1

Golden State 8 7 53,3

Portland 8 7 53,3

Phoenix 7 9 43,8

L.A. Clippers 5 8 38,5

NeurotiC
05-12-03, 10:52
I Love This Game

arTanibb
06-12-03, 00:44
Llos Angjellos Llejkėrs shėnuan fitoren e 8-tė me radhė dhe tė 16-tėn nė kėtė sezonė, nė ligėn profesionale amerikane tė basketbollit, NBA. Kėsaj radhe Lakers shėnuar fitore si mysafirė kundėr Dallas Mevėriks me rezultat 114 me 103. Ishte kjo fitorja e 46-tė e Llos Angjelos Lekėrs nė 51 takime kundėr Dallasit.

Protagonistėt kryesorė tė kėsaj fitoreje kanė qenė Kobi Brajnėt me 32 dhe Shekill Onill me 25 pikė dhe 19 kėrcime.

Pa ta lėnduarin, gjermanin Dirk Novickin, Dallasi u dorėzua shpejt. Lojtari mė efikas i vendasve ishte Stiv Nesh me 30 pikė dhe 8 asistime. Entuan Uoker shėnoi 24 ndėrsa Majkėll Finlli 19 pikė.Kėshtu Dallasi pėsoi humbjen e parė nė kėtė sezonė nė terren tė vet.Nė takimin tjetėr, Filladelfia 76 ers mposhti ekipin Ēikago Bulls me rezultat tė ngushtė 83 me 82.

Koshashėnuesi mė i mirė i ndeshjes edhe njėherė ka qenė Ellėn Ajverson me 35 pikė.

arTanibb
10-01-04, 23:53
Lakers mė nė fund u kėndellen, duke shėnuar fitore nė takimin me skuadrėn Atlanta, tė cilin e fituan me rezultat 113 me 67

Rezultatet:

Denver 106-96 Utah;
Sacramento 113-93 Phoenix;
L.A. Lakers 113-67 Atlanta;
Seattle 122-116 Memphis,
San Antonio 94-84 New Orleans;
Indiana 92-80 Dallas;
Portland 87-78 Chicago;
Milwaukee 103-94 Miami,
Philadelphia 97-81 New Jersey;
Orlando 103-92 Washington;
L.A. Clippers 78-68 Toronto;
Boston 107-82 Cleveland;


Rėnditja:Konferenca Lindore

1.Indiana(1)
2.New Jersey(2)
3.Detroit(3)
4.New Orleans(4)
5.Milwaukee(5)
6.Toronto(6)
7.Boston(7)
8.Philadelphia(8.)
9.Miami
10.New York
11.Chicago
12.Cleveland
13.Atlanta
14.Washington
15.OrlandoKonferenca Perėndimore

1.Sacramento(1)
2.San Antonio(2)
3.Minnesota(3)
4.L.A. Lakers(4)
5.Denver(5)
6.Dallas(6)
7.Houston(7)
8.Seattle(8.)
9.Utah
10.Memphis
11.Portland
12.L.A. Clippers
13.Golden State
14.Phoenix

arTanibb
14-01-04, 01:18
Pranimi i Sharlotit nė NBA do tė bėjė qė 30 ekipet tė ndahen nė 6 divizione.Nga konkurrimi nė 4 divizione vitin e ardhshėm, do tė kalohet nė 6 divizione, me nga 5 skuadra secila
Pronarėt e Shoqatės Kombėtare tė Basketbollit Amerikan (NBA) duket se kanė nė plan tė rimodelojnė mėnyrėn e konkurrimit nė ligė.
Nga konkurrimi nė 4 divizione vitin e ardhshėm, do tė kalohet nė 6 divizione, me nga 5 skuadra secila. Ky veprim vjen pas pranimit nė NBA tė Sharlotit, qė do ta ēojė numrin e ekipeve qė konkurrojnė nė kėtė ligė nė 30.
Zėvendėskomisioneri i NBA sė, Rus Granik, tha tė mėrkurėn se propozimi pėr rimodelimin e NBA sė do tė hidhej nė votim sė shpejti, nė javėn e parė tė muajit tė ardhshėm, nė bordin e drejtuesve tė NBA sė.
Sharlot Roketsat do t'i bashkohen NBA sė nė sezonin 2004 2005.
Ky ekip do tė luajė nė Konferencėn e Lindjes, ndėrsa skuadra e mėparshme e Sharlotit, Hornets, qė tani ndodhet nė Nju Orleans, do tė zhvendoset nga Lindja nė Konferencėn e Perėndimit.
Kjo do tė balanconte ndarjen mes dy konferencave nė 15 ekipe secila. Tetė ekipe nga secila konferencė do tė luajnė nė play-off, me shumė mundėsi kampionet e divizioneve dhe 5 skuadrat me rezultatet mė tė mira, pavarėsisht nga divizioni ku ndodhen.
Duhet ende tė bėhet ndarja nė 9 divizione, por njė ndarje logjike sipas vendndodhjes gjeografike do tė bėnte qė 4 klube tė Kalifornisė, pėrfshi Los Anxhelos Lejkėrsin dhe Sakramento Kingsin tė grupuara me Feniks Sansin, nė njė tjetėr grup do tė ishin tri ekipe tė Teksasit, mes tė cilėve Hjustonin dhe San Antonion, tė grupuara me Memfisin dhe Nju Orleansin. Nė Lindje, ekipet e Amerikės Qendrore do tė lidheshin me Toronton.
Kjo ndarje nuk ėshtė ende e pėrcaktuar, por faktori gjeografik ėshtė kryesor nė ndarjen e klubeve.

arTanibb
31-01-04, 11:43
Richard Jefferson me 30 pikė ishte lojtari mė i mirė i New Jersey Nets, nė fitoren 94:76 kundėr Philadelphia 76ers, ndėrsa mė i kėnaquri ishte trajneri i ri i Netsėve Lawrence Frank, i cili qė nga dje ka marrė detyrėn e kryetrajnerit, pas shkarkimit tė Byron Scott.

Frank (33) ka qenė asistenti i parė i Byron Scott, ndėrkaq emėrimi i tij si kryetrajner, sikur “ka zgjuar nga gjumi” kampionėt e lindjes, tė cilėt mbėrėmė qysh nė pjesėn e parė ishin nė epėrsi prej 21 pikėsh. Sė bashku me Richard Jefferson, paraqitje tė mirė kanė pasur edhe Jason Kidd (13 pikė dhe 10 asisitime) dhe Kenyon Martin (13 pikė).
Sixers kanė luajtur pa koshashėnuesin mė tė mirė nė ligė, Allen Iverson dhe kanė pasur 23 topa tė humbur.

arTanibb
31-01-04, 11:44
Rezultatet e ndeshjeve tė mbrėmshe nė ligėn profesionale amerikane tė basketbollit, NBA
Philadelphia 76ers - New Jersey Nets 76:94
Atlanta Hawks - Phoenix Suns 85:89
New York Knicks - San Antonio Spurs 67:77
Seattle Supersonics - Dallas Mavericks 116:118
Los Angeles Clippers - Chicago Bulls 102:92

GjIlAnAsI_cSi
04-02-04, 06:02
Ani !!

Zero Cool
06-02-04, 19:23
Rifresko rezultataet artanibb mos harro :wink: :wink: :wink:

arTanibb
08-02-04, 15:00
Ska loj veq ne qitsha rezultatet e Mahalles teme me mahallen e Gjilanasit_CsI :P

vigani212
23-01-06, 07:43
Bryant scores 81 points in Lakers win
Story Tools:
Print Email Blog This
Associated Press
Posted: 2 minutes agoLOS ANGELES (AP) - Kobe Bryant scored a staggering 81 points - the second-highest total in NBA history - and the Los Angeles Lakers beat the Toronto Raptors 122-104 Sunday night.

Photo Gallery...
Kobe's amazing 81-point nightMore...


GameTrax

Box score | Play-by-play

Most points in single NBA game

Sunday's NBA roundup


With the fans at Staples Center chanting "MVP! MVP!" Bryant made two free throws with 43.4 seconds remaining for his final points, putting him behind only Wilt Chamberlain on the all-time scoring list.

Chamberlain scored 100 points for Philadelphia against the New York Knicks at Hershey, Pa., on March 2, 1962. His second-highest total was 78 against the Lakers in three overtimes on Dec. 8, 1961.

"I couldn't even dream of this when I was a kid," Bryant said. "There was no way possible."

Bryant left to a standing ovation with 4.2 seconds remaining, having shot 28-of-46 from the floor and 18-of-20 from the foul line. He was 7-of-13 from 3-point range.

Elgin Baylor held the previous franchise record of 71 points at New York on Nov. 15, 1960.

Michael Jordan's career high was 69 points, and only four players had ever scored more than 70 - Chamberlain, Baylor, David Thompson and David Robinson.

The 27-year-old Bryant made it five.

He played nearly 42 minutes, going the entire second half until being lifted by coach Phil Jackson. He scored 27 points in the third quarter and 28 more in the fourth.

That came on the same night the NBA had its highest-scoring game in 11 years when Seattle beat Phoenix 152-149 in two overtimes. The last 300-point game in the league came when Dallas beat Houston 156-147 in two overtimes on April 11, 1995, according to the Elias Sports Bureau.

Bryant's previous career high was 62 points during a 112-90 victory over Dallas last month, but sat out the fourth quarter because of the one-sided nature of the game.

Lamar Odom's 3-pointer with 7:04 remaining gave the Lakers a 100-93 lead, and Bryant scored 30 seconds later to give him 61 points and his team a nine-point advantage.

Bryant scored all but 15 of the Lakers' 42 points in the third quarter, shooting 11-of-15 including 4-of-5 from 3-point range. Six of his points came during a 12-0 run to finish the period, giving Los Angeles a 91-85 lead.

Smush Parker was second on the Lakers with 13 points and Chris Mihm added 12 points and eight rebounds.

Mike James had 26 points and 10 assists for Toronto. Chris Bosh added 18 points and eight rebounds and Jalen Rose scored 17 points.

The Lakers outscored the Raptors 38-14 to finish the third period to go ahead for good.

With Bryant on the bench, the Lakers were outscored 10-3 in the first 6 minutes of the second quarter. Sasha Vujacic's 3-pointer was their only field goal in 11 tries during that time.

The Raptors led by as many as 16 points in the period before settling for a 63-49 halftime lead. Bryant had 26 points and James had 19 points and nine assists in the first half.

Toronto shot 15-of-22 including 4-of-6 from 3-point range in the first quarter for a 36-29 lead.


Notes
Bryant scored a season-low 11 points in the Lakers' 102-91 victory over the Raptors in Toronto last month. He had 14 in the first quarter of this game. ... The Raptors have gone 13-12 since losing 15 of their first 16 games this season. ... Bryant has led the Lakers in scoring in the last 21 games in which he's played. He entered with an NBA-leading 34.8-point average, and is averaging 45.5 points in 10 games since sitting out a two-game suspension. ... Toronto C Rafael Araujo, who has made 30 starts this season, missed his second straight game and third of the season because of a sore right shoulder. ... Bryant made his first five foul shots before missing late in the second quarter, snapping his streak of consecutive made free throws at 62. Michael Williams made an NBA-record 93 straight for Minnesota in 1993. ... Bryant received a technical foul with 10:44 left - shortly after being accidentally struck above the r